„децата и телевизията



Дата15.01.2023
Размер207.7 Kb.
#116253
ТипРеферат
2205013160 Antoniq Petrova PNUP referat

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ





РЕФЕРАТ
по дисциплина
Информационни и комуникационни технологии в обучението и работата в дигитална среда
ТЕМА:
„ДЕЦАТА И ТЕЛЕВИЗИЯТА“


Разработил:
Антония Иванова Петрова
Специалност: Предучилищна и начална
училищна педагогика
Форма на обучение: задочна
Факултетен номер: 2205013160
Дата: 18.12.2022

Възложил:
доц. д-р Стоянка Любомирова Георгиева-Лазарова

Съдържание:



  1. Увод.

  2. Положително въздействие на телевизията върху децата.

  3. Отрицателно влияние на телевизията върху децата.

  4. Заключение.

  5. Използвана литература.



  1. Увод.

Все повече се коментира за влиянието на телевизията върху формирането на детската личност. Телевизията играе все по-важна роля в живота на хората. Има положително и отрицателно въздействие върху подрастващите. Децата прекарват голяма част от ежедневието си пред телевизора. Гледат хипнотизирано. Търсят модни образи, филми, игри, забавления. Често бъркат полезното с натрапеното им грешно предаване.




  1. Положително въздействие на телевизията върху децата.

Не всички телевизионни програми имат отрицателно въздействие. Положителното въздействие на телевизията върху децата е да им помага да променят поведението и отношението си към положителна страна. Има няколко начина, които могат да окажат добро влияние върху децата:




  • Образователно съдържание- Има няколко телевизионни канала, които са се посветили на създаването на образователни и информативно съдържание за обществеността, особено за децата. Наука за откритията, Светът на откриването, Discovery Channel, National Geographic, History Channel, Animal Planet са най- силните примери с положително въздействие, които предизвикват любопитство. Да не забравим и канал 1, които по-време на пандемия спомага за учебния процес на децата, като пускаха уроци, които да им помагат.



  • Развлечения- Телевизията е един от основните източници на забавление за децата. Цветните звуци и изображения от филми или анимационни предавания се харесват много на децата и задържат вниманието им. Но задължително съдържанието трябва да е подходящо за целта.





  • Излагане на различни култури- Телевизията ни позволява да пътуваме по света без да се налага да напускаме нашият дом. Децата могат да научат за хора от различни култури по света, техните традиции и начин на живот.



  • Телевизорът може да вдъхновява- Някои телевизионни предавания са не само образователни, но и вдъхновяващи. Образователните телевизионни програми насърчават децата да опитата нови неща.



  1. Отрицателно влияние на телевизията върху децата.

За съжаление негативните ефекти са повече от положителните.
- Намалява физическата активност при децата. Гледането на телевизия понякога е единствената дейност, която те имат през денят.
- Въздействието на социалното развитие- Децата, които гледат много програми не намират време да играят или общуват.
- Влияние върху развитието и поведението на мозъка- Както може да бъде образователна телевизията, така и може да повлияе на развитието на мозъка децата. Особено в първите години от живота.
- Излагане на пороци- Ранното излагане на неподходящо съдържание като секс, алкохол и наркотици може да породи въпроси за деца, чиито отговори може да са твърде сложни за разбиране.
- Предоставя изкривена картина на света- Многото насилие и оръжията, които се използват по телевизията могат да създадат впечатление, че светът е опасно място за тях.
- Консумация- Многото реклами, които детето гледа по телевизията ги излага на различни марки, които не са подходящи за тях. Рекламите насърчават децата да ядат нездравословни храни и напитки.


  1. Заключение:

Трябва да се наблегне на това, че трябва да наблюдаваме и ограничим неподходящите програми, филми и предавания на децата си. Няма как да спрем да гледат телевизия, но можем да ги информираме за предимствата и недостатъците на телевизията.


  1. Използвана литература:

1.ophelia.live/images/doc/AD/tema10.pdf


2. „Телевизията за деца: с поглед към бъдещето“ – Катя Михайлова, 2011г.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница