Децатамонтесори специализиран полудневен център за ранно детско развитие „Добрият учител няма да те кара



Дата17.10.2018
Размер152.5 Kb.
#90389

ДЕЦАТАМОНТЕСОРИ

СПЕЦИАЛИЗИРАН ПОЛУДНЕВЕН ЦЕНТЪР ЗА РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ

Добрият учител

няма да те кара

да пристъпиш в дома на неговото знание,

по-скоро ще те води

към прага

на твоя собствен ум.”

Халил Джубран, Пророкът
УСЛОВИЯ И ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМ

2014/2015

Работното време

Понеделник – Петък от 08:30 до 12:30 часа


Основни цели и дейност

СПЦ за РРД „Децата обичат Монтесори“ е частен център за деца от 2 до 5 години.

Основната цел за създаването на центъра е ранно детско развитие по Монтесори метода и превенция на обучителни трудности в училищна възраст.

Дейностите в центъра се организират и извършват с децата под ръководството на обучени специалисти по ранно детско развитие, педагози, детски психолози и говорни терапевти.

Всяко дете, прието в групата получава пакет от комплексно развиващи услуги, съобразени изцяло с неговите индивидуални потребности за обучение и развитие, като в това число влиза и непрекъсната обратна връзка и съвети към родителите.


Основни принципи

Главният принцип на обучение на децата при нас е да се предизвика интересът към познание– това е най-добрата мотивация. Принудата е най-лошият метод. Когато се предизвика интерес, детето постига много бързо успехи.

Да се предизвика интерес към предмета на обучение е най-добрият педагогически метод.

За да се предизвика този интерес, важно е да се създадат необходимите условия, което е свързано с познаване и съобразяване със сензитивните периоди на развитие, в които децата се намират в посочената възраст.

Именно през тези сензитивни периоди, целенасочените възпитателни взаимодействия на възрастния с детето дават много леки, бързи и големи резултати.

С отлагане на началото на обучението и възпитанието за по-късно време завинаги се пропускат тези изключително благоприятни за развитието периоди.

Известно е, че всяка една психична функция се формира най-успешно във времето на нейното първоначално съзряване. А през ранното детство се извършва първоначалното съзряване на почти всички най-основни висши психични функции!

Пропуснат ли се сензитивните и оптимални за развитието в определена насока периоди, след това ще бъдат необходими много повече усилия, а в същото време постигнатото вече няма да има същата стойност и значение за развитието на детето, каквито би имало за него ако е постигнато в сензитивния период.

Не на последно място, трябва да се подчертае и физиологичната обосновка на необходимостта от обучение и възпитание през ранното детство. Това е изключителната пластичност на нервната система през този период, която е условие за бързо и леко изграждане на динамични стереотипи, които от своя страна са психофизиологичната основа на навиците.

Чрез възпитанието по Монтесори метода могат да се формират успешно първите полезни навици у детето. А формирането на полезни навици стои в основа на възпитанието през ранното детство!

Там, където не се формират целенасочено положителни навици, естествено и незабелязано възникват отрицателни. Така всяко подценяване на обучението и възпитанието през ранното детство би довело до възникване на отрицателни навици и привички, които по-късно много трудно биха се коригирали и преодолели.


Нашата цел е да развием в детето желание за знания, самостоятелност, да му внушим вяра в собствените си възможности, да не се бои от грешките си, да се забавлява докато изучава света около себе си.

ЦЕНИ
Цените за 2014/2015 година са:
- 225лв. стандартна месечна такса

Месечната такса включва:

  • Комплексно детско развитие чрез обучение и възпитание по Монтесори метода

  • Допълнителни занимания с детска йога, арт-дейности, музика

  • Индивидуални и групови занимания със специалисти логопед, детски психолог, специален педагог – кръжоци за:

- Развитие на емоционална интелигентност и умения за общуване

- Езико-говорно развитие и комуникативни умения

  • Ежедневно плодова закуска, трапезна вода и/или билков чай

  • Постоянно наблюдение на децата в групата от специалисти по ранно детско развитие + регулярна обратна връзка за развитието на тяхното дете, с препоръки за обучение и възпитание в естествена среда

  • Практически семинар за родителите в деня на откриването на центъра – 30.03.2014г., неделя на тема «Обучение и възпитание по Монтесори метода – приложение за родители» (от 10:00 до 13:00 часа)

- При еднократно заплащане на пълна годишна такса, получавате 1 месец отстъпка→12 месеца х 225лв. = 2700лв.-225лв. отстъпка = 2475лв. пълен размер годишна такса за 12 месеца посещенив на центъра

- Възможност за кандидатстване по проект за финансиране от Фондация С-ИВВЕНА за деца от социално-слаби семейства. Финансирането е в рамките на 30% за период до 6 месеца и при наличие на свободни места в групата. Допълнителна информация можете да получите на 0894 74 88 16 (Ивелина Стаменова, Управител)

- Братче или сестричка на прието дете получават 15% отстъпка от стандартната месечна такса.



Само един вид отстъпка може да бъде начислен към такса.
ДЕЦАТАМОНТЕСОРИ

СПЕЦИАЛИЗИРАН ПОЛУДНЕВЕН ЦЕНТЪР

ЗА РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ
ДНЕВНА ПРОГРАМА


08:30-09:00

Сутрешен прием/свободна игра

09:00- 09:30

СОЦИАЛНО КРЪГЧЕ

/Дейности за емоционално-социално развитие/



09:30- 11:00

МОНТЕСОРИ МЕТОД

/Дейности за комплексно детско развитие и работа с оригинални Монтесори материали/



11:00-

12:00

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗВИВАЩИ ДЕЙНОСТИ

/Йога за деца, Музика, Арт- и Тактилно творчество, Индивидуални и/или групови занимания* с логопед, психолог, специален педагог/



12:00-

12:30

СОЦИАЛНО КРЪГЧЕ

/Подготовка за тръгване/


08:30 – 09:00 СУТРЕШЕН ПРИЕМ/СВОБОДНА ИГРА
Сутрешният прием е в диапазона от 08:30 до 09:00 часа, като през това време пристигналите деца изчакват събирането на цялата група.

Това е времето за разсънване, свободна игра и психическа подготовка за предстоящите полудневни обучителни занимания в Центъра.


09:00 – 09:30 СОЦИАЛНО КРЪГЧЕ – ДЕЙНОСТИ ЗА ЕМОЦИОНАЛНО-СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ
След като цялата група се е събрала, се прави тъй нареченото Социално кръгче, на което педагозите и всички деца сядат в кръг и се поздравяват с песничка за Здравей.

Това е времето за дейности, свързани с емоционално-социалното развитие на децата, при което се играят колективни игри, пеят се песнички и се споделят и разказват истории.


Оновните цели на дейностите за емоционално-социално развитие са:

  • Децата да се научат на позитивно взаимодействие едно с друго

  • Да общуват ефективно помежду си

  • Да бъдат внимателни и вежливи един с друг

  • Да си помагат и да се подкрепят

  • Да изчакват реда си

  • Да зачитат личното пространство на другите

  • Да разбират емоциите на другите

  • Да приемат различията си


09:30 – 11:00 ОБУЧЕНИЕ И ВЪЗПИТАНИЕ ПО МЕТОДА НА МОНТЕСОРИ
Това е времето, свързано с дейности за комплексно детско развитие и работа със специализирани Монтесори материали.
Материалите на Монтесори подтикват децата към действие. Те са измислени така, че да дават възможност на децата да бъдат изобретателни. Освен това се предлагат възможности за вариации, с които се усложняват по-нататъшните упражнения.

Често материалите целенасочено са създадени така, че взаимно се допълват, за да са съобразени със съответния етап от развитието на детето.

В материалите на Монтесори се съдържа своеобразна система за контрол на грешките. Това дава възможност детето само да провери дали е работило правилно, не е нужно непрекъснато да иска оценката на възрастните, което е много важно за самооценката и самостоятелността.
Основните сектори за развитие при Монтесори дейностите са:


  • Практически живот – упражнения от ежедневието

  • Сензорно развитие – дейности за развиване на сетивата

  • Езико-говорно развитие

  • Математика

  • Всеобхватно възпитание



ПРАКТИЧЕСКИ ЖИВОТ – УПРАЖНЕНИЯ ОТ ЕЖЕДНЕВИЕТО
Дейностите от практическия живот, които първи се въвеждат при 2-3-годишните деца, са ключови за тяхната ориентация и приспособяване в подготвената среда, но най-вече към външния свят.

Успоредно с независимостта, която детето постига при тези първи дейности,увереността му също нараства, а двете заедно ще съградят една сила и стабилна личност.

Докато усъвършенства умението, детето развива и умение за силна концентрация и усилие, които заедно изграждат волята му да прави избор, какъв да бъде и как да действа, с помощта на придобитата независимост.

Дейностите от практическия живот подготвят детето за обучението му на по-късен етап и за адаптацията му в обществото.

Чрез ранните дейности по практически живот, детето, чийто интерес е вече запален, ще се променя и докато усвоява определено умение, на по-късен етап, детето несъзнателно ще възприема впечатления за учебни дейности, като математика, езици и култура.


ДЕЙНОСТИ ЗА РАЗВИВАНЕ НА СЕТИВАТА
За Мария Монтесори сетивното образование е от изключително значение за естественото развитие на детето.

Именно чрез сетивния опит детето подхранва ума си и е в състояние да развива разбиране за света, което става все по-подредено.

На детето се предоставя атрактивен материал, с който то „говори” и чрез който намира повече отговори, отколкото можем да си представим. Отношението ни към живота е свързано с начина, по който възприемаме света и средата си.

Мария Монтесори счита за наше задължение да подготвим детето за живота, като го окуражаваме да го изучава и му предоставяме способите, чрез които ще го изследва. Материалът за развиване на сетивните възприятия е ключът към по-добро разбиране на заобикалящата среда.

Така, когато говорим за усъвършенстване на сетивата, имаме предвид, че тази дейност включва и подредба на ума, и квалификация на впечатленията, и способност за разграничаване и категоризация.

Всички тези умствени процеси развиват детския ум и го извеждат на друго ниво на разбиране, което става видимо на по-късен етап при разрешаването на други задачи и справянето с други предизвикателства.



ЕЗИК
В средата Монтесори, детето има възможност да използва езика и да го упражнява при пълна сигурност, така че да му дава прецизност и ред на мисълта, необходими за по-нататъшни занимания с четене и писане.

Езикът се обогатява по време на заниманията от практическия живот и сензорните дейности, където на детето се дават точни лингвистични термини за всеки материал, предмет и сензорна характеристика и след това те биват изнасяни в по-широка среда чрез културното разширяване.



Чрез упражняване на дейности и целенасочени разговори около културни и ежедневни теми, детето изгражда своята връзка с езика. Той става не само средство за комуникация, но също и радост от споделянето на идеи и мисли.

За правилното усвояване на граматиката, детето се включва в редица групови занимания от ранна детска възраст, в които ще го окуражаваме да се изразява на висок глас в групата, да изгради самоувереност и да практикува себеизразяването пред публика.

Този опит, както и организацията в Монтесори средата като цяло, ще позволи на детето да се научи да слуша другите, изграждайки самоконтрол и разбиране на устното изразяване на хората около тях.
МАТЕМАТИКА
Мария Монтесори развива обучението по математика в образователната си програма, не с цел детето да е напред с учебния материал, когато тръгне на училище, а за да му предостави необходимия „багаж”, за да развива ума си във всичките му функции, както природата е планирала.

Монтесори следва потребностите на детето, подготвя го да постигне определено ниво на абстрактност като му предоставя възможност за продължителна работа над конкретното, за да изгради стабилна основа от математически понятия за по-добро разбиране на света и механизмите му.

Както в природата, детето в средата Монтесори се подготвя непряко за уменията и познанията, които трябва да развие в математическия език.

Чрез дейностите от практическия живот, детето работи продължително за развиване на координацията между поглед и ръка, като през цялото време редът е от най-съществено значение. Именно редът помага на детето да структурира работата си и ума си и така му позволява да следва определен модел и ред на работа, и да пресмята движенията си с точност и повторение.

Чрез дейностите за развиване на сетивата на детето се дава основата в математиката. Индивидуалния материал се ограничава до числото 10, за да има детето понятие за десетичната система. Чрез работата с материала, детето се запознава с приликите и разликите във фигурите, размерите, цветовете и теглото. Детето развива способностите си да възприема и определя моделите в средата си. По-късно, по абстрактен начин, те ще му бъдат представени като основни закони.

Тази ранна подготовка ще помогне на детето да развива необходимите интелектуални умения, за да усъвършенства математическия си ум. Тези умения ще му позволят ясно да схване математическия език.

ВСЕОБХВАТНО ВЪЗПИТАНИЕ
За Монтесори е важно развитието на детето да продължава във всеки следващ етап. Така израсналото дете, което преминава през училищна възраст трябва да има необходимата подготовка в областта определена от самата Монтесори като Всеобхватно възпитание.

Неговата подготовка започва също в най-ранно детство. Детето е любопитно и с удоволствия ще се увлече по знанията за цветя, животни, континенти и др. С голям интерес те разглеждат под лупа насекомите. Много естествено подреждат пъзел на картата с континентите.

В училище децата, обучени в системата Монтесори много лесно откриват логичната последователност в промените при различните процеси във физиката и химията.

Това е областта която най-бурно се развива и обогатява непрекъснато и днес, тъй като училищните програми се променят, а и научния прогрес е вече далеч напред от времето на Монтесори. Запазват се обаче нейните съвети – да се редуват работа и игра, като игрите са подбрани с различни учебни задачи.




11:00 – 12:00 ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗВИВАЩИ ДЕЙНОСТИ


  • ЙОГА ЗА ДЕЦА

  • ПРАКТИЧЕСКА ПЕДАГОГИКА

  • МУЗИКА

  • АРТ-АТЕЛИЕТА И ТАКТИЛНО ТВОРЧЕСТВО

  • ЗАНИМАНИЯ С ЛОГОПЕД/СПЕЦИАЛЕН ПЕДАГОГ

  • ЗАНИМАНИЯ С ПСИХОЛОГ



  • ЙОГА ЗА ДЕЦА


ЗАЩО ЙОГА?
Интересът към йога расте в световен мащаб. Все повече изследвания доказват голямата полза от практикуването на йога за физическото и психическото здраве на децата.

Практики и елементи от йога могат да намерят приложение врежима на детските заведения, защото:



  • Тези упражнения имат доказанпрофилактичен и оздравителен ефект върху някои от най-често срещаните заболявания при децата, а именно: на горните дихателни пътища, гръбначни деформации и стрес;

  • Тез практики са приложими при всякакви пространства и не изискват специална материална база;

  • Поради замърсения въздух в някои градове дихателните упражнения, описани в теорията и практиката на физическото възпитание, са недостатъчни. Затова успешно могат да се допълнят с дихателни практики от йога;

  • Изпълнението на елементи и практики от йога дава възможност за разнообразяване и обогатяване на педагогическата практика по физическо възпитание;

  • Упражненията от йога са достъпни за всички деца, независимо от здравословното им състояние, техните различия във физическото, интелектуално и/или психическото им развитие;

Не на последно място, физическите упражнения стимулират развитието на интелекта, подобряват работата на всички органи и повишават съпротивлението на детето на външния стрес.


  • ПРАКТИЧЕСКА ПЕДАГОГИКА И РАЗГРЪЩАНЕ НА ИНДИВИДУАЛНИТЕ СПОСОБНОСТИ НА ДЕЦАТА

Това е един еволюционен и оригинален метод за преодоляване на блокажи при учене или система отлеки двигателни упражнения, разработени по идеята за еволюционното развитие на мозъка, която разкрива и отстранява трудности при четене, писане и смятане (легастения, дискалкулия), хиперактивност, езико-говорни затруднения и обучителни трудности като цяло.

Най-новите изследвания на мозъка недвусмислено показват, че затрудненото овладяване на преподавания материал в детските градини и училище и отклоненията в поведението се дължат на неврологични блокажи.

Основата на всички наши способности се намира в мозъка. Той е в състояние да работи спокойно и творчески, ако има добро неврологично взаимодействие между двете му полукълба (наречени още хемисфери). А то е налице, когато нервните пътища са образували интензивна мрежа и могат да се активират за преодоляване на съществуващи блокажи.



Този процес може да се осъществи и затвърди с помощта на седем прости физически упражнения. Те са много лесни и се основават на степените в развитието на мозъка, които отговарят на степените или нивата в еволюционното развитие на човека.

Чрез практическото приложение на упражненията се компенсират възникналите дефицити: постига се равновесие, личността и талантът се изявяват и се разгръщат.

Седемте еволюционни упражнения могат да се използват както за компенсиране на дефицити, така и за засилване на растежа и интеграцията. Те въздействат върху целия организъм, помагат да се запълнят, наваксат и интегрират пропуските в развитието. Практикуването им от децата е лесно и забавно и може да бъде пренесено в ествествена среда, като за начините и при интерес ще бъдете обучени от педагозите в центъра.


  • МУЗИКА

Музикалната хармония най-лесно от всичко се усвоява в ранното детство. Заниманията на децата с музика от най-ранна детска възраст иматхфдоказано положително влияние върху цялостното им развитие.


Развитието на музикалността в ранна и предучилищна възраст влияе добре върху динамиката на мисловните процеси и способността за обобщения. Терапевтичният ефект се постига от усвояването на ритъма не само в движенията, но и в говора.



  • АРТ-АТЕЛИЕТА И ТАКТИЛНО ТВОРЧЕСТВО – ДЕЙНОСТИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ФИНАТА МОТОРИКА


Всичко, което детето прави с ръцете – рисува, моделира, къса хартия – развива неговия интелект и творчески заложби. Колкото по-скоро дадете на детето молив, толкова по-добри ще бъдат резултатите!
Заниманията с АРТ-дейности и тактилно творчество помагат за решаването на психологически и емоционални проблеми, допринасят за създаване и поддържане на емоционалното равновесие у децата и за постигане на положителни промени в тяхното поведение.
Не на последно място – всеки орган в човешкото тяло има своя проекция, своеобразно «представителство» в големите полукълба на главния мозък. Така например, за всички движения, които човек извършва, отговаря двигателната зона. Но движенията на ръцете на човека, за разлика от всички останали движения, са толкова сложни и многообразни, че се нуждаят от специална «опека» от страна на нашия мисловен център. Точно затова проекцията на китката на ръката заема около една трета от цялата двигателна зона. А колкото по-фини и сложни са нашите движения, толкова по-многообразни и сложни връзки ще се установят в мозъка, толкова по-развита ще бъде тази двигателна зона като цяло.

Какво дава това на децата? Оказва се, че двигателната зона е разположена до речевата. Затова учените изказали предположения и в последствие доказали влиянието на фините движения на пръстите върху развитието на речта, а след това и на мисленето, вниманието, паметта, тоест интелекта.

Монтесори игрите, които центърът ежедневно предлага на децата, изискват точно тези леки движения, внимателност и точност.




  • ИНДИВИДУАЛНИ И ГРУПОВИ ЗАНИМАНИЯ С ЛОГОПЕД/СПЕЦИАЛЕН ПЕДАГОГ*:

«АЗ МОГА ДА ГОВОРЯ»

«ПРЕВЕНЦИЯ НА РАННО ЗАЕКВАНЕ»




  • ИНДИВИДУАЛНИ И ГРУПОВИ ЗАНИМАНИЯ С ПСИХОЛОГ*:

«РАЗВИТИЕ НА ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ»

«КОГНИТИВНО РАЗВИТИЕ»

«ЕМОЦИОНАЛНО-СОЦИАЛНО РАЗВИТИЕ»

«МЕТОД ДЕТСКИ УМЕНИЯ»

«ПРИКАЗКОТЕРАПИЯ»
*Всички деца от групата, за които специалистите в Центъра преценят, че имат нужда от работа с логопед/специален педагог и/или детски психолог,

имат възможност за провеждане на индивидуални и групови терапии в рамките на своя полудневен престой в Центъра,


БЕЗ ДОПЪЛНИТЕЛНО ОСКЪПЯВАНЕ КЪМ МЕСЕЧНАТА ТАКСА!
Индивидуалните занимания с децата ще се извършват по предварително утвърден от Центъра график, във времето за допълнителни дейности.

Продължителността на 1 терапевтична сесия със специалист логопед/психолог/специален педагог е 30мин, с оглед обхващане потребностите на всички нуждаещи се деца от групата.

Честотата на индивидуалните сесии ще бъде от 1 до 3 пъти седмично, според възможностите в графиците на терапевтите и общия брой деца от групата, които имат назначени терапии.

Освен индивидуални занимания с посочените специалисти, във времето за допълнителни дейности ще бъдат водени и групови такива, като групите ще се сформират съобразно потребностите на отделните деца, посещаващи центъра.


12:00 – 12:30 СОЦИАЛНО КРЪГЧЕ И ПОДГОТОВКА ЗА ТРЪГВАНЕ
В края на полудневните обучителни занимания в Центъра, всички деца отново се събират в Социалното кръгче, за да си кажат Довиждане! и да си пожелаят Приятен ден!

Така с умивка и удовлетворение от разнообразните дейности и усвоените умения, децата се подготвят за тръгване от Центъра, за да обядват и заслужено да си починат.



ДЕЦАТАМОНТЕСОРИ

СПЕЦИАЛИЗИРАН ПОЛУДНЕВЕН ЦЕНТЪР

ЗА РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ

гр.Пловдив, ЖК Тракия, ТЦ „Европа“

www.logoped-plovdiv.bg



Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница