Дейности на Европейския икономически и социален комитет по време на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз bg



страница1/6
Дата30.10.2017
Размер0.65 Mb.
#33535
  1   2   3   4   5   6


Eвропейски икономически и социален комитет

Дейности на Европейския икономически и социален комитет по време на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз

BG

_____________



ЕВРОПЕСКИЯТ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ -МОСТ МЕЖДУ ЕВРОПА И ОРГАНИЗИРАНОТО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО
Европейският икономически и социален комитет представлява различните икономически и социални елементи на организираното гражданско общество. Той е институционален консултативен орган, създаден с Римския договор от 1957 г. Консултативната функция на Европейския икономически и социален комитет позволява на неговите членове, а следователно и на организациите, които те представляват, да участват в процеса на вземане на решения в Общността. Разискванията в ЕИСК, са понякога предмет на коренно противоположни мнения и често изискват провеждането на действителни преговори не само с участието на обичайните социални партньори, а по-конкретно работодателите (Група I) и работниците (Група IІ), но също и на всички останали представени социални и професионални интереси (Група IІІ), като именно това е отличителната черта на ЕИСК. Тези знания и опит, разискванията и преговорите, както и търсенето на точки на сближаване могат да повишат качеството и доверието в процеса на вземане на решения в Общността, доколкото го правят по-разбираем и приемлив за европейските граждани и подобряват прозрачността, жизнено необходима за демокрацията. В институционалната рамка на Европейския съюз ЕИСК изпълнява специфична роля: той е най-главният форум, в който организациите на гражданското общество в Европейския съюз могат да представят и обсъдят своите мнения. Като средище за дискусии и консултации, ЕИСК допринася за укрепването на демократичното начало в процеса на изграждане на Европейския съюз, включително и в развитието на отношенията на ЕС с икономическите и социални групи в трети страни. С това той допринася за развиването на истинско европейско съзнание.
ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Съветът на Европейския съюз обединява министрите, представляващи правителствата на държавите-членки на ЕС, които заседават в различни състави в зависимост от разглежданата политическа област. Законодателните и политически решения на Съвета се подготвят от голям брой специализирани работни групи и преминават през Комитета на постоянните представители, преди да достигнат до самия Съвет. Правителствата на държавите-членки поемат последователно председателството на различните заседания на Съвета и представляват Съвета пред останалите институции на ЕС, както и Европейския съюз в света. Председателствата на Съвета на Европейския съюз изготвят по традиция общи политически приоритети и работна програма.

Португалия поема председателството през втората половина на 2007 г. Приоритетите на португалското председателство могат да се намерят на адрес: http://www.eu2007.pt.


В настоящия документ се описват най-важните дейности на Европейския икономически и социален комитет по време на португалското председателство през периода юли-декември 2007 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
Въведение от председателя г-н Dimitriadis 1
Дейности на Европейския икономически и социален комитет 3

по време на португалското председателство на Съвета на Европейския съюз


Да общуваме на тема Европа 3
Организираното гражданско общество и бъдещето 4

на Европа и на конституционния процес


Обновената Лисабонска стратегия 5
Икономически и паричен съюз и икономическо 6

и социално сближаване


Единен пазар, производство и потребление 10
Обсерватория на единния пазар (ОЕП) 11
Социална политика и заетост 12
Земеделие, развитие на селските райони, 15

околна среда, устойчиво развитие


Транспорт, енергетика, инфраструктури, 16

информационно общество


Индустриални промени 21
Европейският съюз и останалата част на света 22
Приоритети на португалското председателство 25

на Съвета, юли-декември 2007 г.


Европейски икономически и социален комитет (ЕИСК) 29

Икономически и социален съвет на Португалия 31


Основни факти за Португалия 35
Португалските членове на

Европейския икономически и социален комитет 37


Програма на събитията през 2007 г. 41

ВЪВЕДЕНИЕ ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ Г-Н DIMITRIADIS

Португалското председателство на Съвета, което ще започне на 1 юли 2007 г., знае, че може да разчита на тясно сътрудничество с Европейския икономически и социален комитет, както и на знанията, които Комитетът събира и споделя чрез своите членове и представляваните от тях многобройни организации. В действителност, много преди официално да започне неговия мандат, Председателството отправи искане към ЕИСК да предостави експертна помощ и да изготви няколко проучвателни становища, а именно „Ролята на социалните партньори при съчетаване на професионалния, семейния и личния живот“ (SOC/271), „Гъвкавост и сигурност“ (SOC/272), „Пригодност за заетост и предприемачество - ролята на гражданското общество и регионалните и местни органи от гледна точка на пола“ (SOC/273). Тъй като мотото на моето председателство на ЕИСК е „Предприемачество с човешко лице“, аз ще приканя португалското председателство да започне дебат по тази тема.
ЕИСК ще окаже пълна подкрепа на усилията на председателството да проведе дебата и преговорите за институционалната реформа на ЕС, като изхожда от принципите на „Берлинската декларация“, приета по време на германското председателство. Той ще даде своя принос и към обществено значими въпроси, като обновената Лисабонска стратегия и устойчивото развитие, като отделя специално внимание на енергийната политика и изменението на климата. ЕИСК ще подкрепи програмата на председателството, като организира различни дейности на ниво гражданско общество. На първо място, смятам да засиля връзките между националните икономически и социални съвети в Европа, като ги поканя на конференция в Брюксел.

Външните отношения ще бъдат друга важна област на действие и разработване на съответната политика. По време на португалското председателство европейската външна политика ще бъде преориентирана от изток към юг, като ще бъдат положени усилия да се подобрят отношенията с Африка. Португалия ще председателства срещата на върха ЕС-Африка. ЕИСК ще придружава тази проява на своето ниво. На първо място смятам да укрепя връзките между националните икономически и социални съвети в Европа, като ги поканя на конференция в Брюксел. Други важни прояви, чието въздействие ще надхвърли границите на ЕС, ще бъдат срещата с представители на МЕРКУСОР през м. юли в Бразилия и срещата на високо равнище на ЕВРОМЕД през м. ноември в гр. Атина. В заключение, наскоро създадената Кръгла маса ЕС-Китай (след заседанието по откриването й, проведено през м. юни тази година в гр. Пекин) следва да проведе второто си заседание в Португалия в края на 2007 г.


Лице за контакт: г-н Roberto Hayder, началник на кабинета на председателя

(+32.2.546.9741; roberto.hayder@eesc.europa.eu)

*
* *



ДЕЙНОСТИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ ПО ВРЕМЕ НА ПОРТУГАЛСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
ДА ОБЩУВАМЕ НА ТЕМА ЕВРОПА
През втората половина на 2007 г. по настояване на председателя, г-н Dimitriadis и под наблюдението на Групата за комуникация на ЕИСК, ЕИСК ще продължи дейността си като ангажиран участник по въпросите и в областта на комуникацията на ЕС. ЕИСК ще подкрепя междуинституциалния подход към комуникацията, основан на съвместно одобрени приоритети и при отчитане на тревогите на гражданите на Европа. ЕИСК ще отдели специално внимание на глобализацията, по-специално на предизвикателствата, свързани с растежа и заетостта, измененото на климата и енергията. Той ще съсредоточи дейността си върху външните отношения и междукултурния диалог. Той ще следи за вземането на подходящи мерки по отношение на предвиденото за м. юли 2007 г. проследяване на резултатите от Бялата книга на Европейската комисия за комуникацията. В същия междуинституционален контекст ЕИСК възнамерява да отговори на информационната бележка на Комисията относно изпълнението на „План Д“, като сега отделя специално внимание на младите хора и жените. ЕИСК ще участва с желание в годишните планове за действие и подкрепя идеята да се даде подходяща правна основа на комуникационна програма за целия ЕС. На последно място, ЕИСК ще се стреми да осъществи на практика подписаното през м. май 2007 г. и изготвено след публикуването на Бялата книга допълнение към Протокола за сътрудничество от м. ноември 2005 г. между Европейската комисия и ЕИСК. Допълнението поставя ударение върху децентрализираното сътрудничество и синергиите с Европейската комисия.
ЕИСК ще продължи да прилага съдържащите се в неговите становища оперативни препоръки относно „План Д“ и Бялата книга. Всички споделят убеждението, че Европа и европейският процес следва да се доближат до гражданите на Европа. Членовете на ЕИСК чрез техните привилегировани отношения с организациите на гражданското общество и познанията им за тях могат да играят важна роля в този процес на местно, национално и европейско ниво. ЕИСК ще продължи да търси решения в областта на комуникацията, за да се преодолее дистанцията между ЕС и организираното гражданско общество. Целевите групи включват останалите институции на ЕС, националните икономически и социални съвети, националните администрации и другите организации, към които принадлежат членовете на ЕИСК. ЕИСК също ще продължи традиционния си междуинституционален диалог по въпроси, свързани с комуникацията, например като вземе участие в заседанията на работната група на Съвета по информация и междуинституционалната група по информация, председателствана съвместно от Европейската комисия и Европейския парламент. ЕИСК вече участва в честванията, организирани от ЕС, на 50-ата годишнина на Римския договор и ще продължи усилията си, за да осигури проследяването на различни прояви като Срещата на високо равнище на младежта, проведена в Рим през м. март 2007 г. Неговото усилие в тази област ще продължи. ЕИСК също възнамерява да отбележи своя петдесети юбилей на 19 май 2008 г.
Лице за контакт: г-н Peter Lindvald Nielsen (+32.2.546.9888;

Peter.LindvaldNielsen@eesc.europa.eu)
ОРГАНИЗИРАНОТО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОПА И НА КОНСТИТУЦИОННИЯ ПРОЦЕС
Както ЕИСК подчерта в резолюцията си от 14 март 2007 г. по повод петдесетгодишнината от подписването на Римския договор, постиженията от 50 години европейска интеграция трябва да вдъхновяват Европа да поема нови предизвикателства, по-специално в области, отнасящи се до социалния модел, глобализацията, изменението на климата, енергийните доставки, емиграционните въпроси и борбата с бедността и социалното изключване.
Няма да е достатъчно само да се преразгледат правилата на функциониране на ЕС, за да се съживи европейската интеграция, да й се даде нов импулс и да се преодолее настоящото положение на политическа и институционална безизходица. Все още е необходимо постигането на нов консенсус по отношение на бъдещата роля на ЕС, както и изготвянето и прилагането на нови политики, които ще създадат за гражданите конкретни резултати и ще отговорят на очакванията им, доказвайки по този начин факта, че европейската интеграция е все още проект на бъдещето, който може да бъде подкрепен от по-младите поколения, които през последните десетилетия не са се сблъсквали директно с процеса на интеграция.
В тази перспектива участието на гражданското общество в процеса на публично вземане на решения – демокрация на участието – е ключов инструмент, който засилва демократичната легитимност на европейските институции и на работата на ЕС. Това участие има също толкова важна роля за улесняване формирането на нов консенсус по отношение на целите на европейската интеграция.
ЕИСК е решен да продължи инициативите си в тясно сътрудничество с институциите на ЕС и всички други участници от гражданското общество с цел да допринесе, от една страна, за създаването на действително европейско публично пространство на диалог и дебат и, от друга, за вдъхване на нов импулс на европейския проект, изграден на визия за Европа, която е носител на бъдеще за своите граждани.
ЕИСК също смята, че Конституционният договор е ключов инструмент, който ще даде възможност на ЕС да посрещне предизвикателствата, пред които е изправен, а на институциите – да работят по-ефективно. Ето защо той смята, че Договорът следва да остане основата на настоящите преговори за излизане от съществуващата политическа и институционална безизходица и да се запази неговата същност – по-специално демократичният, институционалният и процедурен напредък и напредъкът в областта на основните права. Поради това ЕИСК призовава в резолюцията си от 30 май 2007 г. относно „Пътна карта на конституционния процес“ да бъдат запазени в новия договор Част І (Цели, институции, рамка на Съюза), Част ІІ (Харта на основните права на Съюза) и Част ІV (Общи и заключителни разпоредби). Институционалните и процедурни разпоредби в Част ІІІ следва, доколкото надхвърлят обхвата на действащото право, да бъдат включени в Част І.
ЕИСК ще подкрепи преговорите за нов договор, като спомогне да се чуе гласа на гражданското общество в съответствие с институционалната му роля. По-специално той със задоволство ще организира съвместно с португалското председателство на Съвета информационни срещи и срещи за диалог с организациите на гражданското общество, както направи това и по време на работата на Европейския конвент.
Лице за контакт: Mr Patrick Fève (+32.2.546.9616; patrick.feve@eesc.europa.eu)
ОБновената Лисабонска стратегия
След лансирането през 2000 г. на Лисабонската стратегия от европейските държавни и правителствени ръководители в Лисабон, ЕИСК винаги е разглеждал този проект като един от най-важните за Европа. Обобщаващият доклад относно изпълнението на Лисабонската стратегия в държавите-членки, изготвен от ЕИСК и от националните икономически и социални комитети и сродни институции за пролетния Европейски съвет през 2006 г., беше голям успех. Той беше последван от ново ясно искане на Европейския съвет от 23 и 24 март 2006 г. , като в заключенията на председателството (точка 12) се посочва, че:


  • "12. Държавите-членки положиха действителни усилия за включване на националните парламенти и представители на регионалните и местни власти, както и на социалните партньори и на други участници на гражданското общество във формулирането на техните НПР (национални програми за реформи). [Европейският съвет] приветства и инициативите, предприети от Европейския парламент, Комитета на регионите и Европейския икономически и социален комитет, които позволяват на съответните участници да имат по-голям контрол на процеса на равнище на Общността. Той насърчава Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите да продължат своята работа и поиска обобщен доклад в подкрепа на Партньорството за растеж и заетост в началото на 2008 г.“.

Поради това ЕИСК реши през м. юни 2006 г. да създаде ad hoc група на Бюрото: Лисабонска група за обновената Лисабонска стратегия – пролет 2006 – пролет 2008 г., с оглед изготвяне в тясно сътрудничество с представителите на националните ИСК и сродните организации, представляващи гражданското общество, на нов обобщен доклад, който да бъде представен през пролетта на 2008 г. Същевременно, ЕИСК създаде четири проучвателни групи, чиято задача е да изготвят становища по собствена инициатива в приоритетните области, определени от мартенския Европейски съвет от 2006 г.:




  • инвестиции в познания и иновации

  • бизнес потенциал, по-специално на МСП

  • заетост на приоритетни категории

  • енергийна политика за Европа.

Ad hoc групата на Бюрото, с участието на националните ИСК, играе координираща роля, като следи работата на четирите групи да протича едновременно, по допълващ се начин, и когато е възможно, да създава синергии.


През м. февруари 2007 г. ЕИСК изготви резолюция относно „Изпълнението на обновената Лисабонска стратегия“, която представлява междинен доклад за пролетния Европейски съвет от 2007 г. и е неразделна част от инициативата на ЕИСК да повиши степента на приемане на целите на Лисабонската стратегия и ангажираността към нея в Европейския съюз.
По време на португалското председателство ЕИСК ще задълбочи още повече работата си в сътрудничество с националните ИСК и други партньорски организации. Ще се провеждат редовни заседания на Лисабонската група съвместно с ключови представители на председателството, с оглед изготвянето на обобщения доклад за пролетния Европейски съвет през м. април. На юлската пленарна сесия на ЕИСК ще бъдат обсъждани и гласувани четирите становища по собствена инициатива в присъствието на представител на португалското председателство. Целта е да се набележат ключовите мерки и най-добрите практики за изпълнението на Лисабонската стратегия, като се гарантира запазването на динамиката за всички стълбове на партньорството за растеж и заетост.
Лица за контакт: г-н Gilbert Marchlewitz (+32.2.546.9358; gilbert.marchlewitz@eesc.europa.eu)

г-н Juri Soosaar (+32.2.546.9628; juri.soosaar@eesc.europa.eu)
ИКОНОМИЧЕСКИ И ПАРИЧЕН СЪЮЗ И ИКОНОМИЧЕСКО И СОЦИАЛНО СБЛИЖАВАНЕ

ИКОНОМИЧЕСКИ И ПАРИЧЕН СЪЮЗ


Каталог: resources -> docs
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Награда на еиск за организираното гражданско общество за 2014 г. Отличие за изключителни постижения в инициативи на гражданското общество
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> „Гърция и Великите сили през Втората световна война
docs -> Bg rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Rue Belliard/Belliardstraat 99 — 1040 Bruxelles/Brussel — belgique/belgië
docs -> Bg европейски икономически и социален комитет
docs -> Януари 2012 г. Съдържание стр


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница