Декан Дата



Дата30.05.2017
Размер159 Kb.
#22366
ТипЛекции



Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Философски


Специалност: (код и наименование)

Ф

Ф

А

0

3

0

1

1

2

ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ

УЧЕБНА ПРОГРАМА

3

0

1

0

Дисциплина:

ТЕОРИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО

Преподавател: ПРОФ. ДПН ТОДОР ТАНЕВ


Асистент: ГЛ. АС. Д-Р СИМЕОН ПЕТРОВ


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

60

Семинарни упражнения

30

Практически упражнения (хоспетиране)

-

Обща аудиторна заетост

90

Извънаудиторна заетост

Реферат

-

Доклад/Презентация

30

Научно есе

45

Курсов учебен проект

-

Учебна екскурзия

-

Самостоятелна работа в библиотека или с ресурси

45






















Обща извънаудиторна заетост

120

ОБЩА ЗАЕТОСТ

210

Кредити аудиторна заетост

3

Кредити извънаудиторна заетост

4

ОБЩО ЕКСТ

7






Формиране на оценката по дисциплината

% от оценката



Workshops {информационно търсене и колективно обсъждане на доклади и реферати)

10 %



Участие в тематични дискусии в часовете

10 %


Научно есе

30 %


Изпит

50 %

Анотация на учебната дисциплина:

Това е водеща опорна дисциплина в цялото обучение по публична администрация. Тя въвежда всички основни понятия на управлението: функционално и системно понятие за управлението, равнищата на управлението – стратегическо, тактическо и оперативно, управленско решение, планиране, организация, контрол, ефективност, делегиране, власт, легитимност и пр. Представени са водещите класически и съвременни теории на управлението по автори (Файол, Дракър и пр.) и по теми (програмиране, мотивиране и пр.). Материалът е структуриран около централната концепция за пълния цикъл на управлението. Дисциплината извежда към ключови области на административно-управленските знания, които ще бъдат придобити на следващ етап – публичните политики, доброто управление и т. н.





Предварителни изисквания:

Усвоен материала по дисциплините:

„Увод в публичната администрация”

„Политика и публична власт”



„Макроикономика”




Очаквани резултати:

Студентите ще придобият базовите познания за всички изучавани в последствие управленски дисциплини. Ключовите знания за управлението създават начин на управленско мислене и обща професионална култура, нужни за по-нататъшното им развитие като студенти и практици в областта на администрацията.



Учебно съдържание







Тема:

Хорариум

1

ТЕМА 1

ПОНЯТИЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

(1) Професията да управляваш. Управлението от гледните точки на публичния ръководител (решаването на проблем), политика (властта), юриста (закона), собственика (печалбата). „Инстинктите” на публичния ръководител: познаване на проблема, дилема между алтернативи на действие, планиране, организиране, контрол. Стремежът към ефективност и ефикасност на решението. Обществената отговорност на публичния ръководител.
(2) Функционалното понятие за управление: пълният цикъл на управлението. Функционалното и системното понятие за управлението. Паралел между действие и мислене. Трите основни функции на управлението: „Какво?”, „Как?” и „С какъв ефект?” Трите равнища на управлението: оперативно, тактическо, стратегическо. Процесът на преливане между равнищата – единодействие на равнищата. Метаморфози на управленските цели и на принципите за ефективност, ефикасност и икономичност на трите равнища. Роля и място на контрола в модела. Пълният цикъл на управлението – интегрално функционално понятие. Двете тенденции във функционалния модел – Governance и Management (Уудро Уилсън, Макс Вебер) – отговор на необходимостта от правене на „множествен” и „единичен” избор и тяхното обвързване. Значение на принципите за ефективност, ефикасност и икономичност („Трите Е”).
(3) Системно понятие за управление. Хаос и организираност – тенденциите ентропия и негентропия. Понятията на системния анализ: система, структура, елемент и цяло, вход (input), изход (output), трансформация. Кибернетичният подход към управлението и водещите принципи и понятия в него. Принципът на обратната връзка. Типове обратна връзка и техните функции. Системно виждане за проблемите и възможностите за приложение на системния подход за тяхното решаване.
(4) Понятията за управление в обществената, стопанската и гражданската сфера. Пазар, държава и гражданско общество и нуждата от баланс между тях. Пазарът: вижданията на Адам Смит за ефективната обществена организация. Държавата: Хегел за баланса между единично, особено и общо равнище, „семейството, договора и държавата.” Гражданският сектор и въпросът за справедливостта. Проблемът с публичните блага: „пътникът без билет” (Free Rider). Предимства и провали на всеки от трите сектора. Сравнение между понятията за управление в обществената, стопанската и гражданската сфера.

2 часа
4 часа

2 часа

4 часа


2

ТЕМА 2

ПРОБЛЕМИ НА ПУБЛИЧНОТО УПРАВЛЕНИЕ

  1. Индивидуално и обществено благоденствие. Индивидуалната и колективната рационалност. Основополагащото определение за рационалността на А. Смит – максимизиращото поведение. Проблемът с агрегирането на индивидуалните предпочитания в обществена функция на благополучието: Парадоксът на Кондорсе, „Дилемата на затворниците” и „Теоремата за (не)възможността” на Ероу. Граница на управлението: несводимост на индивидуалната и колективната транзитивност. Парето за границата между индивидуалната и обществената функция на благоденствие. „Държава на благоденствието” (Welfare State). Динамика на отношенията индивид-общество: Равновесието на Неш.




  1. Общата воля и индивидуалните права. Отвъд „Дилемата на затворниците”: Й. Елстър, А. Сен, Дж. Бюкенън. Принципът на народния суверенитет. Законът като израз на общата воля. Легитимност, легалност и правовост. Правен аспект на управлението: държава и върховенство на закона. Политиката: най-ефикасният опит за обвързване на индивидуалната и колективната рационалност. Мениджърът, политикът, лидерът.




  1. Йерархичният аспект на управлението. Господство и подчинение. Власт и влияние. Авторитетът: експертният аспект на управлението. Принципът за баланс на властите. Йерархични равнища и политически мрежи. Идеи за справедливостта.




  1. Информация в управлението. Управлението: боравене с бъдещето. Бъдещето като проблем на трите равнища на управлението. Пълна и непълна информация. Теория за ограничената рационалност на Х. Саймън. Принципът на достатъчност на информацията. Източници на информация. Информационната власт – универсален посредник в публичната сфера.




  1. Култура и морал в управлението. Историческата определеност на морала. Политическа култура. Социална отговорност и етични стандарти в управлението на частния и публичния сектор. Корупция в управлението и проблемът за ограничаването й. Социална отговорност в управлението: социални задължения, социална реакция, социална активност.




6 часа

4 часа


2 часа
2 часа
2 часа


3

ТЕМА 3

ОСНОВНИ ТЕОРИИ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО

(1) Класически теории на мениджмънта: А. Файол, М. П. Фолет, Ф. У. Тейлър, Х. Емерсън.


2 часа





(1) Класически теории на мениджмънта: А. Файол, М. П. Фолет, Ф. У. Тейлър, Х. Емерсън.


2 часа





(2) Школа на човешките отношения – Е. Мейо и хоутърнските експерименти.


2 часа





(3) Лидерството: К. Левин. Л. Гълик, Макгрегър Бърнс

2 часа





(4) Съвременни теории за управлението. Управленската матрица на Блейк и Моутън. „Управление чрез цели” на П. Дракър, „Управление без център” на Д. Рифкин

2 часа





(5) Теории за стратегическото управление: Обобщенията на Х. Минцбърг. Майкъл Портър: „Анализ на петте сили”, Верижна стойност”, „Генерични стратегии”, „Стратегическите групи”, „Конкурентно предимство.”


2 часа


4.

ТЕМА 4

ЕЛЕМЕНТИ НА УПРАВЛЕНИЕТО

  1. Управленското решение. Същност на управленското решение. Цикъл на вземане на решението. Елементи на цикъла на управленското решение. Изисквания към управленското решение. Индивидуални и колективни решения и организация на вземането на колективно решение. Методи на вземане на решение. Типове управленско решение. Вземане на решение при условията на несигурност и риск.




  1. Планиране. Същност на планирането. Стъпки в процеса на планиране: установяване на целите-състояния, на бъдещите условия, формулиране на спомагателни планове, система детайлни планове, планиране на съвместните действия, създаване на система за оценка на плана. Предимства и недостатъци на планирането. Прогностични методи: екстраполация, корелация и регресия, дисконтиране и отчитане на инфлацията.




  1. Организиране. Същност. Упълномощаване (делегиране на власт): същност и принципи. Права, задължения, отговорност и отчетност. Централизация и децентрализация – предимства и недостатъци. Организационна структура. Линейна, функционална, линейно-функционална, мрежова, проектната и матричната структура на организациите. Избор на организационна структура: предимства и недостатъци на различните организационни структури.




  1. Мотивиране. Смисъл на мотивирането в управленския процес. Теории за мотивацията – сравнителен анализ на позитивните страни и недостатъците на всяка от тях: Е. Маслоу (йерархия на потребностите), Д. Маклелънд, Ф. Хърцбърг, Д. Макгрегър (Х и У теориите). Мотивационни стимули – негативни и позитивни: материални и духовни (сигурност, признание, принос, обогатяване, кариера). Значение на мотивацията. Практически въпроси на мотивацията.




  1. Контрол и регулиране. Същност и видове контрол. Мониторинг. Тотално управление на качеството – същност, значение, процес. Съответствие с вътрешни норми и стандарти. Отговорности, пълномощия и обмен на информация. Удовлетворение на клиента, вътрешен одит, наблюдение и измерване на процеси, подобряване. Оценка на въздействието. Управленски капацитет.

4 часа


2 часа

2 часа

2 часа

2 часа



5.

ТЕМА 5

ТЕХНОЛОГИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО

(1) Програмиране. Оперативна програма и разлика между управление на програма и управление на проект. Значение на програмирането в цикъла на управлението. Етапи: преценка на условията, оценка и избор на алтернативи за курса на действие, осигуряване на сътрудничество. Финансов план (бюджет), план на действието. Организационен проект. Управление на проектите: видове дейности (проектно описание, описание на работата, проучване на осъществимостта, техническо задание, планове за (1) управление на проекта, (2) управление на промяната, (3) управление на риска, (4) комуникационен план. Рамка на управление на проекта.
(2) Оперативното ръководство: сърцето на мениджърския процес. Функции: всеобхватност, непрекъснатост, социалност, творчество, изпълнение, делегиране. Значение на ръководството: иницииране на действие, интегриране на усилия, осигуряване на стабилност, справяне с промените, осигуряване на ефективно използване на ресурсите, мотивира и контрол. Видове ръководители. Роли и умения. Етапи: установяване на нужните действия, организиране на действията по отдели на организацията, координиране на управляващите органи. Осигуряване с човешки ресурси: разлика между наемане и подбор на персонал. Роля на ресурсите и видове ресурси. Управление на ресурсите: планиране и разпределение на ресурсите на организацията.
(3) Технологии. Структурата на управление: разделение на труда вътре в управленската дейност. Компоненти на управленските структури. Принципи на изграждане на управленските структури. Необходимост от писана управленска технология. Изисквания, които се предявяват към технологията на управление.

Документограми, Оперограми (организационна схема), Маршрутни графики, Линейни графики и Bar графики, Циклограми, Мрежови графики, Хронограми, Диаграми, Блок-схеми, Процедурни схеми: Линейна, Разклонена, Циклична. Технология на управлението на човешки ресурси: техники, свързани с целеполагането , планирането, мотивирането контролирането. Ддлъжностни характеристики и професиограми.


(4) Управление на промяната и управление на риска




(5) Публичните политики. Цикълът на политиките и мрежите на политиките. Анализ на публични политики. Вход – ситуацията с нейния проблем. Цели-намерения. Вътрешна и външна среда на управляваната организация. Ситуационен анализ. Методи за анализ на вътрешната и външната среда (SWOT, PEST, бенчмаркинг и пр.). Дефиниция на проблема. Обективна и субективна същност на проблема. Управленската дилема – дърво на решенията. Избор на стратегическа посока: критерият на очакваната стойност EV. Субективен характер на стратегическата подредба на предпочитанията. Основни критерии: икономическа ефективност, обществена справедливост, политическа приложимост, техническа осъществимост, простота, последователност, навременност.


2 часа

2 часа

2 часа

2 часа
2 часа





План на семинарните занятия
Следват учебното съдържание


Конспект за изпит




Въпрос

1.

Ефективност и ефикасност в управлението.

2.

Функционалното и системното понятие за управление.

3.

Роля и място на контрола в управлението.

4.

Системно понятие за управление.

5.

Сравнение между понятията за управление в обществената, стопанската и гражданската сфера.

6.

Граници на индивидуалната и колективната рационалност.

7.

Йерархични аспекти на управлението.

8.

Пълна и непълна информация. Теория за ограничената рационалност.

9.

Социална отговорност и етични стандарти в управлението на частния и публичния сектор.

10.

Класически теории на мениджмънта.

11.

Школа на човешките отношения и лидерски теории.

12.

Съвременни теории за управлението.

13.

Теории за стратегическото управление.

14.

Същност на управленското решение.

15.

Планиране и организиране.

16.

Смисъл на мотивирането в управленския процес.

17.

Контрол и регулиране.

18.

Програмиране и оперативно ръководство.

19.

Видове управленски структури – предимства и недостатъци.

20.

Управление на промяната и управление на риска

Библиография

Основна:

  1. Танев, Т. 2013, Държавничество, Университетско издателство „Св. Климент Охридски”, София

  2. Крейнър, Стюарт. Ключови идеи в мениджмънта: теоретиците, които промениха света на мениджмънта. Трето издание. ИнфоДАР, София

  3. Ставрев, С. 1996. Основи на мениджмънта. Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”, Пловдив

  4. Танев, Т. 2000. Публичната администрация като обществена реалност. Във: Верхайен, Т., Т. Танев. Въведение в публичната администрация в сравнителен европейски контекст. ГАЛ-ИКО, София

  5. Танев, Т. 2008. “Анализ на публичните политики (Policy Analysis): науката за създаване на конкретни политики”, Военно издателство, София

  6. Танев, Т. “Стратегическо управление на публичната сфера”, Военно издателство, София 2008.

  7. Танев, Т. Management и Governanceдва вида управление на публичната сфера събрани в единен цикъл на управлението. В: Публични политики.bg, Год. 2, бр. 2, 2011

  8. Танева, А. 2006. Лидерството: управление извън господството.Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, София


Допълнителна:

  1. Къндева-Спиридонова, Е. 1998. Публична администрация. Сиела, София

  2. Ставрев, Св. “Криза на публичния мениджмънт.” Класика и стил, 2007

  3. Танев, Т.“Политическата култура”, Университетско издателство “Св. Кл. Охридски”, Университетска библиотека № 408, ISBN 954-07-1615-2, София, 2001.

  4. Донъли, Дж. Гибсън, Дж. Иванчевич. 1997. Основи на мениджмънта, Отв. общество, София

  5. Паркинсън, С. (1993). Големите идеи в мениджмънта. София: Юсатор.

  6. Партиите: към упадък или адаптация”. В: Българската политология пред предизвикателствата на времето. Сборник в чест на 60-годишнината на проф. Георги Карасимеонов. УИ „Св. Кл. Охридски”, 2010

Дата: 01.12.2015 Съставил: проф. Тодор Танев,

Гл. ас. Симеон Петров






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница