Дело между Майкъл Джефри Джордан и "Qiaodan Sports"



Дата28.02.2022
Размер0.78 Mb.
#113368
Неозаглавен документ (1)
Свързани:
Kompostirane na biorazgradimiotpadatsi. Polzi ot kompostiraneto-BG, STROY LESNO, и означения

Икономически университет - Варна



Курсова работа по
Специфични външнотърговски договори


Дело за интелектуална собственост

Тема: Дело между Майкъл Джефри Джордан и “Qiaodan Sports”




Изготвил: Васил Николов
спец.: МИО
гр.40
фак.номер: 114902
Съдържание
1. Детайли около делото
2. Засегнати страни
2.1 Майкъл Джордан
2.2 Qiaodan Sports
3. Естество на казуса
3.1 Факти, представени в делото
3.2 Искове
4. Разрешаване на казуса
5. Източници



  1. Детайли около делото между Майкъл Джефри Джордан срещу “Qiaodan Sports”.



Дата на делото: 30.12.2020
Ищец: Майкъл Джефри Джордан
Адвокат на ищеца: Фред Спърлинг
Ответници: “Qiaodan Sports”
Причина: Авторско право върху търговска марка
Съд: Върховен съд на Китай
Съдии: Jiang Xiaoyan, Ji Lei, Wang Chengqi


  1. Засегнати страни

2.1 Майкъл Джефри Джордан


Майкъл Джефри Джордан е известен като най- великия баскетболен спортист. Роден през 1963 в Бруклин, Ню Йорк. Професионалната му кариера в НБА започва през 1984, когато е изтеглен трети в първия кръг от Чикаго Булс. Той защитава цветовете на Биковете между 1984 и 1998 с номер 23. Печели 6 шампионски пръстена в 6 участия на финалите в НБА. Избиран за най-полезен играч 5 пъти по време на своята кариера. Майкъл Джордан става известен с прозвището си “Въздушния Джордан” след провеждането на “Звездния Уикенд” през 1988. По време на провеждането на конкурса за забивки, Джордан изумява целия свят със своята забивка. Фигурата на тялото, която Джордан заема по време на изпълнението е запечатана и няколко месеца по-късно се превръща в лого “Jumpman” на линията “Air Jordan”, произвеждаща се и до днес от “Nike”. Към днешна дата в резултат от колаборацията с Nike, Майкъл Джордан е получил повече от 1.3 милиарда долара.


2.2 Qiaodan Sports


“Qiaodan Sports”(Чи-оу-дан спортс) e китайска компания, разположена в окръг Чинянг, провинцията Фуян. Спортният бранд получава настоящото си име през 2000. В периода между 1984 и 2000 фирмата е по-известна като “Втора фабрика за стоки Сибиан, провинцията Фуян”. На 25. ноември 2011 комитетът за преглед на емисиите на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа одобрява иска на компанията за първично публично предлагане на Шанхайската стокова борса. Емитирани са над 112.5 милиона акции, които носят 1.06 млрд юана приходи. Това е първата спортна компания, която бива добавена на Шанхайската стокова борса.


Компанията произвежда спортна екипировка, аксесоари, част от които са брандирани с номера 23. Екипировката се продава в над 5 700 търговски обекта на компанията в цял Китай. За изминалата 2020 година приходите на компанията възлизат на над 1.7 милиарда юана (276 млрд. долара).



  1. Естество на казуса

На 30. декември 2020 Майкъл Джефри Джордан завежда поредно дело срещу китайската компания за спортни дрехи, оборудване и аксесоари “Qiaodan Sports”. В основата е нарушаване на авторските права за дизайна и маркетинговата дейност на продуктите от линията на “Air Jordan”. Част от доводите на баскетболиста включват името на китайската компания, която наподобява звученето на американската марка, логото, изобразяващо силуета на Джордан, както и дизайна на обувките, чиято визия също наподобява американските.

3.1 Факти, представени в делото


Логото

Логото на китайската компания също е взаимствана от силуета на Майкъл Джордан, като в този случай снимката, която е използвана при създаването му е от мач от редовния сезон в НБА.

Името
Името на китайската компания за производство на спортни стоки и аксесоари има подобно звучене с фамилията на Джордан, което според адвокатите на американецът подвежда клиентите на китайския пазар.


4. Разрешаване на казус
Компанията трябва да спре да използва китайските йероглифи на „Qiaodan“ в своето фирмено име и търговски марки и да издаде публично извинение в печат и онлайн с обяснението, че няма връзка със самия баскетболист. Освен това трябва да предприеме „разумни мерки“, за да посочи и обясни, че по-старите му търговски марки нямат действителни връзки със звездата от НБА.Последното е отстъпка на факта, че Китай не може да нареди да нареди на компанията да спре изцяло да използва името на Джордан. Законът за търговските марки на страната предвижда, че има петгодишен период, в който регистрираните търговски марки могат да бъдат оспорени. Много от търговските марки на Qiaodan, свързани с Джордан, са на повече от пет години, което означава, че технически вече са неотменими. Решението е в съответствие с предишна присъда на върховния съд на Китай. През април тя издава знаково решение в полза на Джордан, за да обяви, че фирмата е използвала името му незаконно, отменяйки две предишни присъди на по-нисшия съд. Логото на Qiaodan, силуетът на скачащ баскетболист, е много подобен на добре познатото лого на Джордан на Nike Jumpman, който скача на потапяне. Върховният съд не постановява, че логото нарушава правата на Джордан, като отнася въпроса за ново разглеждане. Само месеци преди това през януари Пекин подписва сделка за фаза първа, заявявайки, че ще подобри защитата на правата на интелектуална собственост, ключов спорен момент в продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Джордан не печели нито един от тях до 2016 г., когато върховният съд на Китай му дава правото на името му с китайски знаци, но не и с изписването на „Qiaodan“ на английски.
5. Източници

  • https://variety.com/2020/sports/news/michael-jordan-china-trademark-lawsuit-qiaodan-1234877353

  • https://www.chinalawinsight.com/2012/05/articles/intellectual-property/michael-jordan-vs-qiaodan-sportswear-co-ltd-lawsuit-accepted/

  • https://www.duetsblog.com/2016/12/articles/advertising/jordan-v-qiaodan-the-lessons-of-trademark-enforcement-in-china/

  • http://www.ipbrief.net/2012/02/28/michael-jordan-sues-qiaodan-sports-to-reclaim-his-name/





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница