Десислава Иванова Панева-Маринова семантично-ориентирана архитектура и модели за персонализиран и адаптивен достъп до знания в мултимедийна дигитална библиотека



страница1/9
Дата23.09.2016
Размер0.62 Mb.
#10513
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО ИНФОРМАТИКА И МАТЕМАТИЧЕСКО МОДЕЛИРАНЕ ПРИ ВАК


Десислава Иванова Панева-Маринова

СЕМАНТИЧНО-ОРИЕНТИРАНА АРХИТЕКТУРА И МОДЕЛИ ЗА ПЕРСОНАЛИЗИРАН И АДАПТИВЕН ДОСТЪП ДО ЗНАНИЯ В МУЛТИМЕДИЙНА ДИГИТАЛНА БИБЛИОТЕКА

А В Т О Р Е Ф Е Р А Т

на дисертационен труд за присъждане

на образователна и научна степен „Доктор”

по научна специалност 01.01.12 „Информатика”



Научен ръководител:

ст.н.с. II ст. д-р Радослав Павлов


Рецензенти:

ст.н.с. I ст. д.м.н. Петър Любомиров Станчев

доц. д-р Красен Стефанов Стефанов

София, 2008

Дисертационният труд е обсъден и предложен за защита на разширено заседание на секция „Математическа лингвистика” при Институт по математика и информатика - БАН, което се състоя на 13.05.2008 г.
Защитата на дисертационния труд ще се състои на ……………. от ……. часа в Мултимедийната зала на Институт по математика и информатика - БАН, ул. „Акад. Г. Бончев”, блок 8 на открито заседание на Специализирания научен съвет по информатика и математическо моделиране при ВАК.
Дисертационният труд е изложен в 182 страници и съдържа 12 таблици и 16 фигури. Той включва увод, 5 глави, 4 приложения, списък на използваната литература от 78 литературни източници, списък на 17 публикации на автора (5, от които самостоятелни), свързани с представения дисертационен труд и списък на техни цитирания.

Номерацията на таблиците и фигурите в автореферата следва оригиналната номерация, използвана в дисертационния труд.


Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в библиотеката на Институт по математика и информатика - БАН, ул. „Акад. Г. Бончев”, блок 8, София.

Автор: Десислава Иванова Панева-Маринова



Заглавие: Семантично-ориентирана архитектура и модели за персонализиран и адаптивен достъп до знания в мултимедийна дигитална библиотека


1. Обща характеристика на дисертационния труд

Актуалност на проблема


Осъществяването на идеята за осигуряване на достъп до информация и знания на всеки без ограничения за време и място чрез ефективното използване на информационни и комуникационни технологии в мултимедийни дигитални библиотеки, са основни предпоставки за възникване на нов тип услуги, свързани с персонализация и адаптивност на информационните процеси и ресурси към потребителите. Персонализацията се дефинира с „начините, чрез които информацията и услугите могат да бъдат приспособени според специфичните нужди на отделния индивид или общност” [Smeaton&Callan, ‘05]. Най-общо тя включва дейности, като:

  • подбор и препоръчване на информационни ресурси според личните характеристики на потребителя, от една страна (демографски статус, цели, задачи, умения, мотивация, постижения, интереси, предпочитания, нужди и др.), а от друга - според поведението му в средата и др.;

  • адаптиране на потребителския интерфейс, навигацията, формата на показване и начините на предоставяне на информационни ресурси.

На тази база са дефинирани три типа персонализация:

  • персонализация на съдържанието, базирана на потребителските предпочитания, предварителните знания и опит, цели, нужди, поведение и др.;

  • персонализация на начина на предоставянето и формата на съдържанието;

  • пълна персонализация - съчетаване на предходните два подхода.

Чрез адаптивността, от друга страна, се предоставят дейности по осигуряване на вариантност на информационното съдържание, на техниките за визуализация и изменяемостта на програмния интерфейс. Адаптивността засяга разработката на шаблони за генериране на различни варианти на информационни единици [Pavlov et al., ‘06a].

Цел и задачи на дисертационния труд


Основната цел на дисертационния труд е разработването на семантично-ориентирана архитектура на функционален модул за персонализиран и адаптивен достъп до знанията1в мултимедийна дигитална библиотека и представяне на създадените базова схема, модели, алгоритми, правила, инфраструктура и архитектурни компоненти. Цели се да се подпомогне потребителят в достигането и използването на дигитални информационни ресурси, като те се извлекат и адаптират според личните му характеристики, нужди, предпочитания и поведение в средата.
Постигането на основната цел на изследването се конкретизира с изпълнението на следните основни задачи:

  1. Проучване на състоянието на проблема

    • Изследване на създадените подходи, техники и средства за достигане на различни нива на персонализация и адаптивност на информационното съдържание и достъпа до него в среди за електронно обучение и мултимедийни дигитални библиотеки.

    • Изследване на подходите на Семантичен уеб за иновационно семантично-базирано описание на потребителските профили и реализация на персонализиращи и адаптиращи услуги.

    • Изследване на съвременните мултимедийни дигитални библиотеки, архитектурните им решения и подходите за използване на технологиите на Семантичния уеб за описание на семантиката на информационните им обекти и колекции, профилите и поведението на потребителите им и др.

  1. Разработване на семантично-ориентирана архитектура на функционален модул за персонализиран и адаптивен достъп до знанията в мултимедийна дигитална библиотека.

  2. Експериментална реализация на компоненти на функционалния модул в мултимедийната дигитална библиотека „Виртуална енциклопедия на българската иконография”.

  3. Експерименти и оценка на възможностите за развитие и разширяване на приложенията на разработената архитектура на функционален модул за персонализиран и адаптивен достъп до знанията в мултимедийни дигитални библиотеки.

Структура и обем на дисертационния труд


Дисертационният труд се състои от увод, 5 глави и 4 приложения.

Глава 1 излага проблема за реализацията на персонализация и адаптивност на информационното съдържание в мултимедийни дигитални библиотеки и формулира обекта, предмета, основната цел и задачите на изследването.

Глава 2 е съставена от 3 основни дяла. Дял първи представя аналитично изследване и оценка на състоянието, новите тенденции и подходите за достигане на определени нива на персонализация на потребителя и адаптивност на информационното съдържание в среди за електронно обучение и мултимедийни дигитални библиотеки. Дял втори включва аналитично изследване на технологии за представяне на знания и по-конкретно Семантичния уеб, описана е общата структура на една онтология, множество класификации на онтологиите, съвременни езици, стандарти и софтуерни инструменти за изграждане и работа с онтологии и др. В дяла още са проследени типовете метаданни и процесът на семантично маркиране на данни. В заключение са очертани подходи за използване на онтологии и онтологични метаданни за описание на потребителския профил и реализация на персонализиращи и адаптиращи услуги. Дял трети представя същността, характеристиките, основните компоненти и архитектурни решения на мултимедийни дигитални библиотеки, принципите и особеностите при изграждането им, добри практики и реализирации. Анализирани са подходи за използване на семантични технологии в мултимедийни дигитални библиотеки.

Глава 3 представя семантично-ориентирана архитектура на функционален модул за персонализиран и адаптивен достъп до информационните обекти в мултимедийна дигитална библиотека. Модулът използва специално разработен онтологичен модел на знанието за потребител на конкретна дигитална библиотека („Виртуална енциклопедия на българската иконография”) и е базиран на стандартите IEEE PAPI и IMS LIP2 на концептуално ниво. Архитектурата се основава на базова схема за реализация на персонализираща и адаптивна логика за достъп до знанията в мултимедийна дигитална библиотека, която проследява действията на потребителите и съответния отговор на системата. В главата са описани функционалностите на основните подмодули на архитектурата. Дефинирани са правила /инструкции, които определят широк набор от дейности в представяния функционален модул и неговите подмодули, целящи да съпоставят на определени потребителски характеристики, предпочитания, поведение и прочее налични в библиотеката информационни обекти и съдържание. Главата завършва с модели на метаданните, използвани в хранилищата на библиотеката.

В Глава 4 са описани три основни функционални подмодула от архитектурата, използваните в тях алгоритми и софтуерната им реализацията в мултимедийната дигитална библиотека „Виртуална енциклопедия на българската иконография”.

Получените резултати, приносите и направленията за бъдещо развитие и задълбочаване на изследването са представени в Глава 5.

Дисертационният труд е изложен в 182 страници и съдържа 12 таблици и 16 фигури. Той включва увод, 5 глави, 4 приложения, списък на използваната литература от 78 литературни източници, списък на 17 публикации на автора (5, от които самостоятелни), свързани с представения дисертационен труд и списък на техни цитирания.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница