Детска градина „детски рай село солище община кърджали утвърждавам!



Дата23.10.2018
Размер233.91 Kb.
#93624
ДЕТСКА ГРАДИНА „ДЕТСКИ РАЙ” СЕЛО СОЛИЩЕ ОБЩИНА КЪРДЖАЛИ

Утвърждавам!

Директор:………..............

/М.Караилиева/

ПРАВИЛНИК

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА ЦЯЛОСТНАТА ДЕЙНОСТ В ДЕТСКАТА

ГРАДИНА ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2016 / 2017 ГОДИНА

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ


Чл. 1. С този правилник се уреждат:

• организацията и ръководството на ДГ „Детски рай" с. Солище;

• условията на приемане на децата;

• правата и задълженията на персонала и родителите;

• организацията на възпитателно-образователната работа и медицинското обслужване.

Той е изготвен в съответствие със ЗПУО, Наредба № 5 от 03.06.2016г. за предучилищното образование и всички подзаконови нормативни актове, регламентиращи дейността на институциите в системата на ПО на Република България. С него се уреждат всички условия за организация на цялостната дейност на детското заведение, както и правата и задълженията на служителите. Разпоредбите на този Правилник не противоречат на длъжностните характеристики, валидни в системата на образованието, и имат поверителен характер.

Чл. 2. (1)Детската градина е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца от тригодишна възраст до постъпването им в I клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищното образование .

(2) Съгласно Наредба № 5/03.06.2016г.за предучилищно образование по преценка на родителя и/или при липса на яслена група в съответното населено място, както и при наличие на свободни места в детската градини може да постъпят и деца, навършили две години към началото на учебната година на постъпването. Предучилищното образование в тези случаи се осъществява при условията и по реда на тази наредба, като се вземат предвид възрастовите характеристики на детето.

Чл. 3. Децата, навършили 7 години, които по здравословни причини не могат да постъпят в първи клас, представят документи от диагностична комисия към РУО на МОН гр. Кърджали и продължават да посещават детското заведение още една учебна година.

Чл. 4. В Детската градина се осъществява предучилищното образование, което осигурява физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие.

Чл. 5. (1) Предучилищното образование в ДГ „Детски рай" се осъществява при целодневна организация.

(2) Целодневната организация ДГ „Детски рай" осигурява възпитание, социализация, обучение и отглеждане на децата в рамките на 12 астрономически часа на ден през учебната година.

(3) В ДГ „Детски рай" може да се осъществи почасова и самостоятелна организация, съгласно чл. 14 от Наредба №5 за предучилищно образование.

(4) Почасовата организация осигурява възпитание,

социализация, обучение и отглеждане в рамките на 3 последователни

астрономически часа на ден.

(5) Почасовата организация се осъществява заедно с децата в група за целодневна или за полудневна организация, като в една група може да се включват не повече от 2 деца на почасова организация над максималния брой деца, определен в съответствие с разпоредбите на чл. 60, ал. 1 и 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.

(6) Самостоятелната организация включва възпитание,

социализация, обучение и отглеждане на детето, организирано от родителя и проследяване постиженията на детето от детската градина или училището в началото и в края на учебното време по чл. 12, ал. 1.

(7) Самостоятелната организация се провежда по заявено желание на родителя за съответната учебна година и след одобрение от експертната комисия в регионалното управление по образование по чл. 67, ал. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование.

Чл. 6. ДГ „Детски рай" осигурява възпитание и подготовка според Държавните образователни стандарти за предучилищно образование и осигурява готовността на децата за училище.

Чл. 7. ДГ „Детски рай" носи отговорност за:

1. изпълнението на ДОС за предучилищно образование;

2. наличието на условия, гарантиращи опазване живота и здравето на децата по време на престоя им в детското заведение и при организиране на образователни инициативи в извънучебна среда;

3. недопускане на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават възпитателно-образователния процес;

4. овладяване на образователния минимум за предучилищно образование като необходима основа за бъдещо обучение и развитие.

Чл. 8. Съгласно чл.29 ал.1 ЗПУО детската градина е юридическо лице и има право на:

1. Наименование, символи, седалище и официален адрес, който съответства на адреса на дирекцията й;

2. Собствен кръгъл печат;

3. Банкова сметка;

4. Данъчен номер и шифър по Булстат или ЕИК;

5.Да определя вътрешната си организация и символи, ритуали и униформено облекло;

6. Изборът на символи и ритуали се съгласува с мнението на родителите на децата

ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ.

ФОРМИ НА ОРГАНИЗАЦИЯ.


Чл. 9. (1) Предучилищното образование в ДГ „Детски рай" се осъществява при осигурена среда за учене чрез игра, съобразена с възрастовите особености и гарантираща цялостното развитие на детето, както и възможности за опазване на физическото и психическото му здраве и се организира в учебни години.

(2) Учебната година в предучилищното образование започва на 15 септември и е с продължителност 12 месеца и включва учебно и неучебно време.

(3) В учебното време се организират, както основна, така и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, а в неучебното време само допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, като се осигуряват и :

1. условия и време за игра, почивка, включително следобеден сън;

2. условия и време за хранене - сутрешна закуска, обяд и две

задължителни подкрепителни закуски - между сутрешната закуска и обяда и между обяда и вечерята;

3. дейности по избор на детето..

(4) Учебното време през учебната година е в периода от 15 септември до 31 май на следващата календарна година.

(5) Учебното време се организира в педагогически ситуации. Броят и продължителността на педагогическите ситуации се определят с държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

(6) Неучебното време без основни форми на педагогическо взаимодействие е в периода от 1 юни до 14 септември.

Чл. 10. (1) Основна форма на педагогическо взаимодействие в ДГ „Детски рай" е педагогическата ситуация, която протича предимно под формата на игра. Тя се организира само в учебното време и осигурява постигането на компетентностите по чл. 28, ал. 2.от Наредба №5 - придобиване знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на детето към училищното образование.

(2) Конкретното разпределяне на педагогическите ситуации по образователни направления се осъществява в седмично разпределение.

(3) Седмичното разпределение се разработва от учителите на групата преди началото на учебната година и се утвърждава от директора на детската градина.

Чл. 11. (1) В допълнителните форми на педагогическо взаимодействие в ДГ „Детски рай" се разширяват и усъвършенстват отделни компетентности, които допринасят за личностното развитие и за разнообразяване на живота на детето.

(2) Допълнителните форми на педагогическо взаимодействие се организират от учителя на групата извън времето за провеждане на педагогическите ситуации.

(3) Допълнителните форми се организират по преценка на учителя в съответствие с програмната система, прилагана в детската градина, цялостната организация на деня и с интересите и потребностите на децата.

Чл. 12. (1) Програмната система в ДГ „Детски рай" е част от стратегията за развитието на детската градина, която се приема с решение на педагогическия съвет.

(2) Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие.

(3) Програмната система включва тематичното разпределение което включва темите за постигане на отделни компетентности като очаквани резултати от обучението, както и методите и формите за проследяване на постиженията на децата.

(4) Тематично разпределение се разработва, като се отчитат интересите на децата и спецификата на образователната среда.


Раздел първи

Възпитателно-образователна дейност

Чл. 13. Възпитателно-образователната дейност в детското заведение е дело на педагогическия състав. Тя се осъществява от учителите под непосредственото ръководство и контрол на директора и при творческо изпълнение на програмите и насоки на МОН.

Възпитанието и обучението на децата се организира и провежда в съответствие с ДОС за предучилищно образование и подготовка и осигурява готовността на децата за училище.

Учебните програми определят структурата и обема на учебното съдържание по образователни направления. В началото и в края на всяка учебна година учителите извършват диагностични процедури на всяко дете по образователни направления и отразяват в дневника резултатите и направените констатации.

В началото на всяка учебна година Педагогическият съвет определя допълнителните дейности, които детската градина предлага на родителите - като вид, цена, хорариум и фирма изпълнител.


Чл. 14. Престоят на децата се организира съобразно възрастовите особености и индивидуалните потребности, като се осигурява необходимо време за игри, занимания, хранене, сън и други дейности. Децата се предпазват от физическа преумора, от обективни и субективни опасности.

Чл. 15. Обстановката в детската градина се организира така, че да създава възможност за свободни и достъпни зони за дейности (кътове, центрове) за самостоятелност в избора на информация, на играчки, на материали за игра и занимания. Оборудването на тези кътове за различни дейности, както и обогатяване на материалите в тях е задължение на учителите при активната помощ на родителите.

Чл. 16. Учителите сами преценяват и подбират времетраенето на организираните занимания и учебни форми, съдържанието, средствата и подходите, като стимулират познавателната активност, самостоятелността на избора и свободата на действията, богатството на въображението и умението на детето да се ориентира в динамично променящата се среда, използват многообразието на природната среда и естествено закаляващите фактори. При определяне броя от учебни ситуации задължително трябва да спазват посочения в програмата, по която работят, хорариум.

Чл. 17. Цялостната дейност се планира в годишен комплексен план, който се приема от Педагогическия съвет.

Чл. 18. Учителският екип избира програмната система, по която ще работи, с решение на Педагогическия съвет.

Чл. 19. Учителите сами планират обучаващите ситуации, съдържанието, средствата и подходите, предоставят самостоятелен избор и свобода на действия на децата. Работят за развитие на уменията и ориентацията им в динамично променящата се среда съобразно образователните стандарти.

Чл. 20. Учителите изготвят седмичното и годишно разпределение съобразно ДОС за предучилищно възпитание и подготовка.
Раздел втори

Хранене


Чл. 21. (1) В детската градина се приготвя храна според изискванията на № 6 от 10 август 2011 г. на МЗ за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.

(2) Менюто се изработва от домакина и готвача и се обсъжда от медицинската сестра и директора.

(3) Продуктите се получават един път месечно по заявка, изготвена от домакина.

(4) Учителят или медицинската сестра удостоверява с подписа си съответствието между претеглените продукти и грамажа им в требвателния лист.

(5) Отговорност за влагането на продуктите, за количеството и качеството на приготвената храна, както и правилното разпределение носи готвачът.

(6) Приемането на продуктите и придружаващите ги документи и сертификати се извършва от медицинската сестра. Прибирането на продуктите в складовите помещения е задължение на домакина. Негодните за консумация храни (с изтекъл срок на годност, с разкъсани опаковки или със съмнителен произход) се връщат в момента на доставянето от фирмата доставчик. Подмяна на хранителни продукти с други, невключени в менюто, се допуска само след разрешение от директора.

(7) Контрол върху цялостната организация на хранене в детската градина осъществяват директорът и медицинската сестра.

(8) От храната всекидневно се заделят проби, които се съхраняват в хладилник в продължение на 48 часа.

(9) Храната в групата се разпределя и поднася на децата от помощник-възпитателя под контрола на учителите.

(10) Учителите и медицинската сестра всекидневно контролират консумирането на храната от децата.

(11) Право на безплатна храна имат помощник-възпитателя, домакина и готвача.

Чл. 22. Храната от кухнята се получава само от помощник-възпитателя, както следва:

* за сутрешна закуска - от 08,30 часа;

* за обяд и за следобедна закуска- от 11,30 ч.

Чл. 23. Учителите и медицинската сестра следят как децата приемат различните ястия, за което информират директора и правят предложения за менюто.

Раздел трети

Отдих на децата
Чл. 24. (1) За укрепване здравето на децата над 3-годишна възраст се организира зимен и летен отдих по желание на родителите от лицензирани фирми. Материалното осигуряване, персоналът и режимът се организират от директора на детското заведение при спазване изискванията на Наредба № 2 за организиране и провеждане на детския и ученическия отдих и туризъм (ДВ. бр. 43 /97 г., изм. бр. 24 /2006 г.).

(2) При организацията на отдиха се спазват стриктно всички нормативни изисквания и решения на МОН и на общината.

(3) Отдихът и екскурзиите на децата се финансират от родителите.
Раздел четвърти

Здравно-хигиенна дейност


Чл. 25. (1) Здравното обслужване в детската градина се осъществява от медицинската сестра на детската градина.

(2) Здравно-хигиенната дейност се реализира и с помощта на лекции, семинари, тренинги, предвидени в плана на медицинската сестра в детското заведение.

(3) Учителите и помощник-възпитателят съвместно с медицинската сестра се грижат за здравето на децата и тяхното закаляване.

Чл. 26. В детската градина задължително се оборудва „спешен шкаф"' за оказване на неотложна медицинска долекарска помощ.

Чл. 27. За всяко дете се води лична здравно-профилактична карта, в която се отразява здравното състояние на детето.

Чл. 28. Необходимите санитарно-хигиенни условия за правилното развитие и възпитание на децата се осигуряват от помощник-възпитателя.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

УЧАСТНИЦИ В ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Чл. 29. За отглеждането на децата в детското заведение се грижат следните служители, изброени по длъжности:

1. Директор с група;

2. Детска учителка;

3. Медицинска сестра;

4. Домакин;

5. Помощник-възпитател;

6. Готвач.
РАБОТНО ВРЕМЕ
Чл. 30. (1) Детската градина работи през цялата година на петдневна работна седмица от 06,30 до 18,30 часа.

(2) При обявяване на някои от почивните дни за работни детското заведение изпълнява решенията на МС.

Чл. 31. Родителите водят децата си сутрин в удобно за тях време, не по-късно от 8,30 ч. Вратите се заключват в 9,00 ч. При закъснение, предварително се уведомяват учителите в групата.

Чл. 32. Работното време на работещите в детската градина е както следва:

Директор с група 06.30 ч.- 13.00 ч. 13.30 ч. - 15.00 ч

10.15 ч - 11.45 ч. 12.00 ч. - 18.30 ч.

Учител 06.30 ч.-11.30 ч. 12.00ч.-13.00

12.30 ч.-18.30ч.

Домакин 08.00 ч.-12.00 ч.

Пом. възпитател 06.30 ч.-09.30 ч. 10.00ч.-12.00ч. 15.30 ч.-18.30 ч.

Готвач 08.00 ч,-12.00 ч.

ОСНОВНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ

Чл. 33. Служителите трябва да изпълняват задълженията си точно и добросъвестно.

Чл. 34. При изпълнение на работата си служителят е длъжен:

1. Да се явява навреме на работа и да бъде на работното си място до края на работното време.

2. Да се явява на работа в състояние, което му позволява да изпълнява възложените задачи и да не употребява през работно време алкохол, цигари и други упойващи вещества.

3. Да изпълнява работата си качествено.

4. Да спазва правилата за здравословни и безопасни условия на труд.

5. Да изпълнява всички нареждания на работодателя.

6. Да пази грижливо имуществото, което му е поверено.

7. Да пази доброто име на детското заведение, да не злоупотребява с доверието на работодателя, както и да не разпространява поверителни сведения.

8. Да спазва вътрешните правила, приети в детската градина.

9. Да изпълнява и всички други задължения, които произтичат от нормативните актове, от колективния трудов договор, от трудовия договор, от длъжностната характеристика и от характера на работата.

10. Абсолютно се забранява оставянето на децата сами, без контрол от възрастен човек. При ползване на законно определена почивка или друга служебна заетост на учителите отговорността за живота и здравето на децата се поема от помощник-възпитателя.

Чл. 35. Учителят е длъжен:

1. Да изпълнява определените му в длъжностната характеристика задължения, Кодекса на труда и други нормативни документи.

2. Да опазва живота и здравето на децата по време на престоя им в детското заведение.

3. Да повишава системно професионалната си квалификация.

4. Да общува и провежда възпитанието и обучението на децата на книжовен български език.

5. Да изпълнява предписанията и препоръките на органите, които осъществяват методическа дейност и контрол в системата на предучилищното образование.

6. Да изпълнява нарежданията на директора.

7. Да изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа, определена с Наредба № 3/18.02.2008 г. за нормите за ЗПР и нормативите за численост на персонала в системата на предучилищното образование.

8. Учителят е длъжен да бъде на работното си място с облекло, подходящо за заеманата длъжност.

Чл. 36. Съгласно чл. 219 ал.2 т.3 от ЗПУО да зачитат правата и достойнството на децата, учениците и другите участници в предучилищното и училищното образование и да сътрудничат и партнират със заинтересованите страни;.

Чл. 37. Учителят няма право да ползва мобилен телефон по време на занимания с децата, както и по време на педагогически съвет и съвещания.

Чл. 38. Задължения на директора:

Директорът е длъжен да осигури на служителите нормални условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за което се е уговорил, като му осигури:

• Работата, която е определена при възникване на трудовото правоотношение.

• Работно място и условия в съответствие с характера на работата.

• Безопасни условия на труд.

• Указания за реда и начина на изпълнение на задачите включително запознаване с длъжностните характеристики, с Правилника за вътрешния трудов ред и с Правилника за здравословни и безопасни условия на труд.

Чл. 39. Директорът е длъжен да изплаща в установените срокове на служителите уговореното трудово възнаграждение за извършена работа.

Чл. 40. На служителите строго се забранява:

(1) Напускане на работното място преди изтичането на работното време без разрешението на директора.

(2) Промяна в смените на учителите без знанието на директора.

(3) Служителите нямат право да накърняват човешките и гражданските права на детето, да унижават личното му достойнство, да прилагат форми на физическо насилие върху неговата личност.

(4) Да носят оръжие и опасни за живота и здравето на децата предмети.

Чл. 41. Всички служители са задължени да спазват професионална и колегиална етика.

Чл. 42. За виновно неизпълнение на професионалните задължения и нарушения на трудовата дисциплина всички служители носят дисциплинарна отговорност и се наказват съгласно КТ.

Раздел първи

Учители
Чл. 43. (1) Учителите осъществяват обучение и възпитание на децата и учениците в съответствие с държавните образователни стандарти;

(2) Създава условия за овладяване на програмния материал.

(3) Има право на свободен избор на методи на преподаване и носи отговорност за резултатите от образователния процес.

(4) Отговаря за предоставените занималия, спалня, кът за хранене и други, и мотивира децата и родителите им за опазването и обогатяването на материалната база.

(5) Административните органи и обществеността оказват помощ и съдействие на учителите за провеждане на ефективна възпитателна и образователна дейност.

(6) След приключване на задължителната преподавателска заетост учителите организират и провеждат родителските срещи, водят задължителната документация, консултират родители – два часа седмично по утвърден график.

Чл. 44. Учителят има право да:

(1) да участват във формирането на политиките за развитие на детската градина, да получават професионална подкрепа в процеса на служебните си задължения.

(2) Повишава образованието и квалификацията си, да придобива квалификационни и научни степени.

(3) Членува в професионални организации и взема участие в работата на регионалните и националните им органи.

(4) Дава мнения и прави предложения по дейността на детската градина до административните органи в системата на образованието.

(5) Получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от директора на детската градина, РУО и от МОН.


Раздел втори

Деца


Чл. 45. Децата в детската градина се отглеждат, възпитават и обучават при условия, които гарантират:

1) равен старт и възможности за физическо, духовно и социално развитие;

2) техните права, свобода и сигурност;

3) зачитане на достойнството им, уважение и любов към детето;

4) възпитание в дух на разбирателство, мир и толерантност и етническа самоопределеност;

5) приобщаване към националните традиции и културните ценности;

6) обучение в демократично гражданство и уважение към различията;

7) уважение към индивидуалните и културните различия.

8) да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурна среда;

9) да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес;

10) да получават информация относно обучението, възпитанието, правата и задълженията си;

11) да получават обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие;

12) да бъдат поощрявани с морални и материални награди.
ПРИЕМ НА ДЕЦАТА
Чл. 46. (1) В детското заведение се приемат деца целогодишно.

(2) При приемането на децата родителите предоставят комплект медицински документи, изготвени от личния лекар и съобразени с изискванията на РИОКОЗ, имунизационен паспорт и лична амбулаторна карта.

(3) Децата могат да отсъстват от детската градина само поради заболяване или при подаване на молба до директора за отсъствие по семейни причини. Децата, посещаващи подготвителната група, могат да отсъстват по домашни причини само по време на обявените от министъра на образованието и науката ваканционни дни. За всички деца от детската градина максималният срок на отсъствие по семейни причини през учебно

време е допустимо за не повече от 10 дни за съответната учебна година с

писмено уведомяване от родителите в срок, определен с Правилника за

дейността на детската градина.

Чл. 47. Всекидневният прием на децата се извършва от 6,30 ч. до 8,30 ч. Ако се налага, родителите могат да водят децата си и след този час, но след като предварително са уведомили учителите. Сутрешният медицински филтър е задължителен. Предаването и приемането на децата става лично между учителя и родителя. След 9,00 ч. входовете се заключват.

Чл. 48. Воденето и вземането на децата от детската градина трябва да е съобразено с работното й време.

Чл. 49. Воденето и вземането на децата от детската градина се извършва от родителите на детето или лица, упълномощени писмено от родителите.

Чл. 50. Ако детето не е доведено до 8,30 ч., а е присъствало предния ден и родителите не са уведомили учителите, за деня се води присъствие и се начислява такса, а храната му се разпределя между другите деца. Родителите могат да имат претенции за броя на присъствените дни на детето само ако са представили по утвърдения ред и в посочения срок документ за отсъствие. Учителите лично изчисляват присъствията за месеца на всяко дете и нанасят данните в таксовата книга, за верността на които се подписват. Това се извършва само след точно приключване на дневника за съответния месец и сравняването му със заповедната книга за храна.

Чл. 51. Децата от детската градина се отписват:

1) по желание на родителите;

2) при постъпване в първи клас;

3) при неплатена такса от два месеца;

4) при уронване авторитета на детската градина от родителите.

Чл. 52. Съгласно чл. 210 ал.1 т.1 от ЗПУО родителите са длъжни да осигуряват редовното присъствие на детето в задължителното предучилищно образование, като уведомяват своевременно детската градина в случаите на отсъствие на детето;

Чл. 53. Родителите са длъжни да се явяват в детската градина, когато важни причини налагат това и бъдат поканени от учителя или директора.
ЗАПЛАЩАНЕ НА ТАКСИ
Чл. 54. Родителите на децата, които посещават детската градина, заплащат такса, определена с решение на общината и в рамките на предвидените в ЗМДТ стойности. Родителите, които имат право на намаление на таксата, представят в детското заведение декларация за основанието, придружена с удостоверение за семейно положение, издадено от районна администрация, протокол от ТЕЛК за призната инвалидност или уверение от ВУЗ за редови студенти. Тези документи се съхраняват в папка досие при домакина.

Чл. 55. Посещението на децата може да бъде прекъсвано и подновявано по всяко време с предварително уведомяване от страна на родителите, но не по-късно от един ден преди прекъсването. За времето, през което е прекъснато посещението, не се заплаща такса.

Чл. 56. Не се заплаща такса от:

1) деца, чиито родители са с инвалидност над 90 %, деца на неизвестни родители, деца настанени в приемни семейства, деца на загинали при производствени аварии и природни бедствия, деца на загинали при служебен дълг;

2) трето и следващо дете на многодетни родители, последните плащат такса за първо дете 50 % намаление, а за второ дете - 75 %;

3) при отсъствие на децата от детската градина такса не се заплаща за времето, през което те са отсъствали, при условие че родителите са подали молба до директора на детската градина за отсъствие по домашни причини, или са представили документ за прекарано заболяване. Молбата за отсъствие се подава три дни предварително.

Чл. 57. (1) Такса се заплаща с 50 % намаление за деца сираци или деца с един родител, деца, чиито родители са редовни студенти, или отбиват редовна военна служба.

(2) Всеки родител е длъжен да представи в детското заведение удостоверение за семейно положение, издадено от районната администрация по местоживеене (не само декларация).

(3) Когато 2 деца от едно семейство са приети в едно и също или различни детски градини, таксата за второто дете се заплаща с 50 % намаление.

Чл. 58. Таксите за месеца се заплащат при домакина на детската градина до седмо число на следващия месец.


ГЛАВА ПЕТА

УПРАВЛЕНИЕ

Раздел първи

Орган за управление на детската градина


Чл. 59. (1) Съгласно чл. 257, ал. 1 от ЗПУО орган за управление на детската градина е директорът. Директорът:

  • организира, контролира и отговаря за цялостната дейност;

  • спазва и прилага държавните образователни стандарти

  • осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд;

  • представлява институцията пред органи, организации и лица, сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия;

  • съставя бюджет и отговаря за законосъобразното, целесъобразното и икономичното разпореждане с бюджетните средства;

  • сключва и прекратява трудови договори по реда на Кодекса на труда;

  • обявява свободните работни места в Бюрото по труда и в Регионалния инспекторат по образованието в 3-дневен срок от овакантяването им;

  • награждава и наказва учители и служители в съответствие с Кодекса на труда, Закона за народната просвета и с този правилник;

  • организира приемането на деца, както и обучението и възпитанието им в съответствие с държавните образователни изисквания;

  • подписва и подпечатва документите за преместване на децата, издава удостоверения за завършена подготвителна група и съхранява печата на детската градина;

  • контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация и съхранява учебната документация;

  • осигурява условия за здравно-профилактичната дейност в детската градина;

  • разпределя децата по групи, съгласно нормативните документи;

- изготвя длъжностно разписание и утвърждава поименно разписание на длъжностите и работните заплати.

(2) Директорът на детската градина е председател на Педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.

(3) Директорът предприема мерки за предотвратяване на форми на дискриминация в детската градина.

(4) Съгласно чл. 261, ал. 1 от ЗПУО При отсъствие на директора на детска градина, за срок по-малък от 60 календарни дни, той се замества от определен със заповед педагогически специалист от институцията. Заповедта се издава от директора, а при невъзможност – от съответния орган по чл. 217, ал. 3.


Раздел втори

Педагогически съвет


Чл. 60. Съгласно чл. 262, aл. 1 от ЗПУО Педагогическият съвет на детската градина като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни педагогически въпроси:

1) приема стратегия за развитие на детската градина.

2) приема правилника за дейността на детската градина;

3) обсъжда и взема решения по резултатите от обучението;

4) определя начина за приемане на децата в детската градина при спазване на изискванията на нормативните документи;

5) определя дейностите извън държавните образователни стандартии приема програми за осъществяването им.

Чл. 61. (1) Съгласно чл. 262, ал. 2 от ЗПУО Педагогическият съвет включва в състава си всички педагогически специалисти.

(2) Съгласно чл. 262, ал. 4 от ЗПУО в заседанията на педагогическия съвет с право на съвещателен глас може да участват представители на обществения съвет, медицинското лице, което обслужва детската градина.

Чл. 62. (1) Директорът на детската градина, в качеството си на председател на педагогическия съвет, кани писмено представителите на обществения съвет на заседанията на педагогическия съвет, като им предоставя възможно най-пълна информация по въпросите, които предстои да бъдат обсъждани.

(2) Решенията на Педагогическия съвет се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения състав.

(3) Решенията на Педагогическия съвет могат да се отменят от самия съвет с квалифицирано мнозинство (2/3 от гласовете на присъстващите) или от началника на регионалния инспекторат по образованието.

(4) Зза всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.

(5) Всеки член на Педагогическия съвет е задължен да присъства на неговите заседания, да участва в обсъждането на въпросите, своевременно и точно да изпълнява приетите решения. Отсъствията от заседание се оправдават по реда, установен от работодателя.

(6) Всеки член на Педагогическия съвет е задължен да не допуска в работата си пряка и непряка дискриминация, основана на пол, народност, етническа принадлежност и религия.

ГЛАВА ШЕСТА

ФИНАНСИРАНЕ


Чл. 63. Съгласно чл. 280 и чл.302 от ЗПУО общинските детски градини се финансират от общинския бюджет и ползват имоти, които са публична общинска собственост.

Чл. 64. Детската градина се финансира още и от дарения и предоставяне на целеви средства от физически и юридически лица.

Чл. 65. Основен вид дейност в детската градина е педагогическата.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 66. (1) При евакуация се използват всички входове и стълбища от всички (педагогически и непедагогически персонал) съгласно изработения план за евакуация.

(2) Всички външни лица са длъжни да спазват вътрешния ред и да не нарушават дейността на детското заведение.

(3) в сградата на детската градина не се допускат лица в нетрезво състояние, както и с кучета или оръжие. Не се допускат външни лица да влизат в помещенията по време на занимания, както и да пушат в района на детската градина.

Чл. 67. Персоналът на детската градина се инструктира за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и удостоверява направения инструктаж с подписите си в специални книги.

Чл. 68. (1) Инвентарът се зачислява на персонала, работещ в детската градина, от домакина срещу подпис в инвентаризационния опис.

(2) Заповед за прекратяване на трудов договор се изготвя по указание на директора и след представяне на контролен лист, подписан от директора и домакина.

(3) Веднъж годишно от месец септември до месец декември се извършва инвентаризация на имуществото от комисия, назначена от директора.




Приет на заседание на Педагогически съвет с Протокол № 1 /15.09.2016 г.

Правилникът за дейността на детската градина се издава на основание чл.28 ал.1 т.2 и е утвърден от директора със заповед № 3 /15.09.2016 година
Каталог: docs -> detski gradini pravilnici
docs -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
docs -> Соу „СВ. Св. Кирил и методий
docs -> Рискови фактори на тютюнопушенето
detski gradini pravilnici -> За дейността на дг’’валентина терешкова’’с. Костино, общ. Кърджали
detski gradini pravilnici -> Учебна 2017 / 2018 година общи разпоредби ч
detski gradini pravilnici -> За учебната 2017 -2018 година
detski gradini pravilnici -> Правилник за дейността на дг „делфини ”
detski gradini pravilnici -> Обединено детско заведение “максим горки” град кърджали п р а в и л н и к
detski gradini pravilnici -> Детска градина “Орфей


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница