Детска градина Слънце гр. Вършец



страница1/40
Дата10.02.2018
Размер9.66 Mb.
#57552
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40

Детска градина Слънце гр. Вършец

ул.”Д-р Елена Теодосиева” № 1, тел. 09527/21-36

С Т Р А Т Е Г И Я

ЗА РАЗВИТИЕТО НА ДГ“СЛЪНЦЕ“ ГР.ВЪРШЕЦ

ЗА ПЕРИОДА 2016/2020 ГОДИНА

ИЗГОТВИЛ: ДИАНА СИМЕОНОВА ГЕОРГИЕВА

град Вършец, 2016 година


УТВЪРЖДАВАМ:

............................................



Диана Георгиева
Заповед №

СТРАТЕГИЯ

ЗА РАЗВИТИЕ НА ДГ „СЛЪНЦЕ” гр.ВЪРШЕЦ

ЗА ПЕРИОДА 2016 – 2020 ГОДИНА


„Попътен вятър има само за тези,

които знаят къде отиват!”

Китайска мъдрост
Стратегията определя актуалните цели и приоритети в развитието на детската градина за четиригодишен период, начините за реализирането й, както и очакваните резултати. Тя се основава на принципите на Закона за предучилищното и училищното образование и е в съответствие с разпоредбите на Държавните образователни стандарти. Съобразена е с приоритетите на МОН и на РУО Монтана, както и с Общинската образователна политика.
ВЪВЕДЕНИЕ

Стратегията за развитие на ДГ„Слънце” за периода 2016 – 2020 година е изготвена въз основа на Стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж „Европа 2020”, в която Европейският съюз си постави пет амбициозни цели, една от които е в областта на образованието. Водещата инициатива „Младеж в действие” дефинира основната цел – да бъде повишено цялостното качество на образование и обучение в Европейския съюз. България, като страна-членка, в Национална програма за развитие „България 2020” определи основните приоритети в развитието на българското образование. Не случайно първият приоритет в програмата е свързан с образованието и предвижда подобряване на достъпа и повишаване качеството на образованието и обучението, като се цели то да подпомогне процеса на формиране на човешкия капитал. Основната идея на този приоритет се гради върху осигуряването на достъпно и качествено образование за развитие на личността чрез осъвременяване на системата на образование и осигуряване на нейната адаптивност спрямо потребностите на пазара. Основните области на които трябва да се въздейства са модернизация на образователната система за предоставяне на достъпно и качествено образование, управление качеството на образованието, подобряване на творчеството и иновациите, ориентирани към развитието на личността и осъвременяване материално-техническата база за образование и обучение.


За постигането на европейската цел за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, сред целите на националната политика за развитие на България до 2020 г. са високо ниво на знания, възможност за иновации, адаптивност спрямо промените в естеството на работа и пълно социално включване. България залага приоритетно мерки по отношение на популяризирането и изграждането на нагласа за учене през целия живот сред всички слоеве на населението, като фактор за личностно развитие, устойчива заетост и социално приобщаване.

Стратегията на ДГ„Слънце” е не само план, но и стил, позиция и перспектива за развитие. Тя е целенасочено разработен проект, съобразен с бъдещите позиции, които трябва да заема детската градина в системата на образованието, в обществения живот на региона и страната. Тя анализира силните страни и вероятните трудности и проблеми за реализирането й и проектира развитието на детската градина през следващите четири години чрез оптимизиране и иновиране на технологиите, методите, средствата и организацията на дейностите в съответствие с приоритетите за развитие на образованието в Република България и принципите на общото Европейско образователно пространство.

Стратегията е съвкупност от взаимосвързани мисия, визия, принципи, дейности и цели, определящи нейната структура и съдържание.

І. МИСИЯ

Мисията е глобалната цел, която пряко се свързва със стратегията. За да се реализира мисията е необходимо стратегията да се изгради на нейна основа.

Мисията на ДГ„Слънце” е:

Да създава, в партньорство с родителите и обществеността, модерна и благоприятна образователна среда за пълноценно и качествено отглеждане, възпитание, социализиране и обучение на всяко дете чрез педагогическо взаимодействие, подчинено на творчество и иновации, ориентирани към развитието на личността.


ІІ. ВИЗИЯ

Визията на детската градина е „картина”, идея за нея, репрезентация и имидж. Тя е предпочитано бъдеще, желано състояние и идеално положение.

Настоящата стратегия е ориентирана към следната визия:

ДГ„Слънце” – Привлекателно място за деца, родители и педагогически специалисти, където:

● децата, в изградена от педагогическите екипи атмосфера на уют, топлина и близост, се чувстват щастливи, уверени и ценни;

● родителите, които имат нужда от нас и ни вярват и са активни и дейни партньори в дейностите и инициативите на детската градина и

● педагогически специалисти – професионалисти, мотивирани непрекъснато да усъвършенстват професионалните си компетентности, стремящи се към висока реализация и успехи и са удовлетворени от работата си.

III. ЦЕННОСТИ

1. Ориентираност: Педагогическото взаимодействие, ориентирано към интереса и мотивацията на детето, към възрастовите и социалните промени в живота му, както и към способността му да прилага усвоените компетентности на практика.

2. Равнопоставеност и многообразие: Създаване и развитие на подкрепяща среда за включващо обучение и недопускане на дискриминация при провеждане на обучението и възпитанието в детската градина.

3. Хуманизъм и толерантност: Поставяне на детето в центъра на педагогическото взаимодействие, индикация на субект-субектни отношения и реализиране на ценностите и принципите на педагогиката за толерантност и ненасилие.

4. Новаторство: Детската градина демонстрира воля и възможности за възприемане на нови подходи и стандарти в преподаването с цел постигане на по-добри резултати.

5. Иновативност: Постигане на различност в в учебното съдържание и планирането, в педагогическите методи с акценти върху информационно-комуникационните умения и промяна в учебната среда.

6. Партньорство: Ангажираност на родителите и диалог между тях и институцията детска градина по посока на ефективно изпълнение на стратегията и повишаване на капацитета за развитие на предприетите мерки и дейности.

7. Прозрачност на управлението: Детската градина предоставя на родителите и обществеността открито, ясно и своевременно информация относно стратегията, оценките и решенията свързани с водената от нея образователна политика, както и изпълняваните дейности.

8. Ефективност: Динамично управление и обвързване на ресурсите с конкретни резултати, оценка на миналия опит и бъдещо въздействие.

9. Законосъобразност: Всички цели, приоритети, мерки и конкретни действия съответстват на законите и другите нормативни актове на Република България.

IV. ЦЕЛИ И ПРИОРИТЕТИ

1. Обща цел:

Изграждане на творческа и иновативна среда, гарантираща достъпно и качествено образование, полагащо основите на учене през целия живот и гарантиращо физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата.



2. Приоритети:

2.1. Повишаване качеството на образование като предпоставка за развитие на личността на всяко дете и предотвратяване на преждевременното напускане на образователната системна.

2.2. Повишаване на качеството на предучилищното образование като солидна основа за по-нататъшно учене и пълноценно социално включване.

2.3. Постигане на професионална стабилност и висок обществен статут на педагогическите кадри за утвърждаване ролята им на ключов фактор в едно общество, основано на знанието.

2.4. Повишаване качеството на образование стъпвайки на модерните тенденции в развитието на ИКТ.

2.5. Повишаване качеството на образование чрез сътрудничество и взаимодействие между родителите и детската градина.



3. Оперативни цели

3.1. Осигуряване на равен достъп и подкрепа за развитие и приобщаване в детската градина на деца със специални образователни потребности.

3.2. Осигуряване на качествено предучилищно образование чрез акцентиране върху езиковото развитие на децата и полагане основите на успешното учене през целия живот.

3.3. Осигуряване по-високо качество на преподаването чрез ефективна базисна и постоянна поддържаща квалификация на педагогическите специалисти.

3.4. Осигуряване на адекватни условия, материална база и мотивация за личностно развитие на педагозите чрез използване на нови интерактивни методи на преподаване на основата на използването н ИКТ в обучението.

3.5. Осигуряване на творческа и иновативна среда чрез подобряване на материално-техническата база със съвременно оборудване.

3.6. Осигуряване на условия и предпоставки за отговорно участие на семейството в живота на детската градина за постигане на стратегическите цели, както и за формиране на положително отношение към детската градина и мотивация за учене.

V. АНАЛИЗ НА ДЕЙСТВИТЕЛНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ДГСЛЪНЦЕ

ДГ „Слънце” се намира в гр. Вършец с адрес-

ул.“Д-р Eлена Теодосиева“ №1. Детското заведение се помещава в построена за целта по типов проект двуетажна сграда.Сградата е съобразена с всички санитарно-хигиенни изисквания и условия

за правилно отглеждане и възпитание на децата и за провеждането на цялостен , качествен и пълноценен педагогически процес. Детската градина е открита през 1970 година.

Детското заведение е с централно парно отопление.

ДГ „Слънце” се състои от 5 групи деца.Всички помещения в детската градина се нуждаят от осъвременяване и премебелиране, тъй като материалната база е морално остаряла и амортизирана.

Дворът е обширен и поддържан.Обособени са затревени площадки за всяка група, които са снабдени с уреди и съоръжения за игра, пясъчник и сенник, но същите се нуждаят от осъвременяване.

ДГ „Слънце” има изградена символика – емблема и лого.

1. Деца

В ДГ „Слънце” се приемат деца на възраст 1,5–7 години, по желание на родителите (съгласно ЗПУО)като групите се формират съгласно нормативните изисквания и правилата за прием утвърдени от директора. Не се допуска подбор по пол, етническа, религиозна и социална принадлежност или по друг диференциращ признак. Зачитат се Конвенцията за правата на детето, Законът за закрила на детето и Конституцията на Република България.




Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспектива

♦ Децата показват бърза адаптация в условията на детската среда.

♦ Децата са физически и психически здрави.

♦ Все още няма сериозен демографски срив и недостиг на деца.

♦ Осъществена е приемственост детска градина - училище.

♦ На лице е ниска заболеваемост при децата.

♦ Осигурено е здравно обслужване.

♦ Въпреки присъствието на деца от малцинствен произход, всички деца владеят български език.

♦ Няма текучество на деца, преместване се осъществява само при промяна на местоживеенето на семейството.




1. Нарастване броя на децата с

неадаптирано и социално неприемливо

поведение, отхвърлящи традиционни

педагогически въздействия.



♦ Стимулиране познавателната активност на децата и позитивното общуване между тях.

♦ Провеждане на целенасочена възпитателно-образователна дейности по преодоляване агресивните прояви на децата в предучилищна възраст.

♦ Разчитане на творческия заряд, любознателност и висока сензитивност на децата.

♦ Планиране и провеждане на по-целенасочена диагностична дейност и създаване на условия за индивидуално развитие и

диференцирани грижи.

2. Организация на човешките ресурси


ДГ„Слънце” има утвърден щат 21 души. От тях 9 са педагогически персонал и 12 непедагогически персонал.

Педагогическият персонал включва: директор – 1 и педагогически специалисти – 8.

Възрастов състав – Средна възрастова граница на учителите-48 г.

Образование на педагогическия персонал – Висше

Квалификационна степен бакалавър-3

Квалификационна степен магистър- 6

Професионално квалификационна структура – от колегията с III ПКС има 1;

с IV ПКС-2, с V ПКС - 3 учителки.

В детската градина има главен учител.

В детската градина има 6 старши учители и 2 учителя.
Непедагогическият персонал обединява: касиер-домакин – 1, помощник-възпитатели – 6, готвач – 1, шофьор – 1, пазач невъоръжена охрана – 1,

огняр – 1 и чистач – 1.

Детската градина е обезпечена с 2,5 медицински сестри- 2 в яслена група и 0,5 щат завеждаща здравен кабинет и осъществяваща сутрешния филтър.


Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспективи

♦ Наличие на висококвалифициран педагогически персонал с потребности от професионален статус и самореализация, ориентиран към високи работни постижения.

♦ Наличие на непедагогически персонал с богат и продължителен опит.

♦ Наличие на обмен на информация и идеи.

♦ Внедряване и използване идеите и предложенията на служителите.

♦ Липса на междуличностни

и междугрупови конфликти.

♦ Осигурен мониторинг на работното място от лицензирана фирма.

♦ Осигурено работно облекло за всички служители.

♦ Наличие на правила за подбор на кандидатите за работно място.


♦ Слаба мотивация на персонала.

♦ Липса на банка с резервни кадри, за заместване на дългосрочно отсъстващи специалисти



♦ Поддържане на добрия микроклимат чрез утвърждаване на прозрачност в управлението.

♦ Утвърждаване на екипност на всички нива.

♦ Подбор и назначаване на педагогически и непедагогически персонал на възраст до 35 години.

♦ Внедряване на система за обмен на информация и идеи и използване на идеите и предложенията на служителите.

♦ Трудът в детската градина да бъде разглеждан и разбиран от персонала като мисия и дълг. Дълг към децата , родителите и обществото.

♦ Възвръщане авторитета на учителя чрез привличане на родителя като активен партньор във възпитателно-образователната работа на детската градина и помощник на учителя в работата с децата.


3. Организация на педагогическото взаимодействие


В ДГ„Слънце” децата се възпитават, обучават и социализират в съответствие с изискванията на държавния образователен стандарт за предучилищно образование. Педагогическите специалисти изпълняват хуманната мисия да водят детето, като му осигуряват сигурност при усвояването на знания, развиването на умения и придобиване на съвкупност от компетентности. Учителите са много добре подготвени, осигуряват им се условия за свободна творческа изява, за високо качество на педагогическата им дейност, както и професионална информация за промените и новостите в сферата на предучилищното образование. Използват се разнообразни стратегии за обучение, които стимулират интелектуалното развитие на децата и подготовката им за училище. Полагат се усилия за разгръщане на продуктивна работа с родителите, като активни участници във възпитателно-образователния процес.

Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспективи

♦ Наличие на квалифицирана педагогическа колегия.

♦ Безплатни познавателни книжки за децата,

подлежащи на задължително предучилищно образование от държавна субсидия,

♦ Групите са сформирани по възрастов признак.

♦ Възможности за избор на форми, методи и средства.

♦ Изградена социално-балансирана среда и самоутвърждаване на детето в условията на сигурност и подкрепа.

♦ Наличие на добре планирана и методичерски издържана работа по БДП, осигурена с учебна площадка и квалифицирани учители.

♦ Осъществяване на


приемственост и интеграция между детската градина и училището.

♦ Стимулиране на интересите и заложбите на децата чрез разнообразни педагогически дейности по избор на родителите –предприемачество,футбол, английски и руски език.

♦ Наличие на обширен физкултурен салон, осигуряващ укрепването на детския организъм, развитие на двигателните способности на децата и овладяването на елементи от достъпни за децата спортове.



♦ Недостатъчна ангажираност на родителите към педагогическите дейности в детската градина.

♦ Слаби умения у учителите за прилагане на интерактивни методи и технологии.

♦ Липса на мултимедия в детската градина.

♦ Недостатъчно използване на мултимрдийно презентиране на учебното съдържание.

♦ Липса на разработено портфолио на детската градина.

♦ Липса на лично учителско портфолио.

♦ Слаби умения на учителите за разработка на детското портфолио.

♦ Дефицит при използването ИКТ в предучилищното образование на децата, породен от слабата компютърна грамотност на част от педагогическите специалисти.

♦ Липса на утвърдена екипност на различни равнища.



♦ Насочване на взаимодействието един към друг като ценни за общуването партньори /деца, учители, родители/.

♦ Прилагане на личностно-ориентиран модел на педагогическо взаимодействие.

♦ Прилагане на образователна стратегия на уникалност и иновативност на средата във всяка възрастова група на детското заведение.

♦ Своевременно отчитане индивидуалните различия между вербалните умения на децата, с цел предотвратяване на по-нататъшното задълбочаване.

♦ Чрез разнообразие от игри да се положат основите за мотивация към ученето и за насърчаване на интереса към четенето.

♦ Повишаване на нагледността, емоционалната наситеност на образователната дейност и мотивацията на децата за учене чрез демонстрация на качествени учебни материали .

♦ Осигуряване на лесен достъп на децата до книги, посредством разкриване на детска библиотека.

♦ Работа по проекти, осигуряващи финансов ресурс за осигуряване на интерактивни дъски, пограмируеми играчки и др.

♦ Квалификация за повишаване методическата подготовка на преподавателите за използване на ИКТ в учебния процес..

♦ Публично представяне на детската градина чрез разработване на портфолио, характеризиращо процисуално-дейностната и организационно-функционалната страна на развитие на институцията.

♦ Мотивиране и квалифициране на педагогическите специалисти за изготвяне на учителско портфолио, като структурна колекция, доказваща прогреса, постиженията, приноса, успехите на педагога.

♦ Създаване на условия за подготовката на детско портфолио, отразяващо индивидуалното развитие и промяна на всяко дете.

♦ Изготвяне на алгоритъм за консултиране на родителите във връзка с учебните постижения на децата, срещаните трудности, поведението, общуването, отклоненията, успехите и препоръките.

♦ Сътрудничество с родителската общност чрез тематични родителски срещи, тренинги, дискусии, открити форми пред родители, съвместни форми и мероприятия с родители, празници и развлечения по интереси на деца, родители и учители.



4. Организация на квалификационната дейност


В ДГ„Слънце”по щатно разписание работят 9 педагогически специалисти. От тях 1 – директор, 1 е „главен учител”, 5 са „старши учители” и 2 „учители”. Всички за с висше образование, като 6 от тях са “магистри” и трима са със образователно-квалификационна степен „бакалавър”. Един е с III ПКС, двама с IV и трима с V ПКС. Средната възраст е 48 години, като само двама учители са на възраст до 35 г.


Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспективи

♦ Наличие на високо квалифицирани учители.

♦ Разработва се е План за квалификационна дейност като неразделна част от годишния план.

♦ Създадени са условия педагозите да се включват в квалификационното обучение като пълноценни и отговорни партньори със стремеж да приложат в практиката си усвоените знания, умения и компетентности.

♦ Учителите са стимулирани към самоподготовка и усъвършенстване и към активно преподаване и обучение чрез обмен на педагогически опит.

♦ Наличие на допълнително материално стимулитане за защитена ПКС чрез „Вътрешни правила за работна заплата”

♦ Наличие на методическа помощ и подкрепа от


страна на РУО- Монтана.




♦ Недобре балансирана система за участие във външни квалификационни дейности.

♦ Обменът на педагогически опит е съсредоточен само вътрешно в детската градина.

♦ Не е осигурен достъп на учители на срочни трудови договори до квалификационни форми.

♦ Недостатъчни средства за удовлетворяване потребността на учителите от квалификация.

♦ Минимален брой учители на възраст до 35 г.

♦ Липса на желание у родителите за участие във форми за повишаване на педагогическата компетентност.



♦ Създаване на условия за системна и непрекъсната квалификация на педагозите, както и за мотивирането им за усъвършенстване на знанията, уменията и компетентностите им в контекста на ученето през целия живот.

♦ Изработване на план за методическо и организационно подпомагане на млади учители.

♦ Обвързване на продължаващата квалификация, насочена към осъвременяване и разширяване на ключовите компетентности, с възможност за професионално и кариерно развитие.

♦ Разработване на механизъм за професионално развитие и задържане на педагогическите кадри до 35 г.

♦ Проучване на потребностите, идентифициране на дефицитите и ориентиране на планираната квалификационна дейност към приоритетите на детската градина.

♦ Повишаване равнището на професионална компетентност на педагогическите кадри по отношение педагогическата, методическата, научната и управленската подготовка чрез участие в квалификационна дейност организирана от РУО Монтана.

♦ Изготвяне на професионално портфолио на педагогическите специалисти и портфолио за всяко дете.

♦ Квалификация за повишаване методическата подготовка на преподавателите за използване на ИКТ в учебния процес.

♦ Изграждане на система за повишаване на педагогическите компетентности на непедагогическия персонал.



5. Организация на материалните ресурси
ДГ „Слънце” е 5-групно детско заведение. Сградният фонд включва двуетажна монолитна постройка с централно парно отопление на твърдо гориво/дърва/, в която се помещават 6 зали за отглеждане, възпитание и образование на над 100 деца:

Сградата е построена през 1969 и е открита през 1970 година. Тук се помещават:

● на партерен етаж – кухненски блок, котелно помещение, перално помещение, складове и работилница.

● на 1-ви етаж – зали за три групи, канцелария на директора,методичен и медицински кабинети. Залите за децата са осигурени със занималня, спално помещение, гардеробна, тоалетни помещения и бокс.

● на 2-ри етаж – зали за три групи, кабинет на касиер-домакин и физкултурен кабинет. Залите за децата са осигурени със занималня, спално помещение, гардеробна, тоалетни помещения и бокс.

Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспективи

♦ Всяка група разполага с оборудвана самостоятелна зали.

♦ Залите са светли и слънчеви.

♦ Наличие на технически средства подпомагащи възпитателно-образователния процес: един лаптоп, 1 мултифункционален апарат/принтер-скенер и копир/, DVD във всички групи, телевизори за всяка зала, музикална и

озвучителна уредба,дигитален фотоапарат.

♦ Детската градина притежава собствена отоплителна система на твърдо гориво-дърва.

♦ Обезпеченост със задължителна учебна документация.

♦ Наличност на дворна площадка по БДП с пътни знаци и светофари.

♦ Богат асортимент от костюми и аксесоари за провеждане на тържествата в детската градина.

♦ Естетически издържана и тематично подбрана украса за салони и фоайета, оформящи интериора на детската градина.

♦ Топлоизолация на сградата и изцяло подменена дограма по проект за енергийна ефективност на Общ.Вършец.

♦ Отделна зала за провеждане на форми по желание на родителите.


♦ Достатъчен като пространство двор, но в задоволително състояние - нарушена асфалтова настилка на площадката по БДП , разбити, неравни и липсващи дворни плочки.

♦ Амортизирана ВИК система.

♦ Амортизирана ел. инсталация.

♦ Амортизирана фурна-пекарна в кухненския блок.

♦ Амортизирани детски легла.

♦ Остаряло обзавеждане и организиране на фоайетата в сградата.

Липса на интернет достъп и компютри в залите,

сканиращи устройства и на мултимедиен проектор.




♦ Работа по проекти за осигуряване на:

  • компютри по залите;

  • облагородяване на част от дворното пространство.

♦ Осигуряване средства от бюджета на детската градина за:

  • пекарна в кухненския блок;

  • подмяна на детските легла;

  • ремонт на складови помещения и частичен ремонт на кухненски блок

♦ Включване в общински програми за пълно обновяване на материално-техническата база както и за монтиране на окачен таван в помещенията на първия етаж.

6. Организация на финансовите ресурси


ДГ „Слънце” не прилага системата на делегираните бюджети в средното образование. Тя е общинска детска градина и като такава се финансира от община Вършец по две направления – държавна и местна субсидия.

● Делегираните от държавата дейности се формират от ЕРС за дете определен от ЗДБРБ, разпределен по утвърдена от първостепенния разпоредител с бюджет - Кметът на Община Вършец формула.




Силни страни

Слаби страни

Възможности и перспективи

♦ Директорът има възможност да дефинира

проблемите, да планира разходите и да следи за тяхното разходване, като отчита приоритетите на дейността и развитието на детската градина.

♦ Наличие на „ Вътрешни правила за работна заплата”, които съдържат и механизъм за формиране на работната заплата в детската градина.

♦ Поетапно модернизиране на материалната база/килими, столчета за децата,спални дюшеци, бельо и завивки/.

♦ Наличие на финансов ресурс за квалификация на педагогическите специалисти

♦ Редовно месечно и деференцирано заплащане на учителския труд.

♦ Възможности за придобиване на собствени приходи –отстъпи от снимки,театрални постановки, календари и др.


♦ Финасовите ресурси по държавна субсидия са твърде недостатъчни.

♦ Липсата на финансови средства не насърчава кариерното развитие на учителите.

♦ Средствата за квалификация са недостатъчни да задоволят желанията и потребностите на педагогическите специалисти.

♦ Родителите са напълно освободени от трудови /в помощ за оптимизиране на материалната база/ ангажименти.



♦ Кандидатстване за включване в различни проекти и програми.

♦ Привличане и мотивиране на родителската общност за спомоществователство.

♦ Подмяна на осветителните тела на първия етаж с енергоспестяващи с цел подобряване на енергийната ефективност.

♦ Допълнителни финансиране по Национална кампания на МОСВ „ Обичам природата- и аз участвам”



7. Сътрудничество и взаимодействие с родителите и останалите партньори от социалната среда


Една от основните цели на предучилищното възпитание е социализацията на детето. Това предполага да се изгради поредица от взаимоотношения и взаимодействия на детето с връстници и възрастни в детската градина, семейството и заобикалящата го социална среда.

Семейството е най-близката среда за детето, а родителите се определят като най- ценните партньори на учителите в детската градина. Тогава, когато взаимоотношенията между детската градина и семейството са изградени на взаимно доверие, конструктивен

диалог и сътрудничество те неминуемо допринасят за реализиране на общите цели в името на децата.

Детската градина реализира добри контакти с читалището,училището, Районното полицейско управление, Службата за пожарна безопасност, Община Вършец, РУО Монтана за реализиране на качествено образование.


♦ Наличие на планиране на съвместната работа с родители по всички възрастови групи.


♦ Изграден е алгоритъм за консултиране на родителите във връзка с учебните постижения на децата, срещаните трудности, поведението, общуването, отклоненията, успехите и препоръките.

♦ Изградена е системна възпитателно-образователна работа със службите на МВР – Районното полицейско управление и Службата за пожарна безопасност.

♦ Наличие на добра приемственост между детската градина и училището.

♦ Наличие на контакти с Община Вършец чрез участие на децата в организирани общински мероприятия.

♦ Участие в огранизирани мероприятия от РУО – Монтана.

♦ Активна помощ и съдействие от страна на местната власт – Община Вършец при решаването на възникнали проблеми.

♦ Създадена Facebook-страница с цел подпомагане ежедневната неформална комуникация между детската градина и родителите.


♦ Слаба дейност на Училищното настоятелство.

♦ Слаба ангажираност на семейството в дейностите в детската градина.

♦ Липса на външна изява на деца и учители.

♦ Липсват контакти с фирми и спомоществователи.

♦ Слаба информираност на родителите.



♦ Създаване и активна дейност на Обществен съвет за подпомагане на развитието на детската градина.

♦ Организиране на активно сътрудничество и взаимодействие с родителската общественост:


  • Организиране на публични четения, инициирани от детската градина, за занимания за четене с родители

  • Организиране на съвместни мероприятия с родителите: Туристически излет , спортно състезание,открити моменти, развлечения и празници

  • Участие на родители в съвместни педагогически ситуации.

  • Организиране на информационни срещи с родители за подкрепа на деца, които имат проблеми в езиковото развитие.

♦ Създаване на положителни нагласи в родителската общност към включващото обучение за постигане на интеграционен ефект.

♦ Създаване интернет-страница на детската градина за популяризиране на педагогическата и управленската дейност.

♦ Изграждане на система за външна изява на деца и учители.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница