Димитър Христанов



Дата15.10.2018
Размер84.67 Kb.
#87811
ГОДИШНИК НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. ИВАН РИЛСКИ”, Том 56, Св. II, Добив и преработка на минерални суровини, 2013

ANNUAL OF THE UNIVERSITY OF MINING AND GEOLOGY “ST. IVAN RILSKI”, Vol. 56, Part ІI, Mining and Mineral processing, 2013

Измервателни уреди и уреди за електрическо взривяване – видове, изисквания и мерки за безопасна работа
Димитър Христанов

Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”, 1700 София


резюме. В доклада е направен кратък преглед на предимствата, недостатъците и изискванията на измервателните уреди и уредите за електрическо взривяване. Посочени са основните изисквания, които са задължителни за всички лица извършващи промишлени взривни работи и дейности с взривни материали.
MEASURING INSTRUMENTS AND DEVICES FOR ELECTRIC BLASTING - TYPES, FEATURES AND SAFETY MEASURES

Dimitar Hristanov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia


ABSTRACT. In this article we make brief overview of the advantages and disadvantages by measuring instruments and devices for electric blasting. There are shown the main requirements stationary for all who execute some industrial explosive works and actions with explosive materials.



Въведение
Технологията на електрическо взривяване /електри­ческо взривяване/ е един от начините за извършване на взривни работи и се прилага във всички условия - открити рудници и кариери, подземни рудници опасни и неопасни по газ и прах, специални взривни работи и др. Другите начини за взривяване - огневото, взривяването с детониращ шнур и неелектрическата система за взривяване не са предназначени за употреба в рудници опасни по газ и прах, което е един съществен техен недостатък.
Електрическото взривяване се характеризира с по-голяма сложност при подготовката и извършването на взривяването, особено при свързване на голям брой електродетонатори /ЕД/ и необходимост от допъл­нителни уреди и помощни средства.
За осигуряване на безопасно, безотказно и ефективно взривяване по електрически начин трябва да се из­вършат комплекс от технологични операции в определена последователност:

- избор на схема на свързване на ЕД;

- избор на сечението и дължината на магистралните и удължителните проводници;

- изчисляване съпротивлението на магистралните и удължителните проводници;

- изчисляване общото съпротивлението на ЕД по избраната схема на свързване;

- изчисляване на общото съпротивление на електро­взривната мрежа;

- изчисляване на съпротивлението на електровзривната мрежа при измерването;

- избор на ИУ /измервателен уред/;

- избор на УВ /уред за взривяване/;

- определяне изискванията за безопасна работа при из­бра­ните конкретни параметри на електровзривната мрежа;

- отразяване на резултатите от изчисленията в паспорта за пробивно-взривни работи.
Тези технологични операции трябва да се извършват съгласно изискванията на действащите нормативни актове и инструкциите на производителя и новите БДС EN.
Основните причини за получаване на откази /не взривяване на електровзривната мрежа/ са неправилен избор на ЕД, УВ, ИУ и схеми на взривяване, неизправни ЕД, УВ, ИУ, неправилен монтаж и проверка на електровзривната мрежа и др.

Измервателни уреди
Основно предимство на електрическото взривяване е възможността за проверка изправността на мрежата преди извършване на взривяването, което е невъзможно при по-горе изброените начини на взривяване.
Измервателни уреди са предназначени за измерване на съпротивленията на електродетонаторите и електро­взривната мрежа при електрическо взривяване. Те задължи­телно подават в мрежата безопасен ток със сила не превишаваща 0,05 А. За гарантиране на безопасна работа с тях, приборите трябва да се проверяват в срокове установени по техническите им паспорти, но не по-рядко от 1 път на тримесечие и след всяка замяна на батериите.

Разработени са и се употребяват в нашата страна много видове измервателни уреди, както наше производство така и от внос. На фиг. 1 е показан уред тип RIM2 на фирма “NITRO NOBEL” – Швеция, подаващ безопасен ток в измерваната верига 1 mA, с обхват от 0 до 2 k Ω и от 0 до 20 k Ω.



Фиг. 1. Измервателен уред тип RIM2 на фирма “NITRO NOBEL”
Проверката на ЕД и мрежи от ЕД се извършва само с ИУ, подаващи на клемите ток със сила не по-голям от 50 mA. По този начин този ток не може да взриви ЕД и мрежи от ЕД, тъй като е значително по-малък от безопасният ток на взривяване за най-ниския клас ЕД -180 mA.
При проверка на съпротивлението на ЕД и при наличието на ЕД със стойност на съпротивлението различно от посоченото на опаковката и в стандарта, те се отделят и бракуват.
Съпротивление на електровзривната мрежа се измерва непосредствено преди взривяването. Измерването се извършва от мястото за взривяване /укритието/, след като всички хора се изтеглят на безопасно разстояние или в укритието. Ако се установи, че фактически измереното и изчисленото съпротивление на електровзривната мрежа се различават с повече от 10 %, необходимо е да се отстранят неизправностите /непочистени краища на жилата на проводниците, лоши връзки, нарушение на изолацията, утечки на ток, несвързани проводници и др./.
Общото съпротивление на електровзривната мрежа, измерено или изчислено с 10 % завишение не може да надвишава съпротивлението, което УВ може да преодолее за съответния клас електродетонатори и схема на взривяване.// Магистралните проводници се присъединяват директно към клемите на уреда за взривяване, без да се използват допълнителни проводници. След взривяването, магистралните проводници се откачват от уреда за взривяване и се свързват “накъсо”. Ако след подаването на импулса от УВ не се получи взривяване, взривникът е длъжен да откачи магистралните проводници от УВ, след което да изясни причините за отказа. При необходимост от повторно измерване, същото се извършва задължително от мястото за взривяване /укритието/.
При смесено свързване задължително се извършва и измерване на съпротивлението на отделните групи, като то трябва да отговаря на изискванията отразени в паспорта за пробивно-взривни работи.

Уреди за взривяване

Източниците на ток са предназначени да подадат в електровзривната мрежа необходимия възпламенителен импулс. Като източници на ток за електрическото взривяване се използват уреди за взривяване, електрически осветителни и силови линии и подвижна електростанция.


Най-широко приложение в практиката са намерили уредите за взривяване, които са и най-удобни. Уредите за взривяване по принципа на действие се подразделят на магнитно електрически, динамо електрични, кондензаторни и високочестотни. Най-широко приложение понастоящем намират кондензаторните уреди за взривяване, при които кондензаторът се зарежда за определено време от източник на ток поставен в уреда и се разрежда в мрежата за кратко време. В зависимост от начина на захранване кондензаторните уреди за взривяване се разделят на индукторни, акумулаторни и батерийни. Понастоящем се употребяват и трите начина на захранване на кондензаторните уреди за взривяване.
Уредите за взривяване се разделят на класове в зависимост от вида на взривяваните електродетонатори, както и за рудници опасни и неопасни по газ и прах.
На фиг. 2 е показан уред тип PR-12 производство на “Zbrojovka Vsetinndet” - Р. Чехия с капацитет на кондензатора 25 μF, напрежение на кондензатора 1200 V и максимално преодолявано съпротивление 430 Ω при последователна верига.

Фиг. 2. Уред за взривяване тип PR-12 –“Zbrojovka Vsetinndet” - Р. Чехия
В нашата страна са разработени и се употребяват много видове уреди за взривяване, както наше производство така и от внос.
На фиг. 3 е показан един наш съвременен уред за взривяване тип “Лазаров”.

Фиг. 3. Уред за взривяване тип “Лазаров”
На фиг. 4 е показан уред тип CI 160 VA PR-12 производство на фирма “NITRO NOBEL” – Швеция с капацитет на кондензатора 105 μF, напрежение на кондензатора 1950 V.

Фиг. 4. Уред за взривяване тип CI 160 VA PR-12 -“NITRO NOBEL” – Швеция
В зависимост от начина на свързване на ЕД, електровзривните мрежи са последователни, паралелни и смесени. При избора на схема на свързване на ЕД се изхожда от броя, масата и разположението на зарядите от взривно вещество, възможностите на УВ за взривяване на определен брой ЕД при определена схема на взривяване, типа на използваните ЕД и др.
При смесена схема на взривяване изпълнението е по сложно поради необходимостта от извършване на по-голям брой изчисления, измерване на съпротивлението на отделните групи, като то трябва да отговаря на изискванията отразени в паспорта за пробивно-взривни работи и да бъде еднакво, проверка за лоши връзки, нарушение на изолацията, утечки на ток и др.
След определяне на схемата на свързване на ЕД, и типа на ЕД по посочените по-горе критерии се извършва изчисляване на общото съпротивлението на електро­взривната мрежа. При незадоволителни резултати след извършване на изчисленията е възможно да се наложи промяна на схемата на свързване, марката и сечението на проводниците и повторно извършване на изчисления с цел намиране на оптималния вариант.
Общото съпротивление на електровзривната мрежа се определя по израза:
, Ω, (1)
където:

RЕД e съпротивлението на определен брой ЕД, свързани по избраната схема, Ω;

RМ - съпротивлението на магистралните проводници, Ω;

RУ - съпротивлението на удължителните проводници, Ω.
Резултатите от така извършените изчисленията задължително трябва да се отразят по подходящ начин в паспорта за пробивно-взривни работи.

Изисквания и мерки за безопасна работа

От склада за взривни материали се получават, съгласно паспорта за пробивно-взривни работи, определения брой и тип ЕД, магистралните и удължителни проводници, УВ, ИУ и другите помощни средства. При несъответствие на вида или типа на взривните материали и надписите на опаковките се връщат на лицето от което са получени. Извършва се външен оглед и се отстраняват онези, които имат видими дефекти.


Взривни материали се доставят на работните места съгласно изискванията на Правилника по безопасността на труда при взривните работи /ПБТВР/. Боевиците се изготвят и зареждат съгласно изискванията на ПБТВР. При механи­зирано зареждане се поставят ръчно след окончателното зареждане, като се допуска зареждане на боевика в дъното на взривната дупка или сондаж с ЕД от клас В.
Електровзривната мрежа се монтира след като завърши зареждането и се постави забивкaтa.
Заключение

При електрическото взривяване е необходимо:



  • да се избират подходящи уреди отговарящи на изискванията на действащите нормативни актове;

  • да се работи съгласно инструкциите на производителя и новите БДС EN;

  • измерването се извършва от безопасно разстояние или в укритието.

  • да се употребява УВ подходящ за взривяване на определен брой ЕД при определена схема на взривяване и тип на използваните ЕД.



Литература


Правилник по безопасността на труда при взривните работи - 1997 г.

Паунов, Х. Г., Б. Барбулов, 1989. В помощ на взривника, С., Техника.



Камбурова Г., Лазаров Сл., Годишник на Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”, Том 51, Св. II, 2008. Изследване параметрите на взривни машини за технология на електрическо взривяване.


Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница