Димитър сичанов кмет на район „панчарево“



Дата01.05.2018
Размер139.31 Kb.
#67386




СТОЛИЧНА ОБЩИНА – РАЙОН „панчарево”

с. Панчарево1137, ул.”Самоковско шосе” № 230, тел02/.97-60-502
УТВЪРЖДАВАМ: Приложение № 8

…………..ДИМИТЪР СИЧАНОВ

КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“


И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РАЙОННИЯ

СЪВЕТ ЗА СИГУРНОСТ И

УПРАВЛЕНИЕ ПРИ БЕДСТВИЯ

…...............2014 г.



ПЛАН




ЗА ЕВАКУАЦИЯ НА ЖИТЕЛИТЕ НА С. БИСТРИЦА

2014 г.


гр. София

І. ДАННИ ЗА НАСЕЛЕНИЯ ПУНКТ.
Село Бистрица има население 4595 жители, от които 2294 мъже и 2301 жени. До 40 години са 2124 души, а над 60 години са 1243.

При евентуална евакуация между 1400 и 1500 души ще се изнесат със личните си превозни средства при роднини, близки и приятели.

Пеша могат да бъдат евакуирани около 2400 човека. За оставащите 600 човека (майки с малки деца, възрастни и болни) ще се наложи да се осигурят 10 автобуса (по 60 седящи места).

Към селото има 7 вилни зони: Малинова долина – Герена, Бункера, Косанин дол, Зли камък, Калфин дол, Манастира и Бистрица. Освен това включва и ж. к. „София вилидж“, както и 1 махала – Цонкина махала (южно от селото). Землището му е разположено на източните скатове на планина Витоша и граничи от юг със землището на с. Железница, от запад с парк Витоша, от север с район Витоша на Столична община, а от изток със землището на с. Панчарево и с. Кокляне. По-голямата част от територията е покрита с широколистни гори и ливади. Няма пълноводни реки и язовири. Има само един микроязовир Бистрица.

Основните заплахи за населението са свързани с наводнения предизвикани от проливни дъждове в района на планина Витоша и големи горски пожари възникнали в района на местностите „Бистришко бранище“ и „Торфено бранище“. Други природни бедствия, като силни земетресения (над 7,5 по скалата на Рихтер) и урагани над 2-ра степен са малко вероятни. Терористични актове, които да са заплаха за цялото население на селото са малко вероятни. Промишлени аварии са възможни от пречиствателна станция „Бистрица“ при което в зависимост от посоката на вятъра може да се получи обгазяване с хлор, но до цялостна евакуация на селото е малко вероятно да се стигне.
ІІ. РЕД ЗА ДЕЙСТВИЕ И МЕРОПРИЯТИЯ.
Районния съвет за сигурност и управление при бедствия (РСС и УБ) съвместно със ССС и ЗБ, Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР), РУГ – София, ЦСМП и БЧК-София съгласно плана за евакуация на район „Панчарево“ създават предварителна организация и координират действията си за извеждане на жителите на с. Бистрица от зоната на бедствието (ЗОНАТА), за осигуряване защитата на селскостопанските животни, сградния фонд и материалните ценности в застрашения район.

В изпълнение на чл. 49, ал. 1 от Закона за защита при бедствия и на основание чл.46, ал.1, т.9 от „Закона за местното самоуправление и местната администрация”, по искане на кмета на район „Панчарево“ и председател на РСС и УБ, кметът на Столична община издава заповед, с която обявява бедствено положение в с. Бистрица и прилежащото му землище. (Съдържанието на заповедта е в Основния план.)

Копие от заповедта се изпраща незабавно на областния управител, на министъра на вътрешните работи, а извадка от нея на средствата за масово осведомяване.

След оповестяване на кмета на с. Бистрица от дежурния по РСС и УБ, или от председателя на РСС и УБ за започване на мероприятията за извеждане на хората от селото, същият сигнализира населението с ръчно включване на сирената (в сградата на пощата), биене на църковната камбана и с мобилен екип – доброволци с мегафон инструктира хората, как да действат и към кои ПТ да се насочат. След което се включва в състава на РСС и УБ и действа по плана за евакуация и следва указанията на председателя на РСС и УБ.


А. Сборният евакуационен пункт (СЕП) е в градинката на площада на с. Бистрица отговорник Николай Петров Гюров – кмет на с. Бистрица;
Пунктове за товарене (ПТ) на граждани:

  1. Двора на 192-ро СОУ „Христо Ботев“;

  2. Кръстовището на ул. „Ивайло“ и ул. „Витошко лале“;

  3. Площада на с. Бистрица;

  4. За в.з. Бункера – кръстовището на ул. „Бистришко шосе“, ул. „Луда река“ и ул. „Дяволска река“;

  5. За в.з. „Малинова долина – Герена“ - кръстовището на уб. „Соколна“ и „Върла река“;

  6. За в.з. „Косанин дол“ - кръстовището на уб. „Забел“, ул. „Лопушки връх“ и ул. „Понора“;

  7. За в.з. „Калфин дол“- кръстовището на уб. „Буйновско ждрело“, ул. „Полежан“.


Б. Изходни пунктове (ИП):

  1. КПП-МВР на изхода на селото към София;

  2. Изхода на с. Бистрица по посока с. Железница – при бившия стопански двор.


В. Евакуационните райони, с уточнение жителите на кои райони от кои ПТ и в колко часа ще се товарят на автобусите:

  1. Районът южно от улиците: ул.„Челни връх“, ул.„Стефан Стамболов“ и ул. „Никола Крушкин“ (120 души – 2 автобуса), се товари от ПТ-1 от „Ч“- 1.30 ч.;

  2. Районът източно от улици: ул.„Каменоделска“ и ул.„Никола Крушкин“ (120 души – 2 автобуса), се товари от ПТ-2 от „Ч“- 1.30 ч.;

  3. Районът северно от улиците : ул.„Каменоделска“, ул.„Никола Крушкин“, ул. „Стефан Стамболов“ и ул. „Черни връх“ (120 души – 2 автобуса), се товари от ПТ-3 от „Ч“- 1.30 ч.

  4. В.з. Бункера (60 души – 1 автобуса), се товари от ПТ-4 от „Ч“- 1.00 ч.

  5. В.з. „Малинова долина“ (60 души – 1 автобус), се товари от ПТ-5 от „Ч“- 1.00 ч.

  6. В.з. „Косанин дол“ (60 души – 1 автобус), се товари от ПТ-6 от „Ч“- 1.00 ч.

  7. В.з. „Калфин дол“ (60 души – 1 автобус), се товари от ПТ-7 от „Ч“- 1.00 ч.


Г. Места за настаняване (МН) могат да са в:

  1. 191 ОУ – с. Железница – с капацитет 200 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР);

  2. 202 ОУ – с. Пасарел – с капацитет 200 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР);

  3. 83 ОУ – с. Панчарево – с капацитет 200 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР);

  4. 200 ОУ – с. Лозен – с капацитет 250 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР);

  5. 201 ОУ – с. Лозен – с капацитет 250 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР);

  6. 71 СОУ – с. Казичене – с капацитет 450 човека (Комендант – офицер от 8 РУП-СДВР).


Училищата, детските градини и читалищата от другите села на район „Панчарево“ ще се използват за настаняване на евакуираните от с. Бистрица в случай, че бедственото положение е обявено само за с. Бистрица и не засяга другите населени места. Зимно време и при лоши метеорологични условия в тях ще се настаняват с предимство семейства с малки деца, бременни и стари хора.

При природно бедствие, което е поразило няколко села от района по-голямата част от населението на селото ще се настани в палаткови лагери, фургони и в сгради на други райони на гр. София.
Д. Маршрути за изнасяне:

  1. От ПТ-1, по ул. „Никола Крушкин“, ИП-2 и по шосето за с. Железница, ППН.

  2. От ПТ-2, по ул. „Ивайло“, ул. „Никола Крушкин“, ИП-1, в.з. „Калфин дол“, кв. „Сивеоново“, Околовръстен път, ППН.

  3. От ПТ-3, по ул. „Никола Крушкин“, ИП-1 и по шосето за в.з. Бункера, Околовръстен път, МН.

  4. От ПТ-4 и ПТ-5 , ул. „Бистришко шоси“, Околовръстен път, МН.

  5. От ПТ-6 по ул. „Проф. Асен Киселинчев“, ул. „Самоковско шосе“, Околовръстен път, ППН или по ул. „Лопушки връх“, ул. „Райска птица“ в посока с. Панчарево. ППН.

  6. От ПТ-7, ул. „Буйновско ждрело“ към кв. „Сивеоново“, Околовръстен път, ППН.

ОРГАНИЗАЦИОННИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ СА ПО РАЗЧЕТИТЕ ОТ ОСНОВНИЯ ПЛАН ЗА ЕВАКУАЦИЯ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО.“
ІІІ. СЪСТАВ НА ГРУПИТЕ ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО:


  1. Разузнавателната група – РГ (в състав от 3 човека, с ръководител – член на РСС и УБ) от „Ч“ - 2.00 ч. до „Ч“ - 1.30 ч. установява състоянието на проходимостта на пътните участъци, състоянието на мостовете, потенциално застрашените участъци в покрайнините на селото и предлага изменение при нужда на маршрутите за извеждане, извършва доуточняване на местата за ПТ, следи за развитие на бедствието и непрекъснато предава в реално време актуална информация в Щаба по мобилните свързочни средства.

При наложително изменение на маршрут, рязка промяна на обстановката или авария на някое от транспортните средства оповестява незабавно Оперативната група.

  1. Оперативната група - ОГ (в състав Зам. председателят на РСС и УБ, кмета на с. Бистрица и 3 служители) съгласно изготвения план организира оповестяването на населението на селото и непосредствено ръководи евакуацията на населението. Следи за извеждането му, непрекъснато събира, обобщава и анализира информацията за обстановката в реално време, прогнозира въздействието на бедствието върху хората и имуществото, анализира резултатите от прогнозите и предлага целесъобразни варианти за действие, свежда поставените задачи до изпълнителите и осъществи контрол за изпълнение на заповедта.

До „Ч“ - 2.30 ч. ръководителят на ОГ съгласува със секретаря на РСС и УБ заявката за броя на автобусите за всеки ПТ, които трябва да се осигурят от „Центърът за градска мобилност” ЕАД съгласно схемата за извеждане.

При изменение на даден маршрут оповестява представителят на „Центърът за градска мобилност” ЕАД в Щаба за координация;

След като колоните с автобуси напуснат селото, ОГ се разделя и подпомага настаняването на изведеното население в МН, съгласно изготвените разчети.

С част от силите може да подпомогне доставянето на храна, вода и други материали необходими за битовото устройване на евакуираните.



След приключване на извеждането и настаняването организира медицинско-санитарното осигуряване в МН.

  1. Групата за осигуряване на автобусите (в състав от 6 човека – по един за всяко МН), до „Ч“ – 1.30 ч. с транспорт осигурен от Председателя на РСС и УБ заема местата си на ПТсъгласно плана. Длъжностните лица от групата оказват помощ на Групата за извозване при разпределяне на хората по автобусите, като при необходимост с разрешение на ръководителя на ОГ могат да пренасочват автобуси от един ПТ към друг. Качват се в първият автобус на колоните и насочват шофьорите по маршрутите до съответния МН. След пристигане на пункта докладват на ръководителя на ОГ за изпълнение на задачата и по негово разпореждане при необходимост могат върнат автобусите обратно в селото за транспортиране на закъснели граждани или да ги освободят за прибиране в гаража. След приключване на мероприятията действат по указание на ръководителя на ОГ или се прибират.

  2. Личният състав на Групата за извозване (в състав от 12 човека – по двама за всеки ПТ и 2 леки автомобила), до „Ч“ – 1.30 ч. заема местата си на ПТ и съвместно с органите на полицията се подготвят на настаняване на населението в автобусите, като ги отбелязват в предварително изготвените списъци. Приоритетно се настаняват майките с малки деца, бременните, инвалидите и възрастните хора. След тръгване на колоните с автобуси докладват на ръководителя на ОГ, изчакват закъснелите, отбелязват ги в списъците и ги товарят на оставените в резерв автобуси и камиони или искат от ръководителя на ОГ да се изпрати допълнителен транспорт. След приключване на извозването докладват на ръководителя на ОГ за изпълнение на задачата, както и броя на хората регистрирани на всеки ПТ. След това действат по указание на ръководителя на ОГ или се прибират.

  3. Групата за настаняване (в състав от 18 човека – един комендант + двама служители за всеки МН), до „Ч“ – 1.30 ч. заема местата си в МН и във взаимодействие с Оперативната група и Групата за осигуряване на автобусите приема евакуираните, изготвя списъци и ги настанява по стаите. При необходимост докладват на ръководителя на ОГ за осигуряване на допълнителен брой химически тоалетни, тоалетна хартия, сапун и вземат мерки за осигуряване на нормални битови условия, като с предимство са майките с малки деца, бременните и инвалидите. Определят и оповестяват местата за хранене, а при необходимост определят и едно помещение за медицински пункт.

  4. Групата за осигуряване на прехраната (в състав ръководител и 3 човека с 1 тежкотоварен автомобил), до „Ч“ – 1.00 ч. определя дневната дажба от хранителни продукти и вода за изхранване на изведеното население, докладва го на секретаря на РСС и УБ за организиране на доставките и организира снабдяването. Ежедневно изпраща в Щаба искане за доставка на необходимите хранителни продукти съгласно плана (за първите три дни) и ги транспортира от приемателните пунктове до МН, освен това разпределя и изпратените хуманитарни помощи между настаненото население. След първите 3 дни, ако няма специално решение на ССС и ЗБ, настанените преминават на самоизхранване от магазините за хранителни стоки в близост до МН, а групата се разпуска или изпълнява други задачи.

  5. Групата за логистично осигуряване (в състав от 3 служители) е орган на Щаба и отговаря за осигуряването на всички материални средства (без храната и водата) необходими за извършването, настаняването и живота на евакуираното население.

  6. Финансово - счетоводната група (в състав от 3 служители) от „Ч“ – 1.00 ч. се дислоцира в местостоянката на Щаба и обезпечава с парични средства и документи, финансирането и отчитането на необходимите разходи за провеждащата се евакуация на населението на с. Бистрица.

  7. В случай, че се получи недостиг на места за настаняване, с решение на Председателя на РСС и УБ може да се сформира и Група за координация при изграждане на полеви палаткови лагери. Същите се изграждат в района на местността „Ливадето“ - източната част на с. Бистрица по продължение на ул. „Стефан Стамболов“ и северно от р. Гъбешница по продължение на ул. „Зорница“ с палатки, легла и постелочни принадлежности осигурени от БЧК-София, като за целта се иска от ССС и ЗБ усиление от хора и превозни средства за изграждане на лагера. Изготвя се заявка за доставка на химически тоалетни, водоноски, електрически агрегат и полева осветителна система. От СДВР се иска осигуряването на охрана и комендант на лагера.


ІV. РЕД ЗА ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ:
Взаимодействието при евакуацията се организира от председателя и секретаря на РСС и УБ чрез представителите на различните ведомства и организации в Щаба по координиране на евакуацията. При необходимост председателят на РСС и УБ съгласува съвместните действия директно с ръководителите на съответните организации.

За осъществяване на замисъла за временното извеждане е необходимо жителите на с. Бистрица да бъдат своевременно информирани защо се налага да ги евакуират, как трябва да оставят домовете си, какво да вземат със себе си, на кой СПИ и в колко часа да отидат. Тези от тях, които се изнасят с личните си автомобили, задължително се регистрират на съответния ПТ, където им се указва към кой МН да се насочат. Ако заявят, че ще отседнат при роднини и приятели трябва да посочват адреса и телефона за връзка. Началниците на всеки ПТ на всеки 15 минути докладват на ръководителят на ОГ, колко граждани са натоварени на автобусите и колко са заявили, че ще пътуват с личните си автомобили.

Началниците на ПТ предупреждават всички граждани които са се явили на пункта да уведомят членовете на семействата си, които в момента не са в селото да не се връщат там, а направо да отиват в МН, където ще бъде настанено тяхното семейство.

Органите на КАТ-СДВР пропускат свободно личните автомобили на гражданите до „Ч“ – 0.10 ч., след което ги спират и осигуряват преминаването на колоните с автобуси през ИП. По маршрутите следят за дисциплината на изнасянето, регулират движението, предотвратяват рисковани маневри от страна на шофьори, които могат да застрашат колоните с евакуирани и не допускат струпване и задръстване на кръстовищата по маршрутите за извеждане..

Прехраната на изведеното население се осъществява от определените ведомства и търговските дружества с които СО или района имат сключени договори.

След приключване на извеждането и завръщането на населението по домовете, в района се представят необходимите първични счетоводни документи за разплащане на извършените разходи.

Зареждането на МПС и техниката участваща при извеждане на населението да се осъществява от ведомствата и търговските дружества, чиято собственост са. След приключване на извеждането и завръщането на населението по домовете, в района се представят необходимите първични счетоводни документи за разплащане на извършените разходи.
V. УПРАВЛЕНИЕ
В „Ч“–3.00 ч. на работното място на Щаба за координация се развръща в ПУ, в кметството на с. Бистрица или на друго обезопасено място (в зависимост от обстановката) и се осигурява с допълнително придадени свързочни и транспортни средства от ССС и УБ.

Управлението на извеждането се провежда от председателя на РСС и УБ по предварително направените разчети – съгласно плана.



До „Ч“–3.00 ч. и след „Ч“+10.00 ч. в зависимост от обстановката управлението може да се осъществявам от сградата на районната администрация – с. Панчарево, ул. „Самоковско шосе“ № 230 или от друго място.
VІ. РАЗЧЕТ НА НЕОБХОДИМИТЕ СИЛИ И СРЕДСТВА:




Наименование

Количество

І.

Имущество




1.

Палатки




1.1.

За настаняване на 8-10 души




1.2.

За полеви кухни




1.3.

За медицински пунктове







Общо палатки




2.

Гумени дюшеци (шалтета)




3.

Възглавници




4.

Одеяла




5.

Печки – к/т




6.

Туби за вода




ІІ.

Техника




1.

Товарни автомобили за имущество




2.

Линейки




3.

Полеви бани




4.

Цистерни за вода 1300 л.




5.

Полеви кухни




6.

Електроагрегати 20 КВ.




ІІІ.

Личен състав




1.

За изграждане и оборудване на палатки




2.

За изграждане на отходни места




3.

За полевите кухни




4.

За полевите бани




5.

За електроагрегатите







Общо личен състав





Забележка: Таблицата се попълва от РСС и УБ в зависимост от броя на хората, които ще бъдат настанени в палаткови лагери.


КМЕТ НА с. БИСТРИЦА
……………….НИКОЛАЙ ГЮРОВ

Съгласувал:

…………….Стефка Ризова

ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РСС и УБ И

ЗАМ. КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“


инж………..Владимир Стоименов

СЕКРЕТАР НА РСС и УБ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“



И СТАРШИ ЕКСПЕРТ ПО ОМП И УБ:

/10


Каталог: images -> Planove za zashtita
Planove za zashtita -> Утвърждавам: димитър сичанов кмет на район „панчарево“ и председател на районния съвет по сигурност и управление при бедствия г. План
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Утвърждавам: димитър сичанов
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> На отговорниците за сборните евакуационни пунктове и сборните пунктове за животни
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Столична община – район „панчарево”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница