ДИНАМИКА НА МАТЕРИАЛНА ТОЧКА
Алгоритъм за решаване на задачи от динамика на материална точка:
-
Избираме отправна система, спрямо която ще разглеждаме движението на тялото. Определяме вида на системата – инерциална или неинерциална.
-
Определят се силите, действащи на тялото в тази отправна система.
-
Записва се втори принцип на динамиката във векторна форма:
(1)
-
Векторното равенство (1) се проектира върху осите на отправната система.
-
От системата уравнения се определят неизвестните величини.
ЗАДАЧИ
-
Вагон под действие на тласък, съобщен му от локомотив, се издига нагоре по наклон в течение на t1 s и до спирането си изминал път s. След спирането вагонът започнал да се спуска надолу и същият път изминал за t2 s. Ползвайки тези данни, да се определи коефициентът на триене k. При решение на задачата да се считат постоянни k и ъгълът на наклона .
-
Тяло с маса се намира в покой върху наклонена под ъгъл спрямо хоризонта равнина. Коефициентът на триене при покой е . Да се намери големината на минималната хоризонтална сила, която може да приведе тялото в движение. В каква посока ще започне да се движи то? Да се разгледат следните два случая:
а) силата е насочена към наклонената равнина;
б) силата е насочена от равнината навън.
-
Две еднакви тела с маси М са свързани с безтегловна неразтеглива нишка, която е прехвърлена през макара с неподвижна ос. Върху едното от телата допълнително се поставя малко тяло с маса m. Да се определят:
а) ускорението, с което ще се движат телата;
б) силата на опъване на нишката;
в) силата, която ще действа върху оста на макарата;
г) силата, с която малкото тяло ще натиска върху голямото.
Масата на макарата и съпротивлението на въздуха да се пренебрегнат.
-
Определете ускоренията , и на масите , и в системата, представена на фигурата. Намерете опъването на идеалните нишки и и показанието на динамометъра
-
На наведена равнина се намира тяло с маса , свързано посредством нишка с друго тяло с маса . Коефициентът на триене между тялото и равнината е , ъгълът на наклона на равнината към хоризонта е . Определете ускорението на телата. При каква стойност на системата ще се намира в равновесие?
-
При скоростно спускане скиор с маса се движи по склон с ъгъл на наклона . Коефициентът на триене между ските и снега е . Силата на съпротивление на въздуха е правопропорционална на квадрата на скоростта: , където . Колко е максималната скорост , която може да достигне скиорът?
-
Намерете радиуса R на орбитата на „стационарен” спътник на Земята (стационарен спътник се нарича спътник, който се движи по кръгова орбита около Земята така, че времето му за 1оборот е 24 часа). Изразете R чрез радиуса на земята R0, ъгловата скорост на въртене на Земята и ускорението на свободно падане на нейната повърхност.
-
Човек с маса се издига в асансьор. В началото асансьорът тръгва равноускорително и за изминава . Определете натиска, който човекът упражнява върху пода на асансьора по време на това движение.
-
Във вагон, движещ се хоризонтално с ускорение , виси на нишка тяло с маса . Намерете силата на опън на нишката и отклонението на нишката от вертикалата.
-
Тяло с маса , закачено на нишка с дължина , се върти в хоризонтална плоскост с постоянна скорост така, че нишката описва конична повърхност. При това ъгълът на отклонение от вертикалата е . Намерете ъгловата скорост на въртене.
-
Дете с маса седи върху хоризонтална въртяща се платформа на разстояние от оста на въртене. Коефициентът на триене е . Каква трябва да бъде максималната скорост на въртене на платформата, при която детето няма да се изплъзне извън нея?
-
При седиментация (утаяване) на суспенсии и емулсии на частиците (червени кръвни телца, макромолекули, нуклеинови киселини, твърди частици и др.) действат силата на тежестта, архимедовата сила и силата на съпротивление, която е правопропорционална на скоростта на частицата ( , където е коефициент на пропорционалност). При нормални условия скоростта на седиментация е много малка. Тя може рязко да се увеличи, ако епруветка с емулсия (суспенсия) се постави в ултрацентрофуга, въртяща се с голяма ъглова скорост. Колко пъти ще нарасне скоростта на седиментация, ако ултрацентрофугата извършва 50000 оборота в минута? Радиусът на въртене е .
-
Прътът ОА се върти спрямо вертикалната ос ОВ в ъглова скорост . Ъгълът между оста и пръта е . По пръта без триене се хлъзга пръстенът , имащ маса М и свързан посредством пружина с точка О. Да се определи положението на пръстена при въртенето, ако е известно, че дължината на пружината в недеформирано състояние е равна на , а нейният коефициент на еластичност има стойност k.
Сподели с приятели: |