Дипломна работа на тема: „ Плащания с чек изготвил: екатерина петрова пановска ръководител: А. Божанова гр. София, 2009 г



Дата21.12.2017
Размер259.19 Kb.
#37165
ТипДиплом


НАЦИОНАЛНА ТЪРГОВСКО – БАНКОВА ГИМНАЗИЯ
ДИПЛОМНА РАБОТА

НА ТЕМА:
Плащания с чек”

ИЗГОТВИЛ: ЕКАТЕРИНА ПЕТРОВА ПАНОВСКА

РЪКОВОДИТЕЛ: А. БОЖАНОВА



гр.София, 2009 г.


СЪДЪРЖАНИЕ



  1. Уводна част.......................................................................................... 3

  2. Теоретична част

  1. Развитие на банките и банковото дело .................................... 4

  2. Същност и значение на безналичните плащания .................... 5

  3. Форми на безналичните плащания .......................................... 7

  4. Плащане с чек ........................................................................... 7

  5. Съдържание на чека ................................................................. 8

  6. Страни по чека .......................................................................... 9

  7. Видове чекове .......................................................................... 10

  1. Практическа част ............................................................................. 20

  2. Заключение ....................................................................................... 23

  3. Използвана литература .................................................................... 23



  1. УВОДНА ЧАСТ

Съхраняването на пари в банките позволява на икономическите субекти да извършват плащанията помежду си чрез механизма и формите на безналичните плащания. Една от формите на безналичните плащания е чекът. Основната функция на чека се състои в това да служи като платежно средство. С него банките задоволяват нуждите на своите клиенти по удобен, евтин и много бърз начин. Чрез чека се облекчава банкнотното обръщение, като плащанията не се извършват в налични пари, а се заместват от чека. Използването на чека спомага за концентрирането на паричните средаства в банковите институти, които са в състояние да уползотворят тези средства по най-добрия начин. Така се стимулира деловата активност и се поевтинява кредита. Що се отнася до отделните граждани, чекът позволява да използват много по-целесъобразно средствата си, понеже, докато не използват парите си за някои свои разходи, тези пари са по сметката им и носят лихва. Освен това с него се извършват плащания на големи разстояния чрез изпращане на документи по пощата. Титулярите на сметки в банки могат да използват собствените си средства или отпуснатите им кредитни лимити както за теглене на суми в своя полза, така и в полза на трети лица. Чекът улеснява извънредно много плащанията между отделните фирми, предприятията, банки и частни лица. Поради това той намира широко приложение в платежния оборот между държавите. Така в международните разплащания чекът като платежно средство играе най-голяма роля. Вносителят на стоки, вместо да заплати равностойността им с налични пари, издава чек срещу банката, в която има разплащателна сметка. Продавачът на стоки приема от купувача чек, срещу който може да получи от банката-платец сумата в наличност, да иска да му бъде зачислена по неговата текуща сметка, да я преведе в друга банка, да плати на трето лице и т.н. чекът често се приема и като разплащателен документ при изпълнение на плащания чрез акредитиви или инкаса. Намира широко приложение и в международните нетърговски плащания припътуване в чужбина, за туристически цели, при издръжка на лица или организации в чужбина и др.

  1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТ

1. РАЗВИТИЕ НА БАКИТЕ И БАНКОВОТО ДЕЛО
Банковата система заема особено място в икономическата структура на всяка страна. Банките акумулират и превръщат в активно действащ капитал значителна част от паричния ресурс в икономиката на отделните държави, осъществяват разплащанията между отделните икономически агенти, реализират многообразни инвестиционни, доверителни, застрахователни и кредитни и други операции.

Търговските банки възникват в началото на XVIIти век като депозитни институции (приемат пари за съхранение) . Към края на XVII ти век те са депозитно – кредитни институции, каквито са и сега . Наред с депозитно – кредитната функция, те осъществяват и други видове сделки . Затова търговските банки се дефинират като финансови институции . Те извършват публично привличане на влогове, като по този начин акумулират временно свободни средства и използват привлечени средства за отпускане на кредити и за други инвестиции за своя сметка и на собствен риск . Търговските банки са най-важния финансов посредник между субектите с временно свободни парични средства и тези с недостиг на парични средства. Чрез търговските банки се осъществява косвено финансиране на икономиката .

Търговските банки осъществяват три основни функции :


  1. капиталообразуване – капитала се разглежда като достатъчно голяма парична сума , която може да се използва производително като в резултат от това сумата нараства (относително малки суми вложени в търговски банки нямат характер на капитал , при обединяването на търговските банки в паричен фонд те се превръщат в капитали) ;

  2. финансиране на икономиката – снабдяване на стопански субекти с парични ресурси чрез кредитиране ;

  3. банките организират разплащания между стопански субекти – разплащанията могат да се осъществяват в налични пари и по безналичен път (безкасов) , прехвърляне на пари от сметка в сметка ;

За начало на банковата система в България се приема създаването на Българската народна банка - непосредствено след Освобождението (1879). Тя е учредена като обикновена търговска банка, която има задачата да обслужва и държавата. По-късно се правят опити за нейното превръщане в “банка на банките”. Реално това се постига при създаването на двузвенната банкова система у нас и прехода към пазарна икономика.

В по новата ни история, в периода от 1951г. до 1989г. банковата система на България е еднозвенна . Емисионната банка изпълнява и функциите на обикновена търговска банка .

Началото на прехода към двузвенна банкова система у нас е поставено през 1989г. Тогава се създават специализирани отраслови търговски банки за дългосрочно кредитиране само на съответните отрасли.

Истинска двузвенна система у нас се въвежда през 1991г. Този модел претърпява промени през 1997г. с въвеждането на валутния борд. През периода на финансовата стабилизация на страната, банковата ни система се характеризира от промените в самата централна банка, намаления брой на функциониращи търговски банки, приватизирането на банките и навлизането на чуждестранни банки в страната.


2. СЪЩНОСТ И ЗНАЧЕНИЕ НА БЕЗНАЛИЧНИТЕ ПЛАЩАНИЯ

Още преди повече от век развиващите се в икономическо отношение страни са установили ролята на безналичните плащания за производството и търговията. Тогава се е стигнало и до извода, че развитието на кредита, както и на банковите депозити в дадена страна зависи в голяма степен от установената организация на плащане.

Безкасовите плащания възникват първоначално като средство за увеличаване на парите, необходими за производството и търговията. Тъй като пускането от банките на пари в обръщение е ограничено, те с цел да осигурят ритмичност във финансирането на производството и търговията през XVIII в. поставят началото на безкасовите плащания, като въвеждат чека като средство за плащане. С въвеждането на чека и на другите форми на безкасови плащания в стопанската практика движението на парите от купувача към продавача променя своята форма. Ако носителят на чека, представляващ заповед на притежателя на депозити до неговия банкер да изплати известна сума на посоченото лице, поиска плащането да стане в брой, чекът не предизвиква монетно облекчение. Но ако той пожелае плащането да се извърши безкасово, т.е. посочената сума да се отнесе по неговата сметка, резултата е съвършено различен. За осъществяване на плащанията по този начин не се използват налични пари и така се допълва недостига на пари. Това от друга страна обуславя нарастването на кредита и появата на възможност банките да “създават” пари и да регулират тяхното количество.

Икономическият и правният живот са немислими без плащането. Значението на плащанията е видно и от обстоятелството, че извършването им е една от трите функии на банковата система.

Плащането е самостоятелно правно явление със специфични особености. Правото познава два вида плащане – плащане в брой и безкасово плащане.

Безкасовото плащане разкрива редица предимства пред плащането в брой.

Най-напред, безкасовото плащане намалява наличните пари в обръщение и по този начин съдейства за ограничаване на инфлацията.

Дистанционното безкасово плащане е по-бързо от касовото.

Безкасовото плащане, особено при дистанционни плащания , както и когато обемът на сумата е по-голям, е по-евтино от плащането в брой. При безкасовото плащане отпадат разходите за превоз и охрана на паричните знаци. Разходите по плащането намаляват, когато банката, чрез която се извършва то, познава страната по валутното правоотношение и не е необходимо да проучва финансовото й състояние. За разлика от плащането в брой, безкасовото плащане е еднакво подходящо за извършване и на малки, и на големи по обем плащания.

Безкасовото плащане осигурява на платеца възможност да ползва кредити от банките, която е много по-голяма от тази при касовото плащане. Обстоятелството, че плащането ще се извърши от банка, а не от платеца, е гаранция за получателя на плащането срещу неизпълнение или несъстоятелност на платеца.

Безкасовото плащане може да се извърши по правило, ако парите са депозирани в банките и участниците в платежния процес имат открити сметки. Тези предимства на безкасовото плащане са предпоставка за мястото му в оборота. В страни с развито пазарно стопанство почти 100% от общата стойност на плащанията е по безкасови плащания.


  1. ФОРМИ НА БЕЗНАЛИЧНИТЕ ПЛАЩАНИЯ

Разплащанията между контрагентите при една търговска сделка според Наредба №3 за безналичните плащания и националната платежна система могат да се извършат чрез пет основни форми на безкасови плащания:

1/ разплащания чрез директен превод (вирментна форма);

2/ разплащания чрез акредитив;

3/ разплащания чрез незабавно инкасо;

4/ разплащания чрез чек;

5/ разплащания чрез банкови карти.

Подборът на формата на плащане, която се приема в договора между купувача и продавача, зависи от платежоспособността и платежоготовността на купувача, от положението на двамата контрагенти на пазара и от доверието между тях. Вземат се предвид също общите политически и стопански условия в страната на доставчика и в страната на купувача. Купувачът се стреми към възможно най-малко ангажиране на собствените си средства, така че при неизменни цени и условия за доставка той предпочита форми на плащания, които отлагат плащането, ако не са налице колебания на валутата, в която ще се плати. Точно противоположни на тези са интересите на продавача, който се стреми да договори гаранция за получаване договорените суми по сделката. Той цели по възможност най-бързо възстановяване на оборотните средства, които е вложил в продаваните от него стоки, и поради това се стреми да включи някоя от формите на авансовото плащане в договора за доставка.




  1. ПЛАЩАНЕ С ЧЕК

Чековете са популярно средство за безкасово плащане. Те се прилагат широко в страните с развита пазарна икономика и банкова система. В нашата банкова практика обаче плащанията с чекове се прилагат сравнително ограничено. Със засилване на доверието между стопанските контрагенти приложението на чековете също ще се разшири. Особеното тук е, че плащането с чекове чрез посредничеството на банките се извършва само с чекови форми, които са предварително регистрирани в БНБ. Тя може да откаже регистрацията на чекова форма, ако не са спазени условията за сигурност и техническо оформление на чековете и съответните контролни карти. За всички регистрирани чекови форми БНБ известява останалите банки. Инициативата за плащане при чековете е у платеца. Чекът представлява писмено нареждане на платеца до обслужващата го банка да предостави ( или изплати ) на посочения бенефциент определена сума.

Чекът се съставя от издателя в един екземпляр и се предава на бенефициента, който може да го предяви за плащане пред всяка банка на територията на страната.

Плащането с чек се извършва по инициатива на платеца. За тази цел той представя в обслужващата го банка молба за разплащане с чекови книжки. Ако е в добро финансово състояние и има добро реноме, банката му разрешава да ползва този начин на разплащане. За издаване на чекова книжка банката събира определени такси.




  1. СЪДЪРЖАНИЕ НА ЧЕКА

Като платежен документ чекът съдържа определени реквизити, установени от банката, по важните от които са:

-наименование на платежния документ и номер на формуляра на чека, които се нанасят при отпечатването му

-номер на банковата сметка на платеца

-банков код, име и адрес на банката в която се води сметката на платеца

-видът на валутата, в която ще се извършва плащането

-сумата за плащане се изписва цифром и словом

-име на получателя или на приносителя

-място и дата на издаване

-подписи на лицата, които имат право да се разпореждат със сметката от която се плаща.

Съгласно наредбата за плащанията не се допускат поправки върху чека. Бенефициентът по чека (получателят на сумата) е свободен да предяви чека за инкасиране както пред банката, в която се води сметката на издателя, така и пред всяка друга банка, стига това да не противоречи на условията, при които е издаден чека.

Чековата форма на плащане по правило включва във фактическия си състав издаването, прехвърлянето на чека и предявяването му за плащане, както и вписвания по сметката на издателя. Ако плащането е междубанково, между приносителя и неговата банка се сключва инкасов договор и се извършват вписвания по разплащателните сметки на банката на преносителя и на издателя при централната банка.

Значението на чека в платежните отношения се предпоставя от относителната лекота при издаването и прехвърянето му, както и от качеството му на ценна книга, което до голяма степен осигурява участниците в оборота срещу изгубване и кражба. Чекът служи като доказателство за материализираните в него права, дори и последните да се преклудирани.


  1. СТРАНИ ПО ЧЕКА

Страни по чека са издател, поемател и платец.



  • Издател на чека е лицето, на чието име е издадена чековата книжка и което по сключен договор с банка има право да съставя и издава чекове в полза на трети лица. Издател може да бъде всяко дееспособно лице. За да участва в чековото движение той трябва да има открита в банката, разплащателна сметка, по която да има внесени достатъчно средства за извършване на плащанията. Покритието на чека се осигурява със собствени средства или чрез банков кредит. Издателите на чекове са длъжни да вземат мерки срещу изгубване, кражба или подправяне на чековете. Ако настъпят тези събития, той незабавно трябва да уведоми банката за това.

  • Поемател е лицето, в полза на което се издава чекът и на което трябва да бъде изплатена посочената в него сума. Той може да бъде и самият издател на чека в случай, че се „тегли” чек в негова полза.

  • Платец на чека е лицето, срещу което се издава чекът. Платец може да бъде банка, получила лиценз за издаване и плащане с чекови форми. Чековите форми, които ще бъдат използвани, трябва да бъдат одобрени от централната банка. Българската народна банка, регистрира получените за одобрение формуляри и уведомява за това търговските банки.



  1. ВИДОВЕ ЧЕКОВЕ

Видовете чекове, които се използват на територията на Република България са регламентирани от българското законодателство, с което се определят техните характеристики и съдържание. Чековете могат да бъдат класифицирани по различни признаци:



  • В зависимост от условията за разпознаване на лицето, в чиято полза се издава чекът и на което трябва да се плати, чековете биват:

  • Чек с уговорка „на заповед” – ако чекът е издаден в полза на определено лице и може да се преьвърля на друго лице – значи е „на заповед”.

  • Поименен чек – издава се в полза на посоченото в него лице, на което трябва да се плати сумата. Той може да се прехвърля чрез цесия. За по-голяма сигурност за отличаване на такъв чек в текста след името на чекодържателя се поставя уговорката “не на заповед”;

  • Чек на приносител – в него не се посочва името на притежателя. Предаването на такъв чек от едно на друго лице се извършва без джиро, без всякакви формалности, което го прави удобно средство за разплащане.

  • В зависимост от уговорките, с цел защита интересите на участниците в чековото плащане, чековете биват:

  • Открит – при открития чек лицевата страна на чека не е пресечена и няма уговорка за извършване на плащането по банков път.

  • Пресечен – при пресечения чек издателят и приносителят на чека могат да го пресекат с действие. Пресичането се извършва с две успоредни линии върху лицевата страна. То може да бъде общо, ако не съдържа уговорка между двете линии или съдържа уговорката „банка” и със специално пресичане. Тогава между двете линии е написано наименованието на банка. Общото пресичане може да се превърне в специално, но специалното не може да се превърне в общо. Чек с общо пресичане може да бъде платен само на банка или на клиент на платеца. Чек със специално пресичане може да бъде платен само на посочената банка или ако тя е платецът – на неин клиент, като посочената банка може да възложи получаването на сумата по чека и на друга банка.

  • Чек за минаване по сметка – при него издателят и приносителят могат да забранят изплащането му в брой, като напишат на лицевата страна уговорка „за минаване по сметка” или друг равнозначен израз. Плащането се извършва само по банкова сметка. Ако е посочена и сметката, платецът може да прехвърли сумата само по посочената сметка. Посочването на сметката може да бъде направено от издателя и от всеки легитимиран държател на чека.

  • В зависимост от условията и ограниченията за извършване на плащането, чековете биват:

  • Обикновен – издава се срещу банкова сметка, от която могат да се правят и други плащания, като за плащането се използват наличните авоари по сметката или договореният овърдрафт. При тези чекове не се поставят лимити за плащането и не се блокират предварително средства за извършване на чековите плащания.

  • Лимитиран – лимитирани чекове се издават срещу банкова смека, по която се извършват само плащания с чекове. Те са валидни само в срока на валидност на контролната чекова карта и рамките на лимита, посочен в чековата книжка.

  • Акцептирани – акцептиран чек се използва обикновено при случайни плащания. Той се акцептира в банката на платеца, която дава съгласие да плати, независимо дали по неговата сметка има достатъчно средства за извършване на плащането.

  • В международните плащания се използват различни разновидности на чека:

  • Банков чек - издава се от една банка срещу друга и се използва най-често при превеждане на суми в чужбина. Например вносителят може да помоли своята обслужваща банка да издаде чек в полза на чуждестранния износител за уреждане на плащанията към него. Той се прилага в две разновидности: авизиран и неавизиран. Авизиран банков чек се изплаща, след като се получи от банката издател уведомление за неговото покритие. Ако банката издател и банката платец са в кореспондентски отношения, използва се неавизиран банков чек т. е. чекът се издава, без да се уведомява платецът.

  • Пътнически чек – пътническият чек е особен вид чек. Той представлява нареждане да се изплати сумата по чекана лицето, чийто подпис е поставен върху него. Пътническият чек може да се предтсви за инкасиране във всяка банка, която има сключен договор с фирмата издател да инкасира издадени от нея пътнически чекове. Едни от най-известните пътнически чекове са тези издавани от American Express и Thomas Cook. Пътническият чек се осребрява незабавно, като за целта е необходимо приносителят на чека да постави пред служител в банката втори подпис върху него, който да е идентичен с първия подпис (поставен при закупуването на чека). Пътническите чекове са удобно средство за снабдяване с валута в чужбина, като същевременно предоставят сигурностпри пътуването. Дори да бъдат откраднати, пътническите чекове не могат да бъдат осребрени неправомерно.

  • Еврочек – еврочекът е разновидност на пътническия чек, при който част от формалностите, свързани с инкасиране на пътническия чек, са избегнати. Системата на еврочека се създава през 1968 г. Тази система се основава на чекова книжка и гаранционна карта. Чековете от тази система се „осребряват” (изплащат) във всяка страна, която членува в системата. Сигурността на системата се осигурява чрез „гаранционните карти”, които са поименни и непрехвърляеми на други лица. През последните десетилетия широко се използват и различни варианти на „кредитни карти”, като „Виза интернешънъл”, „Американ експрес” и такива от Западна Европа. Плащанията също се организират в цялостна система, позволяваща широкото им използване за плащания в хотели, магазини, ресторанти и пр.

Формата на организация на плащанията с нелимитирани чекове се различава в зависимост от това, дали чрез тях се извършва вътрешни плащания или при вътрешнобанкови и междубанкови разплащания. Организацията на плащанията с нелимитирани чекове при вътрешни плащания може да се представи чрез следната схема:

Организация на плащанията с обикновени (нелимитирани) чекове при вътрешни плащания


Легенда:

  1. Представяне на молба за разплащане с чекове;

  2. Предоставяне на чекова книжка на платеца;

  3. Изпращане на стоката на платеца;

  4. Предоставяне на чек на бенефициента;

  5. Представяне на чека за инкасиране в банката, където се води сметката на издателя.

Когато чековата форма на плащане с обикновени (нелимитирани) чекове се използва в условията на вътрешнобанкови и междуклонови плащания се прилага принципа на инкасиране по процедурата на незабавното инкасо. Тя може да се представи схематично по следния начин:

Организация на плащанията с обикновени (нелимитирани) чекове при вътрешнобанкови и междубанкови разплащания


Легенда:

  1. Представяне на молба за разплащане с чекове;

  2. Даване на съгласие и предоставяне на чекова книжка;

  3. Изпращане на стоката или услугата;

  4. Предоставяне на чек на бенефициента;

  5. Представяне на чека за инкасиране;

  6. Изпращане на служебно съобщение;

  7. Получаване на служебно съобщение;

  8. Издаване на авизо;

  9. Уведомление на платеца за извършено плащане от сметката му;

  10. Получаване на авизо;

  11. Уведомление на бенефициента за постъпилата сума по сметката му.

Плащанията с лимитирани чекове намират широко приложение в банковата практика. Налагането му е обосновано от редицата предимства, които предлага тази форма, а именно:



    • Дава възможност за осъществяване на плащането непосредствено след получаване на стоката или услугата;

    • Значителна е сигурността, че плащането ще бъде извършено;

    • Ускоряват се разплащанията.

Издаването на лимитирана чекова книжка се извършва възоснова на данните, съдържащи се в молбата за издаване на лимитираната чекова книжка. При издаването на чековата книжка, банката попълва всички реквизити върху корицата и обработва всеки чек. Чековете са лични и не могат да се ползват от други лица. Валидни са за инкасиране, само ако са издадени в срока на валидност на контролната карта и в рамките на лимита, посочен върху лимитираната чекова книжка.

Отговорност по коректността на издадения чек от лимитираната книжка носи и получателя. Той е длъжен да провери дали чекът е издаден правилно и вярно ли е изчислен остатъка от лимита по чековата книжка. Получател, които приеме чек от лимитирана чекова книжка, която не е в съответствие с правилата е солидарно отговорен с платеца за възстановяване на евентуално надвишаване на лимита по чековата книжка, включително за лихвата за забавяне, считано от датата на погрешното издаване на чека. Чековете от лимитирани чекови книжки и акцептирани от банки се инкасират незабавно срещу служебно задължаване на разплащателната сметка на банката, издала лимитираната чекова книжка (акцептирала чека) при БНБ, без да е необходимо предварително съгласие на тази банка, ако от датата на издаване на чека не са изминали 14 дена. След този период се прилага процедура за незабавно инкасо.

Въз основа на представена молба за издаване на лимитирана чекова книжка в банката на платеца, сумата следва да се отрази като плащане от сметката на наредителя и да се блокира по сметка за разплащане с лимитирани чекове.

Плащанията с лимитираните чекове се извършва до размер на лимита, т.е. в рамките на предварително заделените средства. По този начин получаването на средствата за извършени услуги и продадени стоки от изпълнителя или от доставчика е гарантирано.

Получателят на чека от лимитирана чекова книжка е длъжен преди приемането му да провери дали чекът е издаден правилно и, което е особено важно, вярно ли е изчислен и изнесен на талона на следващия чек остатъкът от лимита по чековата книжка. Той трябва да отказва приемането на чек в случаите, когато на талона на предшестващия чек не е посочен остатъкът от лимита или ако липсва този талон. Когато при проверката се установи, че всичко е наред, получателят на чека заверява със своя подпис и печат лимита върху талона на чека. Ако това не се направи добросъвестно и се издадат чекове без покритие, получателят, който не е спазил това изискване, отговаря солидарно с платеца при възстановяване на сумата на превишението на лимита заедно с лихвите за времето на забавяне на плащането, считано от датата на погрешното издаване на чека.

За да бъде плащането наистина гарантирано, бенефициентът е длъжен преди ла получи чека да извърши проверка за наличието на неизползван лимит по чековата книжка. Той може да предяви чека за инкасиране както в банката, в която се води сметката на платеца, така и във всяка друга банка, ако това не противоречи на условията, при които е издаден. Инкасирането се извършва от банката, в която е депозиран чекът, с искане за незабавно инкасо от банката, издала чека.

Лимитираните чекове са лични и не могат да се ползват от други лица. Те са валидни само в срока на валидност на контролната чекова карта и в рамките на лимита, посочен в лимитираната чекова книжка. Издадените чекове след този срок и над лимита са невалидни.

Най-често чрез акцептираните чекове се извършват плащанията между предприятия за случайни и еднократни доставки, работи или услуги. Чековете се издават от предприятия платци и се предоставят на обслужващата банка за акцептиране. С акта на акцептиране, банката поема ангажимента да се извърши плащането при представяне на чека за инкасиране. Акцептирането на чека се извършва без молба на платеца и се оформя по отделен ред, като на лицевата страна на чека се отбелязва, че е приет и датата на акцептирането.

Акцептираните чекове се ползват по реда, установен за лимитираните. Разликата между тях е в това, че докато при лимитираните чекове платецът предварително блокира сума за цялата чекова книжка, от която могат да се извършват повече от едно плащане, при акцентираните чекове за всеки чек предварително се блокират средства в размер на сумата по чека по специална сметка в банката.

Чекът се акцентира от банката по искане на платеца. Банката акцептира чека по следния начин: поставя на лицевата страна на чека щемпел “приет”, като отбелязва датата на акцептирането и се подписва от упълномощено за това длъжностно лице.

Чекът се акцептира за пълната му стойност. Частично акцентиране не се допуска. В случаите, когато платецът няма средства по сметките си, чекът се връща на издателя му.

Чековете от лимитираните чекови книжки и акцентираните чекове се инкасират от банките незабавно срещу служебно задължаване на разплащателната сметка при БНБ на банката, която ги е издала, без да се иска нейното съгласие, ако се направи в срок от 14 дни от датата на издаването (акцептирането) на чековете. След този срок се прилага обикновената процедура за тяхното инкасо.

Възможно е чековата книжка да свърши преди пълното използване на лимита по нея. В този случай платецът може да получи допълнителна чекова книжка за неизползваната сума.

Чековете биват още поименни и на приносител. Поименните чекове включват в реквизитите си името на бенефициента или съдържат клаузата “или на неговата заповед”. Чековете на приносител са платими на лицето, което ги депозира в банката. При тях не се изисква лимитиране. Посочената сума се предава в брой или се прехвърля по сметка без формалности.

Чековете могат да се изплащат в брой или да служат за безкасово плащания. Чекът, платим в брой, се изплаща в наличнопарична форма на притежателя или на трето лице. Тези чекове, ако не са поименни, могат да се използват незаконно при загубването им. Чековете се използват главно Акцептираните чекове се ползват по реда, установен за лимитираните. Разликата между тях е в това, че докато при лимитираните чекове платецът предварително блокира сума за цялата чекова книжка, от която могат да се извършват повече от едно плащане, при акцентираните чекове за всеки чек предварително се блокират средства в размер на сумата по чека по специална сметка в банката.

Чекът се акцентира от банката по искане на платеца. Банката акцептира чека по следния начин: поставя на лицевата страна на чека щемпел “приет”, като отбелязва датата на акцептирането и се подписва от упълномощено за това длъжностно лице.

Чекът се акцептира за пълната му стойност. Частично акцентиране не се допуска. В случаите, когато платецът няма средства по сметките си, чекът се връща на издателя му.

Чековете от лимитираните чекови книжки и акцентираните чекове се инкасират от банките незабавно срещу служебно задължаване на разплащателната сметка при БНБ на банката, която ги е издала, без да се иска нейното съгласие, ако се направи в срок от 14 дни от датата на издаването (акцептирането) на чековете. След този срок се прилага обикновената процедура за тяхното инкасо.

Възможно е чековата книжка да свърши преди пълното използване на лимита по нея. В този случай платецът може да получи допълнителна чекова книжка за неизползваната сума.

Чековете биват още поименни и на приносител. Поименните чекове включват в реквизитите си името на бенефициента или съдържат клаузата “или на неговата заповед”. Чековете на приносител са платими на лицето, което ги депозира в банката. При тях не се изисква лимитиране. Посочената сума се предава в брой или се прехвърля по сметка без формалности.

Чековете могат да се изплащат в брой или да служат за безкасово плащания. Чекът, платим в брой, се изплаща в наличнопарична форма на притежателя или на трето лице. Тези чекове, ако не са поименни, могат да се използват незаконно при загубването им. Чековете се използват главно изплащат сумата на трето лице без наличието на изрично съгласие на бенефициента.

В чековете може да се съдържа реквизит: “да не превишава сумата...”, с който се ограничава размерът на чековата сума. Този реквизит се използва, когато платецът прави поръчка за доставка на стоки по пощата и не знае какъв ще бъде точният размер на равностойността й. Чекът се изпраща в този случай, без да се попълва сумата. Доставчикът всъщност окончателно оформя чека. Тази операция е рискова, но с цел да се намали рискът с посочената фраза между пресечените линии се ограничава възможната загуба. Ако чекът се попълни недобросъвестно от бенефициента и след това чрез джиросване попадне в притежание на добросъвестни трети лица, той има сила и платецът (трасатът) е длъжен да ги изплати.

Общият чек е платим лично, т.е. не се преотстъпва. Това означава, че определени видове платежни средства като банкноти, менителници, чекове и други циркулират в обращението като общопризнати платежни средства, но не представляват платежни средства на приносител. Основната характеристика на платежните средства на приносител е това, че не пренасят върху притежателя си правото на собственост на съответната стойност, която представляват. Например, ако гражданин намери банкноти в размер на 100 лв. на улицата и отивайки в близкия ресторант поръчва с намерените банкноти ядене, собственикът на ресторанта приема сумата, без да се интересува от правото на собственост върху банкнотите. Макар че гражданинът няма законно право върху тях, той придобива правото на собственост върху банкнотите, които представляват платежно средство на приносител.

Основните белези на платежното средство на приносител са следните1:

То може да се прехвърля на друго лице чрез просто предаване или индорсиране, последвано от предаване;

Не е необходимо да се документира прехвърлянето на правото на собственост;

Законното право на собственост върху отбелязаната стойност преминава към лицето, което го приема, без да се търси неточност или нередност при използването на правото на собственост от лицето, притежаващо използваното платежно средство;

Към този законен титул на собственост не може да има претенции предишният му притежател, ако настоящият не е знаел това.

Обикновено чекът е документ на приносителя, но той може да бъде лишен от това си свойство чрез записване върху него: “платим лично” или “не се прехвърля”. Това не премахва възможността той да попадне в трето лице, но това лице няма да може да се възползва от него, тъй като титулът на собственост е само на посоченото от трасата лице върху чека.

Чекът е специално пресечен, когато върху него е указана банката, а може и банковият клон, по която ще се превежда сумата. По този начин се намаляват грешките при инкасирането на чековете.

Когато клиентите инкасират чековете по сметките си в банката, инкасиращата банка поставя върху тях печата с името и адреса на клона, както и кодовия му номер. Това прави чековете неизползваеми повторно и предотвратява злоупотреби с тях в процеса на документооборота, т.е. до осъществяване на разплащанията от страна на банките. Ако това не се направи, е възможно чековете да бъдат използвани за събиране на сумата и в други банки, каквито случаи има в нашата страна.


  1. Практическа част



НАЦИОНАЛНА ТЪРГОВСКО – БАНКОВА ГИМНАЗИЯ

О
БЩИ УСЛОВИЯ НА УТБ “АЙ СИ БАНК” АД ЗА ИЗДАВАНЕ И ПОЛЗВАНЕ НА ЧЕКОВА КНИЖКА


Настоящите Общи условия се прилагат по всички операции по издаване и ползване на чекови книжки на УТБ "АЙ СИ БАНК" АД, наричана за краткост „БАНКАТА”, и уреждат отношенията, възникващи между БАНКАТА и клиентитите

  1. Издаването на чекова книжка се извършва само с приложените чекови форми, предварително регистрирани от БНБ.

  2. Чековете се издават върху бланки от чекови книжки, получени от БАНКАТА..

  3. Чековете се издават само до размера на разполагаемия остатък по разплащателната сметка на платеца, с която са свързани или до размера на договорения с БАНКАТА кредит.

  4. Чековете могат да се представят за инкасо във всяка банка на територията на страната. Ако не е договорено друго, чековете се задължават в банката, където са представени за инкасиране.

  5. Срокът за съхранение на чековете е 5 години.

  6. Клиентът, загубил чекова книжка е длъжен незабавно да уведоми БАНКАТА.

  7. Чекова книжка се издава на основание попълнено от клиента Искане за издаване на чекова книжка и съществуваща разплащателна сметка на клиента в БАНКАТА.

Н
AЦИОНАЛНА ТЪРГОВСКО – БАНКОВА ГИМНАЗИЯ


Вх. №.............../...................
ИСКАНЕ

за издаване на чекова книжка
Вид на услугата:


Издаване Подновяване Загуба Кражба Друго ......................


Моля да ми бъде издадена Чекова книжка:




Лични данни:

Име/презиме/фамилия ...................................................................................................

ЕГН ..................................., лична карта № ..........................., издадена на ................
Постоянен адрес:........................................................................................................., Телефон ..............................
Месторабота ...................................................................................................................
ИЗВЛЕЧЕНИЯ И УВЕДОМЛЕНИЯ:
Желая да получавам месечно извлечение:

При поискване в банката


На посочения постоянен адрес




Декларация

С настоящито декларирам, че всички попълнени от мен данни са верни. Давам разрешението си те да се ползват от банката в случаите, предвидени от закона. Запознат(а) съм с Общите условия за издаване и използване на чекова книжка и приемам те да бъдат прилагани при уреждане на правата и задълженията между мен и банката.

Дата: .............................. Подпис: ..........................

Място: ...........................


Разплащателна сметка IBAN:

B

G







I

C

B

K

0

0

0

3

































Служител, приел искането ...........................................................................................

(трите имена на служителя)
Дата и час: ............................. Подпис: ...........................

Попълва се при получаването на чековата книжка


Получих чекова книжка № ...............................................


Валидна до / Дата и час: .............. Подпис: ............................


Офис: ................................

Телефон: ..........................

Дата: ...............................



Час: ................




  1. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В съвременните условия чекът обслужва вътрешните плащания в много страни. Той намира приложение и в международните плащания като заместител на парите. Чекът се използва особено широко в сферата на международните търговски плащания, осъществявани за туристически услуги, за издръжка на лица в чужбина и др. Чековите разплащания са удобни, но все по-рядко срещана форма на разплащане. Причините са в икономическата криза и липса на доверие между контрагентите. Друга причина за намаленото използване на чековото разплащане е появата на банковите карти и електронното разплащане по Интернет.

  1. ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

  1. Радков, Р. и Манчева, Д. Банково дело. София : Мартилен, 2007 г.

  2. Радков, Р. Пари, банки и парична политика. София : Мартилен, 2001г.

  3. Стефанова, П. Вътрешни и международни плащания и банките. София, 1993 г.

  4. Наредба №3 на БНБ за безналичните плащания и националната платежна система, обн. ДВ, бр. 81 от 11.10.2005 г.; изм., бр. 20 и 63 от 2008 г.

  5. Търговски закон, обн. ДВ, бр. 48 от 1991 г.

  6. Закон за банките, обн. ДВ, бр. 52 от 1997 г.


ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА АВТОРСТВО

Аз, Екатерина Петрова Пановска с ЕГН 8911276359, л.к. № 625554496, изд. на 22.01.2009 г. от 5то РПУ на МВР гр. София, декларирам, че съм разработила настоящия труд самостоятелно, използвайки посочената по горе литература.



Дата : 07.05.2009 г. Подпис : ....................

1




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница