Дирекция „национален парк централен балкан” – габрово бенефициент по оперативна програма „околна среда 2007 – 2013 г.”



Дата13.11.2017
Размер119.25 Kb.
#34497



ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ




ДИРЕКЦИЯ „НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН” – ГАБРОВО
БЕНЕФИЦИЕНТ ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА 2007 – 2013 г.”


Габрово 5 300, п.к. 80, ул. „Бодра смяна” 3, тел./факс: 066/ 801 277, e-mail: office@centralbalkan.bg




Изх. № 91-ХБ-1

17.02.2011 г.
ДО

…………….


Относно: Поискано разяснение по обявление и документация за малка обществена поръчка „Изготвяне на технически проект за възстановяване на природни местообитания и противоерозионно укрепване в НП Централен Балкан – обект „Братаница – Булованя”, обект „Беклемето”, обект „Табите – Тъжа” и обект „Ботев” от участник в процедурата, наш вх. № 92-ХБ-5/14.02.2011 г.
Във връзка с Ваше писмо, давам следните отговори на въпросите в последователността на задаването им:
Цитирам:

Във връзка с Ваше обявление за малка обществена поръчка, публикувано на страницата на АОП и документация, публикувана на страницата на НП Централен Балкан, на основание чл.36, ал.5 от ЗОП, моля да отговорите на следните въпроси:
По раздел ІІ.2.1) Общо количество или обем
“Предмет на проекта ще бъдат 20 ерозирали участъка разположени в 4 обекта – обект „Братаница – Булованя”, обект „Беклемето”, обект „Табите – Тъжа” и обект „Ботев”.

Подробен обхват на дейността:1 бр. проект; 1 бр. задание за проектиране съставено от: 1 бр. текстово описание /обяснителна записка/, 1 бр. обща топографска основа /картни листове на ерозираните участъци/, аерофотоснимки, 1 бр. специализирана карта на местоположението 1 бр. специализирана карта на земите нуждаещи се от укрепване и рекултивация в районите на съответните обекти.

20 бр. Идейни проекти на ниво участъци в рамките на четирите обекта включващи 20 бр. текстови описания /обяснителни записки/, 20 бр. карти /картни визуализации/ на типовете ерозия по участъци, 20 бр. графични надлъжни профили на наклоните и типовете ерозия, карти на площната ерозия.

20 бр. работни проекти на ниво участъци в рамките на четирите обекта включващи 20 бр. текстови описания /обяснителни записки/, 20 бр. карти на местността /аерофотоснимки/, 20 бр. карти на типовете ерозия, 20 бр. карти на противоерозионните съоръжения /типове/, 20 бр. ситуации на съоръженията, чертежи, типови проекти, формуляри за определяне обема на работата, 20 бр. технологични планове за залесяване, спецификации и количествено стойностни сметки – 20 бр. и др.”


Въпрос 1. От това описание на обема на поръчката да разбираме ли, че става въпрос за

  • Един общ проект, включващ:

  • Задание;

  • Обяснителна записка;

  • Топографска карта;

  • Аерофотоснимка;

  • Карта на местоположението;

  • Карта на земите за рекултивация за изброените 20 обекта.

  • 20 детайлни идейни проекта, за всеки от конкретните обекти с:

  • обяснителна записка;

  • карта на типовете ерозия по участъци;

  • надлъжен профил;

  • карта на площна ерозия.

  • 20 детайлни работни проекта за всеки обект, включващи:

  • текстово описание /обяснителна записка/;

  • карта на местността /аерофотоснимки/;

  • карта на типовете ерозия;

  • карта на противоерозионните съоръжения /типове/;

  • ситуация на съоръженията;

  • чертеж;

  • типови проекти за малките обекти;

  • формуляри за определяне обема на работата;

  • технологичен план за залесяване;

  • спецификация на материалите;

  • количествено стойностна сметка.


Отговор на Въпрос № 1:

Съгласно предмета на обществената поръчка окончателният продукт, който се очаква от нейното изпълнение, е 1 бр. технически проект за възстановяване на природни местообитания и противоерозионно укрепване в НП Централен Балкан – обект „Братаница – Булованя”, обект „Беклемето”, обект „Табите – Тъжа” и обект „Ботев”.

Описанието и съдържанието на такъв тип проекти се съдържа в НАРЕДБА № 1 ОТ 12 ЯНУАРИ 2004 Г. ЗА БОРБА С ЕРОЗИЯТА И СВЛАЧИЩАТА В ГОРСКИЯ ФОНД И СТРОЕЖЪТ НА УКРЕПИТЕЛНИ СЪОРЪЖЕНИЯ. В същата Наредба - Раздел II. „Проектиране на противоерозионни мероприятия”, подробно са разписани основните етапи на проектирането – Задание за проектиране – Чл.11 от Наредбата, Идеен проект – от Чл.12 до Чл.15 включително от Наредбата, Работен проект – от Чл.16 до Чл.19 от Наредбата. Детайлните изисквания към тези основни етапи са представени в техническата документация - подробно в Раздел „ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ - „Изготвяне на технически проект за възстановяване на природни местообитания и противоерозионно укрепване в НП Централен Балкан – обект „Братаница – Булованя”, обект „Беклемето”, обект „Табите – Тъжа” и обект „Ботев”.
Относно доказателствата за технически възможности:
Въпрос № 2, цитирам:

При обединение между физически и юридически лица, приемат ли се доказателствата за техническа възможност, респективно икономическите и финансовите възможности в случай, че техен носител са физически лица.



Отговор на Въпрос № 2

Да, приемат се доказателствата за технически, икономически и финансови възможности в случай, че техен носител са физически лица.


Въпрос № 3, цитирам:

В случай, че участникът е обединение, отделните участници в обединението физически лица и управителите на юридически лица, считат ли се за собствен нает персонал, т.е. необходимо ли е допълнително наемане на 5 лица извън споменатите представители и членове на обединението.



Отговор на Въпрос № 3

Ако отделните участници отговарят на изискванията на документацията и по този начин са налице поне 5 лица с необходимите квалификационни изисквания, то не е необходимо допълнителното наемане на други 5 лица.


По раздел ІІІ.2.2) Икономически и финансови възможности

Изискуеми документи и информация:



Отчет за приходите и разходите за 2009г.

Баланс за 2009г.

Минимални изисквания:”
Въпрос № 4, цитирам:

Не са посочени минимални изисквания. Това означава ли, че няма изискване за определен оборот през 2009г. Ако има такова изискване, то каква е минималната стойност?



Отговор на въпрос № 4

В документацията на поръчката няма посочени минимални изисквания за доказване на определен оборот. Участниците не е необходимо да доказват такъв.


Въпрос № 5, цитирам:

При липса на оборот за посочената 2009г. допустимо ли е да се представят данни от други години (2008, 2010г.), с което да се докажат икономическите и финансови възможности.



Отговор на въпрос № 5

Във връзка с чл.13, ал.2 и чл.50 ал.2 от ЗОП, за доказване на икономическото и финансовото състояние, когато по обективни причини кандидатът или участникът не може да представи исканите от възложителя документи, той може да докаже икономическото и финансовото си състояние с всеки друг документ, който възложителят приеме за подходящ.


Въпрос № 6, цитирам:

В случай на обединение допустимо ли е доказването на икономическите и финансови възможности от справки за постоянна наличност по сметки на физически и юридически лица, участници в обединението.



Отговор на въпрос № 6

Да, допустимо е.


Въпрос № 7, цитирам:

Необходимо ли е предмета на дейност на кандидата да е изрично упоменат в регистрацията на фирмата или в текстовете (предмета) на сключените и изпълнените до момента договори.



Отговор на въпрос № 7

Не е необходимо предмета на дейност да е изрично упоменат в удостоверението за регистрация на фирмата.


Въпрос № 8, цитирам:

В случай на обединение достатъчно ли е един от участниците да има включен, изисквания от Възложителя или сходен предмет на дейност или изпълнен договор със същия или сходен предмет на дейност.



Отговор на въпрос № 8

Достатъчно е един от участниците в обединението да отговаря на изискваните от Възложителя задължителни условия.


Въпрос № 9, цитирам:

При оценяването на офертите по показателя «цена» и с оглед факта, че Възложителят е представител на държавната администрация ще има ли значение при оценката ДДС, или ще се оценяват само ценовите предложения без ДДС независимо от липсата или наличието му в офертата?



Отговор на въпрос № 9
В документацията на поръчката изискването е, както следва:

Предлагана цена - попълва се Образец № 11;
Предлаганата цена е в лева, без включен ДДС, т.е. Ценовите предложения ще се оценяват без ДДС.
На ваш въпрос (цитирам):

По раздел ІІІ.2.3) Технически възможности

Изискуеми документи и информация:

1) Списък на основните договори с предмет, сходен на предмета на поръчката, извършени от участника, включително стойностите, датите и получателите, придружени с препоръки за добро изпълнение, референции, посочени лица за контакти, телефон и адрес, от които възложителят може да получи допълнителна информация (Образец № 7);

2) Автобиография (Образец 2) трябва да е придружен от копия на дипломи, копия от трудови книжки/ граждански договори и професионални автобиографии за участие в по-важни проекти и отговорности в тях;

3) Списък ( образец № 8), съдържащ данни за собствени или наети технически лица, които ще вземат участие при изпълнението на поръчката, вкл. трудовия стаж, професионалната квалификация на лицата и професионални автобиографии;

4) За проектантите / най малко 2 от персонала със съответните лицензии/ посочени в списъка ( образец № 8), да се представят копия от валидни лицензи.

Участник може да използва ресурсите на други физически или юридически лица при изпълнение на поръчката, при условие че докаже, че ще има на свое разположение тези ресурси. Това условие се прилага и когато участник в процедурата е обединение от физически и/или юридически лица и участникът се позовава на ресурсите на членуващите в обединението физически и/или юридически лица.

В случай, че участникът участва като обединение / консорциум, изброените по – горе изисквания се прилагат за обединението / консорциума като цяло.


Минимални изисквания:

1) Проектантски опит

Участниците трябва да са изпълнили минимум 1 (един) договор за предходните пет години /2006г, 2007, 2008, 2009г., 2010г./ по проектиране на противоерозионни съоръжения /едро размерни или дребно размерни, противоерозионни залесявания и др. сходни* такива.

* „Сходен” предмет на дейност – Противоерозионна дейност, описана в Наредба № 1 от 12 януари 2004 г. за борба с ерозията и свлачищата в горския фонд и строежът на укрепителни съоръжения /Издадена от министерство на земеделието и горите, обн. ДВ, бр.7 от 27 януари 2004г./ - проектиране на едро размерни или дребно размерни противоерозионни съоръжения, проектиране на противоерозионни залесявания и други лесомелиоративни мероприятия, проектиране на рекултивационни и възстановителни дейности на местообитания и ландшафт, проектиране на укрепителни и стабилизационните мероприятия за борба с ерозията и свлачищата и др.

2) Персонал

Участниците трябва да разполагат с квалифициран персонал - собствени или наети технически лица – минимум 5 (пет) лица, от които най-малко 2 (двама) със съответните Лицензионни изисквания към участниците и освен тях най- малко 2 (двама) от екипа да са със специалност Горско стопанство, Ландшафтна архитектура, Екология и опазване на околната среда с образование висше, минимална степен магистър.


Въпрос № 10, цитирам:

Допустимо ли е лицата от екипа с посочените специалности да не са допълнително наети лица, а да бъдат лица от представителите в обединение.



Отговор на въпрос № 10

Да, допустимо е, стига лицата да отговарят на задължителните условия на Възложителя към тях.


Въпрос № 11, цитирам:

От изискваните минимум пет лица в екипа, всички ли трябва да бъдат магистри, обхващайки трите от посочените специалности (лица по всяка специалност) или е достатъчно поне двама от екипа да притежават поне две от трите изброени специалности.


Отговор Въпрос № 11

Съгласно т. 2.2.3. Технически възможности и/или квалификация от документацията и съответните изисквания към персонала на изпълнителя е необходимо същият да разполага с минимум 5 (пет) лица, от които най-малко 2 – ма със съответните Лицензионни изисквания към кандидатите, всички лица от екипа да са със специалност Горско стопанство, Ландшафтна архитектура, Екология и опазване на околната среда с образование висше минимална степен магистър. Двама от лицата трябва да притежават съответните лицензи, без значение от вариантите на притежаване – може и двете лица да притежават и двата лиценза поединично, може единият да притежава двата лиценза, а другият - само единия и т.н. Изискването е най малко 2 лица от персонала да притежават съответните лицензи. Всички лица от екипа да са със специалност Горско стопанство, Ландшафтна архитектура, Екология и опазване на околната среда с образование висше, минимална степен магистър. Всички участници в екипа трябва да са с поне една от изброените специалности, стига най малко двама от тях да притежават необходимите лицензи т.е. не допустимо екипа да включва специалисти от други специалности и не е задължително участникът да притежава специалисти от трите специалности едновременно.


Въпрос № 12, цитирам:

От техническите изисквания, публикувани по процедурата е ясно, че има 20 участъка, но никъде не е спомената общата площ, обект на проектиране. Следва ли да се разбира, че трябва да пресметнем общата площ като сума на всички описани участъци



Отговор Въпрос №12

Общата площ, предмет на проектиране, е сума от площта на съответните участъци. Площта на отделните участъци, вкл. координатен регистър, наклони, фитогеографско съдържание и др. орографски и фитоценотични параметри са дадени в Приложенията към документацията от №1 до №14 включително.


Въпрос № 13, цитирам:

В частта “Обяснителна записка” е записано – “Идейният проект обхваща цялата площ на поройния водосбор или водосбора на отделен приток с пороен режим. Той се разработва в два или повече варианти в съответствие със заданието за проектиране.” Това означава ли, че въпреки посочените бройки от 20 идейни и 20 работни проекта, Възложителя очаква по тази точка всъщност поне 40 (20 проекта с поне 2 варианта всеки) проекта по поръчката?



Отговор Въпрос №13

Съгласно Наредба № 1 от 12 януари 2004 г. за борба с ерозията и свлачищата в горския фонд и строежът на укрепителни съоръжения - Чл.12 (1)Идейният проект обхваща цялата площ на поройния водосбор или водосбора на отделен приток с пороен режим. Той се разработва в два или повече варианти в съответствие със заданието за проектиране”. Съответно това изискване от наредбата трябва да бъде спазено.


Въпрос № 14, цитирам:

От документите по процедурата става ясно, че възложителят изисква, “чертежи на всяко съоръжение в три проекции с означени размери, и отделно – типови проекти на дребно размерните укрепителни съоръжения”. Това означава ли, че Възложителят изисква да има проектиране и на едро размерни противоерозионни съоръжения и какъв е техният брой?



Отговор Въпрос №14

Възложителят изисква типови проекти на дребно размерните укрепителни съоръжения и отделно, като част от тези проекти, чертежи на всяко съоръжение в три проекции с означени размери. Изискването е заложено в Наредба № 1 от 12 януари 2004 г. за борба с ерозията и свлачищата в горския фонд и строежът на укрепителни съоръжения. Самата Наредба не уточнява дали изискването „чертежи на всяко съоръжение в три проекции с означени размери” се отнася за дребно размерните или едро размерните съоръжения. За нуждите на проекта и предвид факта, че той изключително касае дребно размерните съоръжения, е необходимо участникът да проектира типови проекти на дребно размерните съоръжения, включващи съответните типови чертежи, които са триизмерни. В случаите, когато участникът прецени, въз основа на различията в абиотичния и биотичния фактор на отделните участъци, че е необходимо отклонение от типовите схеми и чертежи, то той може да ги промени по своя преценка, предвид конкретните и индивидуални условия на терена, като приложи „чертежи на всяко съоръжение в три проекции с означени размери”. Когато няма такава необходимост и участникът прецени, че стандартните типови проекти и чертежи са достатъчни за изпълнението на последващите проекта дейности, то той се придържа само към типовите проекти, без отразяване на съществени промени в триизмерните параметри или по самата конструкция.


Въпрос № 15, цитирам:

Означава ли това също така, че на всяко от дребно размерните съоръжения трябва да се направи чертеж в три проекции? Или те ще бъдат разработвани като типови проекти?



Отговор Въпрос № 15

Тъй като независимо от типа съоръжения те се характеризират пространствено с триизмерни параметри, то е необходимо да има чертеж на всяко съоръжение с точни триизмерни числови характеристики. Дали участникът ще прилага еднотипни стандартни съоръжения с еднакви стойности на параметрите за всички участъци или ще прави нови извън стандартни триизмерни чертежи на същите съоръжения, това е негова преценка предвид информацията му за конкретния участък. За нуждите на проекта е необходимо да има чертежи на съответните съоръжения с означени размери по трите оси за всеки един от 20-те работни проекта съответно /участъци/.



НЕЛА РАЧЕВИЦ

Директор

Изготвили:

Ивайло Николов – Ръководител проект
Адв. Тъпов – АД «Тъпов и Гьопсалиев»
Силвия Тотева – Координатор Обществени поръчки



Проектът „Опазване, поддържане и възстановяване на природни местообитания и местообитания на видове в Национален парк Централен Балкан” се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, www.ope.moew.government.bg



Каталог: assets -> userfiles -> file -> Administration
Administration -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
Administration -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
Administration -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
Administration -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
Administration -> Отчет по програми за периода 01. 01. 2008 31. 12. 2008 Г. На д "нп централен балкан" габрово
Administration -> Утвърден със Заповед № рд 26/19. 02. 2010 г. Годишен план за пашата и ползването на сено
Administration -> Конкурс за назначаване на държавен служител на длъжността инспектор в отдел контрол и охрана


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница