Директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите гр. Пловдив информация по Приложение №2 към ч



Дата13.10.2018
Размер158.34 Kb.
#85106
До

Директора на Регионалната инспекция по околната среда и водите

гр. Пловдив


ИНФОРМАЦИЯ
по Приложение № 2 към чл. 6
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС
І. Информация за контакт с възложителя:
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:

Черноморска технологична компания” АД – гр. София



Седалище: гр. София 1000, ул. „Арсеналски” №7, БУЛСТАТ 813101815

2. Пълен пощенски адрес: гр. Варна – 9000, ул. „Цар Симеон I” №25


3. Телефон, факс и е-mail: тел. 052/920 920; 920 921; факс 052 / 920 923; е-mail: office@bstc.bg, www.bstc.bg

4. Лице за контакти: инж. Евгени Христов – тел. 0887 005 404


ІІ. Обща информация за инвестиционното предложение:
1. Резюме на инвестиционното предложение: „Газоснабдяване на гр. Хисаря – проектиране и изграждане на газоразпределителна мрежа (ГРМ) в урбанизираната територия”– обхваща изграждане на газоразпределителна мрежа (ГРМ) на гр. Хисаря в урбанизираната територия, като мрежата следва да обхване всички съществуващи улици, с цел достигане до всички потенциални потребители на природен газ.

2. Доказване необходимостта от инвестиционното предложение: Предложението е доказано от издадена от ДКЕВР на „ЧТК” АД Лицензия № Л-332-08 / 12.07.2010 г. за разпределение на природен газ на територията на Община Хисаря и Лицензия № Л-332-12 / 12.07.2010 г. за снабдяване с природен газ на територията на Община Хисаря.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Непряко, във връзка с нормативната база, обезпечаваща преносната мрежа на „Булгартрансгаз” ЕАД София и дейности, произтичащи от Закона за енергетиката и пр.

Инвестиционното предложение следва да се съгласува със заинтересуваните централни и териториални администрации, а при необходимост – и със специализираните контролни органи и експлоатационни дружества.

Реализацията на инвестиционното предложение започва след разрешаване изработването на подробен устройствен план (ПУП) – специализирана план-схема за газоснабдяване на урбанизираната територия съгласно ЗУТ. Разрешението за изработване на ПУП – специализирана план схема и одобряването и се дава с решение на общинския съвет на съответната община.

След приемане на план-схемата за газоснабдяване на урбанизираната територия на гр. Хисаря се пристъпва към инвестиционно проектиране и изграждане на газоразпределителната мрежа.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи:

В проекта не се разглеждат алтернативи на природния газ, който в целия свят е доказан като икономически ефективен и екологически чист енергиен източник.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството: Газоразпределителната мрежа на гр. Хисаря обхваща всички тръбопроводи в регулацията на града, предназначени за захранване с природен газ на стопански и битови потребители. Мрежата ще се изгради от полиетиленови тръби висока плътност РЕ100, SDR11, с диаметри Ф 200, Ф160; Ф125; Ф110; Ф90; Ф63 и Ф32. Надземните части на газопроводите, представляващи връзка към газорегулиращите и измервателни табла и съоръженията към газоразпределителната мрежа, ще се изграждат от стоманени тръби и фитинги, предназначени за природен газ. Диаметрите на тръбите се определят на базата на хидравлични изчисления с оглед да се изпълнят изискванията за допустима скорост и загуба на налягане в граници, които осигуряват доставянето на природен газ до консуматорите с нормални за експлоатацията параметри. В процес на инвестиционното проектиране диаметрите на газопроводите могат да претърпят промяна в зависимост от промяна в консумацията, заявена от съществуващите потенциални потребители или поява на нови стопански потребители, които към момента на изготвяне на план-схемата не са съществували.

План-схемата за газификация на гр. Хисаря предвижда изграждане на газопроводи по всички улици на града, като проектирането и изграждането ще се осъществява поетапно, по предварително съгласувани с Общината инвестиционни проекти и строителни графици.


6. Описание на основните процеси, капацитет: Основните процеси при реализиране на инвестиционното предложение са проектиране, строително-монтажни работи и експлоатация на газоразпеделителната мрежа.

Проектирането обхваща процесите на пред проектните проучвания и инвестиционното поректиране, съгласуване и издаване на резрешителни за строеж, съгласно действащото национално законодателство.

Строително-монтажните работи (СМР) включват прокопаване на траншеи с широчина около 40-60 см и дълбочина средно 100 см, полагане на метални или полиетиленови тръби върху мека подложка от пясък и след това досипване с пясък до 10 см над горната образуваща на тръбата. Траншеята се запълва с изкопаната почва, когато се преминава през некултивирани терени. В случаите, при които са нарушени покрития – асфалт, тротоарни плочки или затревяване, задължително същите се възстановяват в първоначалния им вид, при спазване на технологичната им последователност.

Съгласно направените маркетингови проучвания за потенциалните стопански и битови потребители е определен максимален капацитет на газоразпределителната мрежа за доставка и разпределение на количества природен газ в кубически метри за час, при стандартни условия: Qmax=5200 нм3/час и на годишна база Qгод. = 6,0 мил. нм3/год.


7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура: Инвестиционното намерение цели изграждане на разпределителни газопроводи в съществуващата пътна инфраструктура, подземно под пътните платна и/или тротоари. Реализацията на инвестиционното намерение няма да предизвика промяна на съществуващата пътна инфраструктура или създаването на нова.
8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване: Газоразпределителната мрежа на гр. Хисаря ще се изгражда на етапи. Етапността ще зависи от желанието на потенциалните потребители на природен газ да бъдат присъединени към газоразпределителната мрежа. Изграждането на газоразпределителната мрежа ще се извършва на база одобрена от Общински съвет на Община Хисаря специализирана план-схема за газификация. Строително-монтажните работи ще се извършват съгласно одобрен инвестиционен проект, базиран на план-схемата за всеки отделен етап. След строително-монтажните работи ще следва въвеждане в експлоатация на съответния обект.

Данните за количествата консумиран газ автоматично съответства на намаляване на количествата отпадъчните емисии в атмосферата, отделяни от изгарянето на сегашните енергийни източници – мазут, нафта, дърва, въглища и др. Известно е, че продукти от изгаряне на природния газ са въглероден двуокис и вода, т.е. безвредни продукти.

В рамките на инвестиционните проекти се прилага План за организация и изпълнение на строителството, План за безопасност и здраве при изпълнение на СМР, План за управление на строителните отпадъци. Експлоатацията на мрежите става от екип по поддръжка и експлоатация, съгласно определена в Инструкция схема на работа.
9. Предлагани методи на строителство: Земните работи включват направа на траншея в земни почви и обратно засипване. При затревените участъци изкопът на траншеята се извършва след изземване на хумуса, а обратното засипване – преди връщане на хумуса. Ширината на ивицата от която се изземва хумуса, зависи от характера на терена, през който минава трасето, а дълбочината е винаги 0,45м. Хумусът се запазва в близост до изкопа или се депортира. След засипване на траншеята хумусът се връща, разстила се като най-горен пласт и се заглажда.

Изкопите, в близост до подземните комуникации и други “тесни” места, се извършват ръчно с повишено внимание, под контрола на Инвеститора и организациите, стопанисващи тези комуникации.

Честа практика за полагане на газопроводните тръби (с оглед да не се нарушава целостта на пътната настилка и да не се налага промяна в движението на моторните превозни средства) е да се използва метода на хоризонтално сондиране.
10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията: Използва се слой от мек пясък за защита на тръбите - 0.1 м под тръбите и 0.1 м над тръбите. Останалите материали за запълване на траншеите са от самия изкоп при газопроводите извън урбанизираната територия и през тревни площи в града. При нарушаване на покрития – асфалт и тротоарни плочки, закриването на траншеите става в следната последователност над газопроводната тръба: слой пясък, слой чакъл и асфалт, респ. подреждане на тротоарни плочки.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране: При оформяне на траншеите се премахват остатъци от асфалт, излишна земна маса, по-големи камъни, железа и др. които се извозват в извънградски депа. Извършването на заваръчни и монтажни дейности води до генериране на метални и полимерни отпадъци, а в процеса на строителството от автотракторната и транспортна техника е възможно формиране на отпадъци, замърсени с нефтопродукти.

През периода на изпълнение на проекта, при всички видове дейности се генерират битови отпадъци. Задължително е провеждането на мероприятия за намаляването им:



  • Битовите отпадъци да се събират в полиетиленови пликове на работните участъци още при формирането им и да се поставят в контейнерите, разположени в обслужваните територии;

  • Металните и пластмасови отпадъци да се сепарират и предават за вторична преработка;

  • Строителните отпадъци да се транспортират до съответните депа, определени и посочени от общините, на чиято територия се извършват дейностите по газификация;

  • При условие, че се формират замърсени с нефтопродукти отпадъци, те да се предават за преработване на лицензирани по Закона за управление на отпадъците оператори;

  • Почистването на тръбите външно, преди заваряване посредством бластиране да се извършва в затворено приспособление за улавяне на материала;

  • Вътрешното почистване на метални тръби да се извършва като изходящият въздух се сепарира за отделяне на металните отпадъци и ръждата.

По смисъла на Наредба № 3 за класификация на отпадъците от 1.04.2004 год. отпадъците, които ще се генерират по време на строително монтажните работи са с кодове 17 05 04 (почва и камъни, различни от упоменатите в 17 05 03), 17 05 06 (изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05), 17 09 04 (смесени отпадъци от строителство и събаряне, различни от упоменатите в 17 09 01, 17 09 02 и 17 09 03) и не съдържат опасни вещества. Обемът на тези отпадъци ще зависи пряко от дължината на газоразпределителната мрежа, която ще се изгражда всяка година. От своя страна дължината ще зависи от броя стопански и битови клиенти, които желаят да бъдат газифицирани. Поради тази причина на този етап е трудно да се прогнозират количествата отпадъци, които ще се генерират и периодичността на извозването им. За всеки етап на изграждане на газоразпределителна мрежа към инвестиционния проект ще се изготвя План за управление на строителните отпадъци.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда: Природният газ не дава отрицателни емисии в околната среда.

Основните стационарни съоръжения – газорегулаторен пункт (ГРП), тръбопроводи, спирателни кранове и др. ще бъдат технически херметизирани и в района около тях практически е невъзможно замърсяване на въздуха. Основните инградиенти на природния газ са: метан ~ 98% и етан ~ 1.5%. Съдържанието на сероводород в природния газ е под 0.04% и поради това газът не се категоризира като суровина, съдържаща сероводород.

Транспортираният природен газ има следния компонентен състав:

• метан - 96.732%

• етан - 1.668%

• пропан - 0.537%

• бутани - 0.087%

• пентани - 0.016%

• хексани - 0.009%

• азот - 0.755%

• въглероден двуокис - 0.097%

Физико-химичните свойства на газа са:

• плътност на газа при нормални условия - 0.6931 кг/нм³

• нисша калоричност - 8129 ккал/нм³

• висша калоричност - 9012 ккал/нм³

• долна критична граница на взривяване - 4.97 обемни %

• горна критична граница на взривяване - 15.97 обемни %


  • по сертификат на Булгартрансгаз за периода 01.11 - 01.12.2013 г.

Както се вижда от горепосочените данни, природният газ е по-лек от въздуха и при авария се разсейва в атмосферата.

Възможността за перфектна настройка на горивните системи предотвратява образуването на СО почти напълно, а СО2 в сравнение с останалите горива е много по-малки количества. Начинът на горене (фронтово) и съставът на газа гарантират силното намаляване емисиите на азотни окиси.

Мероприятията за снижаване нивото на вредното въздействие върху околната среда по време на строителство на газопроводните мрежи, за избягването му или ликвидиране на последиците от него се свеждат до следното:

По отношение на прахоотделянето:

● Всички дейности по прокопаването на уличната мрежа да се извършват при подходящи атмосферни условия (по-висока влажност и слаби ветрове);



  • Прокопаването на траншеята, полагането на тръбите и обратната засипка да се извършват на отделни участъци, в кратки срокове (между изкопаването и засипването) с цел намаляване на емитирания прах от формираните депа;

  • Почистването на краищата на тръбите преди заварка чрез бластиране да се осъществява в камерна кутия, за да се събира и оползотворява шлаката;

  • Механичното почистване на газопровода от вътрешната страна да се извършва на къси отделни участъци и изтласкваният въздух да се почиства на изхода от праха;

  • Да се сведе до минимум движението на автотракторна техника по трасето на работа.

По отношение отделянето на вредни газове и други замърсители от автотранспортната и строителна техника (СО, SO2 , NOx,Pb аерозоли):

  • Да се минимизира движението на незаети в строителството автомобили;

  • Автотракторната техника да се концентрира на по-къси участъци за по-бързо приключване на дейността в определения участък;

  • Прокопаването и обратната засипка да се извършат с високопроизводителни машини, в кратки срокове.

  • Да се използват машини, работещи по обекта в отлично техническо състояние по отношение на замърсяване на околната среда, недопускащи течове на нефтопродукти в почвата и незамърсяващи околнота среда.


По отношение на заваръчните аерозоли:

  • За снижение на отделяните количества заваръчни аерозоли се препоръчва по възможност да се използват пълноценно възможностите на заваряване в защитна газова среда (СО, аргон);

  • Да се наемат за изпълнители висококвалифицирани заварчици, недопускащи брак и увеличаване на количеството употребени електроди.

По отношение на природния газ:

  • Запълването на тръбопровода с газ да се извърши на отделни по-къси участъци;

  • Дейността да се проведе при съобразяване с метереологичните условия (слаб вятър, ниско атмосферно налягане, по-ниски температури и т.н.);

  • Да не се запълва тръбопроводът по време на активна дейност на населението на територията, през която се преминава.

Мероприятия за снижаване нивото на вредното въздействие върху почвите, за избягването му или ликвидиране на последиците



  • При прокопаване на траншеята да се извършва разделно депониране на хумусния слой от мъртвицата;

  • При оформянето на строителната полоса да не се допуска разширение извън предписаните сервитутни граници;

  • Да не се допуска погребване на отпадъци в траншеята;

  • При обратната засипка да се изпълни изкопът отначало с негодната мъртвица, върху която да се насипе хумусът без да се валира, а да се остави за самостоятелно слягане под въздействието на природните условия;

  • По възможност за транспортни и строителни мероприятия да се използват съществуващи трасета;

  • Да се сведе до минимум преминаването през зелени площи и да се извърши след преминаването техническа и биологическа рекултивация.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води): Единственият строителен материал, необходим при изграждането на газопровода е пясъкът. Свързването на полиетиленовите тръби се осъществява посредством електрозаваряване, за което се използват преносими генератори. Временно изкуствено осветление на строителната площадка и работните места не се предвижда, тъй като строително - монтажните работи се извършват в светлата част на деня. При строителството се ангажират местни фирми и работна ръка, с което се намалява безработицата.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение: За всички предстоящи за строеж обекти се набавят разрешителни от оторизирана фирма за технически надзор, от органите на ПБЗН, от Изпълнителна агенция „Железопътна инфраструктура” при преминаване на ж.п. линии, „Басейнова дирекция” и „Напоителни системи” при пресичане на реки, Агенция „Пътна инфраструктура” при преминаване и/или пресичане на пътища от републиканската пътна мрежа и др. Необходимо е съгласуване с експлоатационните дружества, имащи подземна инфраструктура – „Булгартрансгаз” ЕАД, „ЕВН България Електроразпределение” ЕАД, В и К, Виваком- БТК, линейно кабелно стопанство и пр.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда. Замърсяване и дискомфорт на околната среда би се получило единствено по време на строително монтажните работи на газоразпределителната мрежа. За намаляването на замърсяването и дискомфорта на околната среда следва да се спазват мероприятиято по т. 11 и 12.

Нормалната експлоатацията на газоразпределителната мрежа не предизвиква замърсяване и дискомфорт не околната среда и генериране на шум.


16. Риск от инциденти: Риск от инциденти има по време на строително монтажните работи, като с цел намаляването им, до строителната площадка се допускат само лица, които имат необходимата квалификация и са предварително инструктирани относно работа при съответните условия. В работния проект се включва планове и инструкции за безопасни и здравословни условия на труд и пожарна безопасност. Тя следва да се спазва и за нейното прилагане и спазване съблюдава техническия ръководител на обекта. Строителната площадка се сигнализира и огражда с предпазни ограждения.

По време на експлоатация на газоразпределителната мрежа, рискът от инциденти е сведен до минимум, поради това че газопроводните тръби са подземно положени, а надземните съоръжения са защитени срещу нерегламентирана намеса на трети лица.


ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение:


  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа: Приложена е план-схема с отразена кадастралната карта на града и нанесени трасета на газопроводите по всички улици (Приложение 1).


2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи: Тръбопроводите на газоразпределителната мрежа се разполагат по уличните платна или тротоари – общинска публична собственост, а в случаите, когато се налага преминаване през частна общинска собственост (междублокови пространства и тревни площи) се заплащат обезщетения по чл. 210 от ЗУТ.
3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове: Трасетата се съобразяват с имотните граници на частни собственици, определени от приетата кадастрална карта на града.
4. Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони,уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа: Трасетата на газоразпределителната мрежа не попадат в защитени зони от националната екологична мрежа Натура 2000.

Инвестиционното предложение се намира в близост до защитени местности:



  • Барикадите и Чивира – намират се в землището на с. Старосел, община Хисаря. Обявени са за защитени местности с цел опазване на вековна букова гора и характерен ландшафт с широколистни гори и ливадни съобщества.

  • Дъбите – Конска поляна – намира се в землището на с. Кръстевич, община Хисаря. Представлява вековна букова гора с историческо значение.

Недалеч от землищата на община Хисаря е разположена защитена зона по директивата за опазване на дивите птици BG0002054 „Средна гора”. Зоната се характеризира с алувиални гори, храсталаци, отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества, низинни и планински сенокосни ливади, различни разновидности на букови гори, дъбово-габърови гори, бял бор, обикновена ела, сребролистна липа и др.

Инвестиционното предложение няма да предизвика отрязване, изкореняване или унищожаване на дървета и растения, тъй като то не засяга областите на естественото им разпространение. Няма опасност от увреждане на селскостопанските култури или отглеждания в близост добитък. По никакъв начин няма наруши естественото състояние на местообитанията и няма да се наруши тяхната площ.

Голямо е разнообразието на фауната в тази защитена зона – видра, дългокрил прилеп, дългоух, остроух, дългопръст, трицветен и голям нощник, различни видове подковоноси, лалугер, кафява мечка, пъстър пор и разнообразна палитра от земноводни, влечуги, риби и безгръбначни.

Инвестиционното предложение няма да предизвика отрязване, изкореняване или унищожаване на дървета и растения, тъй като то не засяга областите на естественото им разпространение. Няма опасност от увреждане на селскостопанските култури или отглеждания в близост добитък. По никакъв начин няма наруши естественото състояние на местообитанията и няма да се наруши тяхната площ.

Инвестиционното предложение след неговото реализиране не представлява заплаха за унищожаване на екземпляри от защитените видове, не може да предизвика обезпокояване на тези видове през периодите на размножаване, отглеждане на малките, зимуване и миграция и по никакъв начин няма да наруши екологичното равновесие.

Като се отчетат и обстоятелствата, че районът на строителство е отдалечен от горски насаждения, строителството ще се осъществява поетапно, като всеки етап ще е от порядъка на 30 календарни дни, процесът не е съпроводен с големи шумови емисии може да се направи заключение, че инвестиционното предложение няма да нанесе никакви поражения върху ЗЗ по Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.


4а. Качеството и регенеративната способност на природнети ресурси: Инвестиционното предложение след неговото реализиране не представлява заплаха за унищожаване на екземпляри от защитените видове, не може да предизвика обезпокояване на тези видове през периодите на размножаване, отглеждане на малките, зимуване и миграция и по никакъв начин няма да наруши екологичното равновесие.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение: План- схемата за газификация на гр. Хисаря обхваща всички улици от урбанизираната територия на града. На нея са нанесени само захранващите газопроводи (главни участъци) по улиците. Местоположението на отклоненията към всеки имот, едно или многофамилна жилищна сграда ще бъдат определяни на фаза инвестиционно проектиране.
ІV. Характеристики на потенциалното въздействие
1. Въздействие върху хората и тяхното здраве: Дишане на по-чист въздух, осигуряване на комфорт чрез оптимални температури за живот и работа при по-ниски цени. Намаляване замърсяването от разливи на горива, спиране потоците на изхвърляни твърди частици и отпадъци от изгорени въглища и дърва.


  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа: Положително




  1. Вид на въздействието: пряко, кумулативно и постоянно.


4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население: Касае територията в регулационните граници на гр. Хисаря и населението, обитаващо тази територия.
5. Вероятност на поява на въздействието: Въздействието на природният газ като енергийно ефективно и екологично гориво е гарантирано.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието: Въздействието е необратимо и постоянно.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда: Няма такива.
8. Трансграничен характер на въздействията: За този район няма.

Съставил : ....................................



/ инж. Е. Христов /





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница