Дистанционна форма на обучение Първи семестър, фак. №2106012756 тема „мотивация



страница1/8
Дата28.02.2022
Размер39.52 Kb.
#113781
  1   2   3   4   5   6   7   8
мотивация
Свързани:
курсова работа правна норма

К У Р С О В А Р А Б О Т А


Ценка Цачева Данчева,


Специалност „Счетоводство и контрол“


Дистанционна форма на обучение


Първи семестър, фак. № 2106012756


ТЕМА „МОТИВАЦИЯ“

Декември 2021 г.




Същност и основен модел на мотивацията
Мотивация – всички фактори, които ни стимулират да извършваме различни дейности, носещи удовлетвореност и максимално удоволствие.
Често мотивацията я свързваме с всички външни стимули, които ни мотивират да извършваме, за да получим в замяна някаква парична, духовна или душевна награда. Постигане на очакваните резултати гарантират у хората сигурност при задоволяване на потребностите от първа необходимост, така и по-високо поставени цели. Във всеки човек вътрешната мотивация за максимална продуктивност и успешност е различно развита, в зависимост от желанието за постигане на целите. Колкото по-силна е вътрешната мотивация, толкова тя засилва у индивидите по-голяма креативност и мотивация за професионално, лично и индивидуално израстване.
Мотивацията възниква първоначално в човека чрез мисли, чувста и емоции. След тях идват и нашите действия. В зависимост от вида на емоцията, която изпитваме, била тя положителна или отрицателна, то и действията могат да бъдат положителни или отрицателни. Положителната емоция поражда желание за извършване на някакава дейност и постигане на поставена цел.
Много важно е оптимистичното и позитивно мислене, дори когато късметът не работи, полагане на повече усилия, всеотдайност и упоритост, поемане на инициатива и възползване от всяка възможност, за да се постигне дадена цел. Често мотивацията е съвкупност от силата и енергията, която управлява поведението на човек за даден период от време.
Именно затова мотивацията е сред един от основните подходи, използвани от мениджърите, за да повишават производителността и ефективността на своите служители, да ги накарат да разкрият максимално потенциалните си възможности. Целта на мотивацията е да покаже на човека, че колкото по-смислена е дадена дейност и удоволствието от нея, то той винаги ще я върши качествено и с голямо желание.
Основна задача пред мениждърите е чрез правилен подход и комбинация от предизвикателства да изкарат от всеки служител повече креативност и лични умения.
Много фактори могат да повлияят негативно върху мотивацията на служителите, затова е необходимо да се подхожда рационално от страна на мениджърите. Мотивиране на служителите чрез страх, заплаха или наказание може да доведе до някакъв резултат, но само в краткосрочен план, тъй като продуктивността на служителите няма да нарастне.
Много пъти болката, неуспеха, загуба и други отрицателни стимули пораждат вътрешната мотивация за избягване от това състояние. Необходимостта от задоволяване на собствените нужди, като храна, вода и благосъстояние, пораждат личната мотивация у хората.
"Удoвoлcтвиeтo oт paбoтaтa вoди дo cъвъpшeнcтвo в нeя" мисъл на Apиcтoтeл, която показва силният мотив за максимално потенциалната възможност у хората.
Според Абрахам Маслоу мотивацията е стремежът, чрез който хората трябва да задоволяват своите нужди. Той смята, че за да постигне своето съвършенство, всеки човек трябва да се „изкачи” по „стълбата” на удовлетворяване на собствените си потребности – физиологични, потребности за сигурност, социални потребности и потребност от уважение. Най-високо в йерархията поставя потребността от самореализация, от непрекъснато развитие на способностите и творческата активност на човека .
В трудовете си Фредерик Тейлър смята, че трябва да се концентрира върху факторите, които подбуждат или стимулират действията на човека, както и незадоволените потребности, които се превръщат в стимул, в мотив за поведение. Преминаването през етапите на процеса на мотивацията води до удовлетворяването на една потребност, но след възникването на нова потребност процесът се възобновява. Следователно мотивационният процес е цикличен, защото хората притежават комплекс от потребности, който непрекъснато се обогатяват и обновяват.
Най-важната задача на всеки лидер е да постигне максимални резултати от дейността си, но за изпълнението и е необходимо да помагат всички служители. Затова и заповедите, и налагането не водят до необходимия резултат, трябва да се избере правилен подход и мотивация на повечето или всички служители за постигане на желаните резултати.
Оттук следва и изводът, че целите, стоящи пред всеки мениджър, могат да се постигат само като резултат от съвместния труд на целия персонал. Те се постигат толкова по-ефективно, колкото по-адекватно са съобразени с външната среда и действащите в нея фактори, колкото по-правилно е подбран персоналът или по-обективно са взети под внимание неговите възможности, но също така и колкото по-добре са мотивирани кадрите във фирмата.
Една от важните задачи на ръководенето е мотивирането на хората. Мотивацията, като състояние на вътрешна убеденост да се прави нещо, се основава на потребности, които са вътре в индивида, и на стимули и цели, които са извън него. Потребностите са вътрешно присъщо качество, което ангажира поведението на човека за постигане на дадени цели.
Основна част от управлението е координирането на дейности и насочването на усилията към постигане на целите й. Затова главна роля има мениджърът, който трябва добре да мотивира своите служители.
Оттук следва и изводът, че мотивацията е физическо действие – т.е. чрез думите, под формата на лидерски разговори, презентации и др.начини, чрез които хората да повярват и да последват своя мениджър. Важна крачка към успеха е вложенията в служителите чрез обучения от компетентни и мотивирани лектори.
Мотивацията е и емоция. Необходимо е всеки служител в йеархията да има силна емоционална съпричанстност за реализиране на целите си, с които от своя страна да мотивира другите служители.
Желанието за мотивиране на другите за постигане на по-високи резултати изисква да се създаде среда, в която служителите да се мотивират сами за постигането на тези резултати, като се елиминират ненужните и безполезни работи.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница