До 30% по-високи заплати за лекари и сестри



страница1/15
Дата07.10.2017
Размер0.74 Mb.
#31793
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
11.10.2016
Национални вестници



До 30% по-високи заплати за лекари и сестри


24 часа  стр. 8  

Минималните заплати на лекарите се увеличават с между 15 и 35%, след като бе подписан колективният трудов договор за отрасъл "Здравеопазване", съобщи здравният министър Петър Москов. Документът не бе подновяван от 2013 г.

Най-големите увеличения са на заплатите на редовите лекари, медицинските сестри, санитари и лаборанти - между 29 и 35%. Така например минималната заплата на лекар с една специалност в университетски и многопрофилни болници за активно лечение ще е 980 лв. (800 лв. досега), за лекар с две специалности - 1000 лв. (850 лв. досега), а за началник на отделение 1050 лв. (900 лв. досега). Медицинските сестри ще получават най-малко 750 лв. (600 лв. досега), а старшите медицински сестри - 810 лв. (660 лв. досега)

Увеличенията не засягат здравните работници в спешната помощ, където заплатите са по-високи. Медицинска сестра там взема минимум 900 лв., а лекар - 1500 лв. Колективният трудов договор осигурява спокойствие и предвидимост в системата, посочи министър Москов.



Кунева съветва общото събрание на Медицинския в София да се отложи


Студентските съвети не искат да се повтаря скандалът от Свищов Агенцията по приходите и министерството на образованието започнаха проверки

Ярослава Прохазкова

24 часа  стр. 3  

Препоръчвам общото събрание на Медицинския университет в София да се проведе едва след като бъдат решени по безспорен начин всички въпроси, свързани с легитимността му и след като бъде гарантирана законосъобразността на взетите от него решения. Това пише в писмо на вицепремиера и министър на образованието Меглена Кунева до председателя на общото събрание проф. Генчо Начев и до ректора на университета проф. Вихра Миланова.

В писмото се казва още, че произнасянето на законосъобразността на насроченото за 11 октомври събрание е в изключителната компетентност на съда. Той е сезиран на 17 септември от настоящия ректор.

Кунева призова стриктно да се спазват законите и органите на управлението на университета да си сътрудничат, "за да бъдат осигурени всички условия за легитимно упражняване на правомощията, установени в закона".

Поводът за писмото на Кунева е писмо до нея от проф. Вихра Миланова с молба за становище от МОН за свиканото общо събрание на Медицинския университет в София за днес, на което бившият ректор на Медицинския университет акад. Ваньо Митев ще сваля наследничката си. "Ние, като студенти и пряко зависими от случващото се в сферата на висшето образование, сме силно притеснени от поредната доза лоши новини, които излизат в публичното пространство.

Всички публикации за злоупотреби, съмнително разпределение на публични средства за лични нужди и "търговия" с академични длъжности и титли силно демотивират студентите и влияят негативно на учебния процес. Случаят преди време със Стопанска академия "Д. А. Ценов" -Свищов, а сега и с одитния доклад на Министерство на образованието и науката, засягащ Медицински университет - София, са показателни за това как не трябва да се управлява един университет и още повече засилиха мнението, че образователната ни система е далеч от представите за качествено и модерно европейско образование", се казва в обръщение на Националното представителството на студентските съвети. Студентите заявяват, че са категорично против такъв тип управление, погазване на закони и разходване на средства.

В понеделник в МУ - София, стартираха проверки на два контролни органа. НАП-София, инспектира финансовите документи на ректората и факултетите на университета за периода 1 януари 2010 г.-31 януари 2016 г. А МОН проверява как МУ - София, е спазвал Закона за развитието на академичния състав.
Проф. Лидия Катрова, факултет по дентална медицина, Медицински университет - София:

Университетът има ректор, а не ректорът си има университет


Разкритията от одита на МУ-София, не са изненада, резултат са на самоуправство

Анна Ботинова

24 часа  стр. 16  



- Проф. Катрова, в каква обстановка работите във факултета след одита на Медицинския университет?

- Разкритията на одита не са изненада за никого във Факултета за дентална медицина. Развитието на факултета е само екстензивно и се гони само външен ефект: купуват се машини, които се използват 6-8 часа 30 седмици в годината. Купуват се апарати, заключват се и няма достъп до тях, или поне липсват написани критерии и правила.



Такова разхищение не съм виждала

В съвременното дентално образование освен техника трябва да се въвеждат и технологии -машините да бъдат екипирани с камери, микроскопи, монитори, мрежа за бази данни, връзка с технически и диагностични лаборатории, аудитории и семинарни зали, свързване в мрежа, за да се архивира и проучва опитът... За да стане така, трябва да има концепция, но такава до момента не е изразена от декана и заместниците му.

Бившият ректор и настоящият декан повтарят: "Колко студенти докарахме, колко пари докарахме". Да, но

е надхвърлено разумното съотношение студент/ преподавател

и на асистент се падат по 10-12 души. Представете си, че клиничен преподавател трябва да контролира работата върху 10-12 пациенти за 2-3 часа, колкото траят клиничните упражнения. Преподавателите изнемогват. Затова, когато разбрах от одитния доклад за незаети преподавателски места, се възмутих. Може ли да привличаш толкова студенти и да не назначаваш преподаватели?!

В същото време в нашия факултет има своеобразна "въртележка" за непреподавателски длъжности: за периода 2012 - 2015 г. пенсионираните са 42-ма, напусналите - 133-ма, новопостъпили - 85, при около 130 щата за преподаватели.

Постоянно ни се натяква колко ни били високи заплатите, но се работи двойно и тройно на един трудов договор. Ако погледнете при какви вредности се работи в зъботехническата лаборатория, ще се учудите, че не се вземат мерки за хората. Изобщо придобивките се разпределят от ръководството по незнайни критерии и по "съображения". Сама съм ремонтирала административния си кабинет, от години си нося всеки ден личния лаптоп, защото ми се отказва компютър, паркомясто, подкрепа за работа със студентите и т.н. Аз не съм единствена в това отношение, но не съм съгласна с примирението "Навсякъде е така".



- Говорите за липса на прозрачност?

- Да, смятам, че липсата на прозрачност е черта на управлението на ФДМ до момента.



- Университетите имат автономия. Какво означава това на практика?

- За съжаление, тук този смисъл на "автономия" е изтрит с гумичка. В този факултет "началството знае" и ни "изненадва" по празниците с някаква сума. Откакто този декан е на поста -вече 7 г., нямаме премирани хора независимо от техния принос, постижения и т.н., силна е само конюнктурата.



- Имали потенциал във факултета тогава?

- Огромен, но сме като спънати. Какво ни пречи да се развиваме? Имаме законови права, но хората предпочитат да не задават въпроси, за да си спестят огорчения. Затова, колкото и да е неприятно, това, което одитът изкара на бял свят, би имало положителен ефект като своего рода катарзис.

Сега се задават толкова много въпроси, време е да получим и отговори. Забелязвам повишаване на обществения интерес към проблемите. Искрено се надявам, че проверките ще продължат до пълно установяване на истината на ниво факултети, отговорност ще бъде потърсена и институциите ще продължат напред.

В един университет не може да има конфликти, има необходимост от консенсус. Ако консенсус не е постигнат още, това се прави с обсъждане на каузи чрез аргументи. Сега случаят е много сложен и на преден план излязоха материални неща - те демотивират и отблъскват хората през годините. Жалко, че толкова енергия е употребена за завоалиране на лични интереси, а не е вложена за развитие.

През цялото време сме в някаква тайнственост, пращат ти се хабери по хора какво да правиш или не правиш...

През лятото дори бе



открито подслушвателно устройство в един кабинет

Тече разследване, но деканът не сметна за нужно да направи изявление пред академичния състав, нито съдейства за проверка по всички кабинети, което ме кара да мисля, че за него автономията не включва право на свободна воля и свобода на изказвания.

Който иска да кара кола, научава закона и правилата за движение. Ние по кой закон се движим в МУ? Законът за висшето образование наистина се нуждае от сериозен ремонт, но трябва и да се познава в детайли. Той даде огромни права за стопанска дейност, без да установи публични регистри за собствеността и проследяване на паричните потоци. В закона няма изчерпателна дефиниция за академична автономия. Освен това не може да има автономия, без към закона да има рамка за етичен кодекс за преподавателите и студентите. Той би парирал странното явление: "Това може да е неморално, ама е законно." Чрез такъв кодекс неморалното ще бъде равно на незаконно и ще има механизми за париране на такива практики. Това ще е написаната ценностна система, която ще премахне сегашната мъгла и ще се установи нормалността. Дори да е идеален законът, ако я няма "маркировката" -правилник за изпълнението му, пак ще има хаос. Ако пък и ръководството, което разписва правилата, не се чувства длъжно да ги спазва, а само контролира дали другите ги спазват, без да се интересува имат ли условия за това -тогава нещата се объркват изцяло. С една дума, двойният стандарт трябва да бъде отхвърлен.

- Каква е позицията ви за общото събрание?

- То е един абсурд! На вид изглежда по буквата на закона. Тези хора до такава степен са се самозабравили, че си позволяват да си играят с институциите. Длъжността ректор първо е институция. Второ, университетът има ректор, а не ректорът си има университет, както се изживява предишният. Ставащото сега е срам и който от нас все още може да се срамува, все пак е защитен от отровата на алчността и безпардонността. Още по-голям срам беше преди това, когато бившият ректор искаше да прави длъжността безмандатна. Чакайте



дали целта не е приватизация под масата?

Отпред логото на институцията, вътре се движат едни парични потоци в някакви посоки. Тези пари обаче може да бъдат насочвани само за развитие и за служене на обществото, за постигане на морални цели.



- Споделяте ли констатираното и от одита на МОН за спорния начин, по който се приемат студенти от чужбина?

- Фактите в одитния доклад на МОН са резултат от самоуправство. На всяка цена трябва да се подкрепи настоящият ректор проф. Миланова и да започне много здрава работа. Истинско общо събрание, когато му дойде времето, трябва да приеме истински правилник (когато бъде подготвен при най-широко обсъждане и сериозна работа), който ще постави ясни критерии за подкрепа на развитието на университета, на най-добрите студенти, най-целенасочените преподаватели и ще ликвидира (или поне ще ограничи) субективността при разпределение на ресурсите.

В момента на карта е поставен авторитетът на нашата Алма матер, но тези хора продължават да тровят пространството и да не разбират къде е сбъркан пътят. Щом е така, сами са си сложили присъдата. Убедена съм, че дори колегите, които първоначално са се подписали под искането за събрание, са осъзнали, че е отминало времето на марионетните представления. Още повече кой нормален човек би приел да му издигнат кандидатура в подобна ситуация?

***


CV

Завършва френската гимназия в София със златен медал през 1976 година

Стоматология завършва с отличен успех през 1981 г.

Доктор по социология от 1997 г.

Специализира във Франция, Германия, САЩ - етика и деонтология, управление на болниците, осигурителни системи, здравна политика и др.

Професор от 2013 г.

Автор на 85 публикации, 12 учебника и др.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница