До Административен съд



Дата14.01.2018
Размер38.37 Kb.
#46434




До Административен съд

София-град

Чрез Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия
ОБЖАЛВАНЕ

от

професор дхн Иван Пожарлиев, чл.кор. БАН



живущ ул. Иван Вазов 27, София 1000, тел. 0889716141
Прочит на досието ми отразява битката ми да устоя на натиска на КДС да стана агент, започнала 61 г и завършила с моя победа през 66 година, когато съм изключен от агентурния им списък поради моето нежелание да сътруднича. През тия години това означаваше да балансирам по тънко острие на това, което не мога да откажа, а именно да разкажа за събития около официалните ми контакти като преводач с два английски академици през 1961 и предварителната проверка на КДС за пригодността ми за такова командироване с разследване на предишните ми срещи с чужденци, от една страна и от друга, продължилите след това четири години безуспешни опити на КДС да ме принудят да извършвам агентурна дейност - предлагано ми е да контактувам с Британското посолство или да се внедря в обкръжението на конкретен чужденец. До публикуването на решение 230 на комисията от 16 юни т.г. никога не съм знаел или чувствал, че съм агент – тайна, която ДС пази преди всичко от мен.

Публичната ми квалификация като „агент” (а) злепоставя името ми на учен и гражданин в обществото; (б) отново съм принуден да изживявам травмите при отблъскване опитите на КДС за превръщането ми в агент, морални щети и преживяни последствия за кариерата ми; (в) изживявам нова травма от нарушената ми лична гордост, че съм преживял 45 години народна власт без да имам основания да се срамувам от това и по-специално по отношение на контактите ми с КДС.



Възразявам срещу определението ми „секретен сътрудник” и „агент” съгласно Решение 230 на Комисията по досиета по следните причини.

  1. Не съм подписвал декларация за сътрудник (агент) на ДС, нито получавал пари – според мен обявяване на хора за агенти (сътрудници) на КДС без да са дали писмено съгласие е нарушение на човешките им права.

  2. Уведомявал съм КДС във връзка със служебните си задължения като аспирант по химия, командирован през 1961 г от ръководството на БАН като преводач на два официални госта на БАН. Попаднах в интересите на ДС поради факта, че владеех добре английски, рядкост за ония години ( майка ми е англичанка). През Хрушчовата ера се подобриха контактите със запада и през 1961 г. два английски академика – химици посетиха БАН – а аз в качеството си на трета година аспирант по химия бях особено подходящ като преводач. Бях придаден за такъв официално за по 15 дена към проф. Климо от Дъръмския у-тет с придружител проф. Н. Мареков и към проф. Нориш с придружител проф. Г. Близнаков В ония години отчитане пред КДС в подобни случаи бе задължителна практика.

  3. Смея да твърдя, че частта от „вербовачния” доклад на офицера от ДС от януари 1961 г., че аз съм съгласен да стана агент е изопачена, защото ставаше дума да дам сведения за чужденци, които съм срещал миналото- тогава рутинната практика напр. при получаване или предаване на паспортите на паспортния отдел на Лъвов мост – а не за агент /сътрудник/. Това се потвърждава и от факта, че на самото КДС му трябват три години да реши да ме регистрира като агент. Това става чак през 1964 въпреки че предложението ми за регистриране като агент е от 1961.

  4. Въпреки регистрацията ми като агент 1964 г.(незнайно от мен) тогава започва осъзнаването на офицерите от КДС, че шикалкаването ми е равносилно на отказ да бъда агент. Опитите на офицерите от ДС да ме вкарат в същинска агентурна дейност (търсене на срещи с определени чужденци, посещение на английската легация) срещнаха решителен отпор от моя страна. Съгласно личното ми досие в доклада на подполковник Б. Николов „за изключването му от агентурния апарат и материалите свалени за съхранение е отдел III на КДС” (лично досие 1966 г.) пише „Трябва да се посочи, че при много срещи е давал определен повод, че не желае да ни сътрудничи и тази линия е спазвал много упорито и докрай.” Указанието на началника подполковник Цв. Русинов „да бъде уведомен, че прекъсваме връзката с него и по какви причини” е изпълнено от подполковник Николов „Агента е предупреден, че се прекъсват връзките с него поради нежелание да ни помага”.

  5. Псевдонима „Иванов”, съгласно „вербовачния” доклад на офицерът от КДС (януари 1961 г.) съм си избрал сам. Петдесет години по-късно нямам никакъв спомен за такъв псевдоним, и сметнах тази история за измислица, защото ръкописните ми сведения, седем на брой, са подписани с чужд почерк – може да се сравни работно досие на стр. 45 гърба пиша Проф. Иванов с ‘подписа „Иванов” (46 стр. гърба). Подписът на първото сведение, обаче, прилича на моя почерк– в уплаха на първата (вербовачната) среща може да е ставало дума за псевдоним, но въобще „Иванов” фигурира само в докладите на КДС.

  6. От досието е очевидно, че „вербуването” ми през януари 61 г е било проверка за лоялността ми преди да ми поверят академиците през същата година. Поискаха ми сведения за мои връзки с чужденци. За отказ в ония години бе немислимо – затова писах за случаи известни на властите. (а) два случая на запознанства, хора, които адресно бях регистрирал на Лъвов мост. В първия случай, 1956 г., мой колега ме повика да му превеждам на един англичанин, с когото станахме приятели до живот и за един американски студент, който ми се появи с приятелка ненадейно вкъщи (1960 г.) използвайки запознанството ни на ферибота Дувър-Остенде. Писах и за мое посещение на роднини в Англия 1959 г. съпътствувано с посещение на известни учени в Лондон: Д. Бартън от Империал Коледж и К. Инголд от Университи Коледж. Интересна подробност беше, че макар първа година аспирант срещите ми бяха уредени от културното аташе, който ме посрещна в посолството при задължителната в ония години регистрация. Ще ми се да спомена, че Бартън и споменатият по горе Нориш станаха Нобелови лауреати по химия съответно за 1969 и 1967 г. съответно.

Запазвам правото си да представя допълнително материали от юридическо същество и други съображения поради невъзможността да получа копие от досието тепърва за срок по-малко от месец според служители на комисията

29 юни 2011 г. Подпис:


/Иван Г. Пожарлиев/
Каталог: groups -> KgTLiVPtfNBWSITd1A--
groups -> Равномерно увеличение на ежедневните валутни сделки на търговските банки с централната при слабо изразено увеличение в края на месеца
groups -> Декември 2005 г. No 14 / 2005
groups -> Няма спасителен план за ктб от акционерите До 15. X. трябва да дадем отговор на Брюксел за гарантираните депозити, казва Калин Христов
groups -> Standard & Poor’s повиши кредитния рейтинг на България дългови пазари
groups -> Прессъобщение 17 май 2004 г
groups -> Юни 2005 г. No 7 / 2005. усилена търговия с левови дцк
groups -> Доларът поскъпва, активизация на междубанковите сделки с usd на валутния и европаричния пазар
groups -> Иванка Иванчева (+359 2) 9145 1712
KgTLiVPtfNBWSITd1A-- -> Класирани проекти, за които са открити неизползвани чуждестранни рецензии
KgTLiVPtfNBWSITd1A-- -> Doing budget


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница