До министъра на мосв нона Караджова



Дата02.02.2018
Размер66.23 Kb.
#53319
До министъра на МОСВ Нона Караджова


ПЕТИЦИЯ
Уважаема госпожо Караджова,
Обръщаме се към вас не само като министър на МОСВ, но и като уважаван професионалист. За екология през последните години се изговори много и издадоха безброй документи, препоръки и стратегии, отпуснаха се и се пропиляха европейски средства. На този фон екологията е продължава да бъде една от най-болезнените области в нашата държава, както знаете от ежедневните си отговорности.

Наследството от „плановата социалистическа икономика” и резултатите от криворазбрания „предприемачески инициативи” през демократичния преход не са това, с което страната ни може да се гордее. Точно обратното. Еко и природни ресурси на държавата се пропиляват и съсипват, което унижтожава шансовете за развитие на цели райони и води до тяхното обезлюдяване и западане. Решенията се взимат на ниво министерства и техните подразделения без да са базирани на дългосрочна стратегия и без служителите им да са запознати с плановете за развитие на общините и проектите на местната власт.


Отговорност за нанесените поражения върху цели общини персонално носят министрите на околната среда от последните две правителства, когато заради икономически интереси бяха допуснати едни от най-сериозните посегателства върху природните ресурси. Въпросът, който стои сега при управлението на ГЕРБ е: дали ще се позволи да продължат практиките, наложени при управлението на тройната коалиция и конкретно министрите Дж.Чакъров и А. Гагаузов за задоволяване на частните апетити? Или на преден план ще се поставят реално въпроси за опазване на природните ресурси и използване на техния потенциал в интерес на обществото и държавата?
Повод за този въпрос е натискът от заинтересовани фирми един от най-съхранените и чисти райони, разположен само на 30 км. от столицата да бъде превърнат в каменоломна. Район, който според общинския план за развитие и проекти трябва да се превърне в природен парк за почивка и туризъм, в който нарочените за кариера земи са сертифицирани за биоземеделие и се обработват, в който с европейски средства започва залесяване на нова гора.
Хронология на събитията:

Пет дни преди парламентарните избори през 2009 г. въпреки острата реакция на местната власт, министър Асен Гагаузов подписва на фирма „ИН МАТ Инженеринг” концесия за проучване на подземни богатства в местност „Триъгълника” между селата Негушево и Осоица, /община Горна Малина/. Срещу поредицата нарушения, извършени по време на проучването, община Горна Малина поддава сигнал до прокуратурата и писма до отговорните институции. По случая тече прокурорска проверка. Въпреки това фирма ИН МАТ Инженеринг е обявила инвестиционна намерение за добив на камъни и иска от МОСВ извършване на ОВОС и разрешение за обем 75 000 тона годишно.
Междувременно на 28 февруари 2010 г. и новосъздадената „Дата дот Балкани” ООД /очевидно свързана фирма - чрез Ивайло Копрев, който е учредител на „ИН МАТ Инженеринг” и едновременно с това ръководител на проучванията на „Дата дот Балкани” ООД/ сключва договор за проучване за строителни материали в местност „Триъгълник 2” с Министъра на околната среда и водите.Този договор е удължен с допълнително споразумение между фирмата и Министъра на 24 август 2010 г.
Така със сливане на двата парцела цялата площ на „Триъгълника” между Негушево и Осоица ще се превърне в кариера за добив и трошене на камъни. А бъдещето е очевидно – изселване и западане на двете селища. Реализирането на подобни предприемаческите амбиции обрича района на екологична, инфраструктурна, икономическа и демографска деградация. Само на десетина километра от Негушево,  до с. Априлово подобна кариера от години разяжда като кариес един от красивите хълмове на Софийското поле, който сега, наполовина изровен, представлява отблъскваща гледка. Изградената от об. Горна Малина пътна инфраструктура край Априлово е напълно разбита от тежкотоварната техника, къщите и градините на хората са покрити с каменна прах, а децата страдат от прахова алергия. На няколко километра от „красивия пейзаж” пък са с. Равно поле и голф игрището край него, което би трябвало да привлича туристи от страната и чужбина. Този факт обаче е не просто грозен нагледен пример, а доказателство, че подадените искания за проучване и за добив на камъни в местността „Триъгълника”/”Рудината”/от „ИН МАТ Инженеринг” и „Дата дот Балкани” ООД са в нарушение и на действащото решение на МС от 2006 г., според което в радиус от 20 км.от действаща карира не може да се предоставят нови площи за проучване и добив на строителни материали.
Намеренията на „ИН МАТ Инженеринг” и „Дата дот Балкани” да разширят бизнеса си няма нищо общо с подобряването на средата и перспективите на района. Точно обратно, те предлагат единствено да изсмукват ресурсите и потенциала му да се развива като едно добро място за живеене и отдих до столицата. Да, ясно е, че изгребаните хълмове, хидравличните чукове, инсталации за трошене на камъни и тежкотоварните камиони ще донесат печалба на предприемачите, но по отношение на района ще доведат само до разрушаване на естествената среда, на инфраструктурата – общинска и национална и до обезлюдяване.
Уважаема госпожо министър,
Смятаме, че сте запознати с редица подобни събития в други части на страната. Затова ви обръщаме внимание, че повторението на тези

грозни примери и в Софийска област е неприемливо от гледна точка на обществения интерес и местното самоуправление.

Реализирането на предприемаческите намерения са в разрез и с приетия план на общината за развитието на алтернативен и селски туризъм. Готов е планът за разработването на естествен парк, екопътеки, места за отдих и активни занимания на туристите.

Като част от него на 7 юни 2010 г. община Горна Малина е подписала и с ДФ „Земеделие” договор и предстои залесяване на същата местност - „Рудината”, между Осоица и Негушево, за която се прави опит да бъде превърната в кариера.



Всяка минута в България 10 м³ дървета се отсичат и превръщат в дървен материал. Тук местната власт и хората продължават да полагат усилия, за да порасне нова гора. Няма как обаче да повярваме, че държавата работи за екологията на България и съхраняване на околната среда, когато вместо залесяване край столицата се одобрява изгребване, ерозиране на Софийския Предбалкан и запрашаване.

В допълнение - Горно Негушево, на 600 м.от което се планира добив и трошене на къмъни, със своя автентичен архитектурен стил е уникално за Софийска област. Познато сред филмовите дейци като „Софийската Ковачевица” заради съхранената среда и възрожденски стил, то е снимачна площадка за български филми вече 55 години. От 1956 год., когато тук започва екранизация на „Гераците” и „Земя” от Елин Пелин, до днес, когато се снимат сериите на „Английският съсед” с режисьор Дочо Боджаков. Едва ли има европейска държава, която да се отнася с такъв нихилизъм към подобен потенциал и е готова с лека ръка да го превърне от район за туризъм и отдих в район на каменоломни.


Деструктивното инвестиционно намерение на двете фирми логично предизвика бурно недоволство сред гражданите в с.Негушево и Осоица, които за седмица събраха подписка с над 1000 участника. Сформиран бе Инициативен комитет, който подготвя поредица обществени и медийни събития, за да алармира за опасностите и последиците от подобно недалновидно решение. Около идеята за съхраняването на този автентичен и запазен район са се събрали интелектуалци, университетски преподаватели, архитекти, филмови дейци, български олимпийци, журналисти и художници. Комитетът започна активна комуникация с български и международни екоорганизации, и български евродепутати, с групата на „Зелените” в ЕК, с творчески съюзи и организации, с различни медии.
Като съвременно мислещи хора ние не се противопоставяме на икономически инициативи и възможности за инвестиции. Точно обратното – подкрепяме усилията на общината чрез европейски проекти и фондове да се развива в посока, която е перспективна и полезна за местните хора и столичани - чрез залесяване, създаване на природен парк, екопътеки, туристически атракции, популяризиране на наследството и традициите, подобряване на транспортната инфраструктура. Затова казусът за спасяване на „Софийската Ковачевица” и Софийският Предбалкан не е просто частен случай, а емблематичен – за истинското отношение и реалните действия по опазване на ресурсите на България. Може би си спомняте от уроците по история, че на това място - хълмовете на Софийския Предбалкан се е водила битката за освобождението на столицата от турско иго под командването на ген. Гурко. Тук дедите ни са се били за бъдещето на България, а като хора, които обичат родината си ние също се чувстваме отговорни към нея. И смятаме категорично с всички позволени от закона средства да водим битка за спасяването на това място от едно съвременно иго - на стихийния хищнически капитализъм, който изсмуква ресурсите на природата, държавата, общините и обществото. Криворазбран като предприемаческа инициатива, през последните две десетилетия той съсипа бъдещето на достатъчно прекрасни места в страната ни. Няма да приемем Негушево и Осоица, Софийският Предбалкан да последват съдбата им.
С НАСТОЯЩАТА ПЕТИЦИЯ КАТЕГОРИЧНО ВИ МОЛИМ ДА ПРОЯВИТЕ КАТО МИНИСТЪР МОРАЛНА ОТГОВОРНОСТ като се съобразите не просто с буквите и вратичките на нормативната наредба, а с обществения интерес. И да не позволите съсипването и обезлюдяване на този съхранен и перспективен район в непосредствена близост до столицата. Разчитайки на вашия професионализъм и лични качества смятаме, че в това отношение вие сте наш съмишленик - на страната на хората, природата и бъдещето.
От вас ще зависи дали на 30 минути от София ще има една развиваща се община, един природен парк, чието засаждане започва, екоземеделие и селски туризъм, или безнадеждната гледка на ерозиращите, издълбани и покрити с каменна прах хълмове на обезлюдения Софийския Предбалкан.
От вас зависи, дали това ще сполети и други съхранени и перспективни райони в страната. Разбирате, че този избор не е формален.
С уважение:
ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ

на Негушево и Осоица, Община Горна Малина




ПРЕДСЕДАТЕЛ Проф. Ваньо Митев – ректор на Медицинска академия
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница