До Министъра на образованието и науката доц. Даниел Вълчев



Дата11.04.2018
Размер69.05 Kb.
#66805
ИНСТИТУТ ЗА РАЗВИТИЕ И ИНОВАЦИИ НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА - ИРИОН

София, web address: www.pueron.org/pueron GSM: 0898516140 e-mail: galiaim@yahoo.com

До Министъра на образованието и науката

доц. Даниел Вълчев
Копия: Зам. министър за висшето образование и науката

доц. Ваня Добрева

Управител на НФНИ

проф. дфн Анастас Герджиков

Депутати от 40-тото Народно Събрание:

Г-жа Стела Банкова

Г-жа Ася Михайлова

ПРЕДЛОЖЕНИЕ



от Института за развитие и иновации на образованието и науката – ИРИОН
Относно: Обособяване на отделен конкурс към НФНИ на МОН, където да подават предложения за научни проекти като ръководители – нехабилитирани учени със степен „доктор” без ограничения във възрастта и без ограничения в броя години след защита на доктората. Предлагаме конкурсът да се обяви за учени, които имат степен доктор и подготвят хабилитация.

Ако членове на Изпълнителния съвет на НФНИ към МОН спъват решението на този проблем, ИРИОН настоява неговият състав да се актуализира с европейски – ориентирани учени.
Уважаеми Господин Министър,
Благодарим Ви, че удостоихте с присъствието си Българо-Немската конференция „България и Лисабонската стратегия - Реформи в образователната система и в законодателството за мотивация в научната кариера”, oрганизирана от   Института за развитие и иновации на образованието и науката  ИРИОН и ФОНДАЦИЯ “КОНРАД АДЕНАУЕР”, България. В словото си при откриването на конференцията Вие подчертавате интереса си към повишаването на мотивацията за научна кариера и за намаляваване на изтичането на мозъци от България. Вече година ИРИОН поддържа кореспонденция с МОН за отстраняването на една сериозна пречка пред мотивацията за научна кариера, а именно дискриминацията на нехабилитираните доктори над 35 години в конкурсите на НФНИ към МОН, отразена в две официални писма:

  • Писмо до министър Даниел Вълчев, зам. министър Ваня Добрева и депутат Стела Банкова от 24.07.2007г. внесено и дискутирано на среща в МОН на Управителния съвет на ИРИОН със зам. министър Ваня Добрева в присъствието на депутата Стела Банкова. На тази среща зам.министър В. Добрева сподели, че МОН е бил подведен от съветници към НФНИ, че става дума за европейска практика, което не е вярно. Зам. министър В. Добрева, в качеството си на Председател на Изпълнителния съвет на Фонд "Научни изследвания", пое ангажимент да бъдат отстранени пречките в НФНИ пред нехабилитираните доктори.

  • Писмо до МОН/ Вх. № 94ГГ-45/18/01/2008г. адресирано до новия управител на НФНИ към МОН проф. дфн Анастас Герджиков по същия повод. Проф. Анастас Герджиков се ангажира с решаването на въпроса, но в последната конкурсна сесия на НФНИ към МОН е предложено частично решение, което е отново дискриминационно по своя характер: нехабилитираните доктори могат да подават предложения за проекти като ръководители в конкурсите за „Млади учени” само ако са до 35 години, а в конкурсите за постдокторанти само ако са защитили докторат през последните 9 години.

Това решение не ни удоволетворява защото дискриминира голяма група активни учени като ги лишава несправедливо от възможност за кандидатстване с проекти към НФНИ – Става дума за нехабилитираните доктори на възраст над 35 години, които са защитили докторат преди повече от 9 години. В общия случай тези учени не са хабилитирани, защото университетите и институтите, където те работят, с години умишлено отказват да им обявят конкурси за хабилитация по техните шифри.

Дискриминацията спрямо нехабилитираните доктори се въведе в МОН през 2003г. и оттогава създава напрежение сред широк кръг учени. Затова ИРИОН постави въпроса на проведената наскоро Българо-Немска конференция „България и Лисабонската стратегия” , където се получиха следните отзиви:



  • Присъстващите на конференцията експерти от Германия – проф. д.ю.н. Улрих Карпен, проф. Юрген Пльон и проф. Волфганг Матис изразиха становище, че подобна дискриминация на група учени от достъп до инициатива за финансиране към НФНИ на МОН е в разрив с Европейските стандарти и следва да бъде прекратена.

  • Учените присъстващи на конференцията спонтанно подготвиха ПОДПИСКА към МОН със следните искания:

  • Да се премахне ограничението нехабилитирани доктори над 35 години да инициират като ръководители научни проекти към Националния фонд за научни изследвания към МОН

  • Да се освободи достъпа до НФНИ към МОН за всички категории учени

  • Да има специална програма на НФНИ към МОН, където да се подават предложения за научни проекти от учени, които подготвят хабилитация.

Прилагаме подписката подписана от 33 учени, както следва:



  1. д-р инж. Галя Илиева Маринова – председател на УС на ИРИОН

  2. гл.ас. д-р Андрей Александров Куртенков - ИРИОН

  3. н.с. д-р инж. Васил Георгиев Гуляшки – ИРИОН

  4. доц. д-р Цветан Колев – Ректор на Eвропейски колеж по икономика и управление ЕКИУ-Пловдив

  5. гл.ас. д-р Ангелина Стоянова – Медицински Университет-Плевен, Факултет "Медицина", катедра "Химия и биохимия, физика и биофизика"

  6. преп. Весела Статкова – Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство, АМТИИ – Пловдив, Факултет “Музикален фолклор, хореография и изобразителни изкуства”, катедра „Изобразителни изкуства”

  7. Теомира-Десислава Петкова Петкова – СВУБИТ



  1. д-р Росица Нанова Кючукова, отговорник международно сътрудничество и проекти в Институт по Български език към БАН, ИБЕ-БАН

  2. доц. д-р Станка Лулчева МихайловаСУ ”Св. Климент Охридски” – Департамент за информация и усъвършенстване на учители – зам. директор по научно-изследователската и проектна дейност, СУ-ДИУУ

  3. Людмил Дренков – член на Управителния съвет на Сдружение "Мечти и отбори, България" към Британски съвет, MOBG.ORG

  4. д-р Ваня Тодорова Шипочлиева-Пашева, главен експерт при Национален център по опазване на общественото здраве, НЦООЗ

  5. н.с. д-р Вяра Иванова Кольовска, Институт по експериментална морфология и антропология с музей, ИЕМАМ – БАН

  6. Илиана Найденова Илиева – Институт по експериментална морфология и антропология с музей, ИЕМАМ, БАН

  7. доц. д-р Дамян Петков Митев – зам. декан на Факултета по Хуманитарни науки ШУ „Епископ Константин Преславски”

  8. н.с. Стефан Наков

  9. д-р Сергей Веселинов Иванов, ИРИОН

  10. ст.н.с.ІІ ст. д-р Александър Найденов Геров, Институт по математика и информатика към БАН, ИМИ, БАН

  11. ст.ас. Камелия Стайкова Йотовска, Биологически факултет на СУ “Свети Климент Охридски”

  12. гл.ас. Илиана Огнянова Петкова, СУ “Св.Климент Охридски”, Факултет по Педагогика, катедра „Дидактика”

  13. н.с. д-р Вяра Вашлева Ганчева - Институт по социология БАН

  14. инж. Марин Грудев Мидилев – ИРИОН

  15. н.с. ІІ ст. д-р Ирина Александър Александрова - Институт по Молекулярна Биология – БАН

  16. н.с. І ст. д-р Мара Крумова Кандева – ТУ-София

  17. доц. д-р Иван Петров Илиев – ТУ-София, катедра „Механика”, пенсионер

  18. гл.ас. д-р Виргиния Тодорова Димитрова - ТУ-София, Факултет по Компютърни системи и управление, ФКСУ, катедра ПКТ

  19. д-р инж. Димитър Иванов Димитров - ТУ-София, ФТК, катедра ТМКС, пенсионер

  20. д-р инж. Владимир Делчев Начев – частна фирма

  21. д-р Николай Иванов Атанасов – ЕЦНОК-Бургаски университет „проф. д-р Асен Златаров”

  22. гл.а.с д-р Стефан Иванов Дечев – ЮЗУ „Неофит Рилски”, Благоевград

  23. докторант Симеон Емилов Цветанов – ИКК – БАН, Председател на докторантския съвет към БАН

  24. гл.ас. Светла Пантелеева Енчева - ЮЗУ „Неофит Рилски”, Благоевград

  25. доц. д-р Боряна Иванова Димитрова - ЮЗУ „Неофит Рилски”, Благоевград

  26. гл.ас. д-р Елка Димова Янкулова – Биологически факултет на СУ „Климент Охридски”

В словото си на конференцията „България и Лисабонската стратегия” проф. Анастас Герджиков обясни, че някои членове на Изпълнителния съвет на НФНИ към МОН му пречат да реши този въпрос в съответствие с европейската практика. Ако това е наистина така, ИРИОН настоява Министър Даниел Вълчев да вземе мерки за актуализация на състава на Изпълнителния съвет на НФНИ към МОН, като включи в него учени, които се съобразяват с европейските стандарти и като отстрани от състава му настоящи членове, които се противопоставят на европейското развитие на науката в България.


Това писмо е третото ни обръщение към МОН и този път искрено се надяваме поставеният от нас проблем да бъде решен в най-кратки срокове и още на конкурсната сесия на НФНИ към МОН през есента на 2008г. да бъде открит конкурс, където да подават предложения за научни проекти като ръководители – нехабилитирани учени със степен „доктор” без ограничения във възрастта и без ограничения в броя години след защита на доктората. Предлагаме конкурсът да се обяви за учени, които имат степен „доктор” и подготвят хабилитация.

Убедени сме, че това решение ще спомогне осезателно за повишаване на мотивацията за научна кариера в България, ще стимулира реинтеграцията на млади учени с европейска практика в България и ще намали „изтичането на мозъци” от България.
Настоящото писмо е предоставено за сведение за депутат Стела Банкова, която следи от самото начало преписката с МОН и на депутат Ася Михайлова, която се запозна с проблема на докторите в НФНИ по време на Българо-Немската Конференция „България и Лисабонската стратегия”. За писмото са уведомени и присъстващите на конференцията германски експерти – проф. Карпен, проф. Пльон и проф Матис, както и директора на фондация „Конрад Аденауер” за България – д-р фон Белов.
Ако и този път получим от МОН обещания само на думи без реално решение на проблема, ще се видим принудени да се обърнем към депутати от НС за внасяне на парламентарно питане към Министъра на образованието и науката, а също така да търсим помощ от еврокомисарите г-н Янез Поточник, комисар по въпросите на науката и науните изследвания на Европейската комисия и г-н Ян Фигел, еврокомисар по общо и професионално образование.

София, 21.07. 2008 г. С уважение:

/ д-р инж. Галя Маринова –



Председател на УС на ИРИОН/


/4



Каталог: pueron -> news
news -> Белградски юридически факултет теомира Десислава Петкова Докторантка в свубит
news -> Закон за висшето образование ( дв бр. 112 от 27 Декември 1995г.) и Закон за научните степени и звания
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Българо-Немска Конференция „България и Лисабонската стратегия Реформи в образователната система и в законодателството за мотивация в научната кариера”
news -> Академична несправедливост
news -> Инвестициите като начин за управление на качеството при производството на лекарствените средства – опита на Китай
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Академичната автономия демокрация или тоталитаризъм
news -> Книга трета, Нягол Манолов, Издателство темто, София 2007/ Представя ирион, 23. 08. 2008 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница