До омбудсмана на република българия



Дата10.02.2018
Размер44.07 Kb.
#57128
ДО

ОМБУДСМАНА НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

1000, гр. СОФИЯ

УЛ. “Г.ВАШИНГТОН” № 22

ЖАЛБА

от

Д-р …………………………., ЕГН ……………………………….,

гр......................................................................................,

Уважаеми господин Пенчев,

Обръщам се към Вас във връзка с незаконосъобразните действия на Изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) по отношение на общественото здраве, както и неспазването на законови разпоредби, с които се нарушават правата на гражданите.

За какво става въпрос ?:

Изпълнителният директор на БАБХ е издал поредица заповеди, които противоречат на закона. С тях се одобряват документи, които не съответствуват на: - Закона за ветеринарномедицинската дейност ( ЗВД) и Указанията за схема на държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с идентификация на животните и изпълнение на мерки по Държавната профилактична програма (ДПП) и Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните (ПНЛБЖ), одобрена от Брюксел; - Засягат Закона за държавния служител; - Нарушават се принципи в други закони, както и Конституцията ни; - Съдържат заблуждаваща информация, която може да подведе ДФ „Земеделие” и на по-следващ етап би могло да доведе до санкции за България от ЕК.

С въпросните заповеди е възложено изпълнение на мерките по ДПП на официалните държавни лекари, като са предвидени две възможности: 1) държавните служители да сключат договор с ОДБХ за изпълнение на мерките по ДПП и да работят в извънработно време, събота и неделя или по време на отпуска и 2) тези държавни служители, които откажат да сключат договор с ОДБХ, са принудени административно да изпълняват мероприятията по ДПП в РАБОТНО ВРЕМЕ и без заплащане. Всичко това е узаконено със Заповед РД-11-1232/29.07.2014.г. и Указанията към нея от Зам. Изп. Директор на БАБХ, както и последващата РД-11-1309/07.08.2014.г. на Изп. Директор на БАБХ.

В резултат на това във ветеринарномедицинските обекти, с които аз имам сключени договори по чл. 137а и 137б от ЗВД, влизат официални ветеринарни лекари, сключили договор с ОДБХ и принуждават стопаните да сключват договори с тях.

Тези договори със стопаните са одобрени от БАБХ чрез Заповед РД-11-1192/23.07.2014.г., като типови договори по чл. 137а и 137б от ЗВМД, които противоречат на закона. Това е така, защото титуляри на въпросните договори могат да бъдат само регистрирани ветеринарни лекари, защото договорите уреждат не само ДПП, но и лечение, профилактика и диагностика на болестите по животните. В този смисъл утвърдените от БАБХ типови договори не са договори по чл. 137а и 137б от ЗВД, независимо какво е записано в тях. Ако се сключат тези договори със стопаните, то на практика те ще имат два договора по чл. 137а и 137б – един с мен и един с официалния лекар, което не се допуска от закона. Срокът за смяна на ветеринарния лекар през м. януари и м. юни на съответната година, вече е изтекъл и няма правна възможност за сключване на втори договор с един и същи предмет на действие и приложение. В подписаните договори по чл. 137а и 137б има част за ДПП, която препраща към схемата за държавна помощ и изисква договор между съответния ветеринарен лекар и ОДБХ, което е регламентирано с друга незаконна заповед на ИД на БАБХ – РД-11-1225/29.07.2014.г. в услуга на официалните държавни лекари, извършващи мероприятията.

Схемата за държавна помощ, нотифицирана от Брюксел, предвижда помощта да се изплаща на регистрирани ветеринарни лекари, сключили съответните договори. Няма възможност за заплащане на изпълнители, определени по административен ред, респ. по чл. 46ж от ЗВМД. Това е така, защото изплащане на държавна помощ по неконкурентен начин не е допустимо в ЕС. Всяко плащане, направено в нарушение на Схемата за държавна помощ, ще направи получените средства незаконни, защото не са нотифицирани. Всички подобни средства ще подлежат на връщане, като неправомерно получена държавна помощ, включително и чрез държавни изпълнители. Освен това има явно нарушение на Закона за договорите – чл.26, чл.27, чл.29 и чл.30, като на тяхно основание съм в правото си да потърся обезщетение по смисъла на чл.55 и чл.56 от същия закон.

В случаите по чл. 46ж от ЗВД, БАБХ административно определя изпълнителите на ДПП (друг е въпроса, че този член противоречи на целия Закон за БАБХ!), но не може със заповед да задължи стопаните да сключват договори с тях, още по-малко договори по чл. 137а и 137б, каквито вече има сключени. В случая има и явно незачитане на разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията, записани в чл.2, чл.15, чл.36. Макар, че държавните ветеринарни лекари не са преки конкуренти на регистрираните практикуващи ветеринарни лекари, то точно такъв тип действия нарушават принципите на конкуренцията и обезсмислят силата на чл 132, чл.137а и чл.137б от ЗВД. Това води до създаване на погрешно впечатление у фермерите, че няма смисъл да се сключват договори с регистрирани практикуващи ветеринарни лекари! Несъстоятелно е твърдението, че официален лекар от една община ще практикува в друга община и така ще има ефикасен контрол от друг официален лекар, след като и двамата са в служебна зависимост от един и същ работодател – БАБХ! Какъв е смисълът, залегнал в Европейските регламенти: да има разделение на изпълнителска от контролна дейност?

Трябва да се има предвид и задължението на държавния служител за разкриване и за избягване на конфликт на интереси съгласно чл. 29а, ал. 1 от ЗДСл. При положение, че при извършваната дейност за лицето възниква търговски, финансов или друг делови интерес, свързан с функциите на администрацията, в която то е на държавна служба, лицето е длъжно да го декларира писмено пред органа по назначаването ежегодно до 31 март. Съществуват разпоредби за избягване на конфликт на интереси, съгласно Кодекса за поведение на служителите в държавната администрация. При неспазване нормите на поведение в кодекса, служителите носят дисциплинарна отговорност съгласно Закона за държавния служител, като служебното правоотношение може да бъде прекратено. Немаловажно в случая е, че работодателят и по основния договор и по допълнителния договор е един и същ – БАБХ. В горния смисъл сключването на одобрените типови договори с животновъди и с ОДБХ може да окаже влияние за запазване на работата на държавните служители.

Важен е и фактът, че ветеринарните лекари от системата на БАБХ нямат и не могат и да имат регистрирани ветеринарномедицински заведения по смисъла на ЗВД. При това положение изпълнение на мерките по ДПП не е възможно и няма да бъде в съответствие със закона.

Всичко по-горе изброено е сериозно погазване на Конституционни норми, които защитават правото ми на труд, като свободен гражданин на една Европейска страна, уповавайки се на чл.6, чл.16 и чл.19 от Конституцията на Република България.

Ето защо се обръщам към Вас, като към специализирана институция за защита правата на гражданите в Република България, за да бъде преустановена порочната и противозаконна практика на ръководството на БАБХ.

Готов съм при нужда да предоставя и допълнителна информация и документи, ако такива са Ви необходими.



С уважение:
.....................................................


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница