Договор за морски превоз на товари



Дата24.06.2017
Размер50 Kb.
#24199

ГОДИШНИК НА ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА, 2007 г.


ДОГОВОР ЗА МОРСКИ ПРЕВОЗ НА ТОВАРИ

Северина Красимирова Кръстева*, Мартин Йорданов Димитров**

*Технически университет – Варна, 9000, Варна; България, ул. „Студентска”, №1, E-mail: sevi_krasteva@abv.bg

**Технически университет – Варна, 9000, Варна; България, ул. „Студентска”, №1, E-mail: dr_joint_bg@yahoo.com

С договора за морски превоз на товари превозвача се задължава срещу определено навло (превозна цена) да превози с кораб до определено пристанище или място товар, който му предоставя или ще му предостави изпращача и да предаде този товар на получателя или на упълномощено от него лице (чл. 101, ал.1 от КТК ). Договорът за морски превоз е двустранен и възмезден. КТК не изисква специална форма за сключването на превозния договор. Сключването и съдържанието на договора се доказва с чартъри, коносаменти и други писмени документи. Всеки договор за морски превоз съдържа някои основни елементи: дата, място на натоварване, място на разтоварване, страни по договора, вид на товара, количество, условия за превоза и др.

I.Задължения на страните по договора:

Превозвача:
1)  да предостави определен кораб за извършване на транспортната услуга;

2)  корабът да бъде мореходен - това е този, който е годен да осъществи превоза, снабден с всичко необходимо за рейса, комплектован с екипаж, готови товарни помещения за товарене. Превозвача носи отговорност предвид мореходността само при скрити недостатъци, т.е. които не се дължат на неполагане на дължима грижа.

3)  определения мореходен кораб да бъде предоставен на определеното място в определеното време - при чартъра това се определя от позицията на кораба, а при линейните превози времето се определя от разписанието на линията.

4)  да превози товара без забавяне и девиация. Срока за превоза може да бъде определен или да бъде уговорен превоз за обичайното време. Девиацията, ако има такава трябва да бъде определена дали е законна или не. Това се определя от правилата, които са инкорпорирани в договора за превоз - Хагски или Хамбургски



Изпращача:

1)  да предостави товара за превоз - това трябва да бъде същия товар , който е определен в договора или друг ако това е заложено като клауза в договора.Количеството трябва да бъде същото както и в договора - фиксирани или в границите на законната опция на договора.

2)  товара да бъде предоставен в определения срок.

3)  да предостави товара в съответната опаковка и знаци такива които да са пригодени за морски превоз.

4)  да предостави цялата необходима информация за свойствата на товарите за превоз.За грешна информация превозвача има право да предприеме съответните мерки дори и разтоварване или изхвърляне на товара.

5)  да предостави съответните документи съгласно търговската практика и законодателството на държавата за докаже , че товара законно се товари , изнася или внася.

6)  да заплати превозната цена - може да се заплати предварително , на две части и много рядко при предаването на товара.

При приемането на товара за превоз превозвача издава на изпращача коносамент (чл.108 ал.1,КТМ)Той се издава въз основа на писмен ордер за натоварване или щурманска записка.Ордера съдържа данни за: вида и естеството на товара , количество , състояние , брой , знаци и маркировка , потвърждение за законността на износа или вноса.Изпращача носи отговорност за данните посочени в товарния ордер (чл.109, КТМ).



II.Товарни документи по превозния договор:

1)  товарен ордер / щурманска записка.

2)  коносамент

3)  деливъри ордер - писмено нареждане за предаване на част от товара по подписан коносамент. Предаването на товара срещу деливери ордер е равносилно на предаването на товара срещу оригинален коносамент.

4)  манифест - документа се подписва и подпечатва от митницата , с което се удостоверява че товара може да се изнесе законно.

Други документи свързани с договора за превоз са:

1)  Нотис за готовност.

2)  Стейтмънт на фактите.

Видове договори за превоз на товари:

1)  Договор на чартърни условия.

2)  Договор на линейни условия.

3)  Договор за наемане на кораб за определено време.

4)  Бербоут чартър.

5)  Димайз чартър.

Отговорността на превозвача по превозния договор може да се ограничава.

В договора за превоз се предвиждат случаи когато двете страни могат до отстъпят от договора. Превозвачът може да отстъпи от договора ако предоставения товар е със стойност не покриваща навлото и други вземания към превозвача. Това са случаите когато навлото се дължи по местоназначение. Изпращачът може да отстъпи от договора ако кораба не бъде предоставен в определеното време.

Всяка от страните може да отстъпи от договора в случаи на война, блокада на пристанището, забрана за внос на товара в държавата на местоназначението и др.

Договорът се счита за прекратен по право ако кораба погине или бъде обявен негоден за плаване, ако бъде конфискуван.



III.Правна природа на чартъра. Основни видове чартъри.

Чартърът е договор, с който корабовладелецът предоставя на своя съконтрагент-чартьорът ползуването на кораба като плавателен съд и пространствена единица (комплекс от помещения) за всяка позволена от закона цел срещу заплащане. Договорите по чл.101 могат да се сключват за превоз на товари, които превозвачът ще извърши с цял кораб или с определена част от товарното му пространство или в определено корабно помещение. При превоз на масови товари страните могат да ползуват типови форми на чартъти при уреждане на отношенията си.

Чартър парти е основната форма на договор за морски превоз на товари, използвана в трамповото плаване. По условията на този договор превозвача предоставя кораба на един изпращач като се договаря с него за всички условия на превоза. Постигнатото споразумение се оформя с чартър който се подписва от двете страни или от уполномощени техни лица.

При рейсовия чартър корабовладелецът-превозвач предоставя на чартьора кораба, съоръжен (стъкмен) и екипиран, заедно с услугите на екипажа в състояние, годен да извърши уговореното пътуване.Той запазва владението, техническото и търговско ръководство на кораба. Комплектувания от него екипаж е в трудово - договорни отношения с него, намира се под негово ръководство и контрол. Корабовладелецът отговаря за действията на членовете на екипажа в кръга на тяхната служба на кораба. Всички разходи по пътуването на кораба, на първо място издръжката на екипажа, пристанищни такси и т.н. са в негова тежест.

Двата основни видове договора са упоменати в чл. 104 и чл.105 от глава 6 на КТМ.

Чл. 104. (1) Договорите по чл. 101 могат да се включат за превоз на товари, които превозвачът ще извърши с цял кораб или с определена част от товарното му пространство или в определено корабно помещение.

(2) В горните случаи страните уговарят дали ще се извърши превоз за едно или няколко определени пътувания.

(3) При превоз на масови товари страните могат да ползуват типови форми на чартъри при уреждане на отношенията си.

Превоз на отделни пратки

Чл. 105. (1) Договорите по чл. 101 могат да се сключват и за отделни товарни пратки, единични или партидни, определени по бройки, размери и тежина.

(2) Страните могат да предвидят с един договор превозването на множество последователни пратки в уговорени срокове, когато превозвачът поддържа редовна линия до местоназначението (абонаментни превози).

ЛИТЕРАТУРА

[1] Договор за превоз на товари, гл.101 от КТК

[2] www.infomar.org/bg/

[3] www.paragraf22.com/pravo/






Каталог: tu-varnascience -> images -> stories -> studentska sesiq tom2
studentska sesiq tom2 -> Постмодерният етап в развитието на представителната демокрация
studentska sesiq tom2 -> Съвременни правни проблеми относно морското пиратство
studentska sesiq tom2 -> Правни аспекти на националната сиурност в рамките на ес в контеста на казуса срещу българските медици в либия галина Иванова Любенова*, Красимира Ангелова Вълева нву „ВасилЛевски”
studentska sesiq tom2 -> Криминологически и социално-превантивни измерения на проституцията
studentska sesiq tom2 -> Правен режим на морските търговски пристанища
studentska sesiq tom2 -> Договор за морско посредничество – правна характеристика
studentska sesiq tom2 -> Правова държава марин Христов Цаловски*, Гергана Стоянова Терзиева
studentska sesiq tom2 -> Условия и ред за използване и съхранение на системата за наблюдение и контрол на риболовните кораби
studentska sesiq tom2 -> Ключови думи: вина, имуществена отговорност, рабоник, работодател отговорност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница