Доклад №0100000811 за извършен одит и заверка на годишния финансов отчет на община Благоевград за 2010 г. София, 2011 г. Съдържание част първа "Въведение"



Дата17.08.2018
Размер230.21 Kb.
#80244
ТипДоклад




ОДИТЕН ДОКЛАД

0100000811


за извършен одит и заверка на годишния финансов отчет на община Благоевград за 2010 г.

София, 2011 г.



СЪДЪРЖАНИЕ

Част първа “Въведение”




1. Основание за извършване на одита

4

2. Предмет на одита

4

3. Одитиран период

4

4. Цели на одита

4

5. Критерии за оценка

4

6. Обхват

5

7. Същественост

5

Част втора “Констатации”




1. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на годишния финансов отчет с нормативните изисквания.

5

2. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове.




2.1. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета




а) приходи и разходи

6

б) трансфери и операции с финансови активи и пасиви

7

2.2. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на извънбюджетните сметки и фондове




а) приходи и разходи

8

б) трансфери и операции с финансови активи и пасиви

8

3. Одит на оборотна ведомост, баланса и приложенията към него към 31.12.2010 г.

8

4. Проведена годишна инвентаризация на активите и пасивите

10

Част трета “Заключение”

12



СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА

ГФО

Годишен финансов отчет

ОКИБ

Отчет за касовото изпълнение на бюджета

ИБСФ

Извън бюджетни сметки и фондове

ЗСч

Закон за счетоводството

СБП

Сметкоплан на бюджетните предприятия

РКО

Разходен касов ордер

ДМА

Дълготрайни материални активи

НДА

Нематериални дълготрайни активи

КСФ

Кофезионен и структурни фондове

ЗФУКПС

Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор

ЦБ

Централен бюджет

ДДС

Данък добавена стойност

ФЦ

Финансов център

МФ

Министерство на финансите

ЦДГ

Целодневна детска градина

ОДЗ

Обединено детско заведение


Част първа. Въведение

1. Основание за извършване на одита

Одитът се осъществява на основание чл. 53, ал. 1 от Закона за Сметната палата и в изпълнение на заповед № ОД-1-ФО-008 от 21.03.2011 г. на заместник председателя на Сметната палата.


2. Предмет на одита

Одит и заверка на годишния финансов отчет (ГФО) за 2010 г. на община Благоевград.


3. Одитиран период

Одитираният период е от 01.01.2010 г. до 31.12.2010 г.


4. Цели на одита

Целите на одита са:

• Да се оцени адекватността и ефективността на системите за финансово управление и контрол във връзка с осигуряването на достоверност, законосъобразност и редовност на информацията във финансовия отчет;

• Да се оцени законосъобразността, достоверността и редовността на финансовия отчет, както и на включената в него финансова и нефинансова информация във връзка със заверката на отчета;

• Да се оцени влиянието на констатираните при одита грешки и нередности върху потребителите на информацията от годишния финансов отчет;

• Да се изрази независимо одитно становище за достоверността, законосъобразността и редовността на годишния финансов отчет, включващ отчета за изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове (ИБСФ), годишния баланс и приложенията към тях, във връзка със заверката на финансовия отчет.


5. Критерии за оценка

При одита и заверката на Годишния финансов отчет на община Благоевград за 2010 година са използвани следните критерии за оценка:

5.1. Адекватност на системата за финансово управление и контрол, във връзка с осигуряването на достоверност, законосъобразност и редовност на информацията във финансовия отчет.

5.2. Съответствие на формата и съдържанието на отчета и спазване на изискванията за неговото изготвяне, представяне и оповестяване, съгласно действащото законодателство.

5.3. Вярно и честно отразяване на имущественото и финансовото състояние на общината:

5.3.1. Достоверност на отразяването на приходите и разходите по съответните параграфи, съгласно изискванията на Единната бюджетна класификация (ЕБК) за 2010 г.;

5.3.2. Недопустимост на превишение на извършените разходи над утвърдените кредити по съответните параграфи и подпараграфи;

5.3.3. Осчетоводяване на стопанските операции на основата на документалната им обоснованост, съгласно разпоредбите на Закона за счетоводството (ЗСч) и Сметкоплана на бюджетните предприятия (СБП).

5.3.4. Съответствие на осчетоводяването на стопанските операции с основните счетоводни принципи.

5.4. Обективно и непреднамерено представяне на сделките и събитията във финансовия отчет.

5.5. Общ размер на грешките и нередностите във финансовия отчет, от гледна точка на определения праг на същественост.
6. Обхват

Одитната задача обхваща:

6.1. Проверка на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета, ИБСФ-3 и ИБСФ-3-КСФ.

6.1.1. Съответствие с нормативните изисквания на формата, съдържанието и представянето на отчета.

6.1.2. Достоверност и изчерпателност на отразената информация в отчета.

а) приходи

б) разходи

в) трансфери и операции с финансови активи и пасиви

6.2. Проверка на годишната оборотна ведомост, баланса и приложенията към него. 6.2.1. Съответствие на форма, съдържание, изготвяне и представяне на баланса и приложенията към него с действащото счетоводно законодателство.

6.2.2. Последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан.

6.2.3. Съответствие на отразените стопански операции с действащото счетоводно законодателство, достоверност и изчерпателност на отразената финансова информация в оборотната ведомост и баланса към 31.12.2010 г.

а) активи

б) пасиви

в) задбалансови активи

г) задбалансови пасиви

6.3. Съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите, пасивите и разчетите с контрагентите и осчетоводяването на резултатите от тях, съгласно действащото законодателство и вътрешните актове на одитирания обект.


7. Същественост

В съответствие със Стандарта за същественост и одитен риск и Решение № 005 от 09.03.2011 г. на председателя на Сметна палата, екипът определи праг на същественост по стойност – до 2 % от размера на общите приходи, разходи, трансфери и операции с финансови активи и пасиви по отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове; до 2 % от сумата на актива, пасива по баланса; сумата на активните задбалансови сметки, пасивните задбалансови сметки. Това е максимално допустимото ниво на грешки и нередности, които не биха оказали съществено влияние на потребителите на информацията.

Анализирана е и информация от особена важност за потребителите, която е съществена по характер или по смисъл, независимо от стойността й.
ЧАСТ ВТОРА. КОНСТАТАЦИИ
През 2010 г. кмет на община Благоевград е Костадин Стоянов Паскалев.

Съгласно заповед № 577/30.04.2010 г. на кмета на общината са определени 28 второстепенни разпоредители с бюджетни кредити.


1. Съответствие на формата, съдържанието и представянето на годишния финансов отчет с нормативните изисквания.

Годишният отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на община Благоевград за 2010 г. е представен в Сметната палата на 21.01.2011 г. - в определения от МФ срок. В съответствие с изискванията на писмо ДДС № 11 от 29.12.2010 г. на МФ, към отчета са приложени справки, приложения и разшифровки на параграфи и подпараграфи. Отчетът включва формите: „Отчет за касовото изпълнение на бюджета” - формуляр БО-3, „Отчет за касовото изпълнение на извънбюджетните сметки и фондове” (ИБСФ-3), „Отчет за извънбюджетните сметки на бенифициенти на Кохезионния и Структурните фондове към НФ” (ИБСФ-3-КСФ) и формуляр НАЛ-3 за наличностите по банкови сметки. Годишният отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове е представен по пълна бюджетна класификация за 2010 г. по определената от МФ форма.

При изготвяне на ГФО са спазени изискванията за формата и съдържанието, определени в т. 15 от ЗМФ № 60 от 20.01.2005 г. на министъра на финансите. Сборната оборотна ведомост и баланс на общината към 31.12.2010 г. са представени в Сметната палата на 09.03.2011 г. - в срока, определен с писмо ДДС № 12 от 29.12.2010 г. Към отчета са приложени счетоводна политика; информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи, разходи и декларация за идентичност на представените данни с тези от счетоводната система.
2. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове.

2.1. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета

а) приходи и разходи

Получените субсидии от ЦБ съответстват на данните от МФ и са отразени правилно в отчета за касово изпълнение на бюджета, съгласно изискванията на ЕБК.

Отразените в отчета за касовото изпълнение на бюджета приходи от данъци, мита, митнически такси са отчетени по съответните параграфи на ЕБК. Сумите са осчетоводени по кореспондиращата с параграфите счетоводна сметка 7011 “Касови приходи от данъци, мита, митнически такси”. Разликата от 16 729 лв. между параграфа и счетоводната сметка е в резултат на влиянието на ДДС (осчетоводява се по кредита на сметка 4511 “Разчети за ДДС”) върху тези приходи.

Отчетените приходи от продажба на услуги, стоки и продукция по § 24-04 “Нетни приходи от продажба услуги, стоки и продукция” са повече с 51 678 лв. от салдото по кореспондиращата сметка 7110” Приходи от продажба на услуги”. Разликата е в резултат на влиянието на ДДС върху тези приходи и отчетени постъпления, отнасящи се за предходен отчетен период.

Приходите от наем на имущество отчетени по § 24-05 са повече с 39 253 лв. от осчетоводените суми по сметка 7121 “Приходи от наеми на имущество”. Разликата е от влиянието което оказва ДДС върху тези приходи, както и касово отчетени постъпления отнасящи се за предходен отчетен период.

Отчетените касово приходи от общински такси по § 27-00 “Приходи от общински такси” са 6 447 526 лв., а осчетоводените по кореспондиращите счетоводни сметки суми са 6 334 684 лв. Разликата е в резултат на влиянието на ДДС върху постъпилите приходи от оказани общински услуги, които се осчетоводяват по сметка 4511 “Разчети за ДДС”, както и касово отчетени постъпления, които се отнасят за предходни периоди.

По § 40-40 “Постъпления от продажба на земя” са отчетени 5 693 189 лв., а по сметка 7131 “Приходи от продажба на земи, гори и трайни насаждения” са осчетоводени 4 725 557 лв. Разликата е в резултат на влиянието на ДДС и на постъпили приходи през 2010 г. от извършени продажби през 2009 г.

Община Благоевград има просрочени вземания по бюджета към 31.12.2010 г. в размер на 4 083 551 лв. в т.ч. от данъци и такси и общинско имущество. Сумата е посочена в справката за просрочените вземания и задължения.

Разчетът за финансиране на капиталовите разходи и списъка на обектите в община Благоевград за 2010 г. са утвърдени по съответния ред. Отразени са всички корекции в списъка на обектите за КР. Актуализирания план по бюджета е 25 481 645 лв. Изпълнението на капиталовите разходи е 16 081 100 лв. (63 %). Повече от половината (51 %) от извършените капиталови разходи са по проекти финансирани по оперативни програми. Извършените разходи са отчетени в отчета за касовото изпълнение на бюджета - БО-3, ИБСФ-3-КСФ по съответните разходни параграфи, съгласно изискванията на ЕБК.

Отчетените капиталови разходи са отразени по съответните счетоводни сметки от СБП, кореспондиращи с разходните параграфи от ЕБК.

При одита на отчетените приходи и разходи в отчета за касовото изпълнение на бюджета на общината и взаимовръзката им със съответните счетоводни записвания различия не се установиха. Налице е съответствие между отчетените суми по параграфи и съответните счетоводни сметки. Няма нелогични връзки между счетоводни сметки и параграфи.

През одитирания период в общината са извършени разходи до размера на утвърдените кредити по бюджета.

В резултат на извършената проверката на данните от годишния касов отчет се установи, че отчитането на приходите и разходите на касова основа са в съответствие с ЕБК.
б) трансфери и операции с финансови активи и пасиви

• По подпараграф 31-10 „Получени трансфери (субсидии) от ЦБ са отчетени 27 469 596 лв. в съответствие с уточнения план. Получените субсидии са осчетоводени правилно по сметка 7511 „Касови трансфери от/за централния бюджет”.

• По параграф 61-00 „Трансфери (субсидии) между бюджетни сметки” са отчетени 310 589 лв., които в оборотната ведомост са осчетоводени правилно по сметка 7522 „Касови трансфери от/за бюджети на министерства и ведомства”.

• По сметки 7529 „Касови трансфери от/за извънбюджетни сметки на министерства и ведомства” и 7549 „Касови трансфери от/ за извънбюджетни сметки на общини” са осчетоводени получените и предоставени трансфери, които касово са отчетени по параграф 62-00 „Трансфери (субсидии) между бюджетни и извънбюджетни сметки/фондове”.

Предоставените на второстепенните разпоредители кредити са осчетоводени правилно по сметка 7544 „Касови трансфери от/за общински бюджети.

• По подпараграф 64-01 „Получени трансфери от ПУДООС” са отчетени 601 475 лв., които в оборотната ведомост са осчетоводени по сметка 7529 „Касови трансфери от/за извънбюджетни сметки на министерства и ведомства”.

• Предоставеният от общината временен безлихвен заем по оперативни програми е в размер на 2 176 434 лв. Същите са отразени правилно по § 76-21 в отчета за касовото изпълнение на бюджета и по дебитния оборот на сметка 4624 “Временни безлихвени заеми от/за извънбюджетни сметки на общини”. Възстановените на общината заеми от оперативни програми са отразени в отчета за касовото изпълнение на бюджета по § 76-22 и по сметка 4624 в размер на 4 250 312 лв.

• По подпараграф 93-10 „Чужди средства от други лица (небюджетни предприятия и физически лица) (+/-)” са отчетени 345 357 лв. Сумите са от получени средства в Регионален исторически музей от Агенция „Пътна инфраструктура” по проект които ще се изразходват през 2011 г. Същите са осчетоводени правилно по сметка 4831 „Временни депозити, гаранции и други чужди средства от местни лица” в отчетна група „Бюджети”.

Възстановените по набирателната сметка средства в размер на 1 000 000 лв., ползвани през 2009 г. по оперативни програми са отчетени правилно по сметка 4630 „Временни безлихвени заеми от набирателни сметки” на начислена основа и по подпараграф 93-39 „Друго финансиране”.

• Наличността по бюджетната сметка в края на одитирания период - 2 027 626 лв., съответства на крайното дебитно салдо на сметка 5013 „Текущи банкови сметки в лева”. Касово сумата е отразена по подпараграф 95-07 „Наличност в левове по сметки в края на периода”.

• Наличността по валутната сметка в края на одитирания период е отчетена по подпараграф 95-08 „Наличност в левова равностойност по валутни сметки в края на периода” – 16 438 лв. и съответства на крайното дебитно салдо на сметка 5014 „Текущи банкови сметки във валута”.

Отчетените наличности по сметки в края на периода, съответстват на заверените от обслужващата банка – “Общинска банка АД” – ФЦ Благоевград.


2.2. Одит на годишния отчет за касовото изпълнение на извънбюджетните сметки и фондове.

а) приходи и разходи

Постъпилите приходи по ИБСФ-3 през одитирания период са 1 042 662 лв. в т.ч. 1 041 926 лв. от приватизация и 736 лв. от дарения. Отчетени са и приходи от лихви по банкови сметки и депозити в размер на 4 279 лв. и 8 710 лв. - приходи от такси по оперативни програми (ИБСФ-3-КСФ).

Временният безлихвен заем от бюджета на общината в ИБСФ-3-КСФ в размер на 2 073 878 лв. е отчетен по § 76-00 “Времененни безлихвени заеми между бюджетни и извънбюджетни сметки и фондове” и е осчетоводен по сметка 4614 “Временни безлихвени заеми от общински бюджети”, съгласно СБП.

Предоставен е безлихвен заем от собствени извънбюджетни средства на ИБСФ-3-КСФ в размер на 207 252 лв. Заема е отразен в § 77-00 “Времененни безлихвени заеми между извънбюджетни сметки и фондове” и осчетоводен по сметка 4624 “Временни безлихвени заеми от/за извънбюджетни сметки на общините”.

Общината има просрочени вземания от продажба на приватизирани общински имоти в размер на 55 576 лв. Сумата е посочена в справката за просрочените вземания и задължения и е осчетоводена по задбалансова сметка 9914 “Просрочени вземания от приватизация”.

През одитирания период са отчетени разходи в ИБСФ-3-КСФ по ОП “Човешки ресурси”, “Околна среда” и “Регионално развитие” общо в размер на 8 934 573 лв. Разходите са отчетени по функции, групи, дейности и параграфи, съгласно изискванията на ЕБК.


б) трансфери и операции с финансови активи и пасиви

● По параграф 62-00 „Трансфери (субсидии) между бюджетни и извънбюджетни сметки” са отчетени 978 406 лв. собствено финансиране на обекти по ОП с бюджетни средства, които в оборотната ведомост са осчетоводени правилно по сметка 7544 „Касови трансфери от/за общински бюджети” във форма ИБСФ–3–КСФ.

● По подпараграф 63-01 „Получени трансфери” правилно са отчетени и осчетоводени по сметки 7529 „Касови трансфери от/ за извънбюджетни сметки на министерства и ведомства” и 7549 „Касови трансфери от/ за извънбюджетни сметки на общини” получените средства по оперативни програми в размер на 11 575 332 лв.

● Наличността по извънбюджетната сметка в края на одитирания период - 2 190 673 лв., съответства на крайното дебитно салдо на сметка 5013 „Текущи банкови сметки в лева”.


3. Одит на оборотната ведомост, баланса и приложенията към него към 31.12.2010 година

Счетоводната отчетност в община Благоевград е организирана при спазване на нормативните изисквания за двустранно счетоводно записване на стопанските операции. Прилага се разработената и утвърдена от кмета на общината през 2009 г. счетоводна политика. Определен е минимален стойностен праг на същественост за признаване на ДМА от 1 000 лв. без ДДС. Неразделна част от Счетоводната политика е Индивидуалния сметкоплан на общината, който е разработен на база Сметкоплана на бюджетните предприятия и е съобразен с дейностите в административните звена и действащата ЕБК за 2010 г. Счетоводната политика и Индивидуалният сметкоплан на общината са унифицирани в системата на първостепенния разпоредител. В сборната оборотна ведомост към 31.12.2010 г. са извършени записвания и по счетоводни сметки, които не са включени в Индивидуалния сметкоплан на общината. Например: сметка 2091 "Капитализирани разходи по наети ДМА"; сметка 4331 "Вземания от концесии от местни лица"; сметка 6143 "Отчетна стойност на продадени сгради"; сметка 6241 "Разходи за лихви по финансов лизинг от страната" и др.1

Движението и съставянето на счетоводните документи се извършва в съответствие с действащия Правилник за документооборота на счетоводните документи.

В община Благоевград се съставя обобщена оборотна ведомост от оборотните ведомости на 28 второстепенни разпоредители. Счетоводните записвания се извършват в трите отчетни групи – „Бюджети”, „Извънбюджетни сметки и фондове” и „Други сметки и дейности”.

От направения от одитния екип анализ на финансовата информация, представена в оборотната ведомост на община Благоевград към 31.12.2010 г. за съответствие със ЗСч и действащите нормативни изисквания се установи:

В съответствие с указанията на МФ, дадени в т.19.7. от ДДС № 20/2004 г. в края на отчетния период е извършено провизиране на платените отпуски на служителите по дебита на сметка 6047 ”Разходи за провизии на персонал” и по кредита на 4230 „Провизии за бъдещи плащания към персонала”. Начислените в края на 2009 г. провизии за персонал са сторнирани в началото на отчетния период. Спазени са нормативните изисквания при счетоводните записвания за провизии за персонала.

Извършено е начисляване по сметка 4967 „Коректив по задължения към местни лица” на разходите за месец декември 2010 г., за които получаването или издаването на първичния документ е в следващия отчетен период. В общината не се ползва корективна сметка за приходи, тъй като съгласно сключените договори за наем на общинска собственост, сумите са дължими до 10-то число на текущия месец и са начислени в месец декември по сметка 4110 „Вземания от клиенти от страната”. Спазени са изискванията на т. 48 и т. 49 от писмо  ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

Приписаните приходи за безвъзмездно предоставени обекти под наем на държавни институции правилно са осчетоводени в оборотната ведомост по сметка 7682 „Приписани трансфери от/за държавни институции”.

Стопанската дейност е отчетена по реда на т. 12 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. на МФ, като приходите и разходите, в края на отчетния период са отнесени по задбалансови сметки 9931 „Разходи за стопанска дейност” и 9939 „Приходи от стопанска дейност”.

Просрочените вземания на общината към 31.12.2010 г. са отразени задбалансово по сметките от подгрупа 991 Статистика за просрочени вземания – 4 275 098 лв. При извършения анализ на просрочията по счетоводни сметки се установи, че по с-ка 9912 „Просрочени публични общински вземания” са осчетоводени неправилно в повече 135 971 лв., в резултат на допусната техническа грешка. По време на одита с изправителна счетоводна операция грешката е коригирана в оборотната ведомост към 31.03.2011 г.2

Дяловото участие на общината в капитала на търговски дружества е отчетено съгласно изискванията на т. 28.4. от ДДС 20/2004 г. Увеличението на капитала в размер на 780 900 лв. (в шест дружества) е отразено по дебитния оборот на с-ка 5112 „Участие в смесени предприятия в страната”, срещу кредитиране на с-ка 7175 „Дялово участие във финансовия резултат на асоциирани предприятия в страната - нето”. Намалението на капитала в две търговски дружества от 181 685 лв. е осчетоводено по кредита на с-ка 5112 и дебита на с-ка 7175.

Постъпилите приходи от дивиденти от две търговски дружества – 129 924 лв. са осчетоводени правилно по с-ка 7177 „Приходи от дивиденти от предприятия в страната”, съгласно изискванията на СБП и касово - по подпараграф 24-07 „Приходи от дивиденти”.

Салдото на сметка 4500 „Вътрешни разчети за доставки и прехвърляне на активи, пасиви, приходи и разходи” е нула в края на отчетния период, съгласно указанията на МФ, дадени в т. 8.5. от ДДС № 20/2004 г.

Вноските по финансов лизинг за закупени два автомобила през 2008 г. са осчетоводени по сметка 1911 „Задължения по финансов лизинг към местни лица”. При първоначалното отчитане на договора са извършени записвания по счетоводна сметка 1917 „Коректив на номинална стойност на задължения по финансов лизинг към местни лица”. Не са извършени записвания но сметка 1913 „Текущ дял по задължения по финансов лизинг към местни лица”. Лихвите и таксите по финансовия лизинг правилно са осчетоводени по сметка 6241 „Разходи за лихви по финансов лизинг”.

През одитирания период в общината са съставени 176 акта за общинска собственост. За актуваните поземлени имоти са съставени задбалансови счетоводни записвания – 9901/9981, а за актуваните сгради - 2039/7990. Не са осчетоводени четири поземлени имоти на обща стойност 47 649 лв., поради предадени актове за общинска собственост за осчетоводяване след срока за представяне на ГФО. Сумата на неосчетоводените актувани имоти общинска собственост е под прага на същественост и не влияе на потребителите на информацията от ГФО.3

По задбалансова сметка 9200 „Поети задължения по договори” са осчетоводени поетите ангажименти по договори за 2010 г. Спазено е ДДС № 04/01.04.2010 г. за предоставяне на информация за поетите ангажименти и възникналите задължения.

Закупените от общината акции в Общинска банка АД на стойност 20 200 лв., са осчетоводени по сметка 5111 „Мажоритарни дялове и акции в предприятия в страната” и касово са отчетени по подпараграф 70-01 „Разходи за придобиване на дялове и акции и увеличение на капитала и капиталовите резерви (-)”.

По сметка 7199 „Други приходи” са отчетени средства от дирекция „Вероизповедания” към МС в размер на 19 958 лв., които в отчета за касовото изпълнение на бюджета са отчетени по подпараграф 88-02 „Средства на разпореждане, предоставени/събрани, от/ за бюджетни сметки (+/-)”.

За представяне на имущественото и финансовото състояние на общината е съставен Баланс за 2010 г. като съставна част от ГФО на бюджетното предприятие. Установи се разлика в данните между начален баланс 2010 г. и краен баланс 2009 г. на елементите в структурата на капитала в отчетна група „Бюджети”, която не се отразява върху капитала по раздел „А” на пасива на баланса. Разликата се дължи на взетите операции за закрито учебно заведение и приключване на проекти „Защитено жилище” и „Реставрация на късноантична сграда в с. Дренково” след електронното приключване на оборотната ведомост и е пояснена в приложената към ГФО информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи на община Благоевград.

Годишното приключване на счетоводните сметки е извършено при спазване на указанията на МФ, дадени в т. 59 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. Приключвателните операции са съставени в съответствие с действащото счетоводно законодателство.

При изготвяне на сборната оборотна ведомост и баланса на община Благоевград към 31.12.2010 г. са спазени указанията на МФ, дадени с писмо ДДС № 12 от 29.12.2010 г.
4. Проведена годишна инвентаризация на активите и пасивите.

В общината са утвърдени Вътрешни правила за процеса по подготовката и провеждане на инвентаризации в сила от 01.01.2008 г. Те са разработени съгласно изискванията на ЗСч, ЗФУКПС, счетоводната политика на община Благоевград, СБП и индивидуалния сметкоплан на общината. Годишна инвентаризация е извършена в общинската администрация като първостепенен разпоредител с бюджетни кредити и във всички второстепенни разпоредители.

Със заповед на кмета на общината № 1408/05.11.2010 г. е възложено да се извърши пълна годишна инвентаризация в общинската администрация за 2010 г. на ДМА, НДА, краткотрайните материални активи, финансовите активи и задължения по обекти, МОЛ и счетоводни сметки, както и предложение за бракуване на негодни за използвани активи. Обектите за инвентаризиране (29 броя) са разпределени в пет комисии с оглед своевременното извършване на годишната инвентаризация. В заповедта е посочен срока за започване и завършване на инвентаризацията, както и попълването на въпросен лист и подписване на декларация от МОЛ. Преди началото на инвентаризацията всички МОЛ са попълнили декларации и въпросник. За извършената инвентаризация са съставени сравнителни ведомости, които са и инвентаризационни описи. Не са установени разлики с изключение на липса на бензин в размер на 103, 659 л. за 266, 48 лв. в гараж – склад № 2 на автомобил с рег. № Е 30-42 ВС. Липсата е осчетоводена за сметка на общината (6933/3020), тъй като е подадена докладна записка до директора на дирекция “ФСД и УС”, че автомобила дава преразход на гориво. За предложените за брак стоково-материални ценности са съставени протоколи подписани от всички членове на инвентаризационните комисии и утвърдени от ръководителя. Към протоколите за брак на ел. съоръжения и друга техника са приложени документи от специализирани сервизи, доказващи негодността за експлоатация на предложените за брак ДМА и стоково материалните ценности. Извършена е инвентаризация на разчетите в общината. Изпратени са с писма извлечения на салдата по сметките на контрагентите за потвърждаване на вземанията.

Резултатите от проведената годишна инвентаризация са осчетоводени, съгласно изискванията на ЗСч.

Извърши се проверка на проведените годишни инвентаризации в Бюджетно мероприятие (БМ) “Други дейности по образованието”. Провериха се заповедите за провеждане на годишните инвентаризации, инвентаризационните описи, протоколите за брак и счетоводното отразяване на резултатите от извършената инвентаризация в 20 детски заведения – ЦДГ, ОДЗ и филиали. Със заповед № 79/23.09.2010 г. кметът на общината назначава централна инвентаризационна комисия за извършване на инвентаризация на дълготрайни и нематериални активи в ЦДГ и ОДЗ, като задължава директорите на детските заведения да назначат тричленни комисии за извършване на инвентаризация в отделните детски заведения със задължителното участие на МОЛ. В заповедта на кмета на общината е посочено, че преди започване на инвентаризацията МОЛ следва да декларира налично чуждо имущество за което се съставя отделен опис и протоколите за брак да се одобряват от директорите на съответното детско заведение. В заповедта не е посочен срок за извършване и приключване на инвентаризацията. В издадените от директорите на детските заведения заповеди за инвентаризация са назначени поименно тричленни комисии, в състава на които е включено и МОЛ. В заповедите не са посочени срокове за извършване и приключване на инвентаризациите, както и предложение от комисията за брак на негодни за употреба стоково материални ценности. Декларациите към инвентаризационните описи не са попълнени и подписани от МОЛ преди започване на инвентаризацията. В някои инвентаризационни описи (ЦДГ № 1- с/ка 2060; ЦДГ № 2 - с/ка 2041, и с/ка 2060; ЦДГ № 3 - с/ка 2041, с/ка 2049 и с/ка 2060; ЦДГ № 4 - с/ка 2041, с/ка 2049 и с/ка 2060 и други) стоково материалните ценности са посочени само стойностно, а не и количествено. Съставените инвентаризационни описи са и сравнителни ведомости. Членовете на комисиите, в т.ч. и МОЛ са подписали само последната страница от инвентаризационните описи, няма дата на инвентаризационните описи. Комисиите извършващи инвентаризация в съответните детски заведения са отразили в инвентаризационните описи ДМА и стоково материални ценности за брак. В съставените от инвентаризационните комисии актове за бракуване на стоково материалните ценности и протоколи за бракуване на ДМА са посочени причините за бракуване и начин на унищожаване. Актовете за брак и протоколите са парафирани от съответните ръководители. При бракуването на ел. съоръжения и друга техника към актовете и протоколите за брак са приложени протоколи от специализирани фирми, доказващи негодността за експлоатация на предложените за брак ДМА и стоково материалните ценности. За резултатите от извършените инвентаризации са съставени съответните счетоводни записвания, съгласно СБП. Бракуваните активи са правилно осчетоводени и отразени в баланса на БМ “Други дейности по образованието”.4,5

При извършване на годишната инвентаризация през 2010 г. в община Благоевград са спазени изискванията на Закона за счетоводството и вътрешните актове на общината. Допуснати са пропуски при оформянето на заповедите за инвентаризация и инвентаризационните описи с необходимата информация и реквизити в БМ “Други дейности по образованието”.



Част четвърта

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В резултат на извършения одит одитния екип прави следните изводи:

Отчетът за изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на община Благоевград към 31.12.2010 г. не съдържат съществени грешки и нередности и дава вярна и честна представа за достоверността, законосъобразността и редовността на включената в тях финансова и нефинансова информация.

Баланса и приложенията към него на община Благоевград към 31.12.2010 г. не съдържат съществени грешки и нередности. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието, изготвянето и представянето на баланса са в съответствие с нормативните изисквания.

Настоящият одитен доклад е изготвен в два еднообразни екземпляра, по един за община Благоевград и за Сметната палата и е неразделна част от становището за заверка.




С Т А Н О В И Щ Е


за заверка на годишния финансов отчет за 2010 г.

на община Благоевград



София, 2011 г.

Настоящото становище е изготвено на основание чл. 53, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения одит за заверка на финансовия отчет на община Благоевград за 2010 г.

Ръководството на община Благоевград е отговорно за достоверността, законосъобразността и редовността на информацията във финансовия отчет за 2010 г. и за съставянето му в съответствие с нормативните изисквания.

Отговорността на одитния екип е да изрази становище за заверка на годишния финансов отчет въз основа на извършения одит в съответствие със Закона за Сметната палата и международно признатите одитни стандарти.

Одитният екип дава следните заключения по елементите на годишния финансов отчет:

І. По отчета за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него за 2010 г.

Одитът на отчета за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на община Благоевград за 2010 г. включи проверка, анализ и оценка на информацията от гледна точка на пълнота и изчерпателност, достоверност и действителност, законосъобразност, редовност, правилност и измеримост. При извършването на одита се събраха достатъчно доказателства, въз основа на които се постигна разумна увереност, че отчетът не съдържа съществени грешки и нередности. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието и представянето на отчета са в съответствие с нормативните изисквания.

Одитният екип изразява мнение, че отчетът за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове и приложенията към него на община Благоевград за 2010 г. не съдържат съществени грешки и нередности и дават вярна и честна представа за достоверността, законосъобразността и редовността на включената в тях финансова и нефинансова информация.

ІІ. По баланса към 31.12.2010 г. и приложенията към него.

Одитът на баланса и приложенията към него на община Благоевград към 31.12.2010 г. включи проверка, анализ и оценка на отразената в тях финансова и нефинансова информация от гледна точка на пълнота и изчерпателност, принадлежност и собственост, наличност и валидност, оценяване, измеримост и оповестяване на прилаганата счетоводна политика. При извършването на одита се събраха достатъчно доказателства, въз основа на които се постигна разумна увереност, че балансът не съдържа съществени грешки и нередности. Отчетените финансови и стопански операции, както и формата, съдържанието, изготвянето и представянето на баланса и приложенията към него са в съответствие с нормативните изисквания.

Одитният екип изразява мнение, че балансът към 31.12.2010 г. и приложенията към него дават вярна и честна представа за имущественото и финансовото състояние на община Благоевград. Балансът не съдържа съществени грешки и нередности, които биха повлияли на потребителите на информацията от него.

Финансовият отчет на община Благоевград за 2010 г. се заверява без резерви.



Одитното становище е неразделна част от финансовия отчет на община Благоевград за 2010 г.

1 ОД № 1 РД-И-13 Проверка на индивидуален сметкоплан

2 ОД № 2– РД-И-01 Съответствие на форма и съдържание на ОКИБ и счет. справки

3 ОД № 3 – Справка за актувани и осчетоводени имоти общинска собственост-приложение

4 ОД № 4 РД-И-18 Паметна записка за инвентаризация в БМ “Други дейности по образованието”

5 ОД № 5 РД-И-19 Отговор на въпрос


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница