Доклад №0100036013 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на Националната художествена академия за 2013 г. София, 2014 г. Съдържание



Дата24.10.2018
Размер120.2 Kb.
#96054
ТипДоклад





ОДИТЕН ДОКЛАД

0100036013



за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на Националната художествена академия за 2013 г.


София, 2014 г.


СЪДЪРЖАНИЕ





Част първа 4

І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора 6

КОНСТАТАЦИИ 6

І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО 7

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО 7

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита 7

ОДИТНО СТАНОВИЩЕ 10

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ 10

10



СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА

НХА

Национална художествена академия




ГФО

Годишен финансов отчет




СБП

Сметкоплан на бюджетните предприятия




ЕБК

Единна бюджетна класификация




ДМА

Дълготрайни материални активи




НМДА

Нематериални дълготрайни активи




МЗ

Материални запаси




ЦРЧР

Център за развитие на човешките ресурси




ОПРЧР

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”




ОПРР

Оперативна програма „Регионално развитие”




МФ

Министерство на финансите




ДДС

Данък добавена стойност

ЗСч

Закон за счетоводството

Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1.Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 52 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2014 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-1-175 от 28.04.2014 г., във връзка със Заповед № ОД-1-360 от 07.10.2013 г. на заместник-председателя на Сметната палата.

2.Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) на Националната художествена академия (НХА) за 2013 г.


  1. Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет на НХА, който включва:

    1. Баланс към 31.12.2013 г.

    2. Годишните отчети за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове за периода от 01.01.2013 г. до 31.12.2013 г., в т.ч.:

  • Отчет за касовото изпълнение на бюджета (Б-3);

  • Отчет за касовото изпълнение на операциите и наличностите по сметките за чужди средства (ИБСФ -3 с код 33);

  • Отчет за извънбюджетните сметки на бенефициенти на Кохезионния и Структурните фондове към Националния фонд (ИБСФ -3 - КСФ);

  • др. отчетни форми, съгласно указания на МФ.

    1. Приложение към ГФО за 2013 г., което съдържа обяснителна записка за изпълнението на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове, прилаганата счетоводна политика, информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, както и др. справки и разшифровки, съгласно указанията на МФ.



  1. Обхват


Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:

    1. Проверка на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБП и параграфи от ЕБК за одитираната година.




    1. Проверка на баланса към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.




    1. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

Приложенията към ГФО (обяснителна записка, информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи) са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, оборотната ведомост и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.


    1. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.

3.Основни финансови параметри на одитирания годишен финансов отчет.







Показател

Сума в лв.

1.

Актив/Пасив на баланса

15 637 171

2.

Задбалансови активи

1 897 704

3.

Отчет за касово изпълнение на бюджета (общо разходи)

5 910 940

4.

Отчетени разходи по проекти финансирани от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС (ИБСФ – 3- КСФ)

1 533 971

5.

Наличностите по сметките за чужди средства (ИБСФ – 3 с код 33 – наличности в края на периода)

23 505

6.

Ниво на същественост за финансовият отчет като цяло

350 697



ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.

ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни приципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, който да дава вярна и честна представа, от страна на организацията, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.



Част втора

КОНСТАТАЦИИ


В Счетоводната политика и другите вътрешни актове на Националната художествена академия по отношение на отчетността на начислена и касова основа са утвърдени основните принципи и изисквания на Закона за счетоводството.

За периода 01.01.2013 г. – 31.12.2013 г. въведените контролни дейности са изпълнявани съобразно регламентирания ред, но не са действали непрекъснато, поради което са допуснати неправилни осчетоводявания на определени стопански операции.

За периода от 02.07.2013 г. до 21.10.2013 г. в НХА няма назначен финансов контрольор, поради което за този период не е осъществяван предварителен контрол преди извършване на разходите.

Годишният финансов отчет на Националната художествена академия за 2013 г. е съставен в съответствие с нормативните изисквания и съдържа елементите, определени със Заповед № ЗМФ - 60 от 20.01.2005 г. на министъра на финансите – баланс, отчет за касово изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на НХА към 31.12.2013 г. и приложения. Съдържа формите, справките и разшифровките, съгласно указанията, дадени с писма на министъра на финансите и е подписан от отговорните длъжностни лица.

Формуляр НАЛ-3 за наличностите по банковите сметки и дебитното салдо по сметка 6301 на първостепенния разпоредител са заверени от БНБ без различия.

Създадена е организация за правилното начисляване и отчитане на поетите ангажименти и възникналите задължения в НХА, в съответствие с указанията на министъра на финансите дадени с писмо ДДС № 04 от 01.04.2010 г. на МФ.

Балансът на НХА към 31.12.2013 г. е изготвен при спазване на основния счетоводен принцип за стойностна връзка между начален и краен баланс, визиран в чл. 4,ал. 1, т. 7 от Закона за счетоводството.

Приходите и разходите от стопанска дейност са начислени по сметките от раздели 6 „Сметки за разходи” и 7 „Сметки за приходи и трансфери” и са осчетоводени задбалансово по сметки 9931 „Разходи за стопанска дейност” и 9939 „Приходи от стопанска дейност”, с което са спазени указанията, дадени в т. 12.2. от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на МФ.

В съответствие с указанията, дадени в т. 19.7. от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на МФ, правилно са начислени и сторнирани разходите за провизии за персонал.

Спазени са указанията, дадени в Раздел ІІІ „Начисляване на приходи и разходи в края на отчетната година” от писмо ДДС № 20 от 14.12.2004 г. на МФ, като приходите и разходите натрупани и отнасящи се за 2013 г. за които първичните документи са издадени/получени през 2014 г., правилно са осчетоводени, съответно по корективни сметки 4961 „Коректив по вземания от местни лица“ и 4967 „Коректив по задължения към местни лица“.



І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. Неправилно по сметка 9909 „Други активи в употреба, изписани като разход” са осчетоводени компютри с единична стойност над определения праг за признаване на дълготрайни материални активи в НХА, общо за 13 631 лв., вместо по сметка 2041 „Компютри и хардуерно оборудване“.1

Допуснато е отклонение в размер на 13 631 лв. по задбалансовите активи. Не са спазени характеристиките на сметките от СБП и определения праг за признаване на дълготрайни материални активи в Счетоводната политика на НХА за 2013 година.

2. Неправилно по сметка 2041 „Компютри и хардуерно оборудване“ са осчетоводени активи (мултимедиен проектор) с единична стойност под определения стойностен праг за признаване на дълготрайни материални активи за НХА за 2 886 лв., вместо да се изпишат на разход и заведат задбалансово по сметка 9909 „Други активи в употреба, изписани като разход”.2



Допуснато е отклонение в размер на 2 886  лв. по актива на баланса. Не са спазени указанията на т. 16.16.3 и т. 2.13 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. на МФ и счетоводната политика на НХА за 2013 година.

3. През 2013 г. не е извършен преглед за обезценка на активите по сметки 2031 „Административни сгради“, 2032 „Жилищни сгради“, 2039 „Други сгради“ и 2051 „Леки автомобили“.3



Не са спазени указанията на т. 36.1. на ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.


IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. Разходите за текущ ремонт по стопански начин, осчетоводени по сметки от гр. 60 „Разходи по икономически елементи” не са отнесени по дебита и кредита на сметки от група 65 „Разходи за придобиване на активи, текущ и основен ремонт по стопански начин“.4

Не са спазени указанията дадени в т. 51 от писмо ДДС № 20 от 14.12.2013 г. на МФ, както и т.40 от писмо ДДС № 10 от 18.12.2013 г. на МФ.

2. По сметки 2101 „Програмни продукти” и 9909 „Други активи в употреба, изписани като разход” под един инвентарен номер и с обща балансова стойност се водят по няколко броя активи. Дълготрайните материални активи и материалните запаси следва да се завеждат по баланса с единична стойност.5



Не са изпълнени разпоредбите на чл. 9, ал. 1, т. 3 от Закона за счетоводството и указанията на т. 16.4. от писмо ДДС № 20 от 2004 г. на МФ по отношение на осигуряването на аналитична отчетност при изграждането на счетоводната система на предприятията.

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита


Установените отклонения при текущия контрол на финансовия отчет на НХА към 30.06.2013 г., оказващи влияние върху достоверността на информацията в ГФО са коригирани.
Настоящият одитен доклад е изготвен в 3 еднообразни екземпляра, по един за Националната художествена академия, Министерството на образованието и науката и Сметната палата и е неразделна част от одитното становище.
В подкрепа на констатациите са събрани 4 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. София, ул. „Екзарх Йосиф“ № 37.


ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД
текущо одитно досие № 0100036013




Одитни доказателства

Брой страници

1

Работен документ за проверка на извършената инвентаризация в НХА за 2013 г.

5

2

Работен документ за проверка на извършия преглед за обезценка на дълготрайните материални активи и балансово признатите нематериални активи в Национална художествена академия.

1

3

Работен документ за тестове на контролите и тестове по същество в области “Отчет за касовото изпълнение на бюджета” и „Оборотна ведомост” в НХА.

5

4

Работен документ за извършена проверка на предприетите мерки относно отстраняване на установени отклонения при извършения текущ контрол на периодичния финансов отчет на НХА и приложения.

30













ОДИТНО СТАНОВИЩЕ

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ






на Годишния финансов отчет на Националната художествена академия за 2013 г.

София, 2014 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 52, ал. 7 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на годишния финансов отчет на Националната художествена академия за 2013 г.

Резултатите от извършения от Сметна палата финансов одит, представени в Одитен доклад № 0100036013, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на Националната художествена академия към 31 декември 2013 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.



Финансовият отчет на Националната художествена академия за 2013 г. се заверява без резерви.


1 Одитно доказателство № 1

2 Одитно доказателство № 1

3 Одитно доказателство № 2

4 Одитно доказателство № 3

5 Одитно доказателство № 4


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница