Доклад №0200000511 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Монтана



страница1/6
Дата28.10.2018
Размер0.89 Mb.
#103443
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6




ОДИТЕН ДОКЛАД
0200000511
за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Монтана

за периода от 01.01.2010 г. до 31.12.2010 г. *

*Одитният доклад е издаден с Разпореждане № 199/12.10.2011 г. на председателя на Сметната палата и е окончателен



СЪДЪРЖАНИЕ

Съкращения

3

Част първа Резюме

4

Част втора Въведение

5

1. Основание за извършване на одита

5

2. Информация за одитирания обект

6

3. Цели на одита

6

4. Обхват на одита и ограничения в обхвата

6

5. Критерии за оценка

7

Част трета Констатации

7

І. Бюджет

7

1. Вътрешни актове

7

2. Бюджетна процедура

8

3. Изпълнение на бюджета

12

3.1. Приходи

13

3.2. Разходи

16

4. Общински дълг

21

5. Други

23

ІІ. Възлагане на обществени поръчки

24

1. Обща информация за проведените процедури

24

2. Вътрешни актове

25

3. Планиране на обществените поръчки

25

4. Процедури по реда на Закона за обществените поръчки

26

5. Процедури по Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки

28

6. Обществени поръчки по реда на чл.2, ал.1 от Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки

31

7. Изпълнение на договори

32

ІІІ.Имущество

34

1. Обща информация за управляваните имоти

34

2. Вътрешни актове

35

3. Актове за собственост

36

4. Управление на имотите

36

5. Придобиване и разпореждане с имотите

39

6. Участие в търговски дружества и общински предприятия

40

Част четвърта Заключение

41

Част пета Препоръки

42

Опис на одитните доказателства

44


СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА

АОП

Агенция по обществени поръчки

ДВ

Държавен вестник

ЕБК

Единна бюджетна класификация

ЕС

Европейски съюз

ЗДРБ

Закон за държавния бюджет на Република България

ЗИД на ЗДБРБ

Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България

ЗМДТ

Закон за местните данъци и такси

ЗМСМА

Закон за местното самоуправление и местната администрация

ЗОБ

Закон за общинските бюджети

ЗОД

Закон за общинския дълг

ЗОП

Закон за обществените поръчки

ЗОС

Закон за общинската собственост

ЗПСПК

Закон за приватизация и следприватизационен контрол

ЗФВС

Закон за физическото възпитание и спорт

ЗФУКПС

Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор

ИБСФ

Извънбюджетни сметки и фондове

МП

Министерство на правосъдието

МРРБ

Министерство на регионалното развитие и благоустройството

МФ

Министерство на финансите

НАП

Национална агенция по приходите

НВМОП

Наредба за възлагане на малки обществени поръчки

НК

Наказателен кодекс

НРПУРОИ

Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество

НСИООБ

Наредба за съставяне, изпълнение и отчитане на общинския бюджет

ОбС

Общински съвет

ПЗР

Преходни и заключителни разпоредби

ПУДООС

Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда

РОП

Регистър на обществените поръчки

СФУК

Система за финансово управление и контрол


Част първа

РЕЗЮМЕ
Извършен е одит за съответствие при финансовото управление на община Монтана за периода от 01.01.2010 г до 31.12.2010 г.

При изпълнение на одита са проверени, анализирани и оценени управленските действия и решение във връзка с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджета и другите публични средства и дейности, управленските решения във връзка с възлагането на обществени поръчки и придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество.

За изпълнение на дейностите по бюджетния процес са утвърдени вътрешни актове, които са в съответствие с действащата през одитирания период правна уредба.

Проектобюджетът на общината е разработен и приет в съответствие с нормативните изисквания, при спазване принципите на публичност и прозрачност. За 2010 г. не е направено месечно разпределение на разходите по бюджета, с което не са спазени законовите изисквания.

През годината бюджета е актуализиран в съответствие с нормативните изисквания.

Реализираните приходи по бюджета са законосъобразни. Установена е ниска събираемостта на приходите от продажба за земи и сгради и не са извършвани проверки за актуализиране на информационната база относно недекларирани имоти. В края на одитирания период общината има просрочени вземания.

Определянето на приходите от такса битови отпадъци и размерът на таксата за битови отпадъци е в съответствие със законовите изисквания.

През одитирания период приоритетно са осигурявани разходите за заплати и осигурителни плащания, стипендии и капиталови разходи с целеви средства. С целевите средства са финансирани само делегираните от държавата дейности, включително и делегираните бюджети в системата на образованието, в съответствие с единните разходни стандарти. По бюджета на общината не са реализирани преразходи.

Вземани са управленски решения за поемане на ангажименти за извършване на разходи над размера на постъпленията на приходи по бюджета. Нарушени са законовите изисквания, като разходите по общинския бюджет не са извършвани до размера на постъпленията. Към 31.12.2010 г. просрочените задължения на община Монтана са в размер на 1 124 747 лв., в т.ч. задължения от предходната година – 28 876 лв.

*.........................................................................................................................................

Управленските решения по поемането, управлението и обслужването на общинския дълг са в съответствие със законовите разпоредби. Решението на общинския съвет (ОбС) за обезпечението по договора за кредитна линия, чрез ипотека върху конкретен имот – частна общинска собственост не е изпълнено и е учреден залог върху бъдещи вземания на община Монтана.

Законосъобразни са реализираните приходи и извършените разходи по извънбюджетните сметки.

В края на одитирания период общината има просрочените вземания и задължения.

При поемане на задължения и извършване на разходи в общинските предприятия “Чистота” и “Спортни имоти” не е осъществяван предварителен контрол и не е определено длъжностно лице, което да осъществява контрола.

Утвърдени са вътрешни правила за възлагане на обществени поръчки в общината, в съответствие със законовите изисквания. Определен е ред за планиране и организация на провеждането на процедурите и контрол на изпълнение на сключените договори. Във вътрешните правила не е регламентиран срок за утвърждаване на план – график за обществените поръчки и длъжностно лице или структурно звено, което да осъществява контрол по неговото изпълнение.

При провеждането на процедури за възлагане на обществени поръчки по реда на ЗОП са поставяни изискванията към участниците за доказване на икономически, финансови и технически възможности, които стесняват кръга на потенциалните изпълнители. Процедура за обществена поръчка не е обявена в „Официален вестник” на Европейския съюз (ЕС) при възникнало основание и задължение за това. За констатираните нарушения на Закона за обществените поръчки (ЗОП) са съставени 2 акта за установяване на административно нарушение.

В обявления за обществени поръчки за процедури по реда на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП) са поставяни изсквания, които необосновано ограничават участието на лица в процедури, както и различни изисквания за допускане спрямо различните категории участници в процедура.

При възлагането на малки обществени поръчки по реда на чл. 2, ал. 1 от НВМОП са събирани най-малко три оферти, измежду които да бъде избран изпълнител.

Информацията за възложените малки обществени поръчки е изпратена в Агенцията по обществени поръчки (АОП), в нормативноопределените срокове. Осъщественият контрол по изпълнението на договори за възложени обществени поръчки не е достатъчно ефективен.

Във вътрешни актове на общината са регламентирани; правила за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, редът за придобиване на правото на собственост върху имоти и вещи, управлението и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост, условията и редът за провеждане на публични търгове и публично оповестени конкурси.

Спазени са законовите изискванията при съставянето на актове за общинска собственост и разпоредителните сделки с имоти частна общинска собственост.

Законосъобразни са управленските решения при отдаване под наем на имоти - частна общинска собственост, продажба на имоти, разпоредителни сделки и участие в търговски дружества са в съответствие с нормативните и вътрешните актове. Застраховани са застроените имоти - публична общинска собственост.

От директора на Общинското предприятие “Спортни имоти”, са сключени договори за безвъзмездно ползване на спортни имоти от спортни клубове. В договорите сключени от директора на общинското предприятие е рагламентирано, че разходите за ток, вода и парно отопление за безвъзмездно предоставените за ползване спортни имоти се поемат изцяло от общинското предприятие, с които не са защитени финансовите интереси на общината.


Част втора

ВЪВЕДЕНИЕ

  1. Основание за извършване на одита

Одитът е извършен на основание чл. 5, ал. 1, т. 2 и чл. 36, ал. 1 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата за 2011 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-2-005 от 28.03.2011 г. на Валери Апостолов, заместник -председател на Сметната палата.




  1. Информация за одитирания обект

Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), община Монтана е основна административно-териториална единица, в която се осъществява местно самоуправление. Общината е юридическо лице с право на собственост и самостоятелен бюджет, с който се определят и осигуряват паричните средства за финансиране на местните и делегираните от държавата дейности.

В структурата на община са включени 20 села със статут на кметства и 3 села са с кметски намесничества.

Колективен орган на местното самоуправление е ОбС към който са създадени 10 комисии. Структурата на общинската администрация е утвърдена от ОбС1 и включва кмет, трима заместник - кмета, секретар и шест дирекции.

Орган на изпълнителната власт е кмета на общината, който ръководи цялата изпълнителна дейност; организира изпълнението на общинския бюджет, дългосрочните програми, актовете на ОбС; внася в ОбС отчет за изпълнението им два пъти годишно и др.

Кметът на общината е първостепенен разпоредител с бюджетните кредити, с 62 второстепенни разпоредители с бюджетни кредити от сферата на образованието, социалните услуги, културата, здравеопазването, общински предприятия и кметства.

Отговорност за управленските решения по смисъла на чл. 6, ал. 1 от Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС) за одитирания период носи Златко Софрониев Живков, кмет на община Монтана.


  1. Цели на одита

Целите на одита са:

3.1. Да се оцени законосъобразността на управленските решения във връзка с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджетните и другите публични средства и дейности.

3.2. Да се оцени законосъобразността на управленските решения във връзка с възлагането и изпълнението на обществени поръчки.

3.3. Да се оцени законосъобразността на управленските решения във връзка с придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество.

3.4. Да се оцени адекватността и ефективността на вътрешния контрол при управлението на бюджетния процес, възлагането и изпълнението на обществени поръчки и придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество.




  1. Обхват на одита, ограничения в обхвата

В обхвата на одита са включени областите “бюджетен процес”, “възлагане на обществените поръчки”, “придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество”. Оценена е системата за финансово управление и контрол (СФУК) за всяка една от областите, включени в обхвата.

Ограниченията в обхвата на одита са: взаимоотношенията на общината с централния бюджет и трансферите от бюджетите на министерства и ведомства; законосъобразност на разходите за възнаграждения и осигурителни плащания на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения; управление на земи от общинския поземлен фонд и от общинския горски фонд, които произтичат от ограничен времеви и човешки ресурс.



  1. Критерии за оценка

При одита за съответствие при финансовото управление на община Монтана за периода от 01.01.2010 г. до 31.12.2010 г. са използвани следните критерии за оценка.



  1. Законосъобразност на управленските решения във връзка с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджетните и другите публични средства и дейности.

2. Законосъобразност на управленските решения във връзка с възлагането и изпълнението на обществени поръчки.

3. Законосъобразност на управленските решения във връзка с придобиването, управлението и разпореждането с общинско имущество.

4. Адекватност и ефективност на СФУК, осигуряваща спазване на нормативните изисквания.
Част трета
КОНСТАТАЦИИ
І. Бюджет


  1. Вътрешни актове

Дейностите, свързани с бюджетния процес са регламентирани във вътрешни актове, приети от ОбС.

Приет е Общински план за развитие на община Монтана за периода 2007 – 2013 г.2

Бюджетна прогноза на общината за 2010 г. и бюджетна прогноза на постъпленията от местни приходи и на разходите за местни дейности за 2011 г. и 2012 г. е разработена в съответствие с РМС № 670 от 06.08.2009 г. за бюджетната процедура за 2010 г. и е представена в Министерството на финансите (МФ).

На основание чл. 9а от Закона за общинските бюджети (ЗОБ), от ОбС е приета3 Наредба за съставянето, изпълнението и отчитането на общинския бюджет (НСИООБ), която е актуализирана с в съответствие със законовите изисквания4. С НСИООБ са определени условията и реда за съставянето, приемането, изпълнението и отчитането на общинския бюджет и е регламентирано управлението на бюджетните и извънбюджетните средства при спазване на принципите на законосъобразност, целесъобразност, ефективност и публичност.

Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Монтана е в съответствие с чл. 1, ал. 2 от Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Приета е през 2003 г.5 и е актуализирана 6 пъти.

От ОбС е приета Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Монтана6, с която са уредени отношенията, свързани с определяне размерите на местните данъци на територията на общината.

На основание чл. 15, ал. 3 от Закона за общинския дълг (ЗОД) е приета Наредба за условията и реда за провеждане на обществено обсъждане на проекти по чл. 4 на ЗОД7. С нея са определени условията и реда за провеждане на обсъждане от местната общност на проекти, за финансирането на които предстои община Монтана да поеме дългосрочен или краткосрочен дълг, както и гаранциите към тях.

От кмета на общината са утвърдени Правила за изграждане и функциониране на СФУК в община Монтана.

Вътрешните актове съответстват на действащото законодателство, създават условия за изпълнение на дейностите по бюджетния процес и обхващат в съдържанието си всички части по отношение на планирането, управлението и контрола на бюджетните средства.


2. Бюджетна процедура
2.1. Планиране на приходите по бюджета за 2010 г.

Планираните приходи по бюджета на община Монтана за 2010 г. са общо 29 555 хил. лв. в т.ч. взаимоотношения с централния бюджет – 17 395 хил. лв., трансфери – (-48 хил. лв.), собствени приходи – 10 601 хил. лв. и финансиране на дефицита – 1 559 хил. лв. Размерът на преходния остатък е 1 211 хил. лв., от които 1 147 хил. лв. за държавни дейности и 64 хил. лв. за местни дейности.8


Първоначален бюджет за 2010 г.

Планираните постъпления от държавни трансфери са 59 на сто от общия бюджет и съответстват на приетите с чл. 10, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2010 г.

Спазени са изискванията на чл. 13 от ЗДБРБ за 2010 г. и указанията на министъра на финансите9, относно разпределението на общата субсидия за делегираните от държавата дейности и целева субсидия за капиталови разходи, без средствата за изграждане и основен ремонт на общински пътища.

Собствените приходи са 36 на сто от общо планираните по бюджета.

Данъчните приходи са планирани след извършен преглед и анализ на дължимите суми за годината и несъбраните такива от минали години.

Приходите от данък върху недвижимите имоти са планирани на база данъчните оценки на имотите на гражданите и отчетната стойност на имотите за фирмите, а размерите на данъка върху превозните средства са приети с Наредбата за определяне на местните данъци. Планът на данъчните приходи за 2010 г. е завишен спрямо годишния облог.10

Неданъчните приходи са определени на база изготвени разчети от общинската администрация и другите бюджетни разпоредители. Планираните приходи от наеми на имущество и земя, и продажби на имущество и земя са обвързани с данните от Годишната програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост.

Планираните постъпления от наеми са на база отчета от предходната година и несъбраните наемни вноски, а планирането на приходите от продажби е на база изготвен списък към Годишната програма, като са взети предвид всички имоти, за които общината ще проведе търгове при заявен инвеститорски интерес.11

Планирането на капиталовите разходи е съобразено с бюджетните насоки, дадени от МФ. Поименните списъци на обектите за строителство и основен ремонт, за придобиване на материални и нематериални дълготрайни активи са представени на министъра на финансите в съответствие с изискванията на чл. 12, ал. 2 от ЗДБРБ за 2010 г. От бюджета на общината са извършвани капиталови разходи над определените по чл. 10, ал. 1 от ЗДБРБ целеви субсидии, като източник на финансиране са собствени средства, допълнителни целеви трансфери от централния бюджет и средства по оперативни програми на ЕС.

Във връзка с разпоредбите на Закона за изменение и допълнение на ЗДБРБ за 2010 г. (ЗИД на ЗДБРБ), (ДВ, бр. 56, 23.07.2010 г.) и решенията на Министерския съвет12 за разделение на дейностите, финансирани чрез общинските бюджети на местни и делегирани от държавата и за определяне на стандарти за финансиране на делегираните от държавата дейности през 2010 г., са извършени корекции на бюджетните взаимоотношения между централния и общинския бюджет.

При актуализирането на бюджета, в общата субсидия за делегираните от държавата дейности са отразени и средствата от всички останали промени на бюджетните взаимоотношения между централния и общинския бюджет, до влизането в сила на ЗИД на ЗДБРБ за 2010 г., в изпълнение разпоредбите на § 18, ал. 1 от закона.

Общата субсидия за делегираните от държавата дейности и целевата субсидия за капиталови разходи (без средствата за изграждане и основен ремонт на общински пътища) са разпределени в съответствие с чл. 13, ал. 1 от ЗДБРБ за 2010 г., изменен с § 6, т. 1 от ЗИД на ЗДБРБ за 2010 г.

След извършените корекции по бюджета, общият размер на приходите е 30 133 хил. лв., от които взаимоотношения с централния бюджет – 17 760 хил. лв., трансфери – 123 хил. лв., собствени приходи – 10 643 хил. лв., финансиране на дефицита – 1 730 хил. лв. Запазен е първоначалният размер на преходния остатък.13


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница