Доклад №0200001113 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на Комисията за защита на конкуренцията за периода от 01. 01. 2012 г до 31. 12. 2012 г



страница1/6
Дата28.10.2018
Размер0.76 Mb.
#103694
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6




ОДИТЕН ДОКЛАД

0200001113


за извършен одит за съответствие при финансовото управление на Комисията за защита на конкуренцията за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2012 г.

Настоящият окончателен одитен доклад е издаден с Разпореждане № 298 от 05.12.2013 г.



на председателя на Сметната палата
СЪДЪРЖАНИЕ


Списък на съкращенията

3

Част първа

4

РЕЗЮМЕ

4

Част втора

5

ВЪВЕДЕНИЕ

5

1. Основание за извършване на одита

5

2. Информация за одирания обект

5

3. Цели на одита

6

4. Обхват на одита

6

5. Критерии за оценка

7

Част трета

7

КОНСТАТАЦИИ

7

І. Бюджет

7

1. Вътрешни актове

7

2. Бюджетна процедура

10

2.1. Структура на бюджета на КЗК

10

2.2. Тригодишна бюджетна прогноза 2012 г. – 2014 г. и проект на бюджет за 2012 г.

10

2.3. Бюджет на КЗК за 2012 г.

11

2.4. Извършени корекции по бюджета на КЗК за 2012 г.

11

3. Изпълнение на бюджета

13

3.1. Приходи

13

3.2. Разходи

16

ІІ. Възлагане на обществени поръчки

24

1. Обща информация за проведените процедури

24

2. Вътрешни актове

24

3. Планиране на обществените поръчки

25

4. Обществени поръчки по реда чл. 2 от НВМОП (отм.)

25

5. Възлагане на обществени поръчки по реда на Глава осем “а” от ЗОП

25

6. Сключени договори под стойностните прагове на НВМОП (отм. ) и ЗОП

27

7. Изпълнение на договорите

28

ІІІ. Управление на имуществото

28

1. Обща информация за управляваните имоти

28

2. Актове за собственост

28

3. Управление на имотите

29

4. Управление, придобиване и разпореждане с движими вещи

29

Част четвърта

30

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

30

Част пета

31

ПРЕПОРЪКИ

31


СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА


АПК

ВАС


Административно - процесуален кодекс

Върховен административен съд



ФА

Финансово административна

ЕБК

Единна бюджетна класификация

ДОПК

Данъчно - осигурителен процесуален кодекс

ЗА

ЗК

ЗЗК



Закон за администрацията

Закон за концесиите

Закон за защита на конкуренцията


ЗДБРБ

Закон за държавния бюджет на Република България

ЗДСл

ЗЗД


Закон за държавния служител

Закон за задълженията и договорите



ЗСП

Закон за Сметната палата

ЗСч

Закон за счетоводството

ЗУДБ

Закон за устройството на държавния бюджет

ЗФУКПС

Закон за финансовото управление и контрол в публичния сектор

ЗОП

Закон за обществените поръчки

МС

Министерски съвет

МФ

Министерство на финансите

НПЕКДА

Наредба за прилагане на Единния класификатор за длъжностите в администрацията

НВМОП

НСКЧ


НЗСДА

Наредба за възлагане на малки обществени поръчки

Наредба за служебните командировки в чужбина

Наредба за заплатите на служителите в държавната администрация


ОКИ

Отчет за касовото изпълнение

ПМС

Постановление на Министерския съвет

ППЗДС

ПАПК


КТ

Правилник за прилагане на Закона за държавната собственост

Правни анализи и политика на конкуренцията

Кодекс на труда


СП

Сметна палата

СФУК

Системи за финансово управление и контрол

УП

Устройствен правилник

Част първа

РЕЗЮМЕ
В изпълнение на Програмата за одитна дейност на Сметна палата за 2013 г. е извършен одит за съответствие при финансовото управление на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК/Комисията) за периода от 01.01.2012 г. до 31.12.2012 г.

При одита са анализирани и оценени областите: бюджетен процес, възлагане и изпълнение на обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки (НВМОП) (отм.), и управление на имуществото на КЗК.

За постигане целите на одита са определени критерии за оценка, обсъдени с ръководството на одитирания обект, свързани със законосъобразността на управленските решения във връзка с планирането, управлението и контрола на бюджетните средства и дейности, управлението на имуществото на КЗК, както и на възлагането и изпълнението на обществени поръчки по реда на ЗОП и на НВМОП (отм.).

КЗК е юридическо лице на бюджетна издръжка, първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, със седалище София, съгласно чл. 3 от Устройствения правилник (УП). Комисията е независим специализиран държавен орган, чиято цел е осигуряване на защита и условия за разширяване на конкуренцията и на свободната инициатива в стопанската дейност, както и на законосъобразното протичане на процедурите по възлагане на обществени поръчки и предоставянето на концесии.

КЗК е националният орган на Република България, отговорен за прилагането на Общностното право в областта на конкуренцията. КЗК е оправомощена да прилага Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), ЗОП и Закона за концесиите (ЗК).

В резултат на извършения одит са направени оценки и изводи за финансовото управление на бюджетните средства и имуществото на Комисията за одитирания период.

Организацията по планирането, съставянето и утвърждаването на бюджета, необходим за осъществяване на дейността на КЗК за 2012 г. е в съответствие със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2012 г., ПМС № 367 от 29.12.2011 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2012 г. и указанията, дадени от Министерството на финансите.

От председателя на КЗК са утвърдени „Вътрешни правила за предварителен контрол, двоен подпис и мониторинг”, с които са регламентирани основни елементи на Системите за финансови управление и контрол (СФУК). Утвърдена е „Стратегия за управление на риска”. Разработен е риск - регистър за 2012 г. по дирекции, както и са определени и приети приоритети в дейността на КЗК за 2012 г., в съответствие със Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор (ЗФУКПС). От ръководителите на дирекции е извършен годишен преглед на дейностите и на значимите рискове, отразени в риск – регистъра за 2012 г., в съответствие с утвърдената Стратегия. В риск - регистъра за 2012 г. не са идентифицирани и оценени рисковете във връзка с управлението на имуществото и в областта на обществените поръчки, провеждани от КЗК. От ръководството на КЗК не са предприети действия за актуализиране на част от вътрешните актове, касаещи дейността на Комисията във връзка с изменения в ЗЗК, в сила от 01.07.2012 г.

През 2012 г., постъпилите приходи в КЗК са в размер на 4 837 904 лв. и са формирани от държавни такси по ЗОП, ЗЗК и ЗК, приходи от глоби, санкции и наказателни лихви и други неданъчни приходи. Размерът на таксите по ЗОП, ЗЗК и ЗК, редът и сроковете за заплащането им са определени с Тарифа за таксите, които се събират от КЗК по посочените закони, одобрена с Постановление № 180 на Министерския съвет от 1998 г. От ръководството на КЗК е създадена организация за изпълнение, контрол и събираемост на приходите. През одитирания период, реализираните приходи от КЗК са законосъобразни.

През 2012 г., разходите възлизат на 3 791 855 лв. и са извършени при спазване на нормативните изисквания. Извършените разходи в основната си част са за изплащане на работни заплати, задължителни осигурителни вноски и други възнаграждения и плащания.

Работните заплати на председателя и на членовете на КЗК са определени в съответствие с нормативните актове за одитирания период. Индивидуалните възнаграждения на служителите, назначени по трудови и служебни правоотношения са в рамките на минималните и максималните размери на основните месечни заплати, определени с ПМС № 67 от 2010 г. и Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация. Взети са управленски решения във връзка с изплащане на парични награди за м. октомври и за м. декември 2012 г. на служителите в КЗК, назначени по ПМС № 66 от 1996 г., които са в несъответствие с утвърдените вътрешни актове за периода.

При извършването на разходите, през одитирания период е приложена системата на двоен подпис на всички разходни документи и договори. Осъществен е предварителен контрол за законосъобразност в съответствие със ЗФУКПС.


Възложените обществени поръчки по реда на Глава осем „а” от ЗОП са в съответствие с действащите нормативни актове. Извършен и документиран е предварителен контрол за законосъобразност, в съответствие с изискванията на чл. 13, ал. 3, т. 5 от ЗФУКПС. През одитирания период, публичните покани за възлагане на обществени поръчки по реда на Глава осем „а” от ЗОП, са публикувани на Портала за обществени поръчки на АОП и на интернет адреса на КЗК, без да е създадена специално обособена рубрика „профил на купувача”, което не създава възможности за бърз и лесен достъп до информацията на заинтересованите лица относно възлагането на обществените поръчки.

В КЗК е създадена организация за управление и стопанисване на предоставеното имущество с разграничаване на правомощията и задълженията на съответните длъжностни лица.

Част втора

ВЪВЕДЕНИЕ
1. Основание за извършване на одита

Одитът е осъществен на основание чл. 36, ал. 1 от Закона за Сметната палата (ЗСП) и в изпълнение на Програмата за одитната дейност на Сметната палата (СП) за 2013 г. и Заповед № ОД-2-011 от 14.01.2013 г. на Цветан Цветков - заместник - председател на СП.


2. Информация за одитирания обект

Комисията за защита на конкуренцията е създадена с Указ № 164 на Великото народно събрание1 от 13.05.1991 г. КЗК е юридическо лице на бюджетна издръжка, първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, със седалище София, съгласно чл. 3 от Устройствения правилник (УП). Комисията е независим специализиран държавен орган, чиято цел е осигуряване на защита и условия за разширяване на конкуренцията и на свободната инициатива в стопанската дейност, както и законосъобразното протичане на процедурите по възлагане на обществени поръчки и предоставяне на концесии. КЗК е националният орган на Република България, отговорен за прилагането на Общностното право в областта на конкуренцията.

КЗК е оправомощена да прилага ЗЗК, ЗОП и ЗК. Комисията установява нарушения на свободната конкуренция съгласно разпоредбите на ЗЗК и/или на чл. 101 и чл. 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз, извършва секторни анализи и застъпничество за конкуренцията. КЗК осъществява сътрудничество с Европейската комисия и другите национални органи по конкуренцията на държавите-членки на Европейския съюз по реда на Регламент (ЕО) № 1/2003 и Регламент (ЕО) № 139/2004.

Комисията разглежда и се произнася по жалбите за незаконосъобразност на решения, действия и бездействия на възложители или концеденти в процедури по възлагане на обществени поръчки или концесии, съгласно разпоредбите на ЗОП и ЗК.

КЗК е колегиален орган2 и се състои от седем членове – председател, заместник – председетел и петима членове. Дейността на Комисията е регламентирана в УП и се осъществява с помощта на администрация, която се разделя на обща и специализирана, според разпределението и функциите. Общата администрация подпомага технически дейността на Комисията и дейността на специализираната администрация, и е организирана в Дирекция „Финансово - административна”, към която са отделите „Финансово - счетоводен” и „Административно – информационен”. Специализираната администрация осигурява осъществяването на правомощията на Комисията по ЗЗК, ЗОП и ЗК и е структурирана в следните дирекции: „Антитръст и концентрации”, „Правни анализи и политика на конкуренцията”, „Нелоялна конкуренция” и „Обществени поръчки и концесии”.

Председателят осъществява цялостното ръководство на Комисията и нейната администрация, представя в Народното Събрание ежегодно годишен доклад за дейността, организира и привежда в изпълнение влезлите в сила решения на Комисията, утвърждава актове, сключва договори, необходими за дейността на КЗК и изпълнява и други функции, в съответствие със ЗЗК и УП на КЗК.

С Решение3 на Народното събрание за председател на КЗК е назначен д-р Петко Георгиев Николов, който носи отговорност за управленските решения по смисъла на чл. 6, ал. 1 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор.

При отсъствие на председателя, функциите му се изпълняват от друг член на Комисията, определен със заповед на председателя за всеки конкретен случай.

Дейността по планирането, финансирането и отчитането на бюджетните средства, както и стопанисването и управлението на държавната собственост, предоставена на КЗК се осъществява от Дирекция „ФА”. За одитирания период директор на дирекцията е Мария Славчева Василева.4
3. Цели на одита

1. Да се оцени законосъобразността на управленските решения, свързани с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджетните средства.

2. Да се оцени законосъобразността на прилагането на разпоредбите на ЗОП и НВМОП (отм.).

3. Да се оцени законосъобразността на управленските решения, свързани с придобиването, съхраняването и управлението на имуществото в КЗК;

4. Да се оцени адекватността и ефективността на системите за финансово управление и контрол за всяка от изследваните области в съответствие със законодателството и вътрешните актове.
4. Обхват на одита

В обхвата на одита са включени:

1. Управленските решения, свързани с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджетните средства.

2. Управленските решения, свързани с функционирането на системите за финансово управление и контрол в КЗК.

3. Управленските решения, свързани с организацията при възлагането на обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП (отм.).

4. Управленските решения, свързани с управлението на имуществото в КЗК.


5. Критерии за оценка

При одита за съответствие при финансовото управление на КЗК са използвани следните критерии:



  1. Съответствие на управленските решения, свързани с организацията, планирането, управлението и контрола на бюджета със законовите изисквания;

  2. Съответствие на управленските решения във връзка с управлението на имуществото на КЗК с нормативните изисквания;

  3. Съответствие на управленските решения, свързани със спазването на законовите разпоредби при възлагането на обществени поръчки по реда на ЗОП и НВМОП (отм.).


Част трета

КОНСТАТАЦИИ
І. Бюджет

1. Вътрешни актове

Бюджетният процес в КЗК се осъществява по указания на МФ. При проверката и анализа на действащите вътрешни актове в КЗК през 2012 г. е установено:

1. Със Заповед № ЗПО – 69 от 20.12.2010 г. на председателя на КЗК са утвърдени „Вътрешни правила и процедури, регламентиращи бюджетния процес в КЗК”. В тях е регламентиран редът и основните задачи във връзка с подготовката на тригодишната бюджетна прогноза, разработването на бюджета за съответната година и процедури по съставянето на отчетите.5

2. От председателя на КЗК със Заповед № ЗПО – 28 от 09.04.2012 г. са утвърдени „Вътрешни правила за плащанията и касовите операции в КЗК”. Правилата са приети на основание Наредба № 3 от 26.06.2002 г. на БНБ за безналичните плащания и Закона за ограничаване на плащанията в брой на територията на страната.6

3. На база действащото счетоводно законодателство за одитирания период са разработени и утвърдени от председателя - Счетоводна политика и Индивидуален сметкоплан на КЗК.7

4. В КЗК са утвърдени със Заповеди № ЗПО – 69 от 20.12.2010 г., изм. с № ЗПО – 1 от 04.01.2011 г. и № ЗПО – 70 от 22.12.2010 г. „Правилник за реда за администриране на документи в КЗК” и „Номенклатура на делата със срокове за съхранение”.8

5. От председателя на КЗК със Заповед № ЗПО – 84 от 30.11.2011 г. е утвърден „Правилник за организация на документооборота, касаещ счетоводната документация в КЗК”. В него е регламентиран редът за съставянето и движението на финансово - счетоводните и свързаните с тях документи от момента на тяхното съставяне до предаването им в архив.9

6. В КЗК са утвърдени със Заповед № 33 - ЗПО от 11.04.2011 г. „Вътрешни правила за работната заплата за 2011 г.” Във връзка с промяна в нормативната уредба през 2012 г. със Заповед № ЗПО – 44 от 03.07.2012 г. са приети нови „Вътрешни правила за работната заплата в КЗК” в сила от 01.07.2012 г., с които се уреждат правилата за определяне, изменение и изплащане на заплатите на служителите по трудови и служебни правоотношения.10

7. Утвърдени са „Вътрешни правила за отчитане разхода на гориво и смазочни материали за автомобилите, ползвани в КЗК”. В тях са определени разходните норми на гориво и смазочни материали, както и движението на документите, свързани с отчитането им.11

8. Със Заповед № ЗПО – 7 от 16.01.2012 г. на председателя на КЗК са утвърдени „Вътрешни правила за условията и реда за разходване на средствата по чл. 13, ал. 3 от ЗЗК”. Вътрешните правила са прилагани и действали до м. юни 2012 г.12

9. От председателя на КЗК, със Заповед № 4-15 от 01.02.2007 г. са утвърдени „Вътрешни правила за провеждане на годишни инвентаризации в КЗК”, регламентиращи сроковете за провеждане на инвентаризации, изготвянето на документацията и отговорните длъжностни лица за провеждането й.13

10. На основание Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина, приета с ПМС № 115 от 2004 г., от председателя на КЗК са утвърдени със Заповед № 4-55 от 28.05.2007 г., изм. със Заповеди: № 4-88 от 27.08.2007 г. и № 4-80 от 23.07.2008 г., актуализирани със Заповед № ЗПО – 38 от 15.06.2012 г. ”Вътрешни правила за командировки и специализации в чужбина на членовете на КЗК и служителите от администрацията”. В тях е определен редът за командироване и специализация в чужбина.14

11. Със Заповед № 4-110 от 12.10.2004 г., актуализирана със Заповед № ЗПО 4 – 142 от 22.12.2008 г. на председателя на КЗК са утвърдени „Вътрешни правила за служебните командировки в страната”. Със Заповед № ЗПО – 9 от 16.01.2012 г. е определен лимит за плащане на квартирни пари през 2012 г.15

12. Утвърден е със Заповед № ЗПО – 69 от 20.12.2010 г. на председателя на КЗК, изм. със Заповед № ЗПО № 86 от 20.12.2011 г. „Правилник за вътрешния трудов ред”, в който е определено работното време, почивките, отпуските и командировките на служителите на КЗК. Вътрешните правила не са актуализирани във връзка с настъпилите нормативни промени през 2012 г.16

13. В КЗК са утвърдени със Заповед № ЗПО – 27 от 23.03.2011 г. „Вътрешни правила за организацията на работата в КЗК за прилагане на Закона за достъп до обществена информация”. Правилата са публикувани на интернет страницата на КЗК, с цел достъп до обществена информация от заинтересованите лица.17

14. Със Заповед № 4-17 от 26.01.2005 г., председателят на КЗК е наредил Решенията на КЗК, с които се налагат глоби и/или имуществени санкции, да се осчетоводяват задбалансово, като условни вземания. Във връзка с издадената заповед е утвърден със Заповед № 4-96 от 08.07.2005 г., изменена и допълнена със Заповед № 4-70 от 27.06.2007 г. „Ред за движение на документи във връзка със задбалансовото осчетоводяване на Решенията на КЗК, с които се налагат глоба и/или имуществена санкция” по ЗЗК. Същите не са актуализирани в съответствие с промените в нормативните актове за одитирания период.18

15. С цел ефективност на събираемостта на приходите, председателят на КЗК със Заповед № 4-134 от 27.12.2007 г., е утвърдил „Вътрешни правила за таксите, глобите и санкциите, събирани на основание ЗЗК”. Правилата не са актуализирани във връзка с изменения в ЗЗК, в сила от 01.07.2012 г. 19

16. От председателя на КЗК със Заповед № 4-66 от 15.06.2007 г., актуализирана със Заповед № 4-84 от 01.06.2009 г. са утвърдени „Вътрешни правила за таксите и депозитите, събирани в КЗК на основние ЗОП и ЗК”. Правилата не са актуализирани във връзка с изменения в ЗЗК, в сила от 01.07.2012 г.20

17. В КЗК са разработени „Вътрешни правила за предварителен контрол, двоен подпис и мониторинг”, утвърдени със Заповед № 84 от 30.11.2011 г., с които са регламентирани основни елементи на СФУК.21

18. От председателя на КЗК е утвърдена със Заповед № ЗПО-69 от 20.12.2010 г. „Стратегия за управление на риска”. Разработен е риск - регистър за 2012 г. по дирекции, както и са определени и приети приоритети в дейността на КЗК за 2012 г., в съответствие със ЗФУКПС. От ръководителите на дирекции е извършен годишен преглед на дейностите и на значимите рискове, отразени в риск – регистъра за 2012 г. в съответствие с утвърдената Стратегия. В риск - регистъра за 2012 г. не са идентифицирани и оценени рисковете във връзка с управлението на имуществото и в областта на обществените поръчки, провеждани от КЗК.22

19. Със Заповед № 4-114 от 19.12.2006 г. е утвърден „Кодекс за поведението на служителите от администрацията на КЗК” в съответствие със ЗФУКПС.23

20. За състоянието на системите за финансово управление и контрол в КЗК за 2012 г. е изготвен годишен доклад, към който е приложен въпросник за състоянието на СФУК, в съответствие с изискванията на Наредбата за формата, съдържанието, реда и сроковете за представяне на информация по чл. 8, ал. 1 от ЗФУКПС.24

21. С пълномощни от 22.03.2011 г. председателят на КЗК е определил длъжностните лица, имащи право да полагат първи и втори подпис при поемане на финансови задължения и извършване на разходи от левовата и валутната сметки на КЗК, в съответствие със ЗФУКПС.25

22. В КЗК, предварителният контрол за законосъобразност при поемане на задължения и извършване на разходи се осъществява от държавен експерт от Дирекция „ФА”. Функциите на длъжностното лице, осъществяващо предварителен контрол са определени в утвърдената от главния секретар на КЗК длъжносттна характеристика и в индивидуален работен план за съответната година. 26



Приетите вътрешни правила в Комисията за защита на конкуренцията създават предпоставки за добра организация при планирането, управлението и контрола на бюджетните средства.
Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница