Доклад-анализ за дейността на дг „дъга" гр. Пазарджик за учебната 2017/2018 г. Дг „Дъга"



страница1/7
Дата13.10.2018
Размер0.78 Mb.
#86961
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7

ДЕТСКА ГРАДИНА „ДЪГА”

ДОКЛАД-АНАЛИЗ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДГ „ДЪГА” – гр. ПАЗАРДЖИК

ЗА УЧЕБНАТА 2017/2018 г.

ДГ „Дъга” е институция, която осигурява началната подготовка на децата за опознаване на света около тях и им осигурява добро начало на училищното обучение. Детската градина е за деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас. В заведението се работи съгласно ЗПУО и ДОС за предучилищно образование. Децата постъпват в детската градина по молба на родителите или настойниците си. Родителите заплащат такси в размер, определен от общинския съвет, в съответствие със Закона за местните данъци и такси. Подготовката на децата за училище две години преди постъпването им в първи клас е задължителна и се извършва в подготвителни групи към детската градина.

ДГ „Дъга” е общинска детска градина с шест групи и филиал „Явор“ с две групи. Централен корпус разполага с два корпуса с голям слънчев двор, където децата се забавляват и тичат на воля. Зелените площи и помещенията са обезопасени и отговарят на всички държавни изисквания. Занималните и спалнята са просторни и светли. През зимата се отопляват с локално парно. Сградата е съобразена с потребностите на децата. Градината разполага с богат набор от игрово-образователни средства и материали за правилното развитие на малчуганите. За спокойствието и сигурността им се грижи екип от високо квалифициран персонал. Хранителният режим е здравословен, с включени плодове, зеленчуци и мляко. Закуските и обяда се приготвят съгласно изискванията на РЗИ по рецептурник за детско хранене. В детската градина малките палавници всеки ден поемат големи глътки любов, знание, разбиране и забавление. За отглеждането, възпитанието и обучението на децата с много любов се грижат квалифицирани педагози, помощник-възпитатели, музикален педагог, медицинска сестра и логопед. Осъществява се допълнително обучение по английски език, футбол и народни танци.

За децата от предучилищна възраст постоянството има изключително значение. Те обичат живота им да бъде предвидим. Правилата и точно очертаните граници им дават сигурност. Ето защо ние се придържаме към здравословен дневен режим, в който игрите, обучаващите ситуации, храненето и съня следват своята закономерност. Всекидневно се учим на самостоятелност и самочувствие, на състрадателност и взаимопомощ. Нашето желание е да възпитаваме свободни деца с творческо мислене, чувство за отговорност и добри маниери. Стъпка по стъпка ги подготвяме както за училище, така и за живота като цяло.

Обучението в детска градина „Дъга” е съобразено с държавните образователни изисквания. През учебната година децата се обучават по иновативна програмна система „Път към познанието“ с помощта на учебни помагала на издателства „Анубис“ и „Булвест“ и Наредба №5 за предучилищното образование, която включва следните образователни направления: български език и литература; математика; околен свят; ;изобразително изкуство ; физическо възпитание; конструиране и технологии; музика. При представянето на обучаващите ситуации винаги се съобразяваме с индивидуалността на всяко дете и темпа на новото развитие .

Основната ни цел е да осигурим атмосфера на щастие, любов и разбиране, способстваща за развитие на личността на детето, талантите, умствените му и физически способности във възможно най-голяма степен, за да расте то здраво и умно, като активен и способен член на обществото.

Осигуряваме непрекъснатост на възпитателно-образователния процес, което позволява да се работи в посока равенство в постиженията на децата.

Колективът на ДГ „Дъга” се състои от отговорни педагози, а динамиката и сложността на социалните процеси изискват учителите да притежават подготовка, отговаряща на потребностите на образователната система, като се съхраняват най-добрите традиции и практики.

През изтеклата учебна година вътрешната квалификация се проведе по следния начин. Учителките от всяка група разработиха една от темите на иновативната програмна система, която представиха чрез различна форма на квалификация, а именно:

1. „Есенен калейдоскоп”- открита практика. Организатори Г. Атанасова и Ем. Славкова

2. „Развитие на творческото въображение на децата чрез изобразителното изкуство”- семинар. Организатори Д. Божкова и Петя Кънева

3. „Можем да творим добро”- дискусия с водещи Д. Серафимова и М. Янкова

4. „Игротерапия”- тренинг с Ив. Пампова и В. Костадинова

5. „Музикотерапия”- тренинг с ръководител Тотка Павлова

6. „Детството през очите на поета” открит урок в къща- музей К. Величков, проведен от Г. Бангеева и В. Йорданова

7. „Празниците в ДГ- традиции и новаторство”- семинар с М. Тинчева и Р. Митрина

8. „Четене от самото начало”- лекция и практическо упражнение осъществени от В. Дамянова и Г. Лилова

9. „Растем здрави и силни”- открита практика с ръководител Г. Тасева

Формите на вътрешна квалификация съдействаха за повишаване педагогическата и методическата подготовка на учителите чрез актуализация на знания, в съответствие с новостите в педагогическия процес и усъвършенстваха професионалните им умения .

Във връзка с плана за работа по БДП проведохме още две квалификационни форми- семинар „Актуалност на проблема на обучението по БДП, приоритети и направления в работата по групи” и тренинг „Какво трябва да знаем за спецификата на учебния процес по БДП в различните възрастови групи”.

По плана за противодействие на тормоза и справяне с насилието в ДГ „Дъга” проведохме и семинар на тема: „Успешната адаптация на децата в първа група на детската градина”.
КВАЛИФИКАЦИИ И КУРСОВЕ

Теми на обучения от външната квалификация и учителки, взели участия в тях:

- Рени Митрина, Мариела Янкова и Гинче Тасева- «Агресия и антиагресия. Теория и насоки за работа»;

- Гергана Атанасова и Мариела Янкова- «Работа с интерактивна дъска»;

- Мариана Тинчева, Мариела Янкова, Емилия Славкова, Гергана Атанасова, Петя Кънева и Даниела Серафимова- «Методика на обучението по БДП в ДГ»;

- Галина Бангеева- «Специфични умения за работа в комисията по БДП в училището и ДГ»;

- Гинче Тасева- «Интерактивни технологии и техники в обучението по БДП»;

- Иванка Пампова- «Наставничеството- теория и практика за повишаване адаптацията и квалификацията на кадрите»;

- Татяна Атанасова- «Лидерството вобразователните институции»;

- Вилиана Костадинова- «Европейски ценности в педагогическия процес на ДГ»;

- Тотка Павлова- «Методи и подходи при работа с хиперактивни деца и деца с нарушена концентрация на вниманието»;

- Ваня Дамянова- «Позитивна среда в ДГ»;

- Татяна Атанасова- «Приобщаващо образование- осъществяване на обща и допълнителна подкрепа в ДГ и училището»;

- Даниела Серафимова- «Осигуряване на ЗБУОВСТ»;

- Татяна Атанасова- «Контролна дейност и документация в образователната институция»

- Ваня Дамянова и Величка Йорданова- «Игрова технология за осъществяване на образователния процес в ДГ»;

- Татяна Атанасова-«Аналитични умения и критично мислене», «Лидерството в образователните институции», «Приобщаващо образование, осъществяване на обща и допълнителна подкрепа в ДГ и училището», «Контролна дейност и документация в образователната институция».
УЧАСТИЕ В КОНФЕРЕНЦИИ

В областната конференцията през м. юни «Децата и образованието в XXI век”, организирана от Община Пазарджик и РУО взеха участие с доклади Величка Йорданова – «Приложение на ИТК в ДГ» и Мариела Янкова- «Педагогическият профил на родителя в непълно нуклеарно семейство».

Ваня Дамянова, Галя Бангеева и директорката на ДГ- г-жа Татяна Атанасова повишиха своята квалификация, като защитиха трета ПКС.

С цел популяризиране на добрия педагогически опит и мотивиране на родителите за участие и съпреживяване в детската група бяха проведени тържества в подготвителните групи, посветени на Деня на Християнското семейство през месец ноември.


Работата по мини- проекти и по иновативната програмна система на детската градина във всички групи съдейства за социално-личностното развитие на децата и приложение на педагогическото майсторство в планиране и реализиране на дейности извън програмата за предучилищно образование, както и за привличане на родителите като съмишленици и помощници в образователно- възпитателния процес.


Анализ на резултатите от изходно ниво на постиженията на децата в ДГ „Дъга” през учебната 2017/2018 г.

През учебната 2017/2018 г. ДГ „Дъга” работеше с две първи, две втори, две трети и две четвърти групи по програмата за предучилищно образование и иновативната програмна система „Път към познанието”. За самостоятелната работа на децата в планираните ситуации се използваха познавателните книжки на изд. „Анубис“ и изд. „Булвест“. Разбира се в учебно- възпитателната работа намериха приложение програмата по БДП и програмата за действия при БАК. Във всяка група се работеше и по избрани от учителките мини- проекти с дейности извън учебната програма. Отчитането на резултатите от изходно ниво на децата става чрез точкова система на три равнища: ниско, средно, високо. С 3 точки се оценява вярно изпълнена задача, с 2 частично вярно изпълнение на задачата, а с 1 ако е посочен неправилен или е даден грешен отговор. Високо равнище на познания и постижения е постигнало дете, което е покрило по- голямата част от критериите заложени в скалата за оценяване. Това са деца, които след дадените от педагога указания работят уверено и самостоятелно. На средно равнище са децата , които след указанията на педагога, започват да работят самостоятелно, но са несигурни и в процеса на работа се нуждаят от допълнителни разяснения. На ниско равнище са децата, които не дават или дават грешен отговор. При изпълнение на задачата очакват допълнителна помощ. Използва се система от диагностични задачи в тестове за групова и индивидуална работа, диагностично интервю, диагностично наблюдение, анализ на продуктите от детското творчество, измерване на физическата дееспособност и антропометрични измервания като предварително са структурирани критерии за всяко образователно направление по държавно- образователни стандарти.

Като измерва и оценява компетентно постиженията на децата по отделните образователни направления, педагогът може да следи прогресът на всяко дете, да отчете неговите силни изяви и да оказва навременна индивидуална помощ.

Резултати от постиженията на децата в края на учебната година по образователни направления.



ОН „Физическа култура” :Средните стойности на ръста и телесната маса са близки до физиологичните норми. При всички деца показателите на физическото развитие са подобрени. По- голямата част от децата са овладели предвиденото образователно съдържание. Степента на овладяване на естествено- приложните и спортно-подготвителни двигателни дейности е висока при значителен процент от децата. Тук се включват и резултатите от физическата дееспособност, установени с тестови батерии. Постиженията на децата от всички възрастови групи са условие за успешното им включване в обучението през следващата учебна година.

ОН „Български език и литература” Резултатите от диагностиката показват, че деца с ниско ниво на познания има само в първите групи, което е обяснимо. Това са деца с малък познавателен опит, но индивидуалната работа с тях в бъдеще ще им помогне в преодоляване на пропуските. Във всяка група има деца с проблеми в звукопроизношението. С децата от четвъртите подготвителни групи работеше логопед. Резултатите в края на учебната година са много добри. Планираните ситуации и всички дейности в ежедневието на децата доведоха до развитие, обогатяване и усъвършенстване на речта.

ОН „Математика” Традиционно резултатите от тестовете по това направление за всички групи са най- добри. По- голямата част от децата във всички възрастови групи показват високо равнище на усвоени знания и умения. От своя страна те са предпоставка за развитие на детското мислене, на умението на детето да наблюдава, анализира, сравнява, анализира, синтезира, квалифицира.

ОН „Околен свят” Работата по това направление цели представите за природата да се свързват с развиване на практически умения, така, че детето да се ползва от тях и да живее в безопасна среда. Изпълнението на задачите и упражненията показва много добри резултати от изходящата диагностика на децата във всички групи на детската градина. Освен обогатяване и разширяване представите на детето за заобикалящия го социален свят, направлението предполага и формиране на позитивно поведение при при взаимодействието с другите хора. Резултатите от изходящата диагностика са много добри както при по- малките, така и при по- големите деца.

ОН „Музика” Целенасочената работа в изграждането на музикална култура като част от художественото и естетическо възпитание на децата доведе до осъществяване на целите на направлението и постигане на много добри резултати с децата. Показателно е участието на ДГ във фестивала за детско творчество „Пролетна магия”, както и участието на деца в школите по народни танци. Всички групи взеха участие в юбилейния концерт на детската градина.

ОН „Изобразително изкуство” Образователното съдържание е свързано с усвояване на основни изобразителни умения и техники на работа по рисуване, апликиране и моделиране. Резултатите от изследване на изобразителната грамотност на децата съобразно тяхната възраст са много добри. Изобразителната дейност е привлекателна за децата и те с удоволствие творят. Деца от четвъртите групи участваха в няколко конкурса за детска рисунка.

ОН „Конструиране и технологии” Образователното съдържание по направлението предопределя решаването на разнообразни конструктивни задачи, свързани със забавни и любопитни обекти за децата в областта на конструирането, способстващи за достигане на заложените в държавните образователни стандарти цели. Резултатите от оценяване на постиженията на децата в края на учебната година говорят за успешното осъществяване на тези цели.

В подготвителните групи за училище/ 6-7г./ акцентът при проследяване на резултатите е върху цялостното развитие на детската личност, както и придобиването на съвкупност от компетентности- знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на децата към училищния живот.

Резултатите от диагностичните тестове на децата от подготвителните групи показват, че почти всички имат високо равнище на постижения по следните критерии, определящи нивото на училищна готовност: физическо, познавателно, езиково, социално и емоционално развитие. Овладените от тях умения и способности са добра предпоставка за успешно обучение в първи клас.

Сравнителна таблица на резултатите от входно и изходно равнище на постиженията на децата през учебната 2017/2018 г. ( Резултатите са представени в проценти).

ОН „Български език и литература”

входно ниво изходно ниво




нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



24

72

4

58

38

4



39

54

7

78

22

0

II

90

10

0

86

14

0

II ф.Явор

68

25

7

59

41

0

IIIа

84

13

3

86

14

0

IIIб

85

13

2

90

9

1

IV

70

30

0

100

0

0

IV ф.Явор

80

20

0

100

0

0

ОН „Математика”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско












53

40

7












86

14

0

II

97

3

0

93

7

0

II ф.Явор

71

25

4

70

30

0

IIIа

90

8

2

93

7

0

IIIб

92

7

1

95

4

1

IV

60

40

0

100

0

0

IV ф.Явор

95

5

0

100

0

0

ОН „Околен свят”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



4

84

12

55

37

8



41

38

21

87

13

0

II

90

10

0

72

28

0

II ф.Явор

77

18

7

59

41

0

IIIа

91

8

1

95

5

0

IIIб

92

7

1

94

5

1

IV

83

17

0

90

10

0

IV ф.Явор

100

0

0

100

0

0

ОН „Изобразително изкуство”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



28

64

8

76

20

0



40

51

9

61

39

0

II

21

79

0

55

45

0

II ф.Явор

50

46

4

59

41

0

IIIа

84

14

2

90

10

0

IIIб

83

15

2

88

10

2

IV

63

37

0

80

20

0

IV ф.Явор

84

8

8

85

15

0

ОН „Музика”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



0

56

44

65

30

0



0

60

40

78

22

0

II

83

17

0

79

21

0

II ф.Явор

56

40

4

59

41

0

IIIа

68

32

0

83

17

0

IIIб

53

30

15

85

15

0

IV

76

20

4

80

20

0

IV ф.Явор

82

18

0

66

34

0

ОН „Конструиране и технологии”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



44

48

8

76

20

4



39

61

10

70

30

0

II

24

76

0

79

21

0

II ф.Явор

57

43

0

55

45

0

IIIа

85

13

2

91

9

0

IIIб

83

16

1

80

15

5

IV

73

27

0

90

10

0

IV ф.Явор

78

22

0

100

0

0

ОН „Физическа култура”

входно ниво изходно ниво


нива на развитие

високо

средно

ниско

високо

средно

ниско



52

44

4

55

40

5



53

47

0

96

4

0

II

24

66

10

76

24

0

II ф.Явор

36

64

0

59

41

0

IIIа

84

14

2

88

12

0

IIIб

83

15

2

85

15

0

IV

83

17

0

80

20

0

IV ф.Явор

76

16

8

61

39

0

Безопасността на децата – участници в пътното движение”


Обучението по БДП е неделима част от цялостното образование и възпитание на личността. Неговата дългосрочна роля е създаване на определен начин на мислене и изграждане на поведение, осигуряващо личната безопасност и тази на останалите участници в движението. Това обучение се извършва непрекъснато в рамките на възпитателно- образователния процес в ДГ.

За учебната 2017 – 2018г. обучението по БДП се провеждаше във всички възрастови групи в съответствие с нормативните изисквания и програми, определени от „Концепцията за възпитание и обучение по БДП в ДГ и бьлгарското училище” чрез регламентирани и нерегламентирани ситуации. Бяха осъществени всички теми по програмата за БДП. В игровата дейност (дидактични игри, подвижни игри, развлечения – разходки и излети) се осъществяваше и затвърдяваше знанията придобити във ситуации и упражнения във спазване на правила в реална пътна среда. Ежедневно по групи се провеждаше ситуация (5 мин.), напомняща безопасното поведение на улицата. Всички учители са преминали квалификационни курсове по БДП.



Планираните дейности в годишния план са планирани по месеци и имат отговорници, които да следят и подпомагат, дейностите да се изпълняват от всички. Изпълнените дейности за учебната 2017 – 2018 година са:



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница