Доклад на деканското ръководство на факултета по славянски филологии за периода 10. 11. 2013 11. 11. 2014 г. Уважаеми членове на общото събрание



Дата21.08.2018
Размер285.48 Kb.
#81975
ТипДоклад



СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

ФАКУЛТЕТ ПО СЛАВЯНСКИ ФИЛОЛОГИИ


1504, СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ, БУЛ. ЦАР ОСВОБОДИТЕЛ 15

ТЕЛ. + 359 2/93-08-389 ФАКС +359 2/946-02-55 www.slav.uni-sofia.bg

ОТЧЕТЕН ДОКЛАД НА ДЕКАНСКОТО РЪКОВОДСТВО

НА ФАКУЛТЕТА ПО СЛАВЯНСКИ ФИЛОЛОГИИ

ЗА ПЕРИОДА 10.11.2013 – 11.11.2014 г.


УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ

НА ФАКУЛТЕТА ПО СЛАВЯНСКИ ФИЛОЛОГИИ,


Измина поредната успешна година за преподавателите, студентите и служителите във Факултета. И през тази година анкетните проучвания на общонационалната рейтингова система отредиха лидерско място на всички преподавани във ФСлФ специалности. Успяхме оптимално да запълним държавносубсидирания бакалавърски и магистърски прием. През настоящата академична година рекорден брой студенти изявиха желание да се обучават в нашите магистърски програми за специалисти и неспециалисти.

Изключително динамично бе и кариерното развитие на хабилитирания и нехабилитиран състав на Факултета. В рамките на отчетния период успешно завършиха невиждан досега брой конкурси за заемане на академични длъжности. През отчетния период Факултетският съвет утвърди осем професори, седем доценти и седем главни асистенти. На осем докторанти бе присъдена образователната и научна степен „доктор“. Съотношението хабилитирани-нехабилитирани преподаватели се изравни.

През април 2014 г. експертна група от НАОА акредитира докторските програми в направление 1.3. Педагогика (Методика на обучението по български език, българска литература и руски език). Имаме основание да се надяваме, че официалната оценка отново ще бъде отлична.

С успех протекоха и Дванадесетите славистични четения, в които взеха участие над двеста колеги от страната и чужбина. Сред тях имаше значителен брой докторанти и студенти. Отделните катедри също проведоха профилирани научни форуми с национално и международно участие. Активно се изявиха и нашите най-млади колеги – студентите, които участваха в национални срещи на филолози, слависти, бохемисти, кирометодиевисти и балканисти. Кулминацията на студентските изяви ще бъде откриващия се на 13 ноември Международен научен форум за студенти и докторанти, в който ще участват около 230 млади филолози. Тези извънаудиторни дейности сближиха преподавателите и студентите, формирайки у последните научно-изследователски умения.

През 2014 г. за пръв път от шест години, макар и символично, бяха повишени заплатите. За пети път през двата мандата на сегашното деканско ръководство бяха изплатени възнагражденията за наднормени часове и за втори път – рейтинговата субсидия.

Успяхме да възстановим движението на асансьорите и да извършим ремонти и преоборудване на аудитории и кабинети.

По предложение на Факултетския съвет Академичният съвет удостои с почетното звание „доктор хонорис кауза на Софийския университет“ академик Игор Мелчук, проф. Александър Наумов и проф. Ян Рихлик. Факултетът стана съорганизатор на състоялите се при голям публичен интерес в Аулата на СУ срещи с Данута Валенса, Адам Михник и Юлия Кръстева.

Посочените успехи в доклада са наистина малки, но на фона на общото състояние на държавата и Университета са повод за радост и професионално удовлетворение.

Разбира се, през отчетния период не всичко бе идеално и безпроблемно. Учебната година започна с окупацията на сградата на Ректората, което се отрази върху провеждането на държавните изпити на славистите, върху предходното заседание на Общото събрание и върху цялостния учебен процес. Председателят на Общото събрание и деканът на Факултета получиха доста укори от различни посоки. Желая да припомня, че и двамата изпълниха служебните си задължения съвестно и без изявява на политически пристрастия. Решенията на Събранието бяха взети демократично след явно гласуване. Най-потърпевши от окупацията бяха деканите на факултетите, намиращи се в Ректората, на които ректорското ръководство прехвърли „горещия картоф“ да водят преговори с протестиращите студенти. Личното мнение на декана е, че окупацията бе незаконна, ненавременна, без обществена подкрепа и не постигна целта си, а само затрудни учебния процес и се опита да дезинтегрира академичната колегия. Тя не издигна обществения престиж на Университета. Символ на нейната затвореност продължават да бъдат затворените врати на Ректората откъм бул. „Цар Освободител“.

През изминалата учебна година се появиха сигнали за плагиатство. За съжаление не в студентски курсови и дипломни работи, а в дисертации и научни публикации. Възможностите на административното ръководство за санкциониране на тези негативни прояви според сегашния Правилник на СУ са нулеви. Надяваме се подготвяната нова общоуниверситетска система за атестация на академичния състав да предвиди ясни санкции за недобросъвестно използване на чужд интелектуален труд. Въпреки че деканското ръководтво набеляза мерки срещу присвояването на интелектуална собственост, засилвайки контрола от страна на редколегиите на издаваните от ФСлФ списания, зачитането на авторските права засега остава въпрос на личен научен морал.

Продължава да стои на дневен ред регулирането на преподаванията в други факултети на СУ. Този въпрос е поставян многократно от деканите на двата филологически факултета, но все още няма разрешение. Необходимо е да бъдат внимателно прегледани учебните планове на преподавани в други факултети дисциплини. Особено на такива, за които не получаваме субсидия или други финансови компенсации.

Уважаеми Колеги,

Благодаря на всички ви за съвестното изпълнение на преподавателските си задължения и участието в научноизследователската дейност на Факултета. Сърдечно благодаря на колегите заместник-декани, които вложиха много време и усилия за осигуряването на учебния процес и отличните оценки от акредитациите.

Поздравявам новоизбарните професори, доценти, главни асистенти и асистенти и им пожелавам здраве и творчески успехи!


В следващите страници ще намерите конкретни данни за различните дейности на Факултета и деканското ръководство през изминалата година. Ако откриете грешки и пропуски в проекта за доклад, моля своевременно да ни уведомите, за да може да ги поправим в оставащите дни до Общото събрание.

* * *


ПРЕПОДАВАТЕЛИ И СЛУЖИТЕЛИ ВЪВ ФСлФ
ОБЩ БРОЙ ПРЕПОДАВАТЕЛИ И СЛУЖИТЕЛИ – 189

АКАДЕМИЧЕН СЪСТАВ НА ФСлФ КЪМ 30.10.2014 Г.
Заети щатни бройки преподавателски – 145
Незаети щатни бройки преподавателски – 17

Хабилитирани преподаватели72
Професори – 25

Доценти – 47


Доктор на науките – 12

Доктор – 106


Нехабилитирани преподаватели73
Главни асистенти – 66

Асистенти – 7


Доктор – 46
Административен персонал22
Чистачки – 3

Охрана – 1 и 1 свободна бройка

ОБЩ БРОЙ СТУДЕНТИ И ДОКТОРАНТИ КЪМ 30.10.2014 Г. – 1131

СТУДЕНТИ В БАКАЛАВЪРСКИТЕ ПРОГРАМИ

ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2014-2015 Г. – ОБЩ БРОЙ 643

Българска филология, редовно обучение (в това число 11 чужденци): 417
Българска филология, задочно обучение: 141
Руска филология: 85

СТУДЕНТИ В МАГИСТЪРСКИТЕ ПРОГРАМИ

СЛЕД СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ

(ПЪЛЕН КУРС НА ОБУЧЕНИЕ) – ОБЩ БРОЙ 285


Славянска филология (в това число 3 чужденци): 227
Балканистика: 58

СТУДЕНТИ В МАГИСТЪРСКИТЕ ПРОГРАМИ – ОБЩ БРОЙ 152



СТУДЕНТИ ОТ ЗАДГРАНИЧНИ УНИВЕРСИТЕТИ,

ОБУЧАВАНИ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ“ – ОБЩ БРОЙ 25


ДОКТОРАНТИ – ОБЩ БРОЙ 51
ЧУЖДЕСТРАННИ СТУДЕНТИ, ОБУЧАВАНИ

В ПОДГОТВИТЕЛЕН КУРС ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК – ОБЩ БРОЙ 15
СЪОТНОШЕНИЕ ПРЕПОДАВАТЕЛИ-СТУДЕНТИ – 1 : 7,8

ОКС „БАКАЛАВЪР“
През настоящата учебна година приемът в бакалавърските и магистърските програми след средно образование бе както следва:

Българска филология редовно обучение: 120 (включително трима чужденци)

Българска филология задочно обучение: 42

Руска филология: 27

Славянска филология: 73 (включително един чужденец)

Балканистика: 15 (включително един чужденец)


Учебната 2013/14 година протече нормално. Ранното изтегляне на кандидатстудентските изпити за целия Университет, предизвика промени в датите на държавните изпити. Смените бяха обявени своевременно и не се отразиха отрицателно върху нашите абсолвенти. Зачестилите реални и потенциални опити за всевъзможни начини за преписване (диктуване и др.) по време на писмените държавни изпити по български език и литература обаче налагат приемането на адекватни мерки за тяхното преодоляване. Деканското ръководство ще инициира създаване на работни групи, които да предложат промени в конспектите, методиките за определяне на темите за изпита и може би промяна във формата на самия изпит.

През изминалата учебна година заместник-деканът, отговарящ за бакалавърските програми, по искане на Отдел „Образователни дейности“, преработи учебните планове (без да се променя същността им) на нови бланки.

И през изминалата година своевременно бяха обработени бланките с индивидуалната

аудиторна заетост на преподавателите и бяха изплатени наднормените часове.



ОКС „МАГИСТЪР“

През учебната 2013/2014 г. учебният процес в магистърските програми, предлагани от Факултета, протече съгласно нормативните документи и академичните традиции. В отчетния период завърши процедурата по тяхната акредитация; оценката на НАОА за всички магистърски програми на Факултета е „Отличен”.

През изминалата година стартира още една магистърска програма, „Език и културно пространство”, а други 6 програми претърпяха актуализации на учебните планове. В момента магистърскките програми на Факултета са 14.

За обучение в новата 2014/15 академична година в магистърските ни програми бяха приети и записани общо 125 студенти, разпределени по програми както следва:



Програма

Специалисти

Неспециалисти

Общо

ДП

ПО

ДП

ПО




Преводач-редактор

30

6

6

3

45

Интерпретативна антропология

1










1

Компютърна лингвистика

4










4

Лингвистика

8










8

Литературата - творческо писане

3




2

1

6

Литературознание

9




1

1

11

Старобългаристика

1




2




3

ОБЕЛСУ

(редовно)



2




2




4

ОБЕЛСУ

(задочно)



2

2

3

1

8

Литература, кино и визуална култура

9

2

5

1

17

Трансгранична българистика

4










4

Опазване на бълг. книжовно наследство

3










3

Език и културно пространство

1

1







2

Език, култура, превод

3







1

4

Литература и култура на Русия

4




1




5

Общо

84

12

22

7

125

Общо

96

29

125

Общо






Всъщност това е рекорден брой студенти, записани в магистърските програми на ФСлФ, откакто е въведена тристепенната система на обучение. По-важното е, че, както може да се види от следващата таблица, броят на записаните студенти в последните години, макар и с малко, но нараства и това е една устойчива тенденция.




Година

2009/10

2010/11

2011/12

2012/13

2013/14

2014/15

Приети студенти

(общо)


80

113

121

107

118

125

Държавна поръчка

73

87

90

93

99

106

Платено обучение

7

26

31

14

19

19

Съотношение „специалисти – неспециалисти”:




Година

2009/10

2010/11

2011/12

2012/13

2013/14

2014/15

Приети студенти

(общо)


80

113

121

107

118

125

Специалисти

63

87

87

75

97

96

Неспециалисти

17 (21% от общия брой)

26 (23%)

34 (28%)

32 (30%)

21 (18%)

29

(23%)

От приведените данни се вижда, че броят на приетите студенти от филологически специалности (специалисти) е относително постоянен през годините, от което може да се заключи, че сме достигнали тавана си и ако има възможности за увеличение в приема, те са основно именно сред неспециалистите.

От друга страна, налице са възможности за оптимизиране на учебните планове с въвеждането на общи курсове за няколко програми, което е особено желателно за програмите, в които има по-малко от 6 записани студенти. Интегрирането между програмите (общи курсове) става все по-наложителна мярка, като се вземе предвид, че през тази година само пет от всичките 14 магистърски програми имат 6 или повече записани студенти. Останалите 9 програми ще стартират с по-малко от нужния брой студенти за пълен норматив. Стъпка в правилната посока вече направиха програмите „Старобългаристика” и „Опазване на българското културно наследство”, които в новите си учебни планове предлагат една много гъвкава интеграция на курсовете.

Като цяло учебният процес в ОКС „Магистър” е организиран добре, програмите привличат студенти и задържат интереса към себе си през годините. Има обаче сериозни резерви за оптимизиране на учебните планове по посока интеграция между програмите и намаляване на лекционното натоварване.
ОБРАЗОВАТЕЛНА И НАУЧНА СТЕПЕН „ДОКТОР“

Към 30.10.2014 г. във ФСлФ се обучават 51 докторанти български граждани. От тях:

редовно обучение – 43

задочно обучение – 6

на самостоятелна подготовка – 2

За периода ноември 2013 г. – октомври 2014 г. са приети 17 докторанти, отчислени са 21, а 1 е отстранен без право на защита.

През отчетния период през успешна публична защита преминаха следните колеги:

1. Пресиян Борисов – 04.04.2014 г.

2.Трифон Войводов – 28.03.2014 г.

3. Ю Джънг Че – 07.05.2014 г.

4. Илвие Конедарева – 28.05.2014 г.

5. Стефан Узунов – 25.06.2014 г.

6. Владимир Иванов – 02.07.2014 г.

7. Ивайла Богданова – 03.07.2014 г. – ЦСВП

8. Виктория Георгиева – 16.10.2014 г.

9. Елена Христова – 10.11.2014 г.


Разкрити са още 9 процедури за публична защита, които трябва да приключат до края на годината. За съжаление през отчетния период няма защитена нито една дисертация за придобиване на научната степен „доктор на науките“!
ЧУЖДЕСТРАННИ СТУДЕНТИ ПОДГОТВИТЕЛЕН КУРС

В началото на учебната 2014/15 г. са записани за обучение 15 души.



АКРЕДИТАЦИОННА ДЕЙНОСТ

След като през изтеклата година двата филологически Факултета – ФСлФ и ФКНФ – при съвместните акредитационни процедури в направление 2.1. Филология получиха отлични оценки за своите бакалавърски и магистърски програми, през 2014 г. предстоеше акредитиране на докторските програми. Документацията бе подготвена и предадена в НАОА още в края на юли 2013 г. През април 2014 г. експертна група от НАОА посети двата Факултета, за да акредитира докторските програми в направление 1.3. Педагогика (Методика на обучението по български език, българска литература и руски език). Експертната група се срещна с ръководствата, с представители на преподавателския състав и на студентите. За изготвянето на доклада си членовете на експертната група изискаха допълнителни данни, които бяха изготвени и предадени своевременно. През юли 2014 г. проектодокладът бе изпратен на ръководствата на двата Факултета, за да потвърдят верността на фактическите данни в него. Въпреки че в проектодоклада не се съдържат цифрово изразените оценки на дейността на нашия Факултет, съдържанието му, както и незначителните препоръки, свидетелстват за отличните резултати от тази акредитационна процедура.

Експертната група, която трябва да акредитира докторските програми в направление 2.1. Филология, предстои да ни посети през ноември.
ПРОЕКТНА ДЕЙНОСТ

Проекти по НИД на СУ

Комисията по научноизследователска дейност към Факултета по славянски филологии с решение на ФС на Факултета бе натоварена да предложи нови, по-подробни и целесъобразни критерии за разпределяне на средствата по НИД. Въз основа на направените предложения критериите бяха изготвени, обсъдени, гласувани и приети от ФС за настоящата финансова година преди обявяването на сесията за кандидатстване.

Сумата, която бе определена за проектна дейност на Факултета през 2014 г., възлиза на 37 448 лв., т.е. малко по-висока в сравнение с предходната година (31 401 лв.) и доста близка спрямо тази за 2011 г. (37 014 лв.). Предвид големия брой постъпили проектни предложения и недостатъчния размер на полученото финансиране комисията с председател доц. д-р Тодор Христов и членове гл. ас. д-р Красимира Петрова, гл. ас. д-р Биляна Радева и гл. ас. д-р Мая Падешка реши да не се изплаща хонорар на рецензентите на проекти.

Разпределянето на финансирането бе направено в съответствие със следните критерии, приети от Факултетния съвет:



  1. Осигуряване на възможност за научно израстване и интелектуален обмен (Конференции и научен обмен)

  2. Научна значимост и капацитет на научния екип

  3. Публично достъпни резултати от проекта, база за бъдещи изследвания

  4. Участие в мащабни международни форуми с подбор на участниците

В съответствие с приетите от факултетния съвет квоти, средствата от общата сума бяха разпределени по следния начин: 11 234 лв. за научни форуми (30%), 7 490 лв. за периодичните издания на факултета (20%), 18 724 лв. за изследователски проекти (50%). Бяха финансирани 4 научни форума, между които Дванадесетите славистични четения, проведени на 9-10 май 2014 г. Периодичните издания, които получиха финансиране, са „Съпоставително езикознание”, „Литературата” и „Българска реч”. Броят на научните проекти, които тази година получиха финансиране, е 15, от които един за подкрепа на докторанти. По този начин общият брой на финансираните проекти се доближава по брой до този от миналата година: 22 за 2014 г. срещу 25 за 2013 г.

С ограничените проектни средства бяха подкрепени такива важни за Факултета дейности, като създаването на електронна среда за единна научна информация на Факултета по славянски филологии (ЕСЕНИ), създаване на докторантско училище за докторантите на Факултета, подготвянето и поддържането на онлайн речници, справочници, корпуси, обновяването на лексикографските ресурси на българската словакистика; подготовка на студентите в МП "Преводач-редактор" за навлизане в пазара на труда (изключително актуална тема, която винаги е на дневен ред при акредитирането на нашето обучение) и т.н.


НАУЧНА ДЕЙНОСТ:

Научната дейност на ФСлФ за изтеклата година се осъществява по няколко направления.

Първо, тя е свързана с научното развитие на преподавателите, което кулминира в придобиване на научни степени и успешно участие в конкурси за академични длъжности. Всички процедури през изтеклата година, проведени според Закона за развитието на академичния състав в Р. България и Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ, завършиха с положителен резултат за участващите в тях колеги от Факултета. От ноември 2013 до октомври 2014 г. бяха защитени 9 дисертации за присъждане на образователната и научна степен „доктор”. От тях 8 са на докторанти от ФСлФ.

През този период приключиха успешно 7 конкурса за главни асистенти, 7 конкурса за заемане на академичната длъжност „доцент” (срещу 2 за колеги от ФСлФ през изминалата година), 8 конкурса за „професор” (срещу 4 за 2012–2013 г.) и един за „доктор на науките” (на колега от Бургаския свободен университет). Равносметката показва, че за последната година академичното израстване на Факултета е било изключително активно.


Успешно приключили конкурси за главен асистент:

  1. Екатерина Николова Търпоманова – 18.11.2013 г.

  2. Мария Калинова Байтошева – 25.10.2013 г.

  3. Надежда Ангелова Стоянова – 19.11.2013 г.

  4. Йорданка Атанасова Трифонова – 14.01.2014 г.

  5. Весела Стефанова Шушлина – 5.02.2014 г.

  6. Витка Иванова Делева – 30.09.2014 г.

  7. Жана Василева Станчева – 29.09.2014 г.


Успешно приключили конкурси за „Доцент”:

  1. Илияна Чекова Чекова – 16.12.2013г.

  2. Надежда Иванова Михайлова-Сталянова – 15.09.2014 г.

  3. Галина Якова Молхова – 18.09.2014 г. – ДЕО

  4. Биляна Михайлова Иванова – 21.07.2014 г.

  5. Анни Илков Асенов – 8.05.2014 г.

  6. Дарин Войнов Тенев – 4.02.2014 г.

  7. Цветанка Димчова Аврамова – 16.01.2014 г.


Успешно приключили конкурси за „Професор”:

  1. Ренета Ванкова Божанкова – 12.12.2013 г.

  2. Владимир Атанасов Атанасов – 7.01.2014 г.

  3. Людмил Иванов Димитров – 16.01.2014 г.

  4. Василка Иванова Алексова – 20.01.2014 г.

  5. Ростислав Александров Станков – 23.01.2014 г.

  6. Йовка Великова Тишева – 5.02.2014 г.

  7. Калина Бахнева Бахнева – 11.07.2014 г.

  8. Радка Василева Влахова-Руйкова – 29.09.2014 г.

Доктор на филологическите науки:



  1. София Ангелова Ангелова – 24.10.2014 – Бургаски университет

Тъй като законът позволява това, продължава тенденцията кандидатите за професори да не са защитили научната степен „доктор на науките”. С незначителни изключения новоизбраните хабилитирани лица все още не са изнесли своите встъпителни доцентски и професорски лекции.

С цел уеднаквяване на критериите по процедурите ректорското ръководство на СУ преди година започна обсъждане на примерни минимални национални наукометрични показатели за присъждане на научни степени и заемане на академични длъжности, които предстои да бъдат обявени по научни области и направления. Тази инициатива бе предложена прекалено късно и все още остава нереализирана.

Втората насока в осъществяването на научноизследователската дейност на Факултета включва публикационната активност на преподавателите, участието в национални и международни научни форуми и проекти. По нареждане на ректорското ръководство отчитането на тази дейност през последните две години бе осъществено в различен – електронен – формат. Тъй като отчитането вече става индивидуално, не е възможно да се прецени колко от колегите са въвели своите данни. Големият брой успешни конкурси за академични длъжности обаче може да бъде приет като гаранция за висока публикационна активност на колегиума.

За да отговорим на международните изисквания, трябваше да обърнем внимание, от една страна, на публикациите в реферирани научни списания, от друга, на изданията в чужбина, като най-голяма тежест придобиват онези, които се цитират в международни бази данни от типа на SCOPUS, Science Direct, Web of Science и т.н. Ръководството на Факултета се надява, че всички членове на колегиума са подходили с нужната отговорност, тъй като постигането на високи показатели в научната дейност ни дава шанс да се класираме по-напред в световната рейтингова система на университетите.
КОНФЕРЕНЦИИ НА ФСлФ, ДРУГИ НАУЧНИ ФОРУМИ И

НАУЧНИ СЪБИТИЯ

Изтеклата година бе наситена с научни събития, чийто организатор бе Факултетът по славянски филологии или някоя от катедрите в него.

Традиционните славистични четения, които Факултетът по славянски филологии организира всяка втора година, бяха организирани от Катедрата по славянско езикознание и Катедрата по славянски литератури към Софийския университет „Св. Климент Охридски” и проведени на 9–10 май 2014 г. ТематаДвижение и пространство в славянските езици, литератури и култури” привлече над 200 участници от различни български университети и от университети на славянски и неславянски страни. Събраните доклади предстои да бъдат публикувани в сборник, финансиран от ФСлФ, такси правоучастие и от проектни средства по НИД.

Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание организира Международна научна конференция “Балканските езици, литератури и култури. Дивергенция и конвергенция” (София, 30–31 май 2014), посветена на 20-та годишнина на специалност „Балканистика”. По случай своя юбилей същата катедра организира и студентска научна конференция, която бе проведена на 25 и 26 април 2014 г. в Софийския университет.

В рамките на проекта „Спешна антропология: Биография на институциите“, разработван с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ на СУ „Св. Климент Охридски“, бе проведена научната конференция „Традиционни модели и иновации в българската родствена система” (30.05.2014 г.).

Факултетът по славянски филологии съвместно с Посолството на Република Полша и Полския институт проведе Юбилейна конференция „Полша и ние”, посветена на: 65-та годишнина от откриването на Полския институт в София, 60-та годишнина на полонистиката в Софийския университет и 25-та годишнина от първите свободни следвоенни избори в Полша. Двете славистични катедри съорганизираха Петата национална среща на бохемистите и конкурси за преводи от славянски езици. Бе проведена и Международна научна конференция, посветена на двадесетата годишнина от основаването на академичното сдружение Бохемия клуб. Сборникът с доклади е под печат. Бяха проведени и ежегодните Драгоманови четения.

Катедрата по руска литература проведе Международна научна конференция Литературният юбилей в академичен контекст”, както и международна конференция, посветена на 200-годишнината от рождението на Тарас Шевченко (19–20 март 2014 г.).

На 14 май 2014 г. Катедрата по кирилометодиевистика проведе за тридесети път своите годишни Кирило-Методиевски четения, посветени на хилядагодишнината от смъртта на българския цар Самуил. Тази катедра не пропусна да организира ежегодните Климентови четения за млади изследователи – през 2013 четиринадесети подред. Тази година Климентовите четения ще се проведат на 15 ноември; те ще бъдат част от Международния филологически форум за студенти и докторанти, организиран от Факултета по славянски филологии (13–16 ноември 2014 г.).

Катедрата по теория и история на литературата съвместно с направлението по Теория на литературата към Института за литература при БАН организира научна конференция на тема „Наследството на лингвистиката в българската литературна теория”, която предстои да се проведе на 27–29 ноември като продължение на форумите „Изплъзващият се предмет на литературознанието“, „Невидимата школа: Мирослав Янакиев, Никола Георгиев, Радосвет Коларов” (2012 г.) и „Просветителство срещу идеологема (Цветан Стоянов, Атанас Натев, Димитър Аврамов)” (2013 г.).

През лятото бе проведен също така 52-ият Летен семинар по българскси език и култура за чуждестранни българисти и слависти (13 юли – 2 август), в който взеха участие 90 чуждестранни българисти и слависти от Европа, Азия и Америка, интересуващи се от езика, литературата и културата на страната ни. Възстановеният през последните две години специализиран семинар по превод допринесе Семинарът да стане потенциална „банка“ за набиране на чуждестранни студенти за магистърските ни програми.

ФИНАНСИРАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНАТА ДЕЙНОСТ

На основата на междудържавни и междууниверситетските договори Факултетът по славянски филологии участва в работните програми с университети в Германия, Италия, Полша, Чехия, Словения, Словакия, Русия, Сърбия, Украйна, Румъния, Македония и др. Факултетът подкрепи в различна степен, включително и финансово, езиковите практики на наши студенти и техните преподаватели, както и кандидатстването на студенти за стипендии на МОМН за краткосрочни специализации в чужбина. Продължи финансирането, съгласно университетските правила, на включени в двустранни работни програми командировки (Саарбрюкен, Кьолн, Краков).

Участието на студенти и преподаватели от ФСлФ в програмата „Еразъм“ отново бе много активно. През 20132014 г. в рамките на програмата след проведен конкурс са номинирани и изпратени за обучение с продължителност един или два семестъра 26 студенти от ФСФ. Студентската мобилност е осъществена в Германия, Полша, Чехия, Испания, Франция, Гърция, Словения, Словакия, Испания, Белгия, Финландия.

Приети са за обучение в различни специалности на Факултета на основата на действащи двустранни договори по тази европейска програма 36 студенти от Полша, Германия, Чехия, Италия, Гърция, Турция , Унгария, Финландия, Румъния.

Преподавателската мобилност през миналата учебна година значително надвиши обичайната финансиране за пътуване са получили 16 преподаватели от ФСФ при при около 60 за целия университет.

През пролетта на 2014 г. бе проведен избор на студентите за участие в новия формат на програмата "Еразъм +". Подписани са отново значителна част от дългогодишните Еразъм договори, добавени са нови страни и университети.

Продължи традиционното сътрудничество на Факултета с посолствата и културните институти на славянските и балканските страни в София. Полски и чешки институции финансираха издания на полонистични и бохемистични книги, а също така и отпечатването на органа на академичното сдружение на българските бохемисти „Хомо бохемикус“.
ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

Отпечатани проекти в УИ „Св. Климент Охридски“:


  1. Димка Савова. Деагентивността в българския език и нейното изразяване (В съпоставка със сръбския език)

  2. Николай Папучиев. Културна антропология: История на идеите. Том първи

  3. Ангел Ангелов. Политическа лингвистика според принципите на екологичната етика

  4. Ани Илков. CHIASMUS (Възрожденска културна идиоматика: XIX и XX век)

  5. До края на календарната година ще бъде отпечатан том 99 на ГСУ. Том 99.


Проекти в процес на работа в УИ „Св. Климент Охридски“:

  1. Иван Иванов. Белетристични предвестия на постмодерното

  2. Татяна Дункова, Биляна Васич. Учебник по сръбски и хърватски език. Част първа – ниво С1 / С2

  3. Искра Христова Шомова. В началото бе словото

  4. Диана Атанасова – съставител. Проблеми и подходи в изследването на Станиславовия чети-миней. Сборник, посветен на 125-годишнината от създаването на СУ

  5. Ростислав Станков, Албена Стаменова. История на славянските езици. Том втори. Източни славяни


ПЕРИОДИКА

  1. Българска реч, 2014, № 1

  2. Съпоставително езикознание, 2014, № 1, № 2, № 3

  3. Съпоставително езикознание, 2014, № 4 – под печат

  4. Литературата, 2013, № 13 – под печат

  5. Литературата, 2014, № 14, № 15 – под печат

През отчетния период редица колеги предпочетоха да издадат свои учебници и трудове в други академични и неакадемични издателства.


ФИНАНСОВО СЪСТОЯНИЕ И СТИМУЛИ

След като през последните две години бяха ограничени всички възможни финансови разходи, през отчетния период деканското ръководство се придържаше към режим на умерени икономии. Бяха удовлетворени всички необходими разходи за организиране на научни форуми, отпечатване на книги и сборници и средства за командировки в страната и чужбина.

За пръв път от 6 години с решение на ректорското ръководство бяха повишени месечните възнаграждения на всички преподаватели и служители във Факултета, като пропорционално и в абсолютни стойности най-значително бяха вдигнати най-ниските заплати. Неколкократните настоявания на декана на ФСлФ пред административните власти на СУ да бъдат „размразени“ фиксираните спрямо минималната работна заплата за страната възнаграждения за научни степени бяха оставени без последствия. Впрочем, без последствия бяха оставени и предложенията му пред всички по-висши инстанции да бъдат отново отворени вратите на СУ към бул. „Цар Освободител“. При уеднаквяването на адмистративните длъжности бе допуснато и неравнопоставено повишаване на възнагражднията, рефлектирало най-осезателно върху заплатите на редакторите към Факултета. Надяваме се, че подготвяната нова общоуниверситетска система за атестация най-сетне ще доведе до справедливо диференцирано заплащане на интелектуалния труд и административните задължения.

Деканското ръководство направи необходимото да бъдат изплатени възнагражденията за наднормена аудиторна заетост (до 180 часа) за учебната 2012/13 г. Подготвена е документацията за заплащането на свръхнатовареността и за отминалата академична година.

Бяха изплатени и отредените за Факултета средства по рейтинговата система. С решение на Факултетския съвет те бяха разпределени пропорционално на академичните длъжности, научни степени и административни длъжности. През тази година обаче това решение бе критикувано от финансовото ръководство на СУ с аргумента, че не отчитало оптимално индивидуалните приноси на колегите в процеса на обучението.

В края на миналата календарна година бяха намерени средства и за провеждане на Коледно тържество.

Като цяло деканското ръководство продължава да смята, че има реални възможности да бъде намален броят на хоноруваните преподаватели, преподаванията в други факултети, за които не получаваме допълнителни средства, и оптимизиране на учебните планове на дисциплини, четени във Факултета и извън него.

МАТЕРИАЛНА БАЗА И РЕМОНТИ

През изтеклия период беше извършвана рутинна поддръжка на материалната база и техническите съоръжения. Частично бе подновена компютърната техника в Компютърната зала и в някои катедри. Основните усилия бяха насочени към монтиране на максимален брой проектори в аудиториите. Със средства по проект „Университетски център за трансгранични българистични изследвания“ бе ремонтирана и обзаведена с най-модерна компютърна и ауодиовизуална техника аудитория № 150, а със средства по проект „Интегриране на електронни форми на обучение в образователния процес по


български език" - аудитория № 147. Ремонти и частична смяна на обзавеждането бе извършено в деканата (кабинет № 229-230) и кабинета на Катедра български език като чужд (№ 118). В блок № 17 в Дървеница, където са аудиториите по Словакистика и Украинистика, бяха извършени поредица от (не винаги удачни) ремонтни дейности.

След поредица от интревенции на деканите на ФСлФ и ФКНФ със средства от общоуниверситетската партида беше възстановено движението на асансьорите в най-старата част на СУ. Силно амортизираният купол на най-старата сграда на СУ причинява наводнения на ремонтираната наскоро Библиотека „Филологии“. Деканът на ФСлФ многократно настоява да бъде извършен адекватен ремонт със средства на целия Университет.

Продължаваме да търсим трайно и оптимално разрешение за стопанисването на почивната база в Синеморец.
София, 03.11.2014 г.
Отчета изготвиха: проф. дфн Панайот Карагьозов, проф. дфн Юлияна Стоянова,

доц. д-р Бойко Пенчев и доц. д-р Владимир Жобов.




Каталог: images -> stories -> documents
documents -> До директора на риосв, гр. Плевен у в е д о м л е н и е
documents -> Съобщение за заявления за гласуване в местни избори на 25 октомври 2015 г
documents -> Регламент 1907/2006 Лице, което пуска на пазара Дата на издаване: 20. 07. 2010г
documents -> Lovech Rock Fest 2016
documents -> Спецификация на техническите характеристики на предложеното оборудване
documents -> Форма за съобщаване на инциденти/ потенциални инциденти с медицински изделия, в съответствие с чл. 104 от зми incidents/ potential incidents Report Form for medical devices, in accordance with art. 104 of mdl
documents -> Доклад за коригиращи действия от производителя, свързани с безопасността


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница