Доклад на комисията до европейския парламент и до съвета програма safa на европейския съюз sec(2011) 301 окончателeн



страница1/7
Дата09.04.2018
Размер389.47 Kb.
#65204
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7
BG



ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ

Брюксел, 31.3.2011

COM(2011) 159 окончателен





ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

ПРОГРАМА SAFA НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

SEC(2011) 301 окончателeн



ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

ПРОГРАМА SAFA НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

(текст от значение за ЕИП)

1.ПРОГРАМА SAFA НА ЕС

1.1.Безопасността на въздухоплаването като основен приоритет за Европейския съюз и неговите държави-членки


Безопасността на въздухоплаването представлява приоритет за Европейския съюз (ЕС) и неговите държави-членки. В контекста на тази цел ключова роля има програмата на ЕС за оценка на безопасността на чуждестранни въздухоплавателни средства (програмата SAFA). Тази програма изисква участващите в нея държави да провеждат наземни инспекции на въздухоплавателни средства от трети държави с цел проверка спазването на международните изисквания за безопасност по отношение на въздухоплавателните средства, екипажите и летателната експлоатация. Още от въвеждането си през 1996 г. под егидата на Европейската конференция за гражданска авиация (ECAC) в сътрудничество с Обединените авиационни власти (JAA), програмата SAFA непрекъснато утвърждава водещата си роля за повишаване на безопасността на въздухоплаването в европейски, а така също и в международен план.

ЕС напълно приема и подкрепя програмата от самото начало, като взема активно участие посредством членството си в Управителния съвет, който наблюдава програмата SAFA, както и като осигурява финансиране на JAA от Европейската комисия.

На 21 април 2004 г., в рамките на общата стратегия на Общността за изграждане и поддържане на високо и уеднаквено равнище на безопасност на гражданското въздухоплаване в Европа, Общността прие Директива 2004/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно безопасността на въздухоплавателни средства на трети страни, които използват летища на Общността1 (т. нар. „Директива за SAFA“). Посочената директива създаде правно задължение за държавите-членки на ЕС да извършват наземни инспекции на въздухоплавателни средства от трети държави, които кацат на летищата, разположени в държавите-членки, като под „въздухоплавателно средство от трети държави“ се разбира въздухоплавателно средство, което не се използва или експлоатира под контрола на компетентен орган на държава-членка на ЕС; въпреки това директивата по никакъв начин не забранява на държавите-членки на ЕС да извършват инспекции на въздухоплавателни средства от други държави-членки на ЕС. На държавите-членки на ЕС беше даден срок от две години за въвеждане на посочената директива чрез приемане на законодателство на национално равнище2.

Освен това, по решение на генералните директори от държавите-членки на ECAC програмата SAFA премина в правомощията на Европейската общност, като от 1 януари 2007 г. отговорността за управлението и по-нататъшното развитие на програмата SAFA на ЕС носи Европейската комисия, подпомагана от Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA). EASA е агенция на Европейската комисия със седалище в Кьолн, която отговаря за оперативното управление на програмата SAFA на ЕС от името на Комисията и в съответствие с Регламент (ЕО) № 768/2006 на Комисията3.

До 2006 г. оперативните елементи на програмата SAFA бяха осъществявани от Централните обединени авиационни власти (CJAA). В края на 2006 г. координационните дейности по SAFA, включително централизираната база данни, бяха прехвърлени от CJAА на EASA.

Осигурено е продължаване на участието на петнадесетте държави — членки на ECAC, които не членуват в ЕС, а с това и общоевропейското измерение на програмата, чрез подписване на работно споразумение между всяка една от тези държави и EASA. По този начин програмата SAFA на ЕС наброява общо 42 участващи държави, включително ЕС-27 (вж. допълнение А към прикрепения Работен документ на службите на Комисията).


1.2.Защо се прави настоящият доклад?


Настоящият доклад е ясно доказателство за усилията на ЕС да направи европейското небе по-безопасно. Основните предпоставки за една безопасна система за въздушен транспорт са прозрачността на информацията, свързана с безопасността, и обменът на основните заключения след проведени инспекции по SAFA. Общественото доверие в безопасността на въздушния транспорт зависи и от достъпа до подходяща информация за прилагането на международните стандарти за безопасност. В този смисъл член 6, параграф 2 от Директива 2004/36/ЕО изисква Комисията да публикува годишен обобщен информационен доклад, достъпен за обществеността и заинтересованите страни от индустрията, в който да се съдържа анализ на цялата получена информация. Този анализ трябва да е опростен и лесен за разбиране и да показва дали съществува увеличен риск за пътниците на въздушния транспорт.

Това е четвъртият годишен доклад и обхваща периода от 1 януари до 31 декември 2009 г.


1.3.Функциониране на програмата SAFA на ЕС


Въздухоплавателните средства (на трети държави за страните от ЕС или чуждестранните такива за членките на ECAC, които не членуват в ЕС) във всяка държава, участваща в SAFA, могат да бъдат подлагани на наземни инспекции, основно по отношение на документацията и наръчниците на въздухоплавателното средство, свидетелствата за летателна правоспособност на екипажа, видимото състояние на въздухоплавателното средство и наличието и състоянието на задължителното кабинно оборудване за безопасност. Препратки относно тези инспекции се съдържат в стандартите на Международната организация за гражданско въздухоплаване (ICAO) — приложения 1 („Лицензиране на авиационния персонал“), 6 („Летателна експлоатация“) и 8 („Летателна годност на въздухоплавателните средства“).

Въпросните проверки се провеждат в съответствие с обща за всички участващи държави процедура. Резултатите от тях се оформят като доклади, които също следват единен формат. В случаите на съществени недостатъци се уведомяват операторът и съответната въздухоплавателна администрация (държава на оператора или държава на регистрация), за да се набележат коригиращи мерки по отношение на инспектираното въздухоплавателно средство, както и на други въздухоплавателни средства, които могат да бъдат засегнати от недостатъци от общ характер. Всички данни от докладите, както и допълнителната информация, се обменят и се събират в компютризирана база данни, създадена и управлявана от EASA.

Главните характеристики на програмата SAFA на ЕС могат да се обобщят, както следва:


  • прилагането ѝ от всички участващи в SAFA държави: принципно всичките 42 държави, участващи в ECAC (държави-членки на ЕС и членуващи в ECAC държави, които са извън ЕС и са подписали работното споразумение на EASA);

  • широкото разпространение на резултатите от наземните инспекции по SAFA посредством централизирана база от данни;

  • нейният подход отдолу-нагоре: в основата на програмата са наземните инспекции на въздухоплавателните средства;

  • нейният фокус: основно върху въздухоплавателни средства от трети държави, които летят до ЕС и държави, членуващи в SAFA (въпреки че въздухоплавателни средства от държави-членки на ЕС могат да продължат да бъдат предмет на инспекции по SAFA);

  • нейната вътрешноприсъща цел за проверка спазването на международните правила за безопасност (стандартите на ICAO), които са общоприложими към всички инспектирани въздухоплавателни средства в международен план.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница