Доклад на комисията до европейския парламент и съвета



Дата23.09.2017
Размер57.7 Kb.
#30853
ТипДоклад




ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

относно съвместния преглед на изпълнението на Споразумението между Европейския съюз и Австралия относно обработката и предаването на резервационни данни за пътниците (PNR) от въздушни превозвачи на Австралийската митническа и гранична служба

Споразумението между Европейския съюз (ЕС) и Австралия относно обработката и предаването на резервационни данни за пътниците (PNR) от въздушни превозвачи на Австралийската митническа и гранична служба влезе в сила на 1 юни 2012 г.

В Споразумението се предвижда първият съвместен преглед да се изготви една година след влизането му в сила, а след това да се изготвя на редовни интервали по взаимна договорка. Този съвместен преглед бе направен в Канбера на 29 и 30 август 2013 г. Основният акцент бе върху изпълнението на Споразумението, като бе отделено особено внимание на механизма за прикриване на данни, както и на предаването на PNR данни за граждани на ЕС и лица, пребиваващи в ЕС, на органите на трети държави съгласно съответните членове от Споразумението и в съответствие със Съвместната декларация на ЕС и Австралия относно Споразумението.

Съвместният преглед бе изготвен въз основа на методиката, използвана при предишни съвместни прегледи във връзка с PNR данните, направени заедно със Съединените щати (2005 и 2013 г.) и Канада (2008 г.) Съгласно първата част от тази методика преди съвместния преглед Европейската комисия изпрати въпросник на Австралийската митническа и гранична служба. Австралийската митническа и гранична служба отговори писмено на въпросника преди съвместния преглед. По време на втория етап екип на ЕС посети отдел ,,Анализ на пътниците“ към Австралийската митническа и гранична служба. Третият етап се изразяваше в провеждането на среща между представители на Австралийската митническа и гранична служба, Департамента на външните работи и търговията на Австралия, Службата на комисаря по информацията на Австралия, австралийския комисар, отговарящ за неприкосновеността на личния живот, и екипа на ЕС, на която бе обсъдено подробно изпълнението на Споразумението.

Преди самия съвместен преглед Австралийската митническа и гранична служба предостави на екипа на ЕС подробна документация относно обработката, която извършва на PNR данните, включително използваната по отношение на PNR данните рамка за контрол, в която се представя пълен списък на автоматизираните системи и ръчните операции за обработка на PNR данните, други вътрешни оперативни документи, оценка на въздействието върху неприкосновеността на личния живот във връзка с PNR данните, както и последните одитни доклади на Службата на комисаря на Австралия, отговарящ за неприкосновеността на личния живот.

Екипът на ЕС установи, че Австралия е изпълнила Споразумението в пълна степен съгласно определените в него условия. Австралия спазва своите задължения, що се отнася до гаранциите за защита на данните, заложени в Споразумението, и обработва PNR данните при спазване на определените в Споразумението условия. Австралия не обработва чувствителни данни, съдържащи се в PNR данните, получени по силата на Споразумението, и се стреми активно да доусъвършенства автоматизираната идентификация и заличаване на чувствителни данни. Благодарение на съвсем целенасочения начин, по който Австралия оценява PNR данните с оглед на индикаторите за риск, достъпът до лични данни се свежда до минимум. Обработката на PNR данните, която се извършва по силата на Споразумението, подлежи на силно независим надзор от страна на Службата на комисаря по информацията на Австралия.

Австралия трябва да бъде поздравена за начина, по който прилага метода ,,push“ по стандарта PNRGOV. Макар че извън приложното поле на Споразумението се приветства фактът, че Австралия е разширила обхвата на прилагане на метода ,,push“ за всички въздушни превозвачи, за които Споразумението не се отнася. Нещо повече — Австралия е световен пионер в разработването и популяризирането на стандарта PNRGOV за формат на съобщенията, тъй като се стреми да постигне глобална стандартизация на прехвърлянето на PNR данни в своята работа с отделните въздушни превозвачи и в рамките на Световната митническа организация, Международната организация за гражданско въздухоплаване (ИКАО) и Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA).

Двете страни по Споразумението предвиждат да съчетаят следващия съвместен преглед на Споразумението със съвместната оценка на Споразумението в средата на 2016 г.

Що се отнася до въпросите, на които трябва да се потърси отговор, повече внимание трябва да се отдели на сътрудничеството на правоприлагащите органи въз основа на обмена на аналитична информация, получена от PNR данни. Към Австралия се отправя молба да засили усилията си за осигуряване на реципрочност и да споделя проактивно с държавите членки аналитична информация, получена от PNR данни, а когато е целесъобразно — с Европол и Евроюст. В същото време получателите на тази информация от страна на ЕС следва да дават достатъчна обратна връзка на Австралийската митническа и гранична служба относно употребата на информацията и постигнатите резултати. Към Австралия се отправя също така молба да създаде механизъм за докладване, благодарение на който Австралия ще може да информира държавите членки дали PNR данните, получени по силата на Споразумението, или аналитичната информация, съдържаща такива данни, в крайна сметка се споделят с трета държава. Освен това Австралия следва да продължи да обезпечава, че предвидените в Споразумението гаранции обхващат също така и извлечените PNR данни, които се споделят с други сектори на Австралийската митническа и гранична служба или с други органи на австралийското правителство.

Независимо от член 24, параграф 4, в който става въпрос за съвместна оценка на Споразумението четири години след влизането му в сила, една предварителна оценка на въпроса дали PNR служи за постигане на целта да се подпомага борбата с тероризма и с други тежки транснационални престъпления показа, че обработката на PNR данни е дала възможност на Австралийската митническа и гранична служба да направи преди заминаването ефективни оценки на риска за всички пътници до 72 часа преди заминаване. Австралийската митническа и гранична служба обработва PNR данните, за да анализира информацията за пътниците с оглед на правилата за идентифициране на потенциални заплахи, които могат да включват няколко индикатора за риск. Ако оценката посредством индикатори за риск насочва към пътник, който потенциално може да представлява висок риск, PNR данните се обработват допълнително от анализатор, който разглежда и другата информация, свързана с правоприлагането, за да определи дали даденият пътник представлява висок риск, така че да може да се подпомогне идентификацията на тези пътници, за които е необходима интервенция при пристигането им. Идентификацията на ранен етап на пътниците, които могат да представляват висок риск, позволява на Австралийската митническа и гранична служба да подготвя необходимите мерки при пристигането им и да насочва по-добре своите интервенции, като същевременно улеснява пътуването на законно пътуващите лица благодарение на минималната си намеса. Според Австралийската митническа и гранична служба анализът на PNR данните заедно с друга информация има решаваща роля за способността на тази служба да идентифицира още преди пристигането пътници, представляващи висок риск, в контекста на борбата с тероризма, с трафика на наркотици, с използването на фалшива самоличност, с трафика на хора и с други тежки транснационални престъпления. Австралийската митническа и гранична служба приведе примери за употребата на PNR.

Докладът от съвместния преглед, придружаващ настоящия доклад, се състои от три глави. В глава 1 е направен общ преглед на контекста, в който се извършва съвместният преглед, както и на неговите цели и процедурни аспекти. В глава 2 са представени основните констатации от съвместния преглед. Към тази глава има приложение А, в което са включени въпросникът и отговорите, предоставени от Австралийската митническа и гранична служба. И на последно място, в глава 3 са представени общите изводи от прегледа. В приложение В са изброени участниците в екипите на ЕС и на Австралия, които са извършили съвместния преглед. Примерите, дадени от Австралийската митническа и гранична служба относно употребата на PNR данни в Австралия, се явяват в приложение С.



BG   BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница