Доклад на проведения мониторинг на тп дгс кюстендил през 2016 Г



Дата13.01.2018
Размер111.72 Kb.
#45052
ТипДоклад
ЮГОЗАПАДНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ –ГР.БЛАГОЕВГРАД

ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО КЮСТЕНДИЛ.

ДОКЛАД


НА ПРОВЕДЕНИЯ МОНИТОРИНГ НА ТП ДГС КЮСТЕНДИЛ ПРЕЗ 2016 Г.

Настоящето проучване е извършено в периода 01.06.2016 г.-31.12.2016г. във връзка с годишния мониторинг на горите с висока консервационна стойност / ГВКС/ за територията на ТП ДГС Кюстендил. Инвентаризацията и мониторинга са направени съгласно система за провеждане, мониторинг на биологичното разнообразие в горите с висока консервационна стойност на територията на ТП ДГС Кюстендил.

ТП ДГС „Кюстендил” носи името на гр.Кюстендил, където е седалището на неговото административно управление. На север граничи с ДГС „Трън”, на североизток- с ДГС „Земен” и ДГС „Радомир”, на изток с ДГС „Дупница” и ДГС „Невестино” на юг с ДЛС „Осогово” и на запад с република Сърбия. Общата площ на стопанството е 35 832 ха.

Климатичната характеристика на района е твърде разнообразна.Най-благоприятни за развитието на дървесната растителност са климатичните условия в районите с надморска височина 800-1300 м на север и 900-1500 м на юг. В по-ниските на стопанството ограничаващ фактор е недостигът на влага, особено на припечни изложения. Това е и основната причина за недобрите резултати при бял боровите култури под 900 м.н.в. Ниските зимни температури не са проблем за естествената растителност , но ограничават възможностите за развитие на чуждоземни дървесни видове.

На територията на ТП ДГС Кюстендил са установени следните типове и подтипове почви-канелени горски излужени,кафяви горски, хумусно карвонатни, алувиално-делувиални.

Територията на стопанството попада в две горскорастителни области със съответните им пояси и подпояси.

Естествената дървесна растителност в подпояса на хълмисто- предпланинските смесени широколистни гори е представена от издънкови гори с участие на космат дъб , цер, и благун.Те са с ниска продуктивност , но са в голяма степен увредени вторично от дългогодишно човешко въздействие.Създадените култури(предимно от черен бор) са със средна и ниска продуктивност, но са в сравнително добро състояние..От храстите са разпространени червената смрика и драката, което е показателно за ниската овлажненост, така характерна за подпояса.

Естествената растителност в подпояса на нископланинските гори от горун,бук и ела е представена от чисти и смесени издънкови насаждения с участие в състава на горун ,благун, цер, бук и габър. На хумусно-карбонатни почви участие в състава има и космат дъб.На отделни места се е запазил и семенен горун и цер, но той е в лошо състояние, поради продължително клоносечно стопанисване.В горната част на подпояса на северни изложния се появява семенен бук.

В този подпояс са създадени редица култури предимно от бял и черен бор и в по-малка степен дугласка, смърч ,червен дъб , липи , бреза , акация и др.Състоянието на черния бор е сравнително добро. Не същото може да се каже за културите от бял бор .Големи каламитетни нападения от върхов и шестзъб корояд слагат под съмнение бъдещето на бял боровите култури на територията на стопанството. Създадените култури от дугласка са в добро състояние. Лоши резултати се наблюдават при брезата, която страда от снеголоми и суховършие.

Подпоясът на среднопланинските гори от бук, ела и смърч се характеризира с доминирането на семенния бук като основен лесообразувател. На южните склонове се среща семенен горун и цер, а като спътници габър , трепетлика и бреза. В билните части на Краище и Миленска планина на голи площи масово се настанява бял бор. Върху средно богати и богати месторастения на сенчести изложения под боровите култури се настанява характерната за района широколистна растителност. От храстите са разпространени леската, дрянът и ивата, като последната се настанява върху букови сечища и влошава структурата на младите насаждения.



.

.
І. СОБСТВЕНОСТ НА ГОРИТЕ И ПРОМЕНИ В НАЧИНА НА ПОЛЗВАНЕТО ИЛИ ФУНКЦИОНАЛНИТЕ КАТЕГОРИИ НА ГОРИТЕ.

В ТП ДГС Кюстендил има заповед №РД-05-681/21.11.2016г. на РДГ Кюстендил относно изграждане на архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма в държавна горска територия, отдел 351 подотдел „ш1” и отдел 351 подотдел „у1” в землището на село Николичевци част от имот №050001 на площ от 11.8м2-без промяна на предназначението.
ІІ. ИЗВЪРШЕНИ ГОРСКОСТОПАНСКИ ДЕЙНОСТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ТП ДГС КЮСТЕНДИЛ ( ЗАЛЕСЯВАНИЯ, СЕЧИ ( ВИД НА СЕЧТА И ПЛОЩИ), НАПРАВА НА ГОРСКИ ПЪТИЩА И ДР).
Извършените лесокултурни дейностипрез 2016 година са както следва:


  • Отглеждане на едногодишни култури- ръчно плевене и разрохкване на почвата по редовете в културите – в отдел 120 а1 – бял бор 15 декара, 120 а1- зимен дъб 15 декара,

120 а1 ср.липа-5 декара и следващо отглеждане-изрязване на плевелите със сърп когато не се плеви и разрохква- 120 а1 - 65 декара

  • Следващо отглеждане на едногодишни култури –изрязване на плевели със сърп,когато не се плеви и разрохква в отдел 119 у на площ от 85 декара

  • Отглеждане на двегодишни култури-изрязване на плевелите със сърп, когато не се плеви и разрохква –в отдел 122щ -20 декара.

  • Отглеждане на тригодишни култури- изрязване на плевелите със сърп,когато не се плеви и разрохква в отдели 122я- 6 декара, отдел 128 х - 5 декара, 129 в- 4 декара, 132 м1 -5 декара

  • Отглеждане на млади насаждения без материален добив на площ от 130 декара в отдели 662 „с”, 662 „н”, 665 „г”,662 „с”,662 „н”, 665” г”

  • Маркирани са 92307 куб.м.стояща маса, както следва:

14495 куб.м.възобновителни сечи, 15468 куб.м.отгледни сечи,1396 куб.м принудителни сечи ,60791 куб.м. санитарни сечи и 157 куб.м. селекционни сечи.

  • Закупени са 270 кг жълъд от зимен дъб и са набрани 150 кг шишарки от черен бор

  • Извършена е механизирана направа и поддържане на 5730м лесокултурни прегради и 2300м минерализовани ивици

  • Защита на горски територии-През 2016 година са изведени санитарни сечи на площ от2016 декара , от които иглолистни 1711 декара.

  • Разсадниковото производство обхваща 2 броя разсадници.Производството на фиданки е съсредоточено в разсадник „Долно Уйно”, където през 2016 г са произведени 63100 броя фиданки за залесяване от зимен дъб и акация и 7114 бр пикирани фиданки от различни широколистни и иглолистни видове.В разсадник „Трекляно” им 900 броя пикирани декоративни иглолистни фиданки от борисова ела

Извършените лесокултурни дейности са изпълнени със собствени работници в разсадниците и след проведени процедури и определени изпълнители по реда и спазване на изискванията на Наредба за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии държавна и общинска собственост и за ползване на дървесина и недървесни горски продукти.

Изпълнението на дейностите е извършено при спазване на действащата нормативна уредба.

2. Добитата и реализирана дървесина за периода 01.06.2016г – 31.12.2016 г. е както следва:

Общ дърводобив- 43185 м³



  • на корен от местно население- 42091 м³

  • по ценоразпис на склад- 1094 м³

Добивът и реализацията на дървесината са извършени след проведени процедури и определени изпълнители по реда и при спазване изискванията на Наредба за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горски територии- държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти.

Изпълнението на дейностите е осъществено при спазването на действащата нормативна уредба.

За добива на дървесина през 2016 г. бяха сключени договори с 17 фирми, които бяха запознати с изискванията на стандарта. В тръжните документи за съответните процедури беше заложено изискване за представяне на фактура за закупено защитно облекло, съответстващо на работните позиции.

3.На територията на ТП ДГС Кюстендил са използвани разрешени препарати за растителна защита.

4. На територията на ТП ДГС Кюстендил през 2016 г. са възникнали 4 бр. горски пожари, като засегнатат площ е 19 дка. Всички пожари са регистрерани в информационната система на ИАГ.

5. През 2016 г. е извършен ремонт на съществуващи горски пътища като за опазване на същите фирмите, извършващи горскостопански дейности, са информирани и са им издавани разрешителни за достъп за превозните средства. За годината са издадени 346 бр. разрешителни за достъп до ГТ.


ІІІ. ВИД И КОЛИЧЕСТВО НА ДОБИТИТЕ ПРОДУКТИ(ВКЛ. НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ).

Добити са следните продукти от държавни горски територии, собственост на ТП ДГС Кюстендил

Дървесина- 43 185 м³ от различин категории и сортименти : трупи за бичене, технологична дървесина, ОЗМ, дърва за огрев.


  • През 2016 г. са добивани недървесни горски продукти на теритирята на стопанството както следва:

  • Билки 1630 кг на стойност 46.80лв.

  • Плодове (шипка)-400 кг на стойност-12.00лв

  • Дрянови клонки – 90 бр. на стойност -18.00лв


ІV. ЗДРАВОСЛОВНО СЪСТОЯНИЕ НА ГОРИТЕ( РЕЗУЛТАТИ ОТ ЛЕСОПАТОЛОГИЧНИ ОБСЛЕДВАНИЯ И ЛЕСОЗАЩИТНИ МЕРОПРИЯТИЯ).

От извършните лесопатологични обследвания и постъпилите и регистрирани 186 бр. сигнални листове за нападения и щети от биотични и абиотични фактори и оценка на здравословното състояние на горите на ТП ДГС Кюстендил са установени:

От биотични фактори:


  • Насекомни вредители по иглолистните видове- 178 бр., в това число борова процесионка – 12 бр., корояди-166 бр.,

  • Насекомни вредители по шириоколистните видове- 5 бр., в това число златозадка- 1 бр. ,педомерка и листовръдка- 4 бр.,

  • От абиотични фактори- 3 бр. , в това число снеголом, снеговал – 3 бр,

През 2016 г. е извършен мониторинг на борова процесионка /Thaumetopoea pityocampa/. Като са заложени 34 бр.фероми.


V. ВЪЗДЕЙСТВИЯ НА ГОРСКОСТОПАНСКИТЕ МЕРОПРИЯТИЯ ВЪРХУ ПОПУЛАЦИИТЕ ОТ РАСТИТЕЛНИ И ЖИВОТИНСКИ ВИДОВЕ, ПОЧВИТЕ И ВОДНИТЕ РЕСУРСИ.

След приключване на горскостопанските дейности /изведени сечи/ през 2016 г. е извършена оценка на въздействието на изведената сеч върху ключови елементи на околната среда, съседни имоти и инфраструктура на територията на ТП ДГС Кюстендил. От изготвените и направени оценки на въздействието може да се направят следните по-общи констатации относно:



  • Повреди по подраст в насажденията с извършена оценка не са установени.

  • Повреди по оставащия дървостой- не са констатирани повреди над допустимите / над 2 % по брой от оставащите на корен дървета/.

  • Създаване на условия за активиране на почвена ерозия- тракторните и коларски пътища с опасности за развитие на ерозионни процеси са рехабилитирани или са поставени купчини от клони, изискванията и начина са описани в изготвените карнет-описи и технологични планове.

  • Оставяне на мъртва дървесина- в насажденията с изведени сечи е налична мъртва дървесина, както лежаща, така и стояща.

  • Въздействие върху идентифицараното биологично разнообразие- при установяване се описва в технологичния план и карнет-описа на насажденията, като се описват и мерките за тяхното опазване.

  • Водни ресурси на територията или в близост до насажденията - при наличие на водни течения и дефиниране на мерки за опазване в листа за предварителна оценка мерките са записани и след маркиране в карнет-описа и технологичния план на насаждението.

  • Въздействи евърху съседни насаждения- не са констатирани неблагоприятни въздействия след извеждане на сечта.

  • Въздействия върху съседни имоти и инфраструктура- не са констатирани неблагоприятни въздействия.



VІ. МОНИТОРИНГ НА ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ, ВКЛ. МОНИТОРИНГ НА ВКС.

Във връзка с мониторинга за наличие на ВКС 1.1 ежегодно се провелява в РИОСВ или на интернет страницата им за новосъздадени защитени територии и/ или зони, както и за ограничания посочени в заповедите за обявяването им и изскманията на плановете им за управление.


Разработени са формуляри за мониторинг на биологичното разнообразие видовете от ВКС 1.2 и 1.3 редки, застрашени и ендемични животински видове, формуляр за мониторинг на ВКС 3- редки, застрашени и изчезващи горски екосистеми на територията на ТП ДГС Кюстендил. През 2016 г. са попълнени общо 27 бр. формуляри.
Попълнени са формуляри за следните животински видове:
Кафява мечка / Ursus arctos/ - установени през 2016 г. 3 броя индивиди, следи и изпражнения.

Видра / Lutra lutra/- установен през 2016 г 3 бр. индивид., преминавне , хранене

Горски Бекас/Scolopax rusticola/- установен през 2016 г.- 6 бр. индивид., полет и по време на хранене.

Гълъб Хралупар/Columba oenas/- установен през 2016 г.- 2 бр. индивид., полет.

Черен кълвач/Drylocopus martius/- установен през 2016 г.- 6 бр. индивид., полет и по време на хранене.

Голям Ястреб/Accipiter gentius/- установен през 2016 г.- 5 бр. индивид., полет.

Малък Ястреб/ Accipiter nisus/- установен през 2016 г.- 2 бр. индивид., полет.

Голям Корморан/Phalacrocoraxcarbo/- установен през 2016 г.- 15 бр. индивид., полет и по време на хранене.

Шипоопашата костенурка/Testudo Hermani/- установен през 2016 г 4 бр. индивид., преминавне .

Попълнени са формуляри за следните растителни видове:
Анасонов лопен /Verbuscum anisophyllum/ - установено е находище от около 2763 м², което е в незадоволително здравословно състояние и не е констатирана антропогенна намеса.

Скална метличина / Centaurea finazzeri Adamovic/- установено е находище от около 15000 м², което е в добро състояние и не е констатирана антропогенна намеса.
Попълнени са формуляри за растителни видове, които не са обект на опазване съгласно Доклада за гори с висока консервационна стойност, но са разпространени на територията на ТП ДГС Кюстендил.
Летен Дъб / Quercus robur/- установени са находища от 5000 м2, в които вида е в добро състояние и не е констатирана антропогенна намеса(Вековна гора).

Цер / Quercus cerris/- установени са находища от 5000 м2, в които вида е в добро състояние и не е констатирана антропогенна намеса(Вековна гора).

Попълнени са формуляри за насаждения, определени за Гори фаза на старост.
Горите с висока консервационна стойност на територията на ТП ДГС Кюстендил и извършения мониторинг до момента, че горите в обособените ВКС са в добро здравословно състояние, дължащо на добрите практики за стопанисване.


VІІ. СОЦИАЛНО ИКОНОМИЧЕСКИ АСПЕКТИ- ПРОМЕНИ В ОБЩЕСТВОТО И/ ИЛИ ОТНОШЕНИЕТО ИМ СПРЯМО ГОРСКИТЕ РЕСУРСИ И ДЕЙНОСТИ.

Запознаване на местното население и всички заинтересовани страни с принципите на горска сертификация ще удостовери, че стопанисването и управлението на горските територии- собственост на ТП ДГС Кюстендил се осъществява по отговорен начин, съчетаващ екологичните, икономическите и социални ползи от горите.


VІІІ. СРЕЩИ С ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ, СВЪРЗАНИ СЪС СТОПАНИСВАНЕТО НА ГОРИТЕ.

През 2016 г. с общините и кметствата бяха направени необходимите срещи, свързани с обичайната дейност и възможности за поставяне на различни проблеми. Бяха разглеждани въпроси относно задоволяване на нуждите от местното население с дърва за огрев за собствени нужди и дървен материал, както и опазване на горските територии от посегателства и пожари.

Местното население закупува дърва за огрев от склад на база установен ценоразпис и по тарифа на корен, след предоставен от кмета на общината и кмета на населеното място.

Считаме, че местното население няма проблем с ползването на дърва за огрев, активно участва в потушаване на горски пожари и съдейства при опазването на горските територии.


ІХ. ОЦЕНКА НА ПРОДУКТИВНОСТТА И ЕФЕКТИВНОСТТА НА ГОРСКОТО СТОПАНСТВО.

Основни предизвикателства за подобряване ефективността и продуктивността на горското стопанство при спазване на принципите на горска сертификация са насочени към балансирано и отговорно отношение в различни направления- екологични, икономически и социални, които са свързани с голям брой заинтересовани страни. За подобряване ефективността и продуктивността е необходимо популяризиране на ползите от прилагане на стандарта по горска сертификация при стопанисването и управлението на горите от ТП ДГС Кюстендил, насочено към всички заинтересовани страни.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница