Доклад на Съюза на глухите в България за тримесечния период 01. 07. 2013 г до 30. 09. 2013 година



Дата10.08.2017
Размер78.21 Kb.
#27626
ТипДоклад
Приложение № 2
Доклад

на Съюза на глухите в България

за тримесечния период 01.07.2013 г. до 30.09.2013 година
Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 година /Д. в., бр. 102/21.12.2012 г./, за СГБ е утвърдена субсидия в размер на 324 000 лв.

С ПМС № 1/09.01.2013 г./Д. в., бр.6/22.01.2013 г./, субсидията е разпределена за дофинансиран на обществено полезни дейности на организацията, както следва :

- За подпомагане и дофинансиране на дейността на клубовете за комуникация и социална интеграция, центровете за рехабилитация на деца с увреден слух, видеоцентърът за субтитриране, центърът за развитие на ЖМЕ, републиканските мероприятия, международната дейност и семинари – 264 000 лв.;


  • За в. „Тишина” и специализирани издания – 25 000 лв.;

  • За социално подпомагане членовете на СГБ – 34 600 лв.

Субсидията за третото тримесечие на 2013 година е изразходвана за дофинансиране на следните дейности:

В клубовете за социални контакти и различните любителски секции по интереси в районните и териториалните организации на СГБ са проведени около 92 изяви по различни поводи.

Водена е добра дейност, най-вече в културната област, чиято основна цел е духовното обогатяване на членовете на СГБ, осъществявана в клубовете на териториалните и районните организации, като инициативата за реализирането на различните прояви е на ръководствата на младежките организации, женсъветите, ветераните и туристите. Провеждани са най-различни инициативи, като честване на Деня на СГБ на 12 юли, национални и календарни празници; изнасяне на информационни лекции и беседи, излъчване както на заснети от видеоцентъра на СГБ документални филми, така и на български игрални филми, с направени също във видеоцентъра субтитри и др. По традиция, от години, клубовете на жените – т.нар. „женсъвети”, в определен ден, веднъж седмично, имат т. нар. „сбирки”. При хубаво време сбирките им са предимно сред природата, с посещения на културни и исторически обекти в околностите или града, в който живеят. Дейността на другите клубове по интереси – на младежите, активистите-ветерани, риболовците, шахматистите също бе богата и активна.



Прояви, мероприятия и семинари

Три месеца преди голямата национална съюзна проява – Националният туристически палатков събор със състезание по риболов, провел се на яз. „Жребчево” на 5, 6 и 7 юли, в районните организации по места течеше подготовка за участието на членовете в събора. Благодарение на домакините от районната организация на глухите в Стара Загора, които потърсиха и получиха съдействието на общинското ръководство в града за оказване на подкрепа, тази национална съюзна проява премина на високо ниво. Повече от 400 души се събраха, за да бъдат заедно в продължение на три дни в тази красива местност край Нова Загора и изживяха незабравими емоции, особено по време на състезанията по спортен риболов. За победителите в преминалото доста оспорвано риболовно състезание този събор остави в сърцата им незаличим отпечатък, защото бяха на върха на славата си като майстори в риболова.

През месец юли се състояха и други прояви, осъществени по места - с партньорската дейност на Съюза на глухите в България – чрез районната организация на глухите в Пловдив, сдружение „Хуманитарни инициативи за Европейско развитие на България” – Пловдив, доброволци от БЧК, дирекция „Бюро по труда” – Пловдив и Търговско-Промишлена камара, бе реализиран проектът „Подпомагане и социално приобщаване на хора с увреден слух и достъп до е-услуги” по грантовата схема за финансиране на иновативни проекти от програмата „Глоб@лни библиотеки - България”. Целите на проекта бяха да се проучи чрез анкетиране на членове на СГБ необходимостта от достъп до електронни услуги, предлагани в Народната библиотека „Кирил и Методий”. Сред дейностите в проекта са включени обучение на библиотечни служители  и доброволци от обществени организации на жестов език с цел облекчаване и разширяване на възможностите за комуникация с хора с увреждания и запознаване на потребители от различни възрасти на целевата група с възможностите за ползване и достъп до библиотеката.

Пак през юли артисти от самодейните колективи на районните организации в Пловдив и София участваха в национални фолклорни фестивали в Неделино и Жеравна; а членовете от всички районни организации от страната масово взеха участие в честването на патронния празник на СГБ – 12 юли.

С активното съдействие на ръководството на младежката организация към СГБ много от младежите и девойките с увреден слух се включиха като доброволци и преводачи в най-мащабната международна проява, състояла се в София също през юли – 22 летни олимпийски игри за глухи. Игрите имаха широк отзвук у нас и в чужбина, но за издигането на авторитета на домакините на игрите най-голям бе приносът на младите хора с увреден слух, членове на СГБ. През летните месеци младежкото ръководство бе инициатор и на редица прояви, като посещение на световноизвестната изложба „Човешкото тяло” в столицата, участие на отделни членове на организацията във фотоконкурса „Представи си европейското енергийно бъдеще”, който е част от международната информационна кампания на организациите CounterBalance и „Приятели на Земята” - Унгария и България.

В края на м. август се проведе и годишното отчетно-изборно събрание на МОСГБ, а по повод Международния ден на глухите, който се чества в последната неделя на месец септември, ръководството на организацията осъществи двудневен туристически поход до Асеновата крепост. В процес на активна подготовка е честването на петгодишнината от създаването на младежката организация през м. ноември т.г.

В началото на септември в хотел „Тишина” в Приморско се проведоха национални съвещания с ръководствата на районните и териториалните организации в страната и на клубовете на жените и възрастните. Съвещанията преминаха изключително стегнато и делово, бяха обсъдени редица актуални и жизненоважни за развитието на съюзната дейност проблеми, като застаряването на членската маса, намаляването на броя на членовете, обсъждането на инсинуациите, клеветите, лъжите и пуснатата петиция срещу председателя и ръководството на СГБ от група глухи от страната и др. Оживени дискусии и разисквания с най-различни предложения имаше от страна на всички участници при обсъждането на концепцията за привличане на нови членове в СГБ. Семинарите имаха много ползотворен ефект върху участниците, направиха се конструктивните предложения и идеи за подобряване на бъдещата работа на ръководствата.

По повод Международната седмица на глухите и Международния ден на глухите голяма част от членовете на районните организации участваха в организираните от ръководствата по места екскурзии до прочути със своята историческа стойност места из родината. Благодарение на тези традиционни екскурзии нашите членове опознават както хилядолетната българска история и култура, така и невероятно красивите български кътчета в страната ни.

В компютърните клубове заниманията продължават да се водят, като над 3000 души от цялата страна са ползвали интернет връзки за различни нужди.

Продължи и работата с децата, посещаващи центъра по рехабилитация на децата с увреден слух. През учебната 2012/2013 година в ЦРРСГ започнаха обучение 33 деца, както следва:

София – 9 деца / 3 с кохлеарна имплантация;

Плевен – 8 деца / 5 с кохлеарна имплантация;

Варна – 5 деца;

Ст. Загора – 6 деца;

Хасково – 5 деца / 2 с кохлеарна имплантация.

В края на учебната година обучението си в центъра приключиха 11 деца, като почти всички продължават в масови детски заведения. Благодарение на професионалната работа на рехабилитаторите, децата са придобили знания, умения и навици, които ще им помогнат не само за постъпване, но и за успешно справяне с учебния процес в детските градини. За тези резултати спомага и непрекъснатият контакт на екипа на центъра с родителите за изграждане на партньорство в рехабилитацията на децата - запознаване с проблемите и възможностите за развитие на детето при увреждане на слуха, подготовка за работа с децата в домашни условия и т.н.

Всички деца са слухопротезирани и носят редовно слуховите апарати или кохлеарните имплантни системи.

Документацията по кабинетите се води редовно и е напълно комплектована. Рехабилитаторите са работили по изготвените в началото на учебната година планове. Инивидуалната документация на децата се води редовно, като се отбелязва нивото на слухова загуба, вида слухопротезиране, развитието на слуха и речта на децата. Всички деца са постигнали добро ниво на развитие, съобразно индивидуалните им способности и състояние на слуха. За децата бяха изработени индивидуални програми за работа през лятото.



Видеоцентърът към СГБ системно поддържа и периодично актуализира уеб страницата на СГБ; оказва помощ на районните и териториални организации при изграждането на интернет връзки и осъществява перманентна поддръжка на компютърната техника. Освен това подготвя за публикация филмовия документален архив за извършената дейност през годината; не е прекъснала иработата по изготвянето на субтитри на класически български филми, които се размножават на електронни носители и се разпращат по районните организации.

Центърът за развитие на жестовия език (ЖЕ) също е съсредоточил усилията си в тази област и по-специално - към подготовката на повече преводачи от и на жестов език, защото те са първите сътрудници в РО и ТО при осъществяването на организационната, културно-просветната, социалната и цялостната дейност. В края на м. юли приключиха четири курса - по два в градовете София и Пловдив, за обучение и усвояване на ЖЕ.

Центърът подпомага с различни методически материали и помагала много от институциите и ведомствата, които пропагандират изучаването на жестовия език като помощно средство за по-добро образование на глухите деца и информираност на възрастните. Съвместно с центъра, в процес на подготовка е организирането и провеждането на кръгла маса по въпросите и проблемите на образованието на децата с увреден слух и по-конкретно – използването на жестовия език като помощно средство в обучението им.



Международна дейност – през м. юли в Прага, Чехия се проведе световния конкурс за Мис Свят „Тишина” – 2013. В него взеха участие представителка на съюза заедно с придружителка.

В процес на подготовка и организиране е участието на МОСГБ за европейския младежки лагер през септември 2014 г. с двама представители на ръководството на МОСГБ.



Издателска дейност – в. „Тишина” и специализирани издания - за периода бяха издадени 3 броя на вестник „Тишина”, съдържащи актуална информация за гражданите с увреден слух - запознаване с новоприети нормативни актове, коментари от специалисти, юридическа консултация, съобщения за провеждането на различни съюзни изяви и др. На страниците са публикувани и разнообразни материали, които отразяват живота и проблемите на нечуващите хора, а с рубриките си вестникът запознава читателите си с новостите, свързани с образованието на глухите деца, използването и внедряването на жестовия език, различни съобщения и информации в помощ на читателите, учителите и родителите на нечуващи деца и др.

Социално подпомагане членовете на СГБ - средствата от държавния бюджет за подпомагане на членовете на СГБ ежегодно се разпределят от УС и се отпускат по правилата на утвърдена наредба от УС на СГБ.

Съобразно разпределението, всички районни организации взимат решения и подпомагат нуждаещите се.

От доклада се вижда, че със средствата от ДБ са провеждани много и различни мероприятия през третото тримесечие на 2013 г. за хората с увреден слух, осигурявани са условия в клубовете за пълноценни социални контакти и за социалната интеграция на хората с увреден слух в обществото.

Всяка една инициатива и проява, насочена в подкрепа на хората с увреден слух, даде възможност да се почувстват равностойни граждани на страната ни.



Изготвил: Председател: Николай Нинов Васил Панев




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница