Доклад на зам министъра на транспорта Даниела Никифорова по повод Научно-техническа конференция на тема "Развитие на гражданската авиация у нас в условията на присъединяване към Европейския съюз" 28 юни 2006 г., 00 часа



Дата23.10.2018
Размер61.73 Kb.
#93834
ТипДоклад



Доклад на зам.-министъра на транспорта Даниела Никифорова по повод Научно-техническа конференция на тема “Развитие на гражданската авиация у нас в условията на присъединяване към Европейския съюз”
28 юни 2006 г., 9.00 часа

Уважаеми дами и господа,
Добре дошли на Научно-техническата конференция на тема “Развитие на гражданската авиация у нас в условията на присъединяване към Европейския съюз”.
Разрешете ми да открия настоящата конференция. Със задоволство констатирам засиления интерес към темата. За мен това е още едно доказателство за особената важност на въпросите, които ще обсъждаме днес.
Приемете днешната ни среща като част от комплекса от мерки, които Министерството на транспорта, респективно Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” предприемат за постигане на целта - страната ни да има гражданска авиация:

  • безопасна и сигурна;

  • конкурентноспособна;

  • да удовлетворява потребностите от качествен транспорт ;

  • да предоставя много по-големи възможности за избор от населението.

Приемете настоящия ни диалог и като търсене от нас на съдействие от Ваша страна, тъй като постигането на тази цел не може да бъде резултат единствено от дейността на държавата, а изисква усилията на всички субекти, функциониращи в гражданското въздухоплаване.


Основните приоритети на Министерството на транспорта са:

  • безопасност и сигурност на транспортната система;

  • модернизация на транспортната система;

  • ускоряване на проектите по пред-присъединителните фондове;

  • повишаване на качеството на транспортните услуги на населението;

  • усъвършенстване на взаимоотношенията с браншовите организации от транспортния сектор.

Тези приоритети в пълна степен важат и за гражданската ни авиация. По пътя на тези приоритети трябва да направим крачката напред. Тази крачка в бъдещето е задължително условие за успешното интегриране на гражданското ни въздухоплаване в европейското и като цяло в европейската транспортна система.


В този смисъл, в следващите минути, бих искала да Ви запозная накратко с условията и механизмите, които държавата ползва, за да обезпечи гражданската ни авиация да е част от тази на Европейския съюз.
Държавата ще запази ръководната си роля по отношение на:

  • разработването на общата политика за развитието на гражданската авиация като част от транспортния сектор и регулиране на конкуренцията;

  • понататъшното разработване на законодателството в областта на гражданското въздухоплаване, включително хармонизирането му с това на Европейския съюз, както и актуализирането му, съобразно изискванията на Международната организация за гражданска авиация /ИКАО/ и другите международни авиационни организации, на които Р. България е член;

Създадена е цялостната нормативна база на законодателството в областта на гражданската авиация. Извършена е хармонизация на законодателството с това на ЕС в основните необходими пунктове. С последното изменение и допълнение на ЗГВ беше направена следващата крачка напред на гражданската ни авиация в посока хармонизация. Създадоха се нормативните основания за регламентирането на ГД “ГВА” и като национален контролен орган по отношение на безопасната и ефективна работа на доставчика на аеронавигационно обслужване – ДП “Ръководство на въздушното движение”, в съответствие с изискванията на Регламенти № 549, 550, 551 и 552 на Европейския съюз. Този акт е крачка напред на гражданската ни авиация в създаването на целия механизъм на Единно европейско небе.

Предстои: да продължи процесът на актуализиране на нормативната уредба в областта на гражданското въздухоплаване в съответствие с непрекъснато променящите се, повишаващите се изисквания на международните авиационни организации, член на които е Р. България. Трябва се има предвид, че при гражданската авиация актуализирането на нормативната уредба е непрекъснат процес и е свързан както с променящите се изисквания, стандарти и препоръчителна практика на Международната организация за гражданско въздухоплаване /ИКАО/, Европейската конференция за гражданска авиация, Обединените авиационни власти /JAA/, впоследствие EASA, Евроконтрол, така и с изискванията на Европейския съюз.



  • развитие, поддържане и експлоатация на инфраструктурата на гражданската авиация.

Гражданските летища за обществено ползване и занапред ще останат публична държавна собственост. Някои от тях, обаче, могат и следва да бъдат предоставяни на концесия на частния сектор при гарантиране на обществените услуги и недискриминационния достъп до тях.

И занапред ще се запази тенденцията за привличането на частния сектор в експлоатацията, инвестициите и управлението на летищата.

След присъединяването на Р. България и Р. Румъния към Европейския съюз, поради засилените социално-икономически връзки между страните-членки, се очаква ръст на търсенето на транспортните услуги. Отпадането на границите неминуемо ще доведе до увеличение на пътническия трафик между България и страните-членки на общността като цяло и в частност между България, Румъния и Гърция, превръщайки го от международен във вътрешен за ЕС трафик. Летищните оператори ще се развиват в условията на увеличен трафик, “открито небе”, ще се увеличат приходите от такси за кацане, паркинг и обработен пътник, ще се опростят голяма част от процедурите /митнически, гранично-пропускателни/ за вътрешния трафик.


  • регулиране, правоприлагане и контрол на условията за конкуренцията, достъпа до пазара, професията и транспортните услуги;

Процедурите по издаването на свидетелства, лицензи и други документи, издавани от ГД “ГВА”, се прилагат по отношение на авиационния персонал, въздухоплавателните средства, авиационното оборудване, авиационните съоръжения, авиационните оператори, въздушните превозвачи, авиационните учебни центрове, организациите за техническо обслужване и ремонт на авиационна техника, летища, летателни площадки, летищни оператори, оператори по наземно обслужване. Предстои: разработване на под законовата нормативна уредба за лицензирането на доставчиците на аеронавигационно обслужване и прилагането на тези процедури, както и усъвършенстване на самите процедури от гледна точка на въвеждащите се и повишаващите се изисквания на JARs и на документите на Евроконтрол.

  • регулиране и контрол на авиационната безопасност, включително сигурността, в гражданската авиация и опазването на околната среда;

Тази теза е изключително важна и обширна и ще бъде обхваната от следващия доклад.

  • планиране и подпомагане изграждането на административен и професионален капацитет;

ГД “ГВА” като регулативен и контролен орган на държавата за осигуряване на безопасността и сигурността на гражданското въздухоплаване е създаден. Многократно са му извършвани одити от международните авиационни организации, член на които е Р. България. Предстои: да се работи в посока увеличаване на административния капацитет на държавния орган, в съответствие с препоръките на тези одити.

  • международни дейности и координация за интегрирането на българската гражданска авиация в европейската;

След създаване на необходимата организация в началото на юни 2006 г. беше подписано от Р. България Споразумението за Общоевропейско авиационно пространство между Европейската общност и нейните държави-членки, Република Албания, Босна и Херцеговина, Република България, Република Хърватия, Република Исландия, Бивша Югославска република Македония, Кралство Норвегия, Сърбия, Черна гора, Румъния и Временната администрация на ООН в Косово.

Подписването на това многостранно споразумение е много важна крачка на страната ни, включително и на авиационната индустрия, в посока присъединяването й към Европейския съюз.



Основната цел на ECAA е чрез прилагането на общи авиационни стандарти и препоръчителна практика в областта на безопасността, конкуренцията, социалната политика, правата на пътниците да се създаде нов тип “открито небе”, обхващащо всички въздушно-транспортни услуги на териториите на европейските страни. В Общоевропейското авиационно пространство ще отпаднат досега съществуващите процедури за назначаване на въздушни превозвачи, получаване на експлоатационни разрешения, ограничаване на капацитета и честотите на опериране, съгласуване на разписания и тарифи по двустранните спогодби за въздушни съобщения. Отварянето на пазара ще се отрази благоприятно за увеличаване броя на опериращите превозвачи по линии със значителен трафик, стимулиране на инвестиции в авиационния сектор вследствие прилагането на общи, стабилни и предвидими правила навсякъде в ECAA.
Уважаеми дами и господа,
Благодаря за положените усилия на всички, които спомогнаха за реализирането на тази конференция, както и на всички присъстващи за готовността им за дискусия по тази особено важна тема. Надявам се обсъждането да премине в конструктивен дух.
Убедена съм, че дискусиите на тази среща ще допринесат за нови идеи.
Желая на участниците в конференцията успешна и ползотворна работа.
Благодаря за вниманието.

Даниела Никифорова

Зам.-министър на транспорта



Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница