Доклад от д-р петър москов министър на здравеопазването относно: Проект на Постановление на Министерския съвет за



Дата16.10.2017
Размер39.98 Kb.
#32501
ТипДоклад

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО



Пл. ”Св. Неделя № 5, София 1000

тел.: (+359 2) 9301 145
Рег. № ………………/……………….. г.
ДО

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД

ОТ Д-Р ПЕТЪР МОСКОВ – МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Относно: Проект на Постановление на Министерския съвет за структурни промени в системата на здравеопазването
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,

На основание чл. 31, ал. 1 и 2 и чл. 8, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация внасям за разглеждане проект на Постановление на Министерския съвет за структурни промени в системата на здравеопазване, предвиждащ вливане на Център за спешна медицинска помощ - Софийска област в Център за спешна медицинска помощ – София.

ЦСМП - София и ЦСМП – Софийска област са лечебни заведения по чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения – юридически лица на бюджетна издръжка за специфичните си функции, второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването.

Системата за спешна медицинска помощ в България функционира в настоящия си вид от 1996 г., когато са създадени 28 самостоятелни Центъра за спешна медицинска помощ.

Основният принцип при създаването на тези центрове е териториалният принцип, който ограничава района на обслужване на отделните ЦСМП в рамките на административните граници на съответните областни административни единици. Стандартната структура на ЦСМП включва централен филиал, разположен в областен град и периферни филиали в общинските центрове, интегрирани с обща Районна координационна централа.

Изключение правят центровете ЦСМП-София и ЦСМП-Софийска област, при които поради формалното спазване на общия принцип е формиран един център с мобилни екипи, обслужващи само градския агломерат София и един център, които разполага само с изнесени периферни, разположени в градовете Сливница, Костинброд, Годеч, Своге, Пирдоп, Самоков, Правец, Етрополе, Ихтиман, Костенец, Елин Пелин, Ботевград, Драгоман. Административното управление и на двата центъра се намира в гр. София, където са изградени и функционират и 2 самостоятелни районни координационни централи, които нямат възможност за интеграция помежду си.

Липсва медицинска, организационна и икономическа целесъобразност от поддържане на два самостоятелни ЦСМП с адрес на управление град София и структурни специфики, различаващи ги съществено от структурата на останалите ЦСМП в страната.

Голяма част от спешните случаи на територията на Софийска област налагат транспортиране на пациентите до лечебни заведения от град София, което често е свързано с продължително ангажиране на спешния екип и загуба на капацитет за оказване на спешна помощ по места. Неосигуреността на периферните филиали на ЦСМП-Софийска област с подкрепа от реанимационни и други екипи от централен градски филиал създава предпоставки за сериозни затруднения при оказване на спешна медицинска помощ, особено в случаите на инциденти с по-голям брой пострадали. В тези случаи съществен проблем се явява и липсата на комуникационна свързаност между координационните централи и екипите на двата ЦСМП.

Липсата на възможност за кариерно развитие и перспектива за работа в голям градски филиал за спешна медицинска помощ през последните години доведе до отлив на лекари и други медицински кадри в ЦСМП-Софийска област на фона на нарастващия интерес за работа в ЦСМП-София.

Не на последно място е налице дублиране на медицински и административен персонал, ангажиран с управлението, координацията и администрирането на дейностите, осъществявани от спешните екипи.

Приемането на този нормативен акт се налага поради необходимостта от създаване на предпоставки за подобряване на организацията на обслужване на спешните случаи на територията на гр. София и Софийска област

С проекта се предлага обединението на двете ЦСМП чрез вливане на ЦСМП-Софийска област в ЦСМП-София с цел по-ефективно използване на ресурсите на двата центъра и изградения по-голям административен капацитет на ЦСМП-София.

Очакваният резултат от предлаганата промяна е да се подобри своевременността и качеството на оказваната спешна медицинска помощ на гражданите на територията на гр. София и Софийска област. Възможността за ползване на общи комуникации и изграждане на единна координационна централа ще осигури по-рационално управление на спешните екипи. Значимото намаление на административните разходи и създаването на условия за по-ефективно използване на наличните човешки ресурси ще подобри мотивацията, възможностите за обучение и кариерно развитие на работещите и преодоляването на кадровия дефицит. Крайният резултат от тези действия е подобрен достъп на населението до своевременна и качествена спешна медицинска помощ.

В съответствие с изискването на чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове проектът е публикуван на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

Предложеният проект на акт няма да окаже пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет.

Предложеният проект на акт не е въведен с правото на ЕС и няма връзка с него.


УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,

С оглед гореизложеното и на основание чл. 35, ал. 1 от Закона за лечебните заведения, чл. 8, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, предлагам Министерският съвет да разгледа и приеме проекта на Постановление за структурни промени в системата на здравеопазването.



Д-Р ПЕТЪР МОСКОВ

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Каталог: media -> filer public -> 2015
2015 -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2015 -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
2015 -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
2015 -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
2015 -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения
2015 -> Име на проекта Паралелка/Клас
2015 -> Наредба №39 от 13 септември 2007 Г. За принципите и изискванията за добрата дистрибуторска практика
2015 -> Наредба №38 от 13 септември 2007 Г. За изискванията към данните върху опаковките и в листовките на лекарствените продукти
2015 -> Наредба №26 от 14 юни 2007 г за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница