Доклад относно участие в Регионална конференция по антикорупция, проведена на 20 и 21 май 2010г в гр. Букурещ, Република Румъния



Дата27.10.2018
Размер60.22 Kb.
#102277
ТипДоклад


ДО

ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ

НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ДОКЛАД
относно участие в Регионална конференция по антикорупция, проведена на 20 и 21 май 2010г. в гр.Букурещ, Република Румъния

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСТАВЛЯВАЩ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ,
С решение на Висшия съдебен съвет №47 от 13.05.2010г. бях командирован като негов представител за участие в Регионалната конференция по антикорупция, проведена на 20 и 21 май 2010г. в гр.Букурещ, Република Румъния.

Срещата бе организирана съвместно от Министерството на външните работи на Румъния, Регионалната антикорупционна инициатива в Югоизточна Европа(RAI), Прозрачност без граници (Transparency International) – Румъния и Регионалния съвет за сътрудничество в Югоизточна Европа/RCC SEE/ и в нея, наред с представителите на министерствата на вътрешните работи, на министерствата на правосъдието, на съда и на прокуратурата от страните-членки на RCC SEE взеха участие и представители на Съвета на Европа, на Европейската комисия, на ОЛАФ, на Службата по наркотици и престъпност на Обединените Нации (UNODC), на Американската адвокатска асоциация (American Bar Association), на “Групата държави срещу корупцията” (GRECO) и др.

Срещата бе посветена и на 10-годишния юбилей на Регионалната антикорупционна инициатива (RAI).

Основен резултат от срещата бе изводът за необходимостта от създаване на по-ефективен механизъм за борба с корупцията в Югоизточна Европа. Дискусиите бяха основани на резултатите от направено мащабно проучване в девет страни от региона – Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия, Хърватска и Черна гора на тема “Интегритет и противодействие на корупцията сред правоприлагащите институции в Югоизточна Европа”, като целта на проучването са три целеви групи: съдии, прокурори и разследващи полицаи.

Конференцията се проведе на два етапа:

- презентации на организациите, поканени на Конференцията, презентации на представителите на държавите-членки на Регионалната антикорупционна инициатива и на Съвета за регионално сътрудничество в Югоизточна Европа, както и представяне на методиката и начина на реализиране на проучването относно устойчивостта на съдебната власт срещу корупцията.

- формиране на три работни групи, които проведоха дискусии по конкретните теми от въпросите, предмет на проучването и чиито представители обобщиха резултатите от проведените дискусии.

При презентациите беше подчертана като важен, необходим и ключов аспект на антикорупционните действия ползата от тясното сътрудничество, регионалния подход и постигнатите резултати, тъй като усилията отдавна са надминали началното ниво, както и необходимостта от интеграция в ЕС в контекста на стабилност и напредък на Балканите. Обърнато беше внимание, че има няколко ключови предпоставки за независима съдебна система: гаранциите за честен процес и стриктното и балансирано прилагане на принципа на възложените правомощия, че за постигане на ефект от борбата срещу корупцията трябва да разполагаме с определен арсенал от инструменти, както в съответната национална наказателна система, така и рамките на международните организации. Това трябва да включва ясни утвърдени законодателни разпоредби, пълно прилагане на международните стандарти и активно участие на гражданското общество.

Посоченото изследване е финансирано от държавния департамент на САЩ и има за цел да идентифицира възприятието на съдии, прокурори и полицейски служители (разследващи полицаи), работещи в областта на разследване на корупционни престъпления и оценка на независимостта и ефективността на наказателното производство посредством посочване на причините и методите за възпрепятстване на досъдебната и на съдебната фаза на процеса срещу този вид престъпления. Основната цел на проучването е приемане на законодателни и институционални мерки за синхронизиране на националните антикорупционни механизми съгласно Европейските и международните стандарти и установените добри практики. Според изследването в Югоизточна Европа е необходимо да бъдат създадени по-ефективни механизми за противодействие на корупцията.

Съгласно направеното проучване практиците от съдебната система са удовлетворени от дейностите на национално ниво и отбелязват, че регионалните механизми за сътрудничество представляват допълнително средство за постигане на по-бързо и ефективно производство при корупционните престъпления на високо ниво. Според проучването един от трима практици в наказателната система е бил в ситуация, в която неговите решения или решенията на негови колеги са били обект на директни или индиректни опити за влияние. Това възприятие изглежда широко представено (33%). Разпределението на делата на случаен принцип е представено като ефикасно средство за предотвратяване на политически натиск и осигуряване на професионално отношение към мащабни корупционни престъпления. Националното законодателство се оценява като задоволително, но е необходимо цялостното му приложение.

Темата на първата работна група беше схващането /разбирането/ за степента на независимост и ефективност на националните съдебни системи, както и за причините и факторите, които пораждат и благоприятстват вмешателството в дейността на тези системи и упражняването на натиск върху тях.

Втората работна група фокусира вниманието си върху предимствата и недостатъците/силните и слабите страни/, причините за успехите и, съответно, причините за провалите в решаването на проблема с корупцията по високите етажи на властта и върху конкретните стъпки, които следва да бъдат предприети в подпомагането на правоприлагащите органи, прокуратурата и съда при противодействието на корупцията.

Интересът на третата работна група беше съсредоточен върху оценката на регионалното измерение на феномена корупция: разследващите полицаи, прокуратурата и съда.

Обсъждани бяха и въпросите за недопускане на политически натиск върху посочените структури, влиянието на средствата за масова информация и доверието на обществеността.

Проучването и дискусиите подчертаха необходимостта от изграждане на ефективен защитен механизъм, който да гарантира независимостта на съдебната власт, прокуратурата и полицията. Ефективността на подобен защитен механизъм се предопределя от изпълнението на определени предварителни условия – баланс между разделение на властите и контрол, ясни критерии и прозрачност на процедурите по избиране и назначаване на съдии и прокурори и кариерното развитие на полицейските служители. Не на последно място по-важност е наличието на развито гражданско общество с нулева толерантност спрямо корупционните практики, както и наличието на независими средства за масова информация /СМИ/.

Конференцията приключи своята работа с приемане на финални заключения и определяне на план за предприемане на действия по изпълнението на тези заключителни мерки до края на 2010година.

Първо, беше решено да бъде използван цялостният и мултидисциплинарен подход за противодействие на корупцията в наказателната система, интегриращ съдии, прокурори и разследващи полицаи посредством сътрудничеството на RAI и RCC.

На второ място, прие се докладът относно извършеното проучване за устойчивостта на съдебната система против корупцията да бъде разпространен и дебатиран на национално ниво с участието на представители на Регионалния съвет за сътрудничество, на Регионалната антикорупционна инициатива, на Европейската комисия, на Службата по наркотици и престъпност на Обединените Нации, на Transparency International и на други заинтересувани страни.

На трето място, реши се проучването относно устойчивостта към корупция на съдебната система в Югоизточна Европа да бъде извършвано периодично и според обществения индекс за възприемане на корупцията и хармонизираните статистически индикатори за антикорупция.

На четвърто място, прие се анализите и препоръките от проучването да бъдат обсъдени и използвани при изготвяне на Многогодишната регионална стратегия относно правосъдието и вътрешните работи (Multiannual Regional Strategy on Justice and Home Affairs) за периода 2011-2013г.

На пето място, решено беше да се препоръча използването на резултатите от проучването за изготвяне на националните стратегии за борба с корупцията.

На шесто място, прието бе да бъде засилена ролята и участието на гражданското общество, на академичните и на изследователските институти, както и на медиите в регионалното сътрудничество в борбата с корупцията.

На седмо място, беше решено да се възложи на Секретариата на Регионалната антикорупционна инициатива и на Секретариата на Съвета за регионално сътрудничество в Югоизточна Европа да продължат координационната си дейност по отношение на борбата против корупцията.

На последно място, прие се план за работа до края на 2010г., който включва следните задачи:

1. До средата на ноември 2010г. да се организират и осъществят национални дебати относно доклада от проучването на устойчивостта на съдебната система против корупцията, проведено в посочените страни от региона.

2. До месец декември 2010г. да се обобщят резултатите от националните дебати по този въпрос.

3. До месец декември 2010г. направените в резултат на националните дебати препоръки да се включат в Многогодишната регионална стратегия относно правосъдието и вътрешните работи за периода 2011-2013г.

ИЗГОТВИЛ:



/ Калин Баталски /




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница