Доклад по наблюдението и контрола при прилагането на регионалния план за развитие на североизточен район



страница1/12
Дата31.12.2017
Размер2.12 Mb.
#38234
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

.


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

ДОКЛАД

ПО НАБЛЮДЕНИЕТО И КОНТРОЛА ПРИ ПРИЛАГАНЕТО НА

РЕГИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕВЕРОИЗТОЧЕН РАЙОН

(2007-2013), ВКЛЮЧИТЕЛНО НА МЕРКИТЕ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ,

НАМАЛЯВАНЕ ИЛИ ОТСТРАНЯВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНИТЕ ЩЕТИ В

РЕЗУЛТАТ НА ПРИЛАГАНЕТО НА ПЛАНА

2009


Съдържание

уводна част



  1. осъществени предвиждания на Регионалния план за развитие на СЕВЕРоИЗТОЧен район (2007-2013) до момента........................................................................................................................4




  1. изпълнение на мерките за предотвратяване, намаляване или отстраняване на екологичните щети в резултат на прилагането на Регионалния план за развитие на СЕВЕРоИЗТОЧен район (2007-2013), съгласно становище по ео № 7 -3/2005 год. НА МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ...........................................................................................................................19



  1. Изпълнение на мерките за наблюдение и контрол при прилагане на Регионалния план на за развитие на СЕВЕРоИЗТОЧен район (2007-2013), съгласно становище по ео № 7 -3/2005 год. НА МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ...........................................................................................................................45




  1. Предложения за мерки/индикатори в Актуализирания документ за изпълнение на РЕГИОНАЛНИЯ ПЛАН за развитие на СЕВЕРоИЗТОЧен район (2007-2013) съгласно становище по ео № 7 -3/2005 год. НА МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ за наблюдение и оценка на влиянието върху околната среда в процеса на прилагането му......................................................61




  1. СПИСЪК НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ СЪКРАЩЕНИЯ................................................147

Докладът по наблюдението и контрола при прилагането на Регионален план за развитие на Североизточен район (2007-2013 г.), включително на мерките за предотвратяване, намаляване или отстраняване на екологични щети в резултат на прилагането на плана, e изготвен на основание чл.30, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми и в съответствие със Становище по ЕО № 7 - 3/2005 на министъра на околната среда и водите. Становището изисква разработването на такъв доклад за всяка календарна година от периода на действие на Регионалния план за развитие на Североизточен район и представянето му в Министерство на околната среда и водите не по-късно от 1 март на всяка следваща година.

Регионалният план за развитие на Североизточен район за периода 2007 – 2013 г. е приет с Решение на Министерския съвет № 1014 от 30 декември 2005 г., но реализацията му стартира през 2007 г.

В периода 2007-2008 г., с оглед хармонизиране на националното законодателство в областта на регионалното развитие с европейското се подготвят законодателни промени, които водят до приемането на нов Закон за регионалното развитие (обн. в ДВ, бр. 50 от 30 май 2008 г.) и Правилник за прилагане на Закона за регионалното развитие (обн. в ДВ, бр. 80 от 12 септември 2008 г.). Като страна-членка на Европейския съюз от 1 януари 2007 г. България следваше да изпълни изискванията за прилагане на Общата класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) в съответствие с Регламент (ЕС) № 1059/2003 и Регламент (ЕС) № 176/2008. На практика тази промяна бе нормативно регламентирана на национално ниво с новия Закон за регионалното развитие през 2008 г. Съгласно чл.4, ал.3, т.3 от Закона за регионалното развитие Североизточен район включва областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен.

Поради съществените изменения във вътрешната и външната нормативна и институционална среда е изготвен проект на актуализиран документ за изпълнение на Регионалния план за развитие на Североизточен район за периода 2009-2013 г. Проектът е разработен в периода юни-септември 2009 г., като в него са отчетени и промените в Национална стратегия за регионално развитие 2005-2015 г. на база на проекта на актуализиран документ за изпълнение на Националната стратегия за регионално развитие (2009-2015 г.). Актуализацията на Регионалния план e извършена в съответствие с Методическите указания за актуализиране на действащите стратегии и планове за регионално и местно развитие (2009 г.), изготвени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Следва да се подчертае, че проектът на актуализирания документ (2009-2013 г.) не отменя Регионалния план за развитие на Североизточен район (2007-2013 г.), а представя тенденциите в икономическите, социалните и екологичните процеси, откроили се в периода след приемането на Регионалния план. Корекциите в стратегическата част на документа са насочени към избягване на дублирането, като се търси по-тясна допълняемост между отделните приоритети и специфични цели за развитие на района с оглед постигане на определените главна и стратегически цели. Формулировките и обхватът на приоритетните области са прецизирани с оглед постигане на съответствие между целите на регионалната политика и финансовите инструменти за реализацията й.

Изготвеният доклад е първият доклад за наблюдение и контрол при прилагането на Регионалния план за развитие на Североизточен район (2007-2013 г.). Причините за изместването му във времето са посочените законодателни, институционални и териториални промени в сферата на регионалното развитие.

І. осъществени предвиждания на Регионалния план за развитие на СЕВЕРоИЗТОЧен район (2007-2013) до момента
Стратегическа цел 1 „Развитие на динамична икономика, основана на конкурентноспособност и иновации”

Постигнат e напредък по цел 1, тъй като се наблюдава устойчив темп на нарастване на абсолютния размер на БВП на района средно с 9% годишно, но е по-нисък /94%/ от средния темп на годишното нарастване на БВП за страната. Средното годишно нарастване на БВП/човек от населението на района е 10 % годишно, като този темп съответства на 95% от средния темп за страната.

Също така налице е нарастване на преките външни инвестиции до 20% от БВП на СИР за 2005г. , но постигнатият резултат е по-нисък от средния дял на ПЧИ от БВП за страната. Наблюдава се нарастване на инвестициите за НИРД в последните години с 29%, като се очертава позитивна тенденция за динамична промяна.

Приоритет 1 – „Подкрепа за икономическото развитие, основано на растеж и заетост”

Постигнати резултати до 2006г.



  • Преки чужди инвестиции - В периода 2002-2006 г. преките чуждестранни инвестиции в района са се увеличили с 1 008 857 хил. щ. долари, като нарастването е с 301% на база 2002 г. За същия период ПЧИ в страната са нараснали с 354%. По размер на ПЧИ в последните години районът е на трето място след Югозападния и Южния централен район.

  • Брутна добавена стойност - По този показател Североизточният район се нарежда на трето място след Югозападния и Югоизточния район, като делът му е 13,7% от общата БДС за страната. Наблюдава се устойчив темп на нарастване на абсолютния размер на БДС, като той е по-нисък от средния за страната. Намалява делът на района в общия БДС за страната.

  • Коефициент на заетост - В последните години се наблюдава устойчиво нарастване с 1,5% средно за година, като тенденцията е устойчива във времето и очертава напредък по отношение осигуряването на повече работни места за трудоспособното население. По-достигнат коефициент на заетост 45,7 районът е на трето място в страната, а достигната заетост е под средната за страната 46,7. Единствено област Варна е със заетост надвишаваща средната в страната.

  • Нарастване на средните доходи - Тенденцията на нарастване на доходите е устойчива, но темповете са незадоволителни. По отношение нарастването на средните доходи на човек районът изостава след по-голяма част от останалите райони в България. През 2006 г. той е на второ място по отношение на абсолютния размер на общия доход на домакинство след Югоизточния район и на последно по среден доход на човек.

  • Нарастване на броя на МСП - Броят на предприятията в нефинансовия сектор на икономиката се е увеличил с 10661 бр., което съответства на 31,5 % спрямо 2002 г. и е много висок резултат, тъй като за същия период нарастването за страната е с 16,5% . Североизточният район е постигнал темп, който е двойно по-висок от средния за страната.

  • Нарастване броя на заетите с висше образование - Броят на заетите висшисти се е увеличили с 9,5% в последните години. За същия период средното нарастване за страната е с 5,0%. Тази тенденция е благоприятна с оглед развитието на иновации в региона и въвеждане на нови технологии, както и създаване на центрове за НИРД, които да обслужват бизнеса на територията на района. Районът е на трето място в страната по брой на заетите висшисти, след Югозападния и Южния централен район.

  • Изградени участъци автомагистрали в района – Пуснат е в експлоатация нов участък от автомагистрала „Хемус”, като в момента пътните комуникации от Варна до Шумен се осъществяват изцяло по автомагистралата. Подобрена е вътрешната транспортна достъпност в района и тази със съседните райони. Други реализирани проекти: „По-добри пътища- по-конкурентен регион”-община Силистра, финансиран от програма ФАР и реализиран в периода ноември 2005- юни 2007 г., с общ бюджет 284 877,39 евро; Възстановяване на път ІV 48004 Омуртаг-Птичево” - община Омуртаг, финансиран от програма ФАР и реализиран в периода 11.10.2006-11.10.2007 г., с общ бюджет 396 393,86 евро.

  • Използване на вятърна енергия - Районът е на първо място в страната по

инсталирана мощност на база на използване на ВИЕ. В процес на реализация са някои големи проекти. Изграждат се ветропаркове в крайбрежните части /в района на Калиакра и Шабла/, където природният потенциал се оценява като най-подходящ. В района на Калиакра вече са монтирани 35 бр. вятърни генератора с изградена мощност 35 мегавата

ОП „Транспорт 2007-2013”

ОП „Транспорт” е специфична програма, която има предварително определени бенефициенти и конкретни големи инфраструктурни проекти, предвидени да бъдат финансирани по нея.

За Североизточен район такъв проект е “Информационна система за управление на морския трафик VTMIS – Фаза 3 „Окончателно разширение на системата за цялата брегова ивица, интегриране в единна национална система и общоевропейски структури”, с индикативен бюджет – 3, 85 млн. евро. и бенефициент : Държавно предприятие ”Пристанищна инфраструктура”.

Приоритет 2 „Развитие на конкурентноспособен аграрен сектор, съживяване на селските райони”

Районът има голям потенциал и добри традиции в развитието на селското стопанство. Напредъкът в областта на селското стопанство е свързан с реализацията на проекти по програма САПАРД на територията на района и постигането на целите на Националния план за развитие на земеделието и селските райони 2007-2013 г., а не с реализацията на РПР на Североизточния район.



Към 13.08.2009г Изпълнение на процедурите по Програмата за развитие на селските райони: Общ брой ползватели на субсидиите по Мярка 112 и по Мярка 121 в СИР – 155, от които:

- по мярка 112 “Млади фермери” - 111 ползватели

- по Мярка 121 «Модернизиране на земеделски стопанства» - 44 ползватели

Общо изплатени субсидии по двете мерки в размер на 16 715 588,88 лева



Приоритет 3 „Постигане на качествен и атрактивен туризъм и териториално балансиране на туристическото развитие в района”

Постигнати резултати до 2006г.

Районът е най-атрактивният в страната по отношение възможностите за морски туризъм.


  • Нарастване на реализираните нощувки - Броят на реализираните нощувки се е увеличил с 15%, при средно нарастване за страната от 45% за същия период. Въпреки нарастването броя на туристите, натоварването на туристическата инфраструктура, в сравнение с 2002 г. е по-ниско. Североизточният район е на първо място в страната по брой на туристите.

  • Нарастване на реализираните нощувки от чужденци - Нощувките на чужденци са нараснали с 13%. Североизточният район е на първо място в страната по брой на туристите чужденци.

  • Нарастване броя на леглата - Броят на леглата в средствата за подслон е нараснал с 45%. Районът е на второ място в страната по брой на легла. Като цяло в района е постигнато по-високо натоварване на легло по отношение на реализираните нощувки в сравнение с конкуриращия го Югоизточен район и средните данни за страната, което показва по-ефективно използване на изградената туристическа инфраструктура.

  • Инфраструктурно осигуряване на отрасъла – Осигурена е добра транспортна достъпност до туристическите обекти в района. Телекомуникационната мрежа на района е сравнително добре развита, като по степен на цифровизация Североизточният район е на второ място след Югозападния район.

  • Обществено водоснабдяване /доставена вода на човек/ – По отношение общественото водоснабдяване на населението с питейна вода в Североизточния район през 2006 г. е достигнато ниво от 83 литра/човек на ден, което е по-малко от средното за страната 97 литра/човек на ден.


Принос за напредъка по приоритета: Програма ФАР има принос при реализацията на проекта „Туристическа дестинация Добруджа” в община Добрич в периода 29.11.2006- 29.11.2007 г. с общ бюджет 33 638,26 евро; Друг значим проект е проектът, финансиран от програма ФАР, който подкрепя развитието на туризма в района - „Общински пътища за достъп до туристически обекти”, община Добрич, който се реализира в периода 30.11.2007 г. - 30.01.2008 г. на обща стойност 162 022,90 евро.

Стратегическа цел 2 „Мобилизиране и повишаване качеството на човешкия потенциал и достигане до европейски стандарти на заетост и жизнена среда”

С реализацията на тази стратегическа цел се очаква да се въздейства пряко върху развитието на човешките ресурси в района чрез подобряване достъпа до образование и обучение с ново качество, както и насърчаване на заетостта.



Приоритет 4 „Повишаване потенциала на човешките ресурси, социалната и образователната инфраструктура”

Констатиран е напредък по отношение реализацията на посочената стратегическа цел на основа на:



  • Нарастване броя на заетите лица – Нарастването на броя на заетите лица в района в периода 2004 - 2006 г. е 8,7%, при среден темп за страната 6,4%. По общ брой на наетите лица през 2006 г. СИР е на трето място в страната след Югозападния и Южния централен район.

  • Коефициент на заетост – Този коефициент в района в последните години устойчиво нараства с 1,5% средно за година, като тенденцията е устойчива във времето и очертава напредък по отношение осигуряването на повече работни места за трудоспособното население. По-достигнат коефициент на заетост 45,7 районът е на трето място в страната. Достигнатата заетост е под средната за страната 46,7 %.

  • Нарастване на коефициента на икономическа активност – Икономическата активност на населението в СИРП е 52,2% и е по-висока от средната за страната, като областите Варна и Добрич се характеризират с по-висока икономическа активност от средната за страната и района

  • Намаляване на коефициента на безработица – Коефицентът на безработица спада в последните години, като в периода 2002 - 2006 г. той е намалял общо с 9,4%. За същия период промяната на коефициента на безработица в страната е 8,8%, което очертава едни по-динамични промени на пазара на труда в СИР, в сравнение със средните темпове за страната.

  • Нарастване броя на заетите с НИРД – Средно със 75 д. годишно нарастват заетите, които работят в областта на проучванията, технологичното развитие и иновациите в Североизточния район. В последните години общото увеличение на заетите в областта на проучванията в страната е нарастнал с 13 %, докато в Североизточния район ръстът е 20%. Районът е на трето място по брой на заетите с НИРД.

  • Намаляване броя на безработните лица до 29 г. – В последните години намалява броят на регистрираните безработни лица под 29 г. с 22717 души. Независимо от това районът е на второ място в страната по брой на регистрираните безработни лица до 29 г., като се очертава необходимост от по-активни мерки на пазара на труда.

Приоритет 5 „Екологизация на средата и устойчиво градско развитие”

  • Използвани нови енергийни източници - Районът е на първо място в страната по инсталирана мощност на ветрогенераторите. В процес на реализация са няколко мащабни проекта: изграждат се ветропаркове в крайбрежните части /в района на Калиакра и Шабла/, където природният потенциал се оценява като най-подходящ. В района на Калиакра вече са монтирани 35 бр. вятърни генератора с изградена мощност 35 мегавата

  • Водоснабдяване на населението л/човек на денонощие - По отношение общественото водоснабдяване на населението с питейна вода в Североизточния район през 2006 г. е достигнато ниво от 83 литра/човек на ден, което е по-малко от средното за страната 97 литра/човек на ден. До средното ниво за страната се доближава единствено област Варна. В периода 2002-2006 г. нарастването на количеството питейна вода на човек се е увеличило с 8 куб.м.

  • Дял на обслуженото население от СПСОВ - По дял на обслуженото население от СПСОП -50,8% районът е над средното ниво за страната - 41,1%, като заема второ място след Югозападния район. Относителният дял на заустените третирани отпадни води в района е 64,9% и е по-нисък от средния за страната 71,9%. Общият дял на заустените третирани отпадни води в Североизточния района намалява, което се дължи на изграждане на канализационни мрежи в населени места без изградени съоръжения за третиране на отпадните води.

  • Разходи за опазване и възстановяване на околната среда - Разходите за опазване на околната среда в Североизточния район са 11,8 % от разходите в страната. По този показател районът се нарежда на четвърто място след Югозападния, Южния централен и Югоизточния район.

  • Дял на третираните отпадни води - Делът на третираните отпадни води в района е 65% и е по-нисък от средния за България- 71,9%. Североизточният район по отношение пречистването на отпадните води е на пето място.

Брой договорирани проекти към 30/09/2009г. на територията на Североизточен район - 34 проекта по ОП”Околно среда” /Техническа помощ сектор “Води", Техническа помощ сектор “Отпадъци", Строителство сектор “Води"/.

Стратегическа цел 3 „Въвеждане на съвременни подходи на управление, развитие на партньорството и териториалното сътрудничество”

Реализацията на тази стратегическа цел се очаква да въздейства за подобряване координацията и партньорството при изпълнение на плановите документи и развитие на проектен капацитет за усвояване и управление на средствата от структурните фондове на ЕС.



Приоритет 6 „Повишаване на административния и проектен капацитет и развитие на модерни форми на услуги”

  • Заети лица в областните администрации - В последните години средното годишно увеличение на броя на заетите лица в областните администрации периода е 2,5 % , при среден темп за страната 3,2%. Районът е на трето място по брой на заетите в областните администрации, но характеристиките му се доближават до тези на районите които заемат първите места.

  • Заети лица в областните администрации с висше образование - Заетите в областните администрации в Североизточния район с висше образование съответстват на 88,1% от общия брой, при показател за страната 85,2%.

  • Заети лица в общинските администрации - Нарастването на заетите в общинските администрации е средно с 3,2% годишно, при среден темп за страната 1,2%.

  • Заети лица в общинските администрации по степен на образование – Служителите с висше образование в общинските администрации в СИР са 52%, при среден дял на същите в страната- 53%. В периода 2002-2006 г. нарастването на заетите вишисти в общинските администрации е 56% при средно нарастване за страната- 37%.

  • Брой договорирани проекти към 30/06/2009г. по ОПРР с бенефициенти от Североизточен район: 39 на обща стойност 96 297 888, 12 лв.:

- По схема “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа” - сключени 6 договора с общините: Попово, Търговище, Варна, Аксаково, Нови пазар и Каспичан на обща стойност 24 761 122,22 лева

- По схема “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие“ - сключени 9 договора с общините: Тервел, Суворово, Велики Преслав, Каварна, Омуртаг, Венец, Каолиново, Върбица, Никола Козлево на обща стойност 8 479 522,90 лева

- По схема “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали” - сключени 13 договора с общините: Попово - 2 проекта, Аксаково, Добрич-град, Добричка - 2 проекта, Каспичан - 2 проекта, Провадия, Аврен, Варна – 3 проекта на обща стойност 56 612 561,16 лева


  • Брой на подадените проекти по ОПРР към 30/06/2009г.:

- По схема “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална и културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали” - 43 предложения

- По схема “Подкрепа за устойчиво и интегрирано местно развитие чрез рехабилитация и реконструкция на общинска пътна мрежа” - 12 предложения

- По схема “Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие“ - 19 предложения

- По схема “Подкрепа за междурегионално сътрудничество и обмен на най-добри практики” - 10 предложения от общини и областни администрации / без НПО/



Приоритет 7 „ Развитие на териториалното сътрудничество”

Има значителен напредък, предимно по отношение реализация на проекти за трансгранично сътрудничество



  • Брой реализирани проекти в областта на териториалното сътрудничество -Реализирани са над 20 проекта за трансгранично сътрудничество.

В района се реализират много проекти, финансирани от програмата PHARE СВС за България и Румъния. Такива са:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница