Доклад по Направление 2 Новата информационна и учебна среда Галя Борисова Вукова учител по химия и опазване на околната среда



Дата11.06.2018
Размер117.86 Kb.
#73304
ТипДоклад
43–та Национална конференция на учителите по химия

«Европейските измерения на българското химическо образование»

26-28.11.2009г., Ловеч

КАБИНЕТЪТ ПО ХИМИЯ – ЛАБОРАТОРИЯ НА ИНОВАЦИИ


Доклад по Направление 2 - Новата информационна и учебна среда

Галя Борисова Вукова –

учител по химия и опазване на околната среда

СОУ „Христо Ботев” Ихтиман, София област

Уважаеми дами и господа,

организатори, участници и гости

на 43-ТА НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ ПО ХИМИЯ

„Европейски измерения на българското химическо образование”

Бих желала да Ви приветствам от името на СОУ „Христо Ботев” - град Ихтиман и неговото ръководство, както и от мое име - Галя Вукова -преподавател по химия в него, да благодаря за извършената организаторска дейност по подготовката и провеждането на конференцията от страна на Химическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Съюзът на химиците в България, Министерството на образованието, младежта и науката - Регионален инспекторат в гр. Ловеч и лично на Председателя на организационния комитет: проф. д-р Борислав Тошев, дхн и Заместник-председателя на организационния комитет: г-жа Иваничка Буровска, да пожелая ползотворна и успешна работа на конференцията и успех на всички участници в нея.


Уважаеми колеги,
Предложените за обсъждане основни теми на конференцията - Съвременни образователни технологии, Новата информационна и учебна среда, Проблеми на училищната дисциплина са изключително актуални на фона на търсене на нови „Европейски измерения на българското химическо образование” и дават възможност да обсъдим и споделим нашите виждания и натрупан опит, постигнатите успехи и съпътстващите проблеми.
І.Началото
За мен особено интересна е темата за Новата информационна и учебна среда в контекста на следните тенденции :


  • световната глобализация и информатизация на обществото в т.ч. и у нас - осигуряваща свободен и неограничен достъп до информация и технологии ;




  • изпреварващите темпове на навлизане на информационните технологии в бита и домакинствата спрямо училището - тенденция водеща до демотивация и липса на интерес у учащите се при ежедневното предлагане на традиционната училищна учебна среда;




  • децентрализацията на финансиране на образованието и въвеждането на делегираните бюджети – създаващо редица трудности по места, но и отприщващо инициативата на отделни училищни ръководства и учители за реализация на нови проекти;




  • наложената доминация в последните десетина години на хуманитарните дисциплини най-вече на езиковото обучение и изтикването в „ъгъла” на базовите науки за природата и човека - химия, физика и биология.

Базирайки се на необходимостта от качествена промяна в учебната среда по предмета химия в нашето училище и в търсене на елементите на тази промяна през последните 2 години ние заложихме на изграждането на


„НОВ КАБИНЕТ ПО ХИМИЯ”
като основополагащ и решаващ фактор за постигане на промяна на информационната и учебна среда по предмета.
Ние се опитахме да се разделим с разбирането за Кабинетът по химия като съвкупност от стени с черна дъска и една периодична система,столове, чинове и някакъв остарял набор от стъклария и вещества - демодиран и безинтересен декор.
Ние тръгнахме от разбирането, че Кабинетът по химия това е образователно пространство за обучение по предмета,за провеждане на извънкласни мероприятия, за организиране на учебно-изследователски дейности на учениците, за провеждане на реални и виртуални химични експерименти - и се опитахме да обновим и оживим декорите.
За да бъде работата на кабинета успешна разработих концепция за неговото развитие

І І.Концепция за развитие на кабинета по химия
Образованието е ориентирано не само към усвояване на определени знания от учениците, но и за развитие на личности с познавателни (когнитивни) и творчески способности.

Целта на кабинета е създаване на условия за формиране на творчески личности, притежаващи задълбочени знания, способни към саморазвитие и самореализация.

За постигане на тази цел е необходимо да се създаде творческа образователна среда и условия за усвояване от учениците на определен опит:


  • формиране на учебно-познавателна компетентност на учениците;




  • въвеждането на информационни технологии в образователния процес, използването на мултимедийно оборудване, използването на интерактивни способи на обучение;




  • учебно-изследователската работа играе важна роля за формиране на нови знания у учениците, при решаването на проблемни ситуации, формирането на идеи и хипотези на изследванията.

Кои са етапите за реализиране на тази концепция?

Етапи за реализиране на концепцията за развитието на кабинета по химията


1.Обновяване на учебното съдържание по химия

    • 2008 – 2009 учебна година – въвеждане на новото учебно съдържание по химия за 7 клас;

    • 2009 – 2010 учебна година – въвеждане на новото учебно съдържание по химия за 8 клас;

    • 2009 - 2010 учебна година – начало на свободно избираема подготовка за повишаване интереса към предмета, съчетана с извънкласни форми на работа.

2. Информатизация на кабинета по химия



  • 2008 – 2009 учебна година – мултимедийно оборудване

  • 2009 – 2010 учебна година

– използване на интерактивна дъска в урочната и извънурочна работа

- създаване на единна информационна среда на обучение в кабинета и лабораторията


3.Усъвършенстване на професионалните компетентности на завеждащия кабинета.

  • 2008 – 2009 учебна година – откриване на кабинет и лаборатория по химия

  • 2009 -2010 учебна година

  • повишаване личната професионална квалификация на завеждащия кабинета

  • споделяне на опита по създаване на кабинета по химия

  • създаване на сайт “Виртуален кабинет по химия”

4.Научно – методическо обезпечение на кабинета по химия



    • 2009 – 2010 учебна година – създаване на система за съхраняване на дидактически материали

Създадените от учителя и ученици презентации, постери, доклади, реферати, колекции и модели да се съхраняват с цел използването им в последващи години.

Поставяне начало на учебно – методически комплекс – учебници, учебни помагала, методически ръководства, конкурсни варианти от олимпиади, състезания и др.


5.Традиции на кабинета по химия

    • създаване на презентация на кабинета;

    • обобщаване на резултатите от урочната и извънурочната работа на учениците и представяне пред родителите им /изложби, открити уроци, вечери на химията/;

    • създаване на програма за работа с ученици от 5 и 6 клас с цел създаване на интерес към предмета;

    • създаване на еко клуб

6.Кабинетът по химия като методически център



  • съвместна методическа работа с учителите от методическото обединение;

  • обобщаване опита и работата на кабинета пред регионалното методическо обединение.

7.Сътрудничество на кабинета с други структури



  • обмяна на опит с кабинети от други региони;

  • обмяна на опит с химични лаборатории на водещи предприятия от общината.

8.Обезпечаване безопасността на учениците



  • осъществяване на мероприятия, формиращи у учениците навици за безопасно поведение и правила за действие в екстремни ситуации;

  • оформяне на кът по техника за безопасност, разработване на тестове по ТБ

Изпълнението на тези задачи и дейността на учителя ще доведат до развитие на интелектуално-творческите способности на учениците, формирането им като утвърдени личности със социално отговорна позиция. Това ще способства за стимулирането им в участие на олимпиади, научно-практически конференции и конкурси на различни нива.


ІІІ.Оформяне на кабинета по химия

Тази табела посреща учениците в кабинета

1 слайд табела на вратата

Добре дошли в чудния свят на химията!

2 слайд снимки от кабинета и лабораторията

Кабинет – Кабинетът позволява рационално използване на урочното време, а това съдейства за повишаване качеството на знанията на учениците.

Лаборатория

– Химичен експеримент с най-добър педагогически ефект може да бъде проведен единствено и само в добре оборудвана лаборатория.


3 слайд Поглед отвътре

Така изглежда самият кабинет.

На пръв поглед всичко е стандартно: маси, дъска, столове, цветя. Но ние се постарахме максимално да използваме работното пространство на кабинета.
Снимка 1 (дъска + 2ПТ)

Централно място заема бяла работна дъска, а от двете й страни са разположени ПТ – едната класически вариант, а другата – дългопериоден.


Снимка 2 (РОАМ – Ред на относителната активност на металите)

Над дъската не може да не се забележи РОАМ, който е изработен с помощта на ученици от нашето училище.


Снимка 3 (картинки – всички)

Усилията на тези ученици заедно с група деца, проявяващи засилен интерес към химията, успяха да разчупят стандартното оформяне на кабинета.

Така по стените оживяха страници от етапите на развитие на химията.

Избрахте този начин за представяне с цел емоционолното въздействие на героите върху участието на учениците в учебния процес.

В единство съчетахме забавното със сериозното, научното и възпитателното. Въздействието се оказа безспорно – и за ученици, и за всеки посетил кабинета.

Интересът е огромен и това поставя начало на една успешна работа за в бъдеще.

4 слайд Технически средства (снимка на лаптопа, мултимедиен проектор и интерактивна дъска)

Малко са кабинетите, които могат да се похвалят с добро техническо оборудване.

На разположение на учителя и учениците има преносим компютър, мултимедиен проектор и интерактивна дъска.

В обучението по химия, използването на интерактивна дъска е много целесъобразно - например за моделиране на химични процеси и явления. Това е необходимо преди всичко за изучаване на явления и експерименти, които практически не е възможно да се покажат в училищната лаборатория, но това може да се постигне с помощта на компютъра.

Основната функция на системата е внасянето на интерактивност в обикновената бяла дъска. Видимата част от eBeam System е устройство с джобен размер, което се закрепва в ъгъла на бялата дъска или друга плоска повърхност (без значение на размера) и регистрира действията на презентатора посредством система от инфрачервени сензори, контактуващи с IR предавателите на специалните цифрови “писци”. Предвидена е дори електронна “гъба” за триене.

Благодарение на интегрирания софтуер приспособлението дава възможност за запис в различни файлови формати, печат, прожекция или обмен на работната информация в реално време. Коригираните данни пък могат да се споделят чрез Интернет по време на Web-конференции, независимо от броя и местоположението на зрителите. Всичко това вдъхва индивидуалност на презентациите и ги прави много по-ефективни.

Чрез него учениците също могат да участват активно в часовете и да изнасят свои презентации и материали.

Подобен род иновативно обучение ангажира самите ученици в по-активното усвояване на преподавания материал. На лице е и възможността за интеграция с информационните системи, въведени в училище и използвания софтуер, както и удобството за електронен пренос на материалите, създадени в час – по електронна поща или чрез друг цифров носител, като се използва свързания с дъската компютър.


5 слайд Помощни средства (снимка)

Кабинетът по химия е предназначен за провеждане на уроци, по време на които е необходимо да се извършват демонстрации на химични опити. За целта кабинетът разполага с демонстрационна маса, плотът на която е направен от химически устойчив материал.


6 слайд Пътят към истината (снимка на преходната стъклена врата)

Стъпка по стъпка от първобитния човек до съвременната химия стигаме до широко отворените врати на науката.

Тя свързва кабинета с лабораторията и е символ на необятните възможности на науката химия. Истината може да се докаже чрез опита!

Вратата, водеща към лабораторията, позволява на погледа на ученици и гости, още с влизането в кабинета, да се спре върху нестандартно разположените портрети на велики химици.

Избрали сме този начин, за да постигнем по-добър образователен и възпитателен ефект.

В лабораторията има камина, нужна за опитите, при които се отделят вредни газове и пари.Камината има подвижни хоризонтални и вертикални предни стъкла,вградено осветление, вентилатор, химически и термоустойчив плот.


Подът е покрит с гранитогресни плочки, които не се влияят от реактивите и лесно се почистват.
7 слайд Лабораторен остров
Идеята за отделянето на лабораторията от кабинета ни доближи до съвременни условия на работа. От всички варианти, предложени от фирмата, избрахме решението – “ Лабораторен остров “.

Естеството на работа по време на лабораторните упражнения е такова, че на учениците се налага да отиват до шкафовете за химикали, до чешмата, за справочници и прочие, поради което помещението за лабораторията трябва да е достатъчно голямо и просторно и това движение да не пречи на работата.

Лабораторният остров е снабден с електрическо захранване, 2 лабораторни мивки и контейнери под работния плот за съхраняване на реактиви,лабораторни съдове и уреди.

Сега сме убедени че не сме сгрешили, защото това дава възможност за простор на идеи и ефективност на работата.


Има специален шкаф-абсорбатор за съхранение на химикали, които са летливи, отровни и опасни.

Лабораторията разполага с дигитален термохигрометър, електромагнитна бъркалка, набор-молекулни модели, рН-метър, апарат за демонстриране на дестилация, електронна и техническа везна,електромагнитна бъркалка.

В лабораторията има шкаф със стъклени врати, където се съхраняват лабораторните съдове и разтвори.

ІV. Откриване


Желанието на ръководство, учители и ученици за по – бързото осъществяване на проекта: Кабинет по химия подтикна всички към сериозна работа. За кратко време двете обикновени класни стаи (снимки) се превърнаха в осъществена мечта.

Кабинетът беше открит на 29.04.2009г.

Нашето удовлетворение беше споделено от съпричастните към идеята ни общински съветници, кмет на общината, началника на РИО, експерта по химия за региона, учители пенсионери, колеги, ученици.

Кабинетът стартира своята работа с открит урок с ученици от девети клас на тема “Химията – наука на чудесата“. Чрез него се проследяваше развитието на химията през вековете. С особено голям интерес бяха посрещнати опитите, извършени от учениците. Ходът на урока може да се проследи в Приложение 1.

Вълнението завладяло всички присъстващи породи ентусиазъм за откриването и на други кабинети от цикъла на естествените науки.
Положените усилия вече дават резултати и учениците с удоволствие идват, работят и учат в тази нова учебна информационна среда предоставена им от нас чрез новия кабинет и лаборатория по химия.

Уважаеми колеги,


Надявам се споделения наш опит за търсене на промяна на информационната и учебна среда посредством реализацията на нов кабинет по химия да е предизвикал интерес у Вас.Естествено давам си сметка, че ние сме едва в началото.Считаме за необходимо да продължим напред, следвайки направленията, определени в концепцията.
Искрено ще бъда благодарна за Ваши препоръки, съвети , споделен опит.
Благодаря за вниманието .




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница