Доклад по околна среда 2008г. За изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително №298 Н0/2008г



страница1/2
Дата25.10.2018
Размер0.55 Mb.
#98984
ТипДоклад
  1   2

ЕТ „Грай- Георги Андонов” – гр. ХАСКОВО, площадка с.Орлово

Ул. „Извор” №15, тел. 038 – 622 -398




ГОДИШЕН ДОКЛАД ПО ОКОЛНА СРЕДА

2008г.

За изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително № 298 – Н0/2008г

Март 2009г.

гр. Хасково
1. Увод


  • Наименование на инсталацията/ите, за който е издадено комплексно разрешително (КР);

Инсталация за интензивно отглеждане на птици ( бройлери и патици)

  • Адрес по местонахождение на инсталацията/ите;

Землището на с. Орлово, област Хасково

  • Регистрационен номер на КР;

№ 298 – Н0/2008г

  • Дата на подписване на КР;

08.10.2008 г.

  • Дата на влизане в сила на КР;

15.11.2008 г.

  • Оператора на инсталацията/ите, като се посочва конкретно кой е притежател на разрешителното;

ЕТ „Грай – Г. Андонов”

  • Адрес, тел.номер, факс, е-mail на собственика/оператора;

гр. Хасково, ул. „Извор” № 15, тел/факс 038 62 23 98, е-mail: emilia_grai@.abv.bg

  • Лице за контакти;

Георги Андонов Ангелов, Управител.


  • Адрес, тел. номер, факс, е-mail на лицето за контакти;

гр. Хасково, ул. „Извор” № 15, тел/факс 038 62 23 98, е-mail: emilia_grai@.abv.bg

  • Кратко описание на всяка от дейностите/процесите, извършвани в инсталацията/инсталациите;

Инсталацията за интензивно отглеждане на птици ( бройлери и патици ) се състои от 10 бр. производствени сгради (халета).

Халетата представляват масивни сгради от стоманобетонна конструкция и тухли, изградени върху бетонова основа, застроената площ на всяко хале е 906 m2 .

При отглеждане на бройлери, годишно на площадката могат да се реализират 6 бр. производствени цикъла (партиди) с продължителност от 40 дни, при което се отглеждат до 1020000 бр. бройлери/ годишно.

При отглеждане на патици, годишно на площадката могат да се реализират 4 бр. производствени цикъла (партиди), с продължителност от 80 дни, при което се отглеждат до 200000 бр. патици/ годишно.

След отглеждането на всяка партида, помещенията се почистват от образуваната смес от постеля и тор. Като постеля се използва слама. Празното помещение се обработва с дезинфектанти, за да се предотврати евентуално предаване на заразни болести от една партида на друга. Образува се основното количество отпадъци. Страничните животински продукти се предават за обезвреждане.

Времето на подготовка на халетата за ново зареждане се използва за поддръжка на системите за хранене, поене, вентилация и осветление. Извършва се цялостен оглед на оборудването. Извършва се окончателно сухо почистване на помещенията.

През времето на подготовка на халетата за ново зареждане се образува основното количество отпадъци.

Следват процеси на поставяне на нова свежа постеля, доставка на фураж и спомагателни материали и зареждане на новата партида птици.

Поддържането на регламентирания температурен режим се осъществява с отоплителна инсталация, състояща се от печки на твърдо гориво(дърва ) разположени в края на всяко хале и димоходни канали преминаващи по надлъжната ос от краищата на сградата до нейния център. Използва се както през зимния, така и през летния период, когато е необходимо подгравяне на средата, с цел осигуряване на оптимален температурен режим.

Вентилационната система има за цел да подсигури достатъчно количество кислород и да поддържа оптимални условия и температура за птиците. Тези режими са съобразени с технологията за отглеждане на бройлери и патици, която изисква включването на определен брой вентилатори през различните етапи на отглеждане, за да не се допусне преохлаждане на птиците. Технологията включва два режима на работа на вентилаторите – “минимална вентилация” и “максимална вентилация”.

Осветлението осигурява равномерно разпределение на светлината на нивото на пода.

За намаляване количеството на консумираната вода за производствени нужди в птицефермата се използват поилни системи на фирми – Liubing, Германия и Tavsan, Турция. Под нипелите за поене на пилетата са монтирани водоуловители под формата на чинийки. Непогълнатата от пилетата вода попада в чинийките и така се елиминира разпиляването на вода по пода.Така се оптимизра количеството на консумираната вода от пилетата, още повече че се избягва и мокрене на сухата сламена постеля.



  • Производствен капацитет на инсталацията/инсталациите.

Работната площадка на инсталация за интензивно отглеждане на птици ( бройлери и патици), в землището на с. Орлово, област Хасково, собственост и стопанисвана от ЕТ „Грай – Г. Андонов”, съгласно КР № 298 – Н0/2008, разполага с 10 бр. производствени помещения (халета), във всяко от които могат да се отглеждат по 17000 бр. бройлери или 5000 бр. патици за един производствен цикъл. За една година на производствената площадка могат да бъдат реализирани 6 бр. производствени цикъла, при отглеждането на бройлери или 4 бр. производствени цикъла, при отглеждането на патици. Тези производствени мощности и норми определят капацитета на инсталацията – 170000 бр. бройлери или 50000 бр. патици за един производствен цикъл.

Производствения капацитет се регламентира от условие 4.1. и е отрзен в табл. 1.

Табл. 1.




Инсталация, която попада в обхвата на т. 6.6 a) от Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

Брой места за бройлери

Брой места за патици


Инсталация за интензивно отглеждане на птици (бройлери и патици), включваща:



  • Хале № 1

  • Хале № 2

  • Хале № 3

  • Хале № 4

  • Хале № 5

  • Хале № 6

  • Хале № 7

  • Хале № 8

  • Хале № 9

  • Хале № 10



170 000
17 000

17 000

17 000


17 000

17 000


17 000

17 000


17 000

17 000


17 000

50 000
5 000

5 000

5 000


5 000

5 000


5 000

5 000


5 000

5 000


5 000


През периода за които се отнася годишния доклад ( 15.11.2008 – 31.12.2008 ) само 5 бр. от халетата са заредени с птици за отглеждане – патици, като във всяко от тях е имало по 3500 бр. патици, или общия брой патици намиращи се на площадката е бил 17500 бр. Отглеждането на птиците е започнало преди началото на отчетния период и тъй като производствения цикъл за отглеждане на патици е 80 дни, то отглеждането на тези патиците е завършило след края на същия период.



Дружеството има изградена организационна структура по управлението на околната среда, в съответствие с условие 5.1. от комплексното разрешително. Изготвен е списък на персонала, който ще извършва конкретни дейности и на лицата отговарящи за изпълнение на условията от комлексното разрешително.

  • РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията/инсталациите;

РИОСВ – гр. Хасково

  • Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията/инсталациите;

Басейнова Дирекция Източнобеломорски район, Център Пловдив
2. Система за управление на околната среда
Чрез изпълнение на дейностите предвидени в условие № 5 и разработване на СУОС, Операторът извършва цялостна оценка на всички дейности на площадката. Като съпоставя текущите разходи на спомагателни материали, горива, енергия и вода и произведената продукция, внедрявайки нови технологии на отглеждане и по-добро техническо оборудване, постига една от основните целите за намаляване количеството на генерирани отпадъци, опазване на околната среда и здравето на хората.

  • Структура и отговорности

Съгласно изискванията на условие № 5.1.1 и условие № 5.1.2 е определен персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнение на условията от КР и съотвтните отговорности на длъжностните лица.

Съгласно съществуващата организационна структура , отговорно лице по изпълнение на условията на комплексното разрешително е управителят. Определен е и персонала, който извършва конкретните дейности по изпълнение на условията в разрешителното. Изготвен е списък с отговорностите и задълженията.



  • Обучение

Във връзка с изпълнение на условие № 5.2.1. е разработена годишна програма за обучение на персонала, която се актуализира при промяна на потребностите от обучение.

През отчетния период не са провеждани занятия свързани с обучението на длъжностните лица които ще извършват конкретни дейности по изпълнение на условията от КР.



  • Обмен на информация

Изготвен е списък с имената, длъжностите, работните места, телефоните и адресите на лицата отговорни за изпълнението на условията от КР. Списъкът се намира на работната площадка и се актуализира при необходимост.

Изготвен е и се поддържа на площадката актуален списък на органите/лицата, които следва да бъдат уведомявани съгласно условията в разрешителното (включително при аварийни ситуации).



  • Документиране

Изготвен е и се съхранява на площадката актуален списък на нормативната уредба по околната среда, регламентираща работата на инсталацията.

Инструкциите изисквани в КР се съхраняват на площадката от определеното отговорно лице.

Дейностите които се изпълняват съгласно условията на КР се записват и документират в съответни дневници.


  • Управление на документи

Документите ( инструкции, нормативна уредба и др.), които регламентират изпълнението на условията в КР се намират на работната площадка и са достъпни за персонала и отговорните лица, които ги прилагат. Изготвен е и се прилага списък, в който се отразява на кого какъв документ се предоставя.

  • Оперативно управление

Разработени са и се прилагат инструкциите за експлоатация и поддръжка изисквани в КР. Те се съхраняват на работната площадката и са достъпни за персонала, чиято дейност се регламентира чрез тях.

Реда за оценка на съответствие, проверка и набелязване на коригиращи действия се определя от изготвените инструкции. Чрез тях се определят дейностите при:

- определяне съответствието на стойностите на изразходваните вода, енергия, спомагателни материали, горива,количествата на образувани отпадъци с определените в КР норми.

- Установяване на причините за констатираните несъответствия, набелязване на коригиращи мерки и изпълнението им.


  • Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

Разработени са необходимите инструкции, план за действия при аварии, списъци с лицата и органите които трябва да се уведомят. Осигурени са необходимите средства за противодействия на възможните аварийни ситуации.

  • Записи

Разработени са необходимите инструкции чрез които се регламентира реда за документиране и съхраняване на всички данни от наблюдението на емисионните показатели и резултатите от оценката на съответствие с изискванията по условията от КР.

  • Докладване

Операторът изготвя и предоставя ежегодно в РИОСВ Хасково, съгласно условие 5.10.1., Годишен доклад за изпълнение на дейностите , за които е предоставено КР в срок до 31.03. на съответната година.

  • Актуализация на СУОС

Разработената СУОС може да се преразгледа при необходимост и да се актуализира, за да се гарантира опазването на околната среда.

През отчетния период СУОС не е преразглеждана и актуализирана.

ЕТ„Грай- Г. Андонов “ е малка фирма с ограничен финансов и човешки ресурс. Заложените в КР условия за мониторинг, както и сроковете за въвеждане на СУОС, затрудняват в голяма степен ръководството на фирмата. Въпреки незабавно предприетите действия, след влизане в сила на КР, някои от задълженията все още са в процедура по изпълнение.
3. Използване на ресурси
Операторът осъществява контрол за ефективното използване на енергията и минимизиране потреблението на вода, спомагателни материали и горива, като следи за ефективността на производствената дейност по отношение употребата им в процеса на отглеждане.
3.1. Използване на вода

Операторът използва вода за производствени и санитарно-битови нужди от собствен водоизточник - шахтов кладенец е с дълбочина 4,50 m, изграден от бетонови пръстени с диаметър 3.00 m, перфорирани в интервала 2.50 – 3.00 m., съгласно разрешително за водоползване № 3000055/ 25.08.2003 год.( Приложение 2), издадено от Басейнова дирекция – източнобеломорски район с център Пловдив. От шахтовия кладенец водата се тласка до водонапорна кула с V = 75 m3, разположена югоизточно от ПС по тласкателен водопровод с обща дължина 1 800 m.

От водопроводната кула по гравитачен хранителен водопровод водата се довежда до вътрешната мрежа на производствената площадка.

За отчитане на водните количества, които се експлоатират за водоснабдяване на птицефермата е монтиран водомерено устройство на тласкателния водопрвод от ПС към водонапорната кула, според изискванията на разрешителното.

Ежемесечно се отчита и документира динамичното ниво на кладенеца и добитите водни количества.

Ежегодно се извършва химичен анализ на добиваната подземна вода по показатели, определени с разрешителното за водоползване ( Приложение 2).

Операторът е изготвил необходимите инструкции за експлоатация и поддръжка на технологичното оборудване, за поддръжка и проверка на водопроводната мрежа, отстраняване на течове и установяване на причините за тях.

През отчетният период не са извършвани проверки за състоянието на водопроводната мрежа, за установяване и отстраняване на течове, по смисъла на условие № 8.1.4. от КР.

Съгласно инструкция за измерване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди по Условие № 8.1.6.1. и направената оценка на съответствието по условие № 8.1.6.2. от КР, е констатирано съответствие на измерените водни количества с определените такива в КР разходни норми.

Основен консуматор на вода за производствени нужди е процеса на отглеждане на птици. Оборудването, което се използва за поене на птиците са поилни системи от капков тип.

Към датата на изготвяне на настоящия ГДОС е монтирано измервателно устройство за отчитане на водните количества използвани за поене на птиците, посочено на схема на производствената площадка ( Приложение 3). Предстои да бъдат монтирани допълнителни водомерни устройства, позволяващи разделно измерване на водата за хигиенно-битови нужди, измиване на площадки и поливане на зелените площи, от тази за производствени нужди на Инсталацията.

В изпълнение на Условие 8.1.5.1 от КР, към настоящия доклад е приложен план на площадката с обозначено местоположението на измервателните устройства, монтирани в изпълнение на Условие 8.1.5 – (Приложение 5).

След всеки оборот се извършва сухо почистване на постелята. Оборудването (хранилки и поилки) се повдига и след изнасяне на торовата постеля се пристъпва към измиване на оборудването и пода на съответното хале преди неговата дезинфекция с дезинфектанти.

Отпадъчните промивни води се отвеждат към събирателни ями с обем 15 m3 .

През отчетния период няма завършен цикъл по отглеждане на птици и не са извършвани действия по изнасяне на торова постеля и измиване на пода на съответните халета. Не са отвеждани отпадъчни производствени води към събирателните ями.

Съгласно условие № 8.1.7.1. Операторът докладва,че за отчетния период консумацията на производствена вода на инсталацията е 1830 m3, периодът обхваща незавършен цикъл на отглеждане, поради което не е изразходвана вода за измиване на халетата. Броят на отглежданите патици е 17500 бр. Резултатите са отразени в Таблица 3.1.



Таблица 3.1


Източник на вода –шахтов кладенец

Годишно количество,

съгласно КР

Количество за единица продукт,

съгласно КР,

m3/1000 бр. птици

Използвано годишно количество

m3

Използвано количество за единица продукт
m3/1000 бр. птици


Съответствие

При отглеждане на бройлери

-




64



0



0

-


При отглеждане на патици



-



185


1830


104


Да

През отчетния период на площадката не са отглеждани бройлери и няма консумация на вода за отглеждането им.


3.2. Използване на енергия
Основни консуматори на топлоенергия при процеса отглеждане на птици са процеса израстване на еднодневните пилета/патета до определена възраст през летен сезон в съответствие с технологичния регламент за определена температура на средата в зависимост от възрастта на пилето/патето. През зимен сезон основен консуматор на топлинна енергия е дейността отглеждане на еднодневни пилета до бройлери за експедиция и еднодневни патета до готови за експедиция патици.

Основни консуматори на електроенергия при отглеждане на бройлери и патици са оборудването / хранилна машина / която се използва при процеса на хранене на птиците, системите за осветление и вентилация. Електроенергия за битови нужди се прибавя към енергията, изразходвана при производствения процес.

Разработена е и се прилага инструкция за измерване разхода на електроенергия.

В изпълнение на условие № 8.2.2.1 от КР на площадката се водят записи за отчитания месечен разход на електроенергия.

В изпълнение на условие № 8.2.1.2, Операторът е разработил инструкция осигуряваща измерване, изчисляване и документиране на изразходваните количества електроенергия.

През отчетния период на площадката, за непълен цикъл на отглеждането на 17500 бр. патици са консумирани 7, 842 MWh електроенергия, която отнесена към 1000 бр. патици е 0,448 MWh/1000бр. патици.

За същия период на площадката не са отглеждани бройлери няма консумация на електроенергия за отглеждането им.

Съгласно условие № 8.2.3.2 от КР, през отчетния период количеството на консумираната електроенергия е в съответствие с разрешените стойности в КР.

Резултатите от потреблението на електроенергия са отразени в Таблица 3.2.

Таблица 3.2.

Консумирана

електроенергия

Количество за единица продукт1), съгласно КР

MWh/1000бр. птици



Използвано количество за единица продукт

MWh/1000бр. птици




Съответствие

При отглеждане на патици

0,78


0,448


Да


При отглеждане на бройлери

1,01


0


-

През отчетния период на площадката не са отглеждани бройлери и няма консумация на енергия за отглеждането им.

През зимния сезон основен консуматор на топлоенергия са производствените халета. Топлоенергия е необходима за отглеждане на еднодневни пилета до бройлери за експедиция и еднодневни патета до готови за експедиция патици. Операторът е организирал отоплителната система посредством използване на печки на твърдо гориво. Разположени са по 1 брой печки в едно хале. Печките работят непрекъснато – 24 часа в денонощие.

Съгласно издаденото комплексно разрешително Операторът не докладва количествата консумирана топлоенергия.


3.3. Използване на суровини, спомагателни материали и горива
Съгласно условие 8.3.3.1.Операторът е задължен да докладва в ГДОС за съответната година за разхода и съответствието с разрешените в КР количества за дизинфектанти – като спомагателни материали, и за дървени материали за огрев – като гориво.

Операторът е разработил инструкции, осигуряващи измерване/изчисляване и документиране на използваните количества спомагателни материали и горива използвани в инсталацията за интензивно отглеждане на птици.

През отчетния период на площадката не е реализиран цялостен цилъл по отглеждане на птици и не са извършвани дейности по почистване на помещенията от торовите постели, измиването им и дезинфектиране. Тези дейности са задължителни след завършване на периода на отглеждането на птиците, предаването им като готова продукция и предхождат зареждането на новата партида. Поради това през отчетния период Операторът не е употребявал дезинфектанти.

Данните за тези дейности са посочени в табл.3.3.2.

Използваното през отчетния период гориво, е употребено за отопление на производствените помещенията. През този период (47 денонощия) на площадката са работили 2 бр. отоплителн устройства (печки), 24 часа в денонощие. Данните за изразходваното гориво са посочени в табл.3.3.3.
Таблица 3.3.1


Суровини

Годишно количество,

съгласно КР

Количество за единица продукт1),

съгласно КР

Употребено годишно количество

Количество за единица продукт


Съответ

ствие

-

-

-

-

-

-

* Забележка: Операторът няма определени разходни норми в КР за употреба на суровини.
Таблица 3.3.2


Спомагателни

материали

Годишно количество,

съгласно КР
kg/y

Количество за единица продукт1),

съгласно КР kg/1000бр. птици

Употребено годишно количество

kg/y

Количество за единица продукт


kg/1000бр. птици



Съответствие

Дезинфектанти





35



0,2


-



-



-


  • Забележка: Операторът не е използвал през периода дезинфектанти.


Таблица 3.3.3


Горива

Годишно количество,

съгласно КР,

t/y

Количество за единица продукт1),

съгласно КР

Употребено годишно количество
t/y

Количество за единица продукт



Съответствие

Дървен материал за огрев

269

-

9.8

-

Да



3.4. Съхранение на суровини, спомагателни материали, горива и продукти
Дезинфектантите по Таблица 8.3.1.1.(1) се съхраняват в склад за дезинфектанти, в оригиналните си заводски опаковки, в съответствие с изискванията в информационните им листове за безопасност. Копия от информационните листове за безопасност са приложени към настоящия ГДОС – Приложение - 5

През отчетния период не са извършени проверки на склада за дезинфектанти.

Всички лекарствени средства се съхраняват в оригиналните си заводски опаковки, в затворени шкафове, съгласно изискванията, поставени в листовете за безопасност.

През отчетния период не са извършени проверки за установяване на несъответствия по отношение на съхранението им..

На площадката не се използват течни суровини, спомагателни материали, горива и продукти, поради което не се ползват резервоари и няма изградена тръбнопреносна мрежа.

Горивото – дървения материал за огрев, се съхранява на фигури на специално обособена за целта открита площадка.

Резултатите от извършените проверки на състоянието на съоръженията и площадките за съхранение на спомагателните материалии оценяването на съответствието с експлоатационните изисквания ще се документира в дневници съгласно условие 8.3.5.1.

През отчетния период не са извършвани такива проверки и не е оценявано съответствието.


4. Емисии на вредни и опасни вещества в околната среда

4.1. Доклад по Европейския регистър на емисиите на вредни вещества (ЕРЕВВ).

В изпълнение на Условие 9.5.1 в Таблица 1, приложена към образеца на ГДОС са нанесени изчислените количества на изпусканите емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, за отчетния период.

Докладвани са всички емисии от площадката в атмосферния въздух, въпреки, че изчисленото количество емисии е по-малко от посочените прагови стойности.

Годишните емисии са изчислени по балансов метод /по произведения брой патици за периода/ като емисии на амоняк, отделени от птиците по време на отглеждането им, тъй като за периода на отчитане не е предавана за торене “сухата постеля “ на птиците.

Изчислени са и емисиите, в резултат от горивните процеси за отопление на халетата. Използвани са емисионните фактори, определени в Таблица № VІІ – 4 – горене в камини, готварски и отоплителни печки на подготвената за утвърждаване методика.

През отчетния период не са предавани отпадъчни производствени води, съгласно сключения договор, поради което не са отчетени и емитирани вредни вещества във водите.


4.2. Емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.
Дебитът на технологичните и вентилационни газове от организираните точкови източници не превишава посочените в КР стойности.

Няма други организирани източници на емисии в атмосферния въздух, освен описаните в Условие 9.1.2 .

За отчетния период действащите вентилационни системи /Таблица 4.2.1/ са работили съобразно зададените технологични параметри – температура и влажност на въздуха - около 5-6 часа на денонощие.
Таблица 4.2.1

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на газовете, по КР

(Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство

(m)

Действащ източник на отпадъчни газове за периода

Вентилационна система, съставена от осеви вентилатори

№№ от 1 до 6



Хале № 1

-

193 600

1.70

да

Вентилационна система, съставена от осеви вентилатори

№№ от 7 до 12



Хале № 2

-

193 600

1.70

да

Вентилационна система, съставена от осеви вентилатори

№№ от 13 до 18



Хале № 3

-

193 600

1.70

да

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 19 до 36



Хале № 4

-

11250

6

да

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 37 до 54



Хале № 5

-

11250

6

да

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 55 до 72



Хале № 6

-

11250

6

не

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 73 до 90



Хале № 7

-

11250

6

не

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 91 до 108



Хале № 8

-

11250

6

не

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 109 до 126



Хале № 9

-

11250

6

не

Вентилационна система, съставена от вентилатори-дефлектори

№№ от 127 до 144



Хале № 10

-

11250

6

не

Таблица 4.2.2

Изпускащо устройство

пореден №

Източник на отпадъчни газове

Термична мощност МWth

Пречиствателно съоръжение

Максимален дебит на димните газове (Nm3/h)

Височина на изпускащото устройство (m)

Вид на горивото

Действащ източник на отпадъчни газове за периода

КП1

Печка № 1

към Хале № 1



0.035

-

894

6

Твърдо гориво (дърва)

да

КП2

Печка № 2

към Хале № 2



0.035

-

894

6

не

КП3

Печка № 3

към Хале № 3



0.035

-

894

6

не

КП4

Печка № 4

към Хале № 4



0.035

-

894

6

не

КП5

Печка № 5

към Хале № 5



0.035

-

894

6

да

КП6

Печка № 6

към Хале № 6



0.035

-

894

6

Не

КП7

Печка № 7

към Хале № 7



0.035

-

894

6

Не

КП8

Печка № 8

към Хале № 8



0.035

-

894

6

не

КП9

Печка № 9

към Хале № 9



0.035

-

894

6

Не

КП10

Печка № 10

към Хале № 10



0.035

-

894

6

Не

Няма промяна във височината на изпускащото устройство и максималния дебит на димните и вентилационни газове, както и в термичната мощност на горивните инсталации. Максималният дебит на димните и вентилационни газове също се запазва, тъй като се определя ат техническите характеристики на съоръженията, които не са променяни през отчетния период.

Всички емисии на вредни вещества от инсталацията за интензивно отглеждане на птици се изпускат в атмосферния въздух организирано, в съответствие с изискванията на Условие 9.2.1 от КР.

Инструкцията за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяване на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемане на мерки за ограничаването им се прилага.

При поява на неорганизираните емисии на прахообразни вещества са набелязани необходимите мерки за ограничаване им , съгласно изискванията на чл. 70 на Наредба №1 от 27.06.2005г.

Всички дейности на площадката се извършват съгласно утвърдената технология, отговаряща на НДНТ прилагани в отрасъла и по начин, недопускащ разпространението на миризми извън границите на производствената площадка, съгласно изискванията на Условие 9.3.1.

За отчетния период не са установени неорганизирани емисии от площадката.

През отчетния период не са получени сигнали и/или оплаквания от миризми, генерирани от дейностите на площадката.

Дружеството прилага инструкция за периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване или намаляване на емисиите на интензивно миришещи вещества, в съответствие с изискванията на Условие 9.3.3.

Количеството на изпусканите емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, за отчетния период са посочени в табл. 1.и са изчислени съгласно подготвената за утвърждаване методикa.

Операторът е създал необходимата организация за документиране и съхраняване на резултатите от изпълнението на мерките за предотвратяване и намаляване на неорганизираните емисии и интензивно миришещи вещества, на постъпилите оплаквания за миризми в резултат от дейностите, извършвани на площадката.

Към оператора няма поставено изискване за периодичен или непрекъснат мониторинг на замърсители, поради което в таблица 2 от Приложение 1 не са посочени концентрациите на замърсителите.
4.3. Емисии на вредни и опасни вещества в отпадъчните води
Всички производствени отпадъчни води от производствените халета се отвеждат единствено в петте броя водоплътни събирателни шахти, всяка с обем 15 m3.

Операторът има сключен договор с фирма за отвеждане на отпадъчните води чрез специализиран транспорт до селищната канализация – Приложение – 5.

През отчетния период не са формирани достатъчно количество отпадъчни производствени води, поради което няма пренос извън производствената площадка.

Съгласно прилаганата инструкция за проверка на състоянието на канализационната система за производствени отпадъчни води на площадката и оценка на загубите от течове, тези проверки се извършват след източване на водоплътните ями, каквото през периода не е извършвано.

Инструкцията по Условие 10.1.3. се прилага.

Изготвени са инструкциите по Условие 10.1.4.1 и Условие 10.1.4.2.

В изпълнение на Условие 10.2.1, битово-фекалните отпадъчни води от битови сгради и санитарни помещения към производствените халета се отвеждат единствено в трите броя двукамерни водоплътни изгребни ями, всяка с обем 15 m3.

Съдържанието на ямите се извозва чрез специализиран транспорт до селищна канализация съгласно сключения договор.

Изготвена е инструкция за проверка на състоянието на канализационната система за битово-фекални отпадъчни води на площадката и оценка на загубите от течове, съгласно изискванията на Условие 10.2.2, както и за периодична проверка и поддръжка на трите броя водоплътни изгребни ями за отпадъчни битово-фекални води, съгласно Условие 10.2.3.

За отчетния период 15.11÷31.12.2008 г. не са извършвани проверки на ямите по Условие 10.1.3 и Условие 10.2.3, тъй като съгласно инструкцията, проверка е възможна и задължителна след източване на запълнения обем.

По същата причина – незапълнен работен обем на ямите за отпадъчни производствени и битово-фекални води, не е докладван и пренос извън площадката на замърсители в отпадъчните води, предназначени за преработка – Таблица 1 и Таблица 3 от Приложение 1.
4.4. Управление на отпадъците
Съгласно КР №298-НО/2008 г., предприятието има право да генерира, временно да съхранява и да предава за оползотворяване следните производствени отпадъци, с наименование, код и количество, посочени в табл. 4.4.1.:

Таблица 4.4.1.


Отпадък

Код

Коли­чест­во

[t/y]


Времен-но съхра-няване

Оползотво­ряване, преработ-ване и ре-циклиране

Обезвреж­дане

Хартиени и картонени опаковки

15 01 01

0.3

Да

Предаване на фирми

Не

Пластмасови опаковки

15 01 02

0.172

Да

Предаване на фирми

Не

Метални опаковки

15 01 04

0.013

Да

Предаване на фирми

Не

Стъклени опаковки

15 01 07

0.035

Да

Предаване на фирми

Не

Излязло от употреба ел. и електронно обо-рудване, различно от упоменатото в кодове 16 02 09 и 16 02 13

16 02 14

0.12

Да

Предаване на фирми

Не

Черни метали

19 12 02

4.5

Да

Предаване на фирми

Не

Цветни метали

19 12 03

0.5

Да

Предаване на фирми

Не

Посочените видове отпадъци не са пряко свързани с производствената дейност на предприятието, поради което не е въведена норма за единица продукт.

Производственият отпадък сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04) - пепел от изгаряне на дърва, с код и годишен лимит 1,9 t/y след генериране, трябва да бъде предаван за обезвреждане при сключен договор единствено на лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ по чл.12 от ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност.

Генерираните през отчетния период количества отпадъци са записани в Таблица 4 от Приложение 1.

В 4.4.2. таблица са посочени разрешените за генериране, временно съхраняване, рециклиране и/или обезвреждане опасни отпадъци.



Таблица 4.4.2.

Отпадък

Код

Коли-чество

[t/y]

Временно съхра-няване

Оползотво-ряване, преработване и рециклиране

Обезврежда­не

Опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества

15 01 10*

0.06

Да

Предаване на фирми

Предаване на фирми

Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак

20 01 21*

0.02

Да

Предаване на фирми

Не

През отчетния период опасни отпадъци не са образувани.

Дружеството има разрешение да генерира, временно да съхранява и да предава извън територията на площадката за обезвреждане Смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоме­натите в 17 01 06, с код 17 01 07 и количество, не повече от 10.0 t/y единствено на лица, притежаващи разрешение по чл. 37 от ЗУО или комплексно разрешително за извършване на такава дейност, въз основа на писмен договор. През периода 15.11-31.12.2008 г., в резултат от извършени ремонтни дейности по сградния фонд, предприятието е генерирало и временно съхранило на определената за целта площадка от този вид отпадък.

Генерираните битови отпадъци са предадени на общинската фирма по чистота.

Утайки от септични ями не са изгребвани през периода.

Дружеството е изготвило и представило за утвърждаване в РИОСВ гр. Хасково Програма за управление на дейностите по отпадъците изискваща се по чл. 29 от ЗУО, съдържаща мерки съгласно чл. 31 от ЗУО и в съответствие с Условие 11.1.2. на комплексното разрешително.

Всички генерирани от дейността на фирмата отпадъци се събират в съответствие с изискванията на Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци, разделно, на определените и посочени в заявлението места.

Тъй като генерираните през периода отпадъци са незначителни като количество и не притежават опасни свойства, не е прилагана допълнителна обработка за намаляване степента на тяхната опасност или на техния обем.

Изготвена е изискваната с Условие 11.2.5 Инструкция за периодична оценка на съответствието на събирането на отпадъците с условията в разрешителното, на причините за установените несъответствия и за предприемане на коригиращи действия.

Формираните през отчетния период отпадъци се съхраняват единствено на разрешените с КР площадки.

Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак с код 20 01 21* ще се съхраняват в обособен участък от работната площадка, посочена в заявлението. Площадката е с водонепропускливо покритие и е снабдена с необходимото количество сорбент – сяра на прах.

Към датата на изготвяне на доклада, няма образувани отпадъци от този вид.

Няма генерирани и временно съхранени опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества с код 15 01 10*, излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, различно от упоменатото в кодове 16 02 09 и 16 02 13 с код 16 02 14.

Образуваните през периода незначителни количества хартиени и картонени опаковки, метални опаковки, пластмасови опаковки, стъклени опаковки се съхраняват временно съгласно изискванията на Условие 11.3.6.

Няма образувани и съхранени отпадъци от цветни метали, а образуваните отпадъци от черни метали и строителни отпадъци са съхранени на посочените в заявлението площадки, с трайна настилка и сигнализирани с табели за вида на отпадъка.

Начинът по който се съхраняват отпадъците не позволява смесване на опасни отпадъци с други отпадъци, смесване на оползотворими и неоползотворими отпадъци, както и смесване на опасни отпадъци с други вещества, включително разреждане на опасни отпадъци.

Утвърдена е инструкция за периодична оценка на съответствието на временното съхранение с условията на разрешителното, на причините за установените несъответствия и за предприемане на коригиращи действия. За отчетния период не са констатирани несъответствия.

Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на транспортирането на отпадъците с условията на разрешителното, на причините за установените несъответствия и за предприемане на коригиращи действия, за изпълнение на Условие 11.4.3. През отчетния период не са извършвани проверки за установяване на съответствието по третиране и транспортиране на отпадъците.

Дружеството не е предавало за обезвреждане, оползотворяване, преработване или рециклиране отпадъци след влизане в сила на КР.

Осъществява се измерване на количествата образувани на площадката отпадъци и се определят съгласно Условие 11.7.1 от КР:

- месечно количество образуван отпадък;

- годишно количество образуван отпадък .

За целта е изготвена и се прилага инструкция за измерване или изчисление на образуваните количества отпадъци, както и инструкция за периодична оценка на съответствието на наблюдаваните количества образувани отпадъци с разрешените такива, установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия.

При предаване на отпадъци за оползотворяване или обезвреждане на външни фирми, информацията ще се документира и съхранява, съгласно изискванията на Условие 11.7.4.

През отчетният перод, от дейността на инсталацията не са образувани отпадъци с огледални кодове, съгласно Приложение №1 от Наредба №3/01.04.2004г.

Предстои да се извърши основно охарактеризиране на единствения предназначени за обезвреждане чрез депониране отпадък - сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04) - пепел от изгаряне на дърва, в съответствие с изискванията на част I, раздел 1, т. 1.1 на приложение №1 от Наредба №8/24.08.2004г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.

Дружеството документира и докладва дейностите по управление на отпадъците съгласно изискванията на Наредба № 9/28.09.2004 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичния регистър на издадените разрешения, регистрационните документи и на закритите обекти и дейности.

Съставени са отчетни книги по чл. 25, ал. 1 ЗУО и са внесени за заверка в РИОСВ – гр. Хасково, в съответствие с изискванията на чл.7, ал2. от Наредба №9.

Изготвени са и ще бъдат представени в срок годишните отчети по отпадъци по чл. 25, ал. 4 от ЗУО.

През отчетния период е извършена една проверка за установяване на съответствието на временното съхраняване на отпадъците с условията в КР, при която не са констатирани несъответствия.

Констатирано е едно несъответствие - производственият отпадък Сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04) - пепел от изгаряне на дърва се съхранява на площадката до периодичното й извозване от общинската фирма за чистота.

Документацията по Условие № 11 ще се съхранява в указания в Условие 11.9.5 срок.

На настоящия етап не се планират промени в работата на инсталациите и не са изпускани замърсители в почвата.

Специфичните условия в КР, свързани с дейностите по управление на отпадъците се отнасят до управление на странични животински продукти.

Изготвена е и се прилага инструкцията по Условие 11А.2. През отчетния период не са възниквали разливи.

След завършване на периода на отглеждането, отработените сламени постели се предават на фирма за наторяване, съгласно сключен договор – Приложение-6. През отчетния период не са образувани такива отпадъци.

През отчетния период са образувани и предадени на „Екарисаж – Варна” ООД, гр. Варна 158 бр. трупчета, съгласно сключен договор - Приложение 7.

4.5 Шум
При подаване на заявлението за издаване на КР , са измерени нивата на шум на работната площадка и е установено, че те не надхвърлят граничните стойности на еквивалентно ниво на шума, които са определени с издаденото комплексно разрешително, по границите на площадката:


  • дневно ниво - 70 dB(A);

  • вечерно ниво - 70 dB(A);

  • нощно ниво - 70 dB(A);

Най-близката жилищна зона е отдалечена на повече от 2 km и производствените дейности на площадката не оказват влияние, по отношение на шумовото натоварване.

Изготвена е инструкция за наблюдение и оценка на съответствието на установената обща звукова мощност на площадката и еквивалентните нива на шум по границата на производствената площадка с разрешените такива, установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия.

През отчетния период не са извършвани наблюдения на общата звукова мощност и нивата на звуково налягане в определени точки по границата на .

През отчетния период не са постъпили жалби.


Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница