Доклад по околна среда за 2010 година



страница1/4
Дата19.11.2018
Размер0.76 Mb.
#104914
ТипДоклад
  1   2   3   4

ГДОС за 2010 г. за изпълнение на дейностите по Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г.


ГОДИШЕН ДОКЛАД ПО ОКОЛНА
СРЕДА

ЗА 2010 ГОДИНА


ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

398-НО/2010 г.



НА ДЕПО ЗА НЕОПАСНИ ОТПАДЪЦИ „ОБЕДИНЕНИ СЕВЕРНИ НАСИПИЩА” НА “МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК” ЕАД, ГР. РАДНЕВО

Март 2011 г.
ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият Годишен доклад по околна среда /ГДОС/ е изготвен в изпълнение на чл.125, ал. 1, т.5 от ЗООС и в изпълнение на Условие 5.10.1 от комплексното разрешително (КР) №398-H0/2010 г. за експлоатацията на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” на “МИНИ МАРИЦА ИЗТОК” ЕАД, гр. Раднево. Комплексното разрешително е с дата на подписване 18.08.2010 г. и е влязло в сила на 10.09.2010 год. Данните в настоящия доклад са за изпълнение на дейностите, за които е предоставено гореспоменатото комплексно разрешително, считано от 01.09.2010 г. до 31.12.2010 г.
През отчетния период не са извършвани измервания по отношение на заложения собствен мониторинг в комплексното разрешително. Предприети са действия по провеждане на такива измервания при спазване на законодателството и съгласно условията на КР.
1. УВОД


    1. Наименование на инсталацията, за която е издадено Комплексно разрешително:

Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”




    1. Адрес по местонахождение на инсталацията:

Землища на бивше село Гледачево, с. Пет могили, общ. Раднево, с. Гипсово, общ. Раднево, гр. Раднево




    1. Регистрационен номер на КР:

№ 398-H0/2010 г.




    1. Дата на подписване:

18.08.2010 г.




    1. Дата на влизане в сила на КР:

10.09.2010 г.




    1. Оператор на инсталацията:

“МИНИ МАРИЦА ИЗТОК” ЕАД




    1. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика/ оператора:

6200, гр. Раднево, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 13

тел.: 0417 82354, факс 0417 82417

e-mail: mini-ead@marica-iztok.com

Изпълнителен директор – инж. Евгени Стойков


    1. Лице за контакти:

Началник на отдел „Екология” – маг. еколог Владимир Иванов Етов




    1. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти:

6200, гр. Раднево, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 13

тел.: 0417 82983, центр. 0417 83304 вътр 3070, факс 0417 82605

e-mail: etov@marica-iztok.com




    1. Кратко описание на всяка от дейностите / процесите, извършвани в инсталацията:

„Мини Марица Изток” ЕАД („ММИ” ЕАД) е най-голямото въгледобивно предприятие в Република България, което експлоатира „Източномаришкото лигнитно находище” с продуктивна площ около 240 km2 и обща дължина на фронта по добив на въглища около 10 km. Основната дейност на дружеството е добив на лигнитни въглища по открит способ от три рудника: „Трояново 1”, „Трояново север” и „Трояново 3”, които са предназначени за топлоелектрическите централи „ТЕЦ Марица Изток 2” ЕАД, „Енел Марица Изток 3” АД, „Брикел” ЕАД и „Ей И Ес – 3С Марица изток 1” ЕООД.

Обединени северни насипища са едно от съоръженията на „ММИ” ЕАД. Те се формират в една минна единица в резултат на площното и обемно сливане на трите стари външни насипища „Гледачево”, „Могилата” и „Гипсово” в края на 80 –те години на миналия век. Разположени в най-северната част на Източномаришкия басейн.

Обединени северни насипища (ОСН) служат за насипване на иззетите минни маси от откривката на въглищата от рудниците „Трояново север” и „Трояново 1”, които се транспортират по система от гумено-лентови транспортьори (ГЛТ) от рудниците до тялото на насипището.

Предвидената площ за депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” (ДНО ОСН), върху която за периода 2009  2024 година ще се водят насипищни работи е разположена изцяло върху старите насипи и възлиза на 10 544 000 m2. Общо до края на воденето на насипищна дейност на територията на ,,Обединени северни насипища” (2024 година) ще бъдат насипани около 365 млн.m3 минна маса и 108 060 000 тона неопасни производствени отпадъци от дейността на ТЕЦ „Марица изток 2” ЕАД.

Откривката се транспортира посредством разкривно транспортни насипищни комплекси (РТНК) от Рудник „Трояново север” - РТНК 4 и от Рудник „Трояново 1” - РТНК 3.

Откривните работи в двата рудника се водят по поточна технология с използване на роторни багери, гумено-лентови транспортьори и лентови насипообразуватели.

Технологичната схема е следната:



  1. изкопаване на земни маси;

  2. преместване на забойни транспортьори;

  3. транспортиране на земни маси;

  4. насипване на земни маси;

  5. изместване на насипищни транспортьори;

  6. текущ ежедневен ремонт на основни съоръжения и помощна механизация;

  7. направа на трасе за транспортьорите;

  8. изграждане на водоотлив

  9. транспортиране на хумусни земни маси

  10. рекултивация на терена

т. 1 Изкопаването на земните маси се извършва с роторни багери. Те са изкопни агрегати с твърдо прикрепване на работния орган. Загребваната земна маса се изсипва в роторен улей, който насочва земната маса към роторна лента. Посредством съоръженията на роторните багери земните маси се насочват към забойните гумено-лентови транспортьори.

т. 2 Изместването на забойния гумено-лентов транспортьор става след като се изземат земните маси от разкривния багер от турнодозер.

т. 3 Транспортирането на земни маси се извършва със система от гумено-лентови транспортьори до поемането им от насипищните багери As6300 (на РТНК 4) и Аs12500 (на РТНК 3), които насипват земните маси на „Обединени северни насипища”.

т. 4 Насипването на земни маси се извършва след поемането им от насипищните транспортьори и тяхното подаване чрез разтоварна кола на насипищните багер Аs12500 № 183 и Аs 6300 № 281. Насипообразувателят Аs 6300 № 281 извършва само долно насипване, а насипищните багер Аs12500 № 183 горно и долно насипване. Подравняването на земните маси пред насипищните багери прави с булдозер.

т.5 Преместването на насипищните транспортьори се извършва като преместването на забойните транспортьори по начина, описан в т. 2 от технологичната схема.

т. 6 Извършва се ежедневен, авариен и текущ ремонт на основните съоръжения и помощната механизация.

Ежедневният ремонт на основните съоръжения за обезпечаване на безаварийна рабата се извършва по информация от нощните смени и при констатиране на неизправност на машините през деня. Задължително системата спира всеки ден за 4 часа за планово-предупредителен ремонт и веднъж седмично за 12 часа. Аварийният ремонт на основните съоръжения се извършва при необходимост и се прави обслужващия персонал по време на смяната. Годишният ремонт на основните съоръжения се прави като се спира минната техника за срок от 45 дни.



т. 7 Направата на трасе на гумено-лентовите транспортьори се извършва от булдозер като предварително се трасира от маркшайдери. При направата на трасето задължително се спазва надлъжен наклон. След направата на трасето започва изместване на гумено-лентовите транспортьори.

т.8 Водоотливът се извършва като зад лентата се копаят магистрални канали с роторен каналокопател.

т. 9 Събирането и извозването на хумуса става като предварително той се транспортира до определени места с цел да се създадат хумусни депа. След като роторния багер стигне до депото, другите два багера спират да товарят разкривните земни маси. Насипообразувателят извършва маневра с цел да разтовари хумуса от неместимата страна на съответния работещ транспортьор. Превозва се хумуса, след което продължава нормалната работа.

т. 10 Рекултивация. Изпълнява се техническа и биологична рекултивация на насипания терен, за което ежегодно се изготвят и реализират рекултивационни проекти.

Главните съоръжения на инсталацията Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” са гумено-лентовите транспортьори и насипообразователи Аs 12500 и Аs 6300, които са част от разкривно - транспортно насипищните комплекси РТНК 3 и РНТК 4 на рудниците „Трояново 1 ” и „Трояново север”. Минната техника за насипищната дейност се задвижва единствено чрез електроенергия. Отчитането на ползваната електроенергия за съоръженията става от електроизмервателни устройства, монтирани в съответните ел. подстанции.


Дейността по съвместното депониране на откривката от рудниците и неопасните производствени отпадъци се извършва въз основа на настоящото Комплексно разрешително.

Съгласно прилаганата понастоящем технология, получаваните отпадъци при енергопроизводството в " ТЕЦ Марица изток 2" ЕАД - сгуропепелина и гипс от СОИ се намиват чрез хидротранспорт в сгуроотвала на централата. След утаяване и дрениране на водата, смесеният отпадък (сгуропепелина и гипс) се транспортира до лентовия транспортьор с откривка от мините и трикомпонентната смес се насипва на Депо за неопасни отпадъци «Обединени северни насипища».

Съвместно от “Мини Марица изток” ЕАД и “ТЕЦ Марица изток 2” ЕАД е избран технологичен вариант за изграждане на Магистрален тръбен лентов транспортьор (МТЛТ) №2 за транспортиране на пепелина и гипс от МТЛТ №1 на ТЕЦ ”Марица Изток 2” до “Обединени северни насипища”. Новият МТЛТ №2 се явява продължение на трасето на МТЛТ № 1.

МТЛТ №2 е изграден от задвижващата станция на съществуващия МТЛТ №1 с дължина 5 799 м до линейната част на гумено-лентов транспортьр № 1302 от лентовата система на РТНК -3 . Включването на МТЛТ №2 към ГТЛ 1302 е при км 2+718 .


Генерираните отпадъци от ТЕЦ "Марица Изток 2", които се депонират на Депо за неопасни отпадъци «Обединени северни насипища» са класифицирани, съгласно Наредба №3 (ДВ бр. 44/2004 г.) както следва:

• сгурия, шлака и дънна пепел от котли - неопасен производствен отпадък с код 10 01 01;

• увлечена (летяща) пепел от изгаряне на въглища - неопасен производствен отпадък с код 10 01 02;

• твърди отпадъци от реакции на основата на калций, получени при десулфуризация на отпадъчни газове - неопасен производствен отпадък с код 10 01 05.


Отпадъците от мините - откривката - не попада в Приложното поле на Закона за управление на отпадъците и Директива 1999/31/ЕС.

Откривката е изградена от геоложки наслаги, представляващи различно оцветени глини – жълтокафяви, кафяви, синьозелени, сивозелени, черни, и разнозърнести пясъци и чакъли.

Предвиденият за депониране пепелен материал има ниска обемна плътност , голяма пористост и слаба влагозадържаща способност, поради което повърхностния слой на пепелният пласт е силно дрениран и сух. По данни от инженерно-геоложки изследвания, пепелината се характеризира като “прахов дребен пясък” със слоеста структура.

Свойствата на пепелината благоприятстват инертизирането и дезактивирането на сгуропепелния отпадък при смесването му с материалите от откривните хоризонти, характеризиращи се с голяма плътност и нисък коефициент на филтрация, което довежда до намаляването на високия екологичен риск при евентуалното му самостоятелно депониране.

При смесеното депониране на откривката и отпадъците се спазва изискването количеството на отпадъците да не надвишава 25 % от общото количество депонирана маса. Поддържа се оптимална влажност на депонираните отпадъци от 15% до 25%, с цел недопускане на разпрашаването им.

Насипването на откривката и пепелината в депото се извършва по проекти, които осигуряват наклон на новообразуваните терени, позволяващ гравитачно оттичане на валежите. В тялото на насипището и периферните части са направени канали, които поемат повърхностните води, формирали се от валежите на площадката на насипището и рудничните води от осушаването на рудниците ги заустват в водоприемници. В сух период от площадката на насипището няма отток на води.

На територията на насипището няма спомагателни звена и съоръжения. Те са разположени на територията на рудниците.


    1. Производствен капацитет на инсталациите:






Инсталация, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

(t отпадъци)

Депонирани отпадъци за периода 01.09.2010 – 31.12.2010 г.

(t отпадъци) /по усл. 4.2/

1

Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” (т. 5.4 от Приложение 4 на ЗООС)

108 060 000

931 788




    1. РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията:

Регионална инспекция по околна среда и води – Стара Загора

гр. Стара Загора 6000, ул. “Стара Планина” №2, ПК 143


    1. Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията:

Басейнова Дирекция “Източнобеломорски район”

4000 гр.Пловдив, ул. “Булаир” № 26


    1. Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда

Специализираното звено в „Мини Марица изток” ЕАД, отговарящо за управление на околната среда, е отдел „Екология”, който е в състава на Дирекция „Минна” и има следните основни функции:

- Своевременно и коректно прилагане на всички законови наредби, касаещи производствената дейност на дружеството по отношение на опазването на околната среда и привеждането й в съответствие с действащото законодателство;

- Осъществява комуникационна и функционална връзка между дружеството и външни държавни или общински организации, представя, популяризира и защитава приетата и утвърдена екологична политика на фирмата;

- Организира провеждането на мониторинг;

- Анализира резултатите от провежданите по график измервания. Разработва и предлага конкретни мерки за отстраняване на констатираните отклонения;

- Организира, ръководи, осигурява, контролира цялостната дейност, свързана с управление на околната среда;

- Осигурява официална информация по околната среда за заинтересовани страни;

- Съдейства за оперативното управление на аспектите;

- Осъществява контрол по прилагане на документите от СУОС и на съответствието със съществуващите норми по околната среда;

- Извършва контрол, отчет и управление на дейностите по съхранение, транспортиране и третиране на отпадъците, генерирани на площадката на дружеството;

- Извършва контрол за състоянието на складовете и резервоарите за съхранение на суровини, реагенти и горива;

- Един от приоритетните въпроси, които се решават от „Мини Марица-изток” ЕАД, в частност от Отдел „Екология”, е възстановяване на нарушените терени на площите, където окончателно са преустановени минните работи;

- Документира и поддържа документацията за основните дейности по опазване на околната среда.

В дружеството „Мини Марица изток” ЕАД, длъжностните лица, отговорни за дейностите по управление на околната среда са:

- Ръководител на отдел „Екология”

- Главен еколог

- Експерт „Комплексни разрешителни”

- инж. минен екология и рекултивация /във всеки рудник на дружеството/


2. СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Дружеството “Мини Марица изток” ЕАД е внедрило и прилага интегрирана система за управление на качеството, околната среда, здравословните и безопасни условия на труд в съответствие с изискванията на стандартите ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 и BS OHSAS 18001:2007.
Съгласно Условие №5 от Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г. /КР/, е разработена и се прилага система за управление на околната среда (СУОС), отговаряща на поставените изисквания.


    1. Структура и отговорности:

Съгласно Условие 5.1.1 и Условие 5.1.2 е изготвен списък с персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнение на условията в разрешителното и лицата отговорни за изпълнение на условията в разрешителното.


КРС 5.1.2 - ОСН Списък на отговорните лица и персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнението на условията в Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г.
Списъкът се съхранява и ще се актуализира при промяна на персонала/лицата или отговорностите. Към настоящия момент няма промяна в изготвените списъци на персонала/лицата, отговорни за изпълнение на условията в комплексното разрешително.


    1. Обучение

През отчетния период, от влизане в сила на КР не са провеждани обучения.

В изпълнение на Условие 5.2.1 от КР са определени потребностите от обучение на персонала през 2011 г. и е изготвена Програма за обучение.

За повишаване квалификацията на работниците и служителите на „Мини Марица изток” ЕАД ежегодно се изготвя Програма за квалификационната дейност и график за провеждане на квалификационните курсове, които се утвърждават от Изпълнителния директор на Дружеството.

В Програмата за 2011 г. са включени теми, свързани с издадените Комплексни разрешителни на Депа за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” и „Насипище Медникарово”, и прилагане изискванията на екологичното законодателство:
КРП 5.2.1 – ОСН Програма за обучение на персонала през 2011г.


    1. Обмен на информация

В изпълнение на Условие 5.3.1 на площадката се поддържа актуална информация за отговорните лица за изпълнение на условията в разрешителното, включително списък с имена, длъжност, местоположение на работното място и телефон за контакт. Към настоящия момент няма промяна в списъка с отговорните лица за изпълнение на условията в разрешителното, включително списъка с имената, длъжността, местоположението на работното място и телефона за контакт. Списъкът е достъпен за служителите.





КРС 5.3.1 - ОСН Отговорни лица за изпълнение на условията от Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г.
В изпълнение на Условие 5.3.2 на територията на предприятието се поддържа актуален списък на органите/лицата, които трябва да бъдат уведомявани, съгласно условията на КР, техните адреси и начин за контакт (включително за спешни случаи). Списъкът е достъпен за служителите.
КРС 5.3.2 - ОСН Списък на органите/лицата,които трябва да бъдат уведомявани съгласно условията в Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г.


    1. Документиране

Съгласно Условие 5.4.1 има изготвен актуален списък с нормативните актове по околна среда, отнасящи се до работата на инсталациите


КРС 5.4.1 - ОСН Списък на нормативните актове по околна среда, които се отнасят до работата на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”
Съгласно Условие 5.4.2 има изготвен списък и са документирани всички необходими инструкции, изисквани с настоящото разрешително, които се съхраняват на достъпно място на площадката.
КРС 5.4.2 - ОСН Списък на инструкциите, съгласно Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”
Съгласно Условие 5.4.3 има изготвен списък на кого от персонала, какъв документ е предоставен.
КРС 5.9.4 - ОСН Списък с документите, доказващи съответствие с условията на комплексно разрешително №398-Н0/2010 г.


    1. Управление на документи

В Дружеството се прилага писмена инструкция за актуализация на документите, в случай на промени в нормативната уредба, работата и управлението на инсталацията, както и за изземване на невалидната документация, съгласно изискванията на Условие 5.5.1.

Към настоящия момент няма промени в управлението на документите и нормативната уредба и не се налага актуализация на документите.

КРИ 5.5.1 - ОСН Инструкция за актуализация на документите, изисквани от Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”


    1. Оперативно управление

В изпълнение на Условие 5.6.1, изискваните от КР инструкции за експлоатация и поддръжка, са тези по условие 8.2.1.2 – Инструкции за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на технологичното оборудване на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”. Списъкът на инструкциите за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на технологичното оборудване на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”, отговорните лица по прилагането им и документите, в които се отразяват извършените дейности, са приложени към инструкцията по условие 8.2.1.2 и са неразделна част от нея. Информацията е официално предоставена от Рудник „Трояново 1” и Рудник „Трояново Север”.




    1. Оценка на съответствие, проверка и коригиращи действия

Съгласно Условие 5.7.1 има разработена и се прилага инструкция за мониторинг на техническите и емисионни показатели, заложени в комплексното разрешително. Резултатите от мониторинга се отразяват във документи и протоколи, които се съхраняват на територията на предприятието.


КРИ 5.7.1 – ОСН Инструкция за мониторинг на техническите и емисионни показатели, съгласно условията от Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”
Съгласно Условие 5.7.2 има изготвена писмена инструкция за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионни показатели с определените в условията на разрешителното. Водят се записи в Документ - оценка на съответствието, установяване на причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия /към условията от КР/.
КРИ 5.7.2 – ОСН Инструкция за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионни показатели с определените в условията на Комплексно разрешително №398-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища”
Съгласно Условие 5.7.3 има изготвена писмена инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия. За допуснатите несъответствия се водят записи в Протокол за несъответствие и Регистър на несъответствията.
КРИ 5.7.3 – ОСН Инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия


    1. Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

За спазване на Условие 5.8.1 е разработена и с прилага инструкция КРИ 5.8.1 - ОСН Инструкция за преразглеждане, и при необходимост, актуализиране на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване на Депо за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” /РТНК 3/след всяка авария.


Съгласно Условие 5.8.2 е изготвена и се прилага писмена инструкция за предотвратяване и контрол на аварийни ситуации - КРИ 5.8.2 - ОСН Инструкция за аварийно планиране и действие при аварии на Депо за неопасни отпадъци «Обединени северни насипища».
В „Мини Марица изток” ЕАД се прилага План за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи и други кризисни ситуации на територията – общо за дружеството и за всеки рудник по отделно. Плановете се актуализират със Заповед на Изпълнителния директор за всяка календарна година.


    1. Каталог: eea -> main-site
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
      main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Технически изисквания


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница