Доклад по околна среда за 2010 година



страница1/4
Дата01.02.2017
Размер0.73 Mb.
#14029
ТипДоклад
  1   2   3   4

ГДОС за 2010 г. за изпълнение на дейностите по Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г.


ГОДИШЕН ДОКЛАД ПО ОКОЛНА
СРЕДА

ЗА 2010 ГОДИНА

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

403-Н0/2010 г.



НА ДЕПО ЗА НЕОПАСНИ ОТПАДЪЦИ „НАСИПИЩЕ МЕДНИКАРОВО” НА “МИНИ МАРИЦА-ИЗТОК” ЕАД, ГР. РАДНЕВО

Март 2011 г.
ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият Годишен доклад по околна среда /ГДОС/ е изготвен в изпълнение на чл.125, ал. 1, т.5 от ЗООС и в изпълнение на Условие 5.10.1 от комплексното разрешително (КР) №403-H0/2010 г. за експлоатацията на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово” на “МИНИ МАРИЦА ИЗТОК” ЕАД, гр. Раднево. Комплексното разрешително е с дата на подписване 17.11.2010 г. и е влязло в сила на 10.12.2010 год. Данните в настоящия доклад са за изпълнение на дейностите, за които е предоставено гореспоменатото комплексно разрешително, считано от 01.12.2010 г. до 31.12.2010 г.
През отчетния период не са извършвани измервания по отношение на заложения собствен мониторинг в комплексното разрешително. Предприети са действия по провеждане на такива измервания при спазване на законодателството и съгласно условията на КР.
1. УВОД


    1. Наименование на инсталацията, за която е издадено Комплексно разрешително:

Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”




    1. Адрес по местонахождение на инсталацията:

Землища на с. Медникарово, с. Искрица, с. Мъдрец и с. Главан, общ. Гълъбово




    1. Регистрационен номер на КР:

№ 403-H0/2010 г.




    1. Дата на подписване:

17.11.2010 г.




    1. Дата на влизане в сила на КР:

10.12.2010 г.




    1. Оператор на инсталацията:

“МИНИ МАРИЦА ИЗТОК” ЕАД




    1. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика/ оператора:

6200, гр. Раднево, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 13

тел.: 0417 82354, факс 0417 82417

e-mail: mini-ead@marica-iztok.com

Изпълнителен директор – инж. Евгени Стойков


    1. Лице за контакти:

Началник на отдел „Екология” – маг. еколог Владимир Иванов Етов



    1. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти:

6200, гр. Раднево, ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 13

тел.: 0417 82983, центр. 0417 83304 вътр 3070, факс 0417 82605

e-mail: etov@marica-iztok.com




    1. Кратко описание на всяка от дейностите / процесите, извършвани в инсталацията:

„Мини Марица Изток” ЕАД (ММИ ЕАД) е най-голямото въгледобивно предприятие в Република България, което експлоатира „Източномаришкото лигнитно находище” с продуктивна площ около 240 km2 и обща дължина на фронта по добив на въглища около 10 km. Основната дейност на дружеството е добив на лигнитни въглища по открит способ от три рудника: „Трояново 1”, „Трояново север” и „Трояново 3”, които са предназначени за топлоелектрическите централи „ТЕЦ Марица Изток 2” ЕАД, „Енел Марица Изток 3” АД, „Ей И Ес – 3С Марица изток 1” ЕООД и „Брикел” ЕАД.

Външно насипище “Медникарово” е едно от съоръженията на „ММИ” ЕАД. То служи за насипване на иззетите минни маси от откривката на въглищата от рудник „Трояново 3”, които се транспортират по система от ГЛТ от рудника до тялото на насипището.

Насипище „Медникарово” и неговото разширение са разположени в най-южната част на Източномаришкия басейн, извън граничния контур на балансовите запаси от лигнитни въглища.

От към северната страна на насипището преминава шосе № 5504 Гълъбово – Тополовград, източно шосе № 55 Свиленград –Нова Загора, западно шосе № 554 Харманли – Раднево, а южно шосе № 76 Харманли-Тополовград .

В административно отношение насипището попада в землището на селата Медникарово, Главан, Мъдрец и Искрица, които са в община Гълъбово, област Стара Загора.

Проектната площ на разширението на насипище Медникарово от 16.07.2009 г за целия негов жизнен цикъл – до 2040 г възлиза на 11 994 дка.

Контролът на изземаните земни маси се извършва прецизно по провеждания геодезичен замер веднъж месечно като се заснемат теренните коти и се преизчислява обемът на отнетата откривка. Оперативен ориентиеровъчен контрол се извършва ежедневно по косвен показател – разход на ел. енергия за транспортиране на откривката.

Входящият контрол на отпадъците от дейността на „Енел Марица Изток” АД се извършва с електронни лентови везни преди натоварването им на ГЛТ от сгуроотвала.

Технология на депониране на откривката и неопасни отпадъци от дейността на „Енел Марица Изток 3” АД

В настоящия момент откривните работи в трите рудника се водят по поточна технология с използване на роторни багери, гумено-лентови транспортьори и лентови насипообразуватели.

Технологичната схема е следната:


  1. изкопаване на земни маси;

  2. преместване на забойни транспортьори;

  3. транспортиране на земни маси;

  4. насипване на земни маси;

  5. изместване на насипищни транспортьори;

  6. текущ ежедневен ремонт на основни съоръжения и помощна механизация;

  7. направа на трасе за транспортьорите;

  8. изграждане на водоотлив

  9. транспортиране на хумусни земни маси и рекултивация

т. 1 Изкопаването на земните маси се извършва с роторни багери. Земните маси преминали през транспортьорите на багера посредством пълнач се насочват към забойния ГЛТ.

т. 2 Изместването на забойния ГЛТ става след като се изземат земните маси от разкривния багер от турнодозер, чрез надлъжно придвижване.

т. 3 Транспортирането на земни маси се извършва със система от ГЛТ до поемането им от насипищния багер Аs12500. В забойната част на рудника ГЛТ е с ширина на гуменото платно 1800 mm, а магистралната и насипищната част са с ширина на лентата със стоманени въжета 2250 mm. Привеждането в движение на отделните транспортьори се извършва от задвижващи станции, на които има един работник машинист. Пускането в ход на ГЛТ се извършва от оператора на пулт за управление и свръзка след получаване на информация за готовност за работа от всички работни места.

т. 4 Насипването на земни маси се извършва след поемането им от три насипищни транспортьора и се подават чрез разтоварна кола на насипищния багер Аs12500. Подравняването на земните маси пред насипищния багер се прави с булдозер.

т. 5 Преместването на насипищните транспортьори се извършва като преместването на забойните транспортьори по начина, описан в т. 2 от технологичната схема.

т. 6 Извършва се ежедневен, авариен и текущ ремонт на основните съоръжения и помощната механизация.

Ежедневният ремонт на основните съоръжения се извършва по информация от нощните смени и при констатиране на неизправност на машините през деня. Задължително системата спира всеки ден за 4 часа за планово-предупредителен ремонт ППР и веднъж седмично за 12 часа. Ежедневна профилактика и поддръжка се извършва и на помощната механизация от обслужващия персонал.

Аварийният ремонт на основните съоръжения се извършва при необходимост и се прави от обслужващия персонал по време на смяната

Годишният ремонт на основните съоръжения се прави като се спират ГЛТ системата с багери в срок от 45 дни.



т. 7 Направата на трасе на ГЛТ се извършва от булдозер като предварително се трасира от маркшайдери. При направата на трасето задължително се спазва надлъжен наклон. След направата на трасето започва изместване на ГЛТ.

т. 8 Водоотливът се извършва с надлъжни канавки край борда с еднокофови багери. Зад лентата се копаят магистрални канали с роторен каналокопател.

т. 9 Събирането и извозването на хумуса става като предварително той се транспортира до определени места с цел да се създадат депа.
Експлоатация на депото

Експлоатацията на насипището започва през 1978 г.

Съвместното депониране на сгуропепелен отпадък с откривка от откривните хоризонти на рудник “Трояново-3” започва от 1985 г. До 1985 г. на насипище “Медникарово” е насипвана само откривка от ІІІ-ти, ІV-ти и V-ти хоризонти на рудник “Трояново-3”, а сгуропепелния отпадък е депониран в сгуроотвал “Искрица”.

Насипищните хоризонти се развиват по ветрилообразна схема до края на съществуването си с посока от североизток към югозапад, а крайният контур на насипището е съобразен така, че да приема откривката до края на експлоатация на рудник “Трояново-3”, за което има изготвени и съответните проекти.

Откривката, която се насипва на насипище “Медникарово” е представена предимно от глини и песъчливи глини.

Насипообразуването първоначално се осъществява с 2 бр. насипообразуватели As-6300. През 1987 г. е построена лентовата система 2250 мм, на която започва работа насипообразувател As-12500. От 1997 г той работи самостоятелно на насипището. Първоначално работи с долно и горно насипване, а понастоящем само с долно насипване.

Височината на долното насипване варира от 2.0 м до 40.0м, средно 24.5 м и е в зависимост от засипваните теренни форми. Височината на горното насипване е 15 – 18 м.

Насипообразувателят As-12500 работи с три насипищни ленти, като средната дължина на фронта е 3700 м, а вместимостта на една заходка с долно насипване е средно около 8 000 хил м3. Наклонът на хоризонта, който оформя е с двустранен наклон – на север и на юг.

От 1985 г. започва смесеното отсипване на откривка и сгуропепелина от ТЕЦ “Марица – Изток 3” /сега „Енел Марица Изток 3” АД/, като първоначално транспортирането на сгуропепелината е с автосамосвали от сгуроотвал “Искрица” до претоварен пункт на ГТЛ-3503. От 1987 г. изгребването от сгуроотвала се извършва с 2 верижни многокофови багери RS-400, а транспортирането е с ГТЛ до претоварния пункт, след което пепелината заедно с откривката от рудник “Трояново 3” се насипва в тялото на насипището.

За насипище “Медникарово” средното процентно участие на пепелината е 11-15%-, а на откривката е 89-85%. Не се допуска насипване само на пепелина.

Благоприятно условие при смесеното отсипване на глини от откривката и пепелина се оказва зърнометричния и минерален състав на глините. Същите са финнодисперсни до праховопесъчливи, практически са без филтрационни свойства.

Естеството на превозвания и насипван в насипището материал, изгребван от сгуроотвала, създава предпоставки за замърсяване на въздуха с прах. Пепелният материал има ниска обемна плътност, голяма порьозност и слаба влагозадържаща способност, поради което повърхностния слой на пепелния пласт е силно дрениран и сух .

Отпадъците от мините - откривката - не попада в Приложното поле на Закона за управление на отпадъците и Директива 1999/31/ЕС.

Неопасните производствени отпадъци от дейността на „Енел Марица Изток 3” АД, които се депонират на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово” са класифицирани, съгласно Наредба №3 (ДВ бр. 44/2004 г.) както следва:




код на отпадъка

наименование на отпадъка

10 01 01

Сгурия, шлака и дънна пепел от котли (с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04) в количество до 255 000 т/год

10 01 02

Увлечена/ летяща пепел от изгаряне на въглища в количество до 1 470 000 т/год

10 01 05

Твърди отпадъци от реакции на основата на калций, получени при десулфуризация на отпадъчни газове (след въвеждане в експлоатация на сероочистващите инсталации), в количество до 1 100 000 т/год.;

10 01 21

Утайки от пречистване на отпадъчни води на мястото на образуване, различни от упоменатите в 10 01 20 (от бъдеща ПОСВ), в количество до 7 500 т/год.;

10 01 23

Утайки от водни разтвори при почистване на котли, различни от упоменатите в 10 01 22, в количество до 6 т/год.

19 09 02

Утайки от избистряне на вода(утайки от коагулация в реактор-утаителите), в количество до 10 000 т/год.;

19 09 03

Утайки от декарбонизиране, в количество до 200т/год.;

19 09 06

Разтвори и утайки от регенерация на йонообменниците (утайки), в количество до 30 000т/год.;

Всичко

Отпадъци от дейността на „Енел Марица Изток 3” АД – до 2 862 706 т/год




    1. Производствен капацитет на инсталациите:






Инсталация, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

Капацитет

(t отпадъци)

Депонирани отпадъци за периода 01.12.2010 – 31.12.2010 г.

(t отпадъци)

1

Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово” (т. 5.4 от Приложение 4 на ЗООС)

86 181 180

180 422




    1. РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията:

Регионална инспекция по околна среда и води – Стара Загора

гр. Стара Загора 6000, ул. “Стара Планина” №2, ПК 143


    1. Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията:

Басейнова Дирекция “Източнобеломорски район”

4000 гр.Пловдив, ул. “Булаир” № 26


    1. Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда

Специализираното звено в „Мини Марица изток” ЕАД, отговарящо за управление на околната среда е отдел „Екология”, който е в състава на Дирекция „Минна” и има следните основни функции:

- Своевременно и коректно прилагане на всички законови наредби, касаещи производствената дейност на дружеството по отношение на опазването на околната среда и привеждането й в съответствие с действащото законодателство;

- Осъществява комуникационна и функционална връзка между дружеството и външни държавни или общински организации, представя, популяризира и защитава приетата и утвърдена екологична политика на фирмата;

- Организира провеждането на мониторинг;

- Анализира резултатите от провежданите по график измервания. Разработва и предлага конкретни мерки за отстраняване на констатираните отклонения;

- Организира, ръководи, осигурява, контролира цялостната дейност, свързана с управление на околната среда;

- Осигурява официална информация по околната среда за заинтересовани страни;

- Съдейства за оперативното управление на аспектите;

- Осъществява контрол по прилагане на документите от СУОС и на съответствието със съществуващите норми по околната среда;

- Извършва контрол, отчет и управление на дейностите по съхранение, транспортиране и третиране на отпадъците, генерирани на площадката на дружеството;

- Извършва контрол за състоянието на складовете и резервоарите за съхранение на суровини, реагенти и горива;

- Един от приоритетните въпроси, които се решават от „Мини Марица-изток” ЕАД, в частност от Отдел „Екология”, е възстановяване на нарушените терени на площите, където окончателно са преустановени минните работи;

- Документира и поддържа документацията за основните дейности по опазване на околната среда.
В дружеството „Мини Марица изток” ЕАД, длъжностните лица, отговорни за дейностите по управление на околната среда са:

- Ръководител на отдел „Екология”

- Главен еколог

- Експерт „Комплексни разрешителни”

- инж. минен екология и рекултивация /във всеки рудник на дружеството/.
2. СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Дружеството “Мини Марица изток” ЕАД е внедрило и прилага интегрирана система за управление на качеството, околната среда, здравословните и безопасни условия на труд в съответствие с изискванията на стандартите ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 и BS OHSAS 18001:2007.
Съгласно Условие №5 от Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г. /КР/, е разработена и се прилага система за управление на околната среда (СУОС), отговаряща на поставените изисквания.


    1. Структура и отговорности:

Съгласно Условие 5.1.1 и Условие 5.1.2 е изготвен списък с персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнение на условията в разрешителното и лицата отговорни за изпълнение на условията в разрешителното.


КРС 5.1.2 - НМ Списък на отговорните лица и персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнението на условията в Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г.
Списъкът се съхранява и ще се актуализира при промяна на персонала/лицата или отговорностите. Списъкът е достъпен за служителите.


    1. Обучение

През отчетния период, от влизане в сила на КР не са провеждани обучения.

В изпълнение на Условие 5.2.1 от КР са определени потребностите от обучение на персонала през 2011 г. и е изготвена Програма за обучение.

За повишаване квалификацията на работниците и служителите на „Мини Марица изток” ЕАД ежегодно се изготвя Програма за квалификационната дейност и график за провеждане на квалификационните курсове, които се утвърждават от Изпълнителния директор на Дружеството.

В Програмата за 2011 г. са включени теми, свързани с издадените Комплексни разрешителни на Депа за неопасни отпадъци „Обединени северни насипища” и „Насипище Медникарово”, и прилагане изискванията на екологичното законодателство:
КРП 5.2.1 – НМ Програма за обучение на персонала през 2011г.


    1. Обмен на информация

В изпълнение на Условие 5.3.1 на площадката се поддържа актуална информация за отговорните лица за изпълнение на условията в разрешителното, включително списък с имена, длъжност, местоположение на работното място и телефон за контакт. Към настоящия момент няма промяна в списъка с отговорните лица за изпълнение на условията в разрешителното, включително списъка с имената, длъжността, местоположението на работното място и телефона за контакт. Информацията е достъпна за служителите.





КРС 5.3.1 - НМ Отговорни лица за изпълнение на условията от Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г.
В изпълнение на Условие 5.3.2 на територията на предприятието се поддържа актуален списък на органите/лицата, които трябва да бъдат уведомявани, съгласно условията на КР, техните адреси и начин за контакт (включително за спешни случаи). Списъкът е достъпен за служителите.

КРС 5.3.2 - НМ Списък на органите/лицата,които трябва да бъдат уведомявани съгласно условията в Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г.


    1. Документиране

Съгласно Условие 5.4.1 има изготвен актуален списък с нормативните актове по околна среда, отнасящи се до работата на инсталациите


КРС 5.4.1 – НМ Списък на нормативните актове по околна среда, които се отнасят до работата на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”
Съгласно Условие 5.4.2 има изготвен списък и са документирани всички необходими инструкции, изисквани с настоящото разрешително, които се съхраняват на достъпно място на площадката.
КРС 5.4.2 - НМ Списък на инструкциите, съгласно Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”
Съгласно Условие 5.4.3 има изготвен списък на кого от персонала, какъв документ е предоставен.
КРС 5.9.4 - НМ Списък с документите, доказващи съответствие с условията на комплексно разрешително №403-Н0/2010 г.


    1. Управление на документи

В Дружеството се прилага писмена инструкция за актуализация на документите, в случай на промени в нормативната уредба, работата и управлението на инсталацията, както и за изземване на невалидната документация, съгласно изискванията на Условие 5.5.1.

Към настоящия момент няма промени в управлението на документите и нормативната уредба и не се налага актуализация на документите.
КРИ 5.5.1 - НМ Инструкция за актуализация на документите, изисквани от Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”


    1. Оперативно управление

В изпълнение на Условие 5.6.1, изискваните от КР инструкции за експлоатация и поддръжка, са тези по условие 8.2.1.2 – Инструкции за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на технологичното оборудване на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”. Списъкът на инструкциите за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на технологичното оборудване на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”, отговорните лица по прилагането им и документите, в които се отразяват извършените дейности, са приложени към инструкцията по условие 8.2.1.2 и са неразделна част от нея. Информацията е официално предоставена от Рудник „Трояново 3”.




    1. Оценка на съответствие, проверка и коригиращи действия

Съгласно Условие 5.7.1 има разработена и се прилага инструкция за мониторинг на техническите и емисионни показатели, заложени в комплексното разрешително. Резултатите от мониторинга се отразяват в документи и протоколи, които се съхраняват на територията на предприятието.


КРИ 5.7.1 – НМ Инструкция за мониторинг на техническите и емисионни показатели, съгласно условията от Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Насипищае Медникарово”
Съгласно Условие 5.7.2 има изготвена писмена инструкция за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионни показатели с определените в условията на разрешителното. Водят се записи в Документ - оценка на съответствието, установяване на причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия /към условията от КР/.
КРИ 5.7.2 – НМ Инструкция за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионни показатели с определените в условията на Комплексно разрешително №403-Н0/2010 г. на Депо за неопасни отпадъци „Насипище Медникарово”
Съгласно Условие 5.7.3 има изготвена писмена инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия. За допуснатите несъответствия се водят записи в Протокол за несъответствие и Регистър на несъответствията.
КРИ 5.7.3 – НМ Инструкция за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия


    1. Каталог: eea -> main-site
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
      main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Технически изисквания


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница