Доклад по околна среда за дейностите за които е предоставено кр №226-Н1-И0-А1/2011г



страница1/3
Дата22.10.2018
Размер0.91 Mb.
#92842
ТипДоклад
  1   2   3

Годишен доклад по околна среда за дейностите за които е предоставено КР № 226-Н1-И0-А1/2011г.






ГОДИШЕН ДОКЛАД ПО ОКОЛНА

СРЕДА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

226-Н1-И0-А1/2011г.


Период на докладване: 01.01.2012-31.12.2012г.

1. ВЪВЕДЕНИЕ


Настоящият Годишен доклад по околна среда за изпълнение на дейностите за които е предоставено Комплексно разрешително № 226-Н1/2009г.,актуализирано с Решение № 226-Н1-И0-А1/2011г. с оператор „ГАЛУС” АД – гр.София, производствена площадка землище с.Войводово, община Хасково е разработен съгласно изискванията на чл.125 (1) т.5 от Закона за опазване на околната среда и условие № 5.10.1 от горепосоченото комплексно разрешително.

Формата и съдържанието на доклада е съобразно „Образец на годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексното разрешително” утвърден от Министъра на околната среда и водите с Заповед № РД-806/31.10.2006г., съгласно изискванията на чл.21 от Наредба за условията и реда за издаване на комплексни разрешителни.

Информация в доклада е предоставена на компетентния орган на хартиен и електронен носител и може лесно да бъде прехвърляна в база данни.

Данните в настоящия доклад са за изпълнение на дейностите, за които е предоставено горепосоченото комплексно разрешително за едногодишен период, считано от 01.01.2012г.

2. МОДЕЛ „FACILITY” ЗА ПОДГОТОВКА НА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДОКЛАДВАНЕ НА ДАННИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИЯ РЕГИСТЪР НА ЕМИСИИТЕ НА ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА (EPEBB) И PRTR
Съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 166/2006г. на Европейския парламент, относно създаване на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ), оператора докладва ежегодно данни за емисиите на вредни вещества в единната информационна система на адрес:http://eea.government.bg.eprtr.jsp.
3. ФОРМАТ НА ГОДИШНИЯ ДОКЛАД

3.1 УВОД
Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително:

Инсталация за интензивно отглеждане и гушене на патици
Адрес по местонахождение на инсталацията:

Землището на с.Войводово, община Хасково


Регистрационен номер на КР:
Комплексно разрешително № 226-Н1-И0-А1/2011г.
Дата на подписване на КР:

05.04.2011год.


Дата на влизане в сила на КР:
19.04.2011год.
Оператор на инсталацията, като се посочва конкретно кой е притежател на разрешителното:

„ГАЛУС”АД гр.София – производствена площадка землище с.Войводово, община Хасково


Адрес, тел.номер, факс, e-mail на собственика/оператора:

Гр.София


ул.Институтска № 8

тел./факс: 02/8568595

e-mail: proagro2000h@abv.bg
Лице за контакти:

П. Челебиев – Изпълнителен директор


Адрес, тел.номер, факс, e-mail на лицето за контакти:

Производствена площадка - землището на с.Войводово, община Хасково

Тел./факс: 038/ 622939
Кратко описание на всяка от дейностите, извършвани в инсталацията:
Инсталацията за интензивно отглеждане и огушване на патици-мюлари е организирана като комплекс от сгради(халета), формиращи по големи еденици, наречени центрове. Производствената площадка на „ГАЛУС” АД състои от 5 центъра, в които се извършват дейностите по отглеждане и огушване- съответно 4 центъра за отглеждане и 1 център за огушване. Всеки център се състои от определен брой халета, а именно:

А/ Отглеждане на патици


  • І-ви център:

Хале № № 101 до 110 – изградени масивни сгради от тухли и бетон разположени по дължина в посока североизток-югозапад, със застроена площ 960 m2 и капацитет на зареждане до 4 500 патици на един оборот.

  • ІV-ти център:

Хале № № 401 до 410 – изградени масивни сгради от тухли и бетон разположени по дължина в посока североизток-югозапад, със застроена площ 960 m2 и капацитет на зареждане до 4 500 патици на един оборот.

  • V-ти център:

Хале № № 501 до 508 – изградени масивни сгради от тухли и бетон разположени по дължина в посока изток-запад, със застроена площ 960 m2 и капацитет на зареждане до 4 500 патици на един оборот.

  • VI-ти център:

Хале № № 601 до 604 – изградени масивни сгради от тухли и бетон разположени по дължина в посока югоизток-северозапад, със застроена площ 960 m2 и капацитет на зареждане до 4 500 патици на един оборот.
В/ Огушване на патици

  • VII-ми център:

Хале № № 70 до 79 – изградени масивни сгради от тухли и бетон разположени по дължина в посока север - юг, със застроена площ 1100 m2 и капацитет на зареждане до 2 400 патици на един цикъл огушване.
При отглеждането на патици в рамките на една година могат да се реализират 4.5 производствени цикъла с продължителност средно от 80 дни, а при огушването им – 24 производствени цикъла с продължителност от 15 дни.

Осигуряването на достатъчна площ за всяка птица е от изключително значение за нейния растеж, качество, здравословно и общо състояние. Това пространство зависи от комбинацията на следните фактори: тегло на птицата в края на угоителния период, вид на помещението, сезон.




  • Подготовка на сградата за зареждане:

    • проветряване на сградите;

    • проверка на поилната и хранилната системи и поставянето им в необходимото положение;

    • постилане на цялото хале със слама (постеля) с дебелина 10 cm;

    • затопляне на помещението 32°С;

    • напълване на хранилната система;

пълнене на поилната инсталация един час преди пристигането на патетата

След получаването на патетата от люпилнята те се настаняват в предварително подготвено помещение – “майка”, което е измито, дезинфекцирано, насламено и предварително затоплено до 32°С.

Така заредените патици са на една и съща възраст и се водят една партида излюпени от оплодени патешки яйца.

В процеса на отглеждане на патиците, в съответствие със съвременните изисквания в храненето им се използват три вида фураж.

Храненето от 1-вия до 25-тия ден се осъществява с гранулиран фураж – стартер, който се подава с автоматични хранилки производство на белгийската фирма Roxel, като в зависимост от броя на партидата се осигурява достатъчно хранителен фронт на всяко пате.

Поенето в „майката” се осъществява в улейни поилки, чийто брой трябва да бъде съобразен с броя на патиците.

Първоначално помещението ”майка” е преградено с цел намаляване на обемът като по този начин се постига по-лесно отопление. След няколко дни патиците се разширяват на цялата площ на помещението. Технологична гьстота на кв.м. на тази възраст е 30 бр. на кв.м. Между 15-18 ден патиците се разселват в междинно хале до към 30 ден отново с цел постигане на технологична гъстота която на тази възраст е 10 бр. на кв.м. Новото помещение е предварително обработено по технологичен начин като „майката”, но тук температурата е между 18 - 20градуса.

Храненето се осъществява по същия начин - с автоматични хранилки производство на белгийската фирма Roxel, но през този период се минава на “втора фаза” - гранулиран фураж.

Поенето отново е с автоматични поилки, производство на белгийската фирма Roxel. След 30 ден следва ново разселване като целта е да се постигне гъстота до 4 патици на кв.м.

Храненето и поенето са по същия начин като към 55 ден се преминава към последна “трета фаза” - комбиниран фураж.

Помещенията в този период са същите, отглеждане на сламена постеля.

В този вид патиците остават до достигане на 70-85 дневна възраст и тегло между 3.8-4.l kg. За целия период на отглеждане на една патица консумира около 16-17 kg. фураж, което определя индекса на консумация.


огушване на патици
Огушването/гушенето (угояване) на патици се извършва чрез интензивно хранене с варена царевица на отгледани осемдесет дневни патици.

При навършване на около 80 дена патиците се прехвърлят с камион в клетки в специално оборудвани халета за огушване. При доставянето им се къпят и преместват в специални клетки разположени на пода. Храненето е ръчно и принудително в продължение на 15 дена с цел увеличаване на черния дроб до около 0.5 kg.

Халетата се мият ежедневно. След 15 ден се товарят в специализирани клетки в камион и се транспортират към кланица.
Поддържането на регламентирания температурен режим в халетата (в 12 от всички центрове) е от изключително значение.То се осъществява с отоплителни инсталации, състояща се от печки разположени в близост до единия край на халетата и димоходни канали преминаващи по надлъжната ос на сградите до другия край. Топлината се предава както от нагретите повърхности на печките, така и от димоходните канали. За гориво се използуват дърва.

Необходимо е да се каже, че през жизнения цикъл на патиците, температурата се поддържа в строго регламентиран график. В различните периоди за поддържане на необходимата температура в халетата, разходът на гориво е различен. Неговото количество е функция и на външната температура, респ. сезона. Нормално е да се очаква, че през зимните месеци разходът на гориво ще бъде значително по-голям отколкото през летните.

Необходимата температура в помещенията през отделните периоди на растеж е различна. През първата седмица на отглеждане на еднодневните патета, в халетата се поддържа температура между 32 и 34 градуса.

До 20-30 ден поддържаната температура е между 26 и 30°С.

Отглеждането на еднодневни патета се извършва върху суха сламена постеля.

Отглеждането на еднодневните патета е при относителна влажност на въздуха 50 – 75% - при подово отглеждане;


Вентилацията на халетата е също много съществен фактор за интензивното отглеждане на патиците. От една страна чрез нея се осъществява необходимият приток на свеж въздух, осигурявайки достатъчен въздухообмен в халетата, а от друга се отвеждат амоняка и метана, получаващи се в резултат от протичащите микробиологични и биохимични процеси с екскрементите на патиците. Подаването на свеж въздух се осъществява с вентилационната система състояща се от вентилатори, работещи на режим на подналягане и отвори с жалози за постъпване на свеж въздух.

Вентилационната система позволява халетата, в зависимост от външната температура (сезона) и възрастта на патетата да работят на различни режими на вентилация.

Тези режими са съобразени с технологията за отглеждане на патици и изисква включването на определен брой вентилатори през различните етапи на отглеждане, за да не се допусне преохлаждане на патиците. Технологията включва два режима на работа на вентилаторите – “минимална вентилация” и “максимална вентилация”.

“Максимална вентилация” - работа на всички вентилатори заедно с цел охлаждане на патиците. Той се осъществява само в горещите летни месеци (юни, юли и август и то през деня, когато температурите са много високи). През цялото останало време се осъществява “минимална вентилация”.

За осъществяване на вентилацията на халетата се използват осеви стенни и тунелни вентилатори.
Технологична блок-схема за отглеждане и гушене на патици

Еднодневни патета от люпилня




Силози - готови

хранителни смески

Вода за поене





Халета за отглеждане на патици

Хранилки и поилки





Халета за гушене на патици




Производствен капацитет на инсталацията:
Съгласно условие 4.1 от комплексното разрешително капацитета на инсталацията попадаща в приложение № 4 на ЗООС и за която се докладва е:




Наименование на инсталацията

Позиция на дейността по Приложение 4 към ЗООС

Описание на дейността

Капацитет, места за птици

1.

Инсталация за

интензивно отглеждане и гушене на патици

6.6. а

Отглеждане

на патици



585 000 бр.

Огушване

на патици



575 000 бр.

Съобразно спецификата на производствената дейност, трябва да се има в предвид, че под годишна продукция се разбира броя на всички налични и отглеждани през отчетната година животни на производствената площадка.

Отглеждането на патици е 80-90 дневен период тоест отглеждането на една патица не приключва в рамките на един месец, а средно на 80 дни.Така заредените през даден месец патици консумират вода,ел.енергия,топлоенергия и т.н в рамките на повече от 1-2 месеца.Ето защо в края на дадения месец в които е заредена съответната партида реално произведена продукция (тоест отгледани патици) няма да има.Ето защо Оператора приравнява понятието „отгледана” продукция към понятието „отглеждана” или налична продукция.

За отчетния период наличните/отглеждани и огушени патици са представени в таблицата по-долу:






Наименование на инсталацията

Позиция на дейността по Приложение 4 към ЗООС

Описание на дейността

Брой отгледани и огушени патици за отчетния период



Съответствие

1.

Инсталация за

интензивно отглеждане и гушене на патици

6.6. а

Налични/отгледани

патици


393 150

Да

Налични/ огушвани

патици


384 292

Да

ОБЩО:

777 442

Да



Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда
Към настоящия етап в дружеството има назначено лице-еколог, което пряко да отговаря за въпросите, свързани с опазване на околна среда.
РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията

РИОСВ-гр.Хасково


Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията

Басейнова дирекция за управление на водите-Източнобеломорски район с център гр.Пловдив


3.2 СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
Оператора е разработил и въвел система за управление на околната среда(СУОС).
Структура и отговорности

Съгласно условия 5.1.1 и 5.1.2 със Заповед № 002/13.11.2012г. на Изпълнителния директор на дружеството са определени лицата, които да организират и контролират изпълнението на условията в настоящото комплексно разрешително, както и лицата които ще извършват конкретни дейности по изпълнение на условията в комплексното разрешително.


Обучение

В съответствие с условие 5.2.1 оператора има изготвена инструкция за ежегодно определяне на потребностите от обучение на персонала с включена в нея Програма за обучение на персонала за 2012г. За всяко проведено през отчетния период обучение е съставен протокол.


Обмен на информация

В изпълнение на Условие 5.3.1 на площадката се поддържа актуална информация за отговорните лица за изпълнение на условията в разрешителното, включително списък с имена, длъжност, местоположение на работното място и телефон за контакти.

В изпълнение на Условие 5.3.2 на територията на предприятието се поддържа актуален списък на органите/лицата, които трябва да бъдат уведомявани, съгласно условията на КР, техните адреси и телефон за контакти (включително за спешни случаи).
Документиране

Оператора съхранява актуален списък с нормативната уредба по околна среда, както и списък с всички изискани с разрешителното инструкции.

Изготвен е и списък по условие 5.4.3 - на кого от персонала какъв документ е предоставен.
Управление на документи

Дружеството има изготвена инструкция за актуализация на документите, изискани с разрешителното. В нея е регламентиран реда, компетентността и отговорностите на персонала при процеса на разработване, преглед, утвърждаване, съхранение, изменение и архивиране на невалидните документи, от системата за управление на околната среда. Посочен е механизма за актуализация на документите, изисквани с комплексното разрешително, в случай на промени в нормативната уредба по околна среда и при промяна в работата на инсталацията (технологична или управленческа).


Оперативно управление

Разработени са и се прилагат всички инструкции за експлоатация и поддръжка, изискани с разрешителното. Инструкциите се съхраняват на производствената площадка в писмен вид.


Оценка на съответствие, проверка и коригиращи действия

Oператора прилага писмени инструкции за мониторинг на техническите и емисионни показатели, за периодична оценка на съответствието на стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното, както и за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия.

Всички несъответствия и коригиращи действия се документират във формуляри, които се съхраняват на площадката и се предоставят при поискване от компетентните органи.
Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации
Оператора разполага с набор от всичките необходими Инструкции, Планове за действия при аварии, списъци, схеми и видове технически и помощни средства за противодействия на възможните аварии и тяхното предотвратяване.При необходимост се търси съдействие от специализираните органи.

За периода на докладване е регистрирана една аварийна ситуация.


Записи

Операторът има изготвена инструкция с процедура за управление на документи и записите по околна среда.



Документират се:

  1. Данните от наблюдението на емисионните и техническите показатели и резултатите от оценката на съответствието им с изискванията на условията в комплексното разрешително;

  2. Данните за причините при установяване на несъответствия, както и предприетите коригиращи действия;

  3. Данните от преразглеждането и/или актуализацията на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване.

Съхраняват се:

  1. Списъка с всички необходими инструкции,изискани с настоящото комплексно разрешително.

  2. Списъка с с актуални нормативни актове свързани с работата на инсталацията


Докладване

Операторът изготвя и предоставя в РИОСВ-Хасково ежегодно Годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексното разрешително в срок до 31 март на съответната година.

Настоящият доклад е изготвен, съгласно “Методика за реда и начина за контрол на комплексното разрешително и образец на годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексното разрешително”, утвърдена от Министъра на околната среда и водите.

Допълнителна информация, относно изпълнението на условията в разрешителното се предоставя при поискване от компетентните органи


Актуализация на СУОС

Поради промяна на длъжностно лице, което заема длъжността – еколог, се е наложила една актуализация на СУОС.


3.3 ИЗПОЛЗВАНЕ НА РЕСУРСИ

3.3.1 ИЗПОЛЗВАНЕ НА ВОДА


Захранване на обекта с вода се осъществява чрез собствен водоизточник представляващ 1 бр.шахтов кладенец ШК „Галус – Войводово” намиращ се в землището на с. Войводово-разположен извън производствената площадка.

Дружеството притежава Разрешително за водовземане № 31520044/13.06.2008 год., издадено от Басейнова дирекция – Източнобеломорски район с център Пловдив

Шахтовия кладенец е с дълбочина 5.45 m, изграден от монолитен бетон с диаметър Ø 2500 в интервала 0.00 – 5.45 m.

Водовземната му част е заложена в кватерния водоносен хоризонт. Кладенецът се намира в дясната тераса на р. Харманлийска, югозападно от с. Войводово, на около 9.0 km южно от Хасково.

На вход всеки център са монтирани водомери за измерване на разхода на вода за отглеждане и огушване на патици.

За отчитане на водните количества, които се експлоатират за водоснабдяване на птицеферма е монтиран водомерен възел на тласкателния водопровод в ПС.

Ежемесечно се отчита и документира динамичното ниво на кладенеца и добитите водни количества. На всяко шестмесечие се изпращат отчетените данни в Басейнова дирекция-Пловдив (съгласно условията в разрешителното за водовземане).

Ежегодно се извършва химичен анализ на добиваната подземна вода по показатели, определени в разрешителното за водовземане и данните се изпращат отново в Басейнова дирекция-Пловдив.Пробовземането и изпитването на водната проба се извършва в периода 1 август-30 септември, съгласно указанията в точка 13 от Разрешително за водовземане № 31520044/13.06.2008 г.

В края на 2011г., има установена неизправност във водомерното устройство, същото е отремонтирано за което е сте уведомени с писмо в Ваш вх.№КД-05-2472/13.01.2012г. Данните за дните от м.януари в които не работило разходомерното устройство са изчислени на база разрешено водно количество.

За докладвания период Оператора е представил в БДУВИБР декларация за изчисляване на дължимата такса за водовземане от подземни води по разрешителното за водовземане, съгласно изискванията на чл.194б от Закона за водите . Изчисленията са извършени съгласно Тарифа за таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяване и са представени в БДУВИБР с писмо с вх.№ КД-05-142/11.01.2013г. Дължимата такса е заплатена от Оператора в срок. Копие от платежния документ е представен в БДУВИБР с писмо с вх.№ КД-05-1326/28.02.2013г.

За докладвания период Оператора е представил в БДУВИБР и доклад за изпълнение на условията в разрешително за водовземане № 31520044/13.06.2008г., съгласно изискванията на чл.48(1)т.12 от Закона за водите .

Операторът на инсталацията прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на питейната инсталация за животните, основни консуматори на вода за производствени нужди(изискана с условие 8.1.3 от КР), както и инструкция за извършване на проверки на техническото състояние на водопроводната мрежа на площадката, установяване на причините за несъответствия и предприемане на коригиращи действия(изискана с условие 8.1.4 от КР).

През периода на отчетната година са извършвани 12 проверки за експлоатация и поддръжка на питейната инсталация за животни(по смисъла на условие 8.1.3 от КР), както и 12 проверки за състоянието на водопроводната мрежа и установяване и отстраняване на течове, (по смисъла на условие 8.1.4 от КР). За периода на докладване не са установени неизправности на поилната система за животни, както и не е установена авария на водопроводната мрежа.

Съгласно условие 8.1.6.1. Операторът докладва, че за периода 01.2012г.-12.2012г. консумацията на вода от центрове I,IV,V,VI и VII е 85 314 m3. Броят на отгледаните патици от I, IV ,V и VI център за същия период е 393 150 бр., а броя на огушените патици от VII център е 384 292 бр. Резултатите са отразени в Таблицата по-долу и са изчислени съгласно условие 6.4 от разрешителното:


Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница