Доклад по опазване на околната среда на „ тракия глас българия еад за изминалата 2005 година



страница1/7
Дата19.09.2017
Размер0.67 Mb.
#30517
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7




ГОДИШЕН ДОКЛАД ПО ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА
НА
ТРАКИЯ ГЛАС БЪЛГАРИЯ” ЕАД
ЗА ИЗМИНАЛАТА 2005 ГОДИНА
1. По силата на действащото законодателство, и като инсталация подлежаща на КПКЗ


    1. Уводна част




  • Име и местонахождение на инсталацията

“Тракия Глас България ”ЕАД

Контактен адрес: ул. Цар Симеон № 1, Комплекс Лора, 7700 Търговище




  • Името на собственика или оператора

Същото име


  • Регистрационният номер на разрешителното

Комплексно разрешително №3/2004г.


  • Телефон, факс и е-mail на оператора/инсталацията

Телефон: 601 6 7041-42

Факс: 601 67 047

E-mail: aokan@sisecam.com.tr



Ахмет Окан


  • Кратко описание на дейностите извършвани в инсталацията

Мястото на разположение на завода на Тракия Глас България ЕАД е показано на картата на местността в Приложение 1. Заводът е построен върху площ от 100 хектара и изцяло принадлежи на турската компания ŞİŞECAM. Строителството на завода започна през юли 2004 г., като бяха изпълнени всички условия произтичащи от действащият в страната Закон за оправление на околната среда. Възможните въздействия от производствената дейност са детайлно проучени от пълномощна организация и докладът по ОВОС е представен на Министерството на околната среда и водите. Мащабите на въздействието на производствената дейност върху околната среда, а също така и мерките, които ще бъдат взети, са отразени в заявление за издаване на комплексно разрешително- също представено на Министерството на околната среда и водите. В резултат на навреме извършената работа е получено Комплексно разрешително с №3 от 7.07.2004г.

Инсталацията за производство на Домакинско стъкло беше завършена първа и започна с операциите по тестване през Август 2005. Втората инсталация, а именно за производство на Плоско стъкло започна с операциите по тестване в началото на 2006г.
В настоящият доклад е представена информация единствено за Инсталацията за производство на Домакинско стъкло,тъй като Инсталацията за Плоско стъкло не беше започнала да бъде въвеждана в действие през 2005.
Информацията за производствените дейности в Завода за Домакинско стъкло, които са в обхвата на съществуващото комплесно разрешително, е посочена по- долу.

Линия за производство на домакинско стъкло
Процесът на производство на домакинско стъкло е непрекъснат процес, който се състои от три основни раздела: приготвяне на шихта, топилна пещ и формуване на стъклените изделия. Голяма част от суровините представляват естественни материали и се доставят в готов вид. Суровините се съхраняват в бункери, от където определени количества в зависимост от композицията на стъклото се използват за приготвяне на шихта, която отива в пещта за стъкломаса. В пещта между 1520 - 1580C променяща се температура стъклото се топи и от там отива за формуване в производственните машини. Формуваното стъкло преминава през охладителни пещи или темпериращи линии и се получава готов продукт за опаковане.
Основните операции, които се изпълняват при производството на домакинско стъкло са показани на схемата на следващата страница.

Линия за производство на домакинско стъкло



Система за приготвяне на шихта
Системата за приготвяне на шихта за домакинско стъкло е разделена на две групи -основна и спомагателна група в зависимост от количеството на използваните суровини :
Основните суровини са :Пясък, Сода, варовик, Доломит, Фелдшпат, Стъклени трошки

Суровините се съхраняват в складовите площадки, намиращи се в закрити помещения и в бункери за зареждане. Преди да започне натоварването се пускат в действие съоръженията за задържане на прах, намиращи се върху силозите. Прахът, образуващ се при натоварване на суровината, се задържа от филтрите за прах и се връща обратно в силоса. Содата и фелдшпатът се натоварват в силозите с помощта на пневматичен съд, а с помощта на мобилния кран от склада за суровини се натоварват в бункера. Тук също има прахозадържаща система, от която задържания прах се връща обратно в производството.

Спомагателни суровини : Натриев сулфат, Цериев окис, Цинков селенит, Koбалтов оксид

Необходимото количество суровини се пренася с транспалети и асансьори до приспособленията за отваряне на торби (оборудвани с праховсмукателни системи), които се изсипват в бункерите. Всеки ден по един път цериевият оксид, кобалтовият оксид и цинковият селенит се претеглят и разбъркват в необходимите количества и се разреждат с натриев сулфат, разбъркват се в миксера, след което се получава материалът меланж.
Причината за добавяне на меланж към стъклената шихта е пояснена по- долу. Шихтата може да се замърси с чужди елементи като (желязо, мед, хром и др.) в съотношение 3-4 ррm, които развалят цвета н стъклото. Тези замърсители могат да се съдържат в някои суровини или да попаднат в шихтата като външни замърсители. Желязото придава на стъклото светло жълтеникаво- зелен нюанс. За превръщането на този нюанс в синьо –зелен нюанс се добавя кобалтов окис, който придава син цвят. А за обезцветяването на синьо- зеления нюанс се използва цинков селенит, който придава розов цвят. Цериевият окис се добавя в шихтата с цел: да подпомогне дегазирането и избистрянето на стъкломасата, да стабилизира ролята на цинковия селенит и да стабилизира цвета на стъклото.

Система за контролиране на шихтата

Системата за контролиране на шихтата е устроена за автоматично, полу-автоматично и ръчно приготвяне на шихтата. Суровините ще се пренасят към кантарите от силозите с помощта на транспортни съоръжения и материалите ще се претеглят в количества, предварително въведени в системата, и след което последователно един върху друг се изпразват от кантарите върху шихтовата лента. Конвейерите са напълно закрити. Съоръженията за задържане на прах сработват заедно с конвейра с цел да задържат праха, който се образува в този отдел. Суровините се пренасят с помощта на конвейра към миксера за разбъркване. Върху миксера се намират съоръжения за задържане на праха, които заедно с намаляване на вътрешното налягане на миксера задържат праха.Добре разбърканата шихта се пренася с конвейрна лента от миксера в пещния бункер. Върху тази шихта от кулата за стъклени трошки се изсипват стъклени трошки в определено количество (около 30 % от общото количество на шихтата). Прахът, задържан от приспособленията за задържане на праха от конвейера, отново се изпразва върху конвейера. Стъклените продукти, счетени за дефектни след провеждането на качественния контрол след производство, преминават през машината за трошене, а също така в случай на аварии и при промени в производството неоформените стъкла не се направляват към машината за формуване,а преминават през машината за трошене. Парчетата стъкло, доведени по този начин до желаните размери, се използват повторно като суровини за системата.


Пещ
Шихтата от бункера на пещта постъпва вътре в пещта. Природният газ, който се използва като гориво и необходимото за горене количество въздух, който се обезпечава от вентилатора, се смесват на изхода на порта, където започва горенето. Топлината, получена в резултат на горенето, способства за разтапянето на подаваната шихта. Стопената шихта напредва към дегазиращата зона на ваната, където стъкломасата се избистря, хомогенизира и напредва към работната вана. Пещта е регенеративен тип със запалване отзад. Преди изхвърлянето на димните газовете, образувани в резултат на горенето, те се прекарват през рефрактори, разположени от двете страни на пещта и наречени регенератори, след което се изхвърлят през каналите. Димните газове, излизащи от пещта, в продължение на приблизително 30 минутна инверсия преминават през генератора от едната страна на пещта, като през това време топлината им от приблизително 1500 C се поглъща от пълнежа на регенератора и напускат генератора охладени до 400 C. В следващата инверсия въздухът за горене преминава през предварително затопления регенератор и се нагрява до температура 1000 – 1100 C. По тази начин, чрез повторно използване на топлинната енергия от димните газове се обезпечава предварителното нагряване на въздуха за горене. За оползотворяване на топлината на димните газове, които напускат регенератора с температура 400 C, към системата е добавен котел за оползотворяване на тази топлина. Парната мощност на котела е 1200 кг/час. Предохранителното оборудване обезпечава надеждна работа на системата по отношение на водното равнище в котела и параметрите на налягане. Необходимите за дадена производственна линия показатели по температура и хомогенност на стъкломасата е обезпечават с помощта на рефракторните канали. Работните канали се конструират в зависимост от производственната мощност на дадената производственна линия и температурата им автоматически се контролира с помощта на приспособленията за нагряване и охлаждане.
Производство на оцветено стъкло в работните канали се осъществява, като оцветяващите вещества се добавят чрез затворена, автоматично контролираща се система в количества около към стъкломасата в работния канал. Стъклото, излязло от работния канал, се изрязва с помощта на ножици, които работят синхронизирано с фидерния механизъм. Изрязаните стъкла се наричат «капки». Във фидерните механизми се образува капка, която се отрязва с ножица и по капковия канал се предава на производственните (формуващи) машини. Процесът на формуване в завода се извършва по 3 различни способа: Пресуване-вдухване, Пресуване и Формен процес(за производство на продукти със столчета), при който се осъществява вдухване- вдухване- пресуване.


Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница