Доклад юни 2011 Юни 2012 г. Резюме 3 Основни предизвикателства 4



страница1/15
Дата27.10.2018
Размер1.68 Mb.
#102195
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

за Националната стратегия

Визия за деинституционализация на децата

в Република България”


ВТОРИ МОНИТОРИНГОВ ДОКЛАД


Юни 2011 – Юни 2012 г.



РЕЗЮМЕ 3

Основни предизвикателства 4

Основни препоръки: 6

Глава първа: Планиране и създаване на структури за управление 7

1. Междуведомствена работнa група 7

2. Управляващ комитет за наблюдение (експертна група): 8

3. Техническо звено за управление на всеки един от проектите 9

4. Регионални структури в подкрепа на процеса на деинституционлизация 10

6. Комуникационна стратегия 11

С оглед цялостната визия за информиране на обществеността за процеса деинституционализация започна поредица от срещи между всички екипи на проектите и ПР специалистите, за да се координират всички усилия за качественото изпълнение както на самите дейности от проектите така и на уеднаквяване на посланията сред широката общественост и нейната подготовка за приемане на децата и младежите от институциите. 12

В подкрепа на медийното отразяване на процеса деинституционализация Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца с подкрепата на Фондация Оук реализира медиен анализ на публикациите, които засягат темата деинституционализация и начините, по които се пише за нея. 12

Глава втора: Обща информация за процеса деинституционализация 13

СТРУКТУРА И КОМПОНЕНТИ ЗА ПРОЕКТИТЕ, НАСОЧЕНИ КЪМ ДЕИНСТИТУЦИОНАЛИЗАЦИЯТА НА ДОМОВЕТЕ (ПРОЕКТ за деинституционализация на ДДУИ, ДМСГД, ДДРЛГ) 20

ОБЩИ ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ КЪМ ПРОЦЕСА: 27

ПРОЕКТ за кариерно развитие на социалните работници 29

Деинституционализацията на децата с увреждания от домовете 35

Реализирани дейности в периода юни 2011г. – юни 2012: 39

ПРОЕКТ за деинституционализация на децата от ДМСГД 52

ПРОЕКТ „Регионално планиране” 59

ПРОЕКТ за деинституционализация на деца от 3 до 18 г. в ДДЛРГ 62

ПРОЕКТ за приемна грижа 66

Глава трета: Промени в правната рамка 73

1. Предвидено бе изменение на Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 -2013 г., което е изпратено чрез информационната система SFC 2007 на 28 април 2011 г. за одобрение от Европейската комисия. 89

Глава четвърта. Фази на прилагането на проектите 93

Глава пета. Напредък 94

В сравнение с предния мониторингов доклад може да се отбележи, че един от важните елементи в процеса е стартирането на останалите проекти от Плана за действие и сформирането на екипи и експерти към тях. Много съществена част от този мониторингов доклад е и стартирането на инфраструктурните елементи в проектите, които се изпълняват от общините и са свързани с изграждането на новите услуги. 95

В сравнение с предходния моноторингов доклад се наблюдават следните изводи: 95

Глава щеста. Допълнителни ресурси 96

Глава седма. Необходим ресурс за по-добро управление на процеса 104

ИЗПОЛЗВАНИ СЪКРАЩЕНИЯ 109



РЕЗЮМЕ


Настоящият мониторингов доклад отчита изпълнението на Плана за действие за периода от юни 2011 до юни 2012 година. Предмет на доклада е напредъкът по изпълнението на заложените в Плана за действие проекти, дейности, инициативи, както и основни резултати, изводи, предизвикателства и препоръки за бъдещи решения. Част от доклада е посветен и на реализираните дейности, посочени като нужни в Мониторинговия доклад за предходния период.

В доклада е включена и информация относно подкрепящи дейности от неправителсвени организации в рамките на цялостния процес на деинституционализация, които ще допринесат за качествено реализиране на заложените проекти и политики в Плана за действие.

Докладът отразява резултатите по всяка глава от Плана за действие с коментари и очертава основни тенденции и предизвикателства пред реформата.

Докладът акцентира върху етапите на изпълнение на всеки един проект, заложен в Плана за действие, неговите изводи, насоки и тенденции. В доклада има част, посветена на основните изводи и препоръки за процеса и неговото успешно изпълнение в рамките на стартиралите проекти и реформи в законодателната сфера.


С оглед на анализа за изпълнение на дейностите и мерките по различните глави от Плана за действие, може да се направи изводът, че към настоящия момент прилагането на Плана е в рамките на заложените инициативи и финансови средства и се реализира по начин, че да гарантира сигурност на инвестициите. Все пак, научените уроци очертават една сериозна група от предизвикателства, които трябва да се вземат в предвид и да се намери адекватното им решение с оглед на ефективното и ефикасно изпълнение на проектите, доброто планиране и развитие на бъдещите проекти и постигане на целените с Визията резултати.

Основни предизвикателства


  • Едно от най-важните предизвикателства в рамките на отчетния период продължава да бъде обезпечаване на добро, ефективно и координирано управление на проектите и вземането на адекватни и правилни решения по отношение конкретните детски съдби.

  • След приемането на Държавната агенция за закрила на детето като конкретен бенефициент по Оперативна програма „Техническа помощ” и разработването на проект „Подкрепа” остава и предизвикателство да се осигури отлична координация на дейностите и ефективни форми на комуникация между екипите на всички проекти от Плана за действие на национално ниво (включително координация на инфраструктурните инвестиции с инвестициите в човешките ресурси), както и осигуряване на добра координация на действията в различни населени места, където се работи с различни структури и власти, които са част от цялостния процес на деинституционализация. Продължава да стои и въпросът за законодателните промени. В някои от случаите законодателните промени следват пряко апробираните промени в проектите (новите услуги по проекта за домовете за децата с увреждания) или в определени случаи вървят успоредно или предхождат тези промени, но за да могат да влязат в сила и за да произведат желания ефект се изисква по-дълъг период от време поради сложността на консултативния процес и законодателната техника.

  • При динамиката на процеса деинституционализация предизвикателство се оказват и заложените срокове. За някои от предвидените дейности в Плана за действие са заложени много кратки срокове, а промените изискват подготовка на идейни концепции за реформа в конкретната секторна политика (напр. младежко правосъдие, включващо образование и пр.), ясен и конкретен план за действие, реализиране на проекти, които да обезпечат реформите. Допълнително затруднение при спазване на сроковете възниква и в процеса на възлагане на дейности чрез процедури по ЗОП.

  • Всички заинтересовани страни в процеса положиха усилия в рамките на изпълняваните проекти от Плана да продължат работа по промяна на нагласите и въвеждане на нов подход в социалната сфера. Но въпреки всички дейности предстои сериозна работа и в тази посока. Основната част от реформата е свързана с промяна на вкоренени с десетилетия стереотипи, включително съществен риск е възпроизвеждане на старите модели в новите услуги.

  • Сериозно предизвикателство пред реформата и ефективността на проектите е, че ще стартира реформирането на една система, без да е доизградена докрай новата, която пълноценно ще я замени. Необходимо е да се гарантира изграждането на съпътстващите услуги, за да се гарантира в цялост реализирането на реформата.

  • Риск е и форсирането на реформите с оглед на силни обществени настроения, натиск за бързи действия, стремеж за отчитане на напредък пред влиятелни външни фактори и др. Създаването на условия за бързо взимане на решения може да доведе до неадекватност и промяна в концепцията за цялата реформа

  • През отчетния период все още остава рискът от това част от хората, работещи в специализираните институции да видят в промяната заплаха за себе си, а не шанс да станат част от нов и по-хуманен модел на грижа за децата. Тази демотивация може да се изрази било в преждевременно напускане, било в активно противопоставяне на реформите или оттегляне в позиция на пасивна съпротива, а тези процеси пряко рефлектират върху качеството на грижа. .

  • Децата и младежите, които към момента са в институции, са прекарали по-голяма част от своя живот в институционална грижа и поради спецификата на развитието си са изключително зависими от грижата на възрастен. В този смисъл, те са свързани с тази среда и интервенциите по проектите, които са насочени към промяна на статуквото, следва да бъде добре и внимателно планирано защото системата преминава от едно стабилно, макар и назадоволително състояние на функциониране, и временно навлиза в период на неравновесие, преди да бъде стабилизарана на ново, по високо ниво на функциониране.

  • Важен елемент от цялостния процес на деинституционализация е свързан и с предстоящите избори през 2013 година. Това може да окаже влияние върху скоростта на процеса и неговото последващо изпълнение.

  • Не трябва да се забравя и факта с предстоящия Програмен период на Оперативните програми 2014 – 2020, където ясно трябва да бъдат заложени схеми, които да продължат и надградят вече стартиралите етапи на закриване на институциите и обезпечаване на издръжката на новите услуги, както и привличане на качествен човешки ресурс.

  • Едно от съществените предизвикателства е и стартирането на строителството в общините, от Картата на услугите в рамките на проект „Детство за всички”, което ще се извършва на различен етап и с различна скорост. Провеждането на обществени поръчки за избор на подизпълнител за строителство може допълнително да промени сроковете, предварително заложени и да се наложи преместването на децата и младежите в новите услуги да закъснее.

  • Стартирането на Компонент 2 по ОПРЧР за издръжка на новите услуги, за които трябва да кандидастват общините предстои да бъде координиран много добре. При формирането на бюджетите за издръжка на новите услуги трябва да се разглежда трансформирането на съществуващите финансови средства от бюджета (напр бюджет на МЗ за издружка на ДМСГД) към финансиране на новите услуги. Финансирането на всички нови услуги само със средства от ОПРЧР крие риск за устойчивостта н услугите.

  • Сериозен риск е и бюджетите за социални услуги, които отиват за гарантиране на устойчивост на услуги, създадени по ОПРЧР и други европейски фондове, без да има оценка на тяхната ефективност и обвързаност с новите политики. Така услуги, които биха имали по-голям ефект от гледна точка на процеса на де-институционализация не получават финансиране за сметка на други, създадени по грантови схеми преди години.

  • Проблем е и осъществяването на вертикални проекти, насочени към различни елементи от системата (например отделно за ДДУИ, отделно за ДМСГД) и липсата на цялостен подход на областно ниво.




Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> deca%20i%20semeistvo -> zakrila%20na%20deteto
zakrila%20na%20deteto -> Национална стратегия „визия за деинституционализацията на децата в република българия” Политически документ
zakrila%20na%20deteto -> Доклад Сравнителен анализ на разходите и ползите от системите за грижа за детето
zakrila%20na%20deteto -> Доклад юли 2012 Юни 2013 г. Резюме error: Reference source not found
zakrila%20na%20deteto -> Закон за социално подпомагане ксо кодекс за социално осигуряване
politiki -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
zakrila%20na%20deteto -> Доклад 2010 2011г. Резюме 3 Постигнатото 15


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница