Доклад за 2014 г за изпълнение на дейностите, за които е предоставено



страница1/9
Дата13.10.2018
Размер0.83 Mb.
#86700
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




ГОДИШЕН ДОКЛАД
за 2014 г.

за изпълнение на дейностите,

за които е предоставено
КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО
№ 482- НО / 2013г

Актуализирано с решение № 482 - Н0 - И0 - А1 / 2015г


АЛМАГЕСТ АД, пл. с. Веринско, общ. Ихтиман


ИНСТАЛАЦИЯ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕТИЛОВ АЛКОХОЛ
гр. София, март 2015 година

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е:


1. Увод 3

2. Система за управление на околната среда 7

3. Използване на ресурси 10

3.1. Използване на вода 10

3.2. Използване на енергия 11

3.3. Използване на суровини и спомагателни материали 12

3.4. Съхранение на суровини, спомагателни материали и горива 14

4. Емисии на вредни и опасни вещества в околната среда 15

4.1. Доклад по Европейския регистър на емисиите на вредни вещества 15

4.2. Емисии на вредни вещества в атмосферния въздух 20



4.3. Емисии на вредни и опасни вещества в отпадъчните води 23

4.4. Управление на отпадъците- 26

4.4.1. Образуване на отпадъците 33

4.4.2. Приемане на отпадъци за третиране 33

4.4.3. Предварително съхранение на отпадъците 34

4.4.4. Транспортиране на отпадъците 34

4.4.5. Предаване на отпадъците 34

4.4.6. Документиране на дейностите с отпадъците 35

4.5. Шум 35



4.6. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване 37

4.6.1. Опазване на почвите 37

4.6.2. Опазване на подземните води 38

5. Доклад по Инвестиционна програма за привеждане в съответствие с условията на КР (ИППСУКР) 39

6. Прекратяване работата на инсталации или части от тях 40

7. Свързани с околната среда аварии, оплаквания и възражения 40



7.1. Аварии 40

7.2. Оплаквания или възражения, свързани с дейността на инсталацията 41

8. Подписване на годишния доклад 41


1. Увод


Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително

Инсталация за производство на етилов алкохол



Адрес по местонахождение на инсталацията

с. Веринско, община Ихтиман, област Софийска, имот № 000381, м. „Без име”



Регистрационен номер на КР

№ 482-НО/2013 г. актуализирано с решение № 482-НО-ИО-АО/2015



Дата на подписване на КР

20.12.2013 г.



Дата на влизане в сила на КР

17.01.2014 г.



Дата на влизане в сила на актуализацията на КР

03.03.2015 г.



Оператор на инсталацията, като се посочва конкретно кой е притежател на разрешителното

„АЛМАГЕСТ” АД



Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика / оператора

Собственик:

АЛМАГЕСТ АД

Адрес: гр. София 1407, район р-н Лозенец, ул. Банат No 17, ет. 2, ап. 10

Телефон: 02/9812153, факс 02/980 66 82, моб.тел. 0898622265, e-mail: office@almagest-bg.eu



Оператор:

АЛМАГЕСТ АД

Адрес: гр. София 1407, район р-н Лозенец, ул. Банат No 17, ет. 2, ап. 10

Телефон: 02/9812153, факс 02/980 66 82, моб.тел. 0898622265, e-mail: office@almagest-bg.eu



Лице за контакти

Инж. Камен Евлогиев



Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти

Адрес: с. Веринско, община Ихтиман, Завод за производство на етилов алкохол

Телефон: 02/9812153, факс 02/980 66 82, моб.тел. 0898622265, e-mail: office@almagest-bg.eu

Кратко описание на всяка от дейностите/процесите, извършвани в инсталацията

Дейността на „АЛМАГЕСТ“ АД включва производство и съхранение на етилов алкохол.



1.1.1. Производството на етилов алкохол

Приетото зърно се очиства от едри механични примеси и след това се подлага на сухо смилане. Смляната суровина се придвижва чрез тегловна транспортна лента в лопатков смесител, където се смесва с подгрята процесна вода, декантирана шлемпа, амонячна вода или сярна киселина за постигане на рН и ензим алфа амилаза. Полученото нишесте се втечнява на първата фаза, за да промени вискозитета. След това е фазата на озахаряване, втечнения субстрат частично се преобразува в глюкоза. Този частично озахарен субстрат се отвежда към ферментация.

Ферментацията се състои от предферментатор с резервоар за разтворена мая, пет основни ферментатора и резервоар за бражка. За по-лесно управление съда за разтворената мая е непосредствено до предферментатора, за да се подготви кремообразната мая за инокулация. След като предварителната ферментация е започнала един след друг се запълват основните ферментатори с ферментиращата бражка преди да влезе в междинния съд за бражка предшестващ процеса на дестилация. Всички ферментатори са оборудвани с бъркалки за да осигурят правилното смесване и за да се избегне отлагането на суспендирани материали. При непрекъснатата ферментация напускащият въздух съдържа основно CО2, вода, въздух и малко количество алкохол което се събира в централен колектор и се прекарва през скрубер за рекуперация на алкохола. С този скрубер водата съдържаща алкохол се вкарва в междинния резервоар за бражка.

След края на ферментация бражката се подава към дестилационно-ректификационната инсталация. Тя се състои от пет колони: дестилационна, алкохолна, хидроселективна, ректификационна и колона за повторно пречистване (метанолова). Колоните работят при различни нива на налягане така, че една колона може да бъде загрявана с парите от друга. Директната пара се използва само за подгряване на ректификационна колона. Бражката се подгрява и въвежда в дестилационна колона от върха, където се намира дегазиращата част, след което потича към дъното като шлемпа, докато алкохолът напуска колоната през върха и под формата на чисти алкохолни пари. Твърдата фаза наречена шлемпа се транспортира до декантер и сушилня, а парите се кондензират и се събират като суров алкохол. Суровия алкохол се отвежда към средата на хидроселективната колона, където се разрежда с вода за да може летливите фракции да се изведат с парите на високо ниво. Изпаренията се кондензират чрез охлаждаща вода и се отвеждат към технически алкохол. Пречистения алкохол от дъното на хидроселективната колона отива в ректификационна колона, където се пречиства по нататък и концентрира до 96.2 об.%. Остатъчната вода остава на дъното на ректификационната колона се използва за загряване на омекотената вода (захранваща върха на хидроселективната колона), подгряването на самата ректификационна колона и на суровия алкохол в колоната за хидроселекция. Ректифицирания алкохол се отвежда като течност през върха на ректификационна колона и преминава през по нататъшно пречистване в колоната за повторно пречистване. Неутралния алкохол се извежда от дъното на тази колона и се придвижва през меден реактор и охладител към склада. Различните странично извлечени фракции от ректификационна колона се отвеждат към алкохолната колона за последващо концентриране и извличане на алкохола. Този алкохол с концентрация 96 об.% се връща обратно в хидроселективна колона. Странично изведените продукти от алкохолната колона (съдържащи пропанол) се охлаждат и се отвеждат към съда за технически алкохол.

Цялата шлемпа напускакаща дъното на дестилационната колона се декантира. Получава се декантиран мокър кейк (твърда фаза, представляваща основно остатъци от зърно – пшеница или царевица и микробиологична маса) и центрофугат (течна фаза). Центрофугатът рециркулира в двете секции - втечняване и дестилация, за да бъде концентриран след което се насочва към вакуум-изпаряването, за да достигне крайната си концентрация, за да постъпи заедно с декантирания кейк в сушилнята с тръбен барабан.

1.1.2. Инсталация за производство на сушено дестилирано зърно с разтворими вещества и съдържание на протеини

Декантираният мокър кейк се подава в сушилня за изсушаване. Изсушеният продукт, наричан DDGS (DDGS – Dried Distillers Grain with Solubles – сушено дестилирано зърно с разтворими вещества, съдържание на протеин над 33%), по същество представлява производствен отпадък. Съгласно Наредба № 4 от 11 януари 2001 г. за обращение на фуражните суровини (обн., ДВ, бр. 11 от 6.02.2001 г.; изм. и доп., бр. 3 от 12.01.2007 г.) и въз основа на направени анализи е доказано, че същият може да се използва като хранителна добавка към фуражи за животни и представлява фуражна суровина.



1.1.3. Инсталацията за дехидратация (обезводняване) на етанол е съставена от система за дестилация и система за обезводняване, посредством молекулярно сито, заедно със свързващите тръбопроводи и спомагателни съоражения. Системата за дестилация използва една изпарителна колона за отстраняване на замърсявания и термосифонен ребойлер, за да се:

  • Изпарява поток с концентрация 190 (92.42 %w етанол) от потока на захранващата течност;

  • Дестилира наново поток течност с концентрация 148 (66.77 %w етанол), произведен по време на цикъла на регенерация на леглата за обезводняване.

Дестилационната (изпарителна) колона, в зависимост от настройките за работа, отделя поток под формата на пари с концентрация 190+ (92.42+ %w етанол) пара, който се отвежда от горната част на колоната. Същевременно при 100% натоварване на инсталацията, в долната част на колоната се поддържа максимална концентрация на етанол 300 ppm w. Отпадъчните води от колоната, които са с температура приблизително 94°C, преминават през подгревател, където оттдават топлината си и се отвеждат в охладителната кула.

За да се произведе „безводен” етанол, потокът с концентрация 190+ (92.42+ %w етанол) напуска горната част на колоната и преминава към секцията за обезводняване, където леглата на молекулното сито отстраняват излишната вода чрез процес на адсорбция. Адсорбцията се извършва чрез молекулно сито, напълнено с гранулиран изсушител (зеолит), при стриктно контролиране на налягането и температурата на циклите. За да се изпълнят изискванията за обезводняване, е избран специален материал, с който са напълнени леглата на ситото.

Ако процесът на обезводняване продължи неопределено дълго време, изсушаващото вещество ще се насити с водни молекули и няма да може да адсорбира повече вода. Затова леглото на ситото трябва да бъде „регенерирано” на определени интервали от време. Тази регенерация отстранява адсорбираната вода от изсушаващото вещество, така че леглата на ситото да могат да се използват отново. Инсталацията за обезводняване използва две легла, така че процесът на производство на безводнен етанол е непрекъснат. При това, едното легло обезводнява поток етанол през времето на половин цикъл, докато другото легло се регенерира. През другата половина от цикъла клапаните пренасочват потока алкохолни пари и леглата сменят ролите си.

1.1.4. Горивна инсталация за производство на топлоенергия, в това число:

Парен котел за биомаса – WEISS има следните показатели:

Производство на пара - 18 т/ час.

Топлиннна мощност - 11 743 МW.

Модулиране в рамките на изходящата мощност - 40-100%.

Максимална консумация на слама - 3 143 kg/h.

Обем на гориво, мин - 1 290 kg/h.

Ефективност при горене 100% натоварване - 87%.

Оперативно налягане – 10 бара.

Температура на пара – 188ºC.

Температура на захранваща вода - 103ºC


Използвано гориво:

Тип: I


Слама в бали Heston (пшеница)

Калорична стойност, мин - 14,5 MJ/kg.

Водно съдържание, макс - 20%.

Точка за топене на пепел > 900ºC.

Съдържание на пепел < 5%.

Изходяща енергия пара 188 °С.

Горивото е хомогенно и не съдържа вредни компоненти като PVC, хлориди и др., чужди елементи и замърсяване.

Другите налични два парни котела - тип Euroboilrs и тип ПК 65 са резервни и използват като гориво природен газ. Те се експлоатират единствено когато котелът на биомаса не работи, поради профилактика или по технически причини, като режимът им на работа се определя от необходимото количество технологична пара.


Производствен капацитет на инсталациите:

Инсталация, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

Инсталация за производство на етилов алкохол



  • (т. 4.1.б) – 25 000 тона годишно или 72 тона/денонощие

Инсталации, непопадащи в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

  • Горивна инсталация за производство на топлоенергия, включваща

      • Парен котел – биомаса WEISS – 11,74 MW;

      • ПК тип Euroboilrs – природен газ (резервен) – 9,5 MW;

      • ПК тип ПК65 - природен газ (резервен) – 7,25 MW.

  • Инсталация за дехидратация на етанол – 25 000 т/годишно;

  • Инсталация за производство на сушено дестилирано зърно с разтворими вещества и съдържание на протеини – 75 тона/денонощие или 23 250 тона/годишно

Реално производство за 2014 г.

Инсталация, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

Инсталация за производство на етилов алкохол



  • (т. 4.1.б) – 21 001,318 тона за 2014 година

Инсталации, извън Приложение 4 към ЗООС:

Горивна инсталация за производство на топлоенергия, включваща



  • Парен котел – биомаса WEISS – 9,39 MW;

Не са извършвани промени в капацитета на горивната инсталация. Годишното производство не надвишава разрешеното в КР.

  • ПК тип Euroboilrs – природен газ (резервен);

  • ПК тип ПК65 - природен газ (резервен).

Не са извършвани промени в капацитета на резервните горивни инсталации. Двете горивни инсталации не са експлоатирани през 2014 година.

Инсталация за дехидратация на етанол



  • 17 042 тона за 2014 година.

Не са извършвани промени в капацитета на инсталацията. Годишното производство не надвишава разрешеното в КР.

Инсталация за производство на сушено дестилирано зърно с разтворими вещества и съдържание на протеини.



  • 68 тона/денонощие или 21 760 тона/2014 година

Не са извършвани промени в капацитета на инсталацията. Годишното производство не надвишава разрешеното в КР.

Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда

Всички дейности в Дружеството, свързани с управлението на околната среда се осъществяват от еколога. Длъжността е пряко подчинена на изпълнителния директор на дружеството, а задължени да оказват съдействие и предоставят информация са всички обособени звена, разположени на територията на производствената площадката.



РИОСВ , на чиято територия е разположена инсталацията

РИОСВ - София

гр. София, бул. „Цар Борис III” № 136, ет.10

Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията

Басейнова дирекция за управление на водите Източнобеломорски район, с център гр. Пловдив, ул."Янко Сакъзов" 35;, факс 032/604 721; тел. 032/604 720; e-mail: bd_plovdiv@abv.bg



Каталог: r-r -> r-kpkz -> godishni-dokladi-14 -> documenti-14
documenti-14 -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексното разрешително
documenti-14 -> Доклад за 2014 Г. За изпълнение на дейностите, за които е представено
documenti-14 -> Доклад по околна среда ( гдос ) за 2014 год
documenti-14 -> Доклад за 2014 г за изпълнение на дейностите, за които е предоставено
documenti-14 -> Доклад по околна среда на тец „лукойл енергия и газ българия еоод за 2014г
documenti-14 -> Доклад за изпълнение на дейностите по кр №259-но/2008 г. „Яйца и птици ад гр. Мизия
documenti-14 -> За изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница