Доклад за безопасност



страница1/12
Дата09.01.2017
Размер2.09 Mb.
#12251
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




Доклад за безопасност

 

По приложение №4



Към чл.6,ал.1 и чл.10

София, 2011 г.

 

 

 



 Съдържание

Раздел 1 – Информация за околната среда в района на предприятието или съоръжението стр.3

Раздел 2 – Информация за съоръжения, процеси и дейности в предприятието или съоръжението стр.33

Раздел 3 – Индентификация и оценка на риска от големи аварии и превантивни мерки стр.52

Раздел 4 – Мерки и средства за ограничаване на последствията от големи аварии стр.82

Раздел 5 – Информация за създадената организация за спазване на правилата и нормите за пожарна безопасност стр.113

Раздел 6 – Информация за физическите или юридическите лица, участвали в изготвянето на доклада за безопасност стр.115

Раздел 1 – Информация за околната среда в района на предприятието или съоръжението
 1.Околна среда в района на предприятието или съоръжението
1.1.Описание на предприятието
„Складовото стопанство (3 бр.резервоари) и ж.п.изливно съоръжение за пропан-бутан” УПИ V, кв.2 ,м. „ Промишлена зона-север” гр. Добрич, Община Добрич, област Добрич е предназначено за приемане, съхранение и продажба на следните видове товари:

- Втечнен газ-пропан-бутан.

Доставката на товарите се осъществява чрез ж.п. и автотранспорт. В обект Складово стопанство (3 бр.резервоари) и ж.п.изливно съоръжение за пропан-бутан”, гр. Добрич, Община Добрич, област Добрич ще се съхраняват следните видове и количества горива:



- Пропан-бутан – 780 м3

 1.1.1.Описателна топография на местността.

Град Добрич е център на Добричка област, разположена в североизточния край на България. Областта граничи от изток с Черно море (около 110 km дължина на крайбрежието), от юг с Варненска област, от север с територията на Румъния, от запад със Силистренска област, а югозападно с Шуменска област. По териториално-административен принцип са оформени осем общини. Община Добрич е водеща в областта и разполага с най-голям икономически, социален, културен и научен потенциал

Територията на общината съвпада с координатите на град Добрич (в случая са формирани две общини, разположени в града, като едната - Община град Добрич обслужва нуждите на града, а Община Добричка е център на съседни населени места и територии).

В състава на Община Добрич няма формирани отделни административно-териториални единици–кметства. Тя обхваща население от едно единствено населено място.

Разположена е в североизточната част на Дунавската хълмиста равнина, почти в центъра на Добруджанското плато. Географските координати са 43034’ северна ширина и 27051’ източна дължина. Надморската височина при станция “Добрич” е 251 метра.

Релефът на града е преобладаващо равнинен, слабо разчленен и прорязан от суходолия. През града с посока юг–север преминава коритото на Суха река.

Върху площта, която обхваща територията на общината (в по-голямата си част градска урбанизирана), не са извършвани целенасочени проучвателни мероприятия за търсене на полезни изкопаеми. Няма данни за наличие на такива. Принципно районът, в които е разположена общината (Добруджанското плато) е проучван за находища на нефт, газ, въглища метални полезни изкопаеми.

В северната част на платото са открити минимални по количество залежи на нефт и природен газ (Шабленско и Тюленовско находища).

Доказано е наличие на големи количества коксуващи се въглища, разположени на над 80 km2, на труднодостъпна дълбочина от 1500-2000m. Югоизточно, от с. Оброчище и гр. Балчик е разположено и едно от най-големите и значими в света находища на манганова руда.

Територията на град Добрич е част от Дунавската хълмиста равнина с плоски и загладени хълмове, недълбоки и широки долини с полегати склонове, разсечени от долината на Суха река. В древността Суха река е била най-големият източник на сладка вода във вътрешноконтиненталната част на Добруджа. Градът е разположен върху равнинен терен с благоприятен наклон - от 1,5 % до 6 %. По склоновете на долината на Суха река наклоните на места в южната част на града достигат до 12 - 15 %. Северозападно от града е разположен хълмът Чорчолийките с наклон на източния и северния склон 10-12 % и много полегати склонове. По-стръмни са склоновете на долината, разположена източно от Северната промишлена зона - на места достигат до 10-15 %.

Градът попада в умереноконтиненталната климатична подобласт на европейската континентална климатична област - лятна сухота и проявено безводие. Средната годишна температура на въздуха е 10,2°С. Средната юлска температура е 21,1°С /абсолютен температурен максимум 39,1°С/ и не особено студена зима със средна януарска температура –1,6°С /абсолютен температурен минимум - 22,7°С/. Пролетта е сравнително хладна, есента е топла поради затоплящото влияние на Черно море. През зимата е по-силно изразено въздействието на североизточните въздушни маси.

Районът се характеризира с висока влажност на въздуха и слаби валежи - 540 мм средногодишно, с добре проявен континентален режим. Летният максимум е през юни, зимният минимум - през февруари. През лятото падат 80 % от годишните валежи. Средната относителна влажност на въздуха е 78 %. През зимния период влажността достига 85 - 86 %, а през лятото спада до 68 - 69 %. Въпреки неголямата надморска височина снежната покривка се задържа до 2,5 месеца. Проявата на типични североизточни ветрове през зимата предизвиква отвяването и преотлагането на снежната покривка и натрупването й във вид на дебели преспи. Широкият териториален обсег на Източната Дунавска равнина, значителната й отдалеченост от планинските бариери на Карпатите и Стара планина от север и юг, както и отвореността й към изток и запад определят и ветровия режим. Районът се характеризира като ветровит с нисък процент тихо време - около 20 % средногодишно. Основният ветрови пренос е от северозапад, с високи скорости на зимните и ниски скорости на летните ветрове.

Сателитна снимка на района около Промишлена зона-север гр.Добрич




1.1.2. Разположениe на предприятието

Обектът е разположен на площадка собственост на “Топливо” АД, в промишлената зона на град Добрич.

Местоположението на площадката е следното:

Площадката на „Складото стопанство за пропан-бутан” ще се реализира в УПИ V-7076 , кв.2, „Промишлена зона-север”, гр. Добрич, община Добрич.

На площадката има въведено в редовна експлоатация „ Разтоварище за втечнен газ пропан-бутан „като подобект към Складовото стопанство. Изградени са: помпено-компресорна станция, ж.п.изливно устройство и авто-наливно устройство.

Съгласно нотариален акт № 199,том VІІ, рег.№7524, дело 633/01.11.2001 год,”Топливо”АД става собственик на „ Складова база-гара Север”, находяща се в гр. Добрич и представляваща част от имот № 7076 с площ от 57000 кв.м., урегулиран в парцел V, кв.2 по плана на гр. Добрич ведно с построените в имота сгради.


За обекта има издадени следните съгласувателни документи:

1.Разрешение за строеж №200/13.08.2002 год. на основание чл.148 от ЗУТ. На основание чл.154 ал.1 и 2 от ЗУТ и съгласно приложена документация № 2298/23.04.2010 год. гл.архитект на гр.Добрич вписва І и ІІ етап на изграждане от 21.06.2010 год.

2.Скица № 5025/08.04.2010 год. от служба по геодезия, картография и кадастър-гр.Добрич.

3.ОД на МВР –Добрич, Звено „ ПБС” от 14.12.2010 год. е издал становище за „Промяна на ситуационното разположение на съоръженията в обект „Складово стопанство за втечнен газ пропан-бутан”, на „Топливо „АД, гр.Добрич, УПИV-7076, кв.2 м. „Промишлена зона-север, тъй като складовото стопанство ще се изгради на 2 етапа.

4.Становище от РИОСВ-Варна с изх.№ 26-00-5940/1//24.01.2011 год., че не е необходимо да се извършва на този етап процедура от Наредбата за условията и за извършване на ОВОС, тъй като има издадено Решение №29/25.07.2002 год. от община Добрич за преценка на влиянието върху околната среда, поради което не е необходимо извършване и задължителна оценка на оценка на въздействието на околната среда /ОВОС/ и на преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, както и че не е необходимо провеждане на процедура от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове ,програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитени зони, тъй като Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии и в границата на защитени зони от мрежата на „Натура 2000”.

5 “Изграждане на Складово стопанство за втечнен газ – пропан-бутан” І-ви етап включващ:

-Помпено-компресорна станция, ЖП наливно и изливно устройство, Автоналивно устройство и газопроводна инсталация, противопожарно водоснабдяване, помпена станция и воден пръстен с лафетни струйници и кабелни линии НН.

Първият етап е приет от Държавна приемателна комисия (ДПК), назначена със Заповед № ДК-08-СИР-29 от 07.02.2011 год. на Началника на Регионална дирекция за национален строителен контрол /РДНСК/-Североизточен район. Първия етап обхваща изграждането на двете основни инсталации- инсталацията обхващаща жп наливното и автоналивно устройства и компресорната сграда, където са поместени компресора за прехвърляне на пропан-бутан и втората инсталация включваща пръстена за пожарогасенето с лафетните струйници, бетоновия резервоар подсигуряващ необходимите водни количества и помпената станция за обслужването им.


На втория етап ще се изпълнят три резервоара за съхранение на пропан- бутан и ще се монтират и останалите два компресора, които ще ги обслужват във вече изграденото компресорно.

В съответствие действащото към момента законодателство е издадена заповед №649 от 20.07.2002 г на Кмета на община Добрич за утвърждаване на Решение за преценка на влиянието върху околната среда. На основание настъпилите законови промени е издадено ново становище от РИОСВ Варна за съответствието със сега действащата нормативна база.



СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
На територията на съществуващата складова база за горивни и строителни материали са изградени:

1. Три закрити склада за строителни материали, в които се съхраняват стоманена ламарина, прокат, оградна мрежа, цимент, дървена дограма и други строителни материали. На откритата площадка около складовете се съхраняват инертни строителни материали.

2. Един склад (навесен тип) за съхраняване на въглища. Този склад сменя предназначението си, реконструира се и в него влизат двата нови ж.п. коловози. На тези коловози на първи етап е изградено част от новото ж.п. наливно-изливно устройство.

3. Два автокантара с максимално измервано 50 тона. Автокантарите ще се реконструират и модернизират, и ще служат за измерване теглото на влизащите и излизащи автоцистерни за пропан-бутан.

4. Склад за съхраняване на битови бутилки с пропан-бутан.

5. Три железопътни отклонения (ж.п. коловози), чрез които посредством вагони и ж.п. цистерни се осъществява зареждането на складовата база с различни видове материали. Тези ж.п. коловози се възстановяват, като на двата от тях (под навеса) се изгражда новото ж.п. наливно-изливно устройство.

6. Помпено-компресорна станция за пропан-бутан

На нормативно разстояние от съседните сгради и съоръжения на площадката и извън нея съгласно изискванията на Наредба № Iз-1971/2009г. e изградeна нова помпено-компресорна станция, в която на първи етап от строителството e монтиран един стационарен компресорен агрегат модел LB 601, с производителност Q=108м3/час, внос от Blackmer, САЩ.



7. Ж.п. наливно-изливно устройство за пропан-бутан

Ж. п. наливно-изливното устройство е изградено на новите ж.п. коловози на площадката, влизащи в реконструирания склад за въглища. На тези коловози е изградено двустранно ж.п. изливно устройство по смисъла на член 555, ал. 2, точка 2 от Наредба № Iз-1971, на което на първи етап са монтирани следните хидранти:

- четири броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с горно разтоварване (за руски тип цистерни);

- три броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно разтоварване (за европейски тип цистерни);

- три броя наливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно пълнене (за европейски тип цистерни);
8. Автоналивно устройство за пропан-бутан

За пълнене на автоцистерни (газовози) на първи етап е изградено автоналивно устройство. То е ситуирано на нормативно разстояние от съседните сгради и съоръжения на площадката и извън нея, в съответствие с изискванията на Наредба № Iз-1971/2009г.

Автоналивното устройство се състои от един двустранен хидрант с възможност за долно пълнене на два броя автоцистерни едновременно. Хидрантът е съоръжен с тръбопроводи за течна и газова фаза, спирателна и предпазна арматура, дистанционно-управляема арматура и гъвкави антистатични маркучи, чрез които ще се осъществява връзката на стационарната тръбопроводна инсталация с автоцистерните. Окомплектовката на хидрантите е извършена съгласно член 60 на Наредба за УБЕТНГСИВВГ и член 149 на Наредба за УБЕТНСН.

9. Газопроводна инсталация за пропан-бутан

Между помпено-компресорната станция, ж.п. наливно-изливното устройство и автоналивното устройство е изградена газопроводна инсталация, чрез която се осъществяват технологичните връзки и съвместната работа на оборудването. Газопроводната инсталация се състои от тръбопроводи за течна и газова фаза и е окомплектована със спирателна, предпазна, контролно-измервателна арматура и дистанционно-управляема арматура, необходима за нормалната експлоатация на оборудването и съоръженията.



10.Технологични тръбопроводи

Между помпено-компресорната станция, ж.п.наливно-изливното устройство и автоналивното устройство са монтирани технологични тръбопроводи, чрез които се осъществява съвместната работа на оборудването и съоръженията. По голяма част от технологичните тръбопроводи са монтирани надземно върху опори. Преминаването на тръбопровода под вътрешния ж.п.коловоз е извършено подземно, като тръбите са положени в бетонен канал с бетонови капаци.

Всички технологични тръбопроводи са от безшевни стоманени тръби. Съединителните и фасонните елементи на газопроводите са стоманени и са изработени от материал,съвместим с материала на газопровода. Дължината на тръбопровода е 190 м.

Технологичното оборудване и газопроводите са заземени.

На всяка линия за зареждане на ж.п. цистерни и автоцистерни има по един пневматичен спирателен вентил. За управление на ел.магнитните пневморазпределители има бутони ”Отваряне” и “Затваряне” на таблото в операторната. На място до всеки вентил има бутон за аварийно затваряне със задържане.

Опори за тръбопроводи–между помпено-компресорната станция, ж.п.наливно-изливно устройство и автоналивно устройство е изградена газопроводна инсталация от тръбопроводи.

Опорите за тръбопроводите са от монолитен стоманобетон с размери 200 х 2800 мм и 200 х 1300 мм.

На втори етап от строителството ще се изградят и разширят следните технологични подобекти:
1. Резервоарен парк за пропан-бутан
Резервоарният парк служи за получаване и съхранение на втечнени въглеводородни газове в т.ч. пропан, бутан и техните смеси.

Втечнените въглеводородни газове в резервоарите ще се съхраняват при температура на околната среда и налягане, съответстващо на термодинамичното им равновесие при тази температура.

Резервоарният парк се състои от три броя хоризонтални цилиндрични резервоари за пропан-бутан, всеки с геометричен обем 260 м3, диаметър 3436мм и дължина 29400 мм.

Резервоарите ще се монтират надземно, върху стоманобетонни фундаменти. За обслужване на резервоарите и принадлежащата им арматура се предвиждат метални стълби с площадки.

Резервоарите за пропан-бутан са производство на "Химмаш", град Хасково. Резервоарите ще се придружават с машинно-конструктивна документация, изготвена в съответствие с изискванията на Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане, ДВ, бр.64 от 18.07.2008год. (УБЕТНСН), други действащи нормативни документи и стандарти, и ще бъде съгласувана от органите за Държавен технически надзор. За резервоарите ще се изготвят паспорти съгласно изискванията на нормативните документи, със сертификати на вложените конструкционни материали и протоколи за контрол и изпитвания на резервоарите.

Резервоарите ще се окомплектоват с необходимата спирателна арматура, нивомерни уредби, термометри, предпазни клапани, дистанционно-управляеми аварийни пневматични вентили и други съоръжения, необходими за нормалната им експлоатация и съгласно изискванията на действащите нормативни документи. Окомплектовката на резервоарите се извършва в съответствие с изискванията на раздел II на Наредба за УБЕТНГСИВВГ и част трета, глава първа, раздел III на Наредба за УБЕТНСН.

Резервоарите са ситуирани между изградените на първи етап помпено-компресорна станция, ж.п. наливно-изливното устройство и автоналивното устройство.

Разстоянията от резервоарите за пропан-бутан до сградите и съоръженията на територията на площадката и извън нея, ж.п. линиите и пътищата, са както следва:

(а) до помпено-компресорната станция 11.50м при минимално нормативно разстояние 10м съгласно член 591, таблица 57, т.1 на Наредба № Iз-1971;

(б) до автоналивното устройство 20.0м при минимално нормативно разстояние 20м съгласно таблица 49, т.8;

(в) до оста и хидрантите на железопътни наливно-изливни устройства 21.0м при минимално нормативно разстояние 20м, съгласно таблица 49, т.7;

(г) до по-близката релса на ж.п. линия за наливане на втечнени газове 20.28м при минимално нормативно разстояние 20м съгласно таблица 57, т.2;

(д) до канцелариите в новия офис, изградени към съществуващия склад за строителни материали 45.735м при минимално нормативно разстояние 30м съгласно таблица 57, т.5;

(е) до обслужващата сграда на автомобилните везни 47.83м при минимално нормативно разстояние 30м съгласно таблица 57, т.5;

(ж) до автомобилния път за Генерал Тошево и Кардам 76.70м при минимално нормативно разстояние 75м съгласно таблица 58, т.2;

(и) до железопътната линия за редовно движение 130.40м при минимално нормативно разстояние 125м съгласно таблица 58, т.1 на Наредба № Iз-1971;


2. Помпено-компресорна станция за пропан-бутан
На нормативно разстояние от ж.п. наливно-изливното устройство и авто-наливното устройство, съседните сгради и съоръжения на площадката и извън нея съгласно изискванията на Наредба № Iз-1971/2009г. е изградена нова помпено-компресорна станция, в която на първи етап е монтиран един стационарен компресорен агрегат поз.2-02, модел LB 601, с производителност Q=108м3/час, внос от Blackmer, САЩ.

На втори етап от строителството ще се монтират:

- една помпа за втечнен пропан-бутан тип UEA 8006, с производителност Q=60м3/час и диференциално налягане 6.0bar, поз.1, внос от Sterling-SIHI, Германия.

С тази помпа ще се извършват следните операции:

• разтоварване на ж.п. цистерни в складовите резервоари;

• запълване на автоцистерни (газовози) от складовите резервоари;

• прехвърляне (преливане) на втечнения газ между ж.п. цистерните и автоцистерните;

• прехвърляне (преливане) на втечнения газ между отделните ж.п. цистерни, разположени на двата ж.п. коловоза;

- един стационарен компресорен агрегат модел LB 601, с производителност Q=108м3/час, внос от Blackmer, САЩ.

С този компресор ще се извършват следните операции:

• разтоварване на ж.п. цистерни в складовите резервоари;

• запълване на автоцистерни (газовози) от складовите резервоари;

• прехвърляне (преливане) на втечнения газ между ж.п. цистерните и автоцистерните;

• прехвърляне (преливане) на втечнения газ между отделните ж.п. цистерни, разположени на двата ж.п. коловоза;


Помпено-компресорната станция е монтирана в отворено помещение (с три стени и покрив), с категория по пожарна опасност Ф5А и експлозивна опасност зона 2 съгласно Наредба № Iз-1971/2009г.

Електро и КИП таблата за захранване и управление на помпата и компресорния агрегат ще се монтират в отделно помещение с нормална пожарна опасност. Помещението е ситуирано в помпено-компресорната станция, отделено от помпено-компресорното помещение с глуха, негорима стена с клас А1 по реакция на огън. В помещението са предвидени дублиращи командни устройства за спиране на дистанционно-управляемите пневматични вентили на тръбопроводите за течна фаза, както и такива устройства за спиране на помпата и компресорите.


3. Ж.п. наливно-изливно устройство за пропан-бутан
Ж. п. наливно-изливното устройство е изградено на новите ж.п. коловози на площадката, влизащи в реконструирания склад за въглища. На тези коловози е изградено двустранно ж.п. изливно устройство по смисъла на член 555, ал. 2, точка 2 от Наредба № Iз-1971, на което на първи етап са монтирани следните хидранти:

- четири броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с горно разтоварване (за руски тип цистерни);

- три броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно разтоварване (за европейски тип цистерни);

- три броя наливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно пълнене (за европейски тип цистерни);

На втори етап от строителството ще се монтират допълнително:

- пет броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с горно разтоварване (за руски тип цистерни);

- три броя изливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно разтоварване (за европейски тип цистерни);

- три броя наливни хидранти за обработване на ж.п. цистерни с долно пълнене (за европейски тип цистерни);

Наливно-изливните хидранти са монтирани на стационарна стоманена площадка (естакада) с ширина 1.6 м, височина 4.0 м и дължина 114.5 м. Стоманената площадка е съоръжена със три броя стълби, монтирани в двата края и средата на площадката, с разстояние между стълбите 50 м. За достъп до люковете на ж.п. цистерните с горно разтоварване са предвидени подвижни сгъваеми стълби с парапети, специално предназначени за монтаж на естакади. Те се монтират към стоманената площадка на разстояние, съобразено с дължината на обработваните ж.п. цистерни. Стълбите са внос от фирма Silea, Италия.

Всеки хидрант е окомплектован с тръбопроводи за течна и газова фаза, спирателна, предпазна, контролно-измервателна и дистанционно-управляема арматура, и гъвкави антистатични маркучи, чрез които ще се осъществява връзката на стационарната тръбопроводна инсталация с ж.п. цистерните. Окомплектовката на хидрантите с необходимата арматура се извършва съгласно член 60 на Наредба за УБЕТНГСИВВГ и член 149 на Наредба за УБЕТНСН.


4. Газопроводна инсталация за пропан-бутан
Между резервоарния парк и помпено-компресорната станция ще се изгради стационарна газопроводна инсталация, чрез която се осъществяват техноло-гичните връзки и съвместната работа на оборудването. Газопроводната инста-лация се състои от тръбопроводи за течна и газова фаза, и е окомплектована със спирателна, предпазна, контролно-измервателна арматура и дистанционно-управляема арматура, необходима за нормалната експлоатация на оборудването и съоръженията.

Складовото стопанство за пропан-бутан се класифицира като склад за втечнен газ от I-ва категория (складове и газоснабдителни станции), съгласно член 576 на Наредба № Iз-1971/2009г.

Местоположението на резервоарния парк, разстоянията между складовите резервоари за пропан-бутан, сградите и съоръженията на територията на площадката и извън нея, ж.п. линиите и пътищата, са в съответствие с нормативните изисквания на Наредба № Iз-1971 за строителни-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар, ДВ, бр. 96/04.12.2009г., бр.17.02.2010г.; Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове, ДВ, бр.82 от 21.09.2004 год. и Наредба №7/1992 на МЗ за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда.

Електрозахранването на технологичното оборудване, заземяването на технологичното оборудване и съоръжения, на газопроводите, на ж.п. и автоцистерните, и мълниезащитата на площадката се проектират в съответствие с изискванията на действащите нормативни документи и Наредба № Iз-1971/2009г.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница