Доклад за бройлери Балансиране на производство и благосъстояние



Дата31.12.2017
Размер133.17 Kb.
#38086
ТипДоклад
Доклад за бройлери
Балансиране на производство и благосъстояние
Комплексни въпроси при отглеждането на животни
Април 2003 г.
Джаки Випрук, Фаунус Консултинг

по поръчка на Сюзън Чърч, Мениджър,

Асоциация за грижа за селскостопанските животни в Алберта (AFAC)

телефон: (403) 932-8050

www.afac.ab.ca
Съдържание
І. Въведение

ІІ. Аномалии на краката

ІІІ. Асцит

ІV. Синдром на внезапната смърт (СВС)

V. Хроничен глад

VI. Агресия при петлите

VII. Бъдещето на производството на бройлери
І. ВЪВЕДЕНИЕ
Бройлерите са селектирани за бърз растеж и ефективно приспособяване към храна. През 1976 г. са били нужни 63 дни, за да достигне бройлера пазарното тегло от 2 кг. През 2001 г. за това са били нужни само 35 дни. Подобреният растеж и ефективното хранене са довели до:


  • Птиците усвояват по-добре хранителните материали и така намаляват отпадъка;

  • Птичето месо е по-лесно достъпно.

Въпреки това бързите нива на растеж са виждани като водещи за притесненията относно благосъстоянието на бройлерите. Бройлеровата индустрия се опитва да реши проблемите с генетически подбор и с правилните стратегии за управление. Съвременните бройлери изискват изключително стопанисване, за да са в добро здраве. “Птиците са чувствителни, поради генетичния подбор за увеличение в добивите.” Твърди Детлеф Ондерка, патолог по птиците в щата Алберта. Д-р Джой Менч от отдела по животновъдство към Калифорнийския университет допуска: “Някой може да поиска да попита...допустимо ли е да се развъжда (и отглежда) птица, която трябва да е стопанисвана много внимателно, за да остане здрава.” Въпреки това, с внимателно стопанисване нивото на затваряне на фабрики (индикатор за здравето и благосъстоянието на птиците) е намаляло през годините, казва Дон Сънгаард, производител на пилета от Алберта.


ІІ. АНОМАЛИИ НА КРАКАТА
Аномалиите на краката са били сериозен проблем през 80-те, но мнозина смятат, че той е бил решен нашироко с генетичен подбор и подобрени стратегии за стопанисване (напр. програми за осветление). Д-р Франк Робинсън, изследовател по птиците в Университета в Алберта твърди, че “първите птицевъди са свършили много добра работа за намаляването на проблемите с краката през годините.” Д-р Менч допуска: “по-малко птици се бракуват поради проблеми със скелетната сруктура, но те все още не вървяат добре.” Тя добавя, че “разпространеността на проблемите с краката, от едно до друго ято варира много, показвайки че стопанисването има огромно влияние върху проблемите с краката.” Съвременно изследване в скандинавските държави показва, че проблемите са със същата величина и честота, с които са били преди десет години, въпреки че са започнали да се подобряват с някои промени в стопанисването.

Джим МакКей, говорител на Авиаген, водеша птицевъдна компания обяснява, че генетичния подбор с цел подобрение на здравето на краката трябва да се комбинира с добри управленски стратегии. Проблемите с краката могат да бъдат причинени и от бактериални инфекции (напр. некроза на главата на бедрената кост) показвайки отново нуждата от добри стопански практики. Програмите за осветяване са също важен елемент от доброто стопанисване. “Производителите загърбиха 23 и 24- часовото осветление.” казва МакКей. Междинните периоди на тъмнина намаляват смъртността, забавят ранните скорости на растеж и намаляват потенциалната болка причинена от аномалии на краката.

Д-р Ян Дънкан, от отдел по животновъдство и птицевъдство към Университета на Гуелф е изследвал естествения ритъм на мътене на кокошки с пиленца. “Пилетата обикновено имат периоди на активност, редуващи се с периоди, когато те се скупчват под кокошката, за да се сгреят.” казва той. Дънкан вярва, че освен за регулиране на температурата тези периоди на спокойствие са важни за почивката на пилетата.

Изключването и включването на светлините на всеки 40 минути симулира модела на мътене и пилетата-бройлери се развиват изключително добре при такива условия. Дънкан вярва, че птицевъдната индустрия трябва да стимулира естествеността на програмите за прекъсваемо осветление. “Казвайки на обществеността, че стимулираме естествените цикли на мътене вероятно ще бъде прието много по-добре от това да кажем “Ние държим птиците на прекъснато осветление, за да намалим ранното им порастване”. Това вероятно ще бъде прието като негативно отношение към птиците.”

Д-р Лойд Вебер, частен патолог по птиците в Онтарио, отбелязва, че аномалиите на краката не са проблем при женските бойлери. Много по-вероятно е такива проблеми да се появят при мъжките , защото те растат по-бързо до по-големи размери. Въпреки това честотата на проблеми с краката, дори при мъжките е намаляла значително от 80-те години.

Д-р Вебер вярва, че това е поради:



  • Селекция за генетично здраве, а не само за бърз растеж;

  • По-добри управленски стратегии, особено програмите за осветление;

  • По-добри хранителни стойности на порциите с храна.

В допълнение д-р Вебер посочва, че ежедневното бракуване е нужно за осигуряване на здравето на ятото.

“За съжаление производителите понякога не искат да заколят лошите птици” казва той. Д-р Ханк Класен, изследовател по птиците към Университета на Саскачеуан се съгласява, че честотата на проблемите с кракакта е намаляла. valgus/varus аномалии (най-важният проблем с кракатав един или друг случай) и ТД на практика са изчезнали и цялостната смъртност при птиците е намаляла. Реалността е, че проблемите с краката никога няма да изчезнат напълно при птиците с бърз растеж. Въпреки това, искрено вярвам, че бързият растеж не е автоматично асоцииран с аномалиите на краката и, че поне някои от основните птицевъди са разработили добри техники за намаляване на тези проблеми.”

Оценката на походката е често използвам метод, за оценка на мобилността на птицата. Много от споровете около правилната структура на бройлера и движението му се свързва именно с оценката на походката. Д-р Класен казва “Това е ценна техника, но е субективна и следователно употребата и може да варира от място на място. Определянето на “нормална” походка е проблематично. Не мисля, че сравнението на походката на бройлер с тази на Бял Легхорн е уместно. Бройлерите са много различни, тяхната структура е променена и следователно нормалното за тази птица вероятно е различно от нормалното за Белия Легхорн. Подобни разлики в походката могат да бъдат видяни при много други животни (кучета, добитък и т.н.) Това проблем за благосъстоянието ли е? Не съм получил достатъчно научни доказателства, за това дали е или не е. Без съмнение високата оценка на походката е в интерес на благосъстояннието на животните и бих спорил, че е намаляла през последните години. Трябва да бъде проучено в бъдеще дали ниска оценка на походката (но по-висока от тази на Белия Легхорн) е проблем за благосъстоянието.”

Д-р Дънкан смята, че има и други показатели, различни от оценката на походката, които могат да покажат, че състоянието на краката, не е такова, каквото трябва да е. Той казва: “фактът, че бройлерите не използват кацалки (ако те са предоставени) след 3-4-седмична възраст, имайки превид, че другите домашни птици обичат да ги използват е подозрително. Това води до птици отпочиващи в “ненормални” пози върху пода и вероятно допринася за изгаряния на ставите и мазоли по гърдите.” Той също посочва изследване на Данбъри и колектив, гр. Бристол (публикувано в The Veterinary

Record, 11 март, 2000 г.) която показва, че бройлерите се самолекуват с болкоуспокояващи, което поражда съмнения дали състоянието на краката е оптимално. В изследването здрави птици с оценка на походката 0 са сравнявани с умерено куци птици с оценка 3. Куците птици педпочитали основно храни, съдържащи аналгетици, което предполага болезнеността на хроничното окуцяване. Здравите птици избягвали храната смесена с лекарства. Във втори експеримент куците птици отново предпочели храната с лекарства за разлика от здравите, но също така нарастнало и количеството на изядена храна с лекарства, едновременно със сериозността на заболяването. Изследователите предполагат, че това откритие може да показва, че кгоато куцотата стане по-осакатяваща птиците чувстват повече болка.


ІІІ. АСЦИТ
Асцит е наследяемо състояние, свързано с бързия растеж. Птиците не могат да задоволят нуждите на метаболизма си от кислород, което води до високо кръвно налягане, прекомерно развитие, възпаление на дясната сърдечна камера и събиране на течност в коремната кухина. Това състояние се приема за сериозен проблем за икономиката и за блгосъсояннието.

Д-р Вебер отбелязва, че асцитът е основно проблем за мъжките бройлери и, че честотата му намалява. “Намаляването на скороста на растеж през първите две седмици и вентилацията на хамбарите са важни.” Той също отбелязва “най-важната ни работа е мътенето на пилетата на температура по-висока от 80°F . Температурата на настилката трябва да е между 90-92 °F тъй като пилетата не могат да регулират добре вътрешната си температура, когато са по-малки от една седмица. Ниските температура могат да имат дълготраен ефект върху пилетата. Високите надморски височини също допринасят за по-висока честота на асцита.

Джим МакКей казва, че асцитът е намалял при птиците на Авиаген.

Много години селектираме птици на висока надморска височина (2000 м) в Южна Африка. Така научихме много за физиологията на бързия растеж при ограничен достъп на кислород. Използваме това, за да подобрим селектирането на по-ниски надморски височини използвайки физиологични измервания на сърдечните и белодробните функции. Така намаляваме податливостта на нашите птици към асцит. Ще има още случаи на асцит, защото има много фактори, които го предизвикват. Например ограничената циркулация на въздуха, прашната заобикаляща среда, болести, нараняващи дробовете, като всички те могат да предизвикат асцит. Не можем да избегнем всички възможни причинители на асцит, но се надяваме, че съветите ни за отглеждане и генетиката ше намалят влиянието му върху благосъстоянието. Преди няколко години ни казваха, че ако пилетата растат по-бързо ще имат все по-високи и по-високи нива на асцит. Доказахме, че това твърдение е било грешно.

Той още твърди: “ако нивата на асцит и заболявания на скелета бяха определяни просто от скоростта на растеж, тогава всички породи растящи със същата скорост и трябвало да имат едно и също ниво на проблемите. Това очевидно не е вярно и демонстрира ефикасността на нашата селективна програма.”


ІV. СИНДРОМ НА ВНЕЗАНПНАТА СМЪРТ (СВС)
СВС не е разбран много добре. Птиците умират внезапно от кардиомипоатия (увеличено сърце). Според Джим МакКей няма генетическа връзка между асцит и СВС, но състоянието е феномен на бързия растеж. СВС е траен проблем, тъй като има ниска наследяемост. Д-р Класен отбелязва: “СВС е труден за изкореняване, но от изследователскоя си опит искам да добавя, че не се е увеличил, въпреки много по-високата скорост на растеж при модерните птици.”

От гледна точка осигуряване на благоденствието СВС не се взима под особено внимание, вероятно поради факта, че смъртта настъпва бързо и без предупреждение и се приема, че птиците не страдат.


V.ХРОНИЧЕН ГЛАД
Хроничният глад е спорен въпрос за птицевъдите. Бройлерите се селектират да имат голям апетит, за да стимулира бързия им растеж. Наличностите от родители имат същия голям апетит, но те са ограничавани в храненето за да запазят репродуктивните си способности.

Д-р Дънкан казва “Ако птиците се хранят в съответствие с апетита им те ще затлъстеят и осигуряването на дългосрочно благоденствие ще намалее. Когато са ограничени в храната показват симтоми на глад и страдание.” Д-р Робинсън казва: “Докато доброто състояние се увеличава при птици с ограничения в храненето, няма съмнения, ограниченията в храненето увеличават стееотипите. Но те (птиците) кудкудякат, гонят мухи, могат да скачат наоколо и да се чифтосват. Тези неща не са възможни за постоянно хранени птици.”

Джим МакКей поддържа тезата, че птиците ограничени в храненето са по-подвижни, активни и здрави. Техниките на стопанисване, като разреждане, пропускане на дневно хранене и обогатяване на средата могат да смекчат глада. Той казва: ”При системи за нормално производство птиците не показват същата степен на стереотипно поведение, както в експериментални условия. Социалните групи са важни, както е важна и възможността да изразяват естественото си поведение.”

Д-р Дънкан допуска: “Само защото птиците са здрави и живеят по-дълго ако са строго ограничавани в храненето не означава, че им е осигурено благоденствие. Грешката е в произвеждането на породи животни с неестествен апетит, които съответно не могат да бъдат държани в естествени условия.” Изследване на д-р Джон Сейвъри показва, че ограничените в храненето бройлери са хронично гладни. В изследването птиците са оставяни да намерят храната си с кълване на ключ. Поведението при кълване е използвано като мярка за хранителна мотивация. Женските бройлери, ограничавани в храната били около четири пъти по-мотивирани да достигнат храната, от напълно нахранените птици, подложени на липса на храна за 72 часа.

Д-р Робинсон и д-р Роб Ренема отбелязват в доклад със заглавие “Последствия за репродуктивността родителските наличности от постоянно хранени женски птици от тип, предназначен за месо”, че незадължителното хранене “може да обрече птицата на затлъстяване за цял живот, неразположение, натоварване в ставите на краката, липса на жизненост и лош конторл върху произвеждането на фоликули в яйчника и освобождаването й...добруването на птиците може да направи програмите за ограничаване на храненето по-добрата алтернатива за благоденствието.” Те добавят: “в най-добрият случай генетиците и физиолозите трябва да се обединят, за да идентифицират факторите, свързващи растежа и възпроизводството и да направят птици, които могат да растат бързо, но и запазват репродуктивността си без да има нужда от допълнително хранене и ограничения (на теглото на тялото).” В допълнение те коментират:

Нуждата от усъвършенстване на ограничаващите програми става все по-важна с развитието на породи с големи гърди и с продължителни увеличения в потенциала за растеж за сметка на репродуктивния потенциал.

Селектирането за производство на яйца за бройлери не е наследствено или доходоносно, каквото е селектирането за генетични характеристики на растежа. Като резултата Уайтхед (2000) сочи че генетиката непрекъснато влошава проблема чрез развъждането на птица, която ако бъде пусната на свобода е напълно непригодена за живот.

Д-р Робинсън казва: “Трябва да поработите с нас поне един ден и да видите това, за да не го пренебрегвате. Смъртността при постоянно хранени птици е в диапазона 20-30%. Те са спънати в краката (дори в заграждения на пода); не могат да скочат до гнездата или кацалките (2 фута). Умират докато се измерва теглото им и имат високи нива на вътрешна обулация.” Изследването показва, че вероятно бройлерите не трябва да се ограничават през целия им живот. Репродуктивното поведение е оптимално, когато птиците са ограничавани между седмата и петнадесетата им седмица. Д-р Робинсън открива, че до 30 -седмична възраст незадължително хранените птици приемат същото количество храна като птиците, ограничавани в храненето. Той изтъква възможните причини за това:



  • Незадължително хранените птици обикновено са доста неразположени до 30-та си седмица, което може да намали апетита им;

  • Също така незадължително хранените птици не снасят и може да нямат същите хранителни изисквания;

  • Достигната е определена стойност на теглото.

Д-р Робинсън добавя: “ Съгласен съм, че ограничаванията на храненето не са алтернатива, осигуряваща благоденствие. Но какъв избор имаме?”. Икономическата и генетична промяна ще е значителна ако се изиска бройлерите за пазара да произхождат от кокошки, ограничавани в по-малка степен. Искаме ли, особено потребителите, да платим цената, която изискват тези промени?


VI. АГРЕСИЯ ПРИ ПЕТЛИТЕ
Изследвания на д-р Дънкан, Сюзан Милман и д-р Тина Видовски са открили, че повечето от мъжките бройлери от различни породи са много агресивни към женските.” Женските са притеснявани, наранявани и дори убивани от мъжките. Според д-р Дънкан: “На мъжките бройлери им липсват определени елементи от поведението по време на ухажването.” Той вярва, че това високо ниво на агресия е обосновано генетически. Въпреки, че не е директно свързана с бързия растеж се подозира, че агресивностт на на мъжките към женските бройлери може да е свързана със селектирането на генетични черти, подходящи за производство.

Джим МакКей казва: “Измененията в поведението по време на размножаване не е уникално за пилетата. Сътношението между мъжки и женски индивиди трябва да е точно.” Това е въпрос при отглеждането, където производителите трябва да оптимизират поведението чрез управление. Социалният контекст и относителното тегло на тялото при мъжките и при женските са много важни.

Джордж Уикершам, производител на яйца за бройлери от Алберта не е имал проблеми с агресия при петлите. “Имаме един мъжки на 14 женски без проблеми. Щяхме да имаме проблеми с агресия от мъжките към женсите ако броя на мъжките беше прекалено голям.” На мъжките се подрязват пръстите на краката* на еднодневна възраст и се подрязва човката, за да се намали допълнително вероятността да наранят женските.

*Често се премахва върха на третата става на вътрешния или на двата вътрешни пръста с горещо острие, за да причиняват по-малко наранявания на кокошката, когато се качват върху нея в зряла възраст (Дънкан, 2001).

Опитът на д-р Дънкан е различен. “Всички (производители), които съм посещавал казват, че (агресията при петлите) е най-големият проблем в наши дни...започнахме да работим върху този проблем, защото ни умоляваха производители, които губеха прекалено много женски от наранявания, причинени от агресивни мъжки.

Вярно е, че увеличаването на пропорцията между женски и мъжки позволява малко контрол, но бих казал, че това е само временно решение. Мъжките не трябва да показват НИКАКВА агресия към женските. Това е напълно ненормална реакция. Мъжките домашни птици доминират над женските пасивно и много рядко показват каквато и да е агресия към тях.

В изследването на д-р Дънкан върху поведението по време на ухажване и размножаване, комерсиално отглежданите бройлери са сравнени с комерсиално гледани породисти мъжки и петли от породи за борба (петли, отглеждани за бой и следователно агресивни). Докато съотношението между мъжки и женски е високо в изследването (еидн мъжки на три женски) агресивноста в групите е постоянна. Интересно е да се отбележи, че нито една от птиците не е била с подрязани пръсти (освен една партида от мъжки бройлери в едно от изследванията). На едноседмична възраст на всички птици е подрязан клюна, с изключение на петлите за бой. Въпреки това мъжките бройлери били основните причинители на наранявания на женските.

През последните пет години д-р Робинсън не е чувал да се повдига въпроса за агресия при бройлерите на срещите, на които е присъствал. Той смята, че мъжките се чифтосват прекалено много, за да се бият, но повдига въпроса защо ятата трябва да бъдат “пробождани”, за да могат да издържат достатъчно дълго петлите. “Вярно ли е,че петлите се изтощават след 20 седмици в плевник с кокошки?”


VII. БЪДЕЩЕТО НА ПРОИЗВОДСТВОТО НА БРОЙЛЕРИ
Могат ли да бъдат намерени генетични и стопански решения на тези проблеми , като в същото време производителността продължава да се увеличава? Д-р Менч казва “Не мисля,че проблемите са решими, ние можем само да ги намалим чрез генетически подбор и добро управление.” Д-р Робинсън казва: “Подборът за бърз растеж удари тавана си. Нашата система за отглеждане не е прозорлива и не е устойчива.” Д-р Дънкан добавя: ”Достигаме биологичната граница на растеж и е погрешно да мислим, че можем да продължаваме още и още със селекцията за увеличена скорост на растеж без това да се отразява на птицата. Също така е грешка да мислим, че можем някак да намерим решение на тези проблеми чрез заобикалящата среда или храненето. Дългосрочното решение ще е генетично.” Д-р Класен пита: “Кой ще вземе решение за максимална скорост на растеж и на каква основа?” Д-р Робинсън също се чуди дали голямото селектиране за прозводствени черти няма да е края на индустрията, заради загубата на генетично разнообразие и се притеснява за птиците в сегашното състоянието, в което се намират. Въпреки това той оставя отговорността за промените в ръцете на потребителите. “Потребителите трябва да приемат, че храната може да струва повече, защото птиците растат по-бавно.” Д-р Менч е съгласен с това: “Това е част от по-голямо пазарно търсене за пилета с много месо по гърдите, които да се произвеждат възможно най-евтино.” Д-р Ондерк вярва, че ако ще се критикува системата трябва да се предложат алтернативи . “Трудно е за производителите, тъй като им се казва как да стопанисват. Общото ни знание трябва да помогне на производителите да подобрят благосъстоянието”. Д-р Робинсън добавя: “Нуждаем се от постоянна подкрепа от птичите генетици за да имаме балансирана селекция.”

Д-р Класен размишлява: “Правихме ли компромиси с благосъстоянието на бройлерите през последните 30 години?” Сигурно.



Въпреки това поне някои от основните производители виждат проблема и са разработили по изтънчени селективни процедури, които намаляват аномалиите по краката и асцит. Има напредък.”
Каталог: fileadmin -> subnetwork -> awsee -> fawbg
fawbg -> Джойс Де Силва, Състрадание към селскостопанските животни
fawbg -> Здравословно състояние и благосъстояние на животните при органично животновъдство
fileadmin -> This is the story of an ancient meditation technique named Vipassana, which shows people how to take control of their lives and channel them toward their own good
fileadmin -> До клъстера Дуално професионално обучение към гбитк
fileadmin -> An den Vorstand der dbihk до Управителния съвет на гбитк
fawbg -> Отношението между цените на храната и грижата за животните
fileadmin -> Bulgaria trading
fawbg -> Кодекс с препоръки за хуманно отношение към едрия рогат добитък
fawbg -> Транспортиране на коне за клане


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница