Доклад за дейността Доклад на независимия одитор Отчет за финансовото състояние



страница1/22
Дата20.12.2018
Размер7.03 Mb.
#108434
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




Годишен доклад за дейността

Доклад на независимия одитор

Финансов отчет


ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд
31 декември 2011 г.

Съдържание







Страница













Годишен доклад за дейността

-

Доклад на независимия одитор

-

Отчет за финансовото състояние

1

Отчет за всеобхватния доход

2

Отчет за промените в нетните активи, принадлежащи на инвеститорите в дялове

3

Отчет за паричните потоци

4

Пояснения към финансовия отчет

5

Приложение 1

35

Годишен доклад за дейността



за периода 01 януари 2011 г. – 31 декември 2011 г. на

ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд

Годишният доклад на ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд (Фондът) е изготвен в съответствие с изискванията на Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране (ЗДКИСДПКИ) обнародван на 04 Октомври 2011 г., Наредба №44 от 20 Октомври 2011 г. за изискванията към дейността на колективните инвестиционни схеми, инвестиционните дружества от затворен тип и управляващите дружества (НИДКИСИДЗТУД), Закона за счетоводство (ЗС) и Търговския закон (ТЗ).




  1. Развитие на дейността, състояние и бъдещи перспективи на Фонда

Управляващото дружество Реал Финанс Асет Мениджмънт АД (УД) започва публичното предлагане на дялове на ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд на 26 октомври 2007 г. На 05 септември 2008 г. нетната стойност на активите (НСА) на Фонда превишава 500 хил. лв., в следствие на което започва обратно изкупуване на дялове. Kъм 30 декември 2011 г. (последният работен ден за 2011 г.) нетната стойност на активите (НСА) на Фонда е в размер на 11 257 398.88 лв.
Цените за емисионната стойност на активите се обявяват ежедневно на електронната страница на УД www.rfasset.eu, като двa пъти месечно се публикуват последно изчислените цени в специализирания ежедневник вестник “Капитал Дейли”.
Данните за емитираните и обратно изкупени дялове за отчетния период са както следва:




Брой







Дялове в обращение към 31 декември 2010 г.

16 159 080

Емитирани дялове

-

Обратно изкупени дялове

11 317

Дялове в обращение към 31 декември 2011 г.

16 147 763

Финансовият резултат от дейността на ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд за отчетния период е загуба в размер на 168 945.37 лв.


Общооперативните разходи за сметка на Фонда са под ограничението от 4.50% от средногодишната нетна стойност на активите, която възлиза на 11 192 394.57 лв.
Чрез графиката по-долу са представени обобщени данни за структурата на активите на Фонда към 31 декември 2011 г.


Валутна структура на активите на Фонда към 31 декември 2011 г. - за отчетния период всички активи в портфейла на Фонда са в лева и евро.
Обобщената информация за Фонда за отчетния период е както следва:

Показател

Стойност

(в лв.)

Стойност на активите в началото на периода

11 462 254.20

Стойност на активите към края на периода

11 284 089.58

Стойност на текущите задължения в началото на периода

27 765.41

Стойност на текущите задължения към края на периода

26 663.30

Общо приходи от дейността към края на периода

9 092 175.24

Общо разходи за дейността към края на периода

9 261 120.61

Балансова загуба към края на периода

168 945.37

Брой дялове в обращение

16 147 763

Нетна стойност на активите на един дял за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.6971

Емисионна цена на един дял, за поръчки за покупка на дялове до 50 хил. лв. включително, за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.7006

Емисионна цена на един дял, за поръчки за покупка на дялове над 50 хил. лв. до 100 хил. лв. включително, за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.6992

Емисионна цена на един дял, за поръчки за покупка на дялове над 100 хил. лв., за последния работен ден на периода – 30декември 2011 г.

0.6971

Цена на обратно изкупуване до 1 год. включително от закупуването на дялове, за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.6936

Цена на обратно изкупуване над 1 год. до 3 год. включително от закупуването на дялове, за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.6950

Цена на обратно изкупуване над 3 год. от закупуването на дялове, за последния работен ден на периода – 30 декември 2011 г.

0.6971

2011 г. е белязана от задълбочаване на дълговата криза при множество от така наречените „периферни” страни от Еврозоната. Гърция бе изправена пред невъзможност да обслужва огромните си дългове и се наложи Европейския съюз и Международния валутен фонд да предприемат мерки за предоставяне на средства на страната. Високите нива на дълг уплашиха инвеститорите, които поискаха все по-висока премия от европейските правителства. Наложи се създаването на фонд, който предостави спасителни пакети на Ирландия и Португалия. Дори и страни като Италия и Испания отчетоха рекордни нива на лихвите по дълга си. Високите лихвени нива и необходимостта от предприемане на бързи мерки за ограничаване на дълга доведе и до множество политически сътресения. Несигурността рефлектира и върху фондовите пазари. Водещите индекси в Европа загубиха много от стойността си. Британският FTSE бе сред най-добре представилите се, със загуба от 5.5%, немския DAX загуби 14.7%, френския CAC 40 – 17%, а италианския 25.2%.


След силното начало на 2011 г., което регистрираха цените на акциите търгувани на Българска Фондова Борса – София АД за съжаление от средата на годината се наблюдава значителен спад. Водещия борсов индекс SOFIX завършва годината с понижение от 11.1% спрямо последната борсова сесия на 2010 г. Единствено акциите на дружествата със специална инвестиционна цел приключват годината с ръст, като индексът BGREIT приключва на ниво с 18.2% над това от края на предходната година. Портфейлът на Фонда е диверсифициран като в него са включени акции на няколко отделни дружества със специална инвестиционна цел, което позволи постигнатите резултати да бъдат по-добри от тези на широкия пазар на акции. Същевременно е налице продължаващ спад в ликвидността на родния фондов пазар, което допълнително затруднява придобиването или продажбата на по-голям пакет акции от дадено дружество. Извършваните инвестиции от Фонда са свързани с поемане на висок риск, предимно в акции търгувани на БФБ. Спадът на цените на акциите от широкия пазар донякъде бе компенсиран от повишение в цените на акциите на дружествата със специална инвестиционна цел.
През периода несигурността на фондовите пазари принуждава инвеститорите да търсят стабилността на банковите депозити, въпреки стабилното понижение в лихвените проценти през последните 2 години.
Основните финансови показатели, свързани с рисковете и развитието на дейността на Фонда са следните.


  1. Ликвидност

УД Реал Финанс Асет Мениджмънт АД следва задълженията, произтичащи от Наредба № 44 на Комисията за финансов надзор (КФН) и по специално изискванията на чл. 8-21 за ликвидност на колективната инвестиционна схема.


Ликвидността на Фонда е обект на ежедневно наблюдение като при констатиране на ликвидни проблеми е изградена процедура по уведомяване на заинтересованите лица /инвестиционния консултант, Съвета на директорите/.
За избягване на ликвидни проблеми инвестициите се извършват основно в ценни книжа с умерена до висока ликвидност. През отчетния период паричните средства (разплащателни сметки и депозити със срок до 3 месеца) са надвишавали 10 % от нетната стойност на активите.
Очакванията на УД Реал Финанс Асет Мениджмънт АД са за запазване на броя дялове и през 2012 г., като не се очакват значими обратни изкупувания предвид типа на основните инвеститори във Фонда. Подаване на голям брой поръчки за обратно изкупуване или изтеглянето на някои от крупните институционални инвеститори би довело разпродажба на финансовите инструменти, в които Фондът е вложил привлечените средства.
От започване на дейността на Фонда не е отчетен недостиг на ликвидни средства или затруднения при покриване на задълженията му.
През отчетния период Фондът не е използвал външни източници за осигуряване на ликвидни средства, като е изпълнявал своите текущи задължения в срок.


  1. Капиталова адекватност и капиталови ресурси

През отчетния период УД Реал Финанс Асет Мениджмънт АД е изпълнявало своите задължения съгласно Наредба № 44 /по-специално чл. 8 – 21/ и заложените ограничения и лимити за инвестиране на набраните от емитиране на дялове средства, както и изискването при нарушаване на някое от нормативните изисквания да уведомява Комисията за финансов надзор и да приема програма за отстраняване на несъответствието.


През 2011 г. Управляващото дружество не е поемало ангажименти за извършване на капиталови разходи за дълготрайни материални активи за сметка на Фонда. Всички действия по управлението на Фонда се извършват от Управляващото дружество, което не налага инвестиране от страна на Фонда на средства в материални или нематериални дълготрайни активи.
Основната цел на Фонда е осигуряване на нарастване на вложените суми от инвеститорите чрез постигане на лихвен, преоценъчен и ефективен доход при сравнително приемлив риск за инвеститора. Източниците на средства за постигане на основната цел са набраните чрез емитиране на дялове средства.
Очакването е през следващите години страните от Еврозоната да преодолеят дълговите си проблеми и да овладеят растящите дефицити. Това ще успокои инвеститорите и ще стабилизира международните финансови пазари, което на по-късен етап ще доведе до ръст и на българския фондов пазар. Активизирането на търговията от своя страна ще спомогне за повишаването на инвестиционната култура на българското население и привличане на нови инвеститори в дялове на Фонда. През отчетния период Фондът не е използвал кредити и не се очаква да използва такива за в бъдеще.
Към 31 декември 2011 г. не се отчитат задбалансово активи или пасиви, както и не са налице споразумения за финансирания.


  1. Резултати от дейността

През 2011 г. световната финансова криза се отрази съществено на размера на отчетените приходи от дейността на Фонда.


Основната причина за отчитането на загуба за периода от 168 945.37 лв. са извършваните преоценки на притежаваните акции и дялове в КИС.
Фондът не е направил разходи за заплати, социално и пенсионно осигуряване, за поддържане на материална база и други подобни разходи.
Основните оперативни разходи за сметка на Фонда са разходите за управление и таксата на банката-депозитар и други административни разходи (за КФН, БФБ АД, ЦД АД, одиторско възнаграждение). През следващите години УД Реал Финанс Асет Мениджмънт АД предвижда благоприятна тенденция за увеличаване на доходността за инвеститорите на Фонда, дължаща се на възстановяване на пазарните котировки и съответното възстановяване на оценъчната стойност на притежаваните ценни книжа.


  1. Основни рискове пред които е изправен ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд

Рискът в дейността по управлението на портфейла на Фонда е свързан с възможността фактическите постъпления от дадена инвестиция да не съответстват на очакваните. Спецификата при управлението на портфейли на договорни фондове извежда необходимостта от прилагането на адекватни системи за навременното идентифициране и управление на различните видове риск като от особено значение са процедурите за управление на рисковете, механизмите за поддържането им в приемливи граници, оптимална ликвидност, диверсификация на портфейла.


Управлението на риска във Фонда се извършва от УД Реал Финанс Асет Мениджмънт АД и се подчинява на принципа на централизираността и е структурирано според нивата на компетенции, както следва:

  • Съвет на директорите - определя допустимите нива на риск в рамките на възприетата стратегия за развитие;

  • Изпълнителни директори - контролират процеса на одобрение и прилагане на адекватни политики и процедури в рамките на приетата стратегия за управление на риска;

  • Оперативно контролиране на дейността по измерване, мониторинг, управление и контрол на рисковете при управлението на портфейла на Фонда.

Дейността по управлението на рисковете се извършва ежедневно, като се спазват всички нормативни изисквания и вътрешните правила за управление на риска. При оценката на риска се прилагат подходящи измерители, като стойностите им се анализират ежедневно и се следят ограниченията и действащите лимити.


Съществени рискове за Фонда са:

  • Наличието на няколко крупни инвеститори, чието единично или групово изтегляне от Фонда би могло да доведе до ликвидни проблеми. За намаляването на този риск (евентуална заплаха от забавяне на изплащането на задължението по обратно изкупените дялове), УД предприема мерки за по-активното привличане на нови инвеститори във Фонда.

  • Продължаване на понижаването на цените на дълговите инструменти. Подобно развитие би довело до отчитане на преоценъчни загуби и съответното намаляване на нетната стойност на активите.

  • Лихвен риск. Предвижданията на УД са, че в краткосрочен и средносрочен план няма да бъде извършено значително намаление на лихвените равнища достигнати към 31 декември 2011 г.

  • Валутен риск. Към 31 декември 2011 г. инвеститорите във Фонда не са изложени на съществен валутен риск, поради факта, че всички активи притежавани от Фонда са деноминирани в лева, евро или валути обвързани с еврото, по подобие на лева. Валутен риск би настъпил при промяна на съотношението лев към евро, за което липсва информация.

  • Кредитният риск (риск от невъзможност на издателя на ценни книжа да изпълни своите парични задължения), според вижданията на УД, е редуциран до минималното, чрез извършвания кредитен анализ, диверсификацията на инвестициите, наблюденията на събитията и тенденциите в икономическите и политическите условия. Въпреки това няма сигурност, че тези действия ще предотвратят загуби, възникнали от кредитен риск. Към 31 декември 2011 г. плащанията по притежаваните облигации /плащания по главници и лихвени плащания/ са получени в срок и изцяло с изключение на плащане от Хлебни Изделия - Подуяне АД в размер на 440.06 лв. възникнало като вземане през декември 2011 г. поради настъпил падеж. Кредитен риск може да възникне и от неполучаване на инвестираните средства в депозити, както и начислените лихви по тях. Всички плащания до момента свързани с инвестициите в депозити са получавани в срок и пълен размер. Инвестирането се извършва след анализ от инвестиционния консултант на банката, в която ще се открие депозита и предложените лихвените условия. Сумите и матуритетът на депозитите към 31 декември 2011 г., са представени в таблицата по-долу:




Търговска банка

Сума на депозита

(в лв.)

Дата на падеж на депозита

ЧПБ Тексим банк АД

1 148 951.36

30 януари 2012 г.

От началото на дейността си Фондът не е сключвал хеджиращи сделки.





  1. Важни научни изследвания и разработки

През отчетния период такива изследвания и разработки не са осъществявани и предвид дейността на Фонда не се предвижда извършването на такива.





  1. Предвиждано развитие на Фонда

ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд ще продължи своята дейност и през 2012 г., прилагайки заложената в Правилата и Проспекта на Фонда политика за инвестиране.


ДФ Реал Финанс Високодоходен Фонд ще продължи да инвестира след обоснован пазарен анализ в ликвидни ценни книжа като разширява диверсификацията на портфейла, включително чрез инвестиции на чуждестранни капиталови пазари, одобрени за инвестиране от Комисията за финансов надзор и съобразени с Правилата на Фонда.

Въпреки неблагоприятната финансова тенденция на българския фондов пазар, УД счита, че Фондът като институционален инвеститор с хоризонт на инвестиране над 2 години ще поддържа аналогично управление на инвестициите.




  1. Промени в цената на дяловете на Фонда

От най-съществен интерес за инвеститорите е промяната на цената на дяловете и по този начин отчитане на печалба/загуба от направената от тях инвестиция във Фонда. Чрез графиката е показано движението на нетната стойност на един дял за периода от януари 2011 г. до декември 2011 г.





  1. Важни събития и резултати, проявили се между датата на изготвяне на финансовия отчет и датата на одобрението му за публикуване




Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница