Доклад за дейността на блс през 2014 година



страница1/3
Дата07.11.2018
Размер378.19 Kb.
#104493
ТипДоклад
  1   2   3
ОТЧЕТЕН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА НА БЛС
ПРЕЗ 2014 ГОДИНА

През периода от 1 януари до 31 декември 2014 г. дейността на организацията по всички направления продължи с надграждане на нови сектори. След 2013 г.,която беше най-тежка като финансово натоварване, /заради глобата от 80 хил.лв и продължаващото изплащане на кредит от 420 хил. лв,/ 2014 г. беше финансово устойчива и завърши много успешно. Беше изплатена,както глобата, така и кредитът. Събираемостта на членския внос е почти 100% и организацията е финансово стабилна, като не само няма никакви загуби от средства в Централна Корпоративна банка, но има и приходи от реализирани лихви по депозита. Увеличени са значително и приходите от провеждане на мероприятия по линия на продължаващото обучение и квалификация, както и от рекламно – информационна дейност.

В ПРИЛОЖЕНИЕ прилагаме Финансовия отчет.

АДМИНИСТРАТИВНО - ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ

И през 2014 година в основата на нашата дейност беше развитието на системата за продължаващо обучение и професионално развитие, заедно с доизграждането на Акредитационния съвет и развиване на неговите функции, както и структурирането на Бордовете по различните специалности.

Като друг важен момент може да се отдели осигуряването на стипендии за 52 млади лекари – специализанти и докторанти, които месечно получават от БЛС по 400 лв. за своето обучение. Това е за трета поредна година и е част от общата политика на БЛС за задържане на младите лекари в страната.

Особено активна беше позицията на БЛС при отвоюване на увеличение на бюджета на НЗОК с 325 млн.лв. Благодарение на организацията тези допълнителни средства бяха отпуснати, плюс още 100 млн.лв. надсъбрани от НАП за здравни осигуровки, които също бяха прибавени в бюджета на касата и употребени за плащания по дейности.

В чисто административен план, преминалият обем кореспонденция показва много активна дейността на организацията. – 1110 бр.входяща и 567 бр. изходяща кореспонденция, като допълнително са обработени поредица от сигнали и различни жалби. Отделно са изведени 73 бр. договори и допълнителни споразумения за следдипломно обучение. Изготвени са 180 удостоверения за следдипломно обучение и 180 грамоти за завършващите медицинските университети в страната медици с отличен успех;

Поддържа се и всекидневна електронна кореспонденция с регионалните колегии, както и постоянна пощенска кореспонденция от материали, свързани с дейността на Етичната комисия на БЛС /поради местоработата на председателя д-р П.Загорчев/. Осъществени са поредица от срещи с различни институции по текущи проблеми. Ръководството на организацията и членове на УС са взели участие във всички проведени конференции, кръгли маси, както и различни научни прояви на дружествата по специалности в различни градове на страна.

Продължи работата със специализираните асоциации към БЛС - Съвета на мениджърите, Асоциация „Български лекари за европейски стандарт на специализация”, Националната асоциация на лекарите от болничната помощ, както и съвместни инициативи с национално представените пациентски организации.

За засилената ни дейност говорят и проведените заседания на УС, които са 12, както и на НС -6 . Продължи инициативата за провеждането на Нац. съвети извън столицата, с оглед по-близкия контакт с лекарите. Членовете на УС участваха активно на всички заседания, както и в преговорите по НРД и в редица комисии към МЗ.

Администрацията на БЛС подготви и организира провеждането на три събора:

60 Извънреден събор – Ривиера

61. Извънреден събор – Равда

62. Извънреден събор за НРД-2014, – София



По-важните теми, по които БЛС инициира дискусии и засили общественото внимание са :

  1. ДА ЗАДЪРЖИМ МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ В БЪЛГАРИЯ

  2. УЧАСТИЕ НА БЛС В ОБСЪЖДАНЕ НА МЕТОДИКАТА НА НЗОК ЗА БОЛНИЧНО ФИНАНСИРАНЕ, СЪГЛАСУВАТЕЛЕН РЕЖИМ

  3. ПРОБЛЕМИТЕ В СПЕШНАТА ПОМОЩ

  4. ДЕФИЦИТ В БЮДЖЕТА НА НЗОК ЗА 2015Г.

7.НАРЕДБАТА ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ НА ЛЕКАРИТЕ – РЕЗУЛТАТ – НОВА НАРЕДБА НА МЗ
По-важната дейност от вътрешносъсловен характер беше свързана със следните направления:

  1. Структуриране на Бордовете по специалности и дейност на Акредитационния съвет към БЛС

  2. Продължава разработването на правилата за добра практика по отделните специалности

  3. Предприети са действия по изравняване на вноските по превеждане на членския внос на Столична колегия.

  4. Поредица от реакции на БЛС срещу посегателства над медици при изпълнение на служебните им задължения с искане до министъра на правосъдието за прилагане на закона с най-тежки наказания.

  5. Активна дейност на комисията по процедурата за строителство на Дома на лекаря. /Ще има отделен доклад на председателя на комисията/.

Най-важната дейност, по която продължи развитието през годината, беше свързана с дейността на Акредитационния съвет към БЛС и поредица от заседания за усъвършенстване на неговата дейност. Заедно с това завърши и въвеждането на новия регистър и европейската лична електронна карта за всеки лекар.Това е още една крачка към законовото утвърждаване на БЛС като действащ орган с функции на камара, затова като приоритетна се извежда
ДЕЙНОСТ ПО ПРОДЪЛЖАВАЩО МЕДИЦИНСКО ОБУЧЕНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ
Системата на ПМО/ППР е една от основните функции на БЛС и пряко ангажиран с това направление беше зам.председателят д-р Юл.Йорданов.
За да бъде завършена системата на ПМО/ППР отново внесохме предложение в Комисията по здравеопазване към 42-то Народно събрание Акредитационният съвет да бъде вписан в Закона за съсловните организации като висш орган в системата на ПМО, което би улеснило работата му по отношение официализирането му и възможността работата му да бъде подпомогната финансово чрез различни програми. Нашето желание е това да стане възможно най-скоро. Трябва да се отбележи, че все още в институциите, занимаващи се със здравеопазване (МЗ, Народно събрание и др.) продължаващото професионално развитие като термин и съдържание е непознато. С оглед Европейските директиви нашата предстояща задача е да запознаем институциите с важността и значението на ППР за лекарите в България.

За периода 01.01.2014г. – 31.12.2014г. са сключени общо 81 договора.



За същия период са издадени 548 бр. сертификати за работа в чужбина, както и 4030 бр. удостоверения за ПМО / продължаващо медицинско обучение .
През 2014 год. са проведени общо 3 заседания на Акредитационния съвет към БЛС.
За периода 01.01.2015г. – 28.02.2015г. са сключени общо 12 договора.

За същия период са издадени 95 бр. сертификати за работа в чужбина.




Редовно се завеждат дневниците с описани договори, удостоверения и сертификати.

ДЕЙНОСТ ПО ПОДГОТОВКА НА НРД И ЗАКОНОДАТЕЛНИ ИНИЦИАТИВИ
Стартът на преговорите за НРД 2015 започна по-късно,поради неясен бюджет на НЗОК.. И тази година те бяха организирани по стандартния начин – с участието на нац. консултанти, представители на медицинските дружества и сформираните експертни групи на БЛС. За промяна на алгоритмите на клиничните пътеки бяха проведени срещи (по специалности и интердисциплинарни). Освен пряко по текстовете на НРД-2014, експертите на БЛС работиха основно в следните направления:

- Изготвяне на становища по прилагането и тълкуването на НРД 2014;

- Изготвяне на Указания за прилагане на НРД за медицински дейности 2014 – бяха изготвени 4 съвместни указания;

- Съгласуване на типовите договори за оказване на извънболнична и болнична медицинска помощ през 2014;

- Изготвяне и съгласуване на Договор за изменение и допълнение на Договор № РД-НС-01-4 от 18.12.2013 г. за приемане на обеми и цени на медицинската помощ за 2014 г. между НЗОК и БЛС;

- Изготвяне и съгласуване на Договор за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2014 г. (изм. и доп. обнародвано в ДВ. бр.41 от 16 Май 2014г.);

Изготвяне на становища за:


  • Правилата за реда за определяне на броя на специализираните медицински дейности и стойността на МДД за назначаване от изпълнители на ПИМП и СИМП;

  • Правилата за определяне на годишния прогнозен план за обем дейност и стойност на разходите за БП;

  • Методиките за остойностяване и заплащане на медицинската помощ по чл. 55, ал. 2, т. 2 от ЗЗО (Постановление № 94 на МС от 24.04.2014 г.);

Тясно взаимодействие с правния отдел по подготовка на дела срещу действия на НЗОК;

Изготвяне на анализ за разхода на средства от бюджета на НЗОК към 30.04. 2014 г. и очаквания дефицит до края на годината.

Съдействие на лечебните заведения по правни казуси;

Участие в заседания на Комисия по здравеопазването;

Участие в работна група в Министерството на здравеопазването за изготвяне промени в Наредби №№ 38, 39 и 40.

Изготвяне на анализи за изпълнение на бюджета на НЗОК за 2013 г. и текущото изпълнение през 2014 г.;

Подготовката на варианти на официални становища по проектобюджета на НЗОК за 2015 г.

Събиране, обработка и анализ на информация, свързана с разходите на лечебните заведения и остойностяване на медицинските дейности; Изготвяне на предложения на БЛС за обеми и цени на медицинските дейности за 2015 г.;

Участие в изготвяне на предложения за промени по НРД 2015 с представители на БЛС от страната.

Изготвяне на проект на БЛС за НРД 2015;

Участие в преговорите по НРД 2015 с НЗОК по текстовете на проект за НРД 2015 и приложенията му. Участие в договаряне на обемите и цените на медицинските дейности;

Участие в срещи между УС на БЛС и НС на НЗОК;

Участие в срещи с държавни и други институции.

Участие в много работни групи, формални и неформални срещи, главно свързани с подготовката и приложението на НРД, бюджети и законодателни промени.

Подготовка на писма и отговори на писма до РК на БЛС, НЗОК и държавни институции, лечебни заведения, други институции и граждани и становища по поставени проблеми; Подготовка на експертни становища, материали, анализи, предложения, тези и други материали;

Изготвяне на становища на УС на БЛС по промени в нормативни актове и др. законопроекти;

Изготвяне на законопроекти, инициирани от БЛС – за промени в ЗЗО.

Изготвяне на становища по законопроекти за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване.


ЮРИДИЧЕСКА И НОРМАТИВНА ДЕЙНОСТ

Извършеното в това направление е свързано със защитата и процесуалното представителство на Български лекарски съюз по дела , касаещи проблемите на съсловната общност. Неразделна част от настоящия отчетен доклад е Справка съдебни дела, преписки на Прокуратурата и особените юрисдикции за периода до 03.2015г.

Сериозна по своя обем е дейността на юридическия отдел на БЛС, свързана с подготовката, преговорите, мониторинга и проблеми по приложението на НРД, бюджета и актове на НЗОК, законодателството и подзаконовата нормативна база на институции, свързани със здравото осигуряване, както и други, пряко или косвено свързани с тези проблеми - стратегии, отчети и др.

В последната година БЛС участва активно във всички законодателни промени, преминали през Комисията по здравеопазване към НС. Съвместно с експертите на БЛС са изготвени поредица от предложения и становища по Закона за лечебните заведения, 3акона за здравното осигуряване, 3акона за здравето, Закона за бюджета на НЗОК , наредби и правилници. Анализирани са внесени проектобюджети и официални становища по тях, както и подготовка на предложения за второ четене, внесени през народни представители.

Подготвени са, в симбиоза с експертите на БЛС, поредица анализи за изпълнението бюджета на НЗОК за предходните години, текущото изпълнение през 2014 г. и прогнозите за 2015 г.

През 2013 г. и 2014 г., с редица становища и след многобройни срещи, бе постигнато неприлагането, а впоследствие и отпадането на текстовете, задължаващи лечебните заведения с държавно и общинско участие да внасят в полза на държавния, респективно общинския, 50 % от приходите от отдаване под наем на недвижима собственост и 80% от печалбата.

В този период постигнахме и квалифицирането като по-тежко наказуеми посегателствата срещу медицински лица. Една инициатива, която е изцяло на БЛС.

Наши представители участват във всички заседания на ПК по здравеопазването.С предложенията, които БЛС е направил,сте запознати, те са качвани редовно на сайта на БЛС. По отношение на съдебната практика: БЛС е ищец, ответник, заинтересована страна, сигналоподател по делата, подробно описани в приложената към настоящия доклад справка.

В лицето на председателя д-р Цветан Райчинов се води изключително интересно и знаково дело, касаещо бездействието на управителя на НЗОК надзорния съвет при отклоняването на над 1.4 млрд. лева от здравноосигурителните вноски на българските граждани в полза на държавния бюджет.

Използвали сме всяка възможност да постигнем позитивен за съсловието резултат чрез сигнали до Комисия за защита от дискриминация, срещи с Омбудсмана на РБ, народни представители и публични органи.

Оказвали сме необходимото съдействие на комисии и експертни групи на БЛС, създадени от МЗ с определени цели, или за преговори по НРД.
Съвместно с изпълнителна агенция „Медицински одит” се работи върху проекти, касаещи проблемите на т.нар. лекарски или медицински грешки. В тази връзка се оказва съдействие и на Централната комисия по професионална етика на БЛС, относно казуси на обвинени в ятрогения лекари.

По идея на Юридическия отдел на БЛС в Устава на БЛС  бяха внесени две нови глави „Акредитационен съвет” и „Национален рамков договор”.

С участието на юристите бяха утвърдени Кодекса на професионалната етика на лекарите в България  - същият бе обнародван и в „Държавен вестник”. бн. ДВ. бр.79 от 29 Септември 2000г. изм. и доп. ДВ. бр.85 от 28 Септември 2013г.

  С активното сътрудничество на адвокатите на БЛС и на доц. д-р Златица Петрова бяха изготвени и редактирани Правила за добра медицинска практика, утвърдени на 25 ноември 2013 година от министъра на здравеопазването.

Взето е отношение почти по всички въпроси, по които е сезиран БЛС за помощ и съдействие. Включително чрез приемане или дистанционно консултиране на членове на БЛС.

Оказвано е съдействие на представители на Европейската комисия в анализа на въпросите на здравното досие, качеството на здравеопазването и т.н.

Бе взета навременна и остра реакция, включително и в публичния дебат, по отношение проекта за нов Наказателен кодекс, унифициращ всеки лекар с длъжностно лице.

През 2014 г. бе взето участие в конференцията, организирана от Висшия адвокатски съвет и Международната асоциация на адвокатите на тема „ЛЕКАРСКАТА (медицинската) ГРЕШКА”, на която ясно и решително бе изложено становището, че не може да се гледа едностранчиво по темата и да се търси изгода от делата срещу лекари без да е налице професионален и задълбочен анализ на даден казус при обективна и всестранна професионална подготовка на кадрите в системата на правораздаването, изолираща потенциалната възможност за „прокурорска или съдебна грешка”.

Задълбочено се работи върху потенциалната възможност за въвеждане на институт на „оправдан медицински риск”.

Съвместно с отдел СДО се анализират резултатите от продължаващото медицинско обучение, като са изготвени необходимите законови предложения за по-нататъшното развитие на тази система и приноса й за съсловието и качеството на здравеопазването.



Справка
м. март 2012 г. - м. март 2015 г.


Отношения със структури на Съдебната власт и особените юрисдикции
- Върховен административен съд, ІV Отделение, Адм. дело № 7144/2012г. – КЗК минимална стойност на свободен преглед.

  • Адм. дело № 3538/2013 г., на петчленен състав на ВАС– КЗК минимална стойност на свободен преглед.

  • Адм. дело № 1173/2014 г. на Седемчленен състав на ВАС - за отмяна на наложена санкция на БЛС от 80 000 лв. – свързано с 2 бр. дела.

  • Комисия за защита на конкуренцията – № 1232/2012 г. за съответствие на ЗЗО със Закона за лечебните заведения с общите правила на конкуренцията при откриване на лечебни заведения.

  • Комисия за защита на конкуренцията, преписка № 167/2014 г. от 11.02.2014 г. относно правомощията на БЛС и др. съсловни организации да договарят обеми и цени на медицинската помощ по НРД .

  • Комисия за защита на конкуренцията, преписка № 433/2013 г.

  • Комисия за защита от дискриминация – преписка № 222/12 г. за ретростенална гуша.

  • Комисия за защита на конкуренцията, преписка № КЗК 206/2012г. – относно критериите за определяне на процента на реимбурсиране на медикаментите за домашно лечение.

  • Комисия за защита от дискриминация - преписка № 396/2013 г. по жалба от СИМП за сключване на договори по НРД, тъй като само ОПЛ имат възможност да сключват договор с НЗОК/РЗОК след преклузивните срокове по ЗЗО.

  • Комисия за защита от дискриминация - преписка № 333/2014г. на петчленен разширен заседателен състав на Комисия за защита от дискриминация по отношение на законосъобразност на разпоредбите на ЗЗО, по силата на които държавата осигурява определени групи лица при половин размер на осигурителната тежест.

  • Комисия за защита от дискриминация - преписка № 311/2014г. на петчленен разширен заседателен състав на Комисия за защита от дискриминация по отношение на включването на инсулиновите помпи в списъка с мед. Изделия, заплащани от НЗОК.

  • 3 бр. дела са водят през отчетния период срещу д-р Андрей Кехайов за уронване престижа на лекарското съсловие, за злоупотреби с финансови средства на съсловната организация.

  • Гр.д. № 19614/ /2012 г. 30 състав на Софийски районен съд срещу Агенция „ФОКУС”

  • Председател на УС на БЛС – дело в Административен съд-София-град № 1304/2013 г. за лични осигурителни вноски.

  • Административно дело № 2445, по описа за 2013г. - с решение на 3-членен и 5-членен състав Върховен административен съд отмени изцяло ПМС № 5/2013 г., съдържащо методики на НЗОК, издадени в нарушение на НРД-2012 г.

  • Дело № 1856, по описа за 2013г. на Върховен административен съд, І-во отделение, по отношение на КДП.

  • Върховен административен съд, VІІІ отделение, адм. дело № 3538/2014г.

  • Административен съд София – град, 36 състав, адм. дело № 2001 /2014г.

  • С решение 5-членен състав Върховен административен съд върна за преразглеждане ПМС 353/12 г. относно методики на НЗОК, издадени в нарушение на НРД-2012 г.

  • 2 броя дела, образувани в Административен съд-София-град от д-р Георги Тодоров от Русе - за достъп до обществена информация.

МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ


  1. Организиране участието на избраните представители от БЛС за международни срещи – регистрация, настаняване, маршрут, пътуване, застраховки:

  • Форум на EFMA (Европейски форум на медицинските асоциации) и СЗО – 13-14 март в Белград, Сърбия

  • Конференция и Общо събрание на СРМЕ (Постоянен комитет на европейските лекари) - 3-6 април в Брюксел, Белгия

  • Общо събрание и среща на Борда на FEMS (Европейска федерация на лекарите на заплата) – 7-11 май в Нова Гориция, Словения/Италия

  • 117-та асамблея на Немската медицинска асоциация - 27-30 май в Дюселдорф, Германия –

  • 67 пленарна среща и конференция на АЕМН – 29-31 май в Стокхолм, Швеция

  • Семинар по непрекъснато професионално развитие (по проект и за сметка на СРМЕ) - 20 юни 2014 в Брюксел, Белгия

  • Посещение на Британски медицински съвет (GMC) и др. – 25 юни - 2 юли в Лондон, Великобритания

  • ZEVA – 21-ви Симпозиум на лекарските камари на страните от Централна и Източна Европа, 26-27 септември в Братислава, Словакия

  • Общо събрание и среща на Борда на FEMS - 9-11 октомври – Париж, Франция

  • Общо събрание и среща на Борда на СРМЕ - 14-15 ноември – Будапеща, Унгария




  1. Други мероприятия

  • Кандидатствахме и бяхме приети за членове на Международната асоциация на медицинските регулаторни органи (IAMRA)

  • Станахме пълноправни участници в Симпозиума на лекарските камари от Централна и Източна Европа (ZEVA)

  • Включихме се в Европейския ден на протест на лекарите (15 юни 2014 г.), иницииран от FEMS, изпратихме и приетата декларация, материали и снимки от провеждането му в различните колегии

  • По молба на СРМЕ, изпратихме писмо до Председателя на Европейската комисия, с което протестираме срещу прехвърлянето на компетенциите относно здравните технологии от ГД „Здравеопазване и потребители” (DG SANCO) на ГД „Предприятия и промишленост” (DG ENTR) – кампанията беше успешна

  • Съдействахме за кампанията на СМА за имунизация на лекарите

  • Чуждестранни гости на тържеството по случай 25 години от възстановяването на БЛС на 19 октомври 2014 г. бяха д-р Катрин Фьелдстед, президент на СРМЕ, и г-жа Биргит Бегер, генерален секретар на СРМЕ. Събитието беше отразено в онлайн вестника на СРМЕ

  • Съдействахме за регионалното проучване на Хелтгрупер „Миграция на здравните работници – анализиране на причините, последиците и политиките”




  1. Превод на:

  • отговорите от различни медицински асоциации и лекарски камари на запитването ни относно тяхната система на договаряне на цени и обеми на медицинската дейност

  • отговорите на въпросници за различни проучвания на международни организации - за системата на НПР; за феминизацията на лекарската професия; за ДДС в медицинската дейност и др.

  • потвърждения на Сертификати за добра медицинска практика и кореспонденция с регулаторни органи на различни страни

  • доклада на д-р Зл. Петрова за Конференцията по медицинските грешки, организирана в София от Международния съюз на адвокатите, 26-28 юни 2014 г.

  • доклада на д-р Еленски за здравното осигуряване в България, изнесен като презентация на срещата на ZEVA в Братислава

  • доклади за националното състояние на здравеопазването за срещите на FEMS, AEMH и ZEVA


ПРЕВЕДЕНИ МАТЕРИАЛИ (СТАТИИ И ДР.)




Наименование на материала

Автор или източник

1

Финансовата криза, строгите икономии и здравето в Европа

Марина Караниколос, Филипа Младовски и др. в сп. Ланцет

2

Информация от доклада за европейския здравно-потребителски индекс 2013

HCP

3

Въздействия на финансовата и икономическата криза и на строгите мерки за икономии върху системите на здравеопазване, работната сила в сектора на здравеопазването и пациентите в Европа

Матиас Маше и Стефан Шиндлер, EPSU

4

Задача на лекарите е да предписват, а не да рекламират

Файнаншъл таймс

5

Гарантиране на сигурността при използването на телемедицината и приложения на електронното здравеопазване в една интегрирана Европа – Към общо споразумение за политика по системите за електронни ID на лекарите

CPME

6

Информация за статута на стандарта по хомеопатия на Австрийската организация по стандартизация

Европейска комисия

7

Позиция на CPME по допълнителните и алтернативните лечения на заболявания

CPME

8

Акредитация от EACCME® на образователни мероприятия на живо – документ UEMS 2012 / 30

UEMS

9

Доклад за Симпозиума на Европейския комитет по стандартизация от 10 декември 2013 г.

FEMS

10

Световни медицински организации призовават турския премиер да се откаже от действията срещу лекарите

СМА

11

Манифест на Европейския алианс за обществено здраве (EPHA) относно изборите за Европейски парламент

FEMS

12

Плакат-листовка за 15 май – международния ден на протест на лекарите

FEMS

13

Извлечение от Кралски Указ 1753/1998 на Испания относно извънредния достъп до званието Лекар, специалист в семейната и общностна медицина и относно практикуването на семейната медицина

Държавен в-к на Испания

14

Въведение към испанската програма за специалността Семейна и общностна медицина

Вероника Касадо

15

Извлечение от Кралски Указ 220/2013 за изменение на Кралски Указ 1753/1998 на Испания

Държавен в-к на Испания

16

Ключове към иновациите

Уго Луиджи Апаро

17

Здравна политика във финансовата криза

Филипа Младовски, Дивя Сривастава и др.

18

От растеж на разходите към растеж на производителността в здравния сектор

Увод към Здраве в страните от ОИСР накратко 2013

19

Кратко обобщение на разгледаните показатели

Здраве в страните от ОИСР накратко 2013

20

Разходи за здравеопазване на човек

Здраве в страните от ОИСР накратко 2013

21

Разходи за здравеопазване като дял от БВП

Здраве в страните от ОИСР накратко 2013

22

Зелена книга на мобилното здравеопазване

Европейска комисия

23

Доклад на д-р Енрико Реджинато за съвместната среща на FEMS и АЕМН с комисаря по въпросите на здравеопазването г-н Тонио Борг на 19 май

FEMS

24

Да се уверим, че всички лицензирани лекари имат необходимите знания по английски, за да практикуват безопасно във Великобритания – презентация на EFMA форума през март

Сара Ковач Кларк от GMC

25

Миграция на лекарите и езикови умения -презентация на EFMA форума през март

Д-р Рамин Парса-Парси от Немската медицинска асоциация

26

Стандарти и здравеопазване – норма за бъдещата медицина? - презентация на EFMA форума през март

Биргит Бегер, Генерален секретар на СРМЕ

27

Резолюция на СЗА относно стандартизацията на медицинската дейност и безопасността на пациентите - презентация на EFMA форума през март

Dr. Xavier DEAU, новоизбран президент на СМА

28

СМЦ - описание

Emergency Talent Ltd

29

Унгарският план за здравеопазването




30

Посредничеството в Германия. Експертни комисии и арбитражни съвети - презентация на НМА

Немска медицинска асоциация

31

Обучение по специалности в Германия - презентация на НМА

Немска медицинска асоциация

32

IAMRA – цел и членство

IAMRA

33

Органи на IAMRA

IAMRA

34

Визия, цели и задачи на IAMRA - тригодишен план

IAMRA

35

ПМО в Европа. Има ли нужда от хармонизация или регулация на европейско ниво?

д-р Константи Радзивил

36

презентация, представяща новата Директива 2013/55/EС

ZEVA

37

Продължаващо медицинско обучение в Република Хърватска – презентация на срещата на ZEVA

Nikolina Budić, секретар на ХЛК

38

Спонсориране на продължаващото обучение в Германия - презентация на срещата на ZEVA

Домен Поднар, съветник по политиката на НМА

39

Здравноосигурителна система в Германия - презентация на срещата на ZEVA

Д-р Рамин Парса-Парси от Немската медицинска асоциация

40

Правилник на Международната асоциация на медицинските регулаторни органи (IAMRA)

IAMRA

41

Ръководни насоки на CPME относно прозрачността на отношенията между лекари и здравната промишленост

CPME

42

Политика на CPME относно Споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ)

CPME

43

Икономическа криза, здравни системи и здраве в Европа: въздействие и изводи за политиката - проучване

СЗО и Европейската обсерватория за здравни системи и политики

44

Заключения на Съвета на Европейския съюз относно безопасността на пациентите и качеството на здравните грижи, включително превенцията и контрола на инфекции, свързани с медицинското обслужване, и антимикробната резистентност

изпратено от СРМЕ

45

Декларация от Гренада, приета на Петата Европейска конференция на ЕАОЗ

ЕАОЗ (Европейска асоциация за обществено здраве)

46

Професионално прегаряне - откъс

статия от „Психиатрични услуги”

47

Професионална карта на здравните специалисти

Информация

48

Електронна карта – презентация от конференцията на EurHeCa в София

EurHeCa (Компетентни органи на европейските здравни специалисти)

49

Кратко изложение

Здраве накратко: Европа 2014

50

Разходи за здравеопазване като дял от БВП

Здраве накратко: Европа 2014

51

Разходи за здравеопазване на глава от населението

Здраве накратко: Европа 2014

52

Разходи за здравеопазване по функции

Здраве накратко: Европа 2014

53

Разходи за фармацевтични стоки

Здраве накратко: Европа 2014

54

Финансиране на здравеопазването

Здраве накратко: Европа 2014

55

Лекарски лидери предупреждават правителствата относно автономията на лекарската професия

Прессъобщение от СМА и СРМЕ




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница