Доклад за дейността на центъра за образователна интеграция на децата



страница1/3
Дата24.10.2018
Размер367 Kb.
#95408
ТипДоклад
  1   2   3


ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНТЕГРАЦИЯ НА ДЕЦАТА

И УЧЕНИЦИТЕ ОТ ЕТНИЧЕСКИТЕ МАЛЦИНСТВА – 2015 г.

Дейността на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства през 2015 г. е основана на принципите и направленията, залегнали в Стратегията за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (2010-2015 г.), като подпомага реализирането на правителствената политика по отношение образователните потребности на децата и учениците от етническите малцинства, която има за своя рамка Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка 2006-2015г.

През 2015 г. дейността на ЦОИДУЕМ е насочена към постигане на основни стратегически цели залегнали в Тригодишната му програма за периода 2013 –2015 г., приета с Протоколно решение № 9.1 на Министерски съвет от 06.03.2013 г, разработена в съответствие с чл. 8 на Постановление № 4 на Министерския съвет от 2005 г. за създаване на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (обн., ДВ, бр. 7 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 40 от 2006 г., бр. 79 от 2009 г. и бр. 16 от 26.02.2010 г.) и чл. 4 от Правилника за устройството, дейността и организацията на работа на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства(приет с Постановление № 108 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 40 от 2006 г.). Целите са конкретизирани в Едногодишният план, приет с Решение на УС на ЦОИДУЕМ на 02.04.2015 г., и съобразени и с Планa за действие на "Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012 – 2020 г."

Дейността на Центъра през 2015 г. включва:

1. Привличане на средства извън държавния бюджет за реализиране и подкрепа на проекти, свързани с образователната интеграция на деца и ученици от етническите малцинства.

2. Финансиране на проекти от Центъра.

Освен дейностите по изпълнение на годишния си план, ЦОИДУЕМ участва и в: подготовката на отчет на Програмата на правителството – степен на изпълнение на мерките; подготовката на Тригодишен план за изпълнение на НПР „България 2020“; в работни групи по изготвяне на Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (2015-2020) и План за действие към нея; в координационно звено по изпълнение на Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (2015-2020); в работна среща във връзка с обсъждане на мониторинг по изпълнение на План за действие към Стратегията за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства; Програмата на правителството за стабилно развитие на Република България (2014-2018 г.); в отчитането на мерки за изпълнението на НПР: България 2020 в периода 2016-2018 г., Приоритет 1 „Подобряване на достъпа и повишаване на качеството на образованието и обучението и качествените характеристики на работната сила“; в Комитета за наблюдение на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.; в изготвяне на отчет по Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 и в Националната координационна група за учене през целия живот (НКГУЦЖ), в изготвяне на отчет за изпълнение на Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението на Република България (2012-2030).

Активно е участието на Центъра по различни инициативи, организирани от неправителствения сектор, свързани с образователната интеграция на децата и учениците от етническите малцинства – научни коференции и срещи. През 2015 г. за първи път в ЦОИДУЕМ по инициатива на СУ „Св. Климент Охридски“ се подписа Меморандум за разбирателство между двете институции, с цел да формира предприемчиви, социално отговорни личности, подготвени за живот в условията на съвременния демократичен свят.



І. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ГОДИШНИЯ ПЛАН

Направление 1. Привличане на средства извън държавния бюджет

  1. През 2015 г. Центърът продължи изпълнението на проект „Учене в толерантност” по ОП „Развитие на човешките ресурси” приоритетна ос 7 ”Транснационално и междурегионално сътрудничество”, схема за предоставяне на безвъзмездна BG051PO001-7.0.02 „БЕЗ ГРАНИЦИ – КОМПОНЕНТ 2”. Партньор по проекта е Институтът по правата на човека, Кралство Дания. Идеята за проекта, в голяма степен бе подсказана от бенифициенти по финансираните от нас проекти – те определиха като необходимост осъществяване на специализирано обучение за придобиване на знания и умения за формиране на толерантна среда в училище. Специфична цел на проекта - инвестиране в човешкия капитал - повишаване на квалификацията на директори, учители, педагогически съветници от държавни училища към МОН - второстепенни разпоредители с бюджетни кредити; на началници и експерти от РИО – на МОН, чрез усвояване на знания и подходи, формиране на умения за възпитание и учене в толерантност. Постигане на по-добро и достъпно образование в българското училище, чрез обмяна на опит и добри практики в превенция на дискриминация и възпитанието в толерантност. Изпълнението на проекта приключи на 30.04.2015 г. През 2015 г. са реализирани заключителните дейности по проекта: издаден е наръчник „Учене в толерантност”- на български и английски език (на електронен носител); проведена националната заключителна конференция; осъществена външна „Оценка на ефекта“ от реализацията на проекта и независим финансов одит. На Национална заключителна конференция: бяха представени: резултатите от проведеното за целите на проекта социологическо изследване на „Маркет Линкс“: „Проучване, изследване и анализ на нивото на толерантност в държавните училища към МОН – второстепенни разпоредители на бюджетни кредити, оценка на нуждите от обучение на учителите, с оглед на необходимостта от изграждане на толерантна среда в училище“; наръчника „Учене в толерантност“, предназначен за учители, педагогически съветници, училищни педагози, директори, началници и експерти от РИО на МОН. Учители и педагози, взели участие в обученията и в обменното посещение в Дания, представиха пред аудиторията свои презентации, чрез които споделиха добри практики, приложени в училище. Наръчникът „Учене в толерантност“ включи систематизираните материали от проведените обучения от българския обучителен екип и експертите от датския ни партньор - Сине Андерсън и Микел Хансън. Наръчникът бе разпространен сред участниците в обученията, чрез РИО – на МОН и сред педагози от училища, които не бяха включени в обученията. Наръчникът „Учене в толерантност” предоставихме и на бенефициенти на Центъра при сключване на договорите по конкурсна процедура /КП / 33.14-2015 г.

Период на изпълнение на проект „Учене в толерантност”– от 01.05.2013 г. до 30.04.2015 г. Размер на договорените средства - 967 822,36 лева, усвоени 876 101,36 лева.

  1. В изпълнение на договор № ДО3-86/04.03.2014 г., през 2015 г. Центърът продължи своята работа и по изпълнение на проект „Изграждане на капацитет“, Компонент 3 на ПРОГРАМА BG06 "ДЕЦА И МЛАДЕЖИ В РИСК" на Финасовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Проектът е пряко свързан с изпълнение на приоритет 3 „Работа с родителите на децата и учениците от ромски произход“ от Тригодишната програма на ЦОИДУЕМ за периода 2013-2015. Проектът е в съответствие с Европейската рамка, предоставена от Европейската комисия - обхващане и задържане в образователната система на всички ромски деца и ученици, като се осигури качествено образование в мултикултурна среда. Целта на проекта е чрез провеждане на обучения и предоставяне на образователни материали на работещите с младежи, служителите в детските градини и медиаторите да се изгради капацитета на младежките центрове и детски градини, участващи в проекти, избрани по първите два компонента: Компонент 1. „Грижа за младежи в риск“ и Компонент 2 „Грижи за деца в риск“ на Програма BG06 –„Деца и младежи в риск“. През 2015 г. са реализирани основни дейности по проекта: „Второ обучение“ за трите целеви групи: персонала от детските градини /проведено в 5 обучителни сесии/; ромските медиатори и младежките работници. Във второто обучение са обхванати общо: 176 детски учители, 33 ромски медиатори и 19 младежки работници. По дейност „Мониторинг и подкрепа“ са осъществени три кръга на мониторнг по Компонент 1 и два по Компонент 2. Дейност “Работно посещение в Съвета на Европа“ е организирана за всички представители на целевите групи в преиода 1.06 - 06.06.2015 г. Партньорът по проекта СЕ – организира богата обучителна програма за целевите групи. Дейност „Заседание за оценка“ /оценителна сесия / проведена през м. ноември 2015 г. е организирана за трите целеви групи.

Второто обучението и проведеното работно посещение в СЕ за екипите от служители, работещи в младежките центрове и детски градини, на ромски медиатори/ по компонент 1 и 2/ се основава на предишния опит на Съвета на Европа. Обучението на медиатори се базира на опита от Програмата РОМЕД, на работещите с младежи - на опита на Младежките центрове в Страсбург, Франция; Будапеща, Унгария и на Съвета на Европа. Създадени са предпоставки за прилагане на този опит и осигуряване на качество на работата в младежките центрове във Враца, Стара Загора, Пловдив и Добрич. Служителите, работещи в детски градини се запознаха с Програма „Песталоци“, с методите за преподаване в предучилищното образование, насърчаване на творческа изява в обучението на деца в ранна възраст, с принципите на осъществяване на междукултурен диалог. Чрез създадена система за планов мониторинг се установи как обучените младежки работници, служители в детските градини и медиаторите прилагат в своята професионална практика придобитите знания и умения по време на обученията Работата на педагозите и медиаторите с ромските родители за мотивиране децата им да посещават редовно детската градина е успешна, отчетен е ръст на намаляване на дела на безпричинните отсъствия на децата. Работните срещи с педагози, родители и медиатори доказват успеха в изпълнението на спецефичния фокус на програмата. Проведената оценъчната сесия, създаде възможности за преглед на резултатите от проведените обучения; на дейностите, осъществявани по време на двете години; осъществи се обмен на опит и взаимно обучение между участниците от различните институции. Заседанията за оценка, организирани за всички групи са добра база за анализ и оценка на резултатите от страна на съвместен екип от български и от Съвета на Европа експерти. Тези събития, както и заключенията от оценката ще бъдат представени и разпространени в България и на европейско ниво след приключване на проекта. Очаквания: резултатите от реализацията на проекта да поставят началото на други инициативи от този вид в България.

Проект „Изграждане на капацитет “ е с период на изпълнение - 04.03.2014 г.- 30.04.2016 г., размер на договорените средства - 1 000 000 евро.



Направление 2 Финансиране на проекти от Центъра

Със средства от държавния бюджет в изпълнение на Годишния план, през 2015 г. ЦОИДУЕМ обяви конкурсна процедура 33.14 - 2015. Основна цел на конкурсната процедура е „Обхващане и задържане в образователната система на децата и учениците от етническите малцинства, чрез осигуряване на равен достъп до качествено образование в мултикултурна образователна среда“. Конкурсната процедура включва и трите приоритета:



Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

Теми:


1. Осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

2. Подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

3. Адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин

Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици.

Теми:


1. Развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

2. Повишаване на квалификацията на учители.

3. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование

Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия.

Теми:


1. Модел за работа с родители.

2. Изработване на методика за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинства.

3. Мотивиране на ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици.

4. Включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми и участието им в Училищното настоятелство.

Конкурсна процедура 33.14-2015 е ориентирана към държавни и общински детски градини; училища; обслужващи звена; регионални инспекторати по образованието; държавни висши училища и общини, изпълняващи самостоятелно или с участието на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност. Обявена е на 15 юни 2015 г. Договорите с изпълнителите на проекти са подписани през м. септември 2015 г. По тази конкурсна процедура се разработи Ръководство на бенефициента, имащо за цел да подпомогне бенефициентите по КП 33.14-2015 в процеса на управление, изпълнение и отчетане на проектите, както и да осигури правилни (регламентирани) взаимоотношения между различните участници в проектите чрез определяне на рамката за управление на проекта.

През 2015 г. Центърът дофинансира с втори транш от 20 % (след извършване на независим външен финансов одит) проекти по конкурсна процедура 33.13-2014, както следва:

- 20 проекта по по Приоритет 1 "Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства"

- 21 проекта по Приоритет 2 "Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици"

- 15 проекта по Приоритет 3 "Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване на безпричинните отсъствия“

Конкурсната процедура е ориентирана към държавни и общински детски градини; училища; обслужващи звена; регионални инспекторати по образованието, държавни висши училища и общини.

ІІ. КРАТКА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ФИНАНСИРАНИТЕ ПРОЕКТИ И ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАПРЕДЪКА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ТРИГОДИШННАТА ПРОГРАМА ПО ЗАЛОЖЕНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ

І. Проектите по конкурсна процедура КП 33.14-2015 са в изпълнение на Годишния план на ЦОИДУЕМ за 2015 г.



Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства

Проектите са за:



  • подпомагане на процеса на осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

  • подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

  • адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин.

Проектите са ориентирани към постигане на Стратегическа цел 1: Гарантиране и осигуряване правото на равен достъп до качествено образование, чрез интеграция на деца и ученици от ромски произход в детски градини и училища със смесен етнически състав.

По този приоритет се разходват 40 на сто от средствата на Центъра.

Общ бюджет по приоритета – 400 000 лева

Максимална стойност на един проект - 20 000 лева

Подписани са 21 договора за финансиране на одобрените проекти. Преведен е първи транш представляващ 80 % от утвърдените бюджети на проектите в размер на 322 526,39 лева
Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици

Проектите са за:

1. Развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

2. Повишаване на квалификацията на учители.

3. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование

Проектите са ориентирани към постигане на Стратегическа цел 2: Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество.

По този приоритет се разходват 30 на сто от средствата на Центъра.

Общ бюджет по приоритета – 300 000 лева

Максимална стойност на един проект – 15 000 лева

Подписани са 20 договора за финансиране на одобрените проекти. Преведен е първи транш представляващ 80% от утвърдените бюджети на проектите в размер на 225 418,88 лева.



Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия

Проектите са за:

1. Модели за работа с родители.

2. Изработване на методика за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинства.

3. Мотивиране на ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици.

4. Включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми и участието им в Училищното настоятелство.

Проектите са ориентирани към постигане Стратегическа цел 3: Приобщаване и приемане на родителите - роми към образователния процес и засилване на участието им в училищния живот.

По този приоритет се разходват 30 на сто от средствата на Центъра.

Общ бюджет по приоритета – 300 000 лева

Максимална стойност на един проект – 15 000 лева

Подписани са 22 договора за финансиране на одобрените проекти.1 Преведен е първи транш представляващ 80 % от утвърдените бюджети на проектите в размер на 228 768,00 лева

Изпълнението на проектите по КП 33.14-2015 г. цели: Обхващане и задържане в образователната система на децата и учениците от етническите малцинства, чрез осигуряване на равен достъп до качествено образование в мултикултурна образователна среда.

Финансираните проекти са в изпълнение на Приоритетите и целите на актуализираната «Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства», утвърдена от министъра на образованието и науката на 04.03.2010 г.

Стратегическа цел 1: Гарантиране и осигуряване правото на равен достъп до качествено образование, чрез интеграция на деца и ученици от ромски произход в детски градини и училища със смесен етнически състав.

Стратегическа цел 2: Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество.

Стратегическа цел 3: Приобщаване и приемане на родителите - роми към образователния процес и засилване на участието им в училищния живот.
ІІ. През 2015 г. е финализирана конкурсна процедура 33.13-2014 в изпълнение в изпълнение на Годишния план на ЦОИДУЕМ за 2014. Конкурсната процедура включва проекти по трите приоритета.

Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.



Проектите са за:

  1. Подпомагане на процеса на осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

  2. Подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

  3. Адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин.

Максималната стойност на един проект - 22 129 лв.

Финансирани са 20 проекта. Сумите по първи транш са на обща стойност на 348 047,13 лева. През 2015 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 70 651,48 лева

Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици.

Проектите са за:



  1. Запазване и развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

  2. Повишаване на квалификацията на учители.

  3. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование.

Максимална стойност на един проект – 16 597 лв.

Финансирани са 21 проекти. Сумите по първи транш са на обща стойност на 262 466,02.лева. През 2015 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 61 305,96 лева.

Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия

Проектите са за:



  1. Създаване на модели за работа с родители.

  2. Изработване на методика за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинств

  3. Дейности, които мотивират ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици, за редовно посещение на приемни училища и детски градини;

  4. Насърчаващи включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми, както и участието им в Училищното настоятелство.

Максимална стойност на един проект – 22 129 лв.

Финансирани са 15 проекта. Сумите по първи транш са на обща стойност на 277 370,60 лева. През 2015 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 62573,95 лева.



Изпълнението на проектите постигна следните резултати:

  • реализирани дейности за подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища;

  • адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин;

  • задържане и за насърчаване на учениците от етническите малцинства да продължат образованието си и след задължителното училищно обучение;

  • образователна подкрепа за постъпване в гимназия, колеж и университет;

  • условия за ранно професионално ориентиране и кариерно развитие;

  • намаляване на броя на преждевременно напусналите образователната система;

  • реализирани разнообразни форми на интеркултурно образование, насочени към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици;

  • проведени обучения на учители, работещи в мултикултурна среда с включване на компонент „Интеркултурна компетентност ;

  • осъществени форми на интеркултурно образование;

  • проведена ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия.

Индикатори:

  • брой ромски деца и ученици, интегрирани в смесени училища – 1087;

  • брой неформални дейности с интеграционен характер в училищата, разположени в общини с малки и разпръснати населени места – 226;

  • брой неформални дейности с интеграционен характер приемни градини и училища -70;

  • брой адаптирани деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българския език не е майчин -1258;

  • брой задържани и реинтегрирани ученици в образователната система от етническите малцинства -1147;

  • брой учители, обхванати в квалификационни форми - 898;

  • брой деца и ученици, обхванати в проектни дейности за въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование -1334;

  • брой класни и извънкласни форми представящи културните постижения на етническите малцинства – 240 /в това число - клубове/ателиета, СИП – 55; екскурзии, зелено училище -16; изложби, срещи, вестници, филм, презентации -70; пленери, образователни ситуации, открити уроци – 38; състезания, конкурси – 17; фестивали, събори, панаири, празници - 44 бр./;

  • брой форми на интеркултурно образование - 31;

  • брой родители, обхванати в проектните дейности - 962;

  • брой модели за работа с родители - 8;

  • брой мотивирани ромски родители за подкрепа на техните деца и ученици – 789;

  • съвместни дейности на родители/деца/ученици/учители - 50;

  • издадени наръчници, справочници, помагала свързани с работата с родители - 4.

По КП 33.13-2014 са направени 43 мониторингови посещения, с които са обхванати над 70% от финансираните проекти. Изготвени са доклади с констатации.

ІІІ. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ НА ЦЕНТЪРА ПРИХОДНА ЧАСТ

ПРИХОДНА ЧАСТ


  • субсидия от държавен бюджет 1 194 357 лв.

РАЗХОДНА ЧАСТ

  • финансиране на проекти 990 898 лв.

  • РЗ, осигуровки и издръжка 203 459 лв.

ІV. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОВЕДЕНИ ОДИТИ НА ДЕЙНОСТТА НА ЦОИДУЕМ И ИЗВЪРШЕНИ ВЪНШНИ ОЦЕНКИ

През 2015 г. Центърът за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в съответствие с чл. 22 от ПУДОР, организира и финансира извършването на мониторнг и оценка на въздействието от прилагане на политиката за образователна интеграция на одобрените и финансирани от ЦОИДУЕМ проекти по конкурсна процедура 33.13 - 2014. Изготвен е обобщен доклад от изпълнителя „ИНТЕГРИТИ КОНСУЛТИНГ“ ООД за ефекта и степента, в която са постигнати стратегическите цели на ЦОИДУЕМ по приключилата през 2015 г. конкурсна процедура 33.13 – 2014. За изготвянето на оценката и доклада за ефекта и степента, в която са постигнати стратегическите цели на ЦОИДУЕМ чрез финансирани от Центъра проекти са използват два вида проучвания – качествено и количествено. Качественото проучване е извършено по метода на дълбочинно интервю – за две от целевите групи - ръководители на проектите и учители. Обхванати са 56 ръководители на проекти /колкото са финансираните проекти/ и по двама учители от всеки финансиран проект. Количественото проучване се опира на метода на събиране на информация чрез анкети. Създадени са анкети за четирите групи - екипите по проекта, учители, родители и ученици. За целеви групи: учители, родители и ученици е използвана представителна извадка, в която са включени участници от всички проекти.

Теренното проучване обхваща 100% от подкрепените проекти по всеки приоритет. За да бъде представителна извадката, в количественото проучване е планирано да се обхване минимум: 260 учителя, 341 ученика, 297 родителя. При изпълнението реално са обхванати всички ръководители на проекти /56/, 350 учители, 329 родители и 414 ученици, което е предпоставка за получаване на обективни и надеждни резултати.

Анализирани са резултатите от проучванията, представени са изводи за релевантността на проектите към стратегическите цели на ЦОИДУЕМ. Направена е оценка на изпълнение на проектните дейности, ефективността и ефикасността от реализацията на проектите, тяхната устойчивост и възможности за мултиплициране на ефекта. Дадени са насоките на работа на Центъра.

Докладът съдържа:

• комплексна обективна оценка на постигнатите цели и резултати от изпълнението на отделните проекти по места;

• анализ и оценка на ефикасността на реализираните дейности;

• изследване на ефективността и ефикасността на дейностите, свързани с подобряването на мотивацията на родителите на децата от етническите малцинства и на отношението към училищното обучение, намаляване броя на необхванатите и превенция на ранното отпадане;

• релевантността на проектите по отношение на стратегическите цели на Центъра;

• изводи и препоръки за подобряване на работата на Центъра и на подходите за осъществяване на дългосрочните и краткосрочни цели на ЦОИДУЕМ.

По отношение на работата на Центъра е важна оценката на ръководителите на екипите на проекти - „Всеобщото мнение на ръководителите на екипи е позитивно. Като положителни промени и напредък в работата на Центъра бяха отбелязани подобрената методология, улесненото управление, по-голямата помощ при отчитане, както и по-добрата комуникация с ЦОИДУЕМ“2. Очакванията им към екипа на ЦОИДУЕМ са главно свързани с: оказване на по-голяма методическа помощ при осъществяване на мониторнг на проектите, търсене на по съвременни начини за отчитане на проектите.

ЦОИДУЕМ предостави доклада на сайта си, с което осигури не само прозрачност на системата си на отчетност, но и достъп до резултатите на всички заинтересовани страни.

През 2015 година приключи изпълнението на Тригодишната програма за дейността на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства за периода 2013-2015 год. В тази връзка се изготви доклад за дейността на ЦОИДУЕМ по изпълнение на Тригодишната програма. В доклада е направен отчет на дейностите на Центъра:


Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница