Доклад за дейността на центъра за образователна интеграция на децата



страница1/3
Дата22.12.2018
Размер0.55 Mb.
#108624
ТипДоклад
  1   2   3




Приет с Решение на УС на ЦОИДУЕМ на 02.04.2015 г.


ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ЦЕНТЪРА ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНА ИНТЕГРАЦИЯ НА ДЕЦАТА

И УЧЕНИЦИТЕ ОТ ЕТНИЧЕСКИТЕ МАЛЦИНСТВА – 2014 г.

Дейността на Центъра през 2014 г. е насочена към постигане на основни стратегически цели формулирани в Тригодишната му програма за периода 2013 –2015 г., приета с Протоколно решение № 9.1 на Министерски съвет от 06.03.2013 г, разработена в съответствие с чл. 8 на Постановление № 4 на Министерския съвет от 2005 г. за създаване на Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (обн., ДВ, бр. 7 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 40 от 2006 г., бр. 79 от 2009 г. и бр. 16 от 26.02.2010 г.) и чл. 4 от Правилника за устройството, дейността и организацията на работа на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, приет с Постановление № 108 на Министерския съвет от 2006 г. (обн., ДВ, бр. 40 от 2006 г.). Тези цели са конкретизирани в едногодишния план, приет от УС на на 16.01.2014 г.

И през 2014 г. дейността на ЦОИДУЕМ е подчинена на изпълнение на стратегическите цели и приоритетите, определени в Плана за действие на "Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012 – 2020 г.".

Дейността е основана и на „Програмата за развитие на образованието, науката и младежките политики в Република България (2010 – 2015 г.)”, в която е приет като основополагащ принцип: „Обучението, подготовката и възпитанието на децата и младите хора се осъществяват в рамките на единна културно-образователна среда, която създава гаранции за защита и развитие на отделните култури и традиции в рамките на обща образователна политика и общо културно- езиково пространство”.

Дейността на Центъра през 2014 г. включва:


  1. Привличане на средства извън държавния бюджет за реализиране и подкрепа на проекти.

  2. Финансиране на проекти от Центъра.

І. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ГОДИШНИЯ ПЛАН

Направление 1 Привличане на средства извън държавния бюджет

През 2014 г. Центърът успешно реализира в партньорство с Института по правата на човека Кралство Дания основни дейности по проект „Учене в толерантност” по ОП „Развитие на човешките ресурси” приоритетна ос 7 ”Транснационално и междурегионално сътрудничество”, схема за предоставяне на безвъзмездна помощ BG051PO001-7.0.02 „БЕЗ ГРАНИЦИ – КОМПОНЕНТ 2”. Реализирани са следните дейности:


  • Пресконференция за запознаване на обществеността с проекта на 24.02.2014 г. Присъстваха 28 участника. Участва и представител на датския партньор.

  • Провеждане на 16 модулни обучения на директори и учители, педагогически съветници, психолози от държавни училища и на началници и експерти от РИО на тема „Учене в толерантност“. Целева група – по план 800 човека, изпълнение - 804. В хода на обученията педагогическите специалисти усвояваха знания и подходи, изграждаха умения за възпитание и учене в толерантност. Обученията бяха практически ориентирани, обучаемите активни участници в обучението изразяваха становища, защитаваха тези, решаваха казуси, а работата в малки групи създаде ползотворни контакти и позволи обмен на добри практики между педагозите от Р България.

  • Обмяна на опит и споделяне на добри практики на преминалите през обучение български педагози с техни колеги от Кралство Дания. На 35 участници показали добри резултати по време на обученията бе предоставена възможност да обменят добри практики с техни колеги от Кралство Дания. Посещението бе осъществено в периода 17.09-19.09.2014 г. Целевата група по проекта посети две училища: – на 18.09.2014 г. CPH WEST- училище за ученици, със завършена основна степен /след 9 клас/- тип професионална гимназия. На 19.09.2014 г. бе извършено посещение в Norre Faelled Sshool основно училище. И двете училища се намират в бедни райони на Копенхаген с преобладаваща част –емигранти. Бяха споделени проблемите на училището и тяхното решаване, приобщаване на учениците, с майчин език различен от официалния, за работата с учениците и техните родители. В програмата на посещението бяха включени и Министерството на образованието на Кралство Дания и Датския институт по правата на човека. И двете срещи - бяха ползотворни. В ДИПЧ специално бе представена информация от отдела свързан с образование - обобщения за работата и добрите практики на Института в училищата - информиране на учениците за правата на човека, подготовка за учителите за това – чрез обучения, предоставяне на информация, практики, помощ при конкретни ситуации. На всички работни срещи –участниците от целевата група взеха активно участие. Оживените разговори и дискусии са основание да считаме, че това пътуване бе изключително полезно по отношение на усвояване на един успешен чужд опит по отношение на формиране на качествена и толерантна образователна среда.

Периодът на изпълнение на проект „Учене в толерантност“ е от 01.05.2013 г. до 30.04.2015 г. Размерът на договорените средства е 967 822,36 лева.

Със сключването на договор BG06 № ДОЗ 86/04.03.2014 г. Центърът започна реализиране на проект „Изграждане на капацитет“ по програма BG 06 „Деца и млаздежи в риск“.Партньор по проекта е Съветът на Европа. Проектът е пряко свързан с изпълнението на приоритет 3 „Работа с родителите на децата и учениците от ромски произход“ от Тригодишната програма на ЦОИДУЕМ за периода 2013-2015, приета на заседание на МС с протоколно решение 9.1 от 06.03.2013 г., включен в Националната стратегия за интегриране на ромите в Република България (2012-2020), приета от правителството през декември 2011 г. и във връзка с Европейската рамка, предоставена от Европейската комисия - обхващане и задържане в образователната система на всички ромски деца и ученици, което да им осигури качествено образование в мултикултурна среда. Целта на проекта е чрез провеждане на обучения и предоставяне на образователни материали на работещите с младежи, служителите в детските градини и медиаторите да се изгради капацитета на младежките центрове и детски градини, участващи в проекти, избрани по първите два компонента: компонент 1. Грижа за младежи в риск и компонент; компонент 2 Грижи за деца в риск, на програма BG06 –„Деца и младежи в риск“. Тези обучения се провеждат паралелно с изпълнението на местни проекти и участниците ще получат насоки и подкрепа за тяхното успешно изпълнението. Съдържанието на обученията и предоставените материалите се позовават на предишния опит на Съвета на Европа и представляват конкретна подкрепа (опора) за българските институции. Обучението и подпомагането на участниците от целевите групи има продължителност две години. Целта е усвоените в процеса на обучение принципи и подходи от обучените от младежки центрове и детските градини, да бъдат интегрирани в техните институционални политики и планове за развитие Съпровождащият обученията мониторинг на работата на местно ниво оказва методическа подкрепа на екипите както и съдейства за устойчивост на въздействието от проектите. За участниците в обученията се предвижда работно посещение в СЕ за обмяна на опит. В края на втората година /2015 г./ се предвижда провеждане на две оценителни сесии за обучените от служители, работещи в младежките центрове и медиаторите и за учителите и друг персонал от детските градини, които ще дадат възможност за преглед на реализираните по места дейностите, осъществявани по време на двете години, както и за обмен на опит и взаимно обучение между участниците. През 2014 г. са реализирани следните дейности от проекта:



  • Обучение на обучители. На определените от партньора дати за обучението -25, 26 и 27 март 2014 г. се проведе обучение на обучители. Обучението бе проведено по групи - по Компонент 1: Младежки центрове; ромски медиатори, и по Компонент 2: Детски градини. Групата по Компонент 1 беше модерирана от Mara Georgescu, а групата по Компонент 2 от Calin Rus. Обучителите се запознаха с: настоящото състояние и цели на програмата; проекти, избрани за финансиране; учебните планове; методология за обучение, мониторинг и оценка; преглед на обучителните програми (учебни планове) планиране на обучителния процес, както и подготовка на материали за провеждане на обученията, допълнителни пояснения.

  • Първо обучение на екипи от служители, работещи в младежките центрове и детски градини, избрани в рамките на първите два компонента на програмата, както и на ромските медиатори. В периода 25.09 - 30.092014 г., се проведе обучението на младежки работници/ присъстваха 19/ и ромски медиатори /8/ от Общини Стара Загора, Пловдив, Враца и Добрич /по компонент 1/. Обучението на персонала от детските градини бе проведено в рамките на 5 обучителни сесии, всяка с продължителност от 3 дни в периода -15.10.2014-05.12.2014 г. Обучен персонал от детските градини по проекти по Компонент 2 – 179. Обучението на ромските образователни медиатори/ по компонент 1 и компонент 2/ бе проведено през периода 10.11-13.11.2014 г. Съдържанието на обученията и използваните материалите се позовава на предишния опит на Съвета на Европа. Обучението на медиатори се базира на опита от Програмата РОМЕД, стартирала през 2011 г., изпълняваща Декларацията от Страсбург за ромите, приета от представителите на държавите-членки на Съвета на Европа през октомври 2010 година. Обучението на работещите с младежи, е основано на опита на Младежкия отдел на Съвета на Европа, свързан с осигуряване на качеството на работата в младежките центрове; с работата извършвана в Европейските младежки центрове, за участие на младите роми и за удовлетворяване на потребностите на младите хора в неравностойно положение като цяло.

Период на изпълнение на проекта: 04.03.2014 г- 03.03.2016 г, размер на договорените средства - 1 000 000 евро.

Направление 2 Финансиране на проекти от Центъра

Със средства от държавния бюджет в изпълнение на Годишния си план през 2014 г. ЦОИДУЕМ обяви конкурсна процедура 33.13- 2014, която включи и трите приоритета:

Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

По теми:


  1. Осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

  2. Подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

  3. Адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин

Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици.

По теми:



  1. Развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

  2. Повишаване на квалификацията на учители.

  3. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование.

Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия.

По теми:

1.Изработване на методика за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинства.

2. Мотивиране на ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици.

3. Включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми и участието им в Училищното настоятелство

КП 33.13-2014 е ориентирана към държавни и общински детски градини; училища; обслужващи звена; регионални инспекторати по образованието; държавни висши училища и общини, изпълняващи самостоятелно или с участието на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност. Конкурсна процедура 33.13 – 2014 e обявена на 19 май 2014 г. Договорите бяха сключени в периода 10-12.09.2014 г.

През 2014 г. Центърът дофинансира с втори транш от 20 % (след извършване на независим външен финансов одит) проекти по конкурсна процедура 33.12-2013 както следва:

- на 21 проекта по по Приоритет 1 "Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства"

-на 24 проекта по Приоритет 2 "Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици"

-на 16 проекта по Приоритет 3 "Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване на безпричинните отсъствия“

Конкурсната процедура е ориентирана към държавни и общински детски градини; училища; обслужващи звена; регионални инспекторати по образованието, държавни висши училища и общини.

ІІ. КРАТКА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ФИНАНСИРАНИТЕ ПРОЕКТИ И ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАПРЕДЪКА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ТРИГОДИШННАТА ПРОГРАМА ПО ЗАЛОЖЕНИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ



  1. Проектите по конкурсна процедура КП 33.13-2014 са в изпълнение на Годишния план на ЦОИДУЕМ за 2014 г

Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства

Проектите са за:



    • подпомагане на процеса на осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

    • подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

    • адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин.

По този приоритет се разходват 40 на сто от средствата на Центъра.

Общ бюджет по приоритета – 442 580 лв.

Максимална стойност на един проект - 22 129 лв.

Подписани са 20 договора за финансиране на одобрените проекти. Преведен е първи транш представляващ 80 % от утвърдените бюджети на проектите в размер на 348 047,13.лева

Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици.

Проектите са за:

• запазване и развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

• повишаване на квалификацията на учители.

• въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование.

По този приоритет ще бъдат разходвани 30 на сто от средствата на Центъра

Общ бюджет по приоритета – 331 935 лв.

Максимална стойност на един проект – 16 597 лв

Подписани са 21 договора за финансиране на одобрените проекти. Преведен е първи транш представляващ 80 % от утвърдените бюджети на проектите в размер на 262 466,02.лева

Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия

Проектите са за:

• модели за работа с родители.

• изработване на методика за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинства.

• мотивират ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици, за включване на дейности насочени към мотивиране на ромските родителите, за подкрепа на своите деца и ученици за редовно посещение на приемни училища и детски градини;

• насърчаващи включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми, както и участието им в Училищното настоятелство

По този приоритет ще бъдат разходвани 30 на сто от средствата на Центъра.

Общ бюджет по приоритета – 331 935 лв.

Максимална стойност на един проект – 22 129 лв

Подписани са 15 договора за финансиране на одобрените проекти. Преведен е първи транш представляващ 80 % от утвърдените бюджети на проектите в размер на 277 370,60 лева

Проектите по конкурсна процедура КП 33.13-2013 имат като основна цел: обхващане и задържане в образователната система на децата и учениците от етническите малцинства, чрез осигуряване на равен достъп до качествено образование в мултикултурна образователна среда. Финансираните проекти са в изпълнение на Приоритетите и целите на актуализираната Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства:

Стратегическа цел 1: Гарантиране и осигуряване правото на равен достъп до качествено образование, чрез интеграция на деца и ученици от ромски произход в детски градини и училища със смесен етнически състав.

Стратегическа цел 2: Съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество.

Стратегическа цел 3: Приобщаване и приемане на родителите - роми към образователния процес и засилване на участието им в училищния живот

отразени в Тригодишната програма (2013-2015) за дейността на Центъра.



  1. През 2014 г. е финализирана КП 33.12-20132013 - в изпълнение на Годишния план на ЦОИДУЕМ за 2013 г., включваща и трите приоритета

по Приоритет 1 "Интеграция на ромските деца и ученици чрез десегрегация на детските градини и училища в обособените ромски квартали и създаване на условия за равен достъп до качествено образование извън тях.

Проектите са за:

• Осигуряване на качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства.

• Подобряване на учебната и възпитателна среда в приемните детски градини и училища.

• Адаптацията на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин

Максималната стойност на един проект – 24 075 лв.

Финансирани са 21 проекта. Сумите по първи транш са на обща стойност на 386 739 лева, а през 2014 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 100804,41 лева

Изпълнението на проектите постигна следните резултати

-осигуряване на условия за равен старт на деца и ученици от етническите малцинства;

- адаптация на деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българският език не е майчин;

- подобряване на учебната и възпитателна среда в училище;

- задържане и за насърчаване на учениците от етническите малцинства да продължат образованието си и след задължителното училищно обучение.

-Образователна подкрепа за постъпване в гимназия, колеж и университет;

- условия за ранно професионално ориентиране и кариерно развитие.

- Намаляване на броя на преждевременно напусналите образователната система

Индикатори

-Брой ромски деца и ученици интегрирани в смесени училища –387;

- брой приемни: училища – 13, детски градини-11;

- брой неформални дейности с интеграционен характер в училищата, разположени в общини с малки и разпръснати населени места 99;

- брой неформални дейности с интеграционен характер в приемни училища извън ромските градски квартали- -95

- Дейности с родители-38

- Брой родители, участващи в дейности-187

- Квалификационни дейности с педагогически специалисти-62

- Брой учители, обучени за работа в мултикултурна среда-356

- брой адаптирани деца в детските градини и ученици в началните училища, за които българския език не е майчин – 370

- брой задържани и реинтегрирани ученици в образователната система от етническите малцинства - 580

Приоритет 2 Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици

Проектите са за:

• Развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства.

• Повишаване на квалификацията на учители.

• Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование

Максималната стойност на един проект - 15 047 лв

Финансирани са 24 проекта. Сумите по първи транш са на обща стойност на 281 883 лева, а през 2014 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 63050,14 лева

Изпълнението на проектите постигна следните резултати:

-обучения на учители, работещи в мултикултурна среда с включване на компонент „Интеркултурна компетентност“;

- обмяна на добри практики на учителите, работещи в мултикултурна среда;

- придобиване на знания от децата и учениците за културата на етническите малцинства, живеещи в България;

- съхраняване и развиване на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства и техните връстници, в интеграционна мултикултурна среда;

-създадени клубове по интереси; сформирани групи по свободно избираема подготовка (СИП) в областта на културата, фолклора и традициите на на различните етноси. Проучвания, провеждани от деца и ученици, свързани с културната им идентичност

Индикатори

-брой детски градини и училища реализирали проекти за запазване и развитие на културната идентичност на децата и учениците от етническите малцинства-29;

- брой учители, обхванати в квалификационни форми-346;

-брой деца и ученици, обхванати в проектни дейности за въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование-2692;

-брой класни и извънкласни форми представящи културните постижения на етническите малцинства-289/ в това число

клубове/ателиета,СИП-79; екскурзии, зелено училище-15 ; изложби, празници, презентации-78;фестивали, събори,панаири-бр 29;

проучване,беседи, консултации-61; вестник,видео радиопредаване-6; състезания, конкурси-15;сборници- 6/;

-брой форми на интеркултурно образование-31.

по Приоритет 3 Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия

Проектите са за:


  • Създаване на модели за работа с родители.

  • Изработване на методики за работа с родители на деца и ученици от етническите малцинства.

  • Мотивиране на ромските родители за подкрепа на техните деца и ученици.

  • Включването на родители при изработване на училищни стратегии, планове и програми и участието им в Училищното настоятелство.

Максимална стойност на един проект - 24 075 лв

Финансирани са 16 проекти. Сумите по първи транш са на обща стойност на 279 368 лева, а през 2014 г. е преведен втория транш (след извършване на независим външен финансов одит) в размер на 62 522,22 лева

Изпълнението на проектите постигна следните резултати:

повишен интерес на родителите на ромските деца и мотивацията им за образованието на децата им;

- прилагане на добри практики в съвместната работа с децата, учениците и техните родители;

- създадена и прилагана методика за работа с родители на деца и ученици от етнически малцинства;

- представяне на детската градина и училището като привлекателно място за децата и техните родители;

- създадени предпоставки и изграждане на родителски клубове;

- участието на родителите в комисии и екипи за изработване на стратегии, планове и програми

Индикатори

-брой родители, обхванати в проектните дейности-804;

-брой модели за работа с родители-56;

-брой мотивирани ромски родители за подкрепа на техните деца и ученици-804;

-брой деца,чиито родители са обхванати в дейности-1045;

-брой съвместни дейности на родители-деца/ученици- учители-61;

-брой педагози подготвени са въвеждане на модели за работа с родители-111 ;

-издадени наръчници, справочници, помагала 7;

ІІІ. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ НА ЦЕНТЪРА

ПРИХОДНА ЧАСТ

• субсидия от държавен бюджет 1 310869 лв.

• привлечени външни средства от АДРА 1761лв.

• курсови разлики - 80 лв.

РАЗХОДНА ЧАСТ

• финансиране на проекти 1 107247 лв.

• РЗ, осигуровки и издръжка 205303 лв.

ІV. ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОВЕДЕНИ ОДИТИ НА ДЕЙНОСТТА НА ЦОИДУЕМ И ИЗВЪРШЕНИ ВЪНШНИ ОЦЕНКИ.

1. През 2014 г. Центърът за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в съответствие с чл.22 от ПУДОР, организира и финансира извършването на мониторнг и оценка на въздействието от прилагане на политиката за образователна интеграция на одобрените и финансирани от ЦОИДУЕМ проекти по конкурсна процедура 33.12- 2013. Изготвен е обобщенен доклад за ефекта и степента, в която са постигнати стратегическите цели на ЦОИДУЕМ по приключилата през 2014 г. конкурсна процедура 33.12 – 2013.

1.1. Теренното проучване включва срещи, наблюдения, беседи по въпросник и дълбочинни интервюта с екипите по проектите, техните партньори и преките ползватели - деца, ученици, учители, с общинската администрация и заместник кметовете и експерти по образование Теренно проучване обхваща над 55% от подкрепените проекти по всеки приоритет, като са взети няколко критерия – проекти в училища, проекти в детски градини и проекти в РИО; проекти от различни географски и демографски райони; проекти, получили различен тип оценки при класирането за финансиране.

Наред с теренното проучване с цел да се осигури представително количествено и качествено измерване на мненията, опита и оценките на проектните екипи, експертите провели социологическите изследвания са изготвили и са им изпратили анкетни карти. Анкетирани са повече 90% от екипите по КП 33.12-2013, реализирали проектите. Анализирани са резултатите от проучванията, представени са изводи за релевантността на проектите към стратегическите цели на ЦОИДУЕМ; оценка на изпълнение на дейностите и устойчивостта на проектите, посочени са основните трудности при реализацията на проектите и насоки за работа на Центъра. Докладът предага:

• комплексна обективна оценка на постигнатите цели и резултати от изпълнението на проектите по места;

• анализ и оценка на ефикасността на реализираните дейности;

• изследване на ефективността и ефикасността на дейностите, свързани с подобряването на мотивацията на родителите на децата от етническите малцинства и на отношението към училищното обучение, намаляване броя на необхванатите и превенция на ранното отпадане;

• релевантност на проектите по отношение на стратегическите цели на Центъра;

• изводи и препоръки за подобряване на работата на Центъра и на подходите за осъществяване на дългосрочните и краткосрочни цели на ЦОИДУЕМ.

Направените изводи и препоръки за работата и подходите са полезни за бъдещата работа на Центъра.

ЦОИДУЕМ предостави доклада на сайта си, с което осигури не само прозрачност на системата си на отчетност, но и достъп до резултатите на всички заинтересовани страни.

2.Извършен е финсов одит на конкурсна процедура 33.12 – 2014 г. След проведения финансов одит бяха дофинансирани проектите за одобрените разходи. Общият размер на непризнатите разходи е в размер на 1880,39 лева за проектите по приоритет 1, на 7420,71 лева за приоритет 2 и 7319,73 лева за приоритит 3 по КП 33.12-2013 г.


  1. Със заповед РД 09-39/10.01.2014 г. на министъра на образованието и науката е осъществен от Звеното за вътрешен одит –одитен ангажимент в ЦОИДУЕМ относно оценка на съответствието на дейността на Центъра с нормативните и вътрешни актове, правила, процедури и договори за периода 01.04.2010 г- 31.12.2013 г. В съответствие с препоръките отправени в окончателния одитен доклад № 8007-38/08.042014 г е изготвен и представен План за действие за изпълнение на препоръките от окончателния одитен доклад -наш изх № 01-28/22.04.2014 г. С писмо с наш изх. № 01-28/22.04.2014 г. са представени доказателства за изпълнение на препоръките.

V. ОБЩ БРОЙ НА ПОЛУЧЕНИТЕ ПРОЕКТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ ПРЕЗ ГОДИНАТА.

1. По конкурсна процедура 33.13-2014, финансирана със средства от държавния бюджет.

По приоритет 1

Постъпили – 109 проектни предложения;

оценени - 95; одобрени за финансиране - 20 проектни предложения

Постъпили проектни предло-жения(броя)

Отпаднали на администра-тивна проверка проектни предложения(броя)

Оценени проектни предло-жения(броя)

Финансирани проектни предложения(броя)

109

14

95

20

По приоритет 2

Постъпили -141 проектни предложения;

оценени - 123; одобрени за финансиране- 21 проектни предложения

Постъпили проектни предло-жения(броя)

Отпаднали на администра-тивна проверка проектни предложения(броя)

Оценени проектни предло-жения(броя)

Финансирани проектни предложения(броя)

141

18

123

21

По приоритет 3

Постъпили -85 проектни предложения;

оценени - 76; одобрени за финансиране- 15 проектни предложения

Постъпили проектни предло-жения(броя)

Отпаднали на администра-тивна проверка проектни предложения(броя)

Оценени проектни предло-жения(броя)

Финансирани проектни предложения(броя)

85

9

76

15

VІ. СПИСЪК НА ФИНАНСИРАНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И РАЗМЕРА НА ПРЕДОСТАВЕНИТЕ СРЕДСТВА

КП 33.12-2013 г.



Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства


по ред


Вх. №/ дата

Кандидат

Име на проекта

Бюджет

Преведен първи транш в размер 80%;60%

Преведен втори транш в размер 20%,40%

1

33.12-1-070/ 26.07.2013.


106 ОУ „Григорий Цамблак“, гр. София

Домино

23 700,00

18 960,00

4725,19

2

33.12-1-056/ 26.07.2013

44 СОУ „Неофит Бозвели“, гр. София

Училище за всички

24 000,00

19 200,00

9600,00

3

33.12-1-094/ 18.09.2013

ОДЗ „Васил Левски“, с. Ветрино

РОМИ – Равно образование за модерна интеграция

15 922,00

12 737,60

3181,40

4

33.12-1-038/ 26.07.2013

79 СОУ „Индира Ганди“, гр. София

Децата и езикът

24 000,00

19 200,00

4800,00

5

33.12-1-018/ 23.07.2013

9 ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Сливен

Пътят към по-добро бъдеще минава през училище

24 015,80

19 212,64

4752,78

6

33.12-1-028/ 25.07.2013

НУ „Васил Левски“, гр. Кричим

Целодневно ще се учим, за да сполучим

24 070,00

19 256,00

4688,50

7

33.12-1-025 / 24.07.2013

Община Кирково

Аз и ти заедно

24 075,00

19 260,00

4273,75

8

33.12-1-042 /26.07.2013

Община Крумовград

Детска академия за знания и толерантност

24 075,00

19 260,00

4432,62

9

33.12-1-052/ 26.07.2013

ОДЗ „Гьончо Белев“, гр. Ихтиман

Заедно учим, заедно творим

18 740,00

14 992,00

3709,76

10

33.12-1-086/ 26.07.2013

ОДЗ „Мечта“, гр. Кюстендил

Вълшебен общ свят

24 075,00

19 260,00

4814,61

11

33.12-1-033/ 25.07.2013

ОДЗ „Щастливо детство“, гр. Твърдица

Ръка за ръка

23 436,64

18 749,31

4359,32

12

33.12-1-068/ 26.07.2013

ОДЗ 68 „Ран Босилек“, гр. София

Щастливи заедно-учим, играем, спортуваме и празнуваме

24 000,00

19 200,00

4800,00

13

33.12-1-027/ 24.07.2013

ОУ „Васил Левски“, с. Върбица

Толерантно училище

24 027,24

19 221,79

4805,45

14

33.12-1-067/ 26.07.2013

ОУ „Ел. Пелин“, с. Първомайци

Възможности за интеграция

23 607,28

18 885,82

4381,23

15

33.12-1-062/ 26.07.2013

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Липница

Моето бъдеще

24 000,00

19 200,00

4800,00

16

33.12-1-063/ 26.07.2013

ОУ „Христо Ботев“, с. Загоре

Заедно в училищния живот

24 000,00

19 200,00

4800,00

17

33.12-1-059/ 26.07.2013

РИО на МОН, София – област

За включващо образование с компетентни учители

24 000,00

14 400,00

9600,00

18

33.12-1-037/ 26.07.2013

РИО, София – град

Да се научим да живеем и творим

24 000,00

19 200,00

4799,99

19

33.12-1-060/ 26.07.2013

СОУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Първомай

Критическо мислене и гражданско образование

24 000,00

19 200,00

4798,36

20

33.12-1-071/26.07.2013

ЦДГ „Детелина“, гр. Самоков

Конфликт и толерантност

23 680,00

18 944,00

4686,03

21

33.12-1-036/ 26.07.2013

ЦДГ „Щастливо детство“, гр. София

Сплотени и заедно

24 000,00

19 200,00

4800,00










Общо:

489425,00

386739,16

100 804,41















КП 33.12-2013



Приоритет 2 Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици.

по ред

Вх. №/ дата

Кандидатстваща институция

Име на проекта

Бюджет

Преведен първи транш в размер 80%,50%,20%

Преведен втори транш в размер 20%,50%,

80%

1

33.12-2-091/26.07.2013

ОДЗ „Мечта“, гр. Кюстендил

Заедно играем, учим и мечтаем

15 047,00

12 037,60

3009,38

2

33.12-2-001/03.07.2013

ОУ „Виделина“, с. Сейдол

Изкуството да се учим и да творим заедно

15 016,00

12 012,80

2933,18

3

33.12-2-062/26.07.2013

1во ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, гр. Берковица

Различни, но заедно можем повече

15 032,73

12 026,18

2772,56

4

33.12-2-020/23.07.2013

2 ОУ „Хр. Смирненски“, гр. Берковица

Еднакви в многообразието

14 927,82

11 942,26

2915,95

5

33.12-2-054/26.07.2013

2ро ОУ „Иван Вазов“, гр. Вълчедръм

Различни по етнос-еднакви по мечти

15 047,00

12 037,60

3009,39

6

33.12-2-082/26.07.2013

67 ОУ „Васил Друмев“, гр. София

Изграждане на модел за квалифициране в проблемно и проектнобазирано образование-история и култура на ромите

15 000,00

12 000,00

1995,31

7

33.12-2-068/26.07.2013

97 СОУ „Братя Миладинови“, гр. София

Културна идентичност и толерантност

15 041,00

12 032,80

2836,74

8

33.12-2-015/ 19.07.2013

Второ основно училище „Константин Фотинов“, гр. Лом

Заедно учим, творим и спортуваме

14 074,00

11 259,20

2270,28

9

33.12-2-056/ 26.07.2013

Община Оряхово

Заедно творим красота-театрално изкуство като форма на интерактивно образование

15 003,80

12 003,04

641,47

10

33.12-2-036/ 25.07.2013

ОДЗ „Детелина“, гр. София

Правото на детето на права

15 063,00

12 050,40

3011,91

11

33.12-2-039/ 25.07.2013

ОДЗ „Щастливо детство“, гр. Твърдица

Играем и творим заедно

14 806,61

11 845,29

2872,75

12

33.12-2-002/ 03.07.2013

ОДК, гр. Лозница

Културното многообразие в Община Лозница

15 046,00

12 036,80

2935,04

13

33.12-2-049/ 26.07.2013

ОУ „А. Страшимиров“, с. Бохот

Искри от огнището

14 970,00

11 976,00

2222,50

14

33.12-2-027 / 24.07.2013

ОУ „Васил Левски“, с. Върбица

Всички сме еднакви

14 951,76

11 961,41

2980,35

15

33.12-2-072/ 26.07.2013

ОУ „Елин Пелин“, с. Първомайци

Панаир на добрите идеи

15 032,84

12 026,27

2536,53

16

33.12-2-018/ 22.07.2013

ОУ „Емилиян Станев“, с. Ряховците

Палитра от етноси и култури

14 450,00

11 560,00

2171,05

17

33.12-2-061/ 26.07.2013

ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Дончево

Етно-чудесия

14 941,00

11 952,80

2752,71

18

33.12-2-067/ 26.07.2013

ОУ „Хр. Ботев“, с. Лопян

Мечти без граници

15 072,00

12 057,60

2929,05

19

33.12-2-080/ 26.07.2013

РИО, гр. Силистра

Развитие на интеркултурната компетентност на учениците като превенция срещу отпадане от училище

14 992,00

11993,60

2997,33

20

33.12-2-057/ 26.07.2013

СОУ „Аргира Жечкова“, гр. Сливен

Генезис и културно взаимодействие-модел за развитие на интеркултурната компетентност на педагогическите специалисти

15 006,05

12004,84

2765,16

21

33.12-2-073/ 26.07.2013

СОУ „Любен Каравелов“, гр. Пловдив

Дъга на приятелството

15 020,00

12 016,00

2992,09

22

33.12-2-028/ 24.07.2013

ЦДГ „Детска радост“, гр. Долна Оряховица

Талантливи, забавни, различни

14 815,14

11 852,11

2919,43

23

33.12-2-076/ 26.07.2013

ЦДГ „Слънце“, гр. Враца

ЦвЕтно колело

14 998,10

11 998,40

2831,03

24

33.12-2-024/ 23.07.2013

ЦДГ „Щастливо детство“, с. Звездел

Шанс за детска толерантност

9 000,00

7 200,00

1748,95




Общо:

352353,95

281883,00

63050,14

Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница