Доклад за дейността на на "монбат" ад, гр. София за финансовата 2011 г



страница1/7
Дата23.10.2018
Размер1.14 Mb.
#94421
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7


ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА НА
НА “МОНБАТ” АД, ГР. СОФИЯ
ЗА ФИНАНСОВАТА 2011 г.

ПРОГНОЗНИ ИЗЯВЛЕНИЯ

Годишният доклад може да съдържа изявления, които отразяват текущото виждане на членовете на Управителния съвет на Дружеството по отношение постигането на бъдещи финансови резултати, изпълнение на бизнес стратегията, плановете и целите на мениджмънта.

Тези прогнози се отнасят за МОНБАТ АД и дружествата от икономическата му група, както и до секторите, в които Дружествата осъществяват дейността си. Изявления, които включват думите “очаква”, “възнамерява”, “планира”, “предвижда”, “приема”, “ще”, “цели”, “стреми се”, “може”, “би могло”, “продължава” и други подобни изявления, свързани с бъдещото представяне на компанията и дружествата от икономическата група, представляват прогнози за целите на българското законодателство за ценните книжа или за други цели.

В случай, че са представени прогнози, същите касаят бъдещото представяне и резултати на компанията, по отношение на която са налице рискове и несигурност. Възможно е да възникнат фактори и събития, които биха могли да предизвикат съществено различие на действителните резултати на МОНБАТ АД от тези, посочени в прогнозните изявления. Тези фактори включват, но не се ограничават само до факторите, описаните в раздел РИСКОВЕ и следва да бъдат разглеждани във взаимовръзка, както и във връзка с цялата финансово-икономическа информация, представена в този документ. Прогнозните изявления са актуални към датата на изготвяне на Годишния доклад. В съответствие със задълженията, произтичащи от българското законодателство и утвърдената политика на МОНБАТ АД, Управителният съвет на Дружеството ще продължи да оповестява публично по нормативно предвидения ред нови прогнози, както и да актуализира вече направени прогнозни изявления, които следва да бъдат коригирани.

Преди да вземат инвестиционно решение, потенциалните инвеститори следва внимателно да преценят факторите, посочени в Годишния доклад, които могат да станат причина действителните резултати на МОНБАТ АД и дружествата от икономическата група да се различават от посочените в документа.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВА, ПАЗАРНА, ИКОНОМИЧЕСКА И СТАТИСТИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ

Финансовата информация в Годишния доклад е изготвена в съответствие с Международните стандарти за финансова отчетност (“МСФО").

Пазарната, икономическата и статистическата информация, както и информация относно финансово-икономическата ситуация в Република България и българския пазар на ценни книжа, използвана в Доклада е извлечена от различни източници, изрично посочени на съответните места, където е представена такава информация. Информацията, представена в този документ, отнасяща се до част от систематичните рискове за МОНБАТ АД е извлечена и от обществено достъпна информация, включително публикации и оповестена информация съгласно изискванията на действащото законодателство за ценните книжа и други нормативни актове. Информацията, представена в този Доклад, отнасяща се до икономическите отрасли, в които МОНБАТ АД, осъществява дейността си е извлечена от обществено достъпна информация, включително публикации и оповестена информация съгласно изискванията на действащото законодателство за ценните книжа и други нормативни актове. МОНБАТ АД не гарантира точността и пълнотата на тази информация, както и наличието на пълна еднаквост в представената информация от всички тези източници. Във връзка с това МОНБАТ АД поема отговорност само за точното възпроизвеждане на извадки от съответните източници на информация.

Управителният съвет на МОНБАТ АД потвърждава, че информацията, извлечена от публикации и други обществено достъпни източници е коректно възпроизведена от съответните източници и, доколкото е осведомен, не са пропуснати никакви факти, които биха могли да представят възпроизведената информация неточно или подвеждащо. Независимо от това, Управителният съвет на МОНБАТ АД уведомява, че е разчитал на точността на тази информация, без да извършва независима проверка.


УВАЖАЕМИ АКЦИОНЕРИ,

УВАЖАЕМИ ЧЛЕНОВЕ НА НАДЗОРНИЯ СЪВЕТ,
Ние, членовете на УС на “МОНБАТ” АД, водени от стремежа да управляваме дружеството в интерес на акционерите, както и на основание изискванията на разпоредбите на чл. 33 от Закона за счетоводството, чл.100н, ал.7 от ЗППЦК и приложение №10, към чл. 32, ал. 1, т. 2 от Наредба №2 на КФН изготвихме настоящия доклад за дейността /Доклада/.

Докладът представя коментар и анализ на финансовите отчети и друга съществена информация относно финансовото състояние и резултатите от дейността на дружеството. Докладът отразява достоверно състоянието и перспективите за развитие на дружеството.

През 2011 г. настъпиха обстоятелства, които ръководството на дружеството счита, че биха могли да бъдат от значение за инвеститорите при вземането на решение да придобият, да продадат или да продължат да притежават публично предлагани ценни книжа.

Настъпилите обстоятелства са разкрити в предвидените от ЗППЦК срокове и начин на инвеститорите, регулирания пазар на ценни книжа и на Комисията за финансов надзор. Същите са на разположение и на електронната страница на дружеството www.monbat.com – Секция «Инвестор Център», Раздел «Новини – Важна информация».

В края на 2010 г. приключи процесът на преструктуриране на икономическата група на “МОНБАТ” АД, което доведе до фактическто отделяне на рециклиращото производство в дъщерното дружество на “МОНБАТ” АД – Монбат Рисайклинг ЕАД и започна самостоятелното му функциониране през 2011 г.

През 2011 г. официално бе открито и второто задгранично високо технологичното предприятие за рециклиране на употребявани оловно-кисели батерии – Монбат Рисайклинг Румъния. Инвестицията, извършена от Монбат АД възлиза на 13 млн. евро и е осъществена в рамките на близо 3 години. При изграждането на завода са използвани най-новите технологии в областта на рециклирането, като оборудването е изработено в Италия, Франция и България. През 2011 г. дружеството бяха ангажирани 65 работници и служители. Предвижда се заводът да произвежда първоначално годишно между 15 – 16  000 тона олово и оловни сплави. Капацитетът обаче на инсталацията за раздробяване на употребявано олово и оловни сплави е 40 хил. тона годишно, а на металургичния участък - 22 хил. тона олово годишно. Произведеното олово и оловни сплави се реализират на европейския пазар, както и в други страни, включително и за производството на батерии на дружеството майка в България.

В началото на 2011 г. официално открихме и първата по рода си в България и Европейския съюз високотехнологична линия за производство на мощни светодиоди - „Окта Лайт България” АД. Дружеството се приъедини към икономическата група на МОНБАТ АД през 2010 г. Инвестицията в новия завод е извършена в рамките на близо 1 година. За конструирането и производството на мощните светодиоди и осветителни тела при достигане на пълния капацет на производството ще бъдат наети близо 100 инженери и други специалисти. Продукцията на„Окта Лайт България” АД ще се изнася за Италия, Швейцария и съседните страни, като дружеството е в процес на преговори с няколко български общини за подмяна на уличното им осветление с тела с мощни светодиоди, които ползват 60% по-малко енергия, отколкото традиционните осветителни тела.

Финасовота 2011 г. беше успешна за Монбат АД – дружеството реализира нетни приходи от продажби в размер на 196 174 хил.лв., въпреки, че този резултат представлява намаление от 4 % в сравнение с реализираните за същия период на 2010 г. нетни приходи от продажби в размер на 203 521 хил.лв. Следва да се има предвид, че в отчетените резултати през 2010 г. са включени и приходите на отделеното рециклиращо производство в България. Това обстоятелство оказва влияние и при отчитане и сравнение на постигната печалба на дружеството за 2010 и 2011 г. Нетната печалба на МОНБАТ АД на индивидуална база към 31.12.2011 г. е в размер на 8 111 хил.лв. и отчита намаление от 42 % в сравнение с нетната печалба на дружеството на индивидуална база за 2010 г. , която е на стойност 14 064 хил.лв.



І. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДРУЖЕСТВОТО.
Дружеството е вписано с решение от 13.06.1990 г. на Михайловградски окръжен съд и въз основа на заповед №45 от 14.05.1990 г. на Министерство на Икономиката и планирането на НРБ в регистъра за държавните фирми и фирми на обществени организации под №23 като Държавна фирма „АКУМИКАР” със седалище Михайловград, с предмет на дейност: производство на акумулатори и с уставен фонд – 3 468 хил. лв. (държавно имущество), предоставени на Държавната фирма като правоприемник на Акумулаторния завод – гр. Михайловград от фирма „Пима” – Михайловград, образувана с решение №83 на МС от м. юни, 1989 г.

С решение от 16.02.1999 г. на Окръжен съд – Монтана в Търговския регистър по партидата на „АКУМИКАР” АД е вписана промяна на фирмата на дружеството от „АКУМИКАР” АД на „МОНБАТ” АД.

След тази дата Дружеството не е променяло юридическото си и търговско наименование.

Съгласно разпоредбата на чл.4 от Устава на „МОНБАТ” АД, Дружеството не е ограничено със срок или с друго прекратително условие.

Дружеството е учредено в Република България съгласно българското законодателство. Правно-организационната форма на МОНБАТ АД е акционерно, публично дружество. Дружеството е със седалище и адрес на управление в гр.София 1407, район Лозенец, ул. Голо Бърдо № 4.

телефон : + 359 2 962 1150

факс : + 359 2 962 1146

e-mail : investorrelations@monbat.com

електронна страница: www.monbat.com
Към датата на изготвяне на настоящия доклад за дейността съдебно регистрираният капитал на дружеството е в размер на 39 000 000 лв. и е разпределен в 39 000 000 броя безналични , поименни акции с номинал 1 лев всяка една от тях .
Промяната в капитала на „МОНБАТ” АД от създаването на дружеството до настоящия момент е следната:
На 16.02.1999 г. по Решение на Окръжен съд гр.Монтана в Търговския регистър са вписани следните промени по партидата на „Акумикар” АД: Капиталът на дружеството е увеличен от 101 260 000 лв. на 749 300 000 лв. чрез емитиране на нови 64 804 поименни акции с право на глас с номинал от по 10 000 лв. всяка акция.

С Решение № 4 от 05.07.2000г. на Софийски градски съд капиталът на МОНБАТ АД е деноминиран от 749 300 000 лв. на 749 300 лв. разпределен в 74 930 поименни акции с право на глас, с номинална стойност 10 лв.всяка от тях.

С Решение № 8 от 13.01.2003г. на Софийски градски съд капиталът на МОНБАТ АД е увеличен от 749 300 лв. на 800 000 лв. чрез издаване на нови 5 070 акции с номинална стойност 10 лв.всяка.

С Решение № 10 от 29.12.2005г. на Софийски градски съд капиталът на МОНБАТ АД е увеличен от 800 000 лв. на 14 800 000 лв. чрез издаване на нови 1 400 000 броя поименни акции с право на глас с номинална стойност 10 лв. всяка от тях.

С Решение № 11 от 07.08.2006г. на Софийски градски съд е вписана промяна във вида на акциите на МОНБАТ АД – от налични в безналични и от номинал 10 лв.всяка на 1 лв. всяка една.

С Решение № 12 от 29.11.2006г. на Софийски градски съд е вписано увеличение на капитала на дружеството от 14 800 000 лв. на 19 500 000 лв. чрез издаване на нови 4 700 000 безналични акции с номинална стойност 1 лв. всяка от тях.

На проведеното на 16.05.2008г. Общо събрание на акционерите на МОНБАТ АД е взето решение с част от печалбата за 2007г. да бъде увеличен капитала на Дружеството, като бъде използван и Фонд Резервен, а останалата част да бъде раздадена като дивидент. Увеличението на капитала на МОНБАТ АД по реда на чл.197,ал. 1 и чл. 246, ал. 4 от ТЗ от 19 500 000 лв. на 39 000 000 лв, е вписано в ТР на 15.06.2008 г.
КФН на свое заседание от 16.07.2008 г. КФН е приела решение за вписване на последваща емисия от акции на „МОНБАТ” АД, издадена в резултат на увеличение капитала на дружеството от 19 500 000 лв. на 39 000 000 лв. Целият размер на съдебно регистрирания капитал на дружеството е допуснат за търговия на Българска фондова борса – София АД.
През 2009 г., 2010 г. и 2011 г. няма извършена промяна в размера на капитала на „МОНБАТ” АД.
Към 31.12.2011 г. структурата на капитала на “МОНБАТ” АД е следната:
Таблица № 1

Наименование на акционер

Брой притежавани акции

Процент от капитала

Приста Ойл Холдинг ЕАД, гр. София

26 720 129

68.51 %

Монбат Трейдинг ООД, гр. София

2 752 800

7.06 %

Монбат АД – от обратно изкупуване

2 141 636

5.49 %

Други юридически и физически лица

7 385 435

18.94%

„МОНБАТ” АД е част от икономическа група. Мажоритарен акционер в емитента е „Приста Ойл Холдинг ” ЕАД, гр. София. „Приста Ойл Холдинг ” ЕАД и „Монбат Трейдинг” ООД са свързани лица и притежават заедно 75.57 % от правата на глас в общото събрание на акционерите на “МОНБАТ” АД.


„Приста Ойл Холдинг” ЕАД, регистрирано по ф.д. № 13825/1994 г. на Софийски градски съд, със седалище и адрес на управление в гр. София, ул. „Лайош Кошут” №9.
През 2011 г. са настъпили следните промени в икономическата група на „МОНБАТ” АД:


  • МОНБАТ АД е продало дела си от 52 % от капитала на Monbat UK. Купувач по сделката е DBS Monbat , съдружник притежаващ 24 % от капитала на дружеството. Стойността на сделката е 5 904.93 евро. DBS Monbat не е свързано и/ или заинтересовано лице с МОНБАТ АД..




  • МОНБАТ ДОО Сърбия е увеличило дела си в Ю МОНБАТ Ягодина от 59 % на 79 %. Монбат ДОО Сърбия е дъщерно дружество на Монбат Рисайклинг ЕАД България – 100 % собственост на МОНБАТ АД.



КЪМ 31.12.2011 г. СТРУКТУРАТА НА ИКОНОМИЧЕСКАТА ГРУПА НА „МОНБАТ” АД Е СЛЕДНАТА:

“МОНБАТ” АД има двустепенна форма на управление с Надзорен и Управителен съвет:


Надзорния съвет (НС) на „МОНБАТ” АД към 31.12.2011 г.:

Пламен Стоилов Бобоков – Председател на НС

Николай Георгиев Тренчев – Член на НС

Александър Викторов Чаушев – Член на НС

Стоян Живков Сталев – Член на НС
Управителния съвет (УС) на „МОНБАТ” АД към 31.12.2011 г.:

Атанас Стоилов Бобоков – Председател на УС

Чавдар Дочев Данев – Член на УС

Иван Петров Карагеоргиев – Член на УС

Петър Христов Петров – Член на УС и Изпълнителен директор

Красимир Стоянов Крълев – Член на УС


На проведеното на 27.06.2011 г. редовно годишно заседание на ОСА на „МОНБАТ” АД не са приети промени в Управителния и Надзорния Съвет на дружеството.
ІІ. ПРЕГЛЕД на дейността и на състоянието на предприятието


  1. Основна дейност

Основната дейност на „МОНБАТ” АД е производство на оловно кисели стартерни и стационарни акумулаторни батерии и сервизното им облужване. Продукцията на Дружеството може да бъде разделена в следните основни групи:

Стартерни батерии

Обширна производствена гама от стартерни батерии, включваща сериите с класическа конструкция "Dynamic", "Maintenance Free", "Premium", "Heavy Duty" и "JIS", а така също и серия AGM с търговското наименование "GEM". Като приложение, батериите покриват целия спектър от леки и товарни автомобили, тежки камиони и селскостопански машини, експлоатирани в нормални и екстремни условия на околната среда.




Стационарни батерии

Клапанно-регулирани оловно-кисели (VRLA-AGM) батерии, конструирани в съответствие със следните стандарти и производствени норми: IEC 60 896-21/22, EN 60896-2, BS 6290-4, IEC 707 FVO, UL 94 VO, BS 6334 FVO, BDS 10457 / 88 и Спецификация EUROBAT: Long life. Продуктовата гама обхваща 2-, 4-, 6- и 12-волтови батерии с капацитети от 50 до 600 Ач.


Полутракционни батерии

Впечатляващата комбинация от превъзходно поведение в циклиращ режим на работа и отлична стартова способност, определя тези батерии като многофункционален източник на енергия с приложения като лека тракция, слънчеви систми, почистващи машини, повдигащи устройства, осветление, развлечение и др.





Специални батерии

Батерии с военно приложение, подходящи за танкове и бронирани машини на въоръжение в Русия и НАТО - серия LAND POWER, а така също и за Руски хеликоптери и самолети - серия AIR POWER.







Батерии за локомотиви

Източник на стартерна енергия за локомотиви - батерии проектирани с цел да осигурят стартерен ток за дизеловите двигатели и захранваща мощност за електронното оборудване на електрическите локомотиви.





  1. Основни суровини

Основните суровини от съществено значение за дейността на Дружеството са: олово с чистота 99.99% и 99.985%, оловни сплави – антимонови и калциеви, полипропилен марка 7523, полиетиленов сепаратор и сярна киселина. Наличността от тези суровини и материали, която „МОНБАТ” АД поддържа, обезпечава производствения процес от 15 до 30 дни. Цените на оловото и оловните сплави и полипропилена са променливи и са в пряка зависимост от борсовите цени на оловото на London Metal Exchange и борсовата цена на нефта.

През последните 4 години ръководството на „МОНБАТ” АД направи значителни инвестиционни разходи за гарантиране на ресурсната обезпеченост от олово и пропилен - собствено производство чрез изграждане на собствени рециклиращи мощности. През 2009 г. завърши пълното изграждане на мощна промишлена продуктова база за рециклиране на акумулаторен и оловен скраб, оловни сплави, полиетилен и полипропилен, производство на олово, оловни сплави, полиетиленови и полипропиленови материали в гр. Монтана. Производство е въведено в експлоатация и осигурява значителна част от суровинните нужди на „МОНБАТ” АД.

На 01.09.2010 г. в гр. Инджия, Сърбия официално бе открито най-високо технологичното предприятие в региона за рециклиране на употребявани оловно-кисели батерии – Монбат ДОО. Предвижда се заводът да преработва годишно между 15 – 16  000 тона олово и оловни сплави.

На 31.01.2011 г. вторият задграничен рециклиращ завод в икономическата група на МОНБАТ АД - Монбат Рисайклинг SRL, Румъния започна производствена дейност. На 09.06.2011 г. в гр. Букурещ, официално бе открито високо технологичното предприятие за рециклиране на употребявани оловно-кисели батерии – Монбат Рисайклинг Румъния. Инвестицията възлиза на 13 млн. евро и е извършена в рамките на близо 3 години. При изграждането на завода са използвани най-новите технологии в областта на рециклирането, като оборудването е изработено в Италия, Франция, Автрия и България. Предвижда се заводът да произвежда първоначално годишно между 15 – 16  000 тона олово и оловни сплави. Капацитетът обаче на инсталацията за раздробяване на употребявано олово и оловни сплави е 40 хил. тона годишно, а на металургичния участък - 22 хил. тона олово годишно. Произведеното олово и оловни сплави ще бъдат реализирани на европейския пазар, както и в други страни, включително и за производството на батерии на дружеството майка в България. Това е второто задгранично дружество за рециклиране на употребявани оловно-кисели батерии, което Монбат АД открива.

Делът на собственото рециклирано олово, използвано в производството в периода януари – декември 2010 г. представлява 47 %, а на рециклирания полипропилен – собствено производство близо 100 %. Създавайки собствени рециклиращи мощности ръководството на дружеството се стреми да редуцира риска от промяната на цената на основните суровини и материали.

Делът на собственото рециклирано олово, което МОНБАТ АД закупува главно от своите дъщерни компании, използвано в производството през 2011 г. представлява 85 %, а на рециклирания полипропилен – собствено производство близо 100 % . Създавайки собствени рециклиращи мощности ръководството на дружеството се стреми да редуцира риска от промяната на цената на основните суровини и материали.
ИНВЕСТИЦИИ 2007 Г.
През 2007 г. Дружеството е направило инвестиции на обща стойност 17 449 000 EUR.
През 2007 г. са инвестирани средства както за увеличаване на производствения капацитет, така и за увеличаване на обема на преработването и произвежданото в рециклиращото производство олово, доколкото най-съществен елемент в себестойността на готовата продукция е стойността на влаганите материали и преди всичко на оловото. Направените инвестиции по отделни участъци на производството са както следва:



  • Основен цех, „МОНБАТ” АД

От планираните инвестиции за 2007 г. в размер на 1,428,000 EUR са извършени такива на стойност 1,390,000 EUR. Завършен е участък «Мелница», в резултат на което е постигнат ефект, изразяващ се в по-малко загуби от пренос на оловен прах и намаляването на разходите за текущи ремонти. Закупуни са миксер за експандиращата линия и 6 броя куринг камери, с които е осигурена необходимата климатизация за зреене на плочите и е увеличен капацитета на участък «пастиране» до 40%. Закупене и смесител OXMASTER за производството на оловна паста, с който са заместени съществуващите стари мощности. В резултат на това е увеличен капацитета за едно смесване от 1 тон на 1.3 тона с възможност за зареждане на 24 миксера за 1 ден. С доставената нова мелница за близо 500 хил. евро е увеличен капацитета за смилане на оловен прах с около 45%.




  • Монтажен цех, „МОНБАТ” АД

Доставени са основните компоненти на монтажната линия, като енвелопер BMR 6, C.O.S. автомати BATEK и други, с които капацитета за монтаж бе увеличен с около 20%. Стойността на направените доставки в този участък е за близо 700 000 EUR.




  • Цех „Блок формовка стартерна”, „МОНБАТ” АД

Доставени са вани, токоизправителни шкафове и др. оборудване, с които е увеличен капацитета на производство с около 30% спрямо 2006 г.




  • Цех “Блок Формовка стационарна” „МОНБАТ” АД

Направени са инвестиции за близо 310 000 EUR с които капацитетът е увеличен до 100% спрямо 2006 г. Производството е модернизирано и изместено на нова площадка.





  • Завод за рециклираране на батерии, „МОНБАТ” АД

Закупено е оборудване ENGITEC на обща стойност от 3 450 000 EUR. В резултат на инвестицията е намален разходът на реагенти – кокс, натриев карбонат и железни стружки. Намален е броят на заетите от 71 на 59 работници, с което е постигнат допълнителен ефект от намаляване на разходите за заплати и осигуровки.




  • Инвестиции в изграждането на завода за рециклиране на употребявани батерии – Монбат ДОО, Сърбия

През 2007 г. са изградени производствените сгради, заедно ел.захранване, канализация и вертикална планировка. Монтирано е голяма част от оборудването. Закупена е инсталация ENGITEC, аналогични на тези, които предстои да бъдат инсталирани в ЗРБ Монбат, оборудване от BJ Industries. Общата стойност на инвестираните средства е за около 6 955 000 EUR.




  • Инвестиции в изграждането на завода за рециклиране на употребявани батерии – Монбат Рисайклинг, Румъния

През 2007 г. е закупен терен, открит е и акредитив за доставка от ENGITEC на стойност от 3 105 000 EUR. Общата стойност на направената инвестиция възлиза на около 4,490 000 EUR.

С финансирането на така изброените инвестиции през 2007 г. „МОНБАТ” АД е изпълнил голяма част от планираната си инвестиционна програма за периода 2007-2008.


  • Инвестиции за придобиване и установяване на контрол върху "Старт" АД, гр. Добрич

През март 2007 г. е извършена инвестиция за закупуване на «БАТ Холдинг» АД, гр. Добрич на стойност 4 133 000 лева, чрез която „МОНБАТ” АД придобива непряк контрол върху друг завод за производство на батерии - "Старт" АД, гр. Добрич – третият по големина производител на акумулатори в България. На 27.03.2007 г. в търговския регистър е вписано увеличение на капитала на «БАТ Холдинг» АД, гр. Добрич от 50 000 лв. на 400 000 лв. чрез парична вноска в размер на 350 000 лв., направена от акционера „МОНБАТ” АД. Общата стойност на инвестицията е 4 483 000 лв., като стойността на тази инвестиция не е включена в размера на общите инвестиции за 2007 г.

През 2007 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции под формата на учредяване на дъщерни дружества, увеличаване на капитала им, предоставяне на заеми или придобиване на акционерно или дялово участие в следните дружества, като стойността на тези инвестиции е включена в общата стойност на инвестициите за 2007 г.:


  • увеличаване на капитала на Монбат ДОО, Сърбия от 910 000 евро на 1 420 000 евро, вписано на 11.01.2007 г.

  • учредяване на дъщерно дружество MONBAT RECYCLING SRL - Румъния с капитал в размер на 10 000 евро, вписано на 12.01.2007 г.

  • увеличаване на капитала на Монбат ДОО, Сърбия от от 1 420 000 евро на 1 555 000 евро, вписано на 08.03.2007 г.

  • увеличаване на капитала на дъщерното дружество Monbat D.O.O., гр. Инджия , Сърбия от 1 555 000 евро на 2 085 000 евро.

  • увеличаване на капитала на Монбат ДОО, Сърбия от 1 555 000 евро на 2 085 000 евро, вписано на 11.04.2007 г.

  • увеличаване на капиталана на “MONBAT PLC DOO” INDJIJA – SERBIA от 2 085 000 евро на 2 285 000 евро с парична вноска в размер на 200 000 евро.

  • предоставяне на целеви заеми за покупка на машини, съоръжения, земи и изграждане на инфраструктура на своите дъщерни дружества “MONBAT PLC DOO” INDJIJA – SERBIA и MONBAT RECYCLING SRL – Румъния. Управителният съвет на „МОНБАТ” АД е приел решения за предоставяне на заеми в размер на 4 964 640 евро за “MONBAT PLC DOO” INDJIJA – SERBIA и 2 500 000 евро за MONBAT RECYCLING SRL – Румъния. Следва да се има предвид, че към 31.12.2007 г. стойността на реално предоставените заеми от „МОНБАТ” АД към тези две дружества е както следва:

- MONBAT RECYCLING SRL – Румъния в размер на 1 04 0000 евро

- MONBAT PLC DOO Сърбия – в размер на 3 505 445 евро.


ИНВЕСТИЦИИ 2008 Г.
През 2008 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции на обща стойност 16 944 000 EUR като за същата година са били планирани инвестиции в размер на 20 020 000 EUR.
Извършените през 2008 г. инвестиции са в следните направления


  • За изграждане, машини и съоръжения и въвеждането в експлоатация на Завода за преработка на стари акумулатори в Сърбия – 3 453 000. EUR

  • За изграждането и закупуване на заводско оборудване на Завода за преработка на стари акумулатори в Румъния – 4 913 000 EUR

  • За модернизация на Завода за преработка на стари акумулатори в гр. Монтана – 4 485 000 EUR

  • За модернизация на Старт АД – 920 000 EUR

  • За увеличаване на производствения капацитет в „МОНБАТ” АД на стартерни батерии; стационарни телекомуникационни батерии и модернизация – 2 885 000 EUR

  • За изграждане на жилища на млади инженерни кадри – 76 690 EUR

Значителните инвестиции през 2008 г. в основните направления от дейността на дружеството водят до съществено увеличение на производствения капацитет на стационарни, стартерни и телекомуникационни батерии.


През 2008 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции под формата на, увеличаване на капитала на дъщерни дружества и предоставяне на заеми на следните дружества, като стойността на тези инвестиции е включена в общата стойност на инвестициите за 2008 г.:


  • предоставяне на дъщерното дружество Монбат ДОО, гр. Инджия, Сърбия на заем в размер на 1 000 000 евро;

  • предоставяне на дъщерното дружество „Монбат рисайклинг”, ЕООД, Румъния на заем в размер на 2 500 000 евро.

  • предоставяне на дъщерното дружество „Монбат” ДОО, гр. Инджия, Сърбия на заем в размер на 1 000 000 евро.

  • увеличаване на капитала на дъщерното дружеството „Монбат Рисайклинг”, Румъния от 10 000 евро на 510 000 евро.

  • увеличаване на капитала на «Монбат Рисайклинг» , Румъния от 510 000 евро на 910 000 евро.

  • увеличаване на капитала на дъщерното дружество „Монбат Рисайклинг” ЕООД, Румъния от 910 000 евро на 1 310 000 евро.


ИНВЕСТИЦИИ 2009 Г.
През 2009 г. „МОНБАТ” АД е направило инвестиции за модернизация и изграждане на рециклиращи мощности в размер на 6 360 000 евро, разпределени както следва:


  • Изграждане на рециклиращи мощности в България – 1 780 000 евро;

  • Изграждане на рециклиращи мощности в Румъния – 3 150 000 евро;

  • Довършителни работи на рециклиращи мощности в Сърбия – 1 430 000 евро, включително предоставен от „МОНБАТ” АД целеви заем в размер на 750 000 евро за изграждане и техническо оборудване на заводска лаборатория и за оборотни средства..

През 2009 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции под формата на увеличаване на капитала на дъщерни дружества, като стойността на тези инвестиции е включена в общата стойност на инвестициите за 2009 г.:




  • увеличаване на капитала на дъщерното дружество Monbat Recycling SRL, Румъния от 1 310 000 евро на 1 810 000 евро;

  • увеличаване на капитала на дъщерното дружество Monbat Recycling SRL, Румъния от 1 810 000 евро на 2 510 000 евро;

  • увеличаване на капитала на дъщерното дружество Monbat Recycling SRL, Румъния от 2 510 000 евро на 3 010 000 евро;

През 2009 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции под формата на учредяване на дружества и придобиване на акционерно или дялово участие от емитента и негови дъщерни дружества в следните компании, като стойността на тези инвестиции не е включена в общата стойност на инвестициите за 2009 г.:




  • покупка на 51 % от капитала на Ю Монбат ООД, Сърбия, гр. Ягодина от страна на дъщерното дружество Монбат ДОО, гр. Инджия – 100 % собственост на „МОНБАТ” АД.

  • Придобиване на 52 % от капитала на новоучреденото дружество MONBAT UK Ltd., United Kingdom.

  • Учредяване на ново дъщерно дружество – 100 % собственост на „МОНБАТ” АД, Монбат Рисайклинг ЕАД с капитал 50 000 лева.

  • Учредяване на дружество Monbat SRL, Румъния с капитал 50 000 евро, като „МОНБАТ” АД притежава 99 % от капитала му, а Монбат Рисайклинг ЕАД притежава 1 % от капитала му.


ИНВЕСТИЦИИ 2010 Г.
През 2010 г. „МОНБАТ” АД е направило инвестиции в заводите за рециклиране на стари акумулатори е Република Сърбия и Република Румъния, както следва:


  • Инвестиции за изграждане на рециклиращи мощности в Румъния – 3 265 000 EUR;

  • Инвестиции свързани със стартиране на производството в Сърбия – 238 000 EUR.

През 2010 г. „МОНБАТ” АД е извършило инвестиции под формата на учредяване на дъщерни дружества, увеличаване на капитала им, предоставяне на заеми или придобиване на акционерно или дялово участие от емителна и негови дъщерни дружества в следните компании, като стойността на тези инвестиции не е включена в общата стойност на инвестициите за 2010 г.:




  • Увеличаване на капитала на дъщерното дружество Monbat Recycling SRL, Румъния от 3 010 000 евро на 3 510 000 евро.

  • Придобиване на 25 500 броя акции или 51 % от капитала на дружеството “Окта Лайт България” АД.

  • участие в увеличението на капитала на “Окта Лайт България” АД при запазване на размера на участието си, като записва и придобива нови 2 320 500 броя акции с номинална стойност 1 лев Увеличението на капитала е вписано в Търговския регистър към Агенция по вписванията на 14.06.2010 г.

  • увеличаване на капитала на Монбат ДОО, Сърбия от 2 285 000 евро на 2 485 000 евро.

  • придобиване от страна на Монбат ДОО, гр. Инжджия – 100 % собственост на „МОНБАТ” АД на нови 8 % от капитала на Ю Монбат ООД, Сърбия, гр. Ягодина.

  • увеличаване на капитала на Монбат Рисайклинг ЕАД от 50 000 лева на 19 571 520, разпределен в 19 571 520 броя поименни, обикновени акции с право на глас и номинална стойност 1 лев всяка една, като увеличението се извършва чрез непарична вноска – апорт в капитала на Монбат Рисайклинг ЕАД. Увеличението на капитала е вписано в търговския регистър към Агенция по вписванията на 19.08.2010 г.

  • увеличаване на капитала на Монбат Рисайклинг ЕАД от 19571520 лв. на 35182402 лв. чрез непарична вноска. Увеличението на капитала е вписано в търговския регистър към Агенция по вписванията на 05.11.2010 г.

  • увеличаване на капитала на Монбат ДОО, Сърбия от 2 485 000 евро на 7 735 000 евро.

Извършените инвестиции през 2010 г. за модернизация и изграждане на рециклиращи мощности са в размер на 3 503 000 евро, от които:



  • Изграждане на рециклиращи мощности в Румъния – 3 265 000 евро

  • Инвестиции свързани със стартиране на производството в Сърбия – 238 000 евро

ИНВЕСТИЦИИ 2011 Г.
В резултат на успешно изпълнения от Монбат АД проект „Повишаване на конкурентоспособността на Монбат АД чрез инвестиране в ново оборудване за производство на решетки и плочи за сухозаредени и залети оловно-кисели батерии», одобрен с Решение № ТМГ-01-1/27.05.2009 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия по открита процедура за конкурентен подбор на проекти „Технологична модернизация в големи предприятия”, дружеството получи безвъзмездна помощ в размер на 4 227 266.23 лв. Проектът е изпълняван въз основа на сключен договор с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия № ТМГ-02-4/09.07.2009 г. в рамките на 18 месеца и ръководството на Монбат АД отчита успешното постигане, както на специфичните, така и на главната цел на проектното предложение, а именно осигуряване конкурентоспособността и устойчивото развитие на дружеството чрез внедряването на нова и иновативна техника и технология в условията на световна финансова и икономическа криза.

През 2011 г. общият размер на инвестициите, извършени в Монбат АД и Монбат Рисайклинг ЕАД възлиза на 19 626 000 лв., от които 17 451 000 лв. инвестиции в Монбат АД и 2 175 000 лв. инвестиции в Монбат Рисайклинг ЕАД.



Таблица № 2

 Място на инвестиция

стойност в лева

МОНБАТ АД

17 451 000 лв.

МОНБАТ РИСАЙКЛИНГ ЕАД

2 175 000 лв.

Движението на цената на оловото през 2011 година е представено в следващата диаграма:



Производството е зависимо и от цената на ел. енергията и природния газ, които към момента са държавно регулирани. Въпреки това тези цени не оказват съществено влияние върху образуването на себестойността, тъй като производството на акумулатори не е енергоемко – до 3.56 % от себестойността на крайната продукция се определя от разхода за електроенергия и 1.37 % от разхода за природен газ.


ПАЗАРИ И ПРОДАЖБИ
Маркетинговите канали на „МОНБАТ” АД най-вече са изградени на основата на дистрибуторска търговия за вътрешния и външния пазар. Предоставени са условия на разсрочено плащане за вътрешен пазар до 30 дни и за външен до 90 дни. В случаите на отложено плащане продажбите се застраховат от „БАЕЗ” АД (Българска Агенция за Ескпортно Застраховане).

„МОНБАТ” АД произвежда широка гама продукти и има международни позиции на пазарите в балканските страни и разширено присъствие на пазарите в Западна Европа в това число Германия, Франция, Италия, Великобритания, Белгия, Швейцария, Норвегия, Англия, Швеция, Италия, Полша.

Непосредствени конкуренти на регионалния пазар са българските производители, които значително отстъпват както по капацитет, така и по качество на „МОНБАТ” АД. Най–големия сред тях е: “Елхим – Искра” АД. През 2007 г. „МОНБАТ” АД придоби третия по големина производител от акумулаторния бизнес в България „Старт” АД, гр. Добрич.
Реализираните през 2011 г. нетни приходи от продажби на дружеството са в размер на 196 174 хил. лева, което представлява понижение от 4 % в сравнение с 2010 г., когато са реализирани нетни приходи от продажби на стойност 203 521 хил. лв.

Реализираните приходи от продажби на вътрешен пазар през 2011 г. са в размер на 58 268 хил. лева или 29.70 % , а реализираните приходи от експорт включително вътрешно общностни доставки са на стойност 137 906 хил. лева или 70.30%.



РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА НЕТНИТЕ ПРИХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ НА ВЪТРЕШЕН И ВЪНШЕН ПАЗАР

За периода 01.01.2011 г.- 31.12.2011 г. “МОНБАТ” АД е реализирало общо приходи от износ на индивидуална база в размер на 137 906 хил.лв.Основен пазар на дружеството е Франция с 13.23 млн.евро приходи от продажби, което представлява 18.77 % от общия износ на „МОНБАТ” АД за 2011 г. Други важни за компанията пазари са Германия, Турция, Великобритания.


Разпределенито на пазарите на “МОНБАТ” АД през 2011 г. е представено в следващата таблица:

Таблица №3

РЕЗУЛТАТИ ОТ ДЕЙНОСТТА
В резултат на осъществената стопанска дейност през 2011 г „МОНБАТ” АД регистрира печалба преди облагане с данъци в размер на 9119 хил.лв. което представлява намаление с 42 % в сравнение с печалбата преди облагане с данъци, реализирана през 2010 г. на стойност 15 825 хил.лв.

Нетната печалба на МОНБАТ АД на индивидуална база за 2011 г. е в размер на 8111 хил.лв. и регистрира понижение от 42 % в сравнение с нетната печалба на дружеството на индивидуална база за 2010 г.


*Данните са в млн.евро




Таблица №4


Оперативната печалба на МОНБАТ АД за 2009 г. възлиза на 18 730 хил.лв. През 2010 г. е отчетено намаление в размера на реализираната оперативна печалба, като тя е на стойност 14 223 хил.лв. Реализираната през 2011 г. оперативна печалба на дружеството на индивидуаална база е в размер на 11 620 хил.лв. През 2011 г. спрямо 2010 г. нетните приходи от продажби на дружеството се понижават с 4%, като разходите за обичайна дейноста на дружеството намаляват с 3 %.
Таблица № 5



Приходи от основна дейност по категории дейности

Таблица №6

Разходи за основна дейност по категории дейности

Таблица № 7



ФИНАНСОВИ ПОКАЗАТЕЛИ


  1. ЛИКВИДНОСТ


Таблица № 8



При показателите за ликвидност тенденцията във времето дава най-ценната информация. Задълженията към кредиторите в „МОНБАТ” АД се погасяват чрез парични средства, а не от стоково-материалните запаси или оборудването. Т.е тези коефициенти описват способността на компанията да погасява дълговете си в срок.


КОЕФИЦИЕНТ НА ОБЩА ЛИКВИДНОСТ
Коефициентът на обща ликвидност е един от най-рано формулираните и се смята за универсален. Коефициентът на обща ликвидност представя отношението на текущите активи към текущите пасиви (задължения). Може да се очаква, че краткотрайните активи ще бъдат поне равни на краткосрочните пасиви, като в действителност е нормално да бъдат дори малко по-големи от тях. Ето защо оптималните стойности на този коефициент са над 1-1,5. Някои типове компании обаче са в състояние да работят при коефициент по-нисък от 1.

За 2011 г. стойността на коефициента на обща ликвидност от 1.45 се понижава спрямо отчетената в предишния период стойност от 1.85 и остава по-малка в сравнение с регистрираната през 2009 г. стойност от 2.44. Регистрираното понижение в стойността на този коефициент за 2011 г. спрямо 2010 г. се дължи на намаление в размера на текущите активи на дружеството с 25 % и понижение в стойността на текущите пасиви на дружеството с 4%.



КОЕФИЦИЕНТ НА ТЕКУЩА ЛИКВИДНОСТ
Стойността на коефициента на текуща ликвидност на МОНБАТ АД за 2011 г. е 0.45 и регистрира понижение, спрямо стойностите му, отчетени през предходните две финансови години.Намалението в стойността на коефициента за текуща ликвидност през 2011 г. спрямо 2010 г. се дължи на намаление в размера на текущите активи с 25 % и понижение в сумата на текущите пасиви с 4 %.
КОЕФИЦИЕНТ НА БЪРЗА ЛИКВИДНОСТ
Коефициентът на бърза ликвидност представя отношението на текущите активи минус материалните запаси към текущите пасиви. Неговият традиционен размер, определящ стабилност на компанията е около 0.5, но много високите стойности биха означавали че активите на компанията не се използват по най-добрия начин. Коефициентът на бърза ликвидност на дружеството за 2011 г. е 0.94 и регистрира понижение спрямо стойността си от 1.19 за 2010 г. През 2011 г. в сравнение с 2010 г. групата на материалните запаси се понижава с 20 %.
КОЕФИЦИЕНТ НА АБСОЛЮТНА ЛИКВИДНОСТ
Коефициентът на абсолютна ликвидност се изчислява като съотношение на паричните средства и текущите пасиви и изразява способността на дружеството да посреща краткосрочните си задължения с наличните си парични средства. Коефициентът на абсолютна ликвидност на дружеството за 2011 г. е 0.06. За 2011 г. паричните средства на дружеството нарастват многократно спрямо предходната 2010 г. при отчетено понижение в размера на текущите пасиви с 4 %.


  1. Капиталови ресурси



Таблица № 9



Чрез показателите за финансова автономност и финансова задлъжнялост се отчита съотношението между собствени и привлечени средства в капиталовата структура на дружеството. Високото равнище на коефициента на финансова автономност, респективно ниското равнище на коефициента на финансова задлъжнялост са гаранция както за инвеститорите /кредиторите/, така и за самите собственици, за възможността на дружеството да плаща регулярно своите дългосрочни задължения.


Ефектът от използването на привлечени средства (дълг) от предприятието с оглед увеличаване на крайния нетен доход от общо въвлечените в дейността средства (собствен капитал и привлечени средства) се нарича финансов ливъридж. Ползата от използването на финансовия ливъридж се явява тогава, когато дружеството печели от влагането на привлечените средства повече, отколкото са разходите (лихвите) по тяхното привличане. Когато дадена фирма постига по–висока доходност от използването на привлечени средства в капиталовата си структура, отколкото са разходите по тях, ливъриджът е оправдан и би следвало да се разглежда в положителен аспект (с уговорката нивото на ливъридж да не дава драстично негативно отражение на други финансови показатели на компанията).

КОЕФИЦИЕНТ НА ФИНАНСОВА АВТОНОМНОСТ
Коефициентът на финансова автономност показва какъв процент от общата сума на пасивите е собствения капитал на дружеството.

През 2011 г. стойността на коефициента на финансова автономност на дружеството е 2.19 в сравнение със стойността му от 2.02, регистрирана през 2010 г. и стойността му от 1.92 записана през 2009 г.

През разглеждания финансов период стойността на коефициента на финансова автономност се повишава в сравнение с предходната 2010 г. Посоченото повишение в стойността на коефициента на финансова автономност през 2011 г. спрямо 2010 г. се на намаление на дълга на дружеството с 8% и понижение в стойността на собствения капитал с 1 %.
КОЕФИЦИЕНТА НА ЗАДЛЪЖНЯЛОСТ
Показателите за дела на капитала, получен чрез заеми показват каква част от общия капитал съставляват привлечените средства. Колкото по–голям е делът на дългосрочния дълг в сравнение със собствения капитал, толкова по–голяма ще бъде вероятността от провал при изплащането на фиксираните задължения..

Стойността на коефициента на задлъжнялост на МОНБАТ АД за 2011 г. е 46 % и намалява спрямо стойносттта му, отчетена през 2010 г.

През 2011 г. в сравнение с финансовата 2010 г. текущите пасиви на дружеството се понижават с 4 %, нетекущите пасиви намаляват с 18 %, а стойността на собствения капитал на дружеството се понижава с 1 %.
СЪОТНОШЕНИЕ ДЪЛГ КЪМ ОБЩА СУМА НА АКТИВИТЕ
Стойността на коефициента показва каква част от активите се финансира чрез дълг.


 

2009

2010

2011

Дълг / Активи

34 %

33 %

31 %
Таблица № 10
Стойността на коефициента Дълг/Активи се понижава през 2011 г. в сравнение с 2010 г. и остава по-малка спрямо стойността от 2009 г. Регистрираното понижение в стойността на този коефициент през 2011 г. спрямо 2010 г. е вследствие на намаление на общата сума на дълга на дружеството с 8% при понижение в размера на активите на дружеството с 4 %.


  1. КЛЮЧОВИ КОЕФИЦИЕНТИ

Обобщена информация за финансовите показатели на „МОНБАТ” АД за последните три финансови години е представена в следващата таблица:



Таблица № 11

Показатели

2009

2010

2011

Продажби

125 884

203 521

196 174

Печалба преди данъци, лихви и амортизация EBITDA

22 940

18 805

15 830

Печалба преди данъци и лихви EBIT

18 730

14 223

11 620

Нетна печалба

16 325

14 064

8 111

Собствен капитал

119 582

12 9586

128 156

Нетекущи пасиви

23 218

19 428

16 020

Текущи пасиви

39 088

44 576

42 622

Дълготрайни (нетекущи) активи

86 492

111 038

124 789

Краткотрайни (текущи) активи

95 396

82 552

62 009

Оборотен капитал

56 308

37 976

19 387

Парични средства

5463

781

2728

Общо дълг

62 306

64 004

58 642

Общо активи

181 888

193 590

186 798

Разходи за лихви

1385

1938

2 379

Материални запаси

38 808

27 543

22 062

Краткосрочни вземания

41 422

52 053

37 085

Разходи за обичайната дейност

107 154

189 298

184 554

Разходи за материали

73 172

119 431

119 081

Рентабилност на продажбите

12.97 %

6.91 %

4.13 %

ROA Възвращаемост на активите

89 %

76 %

4.34 %

ROE Възвръщаемост на собствения капитал

13.6 %

10.85 %

6.32 %

DIO Период на обръщаемост на материалните запаси

110.98

48.72

40.49

DSO Период на събираемост на вземанията

61.64

36.13

68.05

CCC Период на обръщаемост на оборотния капитал

163.22

67.17

35.58

  • Покриваемост на лихвите- разходи за лихви/EBIT

0.068

0.131

0.20

Брой обороти на оборотния капитал

2.21

5.36

10.12



РЕНТАБИЛНОСТ НА СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ (ROE)
Показателят за Рентабилност на собствения капитал се изчислява се като печалбата след облагането с данък от отчета за съвкупния доход се отнася като процент от собствения капитал на дружеството. Това съотношение измерва възвращаемостта за акционерите по отношение на техните абсолютни инвестиции.

Този коефициент отчита стабилни високи стойности през последните три финансови периода поради реализираната печалба за тези години. За 2011г. стойността на коефициента за Рентабилност на Собствения капитал от 6.33 отбелязва понижение в сравнение със стойността му от 10.85 % отчетена през 2010 г. Намалението в стойността на коефициента на Рентабилност на сонствения капитал се дължи на намаление на нетната печалба на дружеството с 42 % при регистрирано понижение на собствения капитал с 1 %.


РЕНТАБИЛНОСТ НА АКТИВИТЕ (ROA)
Показателят за Рентабилност на активите показва ефективността от използване на общите активи в дружеството. Съотношението оперативна печалба към общи активи понижавастойността си през 2011 г. спрямо 2010 г. от 7.26 % на 4.34 %. Понижението в стойността на показателя за Рентабилност на активите през 2011 г. спрямо 2010 г. се дължи на намаление на нетната печалба на дружеството с 42 % и понижение в общата сума на активите с 4 %.
ІІІ. ОСНОВНИ РИСКОВЕ, ПРЕД КОИТО Е ИЗПРАВЕНО ДРУЖЕСТВОТО
Рисковете, относими към Дружеството и неговата дейност най-общо могат да бъдат разделени на общи (систематични) и специфични (несистематични) рискове.

Систематичните рискове са свързани с макросредата, в която „МОНБАТ” АД функционира, поради което същите не подлежат на управление от страна на неговия ръководен екип.

Несистематични рискове са пряко относими към дейността на Дружеството и зависят предимно от корпоративното ръководство. За тяхното минимизиране се разчита на повишаване ефективността от вътрешно-фирменото планиране и прогнозиране, което ще осигури възможности за преодоляване на евентуални негативни последици от настъпило рисково събитие.

Общият план на ръководството на Дружеството за управление на риска се фокусира върху непредвидимостта на финансовите пазари и се стреми да сведе до минимум потенциалното отрицателно въздействие върху финансовото състояние на Дружеството.

Всеки от рисковете, свързани с държавата – политически, икономически, кредитен, инфлационен, валутен – има самостоятелно значение, но общото им разглеждане и взаимодействието между тях формират цялостна представа за основните икономически показатели, пазарните условия, конкурентните условия в страната, в която съответното дружество осъществява своята дейност.
СИСТЕМАТИЧНИ РИСКОВЕ

ОБЩ МАКРОИКОНОМИЧЕСКИ РИСК
Съгласно данни на Националния Статистически Институт, през декември 2011г. показателят на промишлеността се понижава с 4.1 пункта в сравнение с месец ноември. Това се дължи на увеличените запаси от готова продукция и неблагоприятните очаквания на мениджърите за производство през следващите три месеца. През декември спрямо ноември се наблюдава известно увеличение на поръчките от чужбина с 1.9 пункта.

През ноември 2011г. общия показател на бизнес климата се понижава с 2.1 пункта, спрямо нивото си от октомври. През ноември, в сравнение с октомври 2011г., показателят на промишлеността намалява с 4.2 пункта, поради намалени очаквания за развитието на бизнеса .

През септември, октомври и ноември 2011г., производствената активност се понижава с 10 пункта. Осигуреността на поръчки за чужбина също намалява за този период.

Съгласно данни на НСИ, за първото тримесечие на 2011 г., безработицата е страната е 12 %, за второто тримесечие е 11.2 %, а за третото тримесечие на годината, размерът на безработицата е 10.2 %.

Обемът на вземанията по кредити на домакинства и нефинансови предприятия през ноември 2011 г. възлиза на 91 905 млрд.лв., което представлява 67.3 % от прогнозираният за 2011 г. БВП. Темпът на годишен прираст на кредитите през ноември е 4.2 %, спрямо 4.1 % през предходния месец.

През ноември 2011г., тримесечният индекс на междубанковия пазар СОФИБОР намалява от 3.68 % на 3.64 % в сравнение с предходния месец, спрямо 3.99 % за ноември 2010 г.



БИЗНЕС КЛИМАТ - ОБЩО БИЗНЕС КЛИМАТ В ПРОМИШЛЕНОСТТ

БВП ПОРЪЧКИ ОТ ЧУЖБИНА В ПРОМИШЛЕНОСТТА






ЛИХВЕН РИСК

Лихвеният риск е свързан с възможни, евентуални, негативни промени в лихвените нива, установени от финансовите институции на Република България.

На проведеното на 08.12.2011 г. заседание на Европейската Централна Банка, основната лихва бе понижена с 25 базисни точки до 1 %. Лихвеният процент по пределното кредитно улеснение бе понижен с 25 базисни пункта до 1.75 %, считано от 14 декември 2011 г. От същата дата бе понижен и лихвеният процент по депозитното улеснение с 25 базисни пункта до 0.25 %.

На заседание на Европейската Централна Банка, проведено на 03.11.2011 г.основната лихва в Еврозоната бе понижена с 0.25 процентни пункта до 1.25 %.

На проведеното на 06.10.2011 г. заседание Европейската Централна Банка,., Управителният съвет на банката прие решение да не променя основните лихвени проценти. Лихвения процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение останаха непроменени – съответно 1.50  %, 2.25  % и 0.75  %.
ОСНОВНИТЕ ЛИХВЕНИ ПРОЦЕНТИ НА БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА ЗА 2011 Г. СА СЛЕДНИТЕ:

Таблица № 12


Месец

Лихвен процент

Януари 2011 г.

0.18 %

Февруари 2011 г.

0.19 %

Март 2011 г.

0.18 %

Април 2011 г.

0.19 %

Май 2011 г.

0.21 %

Юни 2011 г.

0.22 %

Юли 2011 г.

0.17 %

Август 2011 г.

0.18 %

Септември 2011 г.

0.18 %

Октомври 2011г.

0.20 %

Ноември 2011г.

0.22 %

Декември 2011г.

0.22 %


*Източник: БНБ

ИНФЛАЦИОНЕН РИСК
Инфлационният риск представлява всеобщо повишаване на цените, при което парите се обезценят и съществува вероятност от понасяне на загуба от домакинствата и фирмите.

Съгласно данни на НСИ, Индексът на потребителските цени (ИПЦ) за декември 2011 г. спрямо ноември 2011 г. е 100.1%, т.е. месечната инфлация е 0.1%.


Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) за декември 2011 г. спрямо ноември 2011 г. е 100.3%, т.е. месечната инфлация е 0.3%.

Съгласно данни на НСИ, годишната инфлация за 2011г.(декември 2011г. в сравнение с декември 2010 г. ), измерена чрез ИПЦ е 2.8 %, като регистрира намаление с 1.7 процентни пункта в сравнение с декември 2010 г. За периода 2000 г. – 2011 г. , най-ниската годишна инфлация (0.6 %) е измерена през 2009 г., а най-високата (12.5 %) през 2007 г.

Съгласно данни на Националния Статистически Институт, индексът на потребителските цени за месец ноември 2011 г., спрямо октомври 2011 г. е 100.3 %, т.е месечната инфлация е 0.3 %.

Хармонизираният индекс на потребителските цени за ноември 2011 г. спрямо октомври 2011 г. е 100.1 %,т.е месечната инфлация е 0.1 %.

Индексът на потребителските цени за октомври 2011 г., в сравнение със септември 2011 г.е 100.8 %, т.е. месечната инфлация е 0.8 %. Инфлацията от началото на годината (октомври 2011 г. спрямо декември 2010 г.) е 2.3 %, а годишната инфлация за октомври 2011г. спрямо октомври 2010 г. е 3.5 %. Хармонизираният индекс на потребителските цени за октомври 2011 г., спрямо септември 2011 г. е 100.3 %, т.е месечната инфлация е 0.3 %. Инфлацията от началото на годината (октомври 2011 г. спрямо декември 2010 г.) е 1.7 %, а годишната инфлация за октомври 2011 г. спрямо октомври 2010 г. е 3.0 %.

За 2011 г., двата месеца с най-голямо увеличение на цените на потребителските стоки са февруари (1.2 %) и октомври (0.8 %). Месеците с най-голямо намаление са юни (-0.9 %) и август (-0.3 %).



ГОДИШНА ИНФЛАЦИЯ, ИЗМЕРЕНА ЧРЕЗ ИПЦ ПО ГОДИНИ


МЕСЕЧНА ИНФЛАЦИЯ, ИЗМЕРЕНА ЧРЕЗ ИПЦ ПО МЕСЕЦИ НА 2011г.


ГОДИШНА ИНФЛАЦИЯ, ИЗМЕРЕНА ЧРЕЗ ИПЦ ЗА 2011 г. ПО ГРУПИ СТОКИ


ИНФЛАЦИЯТА ЗА 2011 Г., ИЗМЕРЕНА ЧРЕЗ ИПЦ

Таблица № 13


Месец

% на инфлацията

Януари 2011 г.

0.5 %

Февруари 2011 г.

0.6 %

Март 2011 г.

0.6 %

Април 2011 г.

0.2 %

Май 2011 г.

  1. %

Юни 2011 г.

-0.9 %

Юли 2011 г.

0.4 %

Август 2011 г.

-0.1 %

Септември 2011 г.

0.0 %

Октомври 2011г.

0.8 %

Ноември 2011г.

0.3 %

Декември 2011г.

0.1 %


*Източник: НСИ
ПОЛИТИЧЕСКИ РИСК
Политическият риск е свързан със стабилността на правителството на страната и с евентуални промени в неблагоприятна посока на водената от него дългосрочна външна и вътрешна икономическа политика, които биха могли да повлияят негативно върху инвестиционната среда.

Нестабилност продължава да създава липсата на конкретно приложение на мерките, които ще доведат до справяне на правителството с последиците от финансовата криза, както и до спазване на основните изисквания на Европейския съюз относно прозрачност при разходването на публични средства, борбата с корупцията, независимостта и ефективност на съдебната система. Неспазването на поставените от ЕС изисквания би могло да доведе до задействане на предпазни клаузи и последващо отклоняване и/или намаляване на средствата от Евро фондовете.

Политическият риск ще се увеличи в случай, че правителството не успее да предприеме адекватни мерки за ограничаване на негативните последици на финансовата и икономическа криза в страната.

Други фактори, които също влияят на този риск, са евентуалните законодателни промени и в частност тези, които касаят стопанския и инвестиционния климат в страната.




ВАЛУТЕН РИСК

Експозицията към валутния риск представлява зависимостта и ефектите от изменението на валутните курсове. Систематичният валутен риск е вероятността от евентуална промяна на валутния режим на страната (валутен борд), което би довело или до обезценяване на лева или до поскъпване на лева спрямо чуждестранните валути.

Валутният риск ще има влияния върху компании, имащи пазарни дялове, плащанията на които се извършват във валута, различна от лева и еврото. Тъй като съгласно действащото законодателство в страната българският лев е фиксиран към еврото в съотношение EUR 1 = BGN 1.95583, а Българската народна банка е длъжна да подържа ниво на българските левове в обръщение, равно на валутните резерви на банката, рискът от обезценяване на лева спрямо европейската валута е минимален и се състои във евентуално предсрочно премахване на валутния борд в страната. На този етап това изглежда малко вероятно, тъй като очакванията са валутният борд да бъде отменен при приемането на еврото в България за официална платежна единица, което е планирано за 2012 г.

Теоретично, валутният риск би могъл да се повиши, когато България се присъедини към втория етап на Европейския Валутен Механизъм (ЕRМ II). Това е режим, в който страната трябва да поддържа валутния курс спрямо еврото в границите на +/-15% спрямо централен паритет. На практика, всички държави, които понастоящем са в този механизъм (Дания, Естония, Кипър, Литва, Латвия, Малта), са свидетели на колебания, които са съществено по-малки от позволените ±15%.

Фиксираният курс на лева към еврото не елиминира за българската валута риска от неблагоприятни движения на курса на еврото спрямо другите основни валути (щатски долар, британски паунд, швейцарски франк) на международните финансови пазари, но към настоящия момент дружеството не счита, че такъв риск би бил съществен по отношение на дейността му, т.к. всички покупки и продажби на „МОНБАТ” АД се извършват в евро. Дружеството може да бъде засегнато от валутния риск в зависимост от това в каква валута са неговите парични средства, както и в каква валута са евентуалните му заеми.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница